Maatregelen in Frankrijk tegen de terreur van Algerijnse rebellen WEERBERICHT Oprichting interneringskampen en tijdelijke actieve dienst van 15.000 reserve-gendarmes Libanees dr. Malik nu voorzitter Algemene Vergadering der V.N. TRUMAN steunt politiek van Eisenhower inzake Verre Oosten 97ste jaargang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 No. 29546 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In Frankrijk overweegt de regering energieke stappen om krachtens de nood- volmachten in De Gaulles nieuwe grondwet te kunnen optreden tegen de terreur van de Algerijnse nationalisten op Frans grondgebied. Het gaat om de volgende maatregelen: oprichting van interneringskampen voor Algerijnse terroristen; het terugroepen in tijdelijke actieve dienst voor ongeveer 15.000 reserve- gendarmes; legering in belangrijke streken van Frankrijk van zekere militaire politie- eenheden welke thans in Duitsland gelegerd zijn; oprichting van speciale anti-terreurbrigades van de politie, onder leiding van Franse of mohammedaanse veteranen van de vroegere Franse politie in Marokko en Tunis. Deze veteranen zouden gekozen worden omdat hun de mohammedaanse mentaliteit bekend is. tot li 1 Ook wordt gedacht aan snelle be- W CFKlOZC elementen rechting van agenten van de Algerijnse verzetsbeweging door speciale militaire veroorzaken onrust wÊSS"'la pIaats ïan d00r clviele Andere maatregelen in overweging zijn: sterker politie-patrouilles overdag en 's nachts in Parijs en andere steden, plus aanzienlijk sterker bewaking voor hoge regeringsfunctionarissen; voortdu rend gadeslaan van de ongeveer 100.000 Algerijnen in Parijs, die werkloos zijn of geen volle dagtaak hebben; de overigen van de 300.000 Algerijnen in Parijs heb ben een volle dagtaak en worden over het algemeen als vredelievend be schouwd. De reeds genomen maatregelen, zoals het gereedhouden van machinegeweren in de politiebureaus, de wegversperringen en de militaire bewaking voor olie opslagplaatsen en belangrijke fabrieken, zouden gehandhaafd worden. Schip vergaan in de Indische Oceaan Meer dan honderd doden? In de Indische Oceaan, op ongeveer 90 mül ten zuiden van Kaap Ras al Hadd, is een schip met tweehonderd op varenden gezonken. De ramp is door het Britse tankschip „British Vigilance" dat het vaartuig (de „Almowaffak") te hulp kwam, naar Bahrein geseind. Ra dio-Aden meldde gisteren, dat het tank schip „Nefala" zondag 82 opvarenden van de Almowaffak aan boord heeft ge nomen. Niet duidelijk is, of met de Ne fala hetzelfde schip bedoeld is als de British Vigilance of dat hier sprake is van twee verschillende schepen, die te hulp zijn gesneld. In het laatste geval is er kans op redding van een groot deel der opvarenden. Anders zouden er dus ongeveer honderd en twintig perso nen in de golven zijn omgekomen. Een uit Bahrein uitgezonden vliegtuig heeft geen wrak noch overlevenden van de Almowaffak kunnen ontdekken. Waarom „Prinsjesdag' Misschien is het meerderen ge gaan als ons toen wij ons gisteren afvroegen: „Waarom heet het vandaag eigenlijk Prinsjesdag?" en op die vraag het antwoord moes ten schuldig blijven. Uiteraard hebben wij naar een verklaring gezocht. Een blik in een encyclopedie leerde ons, dat de Prinsjesdag oudtijds de verjaardag was van de Prins-Stadhouder, in het bijzonder van Prins Willem V, die op 8 maart jarig was. Tijdens de Patriottentijd werd deze ver jaardag aangegrepen voor het or ganiseren van demonstraties van Oranjegezindheid. Waar het uit rijden van de Koninklijke familie in de gouden koets ieder jaar grote belangstelling trekt uit alle delen van het land, is deze benaming ge leidelijk overgegaan op de derde dinsdag van september, wanneer het nieuwe zittingsjaar der Staten- generaal plechtig wordt geopend. Algerijnse rebellen pogen aandacht af te leiden, zegt „Times" „De mislukte aanslag op minister Soustelle en andere overeenkomstige in cidenten schijnen erop te wqzen, dat het „Algerijnse Nationale Bevrijdings- front" deze aanslagen op touw heeft ge zet, om de aandacht af te leiden van het feit. dat het in Algerije geen succes weet te boeken. Het afsluiten van de Algerqns-Tune- sische grens en de verhoging van het moreel der Franse troepen in Algerije als gevolg van het aan de macht komen van generaal De Gaulle, hebben een om mekeer ten gunste van Frankrijk in de militaire toestand in Algerije te weeg gebracht", aldus verklaart het ge zaghebbende Britse dagblad „Times" in een hoofdartikel Van officiële Franse zijde is gisteren in Algiers