mm Geen plaats voor de Nederlandse gevechtsonderdelen in Duitsland t Met een enkel woord Agenda MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Defensie heeft naar aanleiding van het Neder landse voorstel tijdelijk en in onder linge afwisseling Nederlandse ge vechtsgroepen voor oefeningen in Duitsland te stationeren, verklaard, dat hieraan voorlopig niet gedacht hoeft te worden. Is het Nederlandse voorstel gedaan wegens gebrek aan oefenruimte voor Nederlandse strijdkrachten, ook de Westduitse Bondsstrydkrachten hebben voor hun oefeningen ln de Bondsrepu- Hoofdkwartier van de Eoka in Londen Chantage op zakenlieden Een zeventienjarige Griekse Cyprioot is zaterdagavond in het doop Patriki ln het oostelijk deel van Cyprus door een gemaskerde man doodgeschoten, aldus is officieel te Nicosia bekendgemaakt. Te Kyrenia in het noorden van het eiland is zaterdagavond de auto van een Griekse Cyprioot in brand gesto ken. Men gelooft dat dit een wraakne ming is, omdat de eigenaar zich niet zou hebben gehouden aan de boycot van Britse goederen. Deze boycot is volgens Eoka-pamfletten, die zondagochtend werden verspreid, enigszins verzacht om de winkeliers van hun oude voorraden Britse goederen af te helpen. De Griek se handelaars hadden onlangs geklaagd, dat, als gevolg van de boycot, uit En geland geïmporteerde goederen ter waarde van 300 miljoen gulden onver- kooht bleven. Doch nieuwe importen van Britse goederen als kledingstoffen, machines en landbouwgereedschap blijft de Griekse verzetsorganisatie verbieden. Volgens het Britse zondagsblad „Empire News" heeft de Grieks- Cyprische verzetsorganisatie Eoka een hoofdkwartier in Londen opgericht, dat geld moet inzamelen door afper sing van Cyprische zakenlieden in Engeland. De Britse politie heeft tot op heden niets kunnen doen omdat de slachtoffers van de afpersing wei geren een aanklacht ln te dienen of mededelingen te verstrekken, aldus het blad. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft gisteren geantwoord op het telegram dat de burgemeester van Kyrenia hem onlangs zond om te pro testeren tegen „onmenselijke behande ling" van Griekse Cyprioten door Brit se militairen. Sir Hugh verklaarde, dat hij geen „wreedheden" zal toelaten, doch hij kon zich voorstellen dat de Britse militairen op Cyprus hun geduld wel eens dreigen te verliezen als him kameraden ver moord worden. De gouverneur sprak er in zijn antwoord zijn bevreemding over uit, dat de burgemeester zich zorg maakt over „verwondingen van weinig belang", doch dat hij geen woord van spijt over heeft voor de vermoorde Britse militairen. Nieuwe vonnissen in Hongaarse processen In Parijs zyn geloofwaardige berich ten ontvangen, dat een aantal naaste medewerkers van de inmiddels terecht gestelde oud-premier Imre Nagy na een geheim proces veroordeeld zyn tot zware gevangenisstraffen. De voornaamste beklaagde, Gabor Tanczos, voormalig algemeen secretaris van de Petöfi-kring (groep van „rebel lerende" intellectuelen) kreeg levens lang. Sandor Haraszti, gewezen voorzit ter van de journalistenvereniging, Ge orge Fazekas, oud-medewerker van het partyblad „Szabad Nep" en Surec, voor malig secretaris van het communisti sche partijcomité van Boedapest, werden veroordeeld tot resp. tien, zes en drie jaar gevangenisstraf. Een vijfde be klaagde, de journalist Peter Erdos, die tot een half jaar werd veroordeeld, werd in vrqheid gesteld. In een ander proces werd prof. George Adam, hooglerar in de economie aan de uiniversiteit van Boedapest, op beschul diging van het leiden der ondergrondse verzetsbeweging van intellectuelen na de onderdrukking van de opstand, ook tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Libanons premier Solh naar Turkije vertrokken Premier Sami Solh van Libanon is zaterdagochtend voor onbepaalde tyd uit zyn land vertrokken. In een bood schap aan zijn volk had de premier onlangs van zijn besluit kennis gege ven om het land te verlaten zonder aan te duiden of hij van plan was ooit naar Libanon terug te keren. Zaterdag in alle vroegte daalde een Amerikaanse marine-helikopter by Sami Solhs villa om hem naar het vliegveld van Chalde te brengen. Vandaar