Leden van „Ons Buiten" bouwden zelf bijzonder geslaagd clubhuis Commissaris der Koningin opent Leidse Vebo- tentoonstelling 11 Tik van de zon w HUTSPOT - AUTOPUZZELRIT VAN HET LEIDSCH DAGBLAD j Schrijft onze deskundige medewerker i morgen over de kwaliteiten van het deze dag aangevoerde fokvee, over de kaas keuring ontvingen van van de zijde van de jury het volgende verslag: omdat de keuringsuitslag van de Gevoka te Gouda minder gunstig was dan vorig jaar, heerste er een zekere spanning toen de uitslag van de Vebo bekend gemaakt werd. Ook hier bleken de punten gemid deld lager te liggen dan vorig jaar (1957: 89.3, thans: 83.6). 97ste jaargang Donderdag 18 september 1958 Tweede blad no. 29547 Prachtige collectie fokvee op de markt Vandaag is Leiden weer Vebo-stad. Met een prachtige collectie fokvee, waarvan de jury de kwaliteit hoog noteerde, zijn de fokkers naar Leiden gekomen. Beide veebeslagen en een zeer behoorlijke inzending klein vee leveren op deze 23ste Vebo-tentoonstelling het bewijs, dat de veehouderij het zeer nauw neemt met het brengen van een kwaliteitsprodukt. In het kader van deze fokveedag ook dit maal gehouden op een gereserveerd gedeelte van het veemarktterrein was in de boterbal van het Waaggebouw een zuivelexpositie ingericht. Zelfkazers uit de Rijnstreek toonden hier hun kunnen. Beide Vebo-evenementen werden he- denochtend in „De Waag" officieel door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz geopend. Onder de vele genodigden, die deze ope ning bijwoonden, waren o.m. mr. L. Daniëls als vertegenwoordiger van de minister van Landbouw en Visserij, de dijkgraaf en secretaris van het Hoog heemraadschap Rijnland, resp. mr. F. M. A. Schokking en mr. S. J. Fockema Andreae, het Leidse college van B. en W. en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, tal van burgemeesters uit de omgeving, de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, hoofden van ge meentelijke takken van dienst, diverse raadsleden en vertegenwoordigers uit de agrarische sector. De voorzitter van de Vebo, de heer G. J. van der Stoel, die allen hartelijk wel kom heette, sprak daarbij de wens uit, dat dit over twee jaar bij het zilve ren jubileum van de Vebo in de nieuwe overdekte veemarkthal zou kun nen geschieden. Spreker, die dankbaar was, dat de overheid de agrariërs de hand reikt in het scheppen van een vruchtbaar klimaat, zeide dat het stre ven erop gericht moet zijn om te komen tot kostenverlaging en kwaliteitsver- hoging. Mr. Klaasesz, die hierna de opening j verrichtte, wees in een geestig speech je op de verschillende theoriën, welke ver kondigd worden om de zaak van de agriërs „gezond te maken". Het ver heugde spreker in grote mate, dat het bestuur van de Vebo de zaken zo ener giek aanpakt, waarvan ook deze Vebo- show weer een bewijs is. Met het uitspreken van de wens, dat deze ten toonstelling mocht bijdragen om de vee houderij in het centrum van de belang stelling te plaatsen, verklaarde hij de expositie voor geopend. De heer Van der Stoel, die mr. Klaasesz dankte voor zijn komst naar Leiden, bood hem een Leidse kaas en een orgineel Leids kaasvat aan. Nadat de aanwezigen met bijzondere j interesse de kaastentoonstelling hadden bezichtigd, vertrokken zij naar het vee- marktterrein, waar het fokvee eveneens hun grote aandacht had. DE KAASKEURING Dit betreft de gewone keuring van Goudse kaas. Daarnaast vertoonden de idoor de cursisten bereide kazen deze daling niet. De