Amerika zal de kwestie-Formosa zo nodig voor de Ver. Naties brengen Minister Vondeling: „Steeds groter moeilijkheden in landbouw" WEERBERICHT Situatie sterk verslechterd Geen onbepaalde duur van contact in Polen RADIO-TELEVISIE P.T.T. VERWACHT VOLGEND JAAR 18 MILJOEN WINST 07ste jaargang DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 No. 29547 Vroeger vaststellen der garantieprijzen Het gaat niet aan aldus deelt minister Vondeling mede in de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer bij de Landbouw begroting 1959 de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toekomst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de veehouders beseffen, dat er een ontwikkeling in de zuivelsituatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfs voering. Gelet op de ontwikkeling elders lijkt aan een beperking van de melkproduktie niet te kunnen worden ontkomen. De minister beseft, dat een aanpassingsproces nodig zal zijn dat geruime tijd zal vergen. Voor de individuele bedrijven zal het probleem ontstaan op welke wijze de bij een vermindering van de melkproduktie vrijkomende produktiemiddelen, waaronder de arbeid, op andere wijze nuttig kun nen worden gebruikt. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. Geen verbetering te wachten Het in 't komende begrotingsjaar te voe ren beleid, dat evenals in voorgaande jaren mede gericht zal zün op het ver zekeren van een redelijke bestaansbasis aan de landbouw, moet uiteraard in het teken staan van de toenemende moei lijkheden bij de afzet van landbouw- produkten. Gezien de mate, waarin de Nederlandse landbouw een exporterende bedrijfstak is, vraagt het verloop van de export de bijzondere aandacht. Een ver betering in de situatie kan het komen de jaar nauwelijks verwacht worden. De cijfers over de exportprijzen mo gen tot een zeker hoogte als kenmerkend worden beschouwd voor de economische toestand van de Nederlandse landbouw, het beeld wordt echter nog somberder, indien men de prijzen voor landbouw- produkten als bedrijf beziet in verhou ding tot de produktiekosten Vooral in het laatste jaar is de situatie aanmerkelijk verslechterd. In het lo pende begrotingsjaar moeten dan ook grote bedragen uit de overheidsmiddelen aan de landbouw worden uitgekeerd, teneinde het inkomen op een enigermate redelijk peil te handhaven. Prijsbeleid Evenals in voorgaande jaren zal het systeem van garantieprijzen voor land- bouwprodukten de belangrijkste basis vormen voor het inkomensbeleid ten behoeve van de landbouw. De minister heeft het voornemen de garantieprijzen op een vroeger tijdstip vast te stellen dan gebruikelijk was. De minister vertrouwt gaarne dat over het voorontwerp van een landbouwvesti- gingswet het advies van de SER op een zodanig tijdstip zal worden uitgebracht, dat de indiening van een wetsvoorstel nog in dit zittingsjaar mogelijk zal zijn. Half miljard tekort op L.E.F. '59 De grootste uitgavenposten van het Landbouw-Egalisatiefonds voor het be grotingsjaar 1959 zijn te vinden in de zuivel-sector, t.w, de toeslag op con- sumptiemelk groot f. 110.000.000, en de uitkeringen ten behoeve van veehou ders tengevolge van de gegarandeerde basismelkprijs, groot f 350.000.000. Bij de raming van de subsidie op consump- tiemelk is uitgegaan van de tegenwoor dige toestand. Wel zal de S.E.R. worden verzocht de regering o.m. over het 72 miljoen voor Nieuw-Guinea De bijdrage aan de geldmiddelen van het gebiedsdeel Ned. Nieuw-Guinea dient voor 1959 te worden gesteld op f. 71.950.000. Hierin is begrepen een be drag van maximaal f. 9.000.000 wegens uit het Euromarktfonds te financieren projecten, aldus wordt in de Memorie van Toelichting op de begroting voor 1959 van het ministerie van Zaken Overzee medegedeeld. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Overigens droog weer met opklaringen. Weinig wind en gematigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 SEPTEMBER Zon op: 6.20 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 13.43 uur; onder: 22.