vertrok hy naar Turkije. Het vertrek was met de grootste geheimhouding omgeven. De laatste weken is de premier als door een wonder aan twee aanslagen ont snapt. Het is bekend dat Sami Solh gekant was tegen de verkiezing van generaal Sjehab als president in de plaats van Sjamoen. die dezer dagen zyn ambt zal neerleggen. Zaterdagochtend was er plotseling weer enige spanning in Beiroet voel baar. Als vergelding voor een ontvoe ring door de opstandelingen hielden de fanangisten die Sjamoen steunden, Vele personen uit de opstandeling en- Wijken aan, .waarop Libanese troepen de falangisten weer omsingelden. Tot een handgemeen is het niet gekomen, men tracht door onderhandelen de ge moederen 'te kalmeren. Om verdere moeilijkheden te voorkomen heeft de regering voor Beiroet een uitgaansver bod afgekondigd. Amerikaanse journalisten een weekeinde in ons land Een groep van 120 Amerikaanse jour nalisten. uitgevers en directeuren van regionale en plaatselijke kranten in de Verenigde Staten brengt deze weken een bezoek aan Europa. Zaterdagoch tend arriveerde het gezelschap op Schip hol, waarna het door de loco-burgemees ter van Amsterdam, mr. A. de Roos, in- het stadhuis werd verwelkomd. In Ne derland, het eerste land, dat op deze studiereis werd bezocht, vertoefden de deelnemers o.m. in Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Hedenoohtend zijn de bezoekers naar België vertrokken, waar na zU nog naar Frankrijk en Engeland zullen gaan. Op 5 október vertrekt het gezelschap weer naar de Verenigde Staten. bliek te weinig ruimte, aldus het minis terie. De suggestie voorts, van de Neder landse regering, om Nederlandse en Westduitse militaire oefeningen geza menlijk te houden is in principe met in stemming ontvangen, aldus de woord voerder van het ministerie, doch er zal dit jaar geen sprake meer van kunnen zijn, daar het jaar 1958 reeds te ver is gevorderd. De onderhandelingen over beide aan gelegenheden zyn echter nog steeds in volle gang. Advertentie Visserij oorlog Veere na 24 uur beëindigd Schepen mogen toch in de haven blijven liggen (Van onze Zeeuwse correspondent) Een visseryconcflict in Veere tussen de Walcherse vissers en anderzyds Ryks- waterstaat, is weer van de baan. On derhandelingen tussen Rijkswaterstaat en de Visseryvereniging Draagt Elkan ders Lasten" hebben een oplossing op geleverd, die beide partyen bevredigt. De vissersschepen mogen in de haven blyven, terwyi toch ook de restauratie werkzaamheden van Waterstaat in de binnenhaven van Veere zullen doorgaan. Voordat deze overigens nogal eenvou dige oplossing was gevonden, vielen er sinds vrydagmlddag nog spannende uren te belveen in en rondom de haven van Veere, vooral toen een politieboot handelend optrad. Toen zoals aangekondigd de helft van de vloot na het lossen op dracht kreeg de haven te verlaten, op dat Rijkswaterstaat de werkzaamheden aan de kademuur zou kunnen uitvoeren, weigerde de schipper van de Arn 35 en al zyn collega's 6teunden hem spontaan, en voeren nog verder de haven binnen. Onmiddeliyk greep de politieboot RP 18 in en ging dwars in de haven liggen om verder binnenvaren te verhinderen. Maar de schepen bleven vóór in de ha ven liggen, waarmee zy tevens het be wijs leverden, dat dit ook in de komende vier maanden (zolang duren de werk zaamheden) mogelijk was, zodat een oplossing voor de hand lag. Het is uit eindelijk ervan gekomen. Maar de ver houding tussen de burgervaders van Veere en Arnemuiden, die een vinnig duel in deze kwestie hebben uitgevoch ten, is er bepaald niet beter op ge worden. Maar de vissers juichen, want zy hebben hun zin gekregen en blijven in de Veerse haven liggen. Delft en vernieuwing der promotieprocedure De rector-magnificus van de Tech nische Hogeschool te Delft, prof. dr. O. Bottema, die maandag vorige week by de opening van het nieuwe aca demisch jaar met betrekking tot de promoties o.a. opmerkte dat „het ver werven van de hoogste graad aan de Hogeschool betrekkelijk weinig voor komt", gaf ons desgevraagd als zyn voorlopig oordeel op wat zijn collega van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, heeft gezegd over de pro motie-procedure, dat