uitslag was vrijwel ge lijk aan vorig jaar (1957: 85.1, thans: 85.4). Ook de Leidse kaas bleef ongeveer op hetzelfde peil (1957: 87.6, thans: 87.3). De achteruitgang in kwaliteit zit hoofd zakelijk in de Goudse kazen van de ge wone keuring en speciaal in de klasse boven 8 kg. De voornaamste gebreken De Commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz (rechts) toont be langstelling voor de kaasexpositie. Naast hem wethouder S. Menken. (Foto L.D./Van Vliet) zijn gassig en zwaar en wel bij kazen, die in meer of mindere mate los zijn geworden; en zuur of bitter bij te zachte of brosse kazen. Uit de praktijkervaringen is verder gebleken, dat door het toenemende ge bruik van melkmachines en het niet voldoende inachtnemen van de reini gingsvoorschriften de kwaliteit van de machinaal gemolken melk in veel ge vallen te wensen overlaat. Dit benadeelt de kwaliteit van de kaas soms meer of minder. De handel heeft de laatste ja ren aangedrongen op het maken van boerenkaas met consumptiezuivel. Veel zelfkazers hebben aan deze wens vol daan, maar sommigen zijn hierbij te ver gegaan. Dit is merkbaar, doordat het zuivel dan te zacht of bros wordt en de smaak te zuur en soms bitter. De kor sten worden dan dikwijls ook minder soliede. De overdadige grasgroei en het malse gras hebben de stevigheid van het vet nadelig beïnvloed. Doordat ruim de helft der droge stof van de kaas uit vet bestaat, is de kaas dit jaar wat zachter. Hierdoor hebben verschillende veehou ders het te zacht worden der kaas, door te korte bewerking, niet voldoende on derkend. De .handel" was van mening, dat er thans voldoende aanbod is van kazen, die het consumptietype vertegenwoordi gen. Ze waren echter van mening, dat het niet gewenst was om aan de hand van de keuringsuitslagen te propageren nu weer meer naar de oplegkwaliteit over te gaan. De kwaliteit van de boe renkaas moet zo goed mogelijk zyn. Het nieuwe boerenkaasmerk schept verplich tingen. Verder zijn de smaken zo geva rieerd, dat zy „elck wat wils" bieden. DE UITSLAGEN De uitslagen van de kaastentoonstel ling zijn als volgt: Klasse A - Goudse: 1ste pr. S. J. Vis ser, Rynsaterwoude; 2de pr. C. G. van Leeuwen, Zoeterwoude; 3a pr. mevr. J. M. A. van Noort. Lisse; 3b pr. G. van de Hulst, Voorschoten; 4de pr. Jac. Boere, Alphen aan den Rijn; 5de pr. C. N. van de Akker, Leimuiden; 6de pr. C. van Walbeek, Rietveld; 7de pr. G .W. v. Domburg, Alphen aan den Ryn; 8ste pr. G. C. Kraan, Koudekerk aan den Rijn; 9de pr. C. P. Heyker, Hazerswoude. Klasse B - Goudse: 1ste pr. Jac. Ry- laarsdam, Alphen aan den Ryn; 2e pr. mevr. J. M. A. van Noort, Lisse; 2b pr. Q. Onderwater, Zoeterwoude; 2c pr. P. P. A. Hoogeveen, Noordwijkerhout; 3a pr. J. E. Harteveld, Rynsaterwoude; 3b pr. C. N. van de Akker, Leimuiden; 4de pr. Th. Zwetsloot, Hoogmade; 5de pr. D. C. Joha, Alphen aan den Rijn; 5b pr. G. Zonneveld, Kethel; 5c pr. S. v. Schie, Warmond; 5d pr. D. Sol, Hazerswoude; 5e pr. S. van Schie, Warmond; 6a pr. Gebr. van de Meer, Alphen aan den Rijn; 6b pr. G. Zonneveld, Kethel; 7a pr. Corn. P. Heyker, Hazerswoude; 7b pr. Jac. van Wieringen, Hoogmade; 8ste pr. S. J. Visser, Rijnsaterwoude. Klasse C - Goudse: 1ste pr. (wissel beker) C. J. van Leeuwen, Zoeterwoude; 2de pr. L. J. van Tol, Hoogmade; 3de pr. C. G. van Leeuwen, Zoeterwoude; 3b pr. C. N. van de Akker, Leimuiden; 3c pr. W. G. A. van Veen, Zoeterwoude4a pr. A. C. Koot, Hazerswoude; 4b pr. Nic. H. Berg, Zoeterwoude; 5de