Rustige stemming op de veemarkten Controle op Franse vliegvelden is thans aanzienlijk versterkt Prof. dr. J. Verkuyl bepleit een herziening Nieuw-Guineapolitiek Mr. J. M. Bartels, Lisse, benoemd tot burgemeester van Berlicum De Indonesische Nationale Raad besprak liet „Chinese vraagstuk" KUNSTMANEN EN RAKETTEN GAAN OP ONTDEKKINGSREIS MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Algerijnse terreur in Frankrijk neemt steeds brutalere vormen aan (Van onze correspondent in Parijs) Naar mate het referendum over de nieuwe grondwet van zondag a.s. dichter nadert, neemt ook de terreur van de Algerijnen in Frankrijk scherper en brutaler vormen aan. De lijst van slachtoffers van het afgelopen weekeinde vermeldt weer politiecommissarissen, inspecteurs en agenten. Zo trof een Parijse concierge gis teravond voor haar loge een auto aan, op welker achterbank zich het lijk van een politiecommissaris van mohammedaanse afkomst bevond, dat in een deken was gewikkeld. In Lyon werd het politiebureau door een met mitrailleurs gewa pende bende aangevallen en in l'Hay-les-Roses, vlak bij Parijs, namen de Alge rijnen een politieauto onder schot, waarna twee hunner zelf werden gedood. Vrees voor sabotage De regering schijnt nu redenen te heb ben iti het bijzonder bevreesd te zijn voor sabotage van vliegtuigen en van gisteren af zijn alle Franse vliegvelden onder verzwaarde militaire bewaking ge plaatst. Alle passagiers buitenlanders en Fransen moeten zich, zelfs voor het binnenlandse luchtverkeer, onder werpen aan een nauwgezet en uiteraard langdurig onderzoek van hun bagage. Zelfs het transito-verkeer is by deze maatregel betrokken en zo zag men in Orly gisteren een gezelschap Engelsen, dat van Londen uit voor een reis naar Istanboel vertrokken was, geduldig wachten tot de inspectie van de koffers, handtassen en portefeuilles eindelijk was afgelopen. Slechts één incident heeft zich tot dusverre hierbij voorgedaan. Een ner- veuse recruut wlide op Orly blijkbaar zijn geweer eens controleren, waarbij hij per ongeluk een schot loste op de neus van een vliegtuig dat op het punt stond naar Algiers te vertrekken Een doos met kostbare avondtoiletten van een der Parjjse modekoningen werd door de kogel geraakt, terwijl vanwege de beschadiging van het vliegtuig het vertrek een etmaal moest worden uit gesteld. Bij een treffen in de buurt van Bre- zina in westelyk Algerije zijn zondag dertien Franse soldaten en drie burgers gesneuveld. Negen soldaten werden ge wond. Vijf opstandelingen vonden in het gevecht de dood. Zondag werd in Algiers vernomen, dat bij gevechten met Franse troepen ih de voorgaande 24 uur 63 opstandelingen zyn gedood. Algerijnse opstandelingen hebben de gehele bevolking van een doip op onge veer vijftig km ten westen van Orleans- ville gedwongen naar de bergen te trek ken opdat zij volgende week zondag niet aan de volksstemming over de nieu we Franse grondwet zal fcunnen deel nemen. Dit hebben militaire kringen in Algiers meegedeeld. Donderdag j.l. vond een Franse mili taire patrouille de lijken van vijftien bewoners van dit dorp, die de dag na hun wegvoering naar huis waren terug gekeerd. Relletjes te Dakar By zondag in Dakar (Senegal, Afrika) uitgebroken vechtpartijen tussen voor- en tegenstanders van De Gaulles grond wetsvoorstellen is één. dode gevallen; meer dan 100 mensen werden gewond. De relletjes begonnen In het sportpark van Dakar, waar de „Progressieve Sene- Unie". die zich voorstander van de Gaulle's nieuwe grondwet had ver klaard, een bijeenkomst hield. Tegenstanders, behorende tot het Al gemene Verbond van Afrikaanse neger arbeiders en de jeugdraad, drongen het sportpark binnen en w-ierpen stenen naar de aanhangers van de Progressieve Senegalese Unie. Later staken zij drie vrachtauto's in brand en beschadigden zij nog circa 30 auto's. Na een gevecht met de politie werd de orde