PARAMOUNT ROKEN! PARAMOUNT EEN GULDEN! Zelfbediening van levensmiddelen nu ook gevolgd voor andere waren NU KUNT U VOOR HETZELFDE GELD de wereldberoemde nu in Nederland Beroepen van Maarse en Kroon voor de Raad van State prijzen leveren Oliebuisleiding naar Ruhrgebied gaat door liet Hollandsch Diep Warenhuis volgens het niemve systeem kan tegen veel lagere 97ste jaargang Vrijdag 12 september 1958 Derde blad no. 29542 MERICAN American Inzake de busdienst Den Haag-Amsterdam (Van onze Haagse redactie) Onder leiding van de waarnemend voorzitter, mr. P. W. J. Cort van der Linden, is de afdeling geschiUen van het bestuur van de Raad van State bijeen geweest, om twee beroepen te behandelen van de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon, te Aalsmeer. Een beroep was gericht tegen de beschikking van de Com missie Vergunningen Personenvervoer van 26 november 1956, waarbij de aan de N.V. Ned. Spoorwegen te Utrecht verleende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag is verlengd en gewijzigd. Het tweede beroep ging tegen de beschikking van de C.V.P. van 25 februari 1957, waarbij het verzoek van Maarse en Kroon om vergunning van een autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag is afgewezen. Geen concurrentie Rapporteur in deze beide zaken was de heer M. A. Reinalda. Als raadsman van appellante trad mr. M. van Vugt op Hij wees erop dat indertijd uit de aan vragen van de N.S. op 14 oktober 1950 en uit de beschikking van de CVP van 14 september 1953 duidelijk het karakter en doel van de N.S. dienst Amster damDen Haag gebleken is: t.w. reizi gers die op de drukke uren in de trein geen plaats hebben, per bus tussen beide steden te vervoeren. Een soort tijdelijke noodvoorziening, aldus spreker, op de dagen en uren van overbelasting. Zo heeft Maarse en Kroon het ook opgevat. De ontwikkeling, die de zaak sindsdien heeft genomen, heeft Maarse en Kroon diep teleurgesteld en zij voelt zich, eerlijk gezegd, bij de neus genomen aldus pleiter, die zei, dat er praktisch nu een „normale" autobus dienst AmsterdamDen Haag is. met in beide steden verschillende halte plaatsen. Natuurlijk moet vooikomen worden, aldus mr. Vugt, dat een autobusdienst in exploitatie komt tot afroming van het treinverrekeer. „Wie Maarse en Kroon ervan ver denkt. op het spoorwegverkeer te willen parasiteren kent deze onderneming niet", zo zei hü. Hoe men de zaak ook wendt of keert, een permanente auto busdienst AmsterdamDen Haag is no dig, wie die ook zal exploiteren. Er zal een tijd komen, dat deze dienst over Amstelveen en Schiphol geleid wordt, met daar halteplaatsen en ook langs de Rijksweg. Maarse en Kroon betwist., dat aan de N.S. concurrentie van maar ook enige betekenis door haar autobusdienst AmsterdamDen Haag zou worden aangedaan. De dienst van de N.S. behoort, zo be sloot spreker, als nooddienst beperkt te blijven voor 'de tijden waarop de trein het vervoer niet aan kan. De N.S.-bus- dienst heeft zijn bestemming losgela ten en verricht thans vervoer, waarvoor Maarse en Kroon gegadigde is. Stijgend vervoer Voor de Ned. Spoorwegen trad de heer G. D. Pasman op. Hij deelde mede, dat het reizigersvervoer van de N.S. tussen de steden Amsterdam en Den Haag zich nog steeds in stijgende richting ontwik kelt en wel van rond 6.000 reizigers per dag in 1953. tot 6.750 per dag in 1957. In 1957 werd met de busdienst gemiddeld ruim 1.600 reizigers per dag vervoerd, zijnde 24% van het gehele reizigersver voer van de N.S. in de relatie Amster damDen Haag. Deze ontwikkeling, aldus de heer Pas man, toont onmiskenbaar aan, dat de taak van de busdienst nl. de ontlasting van de treindienst, steeds beter wordt verricht. Het gemiddelde bezettingsper centage van de busdienst d.w.z. de verhouding tussen het aantal geboden zitplaatskilometers en het aantal rei zigerskilometers