Rotterdam Tandradtreintje op de Drachenfels midden op berg ontspoord: 18 doden Zilvergrijze Rotterdam gleed statig en „op de seconde" in zijn element WEERBERICHT Mislukte aanslag op minister Soustelle in Locomotief uit de rails, eerste rijtuig schoot daarop in een duizelingwekkende vaart omlaag Passagiers-in-paniek vluchtten bossen PARIJS IS VOLDAAN OVER FRANS-DUITSE ONTMOETING T'iend u izenden z agen stapelloop 97ste jaargang MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 No. 29544 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlt" Leld™. ;^°a°°215™55 Booldredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t.0.59 per week Teletoon Directie en Administratie. 25041. Redactie 21507 De steile treinreis naar boven of naar beneden is een sensatie op zichzelf, daar het verval van het spoorlijntje op som mige plaatsen niet minder dan 26 pro cent is! Het ongeluk van gisteravond kan het gevolg zijn. zo deelde men he denochtend na de eerste officiële on derzoekingen mee, van een asbreuk van de locomotief of van een rijtuig. Men sprak vanmorgen reeds van veel te vol bezette rijtuigen, een gevolg van het bijzonder mooie weer, waardoor nog talrijke bussen met toeristen Königs- winter aandeden. Zij die de dodenrit van het losgeslagen rijtuig hebben moe ten meemaken, hebben een afschuwe lijke tocht gehad: de rails slingeren na melijk bijzonder steil en vol bochten de Drachenfels op en een losgeslagen rijtuig krijgt alleen al door zijn ge wicht en door het grote verval van de berg een enorme snelheid. Bij die snel heid is het van de rails geslagen en heeft in zijn val bomen en betonnen palen meegesleurd. Rond de plaats van de ramp lijkt het dan ook alsof zich een natuurcatastrofe heeft voorgedaan. Het was niet verwonderlijk, dat velen van de meer dan 130 inzittenden een shock hebben gekregen en dat enkelen zo door het ongeluk in de war waren, dat zij de eerste uren niet meer konden praten. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. Overwegend matige zuidwestelijke wind. 16 SEPTEMBER. Zon op: 6.15 uur; onder: 1855 uur. Maan op: 10.10 uur; onder: 20.1° uur. Hoogwater te Katwijk te 4.51 e.. 17.15 u. Laagwater te 0.50 en 13.04 uur. Dit nummer bestaat nil IX pagina's. (Advertentie) Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip te water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert: Hier is iets machtigs gepresteerd: In ieder opzicht supérieur. Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zij heeft è.1 wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen zijn? Zij zijn volkomen in de „lijn" CLINGE DOORENB03 Algerijnse mohammedanen heb ben vanochtend in Parijs een moordaanslag met machinegeweer- vuur op Jacques Soustelle, gene- naal De Gaulle's minister van Voorlichting, gepleegd. De aan slag mislukte echter. De Algerijnen losten een salvo met een machinepistool op Soustelle, toen deze in zijn auto langs de deftige Avenue de Wagram in West-Parijs reed. De minister werd niet geraakt. Politie die hem begeleidde vuurde ogenblikke lijk terug en doodde een der aanvallers. De 46-jarige Soustelle, eens gouver neur-generaal van Algerije, was een der leidende figuren achter de gebeurtenis sen die generaal De Gaulle in juni j.L aan de macht brachten. In juli werd hij minister van Voorlichting. Van alle zijden schoot onmiddellijk Ihulp toe o.m. van Duitse militairen. De snel invallende duisternis was daar bij een grote hindernis. Men stond voor een complete chaos, daar de locomotief gekanteld in een bosje lag. het wegge reden rijtuig volledig vernield was en de twee andere rijtuigen weliswaar op de rails waren gebleven, maar in elkaar waren geschoven. In het treintje dat uit drie open rijtuigen pleegt te beslaan, bevonden zich ongeveer 130 mensen, van wie 45 in het volkomen vernielde deel. Er ontstond direct na de ramp een grote paniek, waarbij licht- of niet gewonde passagiers wegvluchtten in de bossen en velden rond de Drachenfels. De tandradbaan verbindt 'sedert 1883 Königswinter met de top van de Dra chenfels die 325 meter boven de zee spiegel en 277 meter boven de water spiegel van de Rijn ligt. De berg zelf geniet in het zomerseizoen de belang stelling van honderdduizenden toeris ten, onder wie zich altijd bijzonder veel Nederlanders plegen te bevinden. Op de top van de berg staan een restau rant en de resten van oude vesting werken, reisdoel van vele toeristen die willen genieten van het fraaie uitzicht