NEW YORK METROPOOL MET EEN ZEER LELIJK MAAR WARM EN FEL KLOPPEND HART Een stad van reclamescherpe lijnen en schreeuwende kleur Rode doordravers in Oostzone moeten vele tonen lager zingen Het lelijkste plein ter wereld 97ste Jaargang Vrijdag 19 september 1958 Derde blad no. 29548 r Per auto door de Het centrum van New York, gezien vanaf Governor's Island. dat ik daar borrelballen, nootjes, stuk jes kaas of iets dergelijks bij kon krij gen. Men drinkt hier om te drinken en men eet hier meestal zonder al cohol om te eten. Dat het een het ander stimuleert hebben velen nog nooit ontdekt. Men kan voortreffelijk eten in New York Maar niet zozeer op Times Square. Er tün internationale res taurants die voor goede eethuizen in Parijs niet onderdoen. Wat zelfs op Times Square goed is dat is het meest Amerikaanse gerecht: „steak". Wel dertig tegelük ziet men er bra den boven een houtvuur, vlak achter een etalageruit. Een paar minuten later worden er dertig nieuwe „steaks" geroosterd. Slenteren op Times Square maakt hongerig! Sedert 1947 heb ik ieder jaar van Washington uit een of meer bezoeken gebracht aan New York, soms voor kort, soms voor langer. Soms heb ik die stad gehaat, maar toch ben ik haar gaan lief" hebben. En kennen doe ik haar nog altijd niet. New York is een stad, zo groot als een provincie en met acht miljoen inwoners. Een buitenlander denkt bij het woord New York waarschijnlijk het eerst aan de fascinerende wolkenkrabbers, maar er zijn ook enorme wijken in deze stad waar men alleen gore bakstenen huizen ziet van drie of vier verdiepingen. New York is een stad waar veel goud te vinden is, veel meer klatergoud en nog veel meer ordinaire ellende. Fifth Avenue, Park Avenue (het goede ge deelte) en Central Park zijn heerlijk, de auto wegen langs de rivieren zijn opwindend, de boten die men iedere nacht hoort vertrekken, doen een Nederlands hart goed en de omgeving van Wall- street heeft zijn bekoring ook voor iemand die geen enkele obligatie en geen enkel aandeel bezit. Maar verder? Och verder is er ook nog wel wat charme op een pleintje, langs een kade, in een buitenwijk of op een modern vliegveld. Ik wil New York niet te veel afvallen. Zoals gezegd, ik ben van de stad gaan houden. Maar dikwijls denk ik: „Het is maar goed, dat je op den duur niet meer ziet hoe lelijk het hier eigenlijk is. door zomers New York te zien stappen. Naar Nederlandse begrippen zien ze er misschien een beetje ordinair, op vallend uit, maar vergeet niet dat dit bij uitstek de stad is van de reclame en dat er felle kleuren en pittige lijnen voor nodig zijn om op te vallen en de concurrentiestrijd vol te houden in de ze stad. De alleenlopende vrouwen later in de avond zijn van een ander slag. Nee, begrijp me niet verkeerd. Dit is geen Piccadilly Circus geen Place Pigalle. Ik wil alleen maar zeggen, dat de vrouwen die men later op de avond al leen over Times Square ziet gaan, geen kantoormeisjes meer zijn, maar de veel minder elegante en veel dikkere werk sters. die de kantoren schoon houden. Eten en drinken Ik had op mijn terrasje-voor-boeren een Martini besteld. Maar denk niet, Communisten sijn toch wel geschrokken... Lot van intellectuelen wordt verbeterd: hun kinderen niet langer achteruitgezet Vele ziekenhuizen hebben geen chirurgen meer (Van onze correspondent in Bonn) Met een reeks maatregelen wil het „politiek bureau" van de Oostduitse communistische partij, de SED, thans nog trachten de vlucht van talloze Oost duitse intellectuelen naar het Westen tot staan te brengen. Gisteren werd in Oost-Berlijn bekend gemaakt, dat aan artsen en andere wetenschappelijk ge- vormden o.m. zal worden toegestaan we tenschappelijke congressen in Wesb- Duitsland te bezoeken. De vlucht van artsen, hoogleraren en andere academisch gevormden