FILMS Ons Belang vijf-en-veertig jaar roningbouwvereniging in Leiden Leidse volkstiiinders organiseren bloemen- en fruittentoonstelling Royal Mc Bee gaat in Leiden groot bedrijfspand bouwen Prof. Kraemer besprak intern, hulpverlening der kerken fite Jaargang Zaterdag 20 september 1958 Tweede blad no. 29549 olgend jaar 1048 woningen in exploitatie ,0ns Belang", opgericht in een tijd (1913), dat het er in Leiden met de beiderswoningbouw niet zo goed voorstond, bestaat thans 45 jaar. In 1958 gen de activiteiten van deze jubilerende woningbouwvereniging worden gezien, fft men in dit lustrumjaar een woningbezit van 805 woningen, het volgend ir hoopt men 1048 woningen in exploitatie te hebben. „Ons Belang" plaatst •b hiermede in de rij van de „groot-woningbezitters". van de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen, de heer J. Crama, secretaris van Westerkwartier, het lid van de raad mej. A. J. van Nienes, die sprak in haar kwaliteit van lid der Vrouwelijke Advies commissie, mevrouw Vijlbrief namens de dames van de bestuursleden en de Raad van Commissarissen en de heer A. Ger ritsen, voorzitter van de Jubileumcom missie. Voor zoveel vriendelijkheid en waar dering dankte voorzitter J. Gerritsen met een enkel woord. Druk bezochte receptie De viering van dit negende lustrum is steravond in „De Harmonie" voortgezet reeds eerder was het bestuur verrast Et een prachtige vijverpartij in de imixstraa'c met een feestelijke en t druk bezochte receptie, waarop nog ie feestavonden en een kindermiddag llen volgen. Een viering, als gold het n gouden jubileum! Vele in woningbouwverenigingen be nde gezichten wij zagen o.m. wet- üder A. J. Jongeleen, de directeur van =meentewerken ir. D. Y. Lem.de voor ter van de Federatie van Woning- uwverenigingen de heer A. J. Schone- afgevaardigden van zustervereni- ïgen en gemeente-ambtenaren, die t de woningbouwbestuurders nauw ntact onderhouden gaven deze ond blijk van hun belangstelling. Alvorens een gelegenheid tot het aan telen van een gelukwens werd gegeven, de voorzitter van „Ons Belang", de er J. Gerritsen, het in woningbouw- ingen bij een feestelijke gebeurtenis iditioneel geworden verenigingsover- ht. Spreker weidde in het kort uit er de groei van het woningbezit, over problemen, waarvoor men in het ver- jen stond en ook thans staat en bracht 1de aan zijn medebestuurders, van e er velen reeds „in de dienst zijn rgrysd". In de woningen, welke voor 30 40 jaar zijn gebouwd, ziet spre- een groot zorgenkind. Terwijl ook huren van deze woningen stijgen, is weinig comfort en zouden tal van mieuwingen moeten worden uitge- srd. In dit verband wees spreker op betekenis van een financieel krach big derhoudsfonds, waaraan het de wo- ïgbouwverenigingen buiten hun ïuld maar al te vaak ontbreekt, eendrachtige samenwerking zullen wij traan de nodige aandacht moeten be iden, aldus* de heer Gerritsen. Üadat de overleden bestuursleden met d ogenblik stilte waren herdacht, jcht voorzitter Gerritsen de feestcom- ssie dank voor het prachtige ge- ïenk, dat onlangs namens leden en eranciers was aangeboden. Wethouder Jongeleen, die zo kort na t bekend worden van de miljoenen- ta, waarin ook gesproken werd over de ningbouw, weinig „nieuws"' kon bren- n, volstond deze avond met het uit- ■eken van een weigemeente gelukwens het bestuur, dat en daarvan was overtuigd een open oog heeft voor woningvraagstuk en de daarmede nenhangende problemen. )e heer A. Goosen, voorzitter van de ov. afdeling Zuid-Holland van de Na- nale Woningraad, die mede namens t hoofdbestuur felicitaties aanbood, ïonk eveneens aandacht aan de vele oblemen, waarvoor woningbouwbe- mrders zich zien gesteld, t.w. hoge iwkosten, resp. rentevoet en daarmede oex hoge huren. In dit verband achtte heer Goosen het een droevig ver- lynsel, dat, ondanks de woningnood, en bij een toewijzing van een woning, arvan af moeten zien omdat de huur hoog is. De heer Schoneveld, die zich niet aan indruk kon onttrekken, dat de wo- agbouwverenigingen