hersteld. De Gaulle begon zaterdag een wervelwindtoernee" Generaal de Gaulle is zaterdag een wervelwindtournee door Frankrijk be gonnen ter propagering van zijn nieuwe grondwet, die 28 september aan een volksstemming wordt onderworpen. In een toespraak in Rennes zei De Gaulle dat Frankrijk zich „midden in een ge vaarlijke wereld" bevindt. Hij wekte zijn toehoorders op de nieuwe grondwet met grote meerderheid te aanvaarden. Voor zijn toespraak deelde De Gaulle Verduisteringen tot bedrag van f 18.000 (Van onze oorrespondent). De Edese politie heeft een 45-jarige accountantsassistent uit Ede aangehou den, die er van verdacht wordt de af gelopen vijf jaar ten nadele van de H.I.B.A., een vereniging van handela ren in bouwmaterialen te Arnhem, een bedrag van ongeveer f 18.000.ver duisterd te hebben. In dienst van een Arnhems accountantskantoor, dat boek houdkundige werkzaamheden voor de H.I.B.A. verricht, kwam de assistent regelmatig met de aangesloten leden in contact. Voor velen van hen was het een gewoonte geworden de aan de H.I.B.A. verschuldigde contributie aan hem mee te geven. Deze droeg echter slechts een deel van de ontvangen gel den af. Toen er klachten binnenkwa men over te veel betaalde contributies, werd een onderzoek ingesteld, hetgeen de zaak aan het licht bracht. Volgens de gearresteerde zouden belangrijke be dragen van de missende f 18.000 ge diend hebben als vergoeding van de door hem in zijn werk gemaakte on kosten. Advertentie Brandend Maagzuur iboort bij D tot bet verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame wer king, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. een g-roep politici mee. dat er op het ogenblik geen politieke oplossing is voor het Algerijnse probleem. Onafhankelijk heid voor Algerije noemde de Franse premier een oplossing die even dwaas was als integratie. Tijdens de jaarlijkse landelijke conferentie van de geloofsgemeen schap van christen antimilitaristen „Kerk en Vrede", In het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amster dam, heeft prof. dr. .1. Verkuyl. de in ons land met verlof vertoevende gere formeerde hoogleraar aan de theolo gische hogeschool te Djakarta, als gastspreker in een rede getiteld „Ver zoening tussen Nederland en Indone sië", zaterdagmiddag krachtig gepleit voor „een fundamentele herziening van de Nieuw-Guineapolitiek door Nederland". De hoogleraar zei van mening te zijn dat overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan de Repu bliek Indonesië ook nu bepleit moet worden en tot stand kan komen op een wijze die verantwoord is voor beide volkeren, inbegrepen de inwo ners van Nieuw-Guinea. Prof. Verkuyl kwam tot dit stand punt na een principiële uiteenzetting over de roeping tot verzoening om Christus' wil en volgens de goddelijke normen. Voor Nederland is in het ge heel van Azië en Afrika met name Indonesië de naaste, waarmee Neder- Rondom de veemarkt land zich volgens de goddelijke normen dient te verzoenen. Voor een verzoening tussen beide lan den is volgens prof. Verkuyl nodig een erkenning van Nederlands aandeel in de solidaire schuld van het imperialis me van de vorige eeuwen en van de ge volgen daarvan. Ook is nodig een er kenning dat de stugheid waarmee ons volk kwam tot de soevereiniteitsover dracht, de tactiek om de monopolis- tisch-economisohe invloed van Neder land te handhaven, alsmede om Nieuw- Guinea uit te zonderen van de over dracht in de R.T.C.