Leids hervormd jeugdwerk thans in eigen gebouw DE STUDIE VAN PRINSES BEATRIX Jeugdnatuurwachters in Leiden Officiële publikaties 97ste Jaargang Vrjjdag 19 september 1958 Tweede blad no. 29548 „Jeugdwerk mag geen aanhangsel van kerkelijke en bnrgelijke gemeente zijn" Opening „In de Moriaen" Het Leids hervormd jeugdwerk, dat het nog altijd zonder een eigen gebouw moest stellen, hetgeen de activiteiten vanzelfsprekend niet ten goede kwam, heeft thans de beschikking over een keurig en voor dit doel uitermate ge schikt centrum, dat is ondergebracht in het perceel Hooglandse Kerkgracht 44, het voormalige wijkgebouw van de hervormde wijkgemeente „Het Cen trum". Aan dit hervormde jeugdge- bouw is de naam „In de Moriaen" ge geven. In tegenwoordigheid van vele genodig den, o.w. wethouder J. C. van Schaik als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, de heren D.'van der Kwaak en I. E. Batenburg namens de Centrale Kerk voogdij, dr. P. L. Schoonheim en de heer G. Steinbach namens de Leidse Jeugd Actie, enkele hervormde predikanten en tal van personen, die zich interesseren voor het jeugdwerk, is dit gebouw gister avond geopend. Ds. T. D. van Soest, hervormd predi kant te Rijnsaterwoude en jeugdpredi- kant in de Sleutelstad hij zal binnen kort naar Rotterdam vertrekken heet te hen allen namens de Centrale Com missie voor het jeugdwerk der Leidse hervormde gemeente hartelijk welkom- Konden wij in het verleden soms gebruik maken van de oude consistoriekamer van de Oosterkerk, thans zyn wij als com missie. aldus spreker, zeer dankbaar, dat dit gebouw ons ten dienste staat. Een ge bouw, dat zal moeten uitgroeien tot een centrum van tal van jeugdactiviteiten. Spreker dacht hierbij aan kadervorming, het houden van jeugdleiderscursussen en een „jeugdsociëteit", waar allen, die zich met jeugdwerk en -zorg bezighouden, el kander kunnen ontmoeten. Met de ingebruikneming van dit ge bouw, aldus ds. Van Soest, zijn wij ech ter nog niet klaar. Het jeugdwerk kan nu eerst pas goed beginnen. Het „ketel huis", zo zag ds. Van Soest het, is er, maar de „fabriek" moet er nog komen! Hoewel spreker verheugd was over de vervulling van een lang gekoesterde wens, achtte hij het noodzakelijk, dat het jeugdwerk ook de beschikking ver krijgt over een eigen sportterrein en een kampeer- en buitencentrum in de omgeving van Leiden. Voorts staan een centrale bibliotheek en een filmapparaat op het verlanglijstje van de commissie. In verband met al deze wensen en de betekenis van het werk deed ds. Van Soest uitkomen, dat jeugdwerk nooit gezien mag worden als een aanhangsel van de activiteiten van de kerkelijke en burgerlijke gemeente. Nadat spreker allen had bedankt, die aan de totstandkoming en inrichting voor dit laatste richtte hij zich in het bijzonder tot de jeugdige „architect" Ko Stigter van het gebouw hadden medegewerkt, besloot hij met de woor den: „Wij bouwen voort in de verwach ting, dat vele jongeren hier hun Heiland Bullen vinden". Wethouder Van Schaik, die geluk- Wethouder J. C. van Schaik (links) biedt ds. T .D. van Soest gelukwensen aan. (Foto L.D./Van Vliet) wensen van het gemeentebestuur over bracht, schonk eveneens aandacht aan de grote betekenis van het jeugdwerk, waarbij de knelpunten helaas zijn gelegen in een gebrek aan geld, ruimte en jeugdleiders(sters) Hoewel de gemeente niet ruim in haar geldmiddelen zit, kon de wet houder tot zijn grote vreugde mede delen, dat over enkele weken vijf z.g. jeugdhonken in de nieuwe stadswijken gereed komen en voor het jeugdwerk beschikbaar zullen worden gesteld. Aan het einde