Laatste nieuws Mr. J. Drijber bezet in Leidse raad vijfde wethouderszetel MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Zal bedanken als adjunct-secretaris van College van Curatoren Leidse Universiteit In de hedenmiddag onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gehouden zitting van de Leidse raad is mr. J. Drijber (VVD) gekozen tot wethouder. Met mr. J. Drijber, die ons kort na zijn benoeming mededeelde, dat hij nu zal bedanken als adjunct-secretaris van het College van Curatoren der Leidse Universiteit, doet de vijfde wethouder zijn intrede in het college van B. en W. Zoals bekend zijn Ged. Staten van Zuid-Holland onlangs akkoord gegaan met het besluit van de raad om over te gaan tot uitbreiding van het College. Mr. Drijber, die in verband met zyn positie als rijksambtenaar verzocht heeft deze benoeming eerst 1 oktober a.s. te laten ingaan, werd in 1924 te Malarug (Oost-Java) geboren. Na het gymna sium te Hilversum te hebben doorlopen, studeerde hij van 1945 tot 1950 aan de Leidse Universiteit N.I.-recht en van 1950 tot 1952 Ned. recht. Hij nam actief deel aan de organisatie van het studen tenleven en was in 1948 en 1949 praeses collegii van het Leids Studenten Corps. In 1950 werd hij adjunct-secretaris van curatoren der Leidse Universiteit, tevens secretaris van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting en van de Landelijke Centrale Stichting Studentenhuisvesting. In 1953 werd hij gekozen tot lid van de raad. Hij heeft zitting in de commis sies voor sport- en jeugdzaken en de verkeerscommissie. Verder is hij voor zitter vati de afdeling Leiden van Volks- Royalisten vierden feest BEDRIJF- EN PERSONEELS VERENIGING BESTAAN VIJF JAAR Niet alleen de Royal McBee Nederland wy schreven daar zaterdag reeds over bestaat vyf jaar, ook de Personeels vereniging van dit bedrijf, „De Royalis ten" viert deze maand haar eerste lustrum. Dit tweevoudig lustrum is zaterdagavond in de vrijwel geheel be zette Stadsgehoorzaal vrolijk gevierd. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer J. Hollebeek, richtte een bijzonder woord van welkom tot de directeur, de heer J. F. Ballard, leden van de directie-staf, afgevaardigden van besturen van zusterverenigingen en een deputatie van het personeel van de fabriek uit Cuyck. Evenals het bedrijf in deze periode een grote vlucht heeft genomen, aldus spreker, kent ook de personeelsvereniging een ongekende groei. Uit haar kring zijn o.m. naar voren gekomen een afdeling tafeltennis, klaverjassen, akrobatiek, volleybal, een toneel-, scherm- en visclub en drie voetbalelftallen. De heer L. G. Roetert Steenbruggen, hoofd van de afdeling Personeelszaken, die namens de directie het woord voer de, gaf in vogelvlucht een indruk van de ontwikkeling van het bedrijf en bracht hulde aan de pioniers, die vyf jaar geleden hun schouders onder het werk hebben gezet. Zij zullen allen het embleem van de Royal McBee voor vijf jaar trouwe dienst ontvangen. Voorts deelde spreker mede, dat ook in het sociale vlak bij het bedrijf vele belang rijke vorderingen zijn gemaakt. Zo is onlangs voor het gehele personeel een pensioenvoorziening getroffen, komt er een fonds voor sociale noden en zal grote aandacht worden besteed aan de opleiding (onderwijs) in het bedrijf. De heer Roetert Steenbruggen zag deze vijf jaar als een springplank voor de onder neming. Thans aan allen de taak om na deze start het bedrijf tot nog groter ontwikkeling te brengen. In dit verband wees spreker op de door ons reeds ge publiceerde uitbreidingsplannen. Na deze woorden van welkom en visie op de toekomst presenteerde een caba retgezelschap onder aanvoering van Willy Vervoort de revue „Lustrumklan ken", een produktie van Frans Muriloff en waaraan medewerkten Tonny Bou cher, Mary Matonel, Stefani en partner, Dave Parker, Ria Verda, de Martelly's en Co van de Heide Wijma. Gezamen lijk brachten zij een uitstekend pro gramma van humor, zang en muziek, waarmede