Laatste nieuws tewenste toestand JAN DE HARTOGS „STELLA" OP WITTE DOEK GEBRACHT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 Een lezer schrijft ons: In de naaststaande onbewoonbaar verklaarde huisjes in de Binnen- laan nabij de Maresingel woon den tot voor kort twee jonge gezinnen, die op last van de overheid deze woningen hebben moeten ontruimen Zoals de foto laat zien, is de situatie er daar door niet op verbeterd, want wat er nu staat, gaat iedere dag meer op een ruïne lijken. Hoewel de huisjes dus ongeschikt voor bewoning zijn verklaard, worden ze tegen 4 ét 5 gulden per week verhuurd als werkplaats voor bromfietsen enz. hetgeen ook al met het oog op brandgevaar, voor de overige daar wonende ge- zfnnen allesbehalve aangenaam mag heten. Wordt het geen tijd1, dat aan deze toestand een einde wordt gemaakt? (Wanneer U het ons vraagt, antwoorden wy volmondig: ja! Red. L.D.) VOORSCHOTEN Winterprogramma Herv. Jeugdraad „FILM VAN DE MAAND" De Culturele Commissie van de Her vormde Jeugdraad heeft haar nieuwe winterprogramma opgesteld. Ook deze winter heeft deze commissie weer enkele aardige gedachten in daden omgezet. Uniek is ongetwijfeld de over eenkomst, die zij gesloten heeft met de direotie van hat Greenway"bioscoop theater in Voorschoten. De culturele commissie heeft nl. een aantal films aangewezen, die in deze bioscoop ge draaid zullen worden. De Hervormde Jeugdraad is dus gekomen tot een „film van de maand". Drie zijn er reeds be kend en dat zijn: „So lange du da bist" (op 14 oktober); „La Strada" (op 20 november) en ..Die Nachtwache" (op 18 december). Verder zullen door de commissie uitgezochte films gedraaid worden op 20 januari, 3 maart en 14 april. Verder staan de volgende bijeenkom sten voor deze winter op het programma op 11 oktober een je ugdby eenkomst in hot Gebouw voor Ohr. Belangen waarin Paul Westering zal spreken over „Hu mor in de muziek": op 11 november komt de bekende diohter-predikant ds. Jan Wit met een speelse inleiding tot de moderne poëzie onder de titel „van hoe- perdepoep tot hallo"; op 10 februari wordt in de Hervormde Kerk een to neelstuk opgevoerd door de Stichting Toneelgroep Studio uit Amsterdam, on der regie van Ben Groeneveld; de keuze is gevallen op „Droom der gevangenen". Tenslotte zal waarschijnlijk nog een avond met voordrachtskunst verzorgd worden. Het werk. dat de Culturele Commis sie van de Hervormde Jeugdraad enkele jaren geleden begonnen is. en dat een grote belangstelling genoot, niet alleen bij hervormd Voorschoten overigens, wordt deze winter voortgezet met een zeer gevarieerd programma, dat zeker weer aandacht verdient. Bejaardensoos vierde eerste lustrum Het vijf-jarig bestaan van de Bejaar densociëteit, die geleid wordt door het Cultureel Centrum gevierd met een feestmiddag- en avond. De middag was gereserveerd voor de soos-leden, maar voor de avond waren ,,alle"(?) bejaar den van Voorschoten uitgenodigd. 's Middags opende de ere-presidente. N.V. Hoogstraaten Conserven keert geen dividend uit In „Het Gulden Vlies" is gistermid dag de aandeelhoudersvergadering ge houden van de N.V. Hoogstraaten Con serven te Alkmaar. Besloten werd de jaarstukken goed te keuren. De exploi tatierekening behelsde een netto verlies- 6aldo van bijna f 12.000 op grond waar van voorgesteld werd dit jaar geen di vidend uit te keren. Vorig jaar bedroeg het dividend 6% procent. Aan de goed keuring van de exploitatierekening en de balans ging een zeer uitvoerige dis cussie vooraf waarin van