van dit jaar zal dit nogmaals met vijf van dergelijke „honken" het geval zijn. De heer Steinbach, die namens de Leidse Jeugd Aotie het woord voerde, zeide, dat dit gebouw een sfeer ademt, welke het voor een trefpunt van jonge ren buitengewoon geschikt maakt. Spre ker prees de zelfwerkzaamheid in deze kring, waardoor „In de Moriaen" zijn gestalte kreeg. Belangrijke initiatieven zijn hier ontplooid! Ook ds. P. Kloek, sprekende namens de Centrale Kerkeraad der Leidse Her vormde Gemeente, ging deze avond nog even dieper in op de zinvolle betekenis van het jeugdwerk. Massa's jongeren lo pen nog rond, waar wij maar moeilijk vat op ^kunnen krijgen, aldus spreker, die van de jeugd-van-eigen-gemeente verwachtte, dat zij de jeugd in haar brede samenstelling weer zou gaan aan spreken. Laten wij deze jeugd leren om de zin van het leven te leren ontdekken. In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer Van der Kwaak, voor zitter van de Centrale Kerkvoogdij, de leider van het Phebe-werk, mevr. Ei kerbout namens de sectie meisjeswerk en de heer Stigter sr. De Boerenkapel van K. en G. en de Toneelgroep „Imperium" verleenden aan deze avond hun medewerking. Behalve de grote zaal treft men in het gebouw een commissiekamer en een spreekkamer voor de jeugd predikant aan. Voor deze laatste ontvangruimte ontwierp Hans Punselie een keurig mozaiek. ZILVEREN JUBILEUM A. J. M. A. GENANG Maandag is het een kwart eeuw gele den, dat de heer A. J. M. A. Genang, wonende in de Witte Rozenstraat 58, als boekhouder bij de N.V. Peek Cloppenburg in dienst trad. De kwali teiten en de plichtsbetrachting van de jubilaris zijn zo groot, dat hem een tweevoudige huldiging 22 en 29 sep tember te wachten staat. H.KJHL Prinses Beatrix is thans aan haar derde studiejaar begon nen. De Prinses heeft in de afge lopen twee jaren enkele tentamina afgelegd. Na het afleggen van het kandidaatsexamen Nederlands recht zal zij zich voorbereiden op een doctoraal examen in de vrije studierichting van de faculteit der rechtsgeleerdheid, waarvan socio logie een der vakken zal vormen. Aangezien de studie in dit sta dium meer beslag op de Prinses zal leggen, zal het haar niet mogelijk zijn in die mate officiële verplich tingen op zich te nemen als totnu- toe het geval was. Acht maanden geëist tegen jeugdige inbrekers LEIDEN EN OMGEVING ONVEILIG GEMAAKT Acht maanden gevangenisstraf met aftrek vorderde de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank tegen een 26- jarige varensgezel en een 21-jarige constructiebankwerker beiden uit Voor schoten. In de nacht van 16 op 17 juni hadden de verdachten zich door inklim ming toegang verschaft tot een over- hemdenfabriek aan de Trekvlietweg te Leiden. Ze waren door een tuimelraam geklommen en toen nog eens door een draairaam. Geld was er in de fabriek niet te vinden en daarom namen zij maar een hoeveelheid overhemden mee. Deze werden later bij huiszoeking ge vonden. Ook hadden zij op 2 juli inge broken bij een consumptietent aan de Juliana van Stolberglaan te Voorsoho- ten. Hier bonden zijn in een kopjesdoek de buit samen, bestaande uit chocolade, kauwgum en snoep Samen hadden zij nog drie andere inbraken gepleegd, in een kindertehuis, in een levensmiddelen- pakhuis te Rijnsburg en in nog een consumptietent. De varensgezel was al eens eerder veroordeeld, bovendien hing er nog een voorwaardelijke straf boven zijn hoofd. Hij verdiende als varensgezel vrij veel en hield geld over. Af en toe ging hij eens „freewheelen", zoals de president dat noemde. In die vrije tijd kwam hij tot de inbraken. De reclasse