pr. Gebr. PI. G. Groen, Hazerswoude; 5b pr. G. C.Kraan, Alphen aan den Ryn; 5c pr. G. J. Belt, Zoeterwoude. Cursisten klasse A - Goudse: 1ste pr. mevr. E. van de Akker, Leimuiden; 2de pr. mej. C. Zwetsloot, Hoogmade. Cursisten klasse B: - Goudse: 1ste pr. mej. A. Onderwater, Zoeterwoude; 2de pr. F. van Tol, Hoogmade; 3a pr. L. C. van de Geest, Oud-Ade; 3b pr. mej. W. Zwetsloot, Hoogmade: 3c pr. mevr. E. van de Akker. Leimuiden; 3d pr. mevr. Hillemaar, Hoogmade; 3e pr. mej. A. Zwetsloot. Hoogmade; 4de pr. mej. R. Broekhuizen, Hazerswoude. Cursisten klasse C - Goudse: 1ste pr. mevr. E. van de Akker, Leimuiden. Leidse kaas - klasse A1ste pr. A. Th. Straathof, Rijpwetering; 2de pr. P. F. Vergeer, Warmond. Leidse kaas - klasse B: 1ste pr. (wis selbeker) J. A. van de Hulst, Oud-Ade; 2de pr. mevr. W. H. van Steen, Stomp- wijk; 3de pr. P. F. Vergeer, Warmond; 4de pr. A. J. Pennings, Noordwijkerhout; 5de pr. Gebr. van Schie, Warmond; 6de pr. A. Th. Straathof, Rijpwetering. Deze zuivelshow, waaraan ook het Ned. Zuivelbureau zyn medewerking verleent, is morgen en zaterdag tot 's avonds zes uur geopend. G.VOLFSUG BREESTR-.1<|5 Wij zijn het er over eens, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit- Ik houd van het i^Silk Filter" - hij heeft ze liever zonder mondstuk. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdU font King Size sigaret alles Voortreffelijke opening van toneelseizoen K. en O. opende gisteravond het Leid se toneelseizoen met „Een tik van de zon", een toneelspel in 3 bedrijven (vijf tafrelen) van de Engelse auteur N .C. Hunter, in de vlotte vertaling van Th. Lammertse en gebracht door de Nederlandse Comedie. Philip Lester, leraar aan een school voor achterlijke kinderen, getrouwd en vader van een zoon en dochter, gaat ge heel in zijn beroep op. De uiterst ma tige salariëring heeft tot gevolg dat luxe in dit gezin een onbekend begrip is, maar Philips' overtuiging, dat hij een nuttige en noodzakelijke taak te ver richten heeft, stelt hem in staat dit gemis met een zekere trots te dragen. 27 september opening BLOEMLEZING UIT WERK VAN WIJLEN MR. J. SLAGTER. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit prof. dr. A. M. Hamma- cher, ds. A. M. van de Laar Krafft. A. Roland Holst, H. Wezelaar en Margrit de Sablonière, dat zich ten doel stelt een bloemlezing samen te stellen uit het scheppend werk van de op 6 augus tus 1958 overleden mr. Jan Slagter ten einde daarmede een beeld vast te leg gen van zijn levendige en veelzijdige persoonlijkheid. De inhoud zal bestaan uit cabaretliedjes van zijn jeugdjaren, enige artikelen over beeldende kunst, en enkele verhalen en gedichten uit later tijd, benevens een portret. J. D. WUISTER ONTVING TOEZEGGING VAN BEROEP. Onze stadgenoot, vicaris J. D. Wuister, ontving van de hervormde gemeente te Ophemert (Gld.) een toezegging van beroep. Vicaris Wuister is werkzaam in de hervormde wijkgemeente Boshui- zerwijk, aangezien deze wijkgemeente sinds haar instelling op 1 januari j.l. nog geen eigen predikant had. A.s. zon dag wordt deze vakature vervuld door de intrede van ds. H. Bouter. Het mooiste Leidse volkstuincomplex, gelegen in het noorden van de gemeente, krijgt er volgende week zaterdag een bijzondere aanwinst bij. Beter gezegd dan wordt dit aanwinst, die er nu reeds is, officieel in gebruik genomen: een clubgebouw dat vrijwel uitsluitend door de volkstuinders zelf in vrije uren is opgericht, gelegen in het centrum van de oorspronkelijk gescheiden