allen zich uitstekend amu seerden. Een bal onder leiding van de heer J. Alphenaar en met medewerking van het Attractie-orkest van Cor Vin- court zorgde voor een vrolyk slot aan een even vrolijke avond, waarop ook de prijswinnaars bekend werden van de 's middags gespeelde personeels wedstrij den in diverse takken van sport. Leidse Schaakbond Opnieuw zijn drie sterke spelers, be horende tot de eerste twintig uit de strijd genomen. Wederom zag de oud kampioen van de LSB, Demmendal (3) geen kans de rustige VTL-er Ab. Smit (12) te verslaan, moest met remise ge noegen nemen en viel zodoende af! Ook Westra jr. (4). die reeds voor de wedstrijd als finalist was genoemd, kon de hechte verdediging van de winnaar van het vorige jaar, Bob Smit (13), niet doorboren en werd eveneens door remise uitgeschakeld. Maarsen (16) verloor van Turk jr. (17), die zijn oude vorm blijkbaar weer heeft teruggevonden. De overige uitslagen waren volgens de verwachtingen. Deze luiden: Bloem (40)Van Klave ren (39) 10; Van Weizen (51)Jan Koet (21) 0—1; mr. Mulder (15) Melse (72) 1—0; Horree (41)—Jerry Bey (1) 0—1; Barkema (2)— Langerak (29) 1—0; Den Bak (20)—Turk sr. (23) 1—0; Segaar (50)—Verstraten (61) 1—9: Spek (59)—dr. Groeneveld (14) 01; Roozen- daal (70)—Meijers (60) 0—1; Smit (13) —Westra jr. (4) De loting voor de vierde ronde brengt twee interessante partijen op tafel. A. Smit (VTL 12) krijgt de jeugdige J. Turk (Noordwijk 17) te bekampen, ter wijl het by dr. W. L. Groeneveld (LSG 14)mr. A. J. Mulder (Philidor 15) ook wel danig zal spannen! Laatstgenoemde speelt met wit, wat by een afvalwed- strijd van vitaal belang schynt te zijn. De verdere paring luidt als volgt: Jerry Bey (1)M. Bloem (40); H. Th. Weiland (6)-J. J. den Bak (20); M. G. Segaar (50)A. Barkema (2); C. v. d. Lip (34)Jan Koet (21); B. Smit (13) W. Donker (19); H. Meyers (60)— C. C. Berg (38). SCHAKEN De Leidse Doven Schaakclub „Revan che" speelde zaterdag te Groningen voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Doven Sportbond tegen Martini. Onze stadgenoten wonnen met 7—3. onderwijs voorzitter van de Commissie Tehuis van de Dr. Van Voorthuijsen- stiohting, lid van het bestuur van 'het kleuterdagverblijf „Margriet" en secre taris van de 3-Octobervereeniging. Mr. DRIJBER thans wethouder Zijn benoeming tot wethouder ge schiedde met 27 van de 35 uitgebrachte stemmen. Vier stemmen werden uitgebracht op de heer J. C. Hagens, 1 op mr. F. Portheine en 3 blanco. In verband met deze benoeming ging de raad ermee akkoord, dat voor de nieuwe wethouder een kamer wordt ingericht. KPC-FRACTIE DISTANTIEERT ZICH VAN A. VAN DIJK Bij de aanvang van de zitting legde de heer P. C. A. ten Broek (KVP) na mens zijn fractie een verklaring af, waarin wordt gezegd, dat de KVP- fractie zich in het vervolg zal distan tiëren van de heer A. van Dyk. Zulks op grond van diens verklaring in een vorige raadszitting. De KVP-fractie neemt van heden af geen verantwoordelijkheid meer voor hetgeen de heer Van Dijk zal zeggen of doen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 22 september Vee markt.. Aanvoer in totaal 1980. Vette koei en en ossen 1134. Varkens 846 Prijs in cents per kg.: Vette koeien le kw. 300/330, 2e kw. 280/295, 3e kw. 260/ 270, varkens (lev. gew.) 194, 192, 190. Feestelijke huldiging van A. Genang bij P. C. De fa. Peek en Cloppenburg herdacht vandaag op feestelijke wijze het feit, dat de heer A. Genang 25 jaar bij de firma werkzaam is in de functie van boekhouder-administrateur. De jubila ris werd met vrouw en dochter origineel ingehaald; hem werd verzocht zich een weg te banen door een papieren ver sperring, een nota voorstellend met de vermelding: onbetaalbaar. Hij bediende zich daarbij van een kolossaal potlood. De jubilaris werd allereerst toegespro ken door de bedrijfsleider, de heer S. Boersma. die zich wendde tot de „jubi lerende familie". De heer Genang heeft zich niet alleen de grote sympathie van allen verworven, hij heeft bovendien in belangrijke mate meegewerkt aan de opbloei van een kleine zaak tot de vierde in rangorde bij de P. en C.