-overeenkomsten, aanleiding gaf tot verbittering en wre vel in Indonesië. „Dat deze gevoelens gebruikt werden in Indonesië als dek mantel voor maatregelen, die met alle goddelijke en menselijke wetten in strijd waren, behoort eveneens als col lectieve schuld te worden gebrand merkt. Herstel van de verhoudingen wordt geboren uit erkenning van ge meenschappelijke schuld", aldus prof. Verkuyl. De verhouding tussen Nederland en Indonesië is aan beide zijden veel te veel overgelaten aan politici en diplo maten. Het herstel van deze verhoudin gen is een zaak, die ons volk en in het bijzonder de kerken aangaat. Een ver zoeningsgezinde politiek kan alleen vrucht dragen, als ze voorkomt uit ver zoeningsgezinde harten. Bij God is geen ding onmogelijk. Bij Hem en door Hem is ook mogelijk: verzoening tussen Nederland en Indonesië", aldus eindig de prof. Verkuyl zijn inleiding. Bespreking prijspolitiek De datum van de bespreking tussen de minister van Economische Zeken en het bedrijfsleven over de prtjsstabilisatie is thans vastgesteld op donderdag 2 ok tober a.. te 's-Gravenhage. De bespre king. waaraan deelnemen de minister en zijn adviseurs, de vertegenwoordigers van de werkgeversverbonden, van han del, middenstand coöperaties en van de erkende vakverenigingen, zal des mid dags worden gehouden. Verdere waardedaling van Indonesische roepiah De afgelopen week heeft de waarde daling van de roepiah zich voortgezet. Op de „open markt" in Djakarta noteer de de Nederlandse gulden zaterdag 28 roepiah, tegen 20 een maand terug en 15 roepiah in het eerste kwartaal van dit jaar. De officiële koers is nog steeds rp. 3, terwijl reischeques bij de banken kunnen worden ingewisseld tegen rp. 7.8 per Nederlandse gulden. De Amerikaanse dollar kwam zater dag op een niveau van 125 roepiah, tegen rp. 100 de vorige ^eek. De officiële koers is rp. 11.40 en die voor reischeques rp. 29.64. De straitsdollar noteerde rp. 34. De goudprijs bereikte de recordhoogte van rp. 155 per graan, tegen rp. 117.50 tien dagen geleden. Mr. J. M. Bartels, commies ter secre tarie, wonende Irissenstraat 22, is met ingang van 1 oktober benoemd tot bur gemeester van de gemeente Berlicum, ongeveer 8 km ten oosten van Den Bosch, aan de provinciale weg naar Vegchel-Helmond. Mr. Bartels, die 30 jaar oud is, zal hiermede een der jongste, zo niet de jongste burgemeester in den lande zijn. Hij werd te Nijmegen geboren en stu deerde aan een R.-K. Gymnasium en de R.-K. Universiteit aldaar. Na zijn universitaire studie te hebben voltooid is de heer Bartels zich ter secretarie van de gemeente Mook en Middelaar gaan bekwamen in de gemeentelijke be stuurszaken. Gedurende de afgelopen vijf jaar was hij in Lisse werkzaam. Mr. Bartels is o.a. bestuurslid van de afde ling Lisse van de K.V.P., bestuurslid van de Amateurfotografenclub „De Bloem bollenstreek" en leraar aan de Middel bare Handelsavondschool in Lisse. Zijn ambtelijke werkzaamheden in het secre tariaat van de gemeenteraadscommis sies gaven hem een ruime kijk op de verschillende bestuurlijke facetten, ter wijl de ruimtelijke ordening mede be hoorde tot zijn dagelijkse werkzaam heden. De heer Bartels is gehuwd en heeft twee kinderen. (Van een deskundige medewerker) De toestand op de gebruiksveeafdelin- gen gaf ook in de afgelopen week nog geen verbetering te zien. Het aanbod bJeef aan de krappe kant en het percen tage prima beesten was over het alge meen zeer matig. Bij de boer thuis is een best beest moeilijk voor de handela ren te koop, waardoor het kwaliteitsvee het beste prijs houdt. Voor de minder goede kwaliteiten ging de handel zeer traag met wederom wat aflopende prij zen. Best kalfsvee was nogal gezocht. De export hiervan neemt gaandeweg wat toe. momenteel in hoofdzaak naar Italië en Joego-Slavie. Ook werden kalfstier- tjes voor de slacht naar Italië verkocht. Overigens was de jong fokveehandel erg kalm, met in hoofdzaak even zwakkere prijzen. Onze noteringen lagen voor melk- en kalfkoeien meestal tussen f800,— en f 1000.extra beste klasse tot f 1200. en voor export werd de allerbeste dieren nog wel iets meer besteed. Kalf- en melkvaarzen gemiddeld f750,- tot f950,- pinkn f. 450.- tot f. 625.