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.11 en 19.38 uur. Laagwater te 2.59 en 15.15 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's vraagstuk van de consumentensubsidies in samenhang met enige andere vraag stukken van advies te dienen. De akkerbouwsector vraagt f. 70.600.000. De aan telers van rogge, gerst, haver en gemengd gewas te betalen toèslag voor de oogst 1959 wordt op basis van de ver wachte garantieprijzen en de getaxeerde opbrengst van de produkten geraamd op f. 50.000.000. Het nadelig saldo op de aan- en ver koop van suiker wordt geraamd op f 2.000.000 Het voor steun op varkensvlees en pro dukten daarvan opgenomen bedrag f. 30.000.000 is onveranderd gebaseerd op het huidige beleid. De garantie aan de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart wordt op basis van de uitkeringen over vooraf gaande jaren op f. 5.000.000 geraamd. In verband met een voortzetting van de steunregeling van de voorgaande jaren voor de kool, waarbij rekening wordt gehouden met een verbetering in de marktsituatie en mede met het ge volg van maatregelen welke met betrek king tot de teelt van kool zijn genomen, is een bedrag van f. 1.000.000 voor de tegemoetkoming aan telers van bewaar- kool opgenomen. Tenslotte is voor onvoorziene uitga ven nog f. 1.000.000 opgenomen. De Verenigde Staten zullen de toestand in de Straat van Formosa voor de Verenigde Naties brengen, indien de huidige besprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch-China op ambassadeursniveau te Warschau mislukken, aldus werd gisteren van gezaghebbende zijde te New York vernomen. Men zei niet bij welk orgaan, de Algemene Vergadering of de Veiligheidsraad, de kwestie aanhangig gemaakt zou worden. Het zou echter wel het meest logisch zijn eerst de Veiligheidsraad in te schakelen, zo meende men. Tevens werd van bedoelde zijde vernomen, dat de Amerikaanse regering niet van plan is de besprekingen te Warschau onbepaalde tijd te laten duren, maar wel wil zij de ambassadeurs een kans geven. ring poogt thans gezag over deze ge bieden te vestigen door het aanwenden van geweld. Teruggebracht tot dè eenvoudigste vorm gaat het hier dus om: verovering met de wapens. Dulles over Pekings actie tegen Tsjang Op 23 augustus j.l. vingen de Chinese communisten plotseling een hevig bom bardement van de Quemoy-eilanden aan. De beschieting werd uitgevoerd met geschut, dat in hoofdzaak door de Sovjet-Unie was geleverd. Gedurende de daarop volgende weken zijn honderd duizenden granaten op de eilanden neergekomen, waar zij dood en verwoes ting veroorzaakten", aldus de Ameri- kanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, in een toespraak die hij vandaag in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft gehouden. Hij vervolgde: „Deze beschieting ging gepaard met pogingen van eenheden der communistisch-Chinese marine, om de verbindingen der eilanden af te snij den. De verdedigers werden voor de keuze gesteld zich over te geven of ver nietigd te worden. In weet, aldus Dulles, dat er in deze situatie vele factoren zün, die het ge heel ingewikkeld maken. Doch de vol gende twee feiten staan onomstotelük vast: 1. De regering te Peking heeft in de negen jaar van haar bestaan nimmer gezag uitgeoefend over Formosa, of de eilanden nabq het Chinese vasteland; 2. De communistisch-Chinese rege- De Verenigde Naties hebben in 1950 him ondubbelzinige mening hierover gegeven. Zij hebben toen met een over weldigende meerderheid vastgesteld, dat de aanval van Noord- op Zuid-Korea om het land te „verenigen" als een gewapenderhand uitgevoerde aanval moest worden beschouwd. En bij die gelegenheid is de Chinese Volksrepu bliek wegens haar aandeel hierin tot ..aanvaller bestempeld", aldus Foster Dulles. Vredesmacht Vervolgens kwam Dulles te spreken over de verleden maand door president Eisenhower voorgestelde „vredesmacht" der Verenigde Naties. Hij stelde voor deze niet als een gevechtseenheid in het leven te roepen, doch haar te doen bestaan uit waarnemers en patrouille- gangers. De Verenigde Staten menen, dat het personeel voor deze vredesmacht het best kan worden aangeworven in de landen, die géén permanent lid van de Veiligheidsraad zijn. In het secretariaat-generaal der V.N. zou een kleine staf kunnen komen, die plannen zou moeten opstellen, welke in geval van nood van de vredesmacht ge bruik zou kunnen maken. De kosten zouden laag kunnen worden gehouden, indien er geen leger-in-wording in stand behoeft te worden gehouden, meende de minister. f Advertentie) A. ZWART Hooigracht 18 Telef. 