-ne- derzettingen. Zonder overdrijving mag hij een grote figuur genoemd worden in „huis" Leiden. De heer Boersma prees de zilveren boekhouder als de man „met een geheugen als een ijzeren huts pot" die zijn materie volkomen en rus tig beheerst. Het enige discriminerende wat van hem kan worden gezegd is. dat hij een prima caissière 21 jaar geleden bij de firma heeft weggehaald: hij is overigens met haar getrouwd. Spr. hoopte, dat de heei Genang nog lang het hart van huis Leiden mag blijven waarom alles draait. Behalve de gebruikelijke enveloppe mocht de jubilaris ook nog een prach tige fiets in ontvangst nemen, nadat door ..een fout in de regie" eerst een jongetje op een kinderrijwiel zich door de rijen collegae had gebaand. Als privé geschenk van de bedrijfsleider kreeg de heer Genang een jaarabonnement aan- Dertien agenten één betonwerker Dertien politiemannen zijn zaterdag nacht nodig geweest om de arrestatie van een 38-jarige betonwerker in Am sterdam te bewerkstelligen. Even na een uur reed een Messer- schmidt-autootje door de Prinsenstraat langs een aantal dronken lieden, die naar de kermis in de Jordaan waren geweest. De bestuurder van de „Mes- serschmidt" hoorde plotseling een harde klap op het dak en toen hij stopte bleek, dat door die klap zijn radio-an tenne was gebroken. Op de vraag van de bestuurder of men nu zijn zin had, keer den de dronken lieden zich tegen hem. Hij werd mishandeld. Hierna trokken de aanvallers zich te rug in een bar aan de Prinsenstraat. Toen de inmiddels gealarmeerde politie, die de betonwerker wegens mishande ling wilde arresteren, verscheen, onder vonden de agenten hevige tegenstand. De betonwerker werd bijgestaan door zijn vrienden, die de arrestatie tracht ten te verhinderen. Het draaide uit op een algemene vechtpartij, waarbij vier agenten met de gummiwapenstok harde tikken moesten uitdelen. Uiteindelijk gelukte het dertien agenten de beton werker naar het bureau aan de War moesstraat over te brengen, waar hij ingesloten werd. Duitse jongelui zetten Enschede op stelten (Van onze correspondent) De Enschedese politie is dit week einde opgetreden tegen Duitse jongelui, die in groten getale de laatste maanden gedurende de weekeinden naar En schede zijn gekomen om daar met Ne derlandse jongens en meisjes deel te nemen aan de pantoffelparade op de Markt en de Stadsgravenstraat. Deze jongelui, die op bromfietsen arriveerden en soms de tent bij zich hadden, waar mede zij in de omgving van Enschede overnachtten, zijn gedeeltelijk verant woordelijk voor het rumoer, dat in deze straten werd veroorzaakt en waarbij de omwonenden veel last werd bezorgd. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie vier Duitse jongens mee genomen naar het bureau. Zij sliepen op banken in het Volkspark en op de tribunes van het voetbal terrein, dat in dit park is gelegen. Zij zouden vandaag over de grens worden gzet. Ook werden twee Nederlandse jongens meegenomen naar het politiebureau, waar zij de nacht doorbrachten. Zij zijn onder het gezag van de ouders gesteld. Kroesjtsjef doet aanval op regime van De Gaulle Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft in een gesprek met het par tijblad Prawda gezegd, dat in het Frankrijk van De Gaulle het fascisme dreigt. Vriendschap tussen „de Franse reactionairen en de Westduitse wraak- gierigen" noemde hij „de weg naar een oorlog". Het plan voor een dictatuur van één man, aldus Kroesjtsjef, heeft het ves tigen van een regime van terreur en wraakneming ten doel en de afschaf fing van de vrijheden, die de burger lijke democratie nog toestaat. Een en ander deed hem denken aan de gebeur tenissen van 1933 in Duitsland. De Rus sische premier is evenwel van mening, dat de tegenwoordige internationale toestand niet gunstig is voor een her leving van het fascisme „als gevolg van de kracht van het socialistische kamp". Hij spreekt de hoop uit, dat het Franse volk „de beproeving met ere zal door staan". Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is in het gemeentehuis van Voor- schoten het huwelijk voltrokken tus sen de oud-schipper Ben Arbouw en akela C. Lomeijer, twee bekende figuren uit de padvinders fsters)- wereld. De belangstelling voor dit huwelijk was zeer groot. Op de foto ziet men het bruidspaar bij het ver laten van het gemeentehuis. (Foto L.D./Van Vliet) Firato geopend In aanwezigheid van de Britse consul- generaal, de heer C. G. Kemball, enkele gemeente- en militaire autoriteiten, heeft de wethouder van Financiën, mr. F. H. C. van Wijck. vanochtend in het RAI-gebouw de negende Firato geopend. De voorzitter van het Firatobestuur. ir. H. M. Hardenberg, sprak een welkomst woord. Voor het eerst werd vanmorgen de elektronisch bestuurde sprekende robot' „Mekko" gedemonstreerd, een schep ping van de Zwitserse ir. Eugen Went- ling. De robot zal de Firato-bezoekers de komende dagen vele malen toespre ken, waarbij hy zijn woorden met ge baren kan toelichten. Een andere attractie van deze ten toonstelling van radio-televisie- en alle elektronische apparatuur is de speciale televisiemast, waardoor ook programma's van de Vlaamse, de Waalse en zelfs de Franse televisiestations op de schermen in het gebouw kunnen worden gebracht. Bevoorrading van Quemoy gaat ondanks blokkade door De marine en de luchtmacht van na- tionalistisch-China zijn erin geslaagd een permanente bevoorradingsdienst op de Quemoy-eilanden te onderhouden, ondanks de blokkade door de Chinese communisten, aldus werd vandaag van bevoegde militaire zijde te Taipeh ver nomen. Sedert vorige wek zondag heeft elke dag tenminste één konvooi per dag Quemoy bereikt en zijn lading op het eiland kunnen lossen. De Amerikaanse en de nationalistisch-Chinese marine hebben een corridor kunnen vrijhouden tussen de Pescadoren en Quemoy voor de kleine bevoorradingsvaartuigen. Verder is van genoemde zijde verno men, dat vliegtuigen met succes voor raden hebben geworpen boven de klei nere eilanden van de groep. Het nationalistisch-Chinese ministe rie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat ook vandaag een konvooi door de blokkade van de communisten is ge broken. Amerikaanse ambtenaren te Taipeh zeiden overigens, dat er nog niet voldoende voorraden naar de eilan den worden aangevoerd. van de Hoofdstraat; voorstel tot ver koop van bouwgrond uit complex V van het grondbedryf; voorstel tot vaststel ling van een verordening betreffende de classificatie der gemeente voor heffing der personele belasting; voorstel tot vaststelling van een correctie op het verkavelingsplan van complex V van het grondbedrijf; voorstel tot deelne ming aan de stichting voor schooltand- verzorging in het district Alphen a. d. Rijn; voorstel tot het leggen van een transportwaterleiding door de Lage Ryndyk; voorstel tot het overnemen van de watermolen van de Kalkpolder. HERDENKINGSDIENST IN DE NED. HERV. KERK. De dienst,, welke gisteravond gehou den werd in de Ned. Herv. Kerk, stond in het teken van de komende feest dagen. ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Herv. School aan de wKastanjelaan. Onder de aanwezigen geboden op een maandblad. Namens de 1 waren burgemeester Van Diepingen, de collegae sprak de heer C. Wesseling. gemeente-secretaris, de heer Hobo. en sous-chef. Hij prees Genang niet alleen ve?e oud-leerkrachten, waarvan som als een gewilig toehoorder bij moeilijk- m|gen inmiddels zelf hoofd van een heden, maar ook als een goed vriend, school^ zyn geworden, zoals de heren Een elektrisch scheerapparaat vergezel de zijn woorden. In zijn antwoord bracht de heer Genang dank aan God voor de ontvangen talenten en de kracht om 25 jaar een taak naar behoren te kunnen vervul len. Hij kon zich niet voorstellen zo'n uitblinker te zijn. Dankbaar ook was hij voor de mede-huldiging van