aandeelhou derszijde o.m. kritiek werd geoefend op de bankschuld van ongeveer een kwart miljoen gulden, op de normale afschrij ving in plaats van een verminderde af schrijving ten bate van het exploitatie saldo en op een te summiere weergave van de bedrijfsgang als geheel in de jaarverslagen en toelichtingen. Van de zijde van commissarissen en directie werd deze kritiek evenwel weerlegd op grond van zich wijzigende bedrijfsom standigheden. Overigens werd de toe zegging gedaan, dat onderzocht zal (worden in hoeverre samenwerking met andere concerns van belang kan zyn met het oog op de scherpere concurren tiepositie als gevolg van de Euromarkt. Het verliessaldo werd overeenkomstig het voorstel afgeboekt van de extra re serve van ruim een kwart miljoen gul den. De heer P. A. de Gooyer werd als commissaris herkozen. Henny Langeveld dingt naar wereldtitel accordeonist De Leidenaar Henny Langeveld en Willy Bonné uit Bocholtz, die beiden meermalen Ned. kampioen zijn geweest, zullen ons land vertegenwoordigen op het wereldkampioenschap accordeonist. Deze zullen zondag a.s. In Brussel worden gehouden. Het is voor de elfde maal, dat om de wereldbeker gestreden wordt. De Franse Yvette Horner - bekend o.m. door haar optreden bij het grote wielercircus, de tour de France - was in 1948 de eerste wereldkampioene. Het ligt in de bedoe ling het wereldkampioenschap ieder jaar In een ander land te houden. Dit jaar nemen vertegenwoordigers uit zeventien anden aan de wedstryden deel. Zij ko- dames_ieden van d? UW, ii toen uit Hongarije, Rusland, Frankrijk, - - - - - België, Duitsland, Amerika, Engeland, Ierland, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Canada, Joego-Slavië, Zuid Afrika, Oostenrijk, Italië en dus ook ons land. Nederland heeft bij deze wereldkam pioenschappen vaak een rol van beteke nis gespeeld. Zo was Frans van Capelle, rermaard Nederlands accordeonist en Domponist, in 1948 een van de oprichters tan dit jaarlijkse evenement. De AVRO tal aan dit muzikale gebeuren aandacht besteden. Maandagavond van half elf tot elf uur zullen de opnamen uitgezon den worden, die daags tevoren in Brus- lel zijn gemaakt van dit wereldkam pioenschap. Filmavond Lcidse Aquariumvrienden De Leidse Aquariumvrienden hielden Woensdag hun eerste clubavond na het takantieseizoen. De voorzitter kon een groot aantal le ien met hun dames welkom heten, waar is hij het woord gaf aan de bekende ci- least Albert Gols uit Rijswijk die een ezing met kleurendia's en kleurenfilm lield over „Holland ze zeggen". De vereniging had hiermede de pri- tieur voor Nederland; het bleek een zeer [oede greep te zyn geweest. De heer Gols, die zich wederom ont- topte als een echte natuurliefhebber, lam zijn toehoorders in gedachten mede foor de schoonste streken van ons land. Noemen wij slechts de schitterende op- lamen van het Nationale park „De loge Veluwe", met de grote groepen lerten, de wilde zwijnen, de das, vos enz. )e schoonheid van het Limburgse land- Chap met zijn flora en fauna, het laag- 'eengebied Drente, „De Beer" en Delta- lebied (Voorne en Putten), de Nieuw- loopse plassen, het Naardermeer, de tonnen te Oisterwljk, passeerden even- lens de revue. Wonderlijk mooie opnamen van vo leis, slangen, hazen, rupsen, vlinders en prren en niet te vergeten de prachtige t het wild levende planten met hun pk wij ls bijzondere bloemen verschenen fo het witte doek. Het geheel was een pos van natuurschoon en natuurleven. De heer Laman dankte de spreker, erwijl hij