studentikoze nei gen krijgen: elk lustrum wordt her- :ht. had bijzondere waardering voor activiteit van het bestuur, w.o. leden, zich reeds dertig jaar en meer inzet- voor de behartiging van de vereni- ïgsbelangen. Daarnaast is deze W.B.V. goed partner in de Federatie van iningbouwverenigingen. Namens deze leratie bood spreker een envelop met ïoud aan; ook de zusterverenigingen rrasten het bestuur met een bedrag der couvert. De heer J. Arnoldus, die mens de aannemers woorden van ge- wens sprak, deed het bestuur de toe ging van een bloemenbak voor het vercomplex. tn gelijke geest voerden hierna nog woord de heer P. Flippo, voorzitter Ook Leidse Smalfilm Liga opende het winterseizoen In een der bovenzalen van café- itaurant „In den Vergulden Turk" 'ld de Leidse Smalfilm Liga gister- ond een bijeenkomst, de eerste in het iuwe seizoen. Er werden op deze erk- en praatavond", zoals op de nodiging vermeld stond, verschil de verenigingszaken afgehandeld, ims werden er ditmaal dus nog niet draaid. Volgende week vrijdag even- 1 zal het nationaal programma 1958 rtoond worden. Op de vergadering gisteren deelde de voorzitter, de er H. Kleibrink, o.a. mede, dat de eidse Smalfilm Liga van het Comité idenOxford een uitnodiging heeft tvangen om volgend jaar van 10 i 18 augustus met zes deelnemers ar de bekende Engelse universiteits- Jd te komen. De liefhebbers ver- chten zich evenwel om gedurende avonden in bovengenoemde week ms te vertonen. Wie er zullen gaan welke films meegenomen dienen te irden daarover werd op deze geani- lerde bijeenkomst vrij langdurig ge roken. Verder valt nog te vermelden, t de heren Piëte en Buytenhuis de idse Smalfilm Liga zullen vertegen- »rdigen op de zaterdag a.s. in recht te houden Novavergadering. Festival der Nederlandse lichte muziek In de eerste week van het wintersei- en van zondag 28 september tot en et zaterdag 4 oktober zullen vrijwel •e programma's verzorgd door de afde- ig Lichte Muziek van de AVRO uit etend Nederlandse composities bevat- n. Zij zullen worden uitgevoerd door tierlandse orkesten en solisten, van onkelen werkzaam in het buitenland. T oonkunstenaarsbond en Radio-Unie Tijdens een drukbezochte spoedver- dering hebben de leden van de Ned. onkunstenaarsbond te Hilversum met gemene stemmen besloten met ingang a 1 oktober a.s. geen werkzaamheden los verband meer te verrichten bij de ?d. Radio Unie en/of omroepvereni- ttgen, zolang de tussen enige commis- rissen van de N.R.U. en vertegen- oordigers van de N.T.B. op 29 novem- r 1957 overeengekomen afspraken be- effende honorarium voor losse werk- amheden niet worden nagekomen. Collecte voor reclassering Volgende week zaterdag is het in Ne derland de Nationale Reclasseringsdag. In de komende week wordt door vrijwil ligers een huis-aan-huiscollecte gehou den in de Sleutelstad. Het plaatselijke comité rekent erop, dat er niemand zal achterblijven in daadwerkelijke steun aan de medemens, die weer op het goede spoor moet worden gebracht. OOGST- EN DANKFEEST LEGER DES HEILS Zoals ieder jaar houdt het Leger des Heils ook nu weer zijn Oogst- en Dank feest en zondag a.s. In directe aan sluiting hierop vindt een bazaar plaats, die maandag 22 september om 3 uur in het gebouw aan de Hooigracht wordt ge opend. Ook maandagavond en dinsdag kan men op deze bazaar terecht. De opbrengst komt ten goede aan de plaatselijke- en de zendingsarbeid. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is aan de commissie, die in het jaar 1958 is belast met het afnemen van de exa mens voor apothekersassistent te. Leiden, toegevoegd als plaatsvervangend lid mej. L. Hoekstra, alhier. In een zaaltje in de Maria Gijzen- steeg, vlak bij de „Overdekte', is het momenteel een en al kleur en geur. De Leidse dahliavereniging „Johan Mater" en de amateur-fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger", waarvan de meeste leden volkstuinders in hart en ieren zijn, organiseren daar nl. vandaag en morgen gezamenlijk een bloemen- en fruittentoonstelling. Zij, die aan