zijn echtgenote. Na de persoonlijke felici taties van de aanwezigen bleef men nog plezierig bijeen voor een gezellig „staartje". LEIDERDORP R.AADS AGENDA De gemeenteraad hoopt a.s. vrijdag, 26 september te vergaderen, 's avonds om 7.45 uur. De agenda bevat o.a. de volgende pun ten: onderzoek geloofsbrief van mevr. B. SeretCruden; beëdiging van nieuw- inkomende leden van de raad, dus naast mevr. SeretCruden, ook de heer C. de Graaf (C.H.); voorstel tot benoeming van een commissie van advies als be doeld in art. 8 der Woonruimtewet 1947; voorstel tot wijziging der „Pensioenver ordening wethouders; voorstel tot wijzi ging der Verordening tot het verlenen van tegemoetkomingen voor vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte; voorstel tot afwijzing van het verzoek van de heer A. Muilwijk om in aanmer king te mogen komen voor een tege moetkoming in de kosten van vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte; voorstel tot het aangaan van een geld lening bij de N.V. voor Ned. Gemeen ten; voorstel tot het verpachten van het jachtrecht van enkele percelen in de Kalkpolder; voorstel tot verhuur van sportterreinen en gebouwen over 1958 en 1959; voorstel tot aankoop van grond en water ten behoeve van verbreding Van Dalsen, Werner en Sleeboom. De tekst van dr. Streeder voor deze dienst was Handelingen 18 vers 26b: ..Namen zij hem tot zich en legden hem de weg Gods nauwkeuriger uit". Spre kende over de verhouding kerkschool wees dr. Streeder erop, dat deze ver houding ook in Israël al bestond, want naast de synagoge was er ook het leer huis. Wijzende op de tekst, zei spreker dat het Woord heeft te heersen op alle terreinen des levens, dus ook de school, die al die jonge harten opvangt, die nog staan voor de poort van het leven. Dit is de bedoeling geweest van de oprichters der school. Dr. Streeder zei verheugd te zijn, dat de school de naam hervormde school draagt, omdat het hem doet denken aan de Kerkhervor ming. Dr Streeder gewaagde tenslotte van de dankbaarheid in aller hart. Bij het danken blyft de vergrootmoediging, het erkennen dat er ook fouten zijn ge maakt. Onder leiding van mej. Hameling zong een koortje van kinderen der school verschillende liederen. Deze week wordt er ook in Leider dorp een collecte gehouden voor de reclassering. VOORSCHOTEN De wedstrijdploeg van de Voor- schotense vrijwillige brandweer, onder leiding van de heer D. Yperlaan. heeft zaterdag in Roosendaal (N.-B.) een bij zonder fraaie prestatie geleverd door de tweede prijs te behalen in de lande lijke brandweerwedstrijden. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten zal vrijdag 26 september a.s., 's avonds om 8 uur vergadering. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Voorstel tot benoeming van de leden, belast met het onderzoek van de rekeningen voor het 1 dienstjaar 1957; voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening f 59.000; voorstel van de commissie voor de strafverordeningen inzake vaststelling verkeersmaatregelen; voorstel tot aan schaffing van meubilair voor de ds. Fortgensschool i voorstel tot het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen voor de Openbare Ulo; benoeming leden huurcommissie; aanbieding gemeente begrotingen voor het dienstjaar 1959; voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f. 140.000. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven gelost met zuidwesten wind. Aankomst vanaf Mons, een afstand van ongeveer 189 km. De duiven werden om 7.50 uur eerste prys duif 9 44.07. snelheid 1661,29 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.53.49 snelheid 1532.13 meter per minuut. Uitslagen: F. C. van Heus- den 1; J. P. v. d. Assem 24; P. d'Haens 3; M Paardekooper 5; A. de Graaf 68; Fr. Hendriks 7—9—10. NIEUW PAND GEOPEND Onder bijzonder grote belangstelling van allerlei zijden is zaterdagmiddag aan de Rijndijk het nieuwe pand van de N.V. van Marions Ga scent rale door burge meester