GEEN SLIJTAGE Pers over Troonrede £sso beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" REDELIJKE VERWACHTINGEN VOOR WONINGBOUW IN 1959 PRINSJESDAGAVOND hoe stil het was en hoe saai... Agenda Met een enkel woord NIEUWE ESSO BENZINE Prijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL 6 a •3 -■a I a WOENSDAG 17 SEPTEMBER 195S UITGEBLUSTE KRACHT. „N.R.Crt.": Niets openbarende constateringen, al gemeenheden en indirecte aanduidingen: ziedaar de hoofdbestanddelen van de Troonrede. Er spreekt geen visie uit, er spreekt geen kracht uit. Wie er iets voor het derde jaar van het vierde kabinet- Drees uit wil horen, moet tot de con clusie komen: we sukkelen wel verder. Zeker, er zijn wat gunstige, maar ook bijzonder ongunstige omstandigheden en het is allemaal erg moeilijk. Reden te meer om een Troonrede te verlangen, waar frisse kracht uit spreekt. Maar het stuk, dat nu ter tafel ligt, maakt een Indruk van uitgebluste kracht. Het lijkt een bevestiging van de stelling, dat ons politiek bestel is doodgelopen. MAT. „Trouw": Wij kunnen niet zeggen, dat de Troon rede een politiek inspirerend stuk is. De grote politieke problemen van onze tijd komen er niet in tot hun recht. Vele ervan worden er zelfs niet in genoemd. De Troonrerde is naar ons gevoelen te veel een soort registratie van proble men, waar een administrateur voor staat. Te weinig spreekt hier de politieke lei ding van een staat. Waar moet het met onze maatschappij naar toe? Wat komt er van onze democratie terecht? Wat is ons antwoord op de communistische uit daging? Hoe vindt het Westen zijn plaats en taak in de wereld? De Troonrede is politiek een weerspiegeling van de mat heid, die heel onze westerse samenleving kenmerkt. Politiek zonder geestelijke achtergrond, waaruit men bewust leeft, vervalt onherroepelijk tot technisch ad ministreren. ENIG VERTROUWEN. „Het Vaderland": „We zijn genegd te zeggen, dat de Regering met vrij veel vertrouwen de ontwikkeling der dingen in het nieuwe jaar tegemoet ziet.. Er zijn natuurlijk overal benauwende problemen, maar de vaart der volkeren is wel zodanig, dat Nederland erop mag rekenen, de reis te zullen halen zonder al te zeer gehavend te worden. De voorlaatste twee alinea's geven daar duidelijk getuigenis van. We menen dat de Regering, het wat dit be treft bij het juiste eind heeft. Inderdaad zijn op het ogenblik de voorwaarden aan wezig om enig vertrouwen in de toekomst te stellen, mits men nuchtere zakelijk heid blijft betrachten. In zoverre vol doet de Troonrede daaraan, dat er van optimistische beloften geen sprake is, waarvan we als voorbeeld zouden willen noemen de handhaving van een zo sta biel mogelijk loonniveau, hetgeen wil zeggen, dat de Regering voor 1959 niet denkt aan algemene loonronden. Dat men zich overigens niet ertoe moet laten verleiden te denken, dat in dit opzicht het gezonde verstand voorgoed is terug gekeerd, blijkt uit de motivering. De handhaving van het loonniveau wordt nl. gekoppeld aan onze concurrentie positie op de internationale markten. Dit lijkt ons niet juist, omdat daardoor de kans bestaat dat het rode lampje van de algemene loonronden weer gaat branden, zodra die concurrentiepositie weer stevig genoeg geacht wordt. HULPELOOS. „De Telegraaf": ,De gewone uitgaven van het Rijk be vinden zich vrijwel op hetzelfde zeer hoge niveau als het vorig Jaar en de enige verontschuldiging, die de minister van Financiën kan vinden, is, dat een zekere daling in vergelijking met het nationale inkomen is opgetreden. De bestedingsbeperking, aan het Ne derlandse volk in de vorm van een be lastingverhoging opgelegd, is gebleven, de Staat, die toen geen reden zag zijn uitgaven te verminderen, is op de oude voet voortgegaan. In welke mate het gezag van de rege ring is aangetast, blijkt uit de schuch tere pogingen het tekort van f. 1% mil jard te beperken, door aan de Sociaal- Economische Raad advies te vragen op welke wijze de subsidiewet met f110 mil joen kan worden verminderd. De rege ring meent niet eigener beweging tot dit besluit te kunnen komen en stelt de S.E.R. nog in de gelegenheid een voor stel voor een andere wijze van dekking te doen. Men kan van mening verschillen over de ooi-zaken van deze hulpeloze politiek. Is het de