deze fleurige expositie deelnemen, kunnen terecht trots zijn! Het is lang niet gemakkelijk om al het gekweekte materiaal op verantwoorde en aantrekelijke wijze uit te stallen. Wie echter gisteravond als buitenstaan der de volksituinders in het zaaltje aan het werk zag zal versteld hebben ge staan. Het was alsof de meest gerouti- nerde bloemsierkunstenaars bezig wa ren met het schikken van allerlei soor ten dahlia's. Het enthousiasme had werkelijk niet groter kunnen zijn. Wij zagen er ook de enige vrouwelijke deel nemer, mevr. C. van Zijp—van Hees uit de Waldeck Pyrmontstraat. die al zes jaar lang een tuintje met wel duizenden bloemen heeft op „Ons Buiten" en die regelmatig voor fraaie inzendingen zorgt. Deze liefhebster heeft dan ook reeds vele prijzen, o.m. een medaille en een plaquette, in de wacht weten te slepen. Ongetwijfeld zal zij ook dit weekeinde goed voor dp dag komen met haar bloemenschat. De verschillende bloemencursussen, welke mevrouw van Zijp in de loop der jaren heeft gevolgd, hebben in ieder geval wel vele goede resultaten opgeleverd! Overigens ver dienen niet alleen haér dahlia's de aandacht. Er is immers zoveel moois op deze bloemen- en fruittentoonstelling te zien. De jury, die de verkregen resul taten vanmidag moet beoordelen, zal het niet gemakkelijk hebben. De heer UITSLAGEN VEBO-MELKWEDSTRUD De uitslag van de gisteren op het vee marktterrein ter gelegenheid van de Ve- bo gehouden melkwedstrijd is: 1. J A. Koot .Bodegraven, 2. K. P. Zwanenburg, Bodegraven, 3. mej. J. Vergeer, Bodegra ven, 4. L. A. A. de Bruijn, Zwammerdam 5. C. Vermeij, Nieuwkoop, 6. A. de Jong. Alphen aan den Rijn, 7 .J. Vroege, Bo degraven. De jury bestond uit de heren D. van Vliet en J. Straathof. Arbiter was de heer W. P. de Jong. A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse bond, opent om drie uur de tentoon stelling, die tot morgenavond negen uur voor een ieder toegankelijk is. Op deze opening en de uitslag van de keuring' hopen wij maandag a.s. terug te komen. Zij nog vermeld, dat de Rijkstuinbouw- dienst met een stand op deze alleraar digste expositie vertegenwoordigd is. Sluipvaart in de Pacific" Meedogenloos zeegevecht REX. „Run silent, run deep" is de Engelse titel van deze boeiende rolprent en eigenlijk dekt deze oorspronkelijke vlag de lading beter. Hoe stiller de on- VAN DEZE WEEK: Jong bedrijf nam grote vlucht Thans reeds 900 werknemers, in nieuwe fabriek plaats voor ruim 1200 Panden Oosterkerkstraat in toekomst ontruimd Het is deze maand vijf jaar geleden, dat de N.V. Royal Typewriter Company, die in 1953 een fusie aanging met de McBee Company in Amerika, zich in Leiden aan de Oosterkerkstraat vestig de en de fabricage en assemblage van schrijfmachines etc. ter hand nam. In deze vijf jaar heeft dit bedrijf, dat thans onder de naam N.V. Royal McBee Nederland op de wereldmarkt verschijnt, een grote vlucht genomen. Slechts met een kleine honderd werknemers begon nen, vinden thans ruim 900 werkkrach ten een plaats in dit bedrijf. Binnen enkele jaren zal dit aantal nog belang rijk worden opgevoerd en zal er voor circa 1200 personen voldoende werkge legenheid zijn. Bovendien werken thans reeds 500 personen in het „filiaal" te Cuyck. De Royal McBee loopt namelijk met grote plannen rond, welke in een ver gevorderd stadium van verwezenlij king zijn. Een ontwerp voor een nieu we fabriek, met daarop corresponde rend kantoorgebouw van twee verdie pingen, is reeds gereed. Bovendien is de directie met de gemeente in onder handeling getreden over de aankoop van een terrein. Hoewel men ons de definitieve plaats van vestiging nog niet kon noemen, nemen wij aan, dat hiervoor een plaats zal worden ge zocht op het nieuwe Leidse industrie- terein in de omgeving van de Roose- veltstraat. Indien de besprekingen met de ge meente vlot verlopen, zal reeds het vol gende jaar met bouwen worden begon nen. In 1960 denkt men de nieuwe be drijfsruimten in gebruik te kunnen ne men. Tijdens deze overgangsfase zal nog een nieuwe