over het Zevengebergte en de Rijn Chaos in Königswinter In Königswinter zelf heerste de ge hele avond en de afgelopen nacht een chaotische toestand. In de 75 jaren, die de tandradbaan juist deze zomer Fatale rit van een oude getrouwe (Van onze correspondent te Bonn) Een ontzettend ongeluk heeft zich gisteravond om kwart voor zeven voorge daan op de wereldberoemde tandradbaan van de Drachenfels aan de rechter Rijnoever, juist tegenover Bad Godesberg-Mehlem, zes kilometer ten zuiden van Bonn. Het oude stoomlocomotiefje van de uit drie rijtuigen bestaande tandrad- trein reed bij de rit naar beneden halverwege uit de rails en kantelde. Het achter de locomotief rijdende rijtuig schoot daarop los naar beneden, stortte van de rails af, sloeg over de kop en werd totaal vernield. Achttien mensen, onder wie vrou wen en kinderen, en de Franse stoker van het treintje, een ex-krijgsgevangene die na de oorlog in Duitsland was gebleven, kwamen hierbij om het leven. De veertigjarige machinist, Karl Gestharbig, heeft het ongeluk wonder boven won der overleefd. Hij kon tijdig van de trein springen. Zeventig mensen werden licht of zwaar gewond. Onder hen jevindt zich een Nederlands echtpaar, af komstig uit Zwolle. Daar de slachtoffers over verscheidene ziekenhuizen verspreid zijn, kon men van ochtend nog geen verdere inlichtingen over de nationaliteiten geven. Bjj de doden zouden, aldus deelde ons de politie te Königswinter mee, zich geen Neder landers bevinden. Van twintig gewonden had men de nationaliteit nog niet kun nen vaststellen. was er nog nooit op het 1100 meter lange traject een ongeluk ge beurd. Men was in Königswinter dan ook helemaal niet voorbereid op een on geluk. De onoverzichtelijkheid werd nog vergroot door loeiende sirenes van po litie- en ziekenauto's en door de onge rustheid van de inzittenden van auto bussen, die bij het stationnetje en in het dorp wachtten op berichten over mede passagiers, die een bezoek aan de Dra chenfels zouden brengen De toestand was de eerste uren na het ongeluk zó verward dat niet iedereen begreep welk een omvang de ramp had gehad: in tal rijke café's speelden de grammofoons en de kleine orkesten dan ook bij open ramen rustig door, terwijl reeds de eer ste doden naar beneden kwamen. Spoe dig daarop legde zich evenwel een on heilspellende stilte over het anders zo roezemoezige Königswinter. terwijl op de berg onder het licht van schijnwer pers de doden en gewondeen onder de puinhopen werden weggehaald. De heer Ravesloot uit Djakarta naar Nederland Het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandsp dinlomatieke ver tegenwoordiging in Indonesië, de heer L. G. N. M. Ravesloot. is gisteren uit Djakarta naar Nederland vertrokken. De heer Ravesloot. die ruim drie jaar in Indonesië was geplaatst, heeft als voorzitter van de evacuatie-commissie 36.000 Nederlanders hulp verleend bij hun repatriëring naar het vaderland in verband met de in Indonesië gevoerde anti-Nederlandse campagne. Zijn opvolger, de heer H. E. van Rave- stein, wordt volgende maand in Djakar ta verwacht. V.A.R.A. tegen de commerciële televisie Vandaag zal met de bouw van het tweede gedeelte van de nieuwe VARA- studio begonnen worden. Dit heeft de voorzitter, tnr J. A. W. Burger, in de najaarvergadering van de Verenigings raad. ditmaal in het Troelstra-oord te Egmond aan Zee gehouden, medege deeld. Mr. Burger keerde zich evenals de te levisie-secretaris van de VARA. de heer J. W. Rengelink, tegen de com merciële televisie. De heer Rengelink zei o.m.: ..Van 1959 af moet de televisie zich volgens de re gering bedruipen uit de kijkgelden. We zien met verlangen naar die siuatie uit in de hoop, dat de televisie, als ze zich zelf kan financieren, ook meer zelfstan digheid zal kunnen krijgen. Met de groei van het aantal kijkers en dus van de kijkgelden zal nu weldra de toestand be reikt zijn. dat een redelijke televisie mo gelijk is. Dat maakt ook de siuatie met betrekking tot dc commerciële televisie geheel anders: ook zonder inkomsten uit reclame zal de televisie in ons land dan ..van de grond" kunnen komen. De mogelijkheid van een aparte com merciële televisie is daarmee dan wel uitgeschakeld" Met kracht keerde spre ker zich tegen de veelal gehoorde sug gestie ..dat de reclame in de telvisie c binnenkort toch wel zal komen" Er 'is zi. niets dat daarop wijst. De heer Rengelink had voorts betoogd, dat het noodzakelijk is te komen tot een zendtijd