brede basis, die steeds weer tot compromissen leidt en daardoor geen besluiten kan nemen, of zijn het de schaduwen van de verkiezingen van 1960? Over de zwakte van het regeringsbeleid, dat aan deze begroting ten grondslag ligt, kan helaas géén verschil van me ning bestaan. VERSCHOVEN MOEILIJKHEDEN. „De Volkskrant": De vreugde over een mogelijk weer wat toenemende welvaart wordt rijkelijk ge dempt door de kans, dat de melk-strop en later het nog altijd onopgeloste huurprobleem op de schouders van melk- drinkers en huisbewoners worden afge schoven. Tegelijkertijd eist de regering, dat ons loonpeil zo stabiel mogelijk blijft. Het is echter moeilijk denkbaar, dat na twee Jaar stilstand op het loon- front bij een hoog prijspeil ook nog melk zonder meer aanzienlijk in prijs kan worden verhoogd. Het lijkt ons re delijker, dat de regering zich eerst, maar dan snel, beraadt op welke wijze ze de subsidies aan de landbouw kan vermin deren. En wat het huurvraagstuk be treft: heeft het wel zin telkens met nieuwe huurverhogingen te hollen achter weer gestegen nieuwe huren, en is het niet veel verstandiger, eerst middelen te zoeken om de nieuwe huren in toom te houden? Zo is er meer: aan het begin van wellicht wat meer welvaart heeft de regering nog steeds niet het probleem van de vrijere loonvorming opgelost. Ze geeft nu opnieuw de verzekering, dat de noodzaak van meer besparingen ook leidraad zal zijn bij de uitwerking van het bezitsvormingsbeleid. Wij hebben zo onder hand echter toch vooral behoefte aan uitzicht op concrete maatregelen. AFWACHTEN Het Parool: Afwachten, dat is op heel wat punten het parool, nu de Troonrede zich in hoofdzaak beperkt tot een situatieschets en op allerlei concrete vragen nog geen antwoord geeft. Terecht merkt de rege ring op, dat de manier waarop de tegen slagen van het afgelopen jaar zijn opgevangen pleit voor „de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk". Gelukkig blijft het echter niet bij deze pluim op ons aller hoed; de Troonrede kijkt niet alleen achterom, zij ziet ook vooruit. Dank zij de veerkracht is voor ons land „tenzij" (en da/t is een beper king. die niemand mag vergeten!) „ten zij internationale ontwikkelingen dit onverhoopt doorkruisen" „de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en wei- Het vertrouwen in de toekomst, dat uit deze woorden spreakt, doet ons deugd. Deze uitspraak bewijst, dat ons land naar de mening der regering het dieptepunt achter de rug heeft. VOORZICHTIG OPTIMISME Het Vrije Volk: Evenaals vorig jaar is de Troonrede 1958 een overzicht van de algemene toe stand van ons land geworden. In 1957 werd gezegd: „Een zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale span ningen duren onverminderd voort". Nu luidt de aanhef: „Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ont spanning gebracht". Geen wonder, dat ons buitenlands beleid gericht moet blijven op dezelfde doeleinden: naar vermogen bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze economische positie is echter sterk veranderd in de loop van dit jaar. In '57 zei de Troonrede: „De verminde ring van onze deviezenreserve en de ontwrichting op de kapitaalmarkt geven reden tot ernstige bezorgdheid". Nu heet het: „Het verstoorde overwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatregelen in be langrijke mate hersteld. De grote span ningen waaraan onze volkshuishouding was onderworpen, zijn voor een belang rijk deel verdwenen". Tenzij internatio nale ontwikkelingen de verwachtingen omverwerpen, „is de grondslag gelegd voor een hervatting in een opgaande lijn van produktie en welvaart". Als wij het goed zien steunt dit voor zichtig optimisme op een drietal gron den: Onze export ontwikkelt zich zeer gunstig. In plaats van in te teren hou den we weer over. De werkloosheid is dank zij de genomen maatregelen zeer beperkt gebleven, hoewel onze beroeps bevolking van jaar tot jaar met spron gen groeit! De regering verwacht, dat zij mede dank zij de geslaagde finan ciering de woningbouw op 80.000 per jaar zal kunnen handhaven. OPGAANDE LIJN De Maasbode: Stond verleden jaar de Troonrede geheel in het teken van de bestedings beperking en van het verbroken even wicht in onze nationale economie, dit maal zijn er