bedroeg in de jaren 1956 en 1957 reap. 43% en 41%. Spreker zag hierin een doelmatige aanpassing van de vervoerscapaciteit van de N.S. busdienst aan de verkeersbehoefte. De gemiddelde bezetting van de auto bussen buiten de spitsuren bedraagt per rit sedert januari 1957 op werkdagen 15 a 16 reizigers. Het vervoer tijdens de spitsuren bedraagt gemiddeld ruim 50 reizigers per rit. Het vervoer op de trein is blijven groeien. Op bepaalde dagen van de week moeten zeker tijdens de spitsuren in elke trein 100 reizigers met een staan plaats genoegen nemen. „Wil Maarse en Kroon dan beweren, dat onze busdienst zelfs op de spitsuren overbodig zou zijn?, aldus spreker. Spre ker was tot slot van mening dat de ver gunning voor de dienst van Maarse en Kroon, waarmede een als overmatig aan te merken vervoersgelegenheid zou ont staan, moeten worden geweigerd. Binnen dringen Namens de NZHVM te Haarlem voer de mr. J. J. Vriesendorp het woord Deze zei dat het door Maarse' en Kroon gevraagde traject voor een groot deel loopt door het streekvervoersge- j bied van de NZHVM en wel over een afstand van 20 tot 25 kilometer. Maarse j en Kroon, aldus pleiter, dringt hier vol- j ledig het gebied van ons bedrijf binnen. De aanvrage van deze busonderneming is geheel in strijd met het systeem van j gebouwde jurisprudentie van de Kroon. Hij sloot zich aan bij het betoog van de N.S. Namens de C.V.P sprak mej. A. M. M. Sas. Van de HTM was een schrij ven d.d. 22 augustus binnengekomen ter bestrijding van de beroepen. De Raad van State zal t.z.t. advies aan de Kroon uitbrengen. Een twintigtal zelfbedieningszaken in de Verenigde Staten, die zich tot dus ver hadden beperkt tot de verkoop van levensmiddelen, hebben nu de sprong gewaagd om daarnaast allerlei andere verbruiksartikelen te gaan verkopen, die daar op het eerste gezicht weinig voor in aanmerking komen; ook in handels kringen zjjn de meningen over de uitvoerbaarheid verdeeld. Ofschoon de zelfbedieningszaken al sedert het eind van de Eerste Wereld oorlog meer en meer zijn ingeburgerd en naast levensmiddelen ook andere dingen voor dagelijks gebruik verkochten toiletartikelen, patentmedicijnen, mode-arti kelen, enz. was toch het overgrote deel van het vloeroppervlak bestemd voor de verkoop van levensmiddelen. De z.g. NF-(non-food)-artikelen droegen door gaans niet meer dan 5 bjj tot het totaal der kasontvangsten. Het totaal aan tal artikelen van beide categorieën bedraagt bij de gewone zelfbedieningswinkel in de Verenigde Staten ongeveer 6.000. Bij het nieuwe type bedieningswinkel is het aantal NF-artikelen niet minder dan 20.000 tot 25.000 stuks, zodat met recht kan worden gesproken van een waren huis-met-zelfbediening. Niet minder dan tweederde van het vloeroppervlak zal hierdoor worden ingenomen. Het is duidelijk, dat met deze geheel nieuwe opzet een extra staf van in- en verkopers nodig is en ook de inrichting van de ver koopruimte een geheel andere moet zijn. De koper scheurt een deel van het aan het artikel bevestigde kaartje af, betaalt aan de kassa en stelt de bon aan de winkelbediende ter hand. Winkel in Washington Wanneer een artikel te groot of te zwaar voor de klant is om het zelf te hanteren zal een vgn de winkelbedien den het in de auto laden, die op het parkeerterrein voor de cliënten staat, of het naar het speciale laadperron bren gen. Er wordt echter nooitJ Door dit systeem van zelfbediening, de contante betaling en het meenemen van het gekochte kunnen de prijzen over het algemeen ongeveer 20 lager ge houden wordien dan, in andere zaken. Een dergelijke aelfbedieoiogeaaak werd onlangs geopend in de voorstad Dictrict Heights van Washington, D.C.; ze is gevestigd in de nabijgelegen win- kelbuurt, die door ongeveer 10.000 ge zinnen werdt bezocht. Men ziet er na tuurlijk de .vertrouwde' dingenzoals de