de leden opwekte te voldoen an het verzoek van de heer Gols to bij het bezoeken van de mooie stre- ton van ons land. het natuurschoon met 31e kracht te beschermen. WIJZIGING KERKDIENSTEN I In de opgave van kerkdiensten in Hervormd Leidein moeten enkele wij dingen worden aangebracht Zo vangt Ie morgendienst in de Pieterskerk niet to 8.30 doch om 10 uur aan. Voorganger bdan ds. H. J. van Achterberg. Dr. G. P. I. Locher spreekt om half negen In de •ooglandse Kerk, I— Een in frisse kleuren gehouden en foor zichzelf sprekende plaat vestigt feeds nu de aandacht op de 3 oktober- ptocht, waarin het „,Eén en al muziek" tol zijn. Ontwerp en uitvoering doen het totstekend-l mevr. B. G, van der Hoeven—de Jongh de Leeuw de by eenkomst, waarna de leidster van de sociëteit mevr. O. Zui- derbaanVeen een kort herdenkings woord sprak. Later in de middag kwam burgemeester Van der Hoeven de Jubile rende sociëteit gelukwensen. Dames van de UW brachten het UW-prentenboek en bovendien werd er gedeclameerd. Na afloop van het mid dagprogramma stond een feestelijke koffietafel gereed, zodat de aanwezigen niet naar huis hoefden te gaan om te eten. De avond werd geopend door de pre sidente van de Voorschotense UW, mevr. A. DiamantElias, die de geno digden dankte voor htm belangstelling, terwyl zij tevens dank bracht aan de dames, die deze avond hadden voorbe reid. De heer Burggraaf (met assistent) be zorgde de aanwezigen een vrolijk uurtje met zijn goocheltoeren. Daarna was het koffiepauze en tot slot werden enkele interessante films vertoond. Het was een geslaagde avond, mede dank zy de steun van de plaatselijke middenstand. Dit feest van het eerste lustrum zal bij de soosleden zeker lang in herinne ring blijven. Ernstige waarschuwing voer de jeugd Van de zijde der Rijkspolitie is ons verzocht op een groot gevaar te wijzen. Deze week zijn uit hoogspanningsdra den langs de spoorlijn enkele vliegers verwijderd. Dit betekent, dat in de buurt van deze hoogspanningsdraden de vlie- gersport beoefend is. De vliegende jeugd heeft zich daarmee aan een groot ge vaar bloot gesteld. Als het vliegertouw vochtig is en het raakt deze draden, dan kan een dodelijke schok overgebracht worden. Bij de wet is om deze reden het vlie geren in de buurt van hoogspannings draden verboden. Ouders wijst uw kinderen op dit grote gevaar! PADVINDERS HUWELIJK Zaterdag, 20 september a.s., zal des morgens om 11 uur in het gemeentehuis van Voorschoten door burgemeester C. J. van der Hoeven het huwelijk gesloten worden van twee bekende Voorschotense figuren uit de padvinders(sters)wereld. De oud-schipper, Ben Arbouw, zal dan n.l. in het huwelijk treden met akela C. Lomeijer. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit huwelijk veel belangstelling zal trekken, speciaal uit de kringen van de padvin derij! WARMOND Feest is weer voorbij De tweede dag van Warmonds fees ten stond in het teken van de volks spelen. Deze spelen trokken zeer grote belangstelling ook van buiten Warmond. Het prachtige zomerweer was hieraan zeker niet vreemd. Begonnen werd met het steeds weer op het programma prij kende tobbetje steken, de attractie van de volksspelen. Er werd kwistig met water gewerkt hetgeen vooral voor de omstanders een lachwekkend gezicht was. De uitslag hiervan was als volgt: 1. J. Winkel; 2. S. Scheltens; 3. Jan Heemskerk; 4. L. Heemskerk; 5. J. v. Rijn; 6. C. van Winsen en 7. A. J. van Velzen. Hierna werd een begin gemaakt met het ringsteken met auto. Ook hier werd vinnig