duidelijk optimistischer geluiden vernomen. Moge de opgaande lijn, waarover de Troonrede in zake de binnenlandse economische situatie spreekt, ook gelden voor de ontwikkeling van de interna tionale samenleving, die helaas eerder de verschijnselen van een neergang ver toont, dan van een opgang naar een wereld van vrede. CRISISBEGROTING Het Handelsblad: Het beeld van de begroting, die minis ter Hofstra thans heeft aangeboden voor 1959, doet denken aan die van het derde kabinet-Ruys de Beerenbrouck in 1933. De regering verklaarde toen geen andere oplossing te zien dan vervroegde Kamerontbinding om de vérstrekkende besluiten, nodig in verband met de situatie, mogelijk te maken. De begro- ting-1959 draagt in verschillend opzicht eveneens het kenmerk van een „crisis begroting" het is nu de begroting die in crisis verkeert. De „ernstige bezinning" die minister Hofstra vraagt op de urgentie der een drastische wijziging van de over- staatsuitgaven zal moeten leiden tot hevelingspolitiek. Bij pijn, griep of „landerig gevoel xorgt een enkel labiel dat U weer mei plezier Uw werk kunt doea t Mr. Jonkman weer voorzitter Eerste Kamer Bjj aanvang van de vergadering van de Eerste Kamer is gistermiddag het K.b. voorgelezen, waarbij mr. J. A. Jonkman voor het komende zittings jaar wederom tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd. Mr. Jonkman wees op de steeds gro tere waarde, die de traditie krijgt, waar bij H.M. de Koningin persoonlijk het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Ge- neraal opent. De belangstelling daarvoor getuigt van het vertrouwen en de aan hankelijkheid van het Nederlandse volk jegens de Koningin en haar Huis. De voorzitter bracht voorts in herinnering, dat de Koningin op zes september j.l. haar tweede lustrum voltooide. Zij zeide bij de troonsaanvaarding, aldus mr. Jonkman, dat haar het zinnebeeld voor ogen zou staan, dat het Koningschap t tii haar moeder had gekenmerkt: een rots temidden van de woelige baren. Dit is Koningin Juliana op haar eigen wijze en aangepast aan de eisen van de hui dige tijd. Zij vertegenwoordigt het Ne- Goudvoorraad steeg met 47 miljoen De weekstaat van de Ned. Bank per 15 september laat een verhoging zien van de goudvoorraad met f47 miljoen. Dit goud is afkomstig van de E.B.U. De deviezenreserve nam met 1 miljoen toe. De som van goud en deviezen begint thans de f5 miljard te benaderen. Deze week f4933 miljoen tegen vorige week f4885 miljoen. derlandse volk in zijn eenheid, de Sta- ten-Generaal in zijn verscheidenheid. Nadat de voorzitter nog had meege- gedeeld, dat de Kamer dinsdag a.s. bij een zal komen ter behandeling van de jeugdspaarwet, volgde sluiting der ver gadering. Voorzitterschap Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Op voordracht aan de Koningin voor de benoeming van de voorzatter der Tweede Kamer is gistermiddag dr. L. G. Kortenlhorst 'als nummer 1 geplaatst. Hij kreeg 121 ven de 131 uitgebrachte stemmen. Er werd ook een stem uitge bracht op de heer Kolfschoten, burge meester ven Den Haag, maar de voor zitter stelde voor deze stem ongeldig te verklaren. Er werd voorts een enkele stem uit gebracht op de heren Koersen (KVP), Kodde (SGP) en Weiter (KVP), terwijl zes stemmen blanco waren. Waarschijnlijk zal een nieuwe tweede voorzitter in de Kamer optreden als nummer 2 is op de voordracht geplaatst de heer Bommer, de woningbouwspecia - list van de PvdA-fractie. Hij kreeg 105 van de 134 uitgebrachte stemmen. Er werden zes stemmen uitgebracht op de heer van Sleen, die tot nu toe tweede voorzitter is geweest maar zich terug trekt. Evenals verleden jaar is als num mer 3 op de voordracht geplaatst de heer Roosjen (AR). Meer scholen en Rijksgebouiven Naar verwacht wordt, zullen volgend jaar 80.000 woningen in aanbouw kunnen worden genomen. Hoeveel er gereed zullen komen, valt moeilijk te zeggen. Indien als gevolg van de financiële moeilijk heden, die zich vorig jaar in de woningbouw voordeden, de daling van het aantal gereedkomende woningen zich gedeeltelijk reeds dit jaar zal voordoen, zal in 1959 het aantal voltooide woningen niet onbevredigend zijn. Het aantal in de eerste helft van 1958 in aan bouw genomen woningen lag met 38.700 enigszins lager dan de helft van het nagestreefde