bedrijfsruimte vermoe delijk binnen een maand in de on middellijke omgeving van de Ooster kerkstraat in gebruik worden genomen. Zodra men over deze ruimte de beschik king heeft, kan het personeel nog met honderd man worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling van de directie om de panden aan de Oosterkerkstraat t.z.t. te ontruimen. KLEINE KARWEITJES IN HUIS Nu velen ertoe over zijn gegaan om kleine karweitjes in huis zelf op te knappen, heeft de Stichting Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich- tmg besloten om in haar gebouw „De Hoeksteen" aan het Levendaal een cur sus voor dames en heren te houden om zodoende voorlichting te geven hoe men deze „klusjes" het best kan op knappen. Aandacht zal o.a. worden be steed aan schilderen, behangen, witten en timmeren. Bovendien komt er ook fend. derzeeërs in de Pacific gedurende de oorlogsjaren hun werk deden, hoe meer kans op succes zij hadden. Talloos zijn die heldendaden, die de meedogenloze strijd tussen de Amerikaanse oorlogsbo dems en de Japanse tijdens de 2de we reldoorlog in de Stille Oceaan heeft op geleverd. Bijna even talrijk zijn de films, welke over dit langdurige gevecht werden gemaakt. Het is een nimmer uit drogende brond van inspiratie voor sccenarioschrijvers. Maar zelden werd een zo pakkend verhaal hierover ge schreven als door kapitein Edward L. Beach. De spannende geschiedenis, die aan zijn pen was ontsproten, kwam in handen van de filmmensen, die deze kans tot het componeren van een ener verend filmwerk niet liten voorbijgaan. Voor de hoofdrolbezetting werden twee acteurs aangezocht, die hun sporen in dergelyke rolprenten wel hebben ver diend: Clark Gable en Burt Lancaster. Lemmy Caution Incognito Naar Peter Cheney's voorbeeld TRIANON Eddie Constantine is de laatste weken een wel zeer geziene gast in de Leidse bioscopen. Deze week is hij presnt in het theater aan de Bree- straat, waar hij als gast van de F.B.I. een verbeten en harde strijd levert tegen de uitgevers van valse dollarbiljetten. Het had Peter Cheney kunnen zijn, die zijn avonturen heeft ontworpen. Maar de geestelijke vader van Lemmy Caution had part noch deel aan deze avonturen van Lemmy's volgeling, Eddie Constan tine. Die zijn door Albert Simonin pas klaar gemaakt voor Eddie, waarbij hij overigens moeilijk van originaliteit be schuldigd kan worden. Eddie is als twee druppels water met Lemmy. Even dap per, even sterk, even koelbloedig, even sarcastisch en even vrijmoedig, wanneer het vrouwen betreft. En die ontbreken vanzelfsprekend ook in dit verhaal niet. M enbegrijpt ons inmiddels wel, het is opnieuw Constantine in optima forma. En wat dat betekent weet iedere lief hebber van dit genre. Zij kunnen ii „Trianon" weer terecht. Die Frühreifen" Leerzaam voor jong en oud CASINO „Die Frühreifen" (De vroegrijpen) is de herhaling van een film, die indertijd veel indruk op ons gemaakt heeft. De typering van een deel der huidige jeugd, welke zonder idealen en illusies is, was sterk en tref- In Engeland heeft men proeven genomen met een flexibele olietan ker van nylon. Deze „olieworst" bestaat uit een binnenwerk van nylon, aan binnen- en buitenzijde bespoten met synthetische rubber. De doorsnee bedraagt anderhalve meter, de lengte dertig meter. De capaciteit van dit wonderlijke ge vaarte, dat men hier in zee ziet drij ven, is even groot als van de kleine tanker op de achtergrond. In lege toestand kan de „tanker" tot een vrij klein pakketje worden opge vouwen. Deze raket ziet er vervaarlijk uit,t maar in werkelijkheid valt het nogal mee. Het is alleen maar een model, dat slechts met een mechanisme op de grond een klein eindje de lucht in geworpen lean worden. Dat ge beurt om een demonstratie van de defensie van een Engelse raketbasis een beetje echt te maken. Deze de monstratie is onderdeel van een grootscheepse actie om de defensie voor het publiek begrijpelijk te ma ken. nog een „krukjes-cursus", welke ten doel heeft het zelf maken van een krukje, met gevlochten