om de prijzen gevochten. De uitslag was: 1. Mw. Van Wissen Moerkerk: 2. Mw. Van Klaverenv. d- Struijs; 3. Jac. Schavemaker; 4. A. Ver- sluijs; 5. Henk Tijssen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat de vierde prijswinnaar, n.l. Opa Versluys, 83 jaar is en nog mee deed aan het ringsteken zonder bril. Ook het stoeltjeverwisselen had grote aftrek en ook hier een hevig gevecht om de prijzen. De uitslag was: 1. Clara Sikking; 2. Petra Meskers: 3. Riet Kortekaas; 4. Riet Heemskerk. Kruiwagenrace:: 1. Th. Oudevest; 2. W. Muller; 3. H. Walenkamp; 4. J. van Velzen. En hiermede was een einde ge komen aan de volksspelen en verplaat ste men zich naar het feestterrein waai de verschillende vermakelijkheden grote aftrek vonden. Warmond kan met grote voldoening terugzien op de gehouden feesten die door geen enkele wanklank werden verstoord. Het was reeds diep in De „Piet Hein" naar Ned. Nieuw-Guinea Hr Ms fregat „Piet Hein" is vanoch tend om elf uur onder commando van kapitein ter zee J. Suermondt, voor de reis naar en een verblijf van anderhalf jaar in Ned. Nieuw-Guinea uit Den Hel der vertrokken. Om tien minuten over negen begaf de commandant zeemacht vice-admiraal G. B. Fortuyn zich aan boord voor een kor te inspectie van schip en bemanning. In een „alle hens voor de boeg" wenste de vlootvoogd de opvarenden een behouden vaart en een goede reis. Daarna werden de familieleden in de gelegenheid gesteld aan boord afscheid te nemen. Op het Harsseneiland stond de Mari nierskapel Willemsoord opgesteld, die het Wilhelmus speelde op het moment dat de Piet Hein tussen de pieren uit voer en met een snor van wit schuim voor de boeg het Marsdiep instoomde. Hr Ms Piet Hein gaat in Ned. Nieuw- Guinea Hr Ms onderzeeboot jager „Gro ningen" aflossen, die daar sedert ca an derhalf jaar patrouillediensten verricht. Door een internationale groep filmers De mogelijkheid bestaat, dat de film „The Key", waarvan een der aller eerste copieën werd gebruikt om het filmfestival te Brussel te openen, reeds In september a.s. haar Nederlandse première zal beleven. Zouden er zich omstandigheden voordoen, waardoor dit verhinderd wordt, dan komt „The Key" toch in elk geval in oktober uit. Vanwaar deze belangstelling voor „The Key"? In de eerste plaats om dat zij de cinematografische weergave is van de roman „Stella", het boelen de boek van onze landgenoot Jan de Hartog. Columbia-International brengt deze film In ons land dan ook uit onder de titel „Stella's Sleutel". Bijzonder verheugend is het, dat het werk van Jan de Hartog in handen ge vallen is van een internationale groep filmers, die tezamen een meer dan be hoorlijke reputatie op filmgebied verte genwoordigen. Een man als Carl Forema die produkten als „Home of the brave" en het wellicht nog bekender „High Noon" ondernam', aanvaardde de pro- duktieleiding en schreef het scenario. Hij vond Sir Carol Reed, de Britse regisseur van knappe werken als „The Carol Reed verfilmt zeelui en hun lief. Sophia Lor en en William Holden in Stella's Sleutel third man" en „Trapeze", bereid de spelleiding op zich te nemen. En hij engageerde vervolgens sterren van een wereldfaam, zoals William Holden, Sophia Loren, Trevor Howard, Oskar Homolka, Kieron Moore en anderen voor de hoofdrollen. Foreman omschryft het boek en dus ook de film als: „Een studie van de vrees", met als slotsom, dat al onze angsten slechts één soort gevaar inhou den: die, welke ons ertoe brengt de strijd op te geven zonder verzet Het verraad