doel op jaar basis. Aldus minister Witte in de toelichting op de begroting voor 1959 van het departement van (Van onze Haagse redactie) Den Haag, dinsdag avond, 16 september De avond van de derde dinsdag in september, wei te verstaan. Het had net zo goed een andere dinsdagavond kunnen zijn, wat de drukte betreft. Op de hoek van de Spuistraat en de Wagenstraat staat een gemotoriseerd draai orgel. De orgelmannen hoeven alleen maar hun bakje op te houden; draaien, trekken of du wen zit er niet meer by. Maar zij schieten er wei nig mee op, want de „moderne Hagenaar" komt blykbaar op de avond van Prinsjesdag niet graag meer op straat. Hij zit thuis by de koffie en de televisie. Het vol-automa- tische draaiorgel speelt alleen maar voor de toe vallige voorbijgangers. De orgelmannen worden niet moe, maar ze doen even min goede zaken. Door de Venestraat, de slagader van de Haagse binnenstad, zou men een kanon kunnen afschieten, zonder veel kans iemand te raken. De harmonica spelers, die hier anders op dergelijke feestdagen een dikbelegde boterham bij elkaar musiceren, zyn al lang geleden afgedro pen. In de Spuistraat zit ten nog vier palingventers stilletjes achter hun kis ten mét IJsselmeerlekker- nij te venten. De schaarse voorbijgangers hebben thuis al gegeten en zy zijn niet in de stemming om op straat nog een palinkje geluisterd naar de taptoe, traditioneel besluit van iedere Prinsjesdag. Zelfs op de Haagse ker mis was het betrekkelijk rustig, voor zover het op een kermis ooit „rustig" na te smullen. Toch blij- kan zijn. In de café'sston- ven de palingventers zit ten: hun kistjes zyn nog niet voor de helft leeg en het is pas negen uur Op Het Spui, de ware kwamen. Alleen de politie- den de kelners met de handen op de rug te wachten op de vrolijke klanten, die maar met Al mannen, die de orde moesten bewaren, hadden plezier in deze record- kalmte. Zij konden zo ten minste uitblazen van de inspanningen, die ze vroe ger op de dag hadden moeten doorstaan. In de Houtrusthallen Kneuterdijk. Alle "bekende was het wel druk. Onge- namen, zelfs voor niet- veer 55.000 mensen luis- Hagenaars. Traditionele terden naar het Radio punten van samenkomst Philharmonisch Orkest onder leiding van Ber nard Haitink. Op het te programma stonden wer- ken van Brahms, Beet hoven en Handel. De uitvoering werd on- hoofdstraat van deze stad, slentert publiek. Maar niet in groter getale dan an ders en zeker minder tal rijk dan op een gewone zaterdagavond. Zelfs de bioscopen doen slechte zaken. Buitenhof, Vijverberg, op hoogtijdagen, als toch ook Prinjesdag wordt verondersteld er een zijn. Het is er vol.... maar niet met mensen. De volte in deze contreien boezemt alleen de mannen der meer bijgewoond door van de gemeentereiniging de voorzitters van Eerste belangstelling in: wegge worpen papier: boterham en snoepzakjes van de me en Tweede Kamer, de he ren Jonkman en Korten- horst, de minister-presi- nigte, die zich eerder op dent en echtgenote, me de dag hier verdrongen vrouw Drees, de ambassa- heeft om de gouden koets deur van Iran, Abdoel te zien passeren. De enige plaats in de Haagse binnenstad waar Hoessein Heftah, minis ter Suurhoff en echtge note, de staatsecretarissen een enigszins groot aantal Höppener en Van der mensen samenkwam? Het Plein. Enige honderden Hagenaars hebben hier Beugel en de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Van april 1958 af is de animo voor de particuliere bouw duidelijk toegenomen. Het lykt minister Witte echter te opti mistisch te veronderstellen, dat dit jaar nog een cijfer van 40.000 voor in aan bouw genomen particuliere woningen zal worden gehaald. De prijzen van bouwwerken vertoon den de laatste tijd als gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt een niet onaanzienlijke daling. Bij de woning- wetbouw (arbeiderswoningen) had deze daling echter een geringere omvang dan bij de andere sectoren. De verklaring daarover is, dat juist op de aanbeste- dingspryzen van woningwetwoningen in de afgelopen jaren een naar verhouding zware druk was gelegd. Het programma van de Rijksgebouwendienst is enigszins uitgezet. De ontwikkeling op de bouw markt maakt dit mogelijk en de belang rijkste achterstand in de huisvesting van de Rijksdiensten