heeft de laatste maanden tot verwarde toestan den in Oost-Duitsland geleid. Het is be kend, dat in de eerste acht maanden van dit jaar 813 artsen, 115 apothekers, bijna 2400 leraren en onderwijzers en 200 hoogleraren en universiteitsassistenten naar het Westen zijn gevlucht. De Oostduitse communistische partfj gaf gisteren toe, dat de uitoefening van het artsenberoep niet gebonden is aan de Marxistische levensbeschouwing. Artsen en andere wetenschappelijke gevormden dienen de mogelijkheid te hebben tot ongehinderde scheppende arbeid, aldus de SED, die tot voor kort een geheel ander standpunt innam. Voorts wordt in een officieel SED- communiqé gezegd, dat er voor de kin deren van artsen en andere kringen der intelligentia voldoende plaatsen zijn op middelbare scholen en universiteiten. Tot voor enige weken was dit niet het geval en weerd'- men dergelijke zelfs zeer begaafde kinderen zoveel als maar mogelijk was. waarbij men de voorkeur gaf aan kinderen van arbeiders en uit agrarische kringen. Zelfs wordt thans voorgesteld om kinderen, die totdusver niet werden toegelaten, thans een kans te geven. Tenslotte meent de SED, dat het zen den van artsen en andere wetenschap pelijke onderzoekers naar wetenschap pelijke congressen in het buitenland, ook in West-Duitsland, niet moet wor den verhinderd. Het waren juist deze punten (het we ren van kinderen van middelbare scho len en universiteiten en het reisverbod) die vele artsen en hoogleraren aanlei ding gaven naar het Westen uit te wij ken. De SED geeft de schuld van deze vlucht der intellectuelen nu aan bepaal de ministeries. De situaties op genees kundig gebied in Oost-Duitsland is de laatste tijd kennelijk tengevolge van de artsenvlucht bijzonder gevaarlijk gewor den. Diverse ziekenhuizen hebben geen chirurgen meer en andere staan voor vele plaatsen in belangrijke medische functies De allerleukste, oersterke melton broeken in een weergaloze prijsstunt Geen verdovende middelen voor autobestuurders (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen tot wijziging van enige bepalingen van de wegen verkeerswet, waardoor ook het gebruik van verdovende middelen, die de rij vaardigheid kunnen verminderen, strafbaar wordt gesteld, evenals het overmatig gebruik van alcoholhouden- de drank. Voor prestatieritten, waarbij geen Rijkswegen worden bereden, kunnen voortaan burgemeester en wethouders en/of Gedeputeerde Staten ontheffing verlenen van het verbod tot het houden van wedstrijden. Voor wijzigingen van het verkeersreglement zal het Rijk geen advies meer behoeven te vragen aan Gedeputeerde Staten, zodat wijzigingen iets vlugger tot stand kunnen komen. NIEUWE BEDRIJFSCHAPPEN De Tweede Kamer heeft gisteren ook na een korte discussie de wetsontwerpen aangenomen tot instelling van een be drijfschap voor de detailhandel in aard appelen, groente en fruit en een bedrijf schap voor de detailhandel in alcohol houdende dranken. Onderhoud Dulles-Luns De ministers van Buitenlandse Za ken van Nederland en Amerika, Luns en Dulles, hebben bjj hun onderhoud in het hoofdkwartier van de V. N. een deel van de basis gelegd voor een vollediger conferentie, zo wordt van gezaghebbende Nederlandse zijde te New York vernomen. In feite hebben de twee bewindslieden „besproken wat zij zullen bespreken" als zij elkaar te Washington ontmoeten op 30 september en 1 oktober, aldus de zegsman. Er zullen dan problemen wor den aangesneden, die van wederzijds be lang zijn, alsmede kwesties van inter- I nationaal belang. Originele Jmelfon broeken, voor jongens en meisjes in moderne Italiaanse streep- en ruitdessins. Normaal 12.75. Nd 2-8 jaar, alle maten, Zolang de voorraad strekt LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg: W. Kruiskade 35. Bevrijdingsvuur in Eindhoven ontstoken