er wel iets te zeggen valt voor diens suggestie. „Ik kan er voor voelen om de promotie procedure te vereenvoudigen", zei prof. Bottema, „maar voor Delft liggen de zaken toch wel heel anders dan elders Prof. Bottema had dan ook niet de in druk, dat wat prof. De Jongh heeft aanbevolen, voor Delft veel zin heeft. De ingenieur, die aan de Hogeschool is afgestudeerd ,gaat de praktijk in en staat in een geheel andere situatie dan de meeste andere academici, zoals b.v. een arts die zich specialiseert en al zo veel wetenschappelijk werk verricht (en daarover publiceert), dat het inderdaad het overwegen waard kan zijn hem op grond daarvan reeds de doctorstitel te verlenen. „Koraalzee" vloog over de noordpool Zaterdagmiddag om 12.54 uur is het KLM-vüegtuig „Koraalzee" na een vlucht over de geografische noordpool op Schiphol geland. Het KLM-vIiegtuig had de afstand van Anchorage over de Noordpool naar Stavanger in Noorwe gen afgelegd in 15 uur 1 minuut. In Stavanger werd een landing gemaakt, opdat de bemanning zich vertrouwd kon maken met het vliegveld, dat als moge lijke uitwykhaven voor de route over de Noordpool dient. Het laatste gedeelte van deze proef vlucht van de KLM, welke tevens als afleverlngsvlucht gold van het nieuwe Douglas-toestej, leidde van Stavanger naar Schiphol, een afstand, die in 1 uur 52 minuten werd gevlogen. Naar bekend is leidde de proefvlucht van Los Angeles via Cold Bay by de Aleoeten naar Tokio en van de Japanse hoofdstad naar Fairbanks en Anchorage op Alaska. Het laatste gedeelte van de proefvlucht werd dus zaterdag afgelegd. In totaal heeft de DC-7C over 23.285 km. een vliegtijd van 53 uur 24 minuten genoteerd. Op 3 oktober wordt een tweede proef vlucht, eveneens met de „Koraalzee" uitgevoerd, welke van Amsterdam via Anchorage naar Tokio en terug leidt. Op 1 november vindt de officiële ope- ningsvlucht van de geregelde dienst plaats. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor J hun abonnement gedurende het 4e kwartaal van dit jaar zo mogelyk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Elektronenfornuizen naai* Nederland Op de Middenstandstentoonstelling „Meteoor", die begin oktober in Hengelo zal worden gehouden, wordt onder meer een elektronenfornuis van een Duitse fabriek gedemonstreerd. Met dit fornuis, het eerste dat in Nederland geïmpor teerd wordt, geschiedt het koken, bak ken en braden zonder water of vet in enkele minuten. Dit elektronenfornuis bevat geen ver warmingselementen, maar een zender, die microgolven in een daartoe geschik te ruimte uitzendt. Déze zender zet de wisselstroomgolven van het elektrici teitsnet, die een golflengte hebben van 6.000 km, om in golven met een golf lengte van I2V2 cm (2.400.000.000 tril lingen per seconde). Alle elektronen in de onder het bereik van deze micro golven liggende stoffen, in dit geval levensmiddelen, worden door de golven in trilling gezet, hetgeen verhitting ten gevolge heeft. Stoffen die zeer weinig elektronen bevatten blyven dus koud, zoals glas, papier en plastic. Zo doet zich het verschijnsel voor, dat aardappelen, in het fornuis gebracht in de papieren zak, waarin de groentehandelaar ze af leverde, binnen enige minuten een tem peratuur van 100 graden celsius hebben, terwyl het papier koud blijft. Aardappelen zyn in het fornuis in 4 minuten gaar, pudding is in 1 minuut klaar, cake is in 2V2 minuut gebakken en vlees en wild (uitgezonderd biefstuk) zyn in 6 tot 7 minuten gereed. Hondenshow in Den Haag trok zeer veel publiek (Van onze Haagse correspondent) Duizenden hebben zich gisteren in de Houtrusthallen te Den Haag urenlang om „de ring" van de hondenshow ver drongen, om maar niets te missen van de spectaculaire stryd om de pryzen. De Pekingees „Skylark of Wanstrow" naar schatting 15.000 gulden waard van de Belgische madame Deckers, werd tot de mooiste hond van de ten toonstelling verklaard. Hij arriveerde zaterdag met zyn eigenares uit de Belgische Kongo per vliegtuig. De show werd besloten met een „Concours d'elegance", waarbij de mooiste honden met de mooiste dames van de tentoonstelling de toeschouwers onder de indruk van hun respectieve lijke charmes brachten. Hond en dame vormden soms bijzondere aardige com binaties doordat de dames toilet en coiffure hadden aangepast aan het uiterlijk en de aard van de hond. VOOR HEDENAVOND iiilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nws. en ooiman. 