ring stelde het inwinnen van een psy chiatrisch rapport voor. De bankwerker is dit jaar nog voorwaardelijk veroor deeld en wel op 12 maart door de politie rechter wegens medepliohtigheid aan diefstal. In 1957 had hij ook al eens een gedeeltelijk voorwaardelijke straf gehad. „U moet met uw 21 jaaa- eens zorgen dat U een man wordt, vooral nu U een vrouw en een kind; hebt", zei de presi dent. De officier van Justitie merkte op. dat de dagvaarding slechts een keuze bevat uit het criminele wangedrag van deze verdachten gedurende de laatste tijd Hij koesterde niet veel hoop ten aanzien van de toekomst. „Zo kunnen we niet doorgaan. Bij nog een overtre ding za.l ik voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering vragen". De raadslieden, mr. J. Gevers uit Voorburg en mr. H. M. L. Wils uit 's Gravenhage, vroegen een kortere onvoorwaardelijke straf Uitspraken 2 oktober. Advertentie (Advertentie) Worden zo spoedig mogelijk geïnstalleerd Aangezien het van groot belang is, dat de jeugd actief wordt ingeschakeld bjj de natuurbescherming zijn in het begin van 1950 door de Stichting „Natuur en Jeugd" Jeugdnatuurwachten opgericht. De leden van deze Jeugdnatuurwachten nemen de verplichting op zich zelf een goed voorbeeld te geven en zich te ont houden van welke vorm van vernieling dan ook. Reeds in meer dan zeventig ge meenten in ons land - indertijd ook in Leiden - zijn Jeugdnatuurwachten opge richt. Men kan het niet anders dan toejuichen, dat velen zich geroepen voelen om de kinde,ren wat liefde voor alles wat leeft en groeit en tevens enig gevoel van verantwoordelijkheid bij te brengen. Jongens en meisjes liefde bij brengen voor alles wat in de natuur leeft Ook in Leiden heeft men het plan opgevat wederom - de eerste pogin gen hadden enkele jaren geleden niet het geloenste resultaat - een Jeugdnatuur wacht in het leven te roepen. Een comité met als voorlo pig voorzitter de heer J. Machielsen, is gistermiddag in het gebouw van V. en D. samengesteld. Heeft de heer J. C. de Keulenaar het secre tariaat op zich genomen, mevrouw M. van Zwieten de Blom-Brands verklaarde zich bereid als penning- meesteresse te fungeren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Hendrik, zn. van H. Brandt en M. van WanrooijJannlta Christina, dr. van C. O. Maas'en J. A. Hoogeveen; Wilma, dr. van J. B. van Meijgaarden en W. Jasperse; Iatharina Anna Jacoba. dr. van J. P. lekhoff en M. F. Devilee; Jurriaan Petrus Aarla zn. van A. C. Vreeburg en M. A. Él derhorstWillem Albert, zn. van W Stikkelorum en B. Frankhuizen: Geertje, dr. van A. Nijgh en G. Kuijt; Marion, dr. van W. Krdeger en S. Planting: Maria Anna dr. van G. H. Oltheten en M. W. C. vèrheijden: Alfred Benjamin, zn. van M. van Haarlem en K. van Atten; Pleter, zn. van P. de Nie en D. J. Dornbos; Wil- helmina Maria. dr. van F. van Eek en E. M. Terpstra: Robert Charles, zn. van N. J. Heijjer en S. Waasdorp: Eva Susanne. dr. van W. Dljkerman en S. A. Grauw- mans; Maria Cornelia, dr. van J. T. G Velthuijzen en C. P. E. Ouwerkerk. GEHUWD W. van den Berg en J. A. W. M. Conljr.; j J de Jong en G. Brouwer; J. Boot en C. J. van der Meer; D. Philipsen en M. van Haalem; H. J. J. van Groesen en J. A. Horikx; M. J. Zonderop en M. C. C. Dirk, fe: J. G. Spaan en A. Blaas; F. J. M. van Giezen en C. M. T. Kerkvliet; F. G. Hali en M. H. van der Biezen; G. H. Bousie en S Bell: R. W. van der Lubbe en J. Brou wer; W. G. Jonkman en P. Stoute. OVERLEDEN J. W. Letterie 50 Jr.. man. VASTSTELLING WACHTVERBOD Burgemeester en. wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten een waohtverbod vast te itellen voor het zuid-westelijk deel van iet Van Vollenhovenplein, met uitzonde- dng van de parkeerstrook. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar ing van verkeersbelangen ten doel Ebbende en aan Gedeputeerde Staten Bij de Acropolis te Athene werd zoekers bevonden zich v.l.n.r.) dezer dagen een klassiek drama op-1 mevrouw Karamanlis, de echtgeno- gevoerdwaarvoor zeer veel be-\ te van de Griekse premier, mevr. langstelling bestondOnder de be-1 Rindebeepe^, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Grie kenlanden de dochter en echtge note van genetaal Norstadopper bevelhebber van de Navo* In de afdelingskas zal zij nu reeds een bedrag van f 500,dat door de directie van V. en D. is geschonken, kunnen aan treffen. Verder kan het comité zich ver zekerd voelen van de morele steun der gemeentelijke overheid, terwijl ook de belangstelling onder het onderwijzend personeel in onze stad groot zal zijn. Op de gisteren gehouden oprichtingsverga dering werd het algemeen betreurd, dat qc Leidse politie zich geheel afzijdig wenst te houden van de actie, waarmede men in de tweede helft van oktober hoopt te beginnen. Temeer daar elders in het land de politie in deze juist vele initiatieven neemt. INSTRUCTIEVOORDRACHTEN Het ligt in de bedoeling van het Co mité om voor leerlingen uit de vierde, vijfde- enzesde-klas van alle lagere scho len in de Sleutelstad instructievoor drachten met filmvertoning te doen houden. Daarna zal aan de meisjes en jongens uit de vijfde-klas gevraagd wor den lid te worden van de Jeugdnatuur- wacht. Contributie behoeft niet betaald te worden, doch tijdens de officiële in stallatie. welke in de naaste toekomst plaats zal vinden, worden bladen uitge reikt, waarop de kinderen zich kunnen abonneren. De jongelui krijgen tevens een insigne. De voordrachten zullen het eerst ge houden worden voor leerlingen uit de drie hoogste klassen van de ongeveer veertien scholen, die zich in en rond de Professoren wijk bevinden. Later hoopt men dan in andere delen van onze stad werkzaam te kunnen zijn. Duidelijk werd tijdens de bijeenkomst van gisteren gesteld, dat een IiJ van de Jeugdnatuurwacht in de eerste plaats waker voor zich zelf is en een goed voorbeeld aan anderen moet ge ven. VELE MOGELIJKHEDEN Er zijn vele mogelijkheden om het een en ander met de schoolkinderen, die graag natuurwachters willen zijn. te on dernemen. Zo zullen er b.v. excursies ge maakt worden naar enkele stadskweke- rijen. de Leidse Hout en Hortus. Voorts is men van plan de meisjes en jongens in het voorjaar plantjes te geven, die opgekweekt behoren te worden en daar na tentoongesteld zullen worden. Voorts zou men de Leidse jeugdnatuurwachters graag mee willen laten helpen aan het onderhouden van de plantsoenen. Hier bij zou gedacht kunnen woraen aan een adoptiesysteem voor elke school. Verder moeten er misschien wel nestkastjes en voederplankjes gemaakt worden, een handige jongen of een handig meisje zal daar zeker niet tegen opzien! Het hou den van een hondeshow met medewer king van de Dierenbescherming maakt tegenwoordig ook veel opgang, aldus werd ons op de oprichtingsvergadering van de Leidse afdeling van de Stichting Natuur en Jeugd" medegedeeld. Bij een dergelijke show wordt in het bijzonder gelet op de verzorging der dieren en op de wijze, waarop kind en hond met el kaar omgaan. Dan is er nog de moge lijkheid om prijsvragen te houden be treffende de natuur in eigen stad. Kortom, de mogelijkheden zijn, zoals wij reeds eerder zeiden, wel zeer talrijk. Dat de leden van de Jeugdnatuurwacht