Heel Eindhoven was gisteravond op de been om de fakkel met het bevrij dingsvuur uit Bayeux in Frankrijk bij zijn intocht in de rijkelijk geïllumi neerde stad met gejuich en applaus te begroeten. Gistermorgen hadden de wielrenners de fakkel van Bergen naar Brussel ge bracht, waar bij het oorlogsmonument de gebruikelijke kranslegging geschied de. Hierop namen hardlopers uit Eind hoven de fakkel over om het vuur in estafette-loop naar de Brabantse licht stad te brengen. Onder het gebeier van de kerkklokken werd het vuur in triom fantelijke intocht naar het 18 Septem- ber-plein in het centrum gebracht, waar burgemeester, mr dr. Ch. van Rooy, de fakkel overnam. Aan het hoofd van een lange veelkleurige stoet bracht de bur gemeester het bevrijdingsvuur naar het oorlogsmonument op het stadhuisplein, waar hij met de fakkel vuur ontstak, dat tot maandagavond zal blijven bran den. Om 9 uur gaf de muziekkapel van de Limburgse Jagers in gala-uniform op de markt een taptoe. Links Rockefeller Centre, een van de hoogste wolkenkrabbers in het hart van New York, rechts het ge bouw van Radio New York. de gigantische slagader van een een enorm bedrijf Naast me op het terras zat zo'n toe- ristengezirmetjede jonge vader in donkere broek en met een open sport hemd; de moeder, nog jonger, in een fris katoenen juiikje, maar een beetje zorgelijk, omdat ze zich maar voortdu rend bezighoudt met wat haar kinde ren doen en niet doen. Het meisje en het jongetje zitten aan de rand van 'het terras, een en al aandacht voor de dansende flikkerende lichtreclames van Times Square. Natuurlijk omklem men ze in hun opwinding de ijzeren spijlen van het terrashekje, en natuur lijk zijn die spijlen vies Alles is vies in New York. De menu's komen en de kinderen moeten wat eten. Maar ze merken niet eens dat er iets moet worden uitge zocht. „Honey, wal je nu eens even aandacht schenken aan dit hier!" zeurt de moeder. Dat woord „honey" is moeilijk te vertalen. Het betekent natuurlijk „honing". Misschien is „lieve kind" nog de best weergave in het Ne derlands. In ieder geval kun je in onze taal ook heel goed „lieve kind" zeg gen op een moment, dat je een kind helemaal niet zo lief vindt. De Amerikanen hebben nogal veel zoete naampjes om kinderen en gelief den aan te spreken. „Honey", „sweety" ja zelfs „sweety pie" wat je als „zoete vlaai" zou moeten vertalen. En meen niet dat al die zoetigheid alleen maar voor kinderen en geliefden wordt ge reserveerd Een vrouw, die in een niet al te dure winkel een jurk gaat ko pen, kan haar heel goed als „sweety" worden aangesproken en een onbeken de bedienster in een drugstore heeft mij herhaaldelijk „honey" genoemd. Al dergelijke woorden hebben hun tijd en hun model ltj. Nederland is het ook nog niet zo heel lang geleden, dat wij met iTimes Square, een vrolijk gekkenhuis Het begin van een van de be roemdste straten ter wereld: Broadway De mensen Maar tenslotte ben ik vooral op dat terras gaan zitten om de voorbijgan gers eens rustig te kunnen bekijken. Het is zomer en warm, vandaar dat zeven van de tien mannen op straat lopen zonder jasje en zonder das. Let wel de zakenmensen zijn al uit het hart van de stad vertrokken. Het spits uur is voorbij. Die zakenmannen zijn wel verplicht óm een dun jasje te dra gen. Maar de mannen die hier nu nog rondlopen, slenteren maar wat voor hun plezier en velen van hen zijn „boeren" Maar al dragen dan velen van die mannen geen jas of das, dat is voor de vrouwen en meisjes die met hen uitgaan, nog geen reden om er non chalant bij te lopen. New York is een stad, die de vrouwen stimuleert om er ik wil niet zeggen mooi maar in elk geval „opvallend" uit te zien. Of, om precieser te zeggen wat ik bedoel: veel vrouwen zijn hier „glamorous". Ik zei trouwens al dat dit een stad was met