- en graskalve ren tussen f250,en f425,per stuk. Beste guste koeien en vaarzen voor de mesterij bleven bij een zeer rustige han del wel prijshoudend, f750,tot f950. Voor de mindere soorten was een slech te kooplust. Op de slachtveeafdelingen werd het kwaliteitsvee ook wel prijshoudend ge plaatst. Ondanks een vrij ruim aanbod op de Leidse markt werden de beste beesten zelfs duur verkocht. 2de en 3de soorten onveranderd. In hoofdzaak la gen onze noteringen tussen f2.8Q en f3.20 en voor de prima's 1020 cent per kg meer. De eindmarkten waren alge meen vaster dan in de eejste helft van deze week .Slachtstieren werden vlot op genomen tegen f 2.90 tot f 3.20. Er is on geveer 300 ton fijn rundvlees voor export bestemd, in hoofdzaak naar Italië en Zwitserland. De vette kalveren werden mede door goede exportvraag. (ruim 200 ton) goed prijshoudend verkocht. Noteringen van f 2.30 tot f3.10 per kg. levend gewicht. Licht goed wat minder. Nuchtere kal veren f 1.35 tot f 1.75 per kg. levend ge wicht. met iets kalmer handel. De wolveemarkt kan bevredigend wor den genoemd. De uitvoer is iets stijgen de en bedraagt reeds ruim 70 ton. Frankrijk is weer van de partij met 13 ton; Engeland is met 39 ton schape- vlecs in de vorige week de beste afnemer en veel beter dar. vorig jaar. We noteer den 20 ton voor BelgiëLuxemburg. Be paald hoger waren de prijzen nog niet. De lammeren kosten gemiddeld f 2.60 f 2.70 per kg geslacht gewicht althans voor de goede kwaliteiten. De varkens zijn deze week best ver kocht f 1.90 tot f 1.95 gemiddeld voor de betere soorten. Er zijn er ook nog duur der verhandeld. Mindere kwaliteiten be- rpH->r, Mtrrin<*. Fijne zeugen liepen op tot f. 1.70 en zouters tot f. 1.77 p. kg. le vend gewicht. De baconfabrieken namen circa 13000 stuks: de prijzen in Engeland zijn de laatste weken bevredigend. Mest- varkens en biggen waren even gemakke lijker verkoopbaar en goed prijshoudend in verhouding tot de week tevoren. De paardenhandel was williger. Jonge paarden voor de slacht duidelijk duurder f 2.40 tot f 2.60: oudere paarden f 2.tot f2.20 per kg. geslacht gewicht. Ontsnapte gevangene terug Vanmorgen heeft zich aan het politie bureau Huygenspark te 's-Gravenhage gemeld een gevangene, dié de vorige week uit het gebouw van de Rechtbank aan de Jan van Nassaustaat had weten te ontsnappen. De Indonesische Nationale Raad heeft de afgelopen week het „Chinese vraag stuk" in beschouwing genomen. De vice-voorzitter van de Raad, Roes- lan Abdoelgani, deelde mede, dat de Raad de ontwikkelingen van dit pro bleem aandachtig gadeslaat en een spe ciale commissie heeft ingesteld, die dit vraagstuk zal moeten bestuderen. De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar. heeft verklaard, dat de maat regelen der Indonesische regering tegen een aantal bedrijven, die eigendom zijn van zogenaamde „Kwomintang"-Chine- zen, gelijk zullen zijn aan die, welke tij dens de campagne voor de bevrijding van West-Irian tegen de Nederlandse bedrijven werden genomen. Hij zeide, dat de 52 Chinese bedrijven e.d., welke de vorige week werden verboden, in elk geval door de regering zullen worden overgenomen. „De maatregelen tegen deze bedrijven zullen dezelfde zijn als die. welke tij dens de West-Irian-campagne tegen de Nederlandse bedrijven werden geno men". Overste Endang Dachjar voegde hier aan toe, dat bewezen is dat deze Kwomintang-organisaties: 1. de opstan delingen op Noord-Celebes en Sumatra hebben gesteund; 2. de Indonesische economie hebben bemoeilijkt: 3. hebben gepoogd gelden naar het buitenland over te maken. Er zijn plannen gereed om te voor komen, dat de werkzaamheden der over te nemen bedrijven, waartoe bioscopen, een bank, scholen en restaurants beho ren, zullen stagneren, aldus Dachjar. Strijd op Midden-Sumatra Volgens berichten uit Padang slaag den de regeringsstrijdkrachten in hun offensief tegen de opstandelingen in het gebied van Korintji, in Midden-Suma tra, erin het gehele district Pesisir Se latan Korintji te bezetten. Het centrale