C. J. v. d. Hoeven van Voor schoten officieel geopend. Behalve de burgemeester waren ook de beide wet houders, de gemeentesecretaris en de directeur van de dienst van Openbare Werken aanwezig, 'terwijil naast verte genwoordigers van Shell-Nederland en belangstellenden uit het bedrijfsleven ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Meerpoel, aanwe zig was. Het nieuwe pand is een bijzonder doel matig en ook fraai geheel geworden Een keurige showroom. gTenzend aan frisse kantoorruimte, en' een grote loods te vens demonstratiehal, maken het niéuwe pand tot een sieraad van de Rijndijk. Deze week zijn er demonstraties met al lerlei huishoudelijke installaties, die voor propaan- en butagas geschikt zyn. WARMOND FEESTAVOND „DE LEEDE" Zaterdag en zondag heeft de Henge laarsvereniging „De Leede" haar 10-ja- rig bestaan gevierd. De heer Walenkamp bracht de geluk wensen over namens het Comité Ouden van Dagen en deBejaarden-Sociëteit 1 kon Pakêt Mij Mislukte roofoverval In de afgelopen nacht hebben nog on bekende daders getracht een roofover val te plegen op 'n alleenwonende 58-ja rige boer aan de Hoofdweg in Haarlem mermeer. Om plm. 1 u. zijn de overval lers bij de boer, die tussen Hoofddorp en Lijnden woont, door inklimming naar binnen gedrongen. Getracht werd de slapende boer te overmeesteren door hem een klap op het hoofd te geven. De daders zijn echter gestoord. Een dicht bij de boerderij wonende knecht heeft onraad bespeurd. Zo snel moge lijk is hij naar de boerderij gegaan, waar hij op de ramen is gaan bonzen. De overvallers zijn hierdoor geschrok ken en er zonder buit vandoor gegaan. De boer heeft van de klap geen ernstig letsel opgelopen. Algemene verkiezingen in Indonesië uitgesteld De Indonesische regering heeft van daag bekendgemaakt te hebben besloten om de algemene verkiezingen, welke volgend jaar september voor de tweede maal zouden worden gehouden uit te stellen. Premier Djoeanda deelde aan het parlement mede, dat „ordeversto ringen in uitgestrekte gebieden" en „on voldoende communicatie- en transport middelen" aanleiding waren tot dit uit stel. dat op zyn hoogst een jaar zal duren. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een ernstige slag voor de communistische partij, die over 39 van de in totaal 254 zetels in het parlement beschikt en bij de regio nale verkiezingen, die verleden jaar op Java werden gehouden, grote winsten boekte. Verwacht werd, dat deze partij bij de algemene verkiezingen van vol gend jaar nog grotere winsten zou be halen. Grootste radio-telescoop ter wereld komt in Amerika De Amerikaanse Marine heeft op dracht gegeven tot de bouw van een radio-telescoop, welke de grootste ter wereld zal worden, namelijk met een middellijn van 135 a 140 meter. Men verwacht daarmee een afstand van vier tot zes miljoen lichtjaren te kunnen be reiken. hetgeen volgens sommige geleer den tot aan de grens van het heelal zou zyn. In de Sovjet-Unie staat een radio telescoop van 120 meter middellyn; een Engelse heeft een middellijn van 85 meter. Zoals bekend bezit Nederland een dergelijke apparatuur in Dwingeloo. BEURSOVERZICHT Gereserveerde markt Amsterdam, 22 september De markt was vandaag onder zeer kalme handel gereserveerd en de stem ming was verdeeld en over het algemeen iets lagere koersen. De internationale politieke toestand werd ter beurze on gunstig beoordeeld. Men gaf er de voor keur aan de kat eerst uit de boom te kijken. Aandelen Kon. Olie openden op f 171,20 en konden oplopen op f 171,70 tegen een vorige slotprijs van f 170,70. De pariteit Amerika bedroeg f 173,50 In de morgenuren werd als hoogste pr^js voor de stukken f 172.60 betaald. De arbi trage probeerde op lagere koersen een stukje mee te nemen. Het publiek was aan de markt en hiertegenover was hoe genaamd geen vraag. Unilevers hadden van middenkoersaanbod te ïyden en waren op circa 405 ruim één punt lager. Philips kon zich goed handhaven en kwam zelfs een half punt boven