veel klatergoud. Ook de kantoormeisjes zijn op dit uur al met de ondergrondse treinen uit het hart van de stad vertrokken, jammer eigenlijk, want het is een ple zier om al die fleurige slanke meisjes Kris kras door Amerika Dr. P. G. J. Korteweg, onze correspondent in de Verenigde Staten, maakte per auto een reportagetocht door geheel Amerika, van de Atlantische tot de Stille Oceaan (evenver van elkaar verwijderd als de Noord zee van de Oeral). Is de depressie werkelijk ern stig? Is men ook buiten Washington beducht voor de groeiende macht van de com munisten? Hoe denken de boe ren over hun lot? Dit zullen vragen zijn, die zeker ter sprake zullen komen. Maar een algemene reportage richt zich lang niet uitsluitend op econo mie en politiek. Hoe is het dagelijks leven van de Amerikanen in de meest achterlijke en in de modernste delen van dit continent? Hoe brengen zij hun vakantie door? Van wat voor kleren en van wat voor huizen houden zij? Dit wordt een tocht van on geveer 13.000 km., een vraag- en antwoordspel op kolossale schaal. van de wilden, maar die andere film-reclames, waar men lieve juf frouwen op ziet aangegrepen door de meest lugubere aapmensen of draken zullen hen misschien een onrustige nacht bezorgen. De reclame voor de film „De Vikings" overtreft alles in enormiteit: een Vikingboot. die verscheidene verdie pingen hoog en een heel huizenblok breed is, moet ieder er wel van overtuigen dat dit de reclame is voor het grootste filmwerk ter wereld Op een van de zwoele, vochtige zomeravonden ben ik na afloop van de debatten der Verenigde Naties de stad ingeslenterd en ik heb me voorgesteld, dat ik daar voor het eerst rondliep. Ik heb mezelf gedwongen te kijken naar al die gebouwen en reclameborden, waar ik tientallen keren ben langs gekomen. Ik heb mezelf vooral gedwongen om te kijken naar al die mensen, met wie je doorgaans, in de drukte op het trottoir, alleen maar botsingen aan het vermijden bent. Je kunt moeilijk stilstaan op zulk een trottoir, en terrasjes, zoals in een Nederlandse stad, in Brussel, in Parijs, zijn hiqr Reel zeldzaam. Maar een terrasje is er toch te vinden in het hart van de stad, al zal een echte New yorker daar ook niet gauw gaan zitten. Ik denk aan het terras van „Cross roads" op het kruispunt van de 42e Straat en Broadway. De Newyorker beschouwt dit café en restaurant als een typische instelling voor „boeren". En met boeren bedoelt hij allen die niet in een echte stad leven, dat wil zeggen allen, die geen.... Newyorker zijn. Ik dus tussen de boeren op dait ter ras. Het is opvallend hoeveel jonge echtparen met kinderen als toerist rondlopen in deze stad. De Amerikaan, die met vakantie is reist vrijwel altijd per auto en heel dikwijls neemt men de kinderen mee, vooral wanneer men een zomerkamp te kostbaar vindt om de kinderen in te parkeren. En ze z ij n kostbaar, die kampen zoete" lieve Gerritje naar Den Bosch toe reden. Veel mooier Geen dom idee overigens, want dat plein in Den Bosch is heel wat mooier dan Times Square. Een plein kim je dit 'hart van New York nauwelijks noe men. Het is meer de plaats waar Broadway en de Zevende Avenue in de knoop raken, een verbreding waar geen enkel mooi huis staat en waar vrijwel iedere gevel verdwijnt achter reclame borden en stellages voor lichtreclames. Overdag zijn die gevels armzalig en triest; 's avonds vormen ze de wanden van een vrolijk gekkenhuis. Dat is in elk geval beter. De kinderen van het toeristen-echt paar raken eenvoudig niet uitgekeken op die mijnheer van de Camel. Recla me, die keer op keer uit zijn enorme ronde mond een kring rook over het plein blaast. Zij zullen nog geen belangstelling hebben voor de bioscoop, die een film annonceert over de seksualiteit

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11