aan onszelf. Zoals hun, die het bekende boek van Jan de Hartog reeds gelezen hebben. Is „Stella" en dus ook „Stella's Sleutel" een merkwaardige liefdes geschiedenis tegen de achtergrond van het halsbrekende sleepbootwerk, dat in het begin van de oorlog in de Noordatlantische Oceaan verricht moest worden om kapot geschoten koopvaarders uit de convooien binnen de nacht toen de laatste feestganger het feestterrein verliet. De commissie, die deze feesten heeft georganiseerd komt zeer zeker een woord van dank en hulde toe. WASSENAAR Goede tentoonstelling Floraliavereniging Gisteren werd in de foyer van het Verenigingsgebouw de tentoonstelling gehouden van de Floraliavereniging. Een schat van zevenhonderd zorgvuldig opgesteld planten, in hoofdzaak kweek van de jeugd, maakte weer een aange naam geheel, waarnaar als een van de eersten kwam kijken onze nieuwe wet houder van onderwijs, mevr. mr. 's Jacob. Ook de heer Roeters van Lennep, voor zitter van de Ha agse Floraliavereniging, gaf spoedig na de opening blijk van be langstelling. Behalve de planten prakten in de zaal de tafels met een menigte aardige prij zen. waarnaar de blikken van de jeug dige bezoekers wel het meest zullen zyn uitgegaan. Zy. die ervan meedeelden, waaren voor wat de hoofdprijzen be treft, de volgenden: Agaratum: 1. Marion H. Beek; 2. Peter van Wissen; 3. Cherrie Biesenham. Begonia: 1. Truus Noord; 2. Hanneke Hensel; 3. Henny de Greef. Fuchsia: 1. en 3. Peter H. van Laar; 2. Eric Visser. Afrikaan: 1. Annelies Vaandrager; 2. Joke Cats; 3. Philip Snouckaert. Coleus: 1. en 3. Philip Snouckaert; 2. Gijs van Tol. Het schoolvaantje werd toegekend aan de Chr. School Bloemcamplaan. Door de ouderen werden de prijzen behaald als volgt: Calceolaria: 1. de heer P. Zegwaard; 2. mevr. v. d. Ploeg; 3. mevr. G. de Geus. Chrysant: 1. de heer P. Zegwaard; 2.2. mevr. v. d. Ploeg; 3. de heer L. G. Knijnenburg- Ster van Bethlehem: 1. de heer Zeg waard; 2. mevr. Velthuis; 3. mevr. v. d. Ploeg. Geranium: 1. de heer Zegwaard; 2. mevr. De Geus; 3. mevr. v. d. Ploeg. De wisselbeker gewonnen door de heer Zegwaard. Tien jaar in dienst bij de reserve-politie In het instructiezaaltje van het poli tiebureau werden gisteravond door bur gemeester S. baron Van Wijnbergen aan de mannen van de reservepolitie, die het korps tien jaren trouw bleven, vry- willigersmedailles uitgereikt. Burgemeester noemde de avond een verlengstuk van de viering van het 10- jarig bestaan, maar nu de uitreiking afzonderlijk plaats heeft krijgt deze meer accent. Hij herinnerde er aan, dat de medaille door de Koningin is inge steld voor het nakomen van verplichtin gen gedurende tien jaren, waarna hy de woorden en voorstellingen op de me daille besprak. Hij las ook de bijbehorende oorkonde voor, waarna hij de medailles speldde op de borst van A. J. P. van der Ham, G. P. van der Holst, M. J. L. M. Mimpen. P. J. van Eysden, M. R. Büch, P. Zwanen burg, P. C. van der Horst en A. P. Hoo- geveen, daarbij de wens uitsprekend dat zij een voorbeeld zullen zyn voor het korps. Commissaris Maandag wees op het be lang van het korps in tijden van nood. Hij dankte de mannen voor hun trouw. Het is eenvoudig om zich als reservist op te geven, maar van belang is het om vol te houden. De voorzitter van de commissie uit de burgerij, de heer L. Ancion, wenste de mannen geluk, ook de aanwezige dames. Onder meer zei hij, dat als er onder de korpsleden wensen leven zy die aan de commissie kenbaar kunnen maken. Men bleef nog bijeen voor