bekendgemaakt, dat in de week van 8 tot 15 september 746 Alge rijnse opstandelingen zijn gedood en 222 gevangen genomen. Na een felle strijd De Algemene Vergadering der V.N. heeft bq de aanvang van haar der tiende gewone zitting de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Charles Malik tot voorzitter gekozen. De 52-jarige Libanees dr. Malik, heeft in de laatste dertien jaar een rol ge speeld in de politiek van zqn land. Hij, zoon^ van een dorpsdokter, stu deerde wis- en natuurkunde aan de Amerikaanse universiteit te Beiroet. Later ging hjj naar de Verenigde Sta ten, waar hij aan de Harvard Univer siteit promoveerde tot doctor in de fi losofie. Malik kreeg bij de eerste stemming al 45 stemmen tegen zijn Soedanese ambt genoot Mohamed Mahgoeb 31 stemmen. De vereiste meerderheid was 39 stem men. De Soedanese minister kreeg de stemmen van de negen communistische landen, doordat de Tsjechoslowaakse de legatie de kandidatuur van de Tsjechi sche minister van Buitenlandse Zaken Jiri Nosek vóór de opening der vergade ring ten behoeve van de Soedanese mi nister had ingetrokken. Vorig jaar was dr. Malik ook al kan didaat geweest maar hij had zich toen ten gunste van de Nieuwzeelander Sir Leslie Munro teruggetrokken. Aanvankelijk had hij de steun van de landen der Arabische Liga, maar deze staten gaven later de voorkeur aan mi nister Mahgoeb. Er werd geapplaudisseerd toen Malik naar voren liep om de leiding van Sir Leslie Munro over te nemen. De verkiezing van Malik betekende een duidelijke nederlaag voor de Afri kaans-Aziatische groep, die alles in het werk had gesteld om de verkiezing van een vertegenwoordiger van het bewind van president Sjam oen van Libanon t* I verhinderen. Nog nooit in de geschiede nis van de volkerenorganisatie heeft de keuze van voorzitter der Algemene Ver gadering een zo felle strijd te zien gege ven. In Westelijke kringen van de V.N. werd de verkiezing van Malik met in stemming begroet, niet alleen omdat deze keuze een nederlaag betekende voor het z.g. „neutralistische kamp", maar ook omdat Malik zeer gewaar deerd wordt om zijn werkzaamheden in de V.N. Sir Leslie Munro gaat de diplomatieke dienst verlaten. Als vertegenwoordiger van Nieuw-Zeeland wordt hij opge volgd door Foss Shanahan. Nieuwe Canadese ambassadeur De Canadese regering heeft de benoe ming bekend gemaakt van de heer Charles Hébert tot Canadese ambas sadeur in Den Haag. Hij volgt de heer Thomas A. Stone op, die, na zes jaar in Den Haag te zijn geweest, is be noemd tot ambassadeur in Mexico. Vermoedelijk zal de heer Stone eind november Nederland verlaten en zal de heer Hébert begin december hier aankomen. De heer Hébert is in 1945 en 1946 militair attaché geweest bij de Canadese ambassades in Nederland en België. Sinds 1954 is hij ambassadeur in België en gezant in Luxemburg. De heer Hébert is in 1899 te Montreal geboren. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met wisselende bewolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige noord oostelijke tot oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 SEPTEMBER Zon op: 6.18 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 12.40 uur; ouder: 21.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.22 en 18.45 uur. Laagwater te 2.16 en 14.29 uur. rekingeii Ind. Bespi Nationale Planraad Naar geleide democratie? Het Indonesische Parlement heeft van daag een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp tot in stelling van een nationale planraad. Deze raad vormt een onderdeel van president Soekarno's plannen tot invoe ring van een geleide democratie. In een toelichting op het wetsontwerp verklaarde premier Djoeanda, dat de leden van de raad, t.w. vertegenwoor digers van de „functionele groepen", tot taak zullen krijgen het ontwerpen van een ontwikkelingsprogramma op elk gebied. De linkse parlementsleden eisten, dat de raad onder leiding zal komen te staan van president Soekarno en dat slechts personen, die zijn plan voor ge leide democratie steunen, tot lid van de raad zullen worden benoemd. De leiders der fracties, die tegen een geleide democratie zijn, verklaarden te vrezen, dat de bevoegdheden van de raad onbegrensd zullen zijn, niettegen staande het feit dat hij formeel bedoeld is als een instantie, die de ministerraad moet bijstaan. Verder spraken zij er hun afkeuring over uit dat vertegenwoordi gers van de functionele groepen in de raad worden opgenomen. Naar hun oor deel behoren slechts deskundigen daarin te worden benoemd Tenslotte stelden