Leidse Ver. van Huisvrouwen opent seizoen De Leidse huisvrouwen ziijn gistermid dag voor het eerst in het nieuwe seizoen gezellig hij elkaar gekomen. De presi dente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, me vrouw C. Hageman-Verhagen, had reden genoeg om zich verheugd te tonen. De grote bovenzaal van .Het Gulden Vlies" was overvol toen zij de dames op deze eerste vergadering van harte welkom heette. Verder ligt er nog het feit. dat voor de komende winter een bijzonder aantrekkelijk programma is samenge steld. Om aan deze openingsmiddag wat luister bij te zetten zongen alle dames uit volle borst het huislhoudlied. On middellijk daarop werd het woord ge geven aan mevrouw Duykers-Kranen- burg, die op plezierige wijze het een en ander vertelde over haar ervaringen als leerling-mannequin. Zij zei, dat de oplei ding duur is, doch de resultaten alleszins de moeite waard zijn. Het vak van man nequin is op het ogenblik ook in ons land zeer in trek. Er komt echter nog heel wat voor kijken voordat een jong meisje top-mannequin is, die f. 75 tot f. 100 per middag of avond verdient. Voorts gaf spreekster de dames aller lei nuttige wenken over lopen op straat, het kiezen van de juiste accessoires, de kleding en de make up. Dat overdaad schaadt bleek vanzelfsprekend ook weer uit deze leerzame causerie. Met woor den van dank gericht tot de spreekster van de middag sloot de presidente deze geslaagde bijeenkomst. NIEUWJAARSKAARTEN—ACTIE VAN UNICEF De jaarlijkse Nieuwjaarskaarten-actie ten bate van de Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, staat weer voor de deur. Door het kopen van deze kaar ten kan men de taak van de Unicef aan merkelijk verlichten. Er zijn op de we reld nog 600 miljoen kinderen, die niet krijgen wat ze nodig hebben. Zij zijn ondervoed en ziek: velen sterven voor zij een jaar oud zijn en nauwelijks de helft haalt het 15de levensjaar. Ziekten als malaria, framboesia, melaatsneid. tuber culose en trachoom eisen hun tol en zij treffen de kinderen het eerst. Onkunde, bijgeloof en gebrek aan medische hulp doen veel schade aan zuigelingen en aanstaande moeders. Aan de Unicef werken de regeringen van meer dan 100 landen mee en door deze samenwerking kregen in 1957 bijna 48 miljoen kinderen en moeders hulp. Dit jaar moet het aantal van 50 mil joen worden overschreden. Om de administratieve taak van het Nederlands Comité Unicef in Den Haag te verlichten en kosten te besparen, zijn er verschillende Unicef-afdellngen in het leven geroepen om bij deze verkoopactie behulpzaam te zijn. Ook Leiden en Oegstgeest: Unicef afd. Oegstgeest. p a en wel te Leiden: Unicef afd. Leiden, p/a Leidse Jeugd Actie. Stadhuis, en te Oegstgeets: Unicef afd. Oegstgeest, p/a mevr. Ph. Smits-Witvliet, Öranjelaan 3. vele faciliteiten in ons land genieten spreekt vanzelf .Zij hebben o.m. gratis toegang tot Artis in Amsterdam en vele landgoederen. Wij twijfelen er niet aan cf het wemelt binnenkort in onze stad van actieve jeugdnatuurwachters, die hun taak gedurende hun gehele leven zullen blijven verstaan. STANDPUNT POLITIE Bij navraag deelde de Leidse politie ons vanmorgen mede. dat zij zich ook op het gebied van natuurbescherming wenst te beperken tot haar eigen verantwoor delijkheid. De politie heeft een te neu traal en algemeen standpunt om zitting ln een comité als dit hoe goed zijn bedoelingen ook zijn te kunnen ne men. zo werd ons nadrukkelijk medege deeld. Dit houdt vanzelfsprekend niet in, dat de politie afwijzend staat tegenover te ondernemen actie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3