de vo rige slotkoers uit. De handel had ook in dit fonds een zeer kalm karakter. De arbitrage was eerder aan de koopkant. Aandelen AKU's waren gevoelig, circa 4 punten, lager by zeer geringe omzet ten. KLM werd een paar dubbeltjes lager vernomen. In de scheepvaarthoek was er even eens vandaag weinig affaire. De koers fluctuaties bewogen zich binnen nauwe grenzen en het verschil by vrijdag j.l. was van zeer geringe betekenis. De door de Indonesische regering aangekondigde maatregelen tegen de Nederlandse han delsondernemingen aldaar, had op de koersen van deze aandelen weinig in vloed. Zy waren in overeenstemming met het gehele marktbeeld slechts frac- tioneel lager. Staatsfondsen incidenteel lager. Aan delen Metaalbuizenfabriek Excelsior 70 (73), aandelen Fokker werden vernomen op 270 (onv.). WISSELKOERSEN Amsterdam 22 september. Londen 10.56—10.56%, N. York 3.77 jf 3.78ft, Montreal 3.8&A—3.88A. Parys .77%89.87%, Brussel 7.59—7.59%, Frankfurt 90.3290.37, Stockholm 72.94% —72.99%, Zürich 86.52—86.57, Zürich (vr. fr.)88.22%88.27%, Milaan 60.59% —60.64%, Kopenhagen 54.61%—54.66%, Oslo 52.79—52.84, Wenen 14.58%— 14.59%. Ankara 3.79%—3.79%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 22 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 33i Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned W.B. 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA. Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr koers v. heden 94L 93%L 79% 79% 9/ 91H 94% 94% 93% 93% 92 H 86 86% 87H 87% 91% 90% 89% 89 91i*a 91 95% 95 U 94H 94 H 59,'a 9" 92 88% 1U9U 109% Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 A f. 20. Holl. Amer. lyn Java China Paket KL.M Ned. Stoomv My Hij bood de vereniging een werphengel aan De heer Pompe sprak namens de Leidse Hengelaarsbond en bood als wis- selprys een zwaardvis op voetstuk aan. De voorzitter bracht ook de dank over aan Padox-Panagro, die een beker en medaillekast had geschonken. Het gezelschap Bont en Blauw zorgde voor de nodige vrolykheid. Wthouder Vergeer sloot deze avond met woorden van dank. Na afloop was er een gezellig samen zijn. 31 31 90 88 175% 1<6 68 y4 67 y4 120.20 119.20 107 106 26% 26 91% 91 Va 13 YB 13% 216% 212% 190 324 320 195 194 327% 320 318 317% 289 284 346% 346% 169% 170 406% 404% 197% 170 168 707% 711% 172 171.40 170.70 171.50 148% 147% 134 132% 99.80 98.50 149% 148 139% 138% 141 140L 1?8% 127% 243 241 128 127 130% 129 Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 3% Leiden 1947 3% R'dam '37 I-III 3% 87% 95B 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 94% Premieleningen 96 87 97 95% A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 H 2% 94% 93% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 83% Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93% R'dam '52 I 2% 95 94% 94% 93% Utrecht '52 2% 98% Z.-Holl. 1957 2% 100% 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239 240 H.B.U. eert209 209% Rott. Bank 200 204% Twentsche Bank 171% 174% Industrie Ondernemingen Albert Heyn252B Borneo Sum. H. My. 46% 46 Ned. G. en Sp. fabr. 204 205 Kon. Ned. Grofsm. 120 120% Intematio 87% 85 Rott. Droogdok My. 508% 505 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 80 79% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6« 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29H 30A Intern. Nickel85% 85% Anaconda 54y% 53% Bethlehem Steel 47% Cities Service 59% 59A General Motors 45Hexd. 45% Kennecott96 95% Republic Steel 59% 60% Shell Oil 81 79% Union Pacific 30f| 81 Un. States Steel 77% 78% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 19/9 Edelmet Kon AA 44% 44 Pref. w.a idem 53 430GB 434GB Holl Constructie 455GB 458GB Ing. bur. v Bouwnyv 147 Int Kunststof! Ind 41% 43GB Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 148% 150GL 515 511 Ver Touwf a brieken 185G 184 Wemlnk's Betonra. 89 88 Van wyk Textiel 65B 67GB 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9