zitting. Een jeugd staat hier tegenover pro blemen, waartegen zij nog niet opge wassen is en de gevolgen daarvan kun- Conferentie in Oud-Poelgeest „Materiële welvaart meest geraffineerde bedreiging van waarlijk geestelijk leven" Prof. dr. H. Kraemer heeft donderdagmiddag de principiële achtergrond van de internationale hulpverlening der kerken belicht en de verhouding van Inter- church Aid" tot de zending besproken. Hij deed dit als eerste inleider op een twee daagse conferentie,, die de sectie internationale hulpverlening van de Alg Diaco nale Raad der Ned. Herv. Kerk in kasteel Oud-Poelgeest had belegd. op deze eerste De kerk bestaat niet om zichzelf maar De leiding berustte conferentiedag bij mr. F. L. S. F. baron Van Tuijl van Serooskerken. Prof. Kraemer schetste in een histo rische inleiding hoe de oecumenische grondgedachte, dat alle kerken van de wereld elkander moeten helpen, na de oorlog leidde tot het inzicht dat een tij delijke urgentie-organisatie ten behoeve van de zusterkerken in het lijdende deel van de wereld niet voldoende was, maar dat er een voortdurende verplichting der kerken bestond van dienst aan el kander. Dit voerde niet alleen tot een dieper inzicht in het wezen van de kerk, maar tevens tot de vraag hoe de kerk haar wezen op een dynamisch zichtbare wijze tot uitdrukking kan brengen. WERELD-DIAKONIE In 1951 heeft het centraal comité van de Wereldraad van Kerken opgeroepen tot integratie van kerk en zending. Men was tot het besef gekomen dat er een „wereld-diakonia" bestaat, aldus prof. Kraemer. De crisis van de zending, ontstaan door de veranderde wereldsituatie, is nog altyd gaande. Deze crisis is diep gaander dan alleen maar het vraagstuk van de „bescheiden rol" der zending. De motivering van de zending is sedert 150 jaar vaak veranderd, maar moet nu vernieuwd worden. CRISIS VAN DE ZENDING Met hantering van enige in dit gezel schap - een kleine vijftig predikanten uit alle provincies van ons land - on vermijdelijke theologische begrippen stelde prof. Kraemer vast, dat de crisis van de zending zich toespitst in de ver houding Kerugma-Diakonia. De wereld-diakonia moet een woorde loos kerugma (boodschap), het kerugma een diakonia (dienstbetoon, daad) zijn. louter en alleen om de wereld, aange zien het evangelie er is voor de wereld. De kerk is alleen maar instrument. Dit openbaart zich in het feit, dat Jezus Christus de Diakonos van de wereld is, aldus spreker. Prof. Kraemer noemde het merkwaar dig, dat Christus in de evangeliën ver rassend veel spreekt als de diakonos, met name als de lijdende Knecht des Heren. Spreker achtte dit van grote be tekenis voor een juiste kennis van het wezen der kerk. Als de Heer der Kerk de lijdende knecht Gods is, dan staat de Kerk als de lijdende diakonos van Hem in de wereld. VIJFVOUDIG AMBT Aangezien Christus ook herhaaldelijk over Zijn herderschap spreekt kan men stellen dat (niet een drievoudig maar) een vijfvoudig ambt - dat van profeet, priester, koning, diakonos en herder het wezen van de kerk in al haar aspec ten bepaalt. Tijdens een gedachtenwisseling noem de prof. Kraemer grote materiële wel vaart, zoals deze zieh in landen als de Ver. Staten, Zwitserland en laatstelijk ook ten onzent wel voordoet „de meest geraffineerde bedreiging van waarlijk geestelijk, met name christelijk, leven". Aan de hand van een voorbeeld uit zyn zendingservaring betoogde prof. Kraemer, dat lijden voor de christelijke gemeente een voorrecht is. Met betrek king hiertoe noemde hij het voor de kerk in ons land noodzakelijk om veel meer mee te leven met de christenen in Oost-Duitsland en China. Gisteren gaf rev. John D. Metzier uit Genève de conferentiegangers voorlich ting over de nood in Europa en behan delde mr. A. W. Kist de nood in Azië en Afrika. nen niet uitblijven, vooral ook omdat de ouders deze jongeren niet begrijpen en niet met hen meeleven. Er is een oud spreekwoord: „Door schade en schande wordt men wijs" en het is voor het verhaal, dat hier ont vouwd wordt, zeker