en Rijksinstellin gen maakt dit volgens minister Witte nodig. Nota over ruimtelijke ordening komt in 1959 Het westen van Nederland dreigt overbevolkt te raken. Daardoor ont staan allerlei problemen, die tijdig on der het oog moeten worden gezien. Met nadruk heeft de Tweede Kamer vorig jaar van de regering een nota ge vraagd over de ruimtelijke ordening, waarin een overzicht wordt gegeven van de problemen en het in verband daarmee te voeren beleid. Thans heeft minister Witte de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de gevraagde nota in de loop van het parlementaire jaar 1959 zal worden ingediend. In die nota zegt de minister, zullen voorzover nodig ook de hoofdpunten van het rapport van de Werkcommissie Westen des Lands ter sprake komen. WOENSDAG Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat. Openluchtsamenkom6t uitgaande van Baptistengemeente. 8 uur nam. In den Vergulden Tink. Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker. Spr. de. J. A. Smimk van Den Haag. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Ned. Comedle ,.'n Tik van de zon". 8 uur nam. Van der WerfpairkConcert Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. DONDERDAG Hoogl. Kerkgracht 44. Opening Herv. Jeugdgebouw „In de Morlaen 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7i uur nam. Gulden Vlies. Openingsmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Spr. mevr. Duykers-Kra- nenburg over „Leerling-mannequin". 2.30 uur nam. Waaggebouw. Opening Vebo. 10 uur voorna. Vroom en DreeemannModeshows te 10.3O uur voorna, en 2.30 en 4 uur nam. BINNENLAND Tachtig leden van de afdeling tech nische economie van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs hebben gisteren in Essen een bezoek gebracht aan de Krupp- fabrieken en de Duitse mijnbouwtentoon - stelling 1958. Een aantal levensverzekeringsmaat schappijen heeft besloten met ingang van 15 september 1058 als regel geen extra gremie meer te vragen van personen, die ehoren tot het regelmatig vliegend per soneel van luchtvaartondernemingen. Het zelfde standpunt zal worden ingenomen ten aanzien van sport- en heren vliegers, onder wie ook te begrijpen instructeurs. Reeds eerder waren zweefvliegers van be taling van extra premie vrijgesteld. BUITENLAND Engelse oorlogsschepen zijn er giste ren in geslaagd de beide tankers op sleep touw te nemen, die zaterdag in de Per zische Golf bij een aanvaring zware averij opliepen. Het vllegdekschip Bulwark sleept de Liberiaanse tanker Melika naar Maskat, terwijl het fregat Lock Killisport met het Franse schip Geroand-Gllabert naar KarateJi vaart. Maandagavond J.l. is ln Mexico, de hoofdstad van de gelijknamige Latijns- Amerikaanse Staat, de viering van de nationale Mexicaanse feestdag begonnen. Toen de politie gisteren haar balans van de feestelijkheden opmaakte, bleek dat vijftien personen om het leven waren ge komen en 369 gewand tengevolge vam ver keersongelukken, vechtpartijen tussen be- schonkenen en gewapenderhand uitge voerde overvallen. De Indiase politie heeft dinsdag 164 personen gearresteerd die te Calcutta een voedse ldemonetir atie wilden houden. Onder de arrestanten bevinden zich de communistische ledder Ghosh en een an der lid van de wetgevende raad van West- Bengalen. Het was de tweede dag van een ..voedseibeweglng". die georganiseerd wordt door de linkse partijen met uit zonderling van de socialistische Praja- partij. Cecile Lamglols-Dionne. een van de vier nog in leven zijnde Dlonne-vijfling, heeft ln het St Justice Ziekenhuis te Montreal het leven geschonken aan een Jongen. De baby woog bij de geboorte zes pond en 141 gram. Cecile, echtgenote van Philippe Langlols, een technicus in dienst van de Canadian Broadcasting Corpora tions. is de eerste van de drie getrouwde zusters, die een baby heeft gekregen. Annette, de eerste die trouwde, verwacht deze maand eveneens een baby. De Amerikaanse marine heeft giste ren een mislukte poging gedaan om op de proefbasls Cape Canaveral een Van- guard-raket met een kunstmaan te lan ceren. Als oorzaak van het falen werden „technische moeilijkheden" opgegeven. Toen het moment van de start van de 24 meter lange raket was aangebroken, kwamen er rook en vlammen onder het apparaat uit, waarna