leger maakte snelle vorderingen sinds de aanvang van het offensief een week geleden en bezette achtereenvolgens de plaatsen Palnan, Baliselasa. Tanesan. Parabaroe, Indrapoera en Soengeipe- noeh - de hoofdplaats van dit district. De opstandelingen boden slechts onbe tekenende tegenstand, aldus de be kendmaking van het leger. Maramis geeft instructies De Indonesische diplomatieke verte genwoordiger in Nederland, de heer Ma ramis. heeft op doorreis naar Nederland via de Verenigde Staten, korte tijd in Australië vertoefd. m 1 werd het leven van de jonge Piet Bos eerde dappere gered 1 Burgemeester Schippers dankte in het Urk Marinemannen Op grootse wijze heeft de Urker be volking zaterdagmiddag de bemanning van de helikopter „Sara 4" gehuldigd. Om omstreeks kwart over een daalde de helikopter op het sportveld. Vrijwel ge heel de bevolking stond rond het veld geschaard. Hier waren ter begroeting aanwezig de burgemeester en wethou ders der gemeente Urk. Zoals bekend is heeft de bemanning van de helikopter op 18 maart onder zeer moeilijke om standigheden een zwaar gewonde jonge man van de UK 244, die in volle zee vertoefde, gehaald en naar Leeuwarden overgebracht ki een recordtijd. Hierdoor gemeentehuis de mannen voor hun optreden, waarvan vooral dokter Hoek stra de eer toe komt. Aan hem werd de eremedaille der gemeente Urk in goud overhandigd. Aan de overige beman ningsleden werd deze medaille in zilver uitgereikt. De commandant van de vliegbasis Valkenburg hield een korte toespraak en verklaarde, dat de Marine altijd klaar staat om te helpen, maar dat hiervan nimmer ophef wordt gemaakt. De hul diging van deze bemanning van de Sara 4 beschouwt hij dan ook al6 een hulde voor de hele Marine Opsporings- en Reddingsdienst. De heer R. Bos, vader van de geredde, dankte allen voor de medewerking. Op grootste wijze heeft de Urker bevolking zaterdag de bemanning van de helikopter Sara-4 ingehaald. Deze bemanning heeft onder moei lijke omstandigheden met haar toe stel een gewonde Urker vissersvaartuig UK 244 gehaald, toen dit op 18 maart in volle zee vertoefde. De bemanning, de ge redde en zijn ouders bij de ont vangst op Urk. (Foto L.D./Van Vliet) Zaterdagmiddag vertrok hij per vlieg tuig naar New York, na aan de Indone sische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, „instructies op hoog niveau" over Westelijk Nieuw-Guinea te hebben overgebracht. Soortgelijke instructies zal hij afleveren aan de Indonesische am bassadeur in Washington en aan de In donesische permanente vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Stoneycreek (Canada) (Eben-Haezer Ref. Church) H. J. van Nie te Koudum. Aangenomen naar Eder- veen K. Schipper te Waspik. Bedankt voor Zoutelande (toez.) K. Verbeek te Hontenisse. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) 2de maal) G. F. Hartvelt te Assen. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Sliedrecht J. Keizer te Brou wershaven. Mr. C. Briët overleden Vandaag is op de algemene begraaf plaats te Heemstede in stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr, C. Briët, oud-president van de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam, die vrijdag op 72-jarige leeftijd te Haarlem is overleden. Mr. Briët werd op 12 juli 1886 te Go- rinchem geboren. Hij doorliep het gym nasium te Leiden en promoveerde in 1911 aan de universiteit aldaar. Van 1912 tot 1916 was hij griffier van het Kantongerecht te Bergum (Fr.) en van 1916 tot 1921 substituut-griffier van de Arrondissementsrechtbank te Amster dam waar hij in 1921 rechter werd. In 1933' volgde zijn benoeming tot vice- president van de Amsterdamse recht bank Op 70-jarige leeftijd, in 1956, trad hij af. De overledene was Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw en oud-lid van het College van Curatoren der Gymnasia te Haarlem. Derde Russische kunstmaan Morgen zal de raket