ingeblikte levensmiddelen, de vis- I toonbank, waar de vis klaargemaakt, j I gewogen en geprijsd klaar ligt, de ein- i deloze toonbanken met in cellofaan ver- pakt vlees of diepvries-levensmiddelen en de melk en andere zuivelprodukten. Wst er nieuw is Iets nieuws zijn evenwel de lange j rijen verpakte mode-artikelen, ijzerwa- ren, fietsen, sportartikelen, huishoude lijke artikelen, sieraden en opschik voor dames, en fototoestellen. Alleen in de 1 laatstgenoemde afdelingen zijn verko- pers en verkoopsters de klanten behulp zaam bij hun keuze; overal elders pak ken de klanten de voorwerpen van de toonbanken en rekken, doen het ge- I kochte in de metalen mandjes op wiel tjes, die ze aan de ingang gekregen heb- ben en vervolgen hun tocht naar an dere afdelingen of naar een van de achttien afreken-toonbanken. De NF-artikelen zijn te vinden in 35 I afzonderlijke afdelingen en zijn naar gelang van het artikel naar kleur, grootte en kwaliteit gerangschikt. Zo hangen kinderkleren in opeenvolgende maten aan pastelkleurige stellages. I Langs de wand. staan rekken met da- I nieskieren. Elders vdndfe men overhem- Dit is nieuwe de buitenzijde van het bedrijf in Washington, waar een proef genomen wordt met zelfbediening voor alle arti- kelen, dus niet alleen voor levens middelen. Minister van Justitie: „Ambtenaren niet laakbaar" Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel over het optreden van enkele leden van de Kon. Marechaussee jegens een aantal Hongaarse verstekelingen te IJmuiden, heeft de minister van Justitie o.a. ge antwoord dat is gebleken, dat bij de overbrenging van geen enkel wapen ge bruik gemaakt is. Van het gebruik van een touw met een strik om de hals van een van de vluchtelingen blijkt geen sprake te zijn geweest. Het door de ver stekelingen geboden ernstige verzet maakte overigens een krachtdadig han delen noodzakelijk. Van strafbaar of laakbaar optreden van de betrokken ambtenaren, die hun taak onder moei lijke omstandigheden hebben moeten vervullen, is in het geheel niet gebleken. Geheime Britse organisatie op Cyprus in actie Donderdag is in een Grieks klooster bij Nicosia een bom ontploft Op een muur bij de plaats van de ontploffing waren de letters AKOE geschilderd. Dit schijnt erop te duiden, dat de aanslag is gepleegd door een geheime Britse or ganisatie, die kortgeleden vlugschriften met de ondertekening „Cromwell" ver spreid heeft waarin vergeldingsmaat regelen tegen de EOKA (de Grieks-Cy prische verzetsorganisatie) werden ge- eist. In de staatscourant van Cyprus is een toestuursverordening gepubliceerd, krachtens welke de Turkse regering een radiozender op Cyprus mag bouwen en gebruiken. De installatie zal waarschijn lijk dienen voor de verbinding tussen het eiland en Turkije. den: de meeste artikelen zijn in cello faan verpakt. In enkele gevallen, zoals bij gordijnen en stoffen ziet men de artikelen onverpakt uitgestald naast dezelfde in verpakking. Het zijn over het algemeen de „da gelijkse" kleren, japonnen, hemden, pantalons en korte broeken: met „haute couture" wil men niet meedoen, maar daar staat tegenover, dat alles van goede kwaliteit is en er geen artikelen met weef- of andere fouten verkocht worden, j De hierboven beschreven zelfbedie- j ningswinkel is ongeveer driemaal zo groot als de normale zelfbedieningszaak, waar alleen levensmiddelen worden j verkocht. Zij werd gebouwd voor Giant Food, Inc., die al 39 gewone zelfbedie ningswinkels exploiteert. Deze winkel, genaamd „Super Giant", 1 is een van de vier, die de vennootschap j nog dit jaar voornemens is te openen, i Zij komen per stuk op ruim anderhalf j miljoen dollar te staan! Ofschoon het aan levensmiddelen be- stede bedrag in 1957 9 hoger was dan in het voorafgaande jaar, was de ver koop in de zelfbedieningswinkels onge veer 13 hoger. Men verwacht, dat er