de motopen auto matisch stopten tengevolge van een de fect, voordat de raket zich ln de lucht verhief. Een 22-Jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leukemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom ln het gebied van Christmas Island ln de Stille Oceaan, aldus ls gis teren te Swansea (ln Wales) officieel be kendgemaakt. De Marokkaanse ambassade te Lon den heeft meegedeeld, dat Amerika zich ln beginsel bereid heeft verklaard zijn troepen uit Marokko te verwijderen. De Zuldafrlkaanse premier*. Verwoerd heeft maandagavond in het parlement voorspeld dat de apartheidspolitiek niet alleen betrekking zal hebben op blanken en negers, maar uitgebreid zal worden tot kleurlingen en Afrikanen en ook tot Afri kanen en Indiërs. Verwoerd is behalve premier ook minister voor Inboorlingen- eaiken. (Advertentie) Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluiteud met alle eigenschappen van bovensmering1 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgel. 18.40 Act. 18.50 Onze vriend en vijand, klankb VPRO: 19.30 Herden king 100-jarig bestaan van de Prix Italia. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De Miljoenennota, caus. 20.15 Maigret leert een dode ken nen. hoorsp. 22.00 Metropole ork. 22.20 Sport. 22.30 Jood progT. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024. Socialistisch nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisa tiesamenkomst. 21.30 Omr. ork. en solist. 22.00 Over merkwaardige documenten en hun bezitters, caus. 22.15 Muz. luister- wedstrijd. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.30 Gesprekken voor de camera. 21.00 Spreekuur, tv-spel. GRAMMOFOONPLATENPROGR.AMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lUn van 1820 uur). Julie la Rousse. Mar ice Larcange; Mar- Jolalne. Oü sont-ils done?, Catherine Sau- vage; Helena polka, Ensemble Lawrence Welk; The kiss polka. Quand les petits seront vendus, Catherine Sauvage; Man- dolino. Orkest Franck Pour cel; Alors ra- conte, La Gorrida. Gilbert Bécaud; Gene- vlewe. Lionel Hampton; Ca claque. Gil bert Bécaud; Wenn oer weisse Flleder wieder blüht - Zwel rote Rosen - Drunt' ln der Lobau, Orkest Alfred Hause; Ja der Sossenschein - Aiuf der grünen Wlese - Ausgierechnet Bananen - Was machst du mat dem Knie - Das ist die Liebe der Matrosen; Frag' mlch nie. was Heimweh 1st. Caterina Valente; Madonna, du bist sohöner als der Sonnenscheln - Sonny boy - Sohlaf, mein Liebllng; Ioh hab' das Frauleln Helen baden seh'n - Wo slnd delne Haare, August - Puppchen, du bist mein Augenstern - Ja, wenn das der Petrus wüste - Valencia, Orkest Alfred Hause; Das 1st die Hafenmelodie, Cate rina Valente; Dancing on the ceiling. Orkest Eric Jupp- Dancing In the dark, Around the world, Nat King Cole; Dan cing with my shadow You're dancing on my heart, Orkest Eric Jupp; An affair to remember. Nat King Cole; Rose room, Mack the knife. On the street where you live. Jonah Jones; Amedeo. Caterina Va lente; Louisiana. Maple leaf rag. Red Ni chols; Pupa Piccollna. Ca/terina Valente; Out of the be you Basin street blues - When it's sleepy time down South, Cole man Hawkins; Old time modern. Orkest De Harmonie. Receptie 45-Jarig bestaan Wbv. „Ons Belang". 810 uur nam. Speeltuin ver „Ons Eiland": Tuinfeest. 711 uur nam. In den Vergulden Turk; Werkavond Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar het West land. 9 uur voorm. ZATERDAG Speel tuin ver. ..Ons Eiland": Tuinfeest Spe( 36 t en 7j77 uur nam. Stationsplein (halte H.T.M.)Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Meyendel. 1.45 uur nam. Zaal Maria GiJzen6teeg (naast de Over dekte) Dahlia- en frulttentoonstelling „Prof. ir. Sprenger". 3 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-jarig bestaan. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5} uur nam. Warmond^ „De Stad Rome": Feest avond Visclub ..De Leede" voor 10-jarig bestaan. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oudpadvlnderskxing Rijnland. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse Denseeltekeningen (t.em. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 2—5 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Pittsburgh". Casino: „Cavalleria Rustlcana". 