18.20 Dans- miuz. 18.50 Act. 10.00 Gram. 10.15 Muziek- kloek; 19.45 RegeringBUiltz.: rapport in zake Nederlands Nleuw-Gulmea aan de Ver. Naties, door J .J. van der Laan. 20.00 Nws. 20.05 Ernani, opera (gr.). (In de pauzes: plm. 20.50 Voordr., plm. 21.35 Vöordr., plm. 22.10 Socialistische kijk op de atoombom, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Toeristische Indrukken. Hilversum II 298 m. NORV: 18.00 Orgelconc. 1850 Sport. 18.40 Vocaal ens. 19.00 Nws. en weerteer. 19.10 Gram. 10.15 Muz. caus. 10.35 Volk en Staat, caus. 10.50 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Orgelconc. 20.90 Een wereld ontwaakt, klanikb. 21.25 Omr.ork. en 60- 11ste. 21.55 Boeikbespr. 22.10 Gram. 22.15 Muz. portret. 22.45 Avondoverdenklng. 23.00 Nws. 28.1624.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Meridiaan, Journ. 21.05 Spaanse en Latijns-Amerikaanse muz. 21.26 Progr. over walvissen en walvisvangst. VOOR DINSDAG 23 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boelebespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 RVU: Spelers en decors in historische romans, door mevr. dT. S. O. Regtdoorzee Greup- Roldanus (2e lezing). 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Landib.rubriek. Wij bezoeken de Maas kant. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgel en trompet. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.05 Pianorecital. 15.05 Wouwen in Spanje, caus. 15.50 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 V. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle 19.00 Gabaret. 19.15 Fluit en klavecimbel 10.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 The Geisha, operette, 21.20 Act. 21.35 Dans- nvuz. 22.05 Logboek Miinchen 1938. 22.30 Bariton en plano. 23,00 Nws. 23.15 Koer sen v. New York. 23.16 New York Calling 23.21 Gram. 23.3024.00 Metropole ork. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen, gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Franse muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 An gelus. 12 03 Gram. 12.30 Land- en tulnto.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Metropole ork. en solist. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.45 Annus, muz. 15.20 Promenade ork. en soliste. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Najaarsmijmeringen van een Antilliaan, door Frank Martihus. KRO: 18.00 Amus. muz. 18.30 RVU: Cull- tuursoclografische verkenningen, door prof. dr. H. D. de Wies Reillngh (le le zing). 19.00 Nws. 19.10 Comm. on het nws. 19.15 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20 50 Zang en piano. 21.15 Het zee- kadettenkorps, klankb. 21.25 Kamermuz. 22 05 Brabants orken sol22.45 Avon d- geteed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.16 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Canadees jongenskoor. 20.30 Door glas gesproken, documentair progr. 21.0022.30 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Sohots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Gram. 15.30 Hoorsp. 16.00 Ork.conc. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind 17.55 Weerber. 18.00 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Pianorecital. 19.00 Gram. 19.45 Caus. 20.00 Hoorsp. met muz. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Strijk- kwart. en solist. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Grote opdracht in Irak voor Ned. maatschappij De regering van Irak heeft aan een Nederlandse maatschappy de opdracht gegeven voor het maken van het Shat- trah Drainage System, een omvangryk drainageproject, gelegen in een moeras sig gebied ongeveer 150 km. ten noord westen van Basrah. Na internationale aanbesteding, waar aan ook Engelse, Franse, Duitse en Amerikaanse maatschappijen deelna men, werd de uitvoering opgedragen aan de laagste inschryver, het Hol- landsch aannemersbedrijf Zanen Ver stoep N.V., voor een bedrag van 11.500.000 ld. Het project, dat binnen 5 jaar vol tooid moet zijn, valt binnen het kader van een grootscheeps ontwikkelingspro gramma voor Irak, opgesteld door een daartoe speciaal in het leven geroepen Development Board, die 70 procent van Iraks inkomsten uit olie-royalties toe gewezen krijgt om de kosten verbonden aan de uitvoering van genoemd pro gramma, te bestryden. BINNENLAND Zaterdagavond laat is op de met knipperlichten beveiligde spoorwegoverweg ln de lyn Utrecht-Arnhem, tussen Maars- bergen en De Klomp, een personenauto gegrepen door de trein uit Utrecht. De enige inzittende van de kleine wagen, de bestuurder, kwam om het leven. De auto werd geheel vernield en de trein kreeg lichte schade. De knipperlichtinstallatie werkte ten tijde van het ongeval normaal. Biykens zo Juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het V.H.M.O. op 10 september 1.1. 143.300 leerlingen tegen 129.900 een jaar tevoren (toeneming 10 pCt.). Er zijn dus 13.400 leerlingen meer toegelaten dan er ln het afgelopen schooljaar vertrokken, aldus deelt het ministerie van Economi sche Zaken ons mede. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer S. Nljdam, plaatsvervangend hoofd van de Directie Suriname en Ned. Antillen van het ministerie van Zaken Overzee, zater dagmorgen afscheid genomen van het de partement. Als opvolger van de heer Nljdam zal op treden de heer K. H. de Boer, administra teur bij de Directie Suriname en Ned. An tillen. De nieuwe Nederlandse ambassadeur ln Groot-Brittannlë, baron A. W. C. Ben- tlnck van Schoonheten, ls zaterdag per vliegtuig uit Milaan te Londen aangeko men, om daar zyn werkzaamheden op zich te nemen. Uit de ANVV-etalage te Keulen is, zoals ls gemeld, half augustus een antiek beeld gestolen. Deze diefstal ls thans op gelost. Het gestolen voorwerp, dat later bleek een „H. Barbara" te zijn en geen „Madonna", zoals was gemeld, ls Inmid dels terecht. Van het verdwenen beeld was een foto gemaakt. Een Müncher anti quair kreeg ln zyn vakblad de afbeelding onder ogen en kwam tot de ontdekking, dat hij in het bezit was van het gestolen voorwerp, dat hij enige weken tevoren van een verzamelaar „ln geldnood" had ge kocht. HIJ stelde de plaatselijke politie hiervan in kennis. De Prot. Chr. Onderwijzers Vereni ging zal op 4 oktober in „Esplanade" te Utrecht een buitengewone algemene ver gadering houden waarin men van ge dachten wisselen zal over de vraag of men al dan niet zal toetreden tot het Chr. Nat. Vakverbond. Deze kwestie komt reeds en kele jaren ter sprake. Het hoofdbestuur wil nu tot een beslissing komen. Op de algemene vergadering van 1959 zal de de finitieve beslissing uiteindelijk worden genomen. Zaterdag en gisteren hield de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw" ln het Huis „Woudschoten" te Zeist 'n Weekendconfe rentie. waarvoor zowel van de zyde van de Zuid-Molukkers als van Nederlandse zijde grote belangstelling bestond. Inleidingen werden gehouden door: de heer A. J. van Raalte, Commissaris van Ambonezenzorg, mr. dr. P. Stoffels, ds. W. H. Tutuarima, mr. G. J. de Lint. of ficier van Justitie te 's-Gravenhage, ir. J. A. Manusama en mevrouw prof. dr. Ge- sina H. J. van der Molen. BUITENLAND Hevige regenbuien hebben zaterdag in Mexico 23 mensenlevens geëst. In Muz- quiz werden zestig huizen door een over stroming weggespoeld en werden driehon derd personen dakloos. Het Britse blad "Sunday Dispatch" meldt, dat de Internationale bond van transportarbeiders besloten heeft de tank- boten van de reders Nlarchos en Onassis te boycotten. Zeelieden van zeven landen Engeland, Nederland, West- Duitsland, België, Frankryk, Canada en de Ver. Staten zullen volgens het con servatieve blad niet monsteren op die tankboten en de havenarbeiders zullen deze schepen niet laden of lossen. De boy cot zou dit Jaar met Kerstmis of later be ginnen. De campagne zou deel uitmaken van die tegen reders die onder leenvlag- gen varen (van Panama, Honduras, Liberia etc.). Twee opvarenden van een Poolse vis sersboot hebben de bemanning onder drei ging met revolvers gedwongen koers te zetten naar het Deense Oostzee-eiland Bornholm, waar het tweetal aan land