het zien van enkele films. burgerlijke stand Geboren: Maria C. M„ dr van L. C. van der Velde en C. J. M. Kraan; Petrus C., zn van J. A. Romer en M. J. Broekema; Eva E.. dr van J H. Schulmaijer en E. Hesseling, Monica E. G„ dr. van C T. Sluis en L. J. Wilbers. Johannes J. H. M. zn van H. Erwich en a. H. Braams, Mach- teld W.. dr van M. a. von Oven en S. Ba rones Aerssen Beveren van Voshol. Ondertrouwd: J. F. Dolmans en M E. Personaire, C. Helns en G. van Rijn, W. Esveldt en C. N. Hoogendoorn. z Getrouwd: J. Prüger en J. Ochva Mo- rena, P. Schütz en E. S. B Bürleln; J J. Bellekom en A M. Compler. H. C. M. Verbeek en G. M van Beek. f. E. G. Im Hof en M. M. Kahmann, T. M. H. Pompe en J. A. van Laar. Overleden: C. van Oosten, 90 Jaar, wed. van C. Groenewegen, j. f. b. Pennaarts, Door de Muziekvereniging Excelsior zal in de vaandelafdeling worden deel genomen aan het concours te Eindho ven op zaterdag 20 september a.s. Opbrengst. De door de afdeling van de Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelminafonds alhier ge houden collecte voor de kankerbestrij ding heeft f 2907.03 opgebracht. De Buurtvereniging Oostdorp en omgeving zal bij gunstige weersgesteld heid weer een dansavond organisreen op zaterdag 13 september op het speelter rein aan de Willibrordstraat. ERNSTIGE OOGWOND Bij het spelen op het terrein aan de Berkheistraat kreeg de 4-Jarige Louis Visser alhier een stuk hout tegen het hoofd waarbij een oog zo ernstig werd gewond, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden nodig Week. Koninklijke rijtoer door Den Haag Dinsdagmiddag a.s. om 4 uur zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden met de vier Prinsessen een rijtoer maken langs de volgende rou te: Huis ten Bosch, Bezuidenhoutseweg, Herengracht, Fluwelen Burgwal, Wijn haven, Kalvermarkt, Grote Marktstraat, Grote Markt, Jan Hendrikstraat, Rivier vismarkt, Groenmarkt (stadhuis). Hoog straat, Noordeinde, Zeestraat, Sophia- laan. Plein 1813, Alexanderstraat, Java- straat, Wassenaarseweg, Van Alkemade- laan, Willem Witsenplein. Laan van Nieuw Oost-Indië, Leidse Straatweg. Dekkingspercentage 90 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1958 f. 1.063 mil joen (v.m. f. 1.113 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 952 miljoen (vm. f. 969 miljoen) werd uitgevoerd. Vorig jaar augustus bedroeg de in voerwaarde 1276 miljoen en de uitvoer waarde 875 miljoen gulden. Het dekkingspercentage bedroeg in augustus jJ. 90 (v.m. 87 en v.j. 69). Een vergelijking met de situatie in 1957 toont aan, dat de invoer in augus tus 1958 t.o.v. diezelfde maand in 1957 is teruggelopen met f. 213 miljoen, de uitvoer echter gestegen met f. 77 mil joen, hetgeen een belangrijke verbete ring van het dekkingspercentage tot ge volg had, n.l. dat het van 69 tot 70 opliep. Teraardebestelling Marinemannen te Abadan De 10 marinemannen, die bij het vliegtuigongeluk met de Martin-Ma riner P-303 van de Kon. Marine bij Abadan om het leven zyn gekomen, zijn gistermiddag met militaire eer op de christen begraafplaats van Abadan ter aarde besteld. De kisten met de stoffelijke overschotten waren met de Nederlandse driekleur bedekt. Er zyn aan de groeve geen salvo's gelost i.v.m. het vuurwapenverbod, dat in Abadan is afgekondigd. Er bestond voor de begrafenis van de slachtoffers zeer veel belangstelling. Een lange stoet begeleidde de marineman nen van het plaatselijk hospitaal naar hun laatste rustplaats. Voorop ging de kapel van de Iraanse marine, die