deze leden voor, dat de voorzitter zal worden gekozen uit een door het Parlement op te stellen voor dracht. Faubus vervroegt de volksstemming Faubus, de gouverneur van de Ameri kaanse staat Arkansas, die voorstander is van de scheiding van blank en zwart op scholen, heeft gisteren het tijdstip van een plaatselijke volksstemming over de vraag of scholen uitsluitend voor blanken ook voor negers opengesteld moeten worden, van 7 oktober tot 27 sep tember vervroegd. Waarnemers geloven, dat de gouver neur het besluit genomen heeft omdat hij zich onder druk gesteld gevoelt van blanke leerlingen, die de vier betrokken scholen niet kunnen bezoeken en de ouders van deze leerlingen. Tot deze vier scholen behoort de centrale middel bare school die de gouverneur heeft la ten sluiten,' opdat geen negers kunnen worden toegelaten zoals door het .Ame rikaanse Hooggerechtshof is bevolen. In zijn aankondiging van de vervroe ging van de volksstemming hekelt Fau bus het schoolbestuur van de centrale middelbare school te Little Rock van wege het afgelasten van wedstrijden en andere buiten de schooluren in school verband georganiseerde activiteit. Fau bus zegt, dat het schoolbestuur nog steeds naar integratie (gemeenschap pelijk schoolgaan van blanken en neger kinderen) streeft, zoals het altijd ge daan heeft. Het schoolbestuur, aldus Faubus, gebruikt de kinderen in zijn eigen campagne tot het uitoefenen van druk in deze koude oorlog voor inte gratie. Ernstig meningsverschil onder Democraten Er is in de Amerikaanse democratische partij een groot meningsverschil aan de dag getreden over president Eisenhowers politiek in het Verre Oosten. Vele invloedrijke democraten hebben zich met bezorgdheid en zelfs met vijan digheid uitgelaten over Eisenhowers waarschuwing aan de Chinese communisten, dat er geen sprake kan zijn van een München in het Verre Oosten. Oud-president Truman daarentegen, doorgaans een van de felste bestrijders van Eisenhower, heeft zich onvoorwaardelijk achter de waarschuwing aan de Chinese communisten geplaatst. In tegenstelling tot de beschuldigingen van democratische zijde, dat president Eisenhower de Verenigde Staten aan de rand van een oorlog met communistisch- China brengt, schrijft Truman in een artikel voor de „North American News Alliance", dat Eisenhower geen andere keuze heeft dan aan de regering te Peking op elk mogelijk punt het hoofd te bieden. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. De Prinsessen Beatrix en Irene tijtuig waan,i:de zij een rijtoer door in de deuropening van het Paleis i de Residentie zouden maken. Huis ten Bosch, wachtend op het\ Weer landingsvaartuig op Quemoy geland De ernst van het meningsverschil onder de Democraten blijkt uit het feit, dat thans voor de eerste maal Truman en zijn vroegere minister van Buiten landse Zaken Acheson voor het eerst een tegengesteld standpunt hebben over een belangrijke kwestie op het gebied van de buitenlandse politiek. Vóór de uitspraak van Truman had het er de schijn van, dat de Democra tische kandidaten de politiek in het Verre Oosten tot een van de grote pun ten in de huidige campagne voor de verkiezingen voor het congres zouden maken. Het nu gebleken meningsverschil maakt de positie van de partij echter in hoge mate onzeker kwetsbaar, aldus tekent Reuter hierbij aan. Onder bescherming van Amerikaanse oorlogsschepen en Amerikaanse en nationalistische jagers is het gisteren een landingsvaartuig gelukt op Quemoy voorraden aan land te zetten. Voorts zijn zeven transportvliegtuigen er onder dekking van jagers in geslaagd boven Klein-Quemoy voorraden uit te werpen. Op Formosa zijn Amerikaanse vlieg tuigen aangekomen, waaronder jagers van het type F-104, die de snelste ter wereld heten te zijn. Tevens is bevestigd, dat er Amerikaanse kernwapens op het eiland zijn gearriveerd. Het verkeer tus sen de kusteilanden is geheel ontwricht. De kleine eilandjes als Klein-Quemoy, Ta tan en Erhtan zijn op bevoorrading uit de lucht aangewezen. Op Quemoy wachten vele vrouwen, kinderen en ge wonden op transport naar Formosa. Het nationalistisch-Chinese ministi-rie van Landsverdediging heeft medege deeld, dat het communistische kustge- schut tussen dinsdag 21.00 en heden 4.40 uur plaatselijke tijd 1.862 granaten op de Quemoy-eilanden heeft afgevuurd. Gaitskell hamert weer op hetzelfde aambeeld Hugh Gaitskell, leider van de Labour- oppositie, heeft gisteren op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Londen opnieuw gezegd, dat Engeland Amerika moet