is gegaan. ZIJ verzochten de plaatseiyke au toriteiten om asiel. Een Avro-Vulcan straalbommenwerper is zaterdag op de basis Syerston van de Britse luchtmacht in de nabijheid van Newark verongelukt toen duizenden een vliegdemonstratie bywoonden. Niemand van het publiek werd gedeerd. De Avro- Vulcan een van de nieuwste Britse straalbommenwerpers, met deltavleugels) en vier straalmotoren verongelukte by het opstijgen, toen het toestel de verkeers toren raakte. Drie bemanningsleden en 3 man van het grondpersoneel verloren het leven. De navigator van een Frans militair vliegtuig, die nooit vlieglessen had gehad heeft zyn toestel naar de basis gevlogen en het onbeschadigd aan de grond weten te zetten nadat de piloot boven de ver blijfplaats van een bende Algerynse op standelingen dodeiyk door een kogel was getroffen. Een ander toestel van de basis steeg op toen de „amateurvlieger" nader de en leidde hem veilig binnen. Een wraakzuchtige verstoten min naar van een eethuis-houdster in Beriyn heeft by de politie een boekje open ge daan over de hygiënische opvattingen van zijn ex-geliefde. Naast andere misstanden was wel het meest sprekend haar metho de van afwassen: dit liet de waardin ge woon over aan de herdershond, die er wel voor zorgde dat alle borden keurig schoon gelikt weer op tafel kwamen, zy kreeg een voorwaardelijke straf. Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat de Russische regering vrydag de Amerikaanse ambassade ln een nota medegedeeld heeft, dat de ïyken van zes bemanningsleden van een Amerikaans mi litair vliegtuig, dat op 2 september in Ar menië neerstortte, naar de V.S. gestuurd zullen worden. In de Russische nota wordt krachtig ontkend, dat Russische lagers het Amerikaanse vliegtuig boven de Turks Russische grens hebben onderschept (In Washington is van ambteiyke zyde gezegd dat de Russische nota geen gewag maakt van het lot van nog elf mannen, die zich aan boord van het verongelukte Ameri kaanse vliegtuig bevonden). In West-Bengalen en Oettar PradesJ zijn duizenden arrestaties verricht wegens betogingen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levensmiddelen. De betogers hadden ook getracht overvallen op winkels te plegen. Plechtig en plezierig (Van onze t.v.-medewerker) Wy verwedden er een mooi ding om, maar honderd tegen één. dat zelfs de beste kenner van onze koloniale geschie denis nooit gehoord heeft van gouver neur-generaal van Kinschot. En toch heeft die bestaan. Het NTS-journaal van J.l. zaterdag heeft ons op het spoor ge bracht. Het gaf nil. een reportage van de opening van het nieuwe gemeentehuis van het liefelijke Zuid-Laren, waarvoor de fraaie state Laarwoud in gebruik werd genomen. Groninger studenten en groenen kwamen de plechtigheid opluis teren. waarbij bleek, dat onze noordelyke jongelingschap het plaatsje als een bui tenbezitting beschouwen en derzelver burgervader de titel van gouverneur- generaal plegen toe te kennen. Als men nu weet, dat de Leidse burgemeester jhr. mr. Van Kinschot zijn loopbaan is aan gevangen als burgerlijk hoofd van het bewuste dorpje, dan is onze historische vondst wel duidelyk gemaakt. Hiermee waren we met Groningen nog niet klaar, want de NORV bracht daarna het studentencabaret, dat rond de Mar tini-toren is opgeschoten, onder de titel „Mag ik even?" op het scherm. Wat ons betreft mochten ze best wel even want Seth Gaaikema weet van wanten als het op teksten schrijven aan komt. Het resutaat was spits, gekruid met een droge humor, echt wei een beetje onhollands met een eigen aroma. De persiflage op het visite-avondje duurde ons een beetje lang omdat het uitslui tend rond gemeenplaatsen was opge bouwd en de goede verstaander kon nog best wat anders velen. Gerard Rekers weerde zich goed als regisseur en had prima momenten. Het geheel was van tyd tot tijd iets te plechtig, nog te wei nig cabaret, maar het was bepaald fri- Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Graan. 12.30 Nwb. en Srogr,. v d. arb. 18.00 Dansmuz. 13.30 'ws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 14.30 Nws. 15.00 DaaiamU'Z. 15.30 Nws. 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Ritm. muz. 17.00 Idem. 17.30 Nws. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.45 Hoor spel. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en have a go! 20.00 Ge var. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Groeten van militairen,, 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansrnuz. 28.30 Nws. en lichte muz. 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 10.30 Schlagers. 20.16 Lichte muz. 20.30 Dansinvuz. 21.20 Symf.conc. 22.25 Nws. 23.00 Ge var. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansrnuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.35 Koorzang 17.00 Gram. 10.01 en 20.00 Gram. 20.05 Viool en plano. 23.10 en 23.35 Gram. 23.52 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Folkloristisch progr. 16.30 Omr.-ork. 17.00 Nws. 17.10 Folkloristisch progr.. (verv.) 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 10.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 V. d. Middenstand. 20.10 Gram. 20.16 V. d. vrouw. 21.15 Omr.- ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Israëliti sche uitz. 22.40 Pianorecital. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.35 Chansons. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Idem. 14 45 Omr. ork. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.35 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. Hoogl. Kerkgracht 11 aBroederschap van oudpadvinderskring Rynland. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Schouwburg. Abonnements voorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradijs". 8 uur nam. DINSDAG Kamerlingh Onnes-laboratoriumHer denking 50-jarig bestaan Ned. Ver. voor Koeltechniek. 10 uur voorm. Lakenhal: Buitengew. alg. verg. Ned Ver. voor Koeltechniek. 2i uur nam.; receptie te 4 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradijs". 8 uur nam. Gulden Vlies; Prot. Ohr. Onderwijzers- ver. Spr. prof. dr. H. C. v. d. Hulst „Ont dekkingen ln het heelal". 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Huls: Show Modehuis Van Strlen. 8 uur. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12 501.20 uur nam. Br eestraat 19: Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat: Openluohtbyeenkömst Baptistengemeente. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nm Gerecht 10: Splrltlsoh Genootschap. 8 uur nam. Clubhuls Speeltuinver. „Oosterkwartier' Feestavond Openbare Kleuterschool Atjeh- straat 32. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. „*n Tik van de zon". 8 uur nam. Leger des Heils. Byzondere byeenkomst o.l.v. Lt. Commissioner A. C. Beekhuis. 7.30 uur nam. Harmonie. Ned. Ver. Expogé. Spr. kape laan Stoelinga over „Dante, de man die door de heel reisde". 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Huis: Show Modehuls Van Strien. 8 uur. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk «Sc Heringa. 3 uur nam. Het Gulden Vlies; Modeshow firma's De Groot en De Vries. 8 uur nam. Levendaal 1: Kook- en bakdemonstra- ties HUlsh. Voorliiohtingcic. 2 en 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeshow te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Hogewoerd 175. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Ryksherbarlum. Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Huls: Show Modehuis Van Strlen. 8 uur. VRIJDAG In den vergulden Turk: Nationaal pro gramma Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Rehoboth. Huishoudeiyke vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. vool vergeleken met de hobby-rubriek, die daarna aan bod kwam. Over de yve- rige knutselaar praten we uit respect voor zyn taaie volharding nu niet eens, maar de beo-scene kon het ook met een montage-grapje niet meer winnen. Het werd allemaal wat gewichtig gepresen teerd en toen de tegelverzamelaar uitge rekend voor de NCRV eenmaal een ver klaring schuldig bleef, was het by de uitleg van een bybelsë voorstelling. Als iemand op zo'n moment en in "zo'n situatie een steek laat vallen, is het net of het hele broddellapje Iets echts, iets levends krygt. Toen de NCRV de grote stap naar Eindhoven nam en daardoor bezuiden de grote rivieren te land kwam, kon het