treur muziek speelde. De kisten werden ge volgd door plaatselijke marine en civiele autoriteiten, o.w. de Nederlandse am bassadeur in Teheran mr. W. J. G. baron Gevers, leden van het Corps Con sulaire, een detachement van de Iraanse marine en een groot aantal leden van de Nederlandse kolonie in Abadan. Op het kerkhof waren de comman dant van de Iraanse marinebasis Khor- ramshahr, de gouverneurs van Abadan en Khorramshahr en de kapitein-luite nant ter zee-vlieger G. F. Venema en de luitenant ter zee eerste klasse tech nische dienst J. B. van den Berg aan wezig. De beide Nederlandse officieren bevinden zich in Iran om het onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp met de Martin Mariner. De plechtigheid aan de groeve werd geleid door een Amerikaans predikant en een r.-k. geestelijke. Een lid van de Nederlandse ambassade in Teheran sprak gebeden en teksten uit. Korte toespraken hielden de commandant van de basis Khorramshahr en overse Ve nema. De plechtigheid werd besloten met de volksliederen van Iran en Ne derland, die de Iraanse Marinekapel ten gehore brachten. Kindje dronk waterverf Een 2-jarig meisje uit een 9 kinderen tellend Indonesisch gezin in een con tractpension te Hilversum is vannacht gestorven aan de gevolgen van het drinken van waterverf. Het kind had gisteren een doos met waterverf uit een kast gepakt en was ermee gaan spelen, 's Avonds werd het onwel en werd dok ters hulp ingeroepen. Het bleek dat het kind een bekertje met in water aange maakte waterverf had leeggedronken. De hulp van de dokter heeft niet meer mogen baten.... De uitzet was al klaar. (Speciale berichtgeving) Een 23-jarige glazenwasser, wiens vrouw een baby verwacht, heeft naar aanleiding van deze komende blijde ge beurtenis in zeven flats te Hilversum ingebroken voornamelijk om een baby- uitzet bij elkaar te krijgen. Bij een huiszoeking kwamen een koffer vol baby-kleertjes en een kinderledikant met matras en twee roze .dekentjes te voorschijn. Ook heeft hij niet verzuimd een boek over baby-verzorging, dat hij bij een van zijn diefstallen tegenkwam, mee te nemen. Verder vond men een-karpet, twee paar pantoffels, drie paar schoenen, zes rokken, gordijnen, een kookplaat en een wijwaterbakje. De glazenwasser koos voor zijn rooftochten een aantal flats waar hij geregeld de ruiten lapte en zeemde. In de meeste gevallen slaagde hij erin via het souterrain binnen te komen. BEURSOVERZICHT Enige reactie, Soekowono weer ongenoteerd Amsterdam 12 september. Nadat gisteren een aandelenomzet ter beurze bereikt was van f. 3,4 miljoen, was vandaag duidelijk te merken dat het vrijdag was. De ware animo was nl, verdwenen en met het oog op het week einde werd voorzichtig geopereerd. De markt gaf dus een heel ander beeld te zien dan op de vorige dagen. De koersen van de fondsen die flinke sprongen om hoog hebben gemaakt, waren in reactie en noteerden beneden het vorige slot- niveau maar dit neemt niet weg dat vergeleken met een week geleden nog behoorlijke koerswinsten zijn overge bleven. met name voor AKU, Philips en Unilevër, KLM en Kon. Olie zijn t.o.v. vorige week vrijdag vrijwel niet veran derd. Olie ligt hier zelfs nog iets bene den Amerikaans niveau. New York bereikte gisteren een nieuw hoogtepunt maar het Damrak trok zich daar niet veel van aan. Aanvan kelijk leek het nog alsof de stemming zou meevallen, maar weldra kwam de daghandel met stukken aan de markt en zakten de koersen in: AKU tot 217 (gis teren 222), Unilever tot 407% (412%). Philips