23951 De heer Maramis op weg naar Nederland De Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiger in Nederland, de heer M. Maramis, zal na een verblijf van drie weken in Djakarta voor overleg met zijn regering, vanavond weer naar Den Haag terugkeren. Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad besprak hij de huidige slechte betrekkingen tussen Indonesië en Nederland met premier Djoeanda, leden van het kabinet en met militaire autoriteiten. Ook werd hij door president Soekarno ont vangen. De heer Maramis reist via Australië en de V.S. Hij heeft opdracht de Indone sische ambassadeur in Canberra, Hei mig, en de Indonesische permanente vertegenwoordiger bjj de V.N., Ali Sas- troamidjojo op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen in de Indo nesisch-Nederlandse betrekkingen, in het bijzonder wat betreft Westelijk Nieuw- Guinea. Dit werd medegedeeld door de regeringswoordvoerder, die daaraan toe voegde, dat de heer Maramis mogelijk ook in Washington een onderhoud zal hebben met de Indonesische ambassa deur aldaar, Moekarto Notowidagdo. De heer Maramis kan over ongeveer een week in Den Haag worden verwacht. Op het Airborne-kerkhof in Oos- tert>eek is gisteren de jaarlijkse her denking van de gevallenen van sep tember 1944 gehouden. Kinaeren lc99en bloemen op de graven. Algerijnse regering onder Ferkat Abbas? Volgens het semi-officiële Egyptische dagblad Al Sjaab zal morgen na het uit spreken van de gebeden in alle Arabi sche hoofdsteden de vorming van een „vrije Algerünse regering" onder pre mierschap van Ferhat Abbas worden aangekondigd. Eerste viee-premier zou Ben Bella zijn (thans in Franse gevan genschap), Buitenlandse Zaken zou res sorteren onder Lamine Debaghine. en Defensie onder Kerim Ben Kasseni. Ferhat Abbas is voorzitter van de Al gerijnse Nationale Bevrijdingsraad en lid van het comité voor samenwerking en actie van de FLN, het Algerijnse Na tionaal Bevrüdingsfront. Overstromingsramp in Mexicaans dorp Zeventig tot honderd doden Het dorpje Huaritempa aan de Mexi caanse westkust is door een overstro mingsramp getroffen, die aan zeventig tot honderd mensen het leven heeft ge kost. Als gevolg van een zware wolk breuk is de rivier de Santiago buiten haar oevers getreden. Alle huizen van het dorp zün verwoest. Volgens het blad „Diario de la Tarde" waren gister ochtend reeds 70 lü'ken geborgen. Het blad vreesde, dat het aantal doden meer dan honderd zal blijken te bedragen. Ook elders in dit gebied heeft de wolk breuk overstromingen tot gevolg gehad. Verscheidene dorpen zün van de bui tenwereld afgesloten. Van alle zijden wordt hulp naar het getroffen gebied gezonden. Groothertog Jan van Luxemburg tweede van links) en Prinses /o- sephine Charlotte van Luxemburg (links) hebben een bezoek gebracht aan de Brusselse Expo. De hoge gasten werden begroet door de commissaris-generaal van de Expo baron Moens de Fernig. Minister Luns bij minister Dulles De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren op het hoofdkwartier van de V.N. een gesprek gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Het is niet bekend waarover zij ge sproken hebben. Vijfde wethouder in Leiden Benoeming reeds maandag a.s. Het Gemeentebestuur heeft bericht ontvangen, dat Ged, Staten van Zuid- Holland geen bezwaar maken tegen de benoeming van een vüfde wethouder. Zoals bekend had de fractievoorzitter vari de WD. de heer J. G. Hagens, in de zitting van 'de Leidse raad van 2 sep tember j.l. een voorstel ingediend om het aantal wethouders uit te breiden van vier tot vijf. Aan dit voorstel lag o.a. de