van 18 uur per week ver deeld over de zeven avonden. Men mag verwachten, aldus spr.. dat 't aantal in geschreven televisietoestellen tegen het eind van dit jaar 400.000 en tegen het eind van 1959 580.000 zal bedragen. H. K. H. Prinses Beatrix in Noordwijk H.K.H. Prinses Beatrix heeft zaterdag middag te Noordwijk de daar als onder deel van het congres van ..international Chrisian Leadership" gehouden bijeen komst met jongeren uit verscheidene landen, bijgewoond. Koninklijke doop van machtig zeekasteel Overbelasting de oorzaak Koningin Juliana drukt op de knop waardoor de baggermolen ..Noord'' een officieel begin ging maken met de aanleg van de Europoort op het eiland Rozenburg. Op de voorgrond een kruiwagen en schop, welke ge bruikt werden toen indertijd offi cieel de Nieuwe Waterweg werd doorgegraven. Nog geen akkoord over Europese eenheid, maar tvel veel betere verstandhouding (Van onze Par ij se correspondent) De ontmoeting na vier maanden aarzelen en voorbereiden tussen Bondskanselier Konrad Adenauer en premier Charles de Gaulle in het buitenhuis van de Franse regeringschef te Colombey-les-deux-Eglises heeft, volgens de officiële inzichten te Parijs, een betere verstandhouding tussen en meer wederzijds begrip van beide staatslieden opgeleverd. Generaal De Gaulle die voor deze conferentie Frankrijk niet hadden willen verlaten, moet zich tevoren bij de kanselier hebben veront schuldigd over de eenvoudige inrichting van zjjn buitenresidentie. Maar ik veronderstel, zo zou de generaal hebben opgemerkt, dat u in uw leven wel eens meer met een tweederangshotel genoegen heeft moeten nemen. Op de 300 kilo meter lange weg van Bonn naar De Gaulle's buitenverblijf had de chauffeur van de kanselier zich eerst vergist door zaterdag de weg naar een ander der vijf plaatsjes, die de naam van Colombey voeren, in te slaan. Door het nieuwe snel heidsverbod van 80 kilometer, dat gisteren in Frankrijk juist was ingesteld, ruimschoots te overtreden, is de chauffeur met zijn kanselier zaterdag toch nog op tijd op het appèl kunnen verschijnen. Economische banden zijn steeds nauwer geworden Gisteravond om tien uur, een uur eer der dan was voorzien, kon het onderhoud dat drie uur had geduurd, worden be sloten. De kanselier en de generaal heb ben elkaar voornamelijk onder vier ogen gesproken, terwijl hun ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en Von Brentano, dertig kilometer ver der een agenda met meer technische punten afwerkten. Het slot-communiqué vermeldt geen concrete akkoorden, die trouwens ook niet in de bedoeling had den gelegen. Wel is er sprake van, dat de president der Westduitse Bondsrepu bliek, Heuss, een officieel bezoek aan Parijs zal brengen en dat De Gaulle la ter, wanneer hij ook de titel van staats- chef draagt, naar Bonn zal reizen. Het politieke klimaat tussen Parijs en Bonn liet, sedert de gebeurtenissen uit de tweede helft van mei jJ., veel te wen sen over. Zonder dat alle tegenstellingen, speciaal ten aanzien van de Europese integratiepolitiek en de Franse ambities inzake een eigen atoombom, nu zijn op- g iheven of overbrugd, kan toch zeker van een aanzienlijke verbetering worden gesproken De beide regeringsleiders hadden een vruchtbaar punt van uitgang in de vast stelling van het feit, dat Frankrijk en Duitsland economisch steeds nauwer met elkander verbonden worden. Duitsland is op het ogenblik zowel Frankrijks groot ste afnemer als grootste leverancier van grondstoffen en produkten. En in dat feit hebben de twee staatslieden dan ook hun beider overtuiging bevestigd gezien, dat een hechte Frans-Duitse samenwer king de basis moet vormen voor ieder streven naar Europese eenheid. Over het karakter van die eenheid en het kader zullen daarentegen nog wel enige noten zijn gekraakt. Terwijl Adenauer vurig apostel voor de eenheid van „Klein- Europa" (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux) blijft, Ziet De Gaulle de Europese samenwerking slechts op de grondslag der nationale soevereiniteiten en in het grootst mogelijke verband met inbegrip der Scandinavische en zelfs de Balkan-landen. Tussen die Inzichten en principes schijnt een compromis nog niet te zyn gevonden. Maar Adenauer en De Gaulle hebben als de krachtigste figuren in de internationale politiek van vandaag toch voldoende staatsmanschap getoond om, trots uiteenlopende beginselen, verschil lende mogelijkheden van intiemere sa menwerking te ontdekken en het is. zo voegi men in officiële diplomatieke krin gen in Parijs aan de commentaren toe, vooral wel de verdienste van de huidige Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, die vroeger zijn land in Bonn als ambassadeur vertegenwoor digde, dat De Gaulle en Adenauer elkaar nu beter zouden hebben begrepen. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag om 4 uur 40 precies klonk helder de stem van Koningin Juliana uit de luidspre kers op de werf van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij, waar naar schatting 30.000 men sen in spanning opkeken naar de hoge Koninklijke tribune vlak voor het schip: „Ik doop u Rotterdam en wens u een behouden vaart". Toen hief de Koningin het bijltje op en kapte zij het touw door. Op de seconde brak de spanning. Want bin nen datzelfde uiterst korte tijdsbestek begon de RDM-300, die nu „Rotter dam" was geworden, te lopen, aan vankelijk steeds sneller maar spoedig vertraagd, toen de kettingpeuren en remschilden hun werking gingen uit oefenen. Ruim 18.5 miljoen kg. staal gleed van de helling af de rivier tege moet, waar honderden schepen en scheepjes als tribunes ronddreven, op veilige afstand gehouden door de bo ten van de rivierpolitie. Verder gleed het zilveren gevaarte. In vijftien se conden was de boeg aan het eind van de helling. Breed golfde het rivier water terzijde van de reuzenromp weg. Toen dook de boeg diep de rivier in om zich direct weer te verheffen en tot tweemaal toe te neigen, alsof zj) de Landsvrouwe wilde <L nken voor deze bevrijding van het land. En met het gillende fluitconcert van alles wat dreef en stoom of lucht in de koperen kelen had, brach zich een enthousiast gejuich baan. Het was één grote jubel, die tot een oorverdovend spectakel werd, waartussen de muziek zich maar met moeite liet horen. Men keek elkaar aan en er was maar één mening. „Wat was dat voortreffelijk ge regeld, op de seconde begon ze te lopen" Niet traag Neen, traag was de Rotterdam niet. Wat dat betreft had de Nieuw Amster dam 21 jaar geleden op dezelfde helling wel even geaarzeld. Toen moest dat kleine duwtje van de hydraulische pers er bijkomen om die traagheid te over winnen. En toen duurde het toch niet meer dan een seconde voor zij begon te lopen. Maar misschien was het nu om dat de rivier er zo lokkend uitzag, zil- verglanzend onder een late warme zomerzon. Die zon zal ook wel tiendui zenden naar de RDM hebben gelokt. Duizenden meer dan anders het geval zou zijn geweest. In lange rijen waren ze in de loop van de middag RDM-waarts gekomen, in bussen, op fietsen en brom mers. op scooters en in auto's. De politie had daar rond de Waalhaven handen vol werk aan en vertraging was niet te voorkomen. Maar men was tijdig op stap gegaan. Op de werf van de RDM was het een grote mensenzee. Drie tri bunes waren reeds ver voor 4 uur eivol en waar maar plaats was naast de hel ling stonden de mensen mannetje-aan- manneWe en rijen dik. Zij keken op naa» 6e zilvergrijze romp, hoog torenen* Een luchtopname van ANP-Foto van het ogenblik waarop het m.s. ..Rotterdam" van de helling gleed. Op de voorgrond talloze vaartuig jes, waarop vele honderden dit im posante schouwspel gadesloegen. boven alles uit. Zij zagen de sleeën, die de Rotterdam naar het water moesten laten glijden, van de boeg af onder die ronde romp verdwijnen en het bedrijvig gedoe van mannetjes in het wit, die met ratelend geweld de laatste stoppingen onder de romp wegdrukten zodat het schip op het allerlaatste moment door de klink alleen met de helling verbon den zou zijn. En die klink zou door de Koningin worden gelost met één enkele handbeweging, met een slag van de kleine, edelstalen bijl. Zo kroop de tijd naar het moment van de stapelloop, die rond half vijf moest vallen, als het wa ter stil was. op de kentering van de vloed naar de eb Op de officiële tribune kwamen de autoriteiten byeen: de ministers van Financiën, Wederopbouw, Verkeer en Waterstaat en Overzeese Gebiedsdelen, de staatssecretarisen van Buiten landse Zaken en van Marine, de Ka mervoorzitters, de burgemeesters van Rotterdam en van Schiedam, de com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland en nog vele bur gerlijke en militaire autoriteiten. De Koningin was omstreeks kwart voor 4 met de „Princesseplaat" bij de RDM aangekomen, waar zij werd begroet door de directeuren ir. A. Knappe en ir. K. van der Pols. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1