idit jaar in de V.S. tweeduizend nieuwe 'winkels geopend zullen worden, terwijl er 1700 oudere gemoderniseerd zullen worden. Een op elke zes zelfbedienings winkels heeft een omzet van meer dan miljoen dollar te staan! Het gehele systeem staat of valt met het beginsel van de kleine winstmarge en de snelle omzet der voorraden. Vol gens de laatst beschikbare cijfers (ocer 1956) is de nettowinst over elk verkocht artikel niet meer dan 1.4 maar door de snelle omzet hebben de zelfbedie ningswinkels de laatste jaren behoorlijk winst gemaakt. Aan dit systeem is het dan ook te danken, dat de distributie- kosten ten opzichte van 40 jaar gele den tot op eenderde konden worden verlaagd. Verleden jaar bedroegen de bruto- ontvangsten aan kruidenierswaren in de zelfbedieningswinkels ongeveer 25.2 miljard dollar of tweederde van het Gisteren eerste gedeelte „van stapel" Om vijf minuten over twee gistermid dag zijn te Strijensas aan het Hol landsch Diep de eerste vijftig meter van het gedeelte van 1700 meter van de olie buisleiding naar het Duitse Ruhrgebied, die een van de Nederlandse wateren moesten doorkruisen, „van stapel" ge gaan. Dit was vele uren later dan op het sche ma, dat reeds van de zeer vroege morgen liep, was aangegeven. Maar ook bü dit project, dat één van de eerste bijdragen is tot het verwezenlijken van het Euro poort-project, hebben de laatste kleine technische voorbereidingen telkenmale weer oponthoud veroorzaakt. In totaal komt er 1700 meter buislei ding in het Hollandsch Diep. De gehele buisleiding, die als geprojecteerd, twee ledig eindpunt Wezel en Godorf in het Ruhrgebied heeft, loopt over een af stand van 250 km. van de oliehavens te Pernis, waar de olie uit het Midden- Oosten en Zuid-Amerika aankomt, door de Hoeksche Waard. Hoge en Lage Zwaluwe, Tilburg, Boxtel en Dongen naar Venlo, waar bij een pompstation de afsplitsing komt. In juni 1960 moet dit hele project klaar zijn. Drie grote oliemaatschappijen hebben samengewerkt voor dit project. De steeds grotere behoeften tot olievoor- geheel, dat aan deze artikelen werd be steed. Volgens een insider zal dit over tien jaar dus in 1968 door de te verwachten bevolkingstoeneming en het hogere gezinsinkomen toegenomen zijn tot tenminste 40 miljard dollar. zieming, een behoefte die in de Europese ontwikkeling bij uitstek geldt voor de gretige zware en gemengde industrie van het Westduitse Ruhrgebied, hebben on der meer geleid tot de bouw van een nieuwe grotere raffinaderij in de omge ving van Keulen. West-Duitsland heeft zich zij het via investeringen van bui tenlandse oliemaatschappijen, reeds verzekerd van een invalspoort voor de aanvoer van ruwe olie in Wilhelmsha ven, waar een buisleiding van 400 km. via Leverkusen de Ruhrindustrie zal voorzien. Gelsenberg Benzin A.G. to Gelsenkirchen, een maatschappij die op fifty-fifty basis werkt met Mobil Oil in een Handels- und Transport Gesell- schaft, heeft bij Gelsenkirchen reeds een nieuwe raffinaderij. De Deutsche Shell A.G. te Godorf en Caltex Tank- kraft A.G., ook nabij Keulen, hebben nieuwe raffinaderijen in aanbouw, die voorzien zullen worden door de buitlei ding uit Pernis. Aanvankelijk zal de oliebuisleiding ruim 7.5 miljoen ton per jaar aanvoeren, een hoeveelheid die in 1970 zal zijn op gevoerd tot 20 miljoen ton. Rotterdam speelt daarbij, als grootste oliehaven van Europa, een zeer belangrijke rol. De hoeveelheid goederen die in 1957 in de Maasstad werden omgeslagen bestond voor 50 procent uit produkten de olie industrie betreffend. Maar ook bij de verwerking van de olie is die rol aan zienlijk: jaarlijks wordt ca. 15 miljoen ton olie uit Zuid-Amerika en het Mid den-Oosten verwerkt. Achttien kassa's in de „Super Giant" kunnen de kopers opvan gen, nadat zij hun inkopen hebben gedaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9