tuincomplexen die later tot een groot compleen werden samengevoegd. Het gebouwtje is in moderne stijl opgetrokken, fris van kleur en lijn gehouden en zeer doeltreffend ingericht. Dank zij subsidie van de gemeente De Volkstuindersvereniging „Ons Bui ten" heeft deze nieuwe aanwinst, die f. 40.000.kostte) uiteraard voor het grootste deel te danken aan de gemeente, die dank zij een zeer grote subsidie de financiële grondslag voor hét gebouwtje legde. De heer H. Korswagen, tech nisch hoofdambtenaar van de gemeente, zorgde voor het ontwerp, en daarna na men de volkstuinders zelf het heft in handen. Ruim 150 man (van d „bevol king" der 530 tuinen) hebben alle avonden als het weer zulks toeliet en op zaterdagmiddagen naarstig gewerkt aan de bouw, waarbij slechts enkele ma len beroepskrachten te hulp moesten komen. Dat was onder andere het geval met het plaatsen van de dakspanten. Uiteraard werd er ook van deskundige zijde een toeziend oogje gehouden in de persoon van de heer J. Philippo, op zichter van de gemeente. De mannen (en vrouwen!) van de volkstuinen hebben hard gewerkt, weer of geen weer, vaak ploeterend in de modder, vechtend tegen regen en wind. Maar ze hebben doorgezet, en kunnen nu met trots naar de resultaten pan hun arbeid kijken. Een arbeid, die heel wat tyd heeft gevergd. Vorig jaareind augustus werd een begin gemaakt met de fundering, de eerste steen werd in oktober gelegd, en geleidelijk aan is zelfs in de winter de bouw voortgezet. Hét gebouwtje biedt plaats voor onge veer 240 mensen. Er is een bestuurska mer ingericht en een keuken, keurige toiletten, bergruimten etc. Natuurlijk ontbreekt er nog het een en ander, maar (Foto L.D./Van Vliet) men veTtrouwt, dat dit nog wel in orde komt. Zo zal men zich voorlopig met noodverlichting moeten behelpen, want het leggen van een kabel voor elektri sche verlichting betekent een te zware financiële laSt. Men heeft hoop dat de gemeente, wanneer men eenmaal gezien heeft met hoeveel liefde en volharding de volkstuinders zelf dit gebouwtje heb ben opgetrokken, nog wel eens een op lossing voor het verlichtingsprobleem zal vinden. En verder is de inventaris nog verre van compleet. Wel is door de dames van de volkstuinders een meubileringsactie op touw gezet, die niet onbevredigend verliep, maar voldoende voor een volle dige aankleding van het clubhuis waren de resultaten uiteraard niet. Het gebouwtje zal vrijwel uitsluitend voor de volkstuinders zelf worden ge bruikt voor bijeenkomsten, vergaderingen etc. Wel zal het, indien daarvoor be langstelling blijkt te bestaan, worden verhuurd aan zusterverenigingen, die lid zijn van de Leidse Bond van Volkstuin ders, waardoor het dus „in de familie" blijft. De tallozen, die ongetwijfeld zaterdag 27 september de opening zullen bijwonen, zullen zich met eigen ogen kunnen over tuigen, dat enthousiaste samenwerking hier tot stand heeft gebracht. Zijn met een schatrijke Amerikaanse vrouw getrouwde broer komt hem bezoe ken en nodigt hem uit zijn vakantie met vrouw en kinderen door te brengen in zijn villa aan de Rivièra. Daar wordt de arme familie geconfronteerd met het zorgeloze, luxueuse bestaan der best be deelden, waaraan moeder en kinderen zich gretig laven, maar wat hem on evenwichtig en opstandig maakt. Als zijn vrouw hem vertelt van een verruk kelijke autotocht, welke zij maakte met Gerald Harcours, één van de kennissen van zijn broer, ontvalt hem, dat hij haar óók wel eens al dat schoons in een