18 Jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag; maandag t.m. donderdag „Het Woord". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: .Betaald nachtlogles" 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Frauleln Erlka". 18 jaar. Werkd* 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge woerd 171. tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Urble Green; Ruona sera, Louis Prima; Just a groove, Buck Clayton en Ruby Braff. VOOR DONDERDAG 18 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters .11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamer - ork. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuln bouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Am us. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi en klavecimbel. 14.30 De jacht op de dader, hoorsp. 15.10 Caba ret. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phllharm. ork. 21.00 Vraaggesprek. 21.15 Pianorecital. 21.45 Act. 22.00 Dans- muz. en gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- febed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.16 Gram. 50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gram. 12.25 V. h, platteland. 12.35 Land- en tuinbrneded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. NCRV: 14.00 Metropole ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte^ muz. 15.40 Vocaal ens. en solist. 0 Zang, klavecimbel Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.05 Lichte muz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Promenade ork., koor en sol. 21.15 Gram. 21.25 Kind'ren overal van daan, komen bij elkander staan, caus. 21.40 Strljkkwart. 22.00 Tijdschrlftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Film. 21.45 Argentijns danspaar. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Gram. 14.15 Hoorsp. 15.00 Lichte muz. 15.45 Krit. 16.30 Gram. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Re cital. 19.00 Gram. 19.30 Symf. ork. en so liste. 20.35 Caus. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Koorconc. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en grogr. v. d. arb. 13.00 Planomuz. 13.15 evar. muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws,). 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's Dagb. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.)18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Jazz-club. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 NW6. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 16.00 Fllm- muz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.20 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.15 Klass. muz. 21.45 Nws. 22.10 Amus. muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 13.05 Gram. 14.25 Hoorspel. ie.36 Gram. 17.15 Orgelconc, 20.05 Ork. conc. 23.10 en 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Viool en plano. 15.00 Schoolradio 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd en muziek. 16.30 Solistenconc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Viool en klavecimbel. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20 00 Pol. ultz. 20.10 Verz. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.56—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Jeugdkoren, 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19 30 Nws. 21.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Klavecimbelrecital. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 3 Helsinki onbewolkt nno 1 11 0 Stockholm geh. bew. windstil 15 0 Oslo zwaar bew. nno 1 15 0 Kopenhagen onbewolkt no 9 15 3 Aberdeen zwaar bew. windstil 19 0 Londen zwaar bew. ono 3 21 0 Amsterdam mist n 2 17 0.3 Brussel geh. bew. nnw 1 20 2 Luxemburg zwaar bew. windstil 18 0 Parijs geh. bew. nno 3 19 0 Bordeaux mist windstil 12 0 Grenoble geh. bew. windstil 23 0.3 Nice zwaar bew. n 4 24 0 Berlijn zwaar bew. nw 4 20 4 Frankfort zwaar bew. windstil 19 0 Mtinchen geh. bew. windstil 24 9 Züriöh geh. bew. n 2 23 13 Genève geh. bew. windstil 22 4 Locarno licht bew. windstil 26 0 Wenen geh. bew. nw 4 26 0 Innsbruck geh. bew. o 1 27 12 Rome onbewolkt zo 4 28 0 AJacclo zwaar bew. windstil 27 0 Madrid onbewolkt windstil 27 0.3 Algiers zwaar bew. W 2 30 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2