gedachte ten grondslag, dat Leiden, zouden de voorgestelde grenswijzigingen tot stand komen, het aantal van 100.000 ingezetenen benadert, dan wel zal over schrijden. Bij de behandeling van dit voorstel bleek de raad unaniem van mening, dat Leiden, gelet op de sterk toegenomen werkzaamheden van het ooilege van B. en W. en de problemen, waarvoor de gemeente zich in de naaste toekomst ziet gesteld, zeer gebaat zou zijn met een vijfde wethouder. Nu Ged. Staten dit verzoek hebben in gewilligd zal reeds in de gemeente raadszitting van a.s. maandagmiddag tot de benoeming van een vijfde wet houder worden vergegaan. Hoewel uiteraard nog overleg tussen de verschil lende fracties moet plaats vinden, ligt het in de lün der verwachtingen, dat een lid van de WD-raadsfractie, welke bij de laatste verkiezingen van drie op vüf leden kwam, voor de bezetting van deze wethouderszetel in aanmerking komt. Algemeen wordt verwacht dat de por tefeuille van Financiën en Bedrijven, welke thans in handen is van de heer S M. Stolp, zal worden gesplitst. Een re geling welke evenwel tot de competentie van het College behoort en niet tot die van de raad. Mede dankzij tariefverhoging Voor investeringen 165 miljoen nodig De begroting van de P.T.T. voor het komende jaar sluit met een winst van in totaal f 18.283.000.—, welk bedrag wordt gereserveerd. Deze gunstige cijfers konden be reikt worden door een stijging van de verkeersomvang en de in dit jaar ingevoerde tariefverhogin gen. De voortschrijdende behoefte aan duurzame bedrijfsmiddelen heeft het noodzakelijk gemaakt op deze begroting voor investeringen f 165 miljoen aan te vragen. By enkele dienstonderdelen wordt een exploitatietekort verwacht, zoals bü de posterüen ruim vüf miljoen gul den. de telegrafie Vh miljoen gulden en het zorgenkindje van dt PTTde i draadomroep waar ruim 3V2 miljoen 1 gulden bü moet. De telefonie en de postcheque- en girodienst komen ech ter met voordelige saldi uit de bus: resp. 7.9 miljoen gulden en büna 2.2 miljoen. Als gevolg van de reactie van het pu bliek op de in 1957 ingevoerde tarief wijzigingen en 'evens door de ontwikke ling van de algemene economische toe stand beeft bij enkele verkeerscatego rieën in 1957 enige teruggang plaats gehad, hetgeen zich in het bijzonder in sommige onderdelen van t.et postale verkeer heeft gedemonstreerd. Voor de volgende jaren kan echter een stijging worden verwacht. De rentevergoeding door de Rijkspost spaarbank aan inleggers wordt geraamd op f 62.000.000. derhalve een vermeerde ring ter grootte van f2.000.000 ten op zichte van de herziene raming van 1958. De in het jaar 1959 aan inleggers te ver goeden rente is gebaseerd op 3 procent per jaar. De winst wordt geraamd op f7.972.000 Met de bouw van het Stationspostge- bouw te Amsterdam zal in 1959 worden begonnen. Voorts wordt verwacht, dat ln 1959 een begin zal worden gemaakt met de bouw van automatische telegraafcentrales in Groningen en 's-Hertogenbosch. De automatische telefooncentrales zul len met rond n?.000 nummers worden uitgebreid. Het aantal te vervangen nummers in de automatische centrales zal ongeveer 22.C00 belopen en de auto matisering zal circa 8000 nummers om vatten. De mogelijkheid om een postrekening bij de postcheque- en girodienst te ope nen is tijdelijk verruimd. In het eerste halfjaar 1958 tc daarvan door 27.000 aanvragers gebruik gemaakt. In het eer ste halfjaar 1957 beliep de toeneming van het aantal rekeningen 3000. Het aantal aanvragen om telefoon aansluiting is in de loop van 1957 ge daald Door de aanleg van telefoon aansluitingen ongeveer op het niveau van 1957 te handhaven, zal de omvang van de wachtlüst kunnen worden be perkt. Het aantal hoofdaansluitingen van de Draadomroep liep in 1957 enigermate terug. Verwacht wordt, dat de terug gang in het jaar 1959 nog niet tot stil stand zal komen. LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wi"* L^wi'r^u^isT Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. Onbeperkte produktie onaanvaardbaar

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1