trachten over te halen de eilandjes voor de Chinese kust door de nationalisten te laten ontruimen. Amerika zou communistisch-China moe ten erkennen, tot de V.N. toelaten en Formosa moeten neutraliseren. De vrees van Amerika zijn gezicht te verliezen moest minder zwaar wegen dan de kans op een oorlog, mogelijk met kernwapens. Gaitskell gelooft overi gens, dat Amerika er prestige bij zou winnen. Hij klaagde er over. dat het Britse standpunt in deze bij niemand bekend is. Amerikaanse ambassadeur pleegt overleg De ambassadeur van de V.S. in Ne land, de heer Philip Young, is met het schip „United States" gisteren te New York aangekomen. De heer Young zal in de V.S. in het ministerie van Bui tenlandse Zaken besprekingen voeren die, naar hij mededeelde, o.a. zullen gaan over Indonesië en andere vraag stukken met betrekking tot Nederland en de V.S. Be heer Young zeide, dat er in de e'stellingen van de Nederlanders en de Amerikanen geen principieel ver schil van opvatting bestaat. Na de terugkeer in het Paleis Lange Voorhout verschenen het Koninklijk Paar en de Prinsessen Beatrix en Irene gistermiddag op het balkon van het Paleis om de. menigte te begroeten. Felle aanval van dr. Soebandrio „Mr. Luns persoonlijk aansprakelijk" De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag een felle, persoonlijke aanval gedaan op zijn Nederlandse collega minister Luns, door te verklaren, dat „de heer Luns zelf aansprakelijk zal worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toegebrachte leed". Minister Soebandrio zeide dit in een commentaar op een door de Neder landse minister in New York gehouden persgesprek, waarin hij volgens de ont vangen berichten zou hebben gezegd, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland het laagste punt hebben bereikt sinds de inzet van de anti- Nederlandse campagne in december j.l. Minister Luns zou hebben verklaard, dat er geen vooruitzicht op verbetering bestaat, zolang Indonesië al zijn inter nationale overeenkomsten met Neder land blijft schenden en zolang het niets doet om tot enigerlei regeling te komen over de gestolen Nederlandse eigendom men. Minister Soebandrio zeide, dat In donesië „geen haast heeft om de be sprekingen met Nederland waarover dan ook, te heropenen, zolang Neder land zqn politiek met betrekking tot westelqk Nieuw-Guinea niet veran dert" Minister Soebandrio merkte op. dat minister Luns in zijn verklaringen uit drukkingen had gebruikt, die „een mi nister van buitenlandse zaken onwaar dig zijn". Hij voegde daar aan toe, dat minister Luns „berucht is om zijn ver klaringen". Hij vervolgde: „volk en regering van Indonesië hebben een behoorlijke mate van goede wil tegenover Nederland aan de dag gelegd" vanaf 1950, toen Neder land de soevereiniteit over de Archipel aan Indonesië overdroeg, tot aan 1957, toen de V.N. voor de vierde maal een Indonesische resolutie over Westelijk Nieuw-Guinea verwierpen. „Dit is dui delijk gebleken in de sociale betrekkin gen met de Nederlanders, alswel uit de behandeling door Indonesië van de Nederlandse belangen in dit land", al dus Soebandrio. „De edelmoedigheid van het Indonesische volk is zonder weerga", zo zeide hij. „Indonesië zal voortgaan edelmoedig te zijn tegenover Nederland, hoewel in politiek opzicht de beide landen gewikkeld zijn in een ernstig conflict over Westelijk Nieuw- Guinea". De minister zeide er van overtuigd te zijn, dat de tegenwoordige koers van Indonesië in de strijd voor de terug keer van Westelijk Nieuw-Guinea. „de beste is voor het dienen van de Indo nesische belangen en voor de terugkeer van het betwiste gebied, evenals voor het behoud van de vrede in Zuid- en Zuid-Oost-Azië. (Naschrift Redactie: „Tegenover Soebandrio's „edelmoedigheid" stellen wij Nederlands „lankmoedigheid", die eveneens zonder weerga in de geschie denis is. Het wordt tijd, dat Indone sië orde in eigen huis gaat scheppen, inplaats van zichzelf voortdurend op de borst te kloppen. De chaos is dich terbij dan dr. Soebandrio meent en hij behoeft minister Luns niet tel kens als zondebok aan te wijzen. Daarmee kan hij zijn zaak toch niet redden"). Weer koelhuisboter op de markt? (Speciale berichtgeving) Naar wij van het Produktschap voor Zuivel vernemen, bestaat de mogelijk heid dat binnenkort een hoeveelheid koelhuisboter op de binnenlandse markt zal worden gebracht. De prijs van deze boter zal 8 A 10 cent per pakje lager zijn dan de prijs, waartegen thans verse roomboter Wordt verkocht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1