van toepassing. Ge lukkig wint tenslotte, althans voor een der hoofdfiguren, de ernstige bezinning het van de verlokkingen en uitspattingen en komt het leven voor haar nog goed terecht. Een film met vaart en veel felheid, uitmuntend geregisseerd door Josef von Baky. Mogen vele jongeren er zich aan spiegelen en „ouders, die slapen", er veel van leren! Een gewaarschuwd man of vrouw geldt immers voor twee? Jacht op een scherpschutter Het recht van de snelste Luxor. Of het er in de streek, waar Tod Lohman (Don Murray) vandaan kwam wat rustiger aan toe ging, ver meldt dit filmverhaaltje niet, maar de verlegen jongeling staat nogal vreemd te kfjken, wanneer hy bemerkt, dat in contreien, waar hy zyn vader zoekt die hij in jaren niet heeft gezien slechts één recht geldt: het recht van de snelste schutter. Nu heeft deze Tod de pech gewikkeld te raken in een vechtpartij, waarbij zijn tegenstander. Shorty Boyd, een dodelijke val maakt in zyn eigen mes. Die Boyd-familie is een weinig vredelievend clubje. Zij wil naar geen verklaring luisteren, maar ontketent meteen een wilde jacht op de jongeman, die niets voelt voor een vechtpartij en dus maar op de vlucht gaat. Doch wanneer het nodig is, blijkt hij bijzonder vaardig te zyn met het ge weer, zo vaardig zelfs, dat de rij van zyn achtervolgers steeds dunner wordt en tenslotte alleen Boyd senior en Boyd junior overblijven. Het behoeft nauwe lijks betoog, dat het recht uiteindelijk zegeviert, maar eer het zover is zyn er heel wat kogels door geweerlopen ge vlogen. Hoewel vrijwel al zijn aandacht wordt opgeëist door zijn achtervolgers, ziet Tod Lohman intussen toch nog kans verliefd te worden op een lief meisje (Diane Varsi) en maakt hij de tyd om het middelpunt te zyn van enkele ro mantische scenes. Regisseur Hatheway heeft dankbaar gebruik gemaakt van de kansen, die de vaak nog woeste natuur in deze omgeving hem bood voor het „schieten van aardige plaatjes". Waar toe de kleuren en het brede doek in niet geringe mate bijdroegen. Liefde wordt duur gekocht" Ondergang van jeugdige gevangenen-van-het-geld Lido Anders dan de nogal verwar rende titel suggereert, behandelt deze film niet het probleem van de straat madelieven, maar de noodlottige onder gang van jonge mensen, die temidden van een uiterst sobere omgeving alleen maar denken aan rijkdom en dus aan geld. Aanvankelijk bestaan er nog enige weerstanden, althans bij héar, maar tenslotte gaat het steeds sneller bergafwaarts, totdat dood en gevange nis een einde maken aan het gevaar lijke spel, dat alleen maar de vermeer dering van materiële goederen tot inzet had Ofschoon het gegeven niet bijzon der origineel kan heten en er, zoals ge woonlijk in filmscenario's, ook in dit verhaal tegenstrijdigheden voorkomen, is de verfilming bijzonder goed ge slaagd. De Fransen verstaan als weinig anderen de kunst om een bepaalde sfeer weer te geven; de typerende Pa- rijse entourage, zowel van de zelfkant als later van het „dure" milieu, zijn voor treffelijk weergegeven en op het juiste ogenblik ingelast. Bovendien is het spel van Dany Carel als „la moucharde" (de spionne, aangeefster bij de politie) en van Pierre Wan eek, van een zo uitste kend gehalte, dat de toeschouwer erin gelóóft. Steeds dieper geraakt het twee tal in het moeras, telkens weer moeten nieuwe en niet al te frisse midde len te baat worden genomen om in het tekort aan kasgeld te voorzien tot het einde volgt, dat eigenlijk wel in de gang der gebeurtenissen lag opgesloten. De kracht van dit filmwerk is vooral gele gen in de scherpe tekening van uiteen lopende milieus, waaraan vooral de vrouwelijke hoofdrolspeler zich op knappe wijze heeft weten aan te pas sen. Samenvattend kan men zeggen: geen oorspronkelijk gegeven, maar op vallende uitwerking en uitstekend spel. De zwart-witte fotografie van de Franse camera-meesters trekt ook in deze film weer sterk de aandacht: er zijn meermalen juweeltjse van licht werking te waarderen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3