bood het beste weerstand op 338. De affaire was opmerkelijk gerin ger in al deze hoeken dan de vorige da gen van deze overigens behoorlijke drukke beursweek. Veel wordt ter beurze gesproken over het mysterie Soekowono. Nadat gisteren hierop een bod van 175 was uitgebracht, kwam vandaag een bericht over een nieuw bod van onbekende zijde t.w. 225%. Ter beurze acht men deze gang van zaken weinig bevredi gend en wenst men het liefst zo spoedig mogelijk klaarheid over deze zeer on duidelijke kwestie. In deze omstandig heden achtte het beursbestuur het ge boden wederom geen notering in aan delen Soekowono toe te laten. Zolang immers geen officieel bericht is ver schenen heeft men geen enkele zeker heid. De scheepvaart deelde in de reactie hoewel de verliezen niet groot waren. Cultuurfondsen lagen verdeeld. Senem- bah was eerder nog iets beter. Deli lag bijna een gulden lager. Nederlandse Staatsfondsen kalm. De lening 1962/64 cum kwam boven de 95 uit. Locale waarden hadden een rustig verloop. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 september. Londen 10.55%10.56V4; New York 3.78A—3.78A: Montreal 3.86%—3.87 Parijs 89.80—89.90: Brussel 759%— 7.60%; Frankfort 90.34—90.39r Stock holm 72.98%—73.30%; Zürich 86.55— "".60; Zürich (vrije franken) 88.26 .31; Milaan 60.76%—60.81%Kopen hagen 54.60%—54.65%; Oslo 52.78%— 52.83%; Wenen 14.58%—14.59%Ankara 3.79%—3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissa bon 13.96%13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 12 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94A 94ft Grootboek obi. 3% 80L Ned. '47 3% (3).... 91f» 91% Ned '51 3% 94% 94% B Ned. '53 (.3%) 93% 93H Ned. '56 3% 93 93A Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3y4 88% 88% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90% 91 Ned. *37 3 89 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 95% 9511 Ned. 02-64 3 94 fg 95 Cert. NWS 2% 60%L 60 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3.... 88% Ned. WB. 6% 109fg 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B. 34 34 Nat. Handelsbank 90% 90% Ned. Handelmij 175 173 Amst. Rubber 68 67% Deli Mfj.en (Ver.).. 122.80 122 40 H.V.A108% 108 Java Cult26% 26% Senembah 90% 92% Vorstenlanden13% 13% A.K.U221% 217% Berkel's Patent (v.) 19414 193 Calvé Delft cert. 330 323 Kon. Pap. v. Gelder 193 192% Hoogovens cert327 327 Müller en Co. NB. 316 315% Ned. Kabelfabr281% 284 E£Hlps 337% 337% Philips pref ig8 166% Unilever 411% 408% Wüton Feyenoord 195 195% Biliton 2de r172 169% Dordtse Olle gew. 690V* 693% 50D S 165 90 Idem <50 4 f.20.—J6465 i6525 Holl. Amer lyn 14eiz, 1431/ Java China Paket 133% 132 KL.MQ9 50 101 Ned. Stoomv. My £45% Kon Paket My {JSg Jlïi? Stoom vaart My Ned 142 141 Nievelt Goudr cert -190% iooi£ v. Ommeren cert. «31 Kon Rott. Lloyd 7™ Tonu. Ned Scbeepv Unie ^9% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 88 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-IH 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95 Premieleningen 97% 97 95 A'dam '56 I 2% 85% 86 A'dam '56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 84% 85 Enschede '54 2% 85% 84% Den Haag '52 I 2% 94% 94 95% R'dem '52 I 2% 96% 95 96% 96 L Utrecht '52 2% 98% Z.-Holl. 1957 2% 101% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 229% 229% HB.U. eert205% 205 Rott. Bank 198% 197 Twentsche Bank 172 172 Industrie Ondernemingen Albert Heyn248 Borneo Sum. H. My 48 48 Ned. G. en Sp. fabr. 208 203', Kon. Ned. Grofsm 