luxe auto zou willen laten zien. Zich bewust wordend dat die wens zijn gehele levens beschouwing aan het wankelen brengt, breekt hij, na een van zijn zijde nogal felle uiteenzetting met Harcourt. vóór- tijdig zijn vakantie af en vertrekt met zijn gezin per eerste gelegenheid naar huis. Maar zijn geloof in zijn roeping heeft een geduchte knauw gekregen. Het ls tenslotte zijn vrouw, die hem weet te Advertentie) overtuigen dat de door hem gekozen le vensweg niet kan worden doorlopen zon der er geheel in te geloven. Zonder dat dit geesteskind van Hunter een grote indruk achterlaat, moet toe gegeven worden, dat het volop gelegen heid biedt tot goed toneelspel en daar aan heeft het, dank zij de over het al gemeen zéér sterke bezetting en uit stekende regie niet ontbroken. Han Bentz v. d. Berg. en Mary Dres- selhuys excelleerden als het echtpaar Philip door zuivere opvatting en uitbeel ding; de slotscène, zeer sober gespeeld maakte diepe indruk. Ko Arnoldi gaf een kostelijk type van de veeleisende, eigenwijze en zich met alles bemoeiende inwonende vader. Ger Smit vermocht niet volledig te geven wat de rol van John, de zoon, eiste. Famke Boersma speelde de dochter; ze was aantrekkelijk jong en van een grote natuurlijkheid. Louis Borel was de alleszins aanvaard bare rijk getrouwde broer van Philip. Josephine van Gasteren was desondanks de uitgesproken „betere helft" van het echtpaar door vlot, geestig spel met juisc afgemeten Amerikaanse inslag. Paul Huf maakte van Sir Joseph een perfecte, opervlakkige levensgenieter en Johan Remmelts, die tevens de regie voor zijn rekening had, verraste door een prachtig ingehouden, stijlvolle Gerald Harcourt. De decors van Friso Megersma waren smaakvol, vooral het eerste en derde be drijf. De belichting in het 2e bedrijf suggereerde een opkomende donderbui, die echter kennelijk overdreef. BH. De zaterdag j.l. uitgesproken verwachting is in vervulling gegaan: de honderdste deelnemer aan onze Autopuzzelrit op zaterdag 27 september a.s. is inmiddels ingeschreven. Wij herinneren er aan, dat de gelegenheid om zich hiervoor aan te melden tot en met maandag a.s. bestaat, zodat wie nog plan heeft om mee te doen, niet al te lang meer moet wachten om ons van dit voor nemen in kennis te stellen. Tevens wijzen wij er op dat wy het maximum aantal deelnemers op 200 hebben moeten stellen. U weet: het inleggeld bedraagt slechts f5.— per equipe, ongeacht het aantal inzittenden van de auto. Wanneer U ons het hierbij afgedrukte formulier ingevuld terugzendt, ontvangt U alle verdere benodigde gegevens. Wij geven de deelnemers dringend in overweging het wedstrijdregle ment dat hun over enkele dagen wordt toegezonden, ernstig te bestuderen. Dit zal U tijdens de rit vele en grote moeilijkheden besparen! De hoofdprijs is een radiotoestel, maar er zijn nog tal van andere attractieve prijzen. »»'»"»»l'lllllllNllllilllllllilllllllHIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH!lllllllllll!lll!llllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Ondergetekende: M Adrest Tei schrijft hierbij in voor de HUTSPOTRIT 1958. S.v.p. starten In A-Idasse (geroutinesrden) B-klasse (beginnelingen) n Kaartlezer (es) g Kenteken auto i Is een van beiden lid van Auto- of Motorclub? Ja/neen 1 Het Inschrijfgeld i 5- 18 °p 57055 gestort ff gaat hierbij (aantekenen) 1 Leiden, september 1958 (handtekening) g Doorhalen wat niet van toepassing is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3