van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 4.43 uur in het noordwesten op een hoogte van 55 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordwest. De kunstmaan zelf is 'te zien om 5.39 uur eveneens in het noordwesten cp een hoogite van 70 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordwest. Herziening van bestaande opvattingen iBRBI Straling blijkt sterker dan voorheen werd gedacht Het diudzelt de mensheid langzamer hand wel van al die kunstmanen em raketben die er al of niet, de lucht in gaan. Welk nut hebben al deze pogingen vragen velen zich hoofdschuddend af. Het antwoord hierop is dat wij nog 1 middenin de mysteries leven, dat al leen het gebruik van kuaistimiainen en ra ketten ons kan helpen bij de oplossing van de problemen. Alleen in het la>at9te halfjaar van 1957 schoten de Ver. Staten 81 raketten omhoog ter bestudering van de hogere luchtlagen. Grotere kenaus van de ruimte rondom ons is beslist noodzakelijk wil de mens tot de ruimte vaart komen. De kunstmanen en de ra ketten zijn nu de vliegende „labora toria", die wij naar believen omhoog kunnen zenden, waarbij zij ons waarde volle feiten künanen seinen over de krachten, die in de hogere luchtlagen rond de aarde aanwezig zijn. Tijdens de reis omhoog doorlopen de raketten de dampkring van onze aarde. Aangezien deze dampkring uit verscheidene „ver diepingen" bestaat, krijgen wij op deze manier een inzicht in de „werelden", die er boven onze hoofden bestaan. Zonder het gebruik van raketten en kunstma nen zouden wij deze gegevens nooit kunnen bemachtigen. Het zijn dan ook de raketten en kuaistmanen doe voor ons ontdekten dat onze dampkring heel wat dikker is dan altijd werd aangenomen. Er zijn aanwijzingen, dat de dampkring het I oa. 13000 km dik zou zijn inplaats van de ongeveer 800 km. die wij tot op heden aannamen. Helemaal zekerheid is er nog niet, maar de gegevens wijzen in deze richting. Op een hoogite van ca. 960 km. hebben de kunstmanen een straling ontdekt die oa. honderdmaal 20 sterk is dan werd verwacht. Dit brengt met zich, dat mensen en instrumenten een grote bescherming nodig zullen hebben op tochten in de ruimte. Ook de instru menten dus. want deze zijn dermate ge voelig, dat de meetiaustrumeniten van twee kunstmanen door de sterke stra lingen grondig werden vernield. Men heeft voorts gemeten dat boven de 400 km de intensiteit van de radio-activi teit in de ruimte meit elke 100 'km. hoogte toeneemt. Dat de stralingen uit het heelal een sterke invloed oefenen is wel gebleken uit de kleurwdsseling die een omhoog gezonden zwarte muis vertoonde na zijTi terugkeer op de aarde. Deze muis was nl. geheel grijs geworden door de invloed van die stralingen. Uit overgeseinde gegevens van kunst manen, is gebleken dat de mens de mo gelijkheden heeft om het inwendige van een ruimteschip te regelen; die binnen- bempenatuur van de kunstmaan werd namelijk gehandhaafd tussen 0 en 37 graden C. En dat terwijl er grote tem peratuurverschillen optreden die de ruimteschepen zullen moeten doorstaan. Niet alleen de wrijvings weerstand by de start maar ook de temperatuur schommelingen van de ruimte zelf. Zo vinden wy bijv. op 6080 km hoogte een temperatuur van 80 graden C onder nul. Zijn de seinen, die de kunstmanen ons zenden buitengewoon belangrijk, de baan van de aardsateiheten is dat zeker niet minder. Uit afwijkingen van de baan van de kunstmanen konden gege vens worden berekend, die meer inzicht varschaften in de dichtheid van die dampkring, de samenstelling van do aardkorst en de dikte van de aardkorst, Mlen heeft ook gegevens verkregen over de kans dat een ruimteschip ge troffen kan worden door meteorieten- zwermen. Er zyn steike aanwijzingen dat een van de kunstmanen beschadigd is door kleine meteorieten afkomstig uit de baan van de komeet van Halley.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4