plezier onbedremmeld aan bod komen. Niemand in Bussum trok zich meer iets aan van ministers en staats secretarissen met al hun excellente be zwaren tegen commerciële t.v. en re clame smokkelarij tj es, want de grote schouwburgzaal van een fabriek van elektronische apparaten in Eindhoven werd zonder blikken of blozen Philips Ju'bileumhall geheten. Ze vormde een praohitig decor, dat moet gezegd wezen, waarin Tanja 'Koen met kennelijk ple zier een serie gedegen amusement an nonceerde. We zullen het programma niet voor u overschrijven, maar willen wel even Edmundo Ros en de tempo- jongleurs met ere noemen. Dat was werk van internationale klasse. Dick van Bommel werd hevig geïnspireerd door het milieu en gaf met fantasie en verve een prima nummertje regie weg. Een plezierig programma vol vaart en smaak. Tv-steunzender in Roermond Op dinsdag 14 oktober a.s. zal de derde televisiesteunzender, n.l. die in Roer mond, officieel in gebruik worden ge nomen. De eerste steunzender staat in Imsum (Friesland) en relayeert de hl Lopik uitgezonden programma's voor de noordelijke provincies, de tweede (in Goes) zorgt voor de provincie Zeeland, de Roermondse zender is bestemd voor de zuidelijke provincies en in Markelo is men nog bezig aan een steunzender voor het oosten van het land. Ter gelegenheid van de officiële in gebruikstelling zal de Nederlandse Tele visie Stichting op dinsdagavond 14 ok tober het eerste rechtstreekse program ma uit Limburg uitzenden en wel van uit de nieuwe schouwburg te Sittard. Niet minder dan ongeveer 300 Limbur gers zullen aan dit bonte en vroiyke programma medewerken. Onder hen zul len zich de Koninklijke Zangvereniging „Venlona" uit Venlo en het toneelgezel schap „Speelgroep Limburg" bevinden. Poezen via televisie De dierenbescherming heeft de tele visiesectie van de AVRO bereid gevon- de een van haar urgentste problemen op te lossen: poezen via het scherm aan te bieden. Wie in een poes, die dus via de tv getoond wordt, schik heeft kan deze zonder betaling krijgen. Zaterdag a.s. start men met deze actie. Een kattenbroodfabriek geeft by iedere geadopteerde poes brood, etens bak en borstel. Er zijn asiels ln den lande, die meer dan dertig zwerfkatten hebben. De afvoer via de tv is dus wel een uitkomst. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Warmond (Five Files Chalot)Mo deshow firma's De Groot en De Vries. 2i uur nam. ZATERDAG Volkstuin „Ons Buiten" (Sumatrastr.) Opening clubgebouw. 3.30 uur nam. Halte Posthof HTM. Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. Schouwburg. K. eri O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Boisotkade 2a. K. en O. Excursie Ge meente-Archief en Pilgrim Fathers-huisje. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „Incognito" (18 Jr.) Werkd.t 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Siuipvaart in de Pacific" (14 jr.) Werkid. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Casino „Als ouders slapen" (Die Früh- reifen) (16 Jr.) Werkd.; 2.30, 7 en 9.16 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag „Myn vader en ik". Lido „Liefde wordt duur gekocht" (18 jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.16 uur; zon dags: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor „Jacht op een scherpschutter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uuri zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.ejn. 11 oktober) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo- sdtie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110, telef. 20406; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapaxk 8, telef. 26274. Bü geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Berlijn Frankfort München Wenen Madrid Mallorca geh. bew. zwaar bew. geh. bew. regenbui half bew. half bew. onweer licht bew. regenbul half bew. zwaar bew. half bew. licht bew. regen regen zwaar bew. licht bew. Ci hb cé •53 g 1 m/s. Si S u zzo 1 12 1 windstil no 2 13 11 z 3 16 5 windstil 16 0 windstil 18 1 z 6 18 3 z 4 18 10 z 2 17 4 zzw 5 19 1 zw 3 20 2 www 4 18 4 zzw 2 16 1 z 4 23 12 windstil 19 0.1 windstil 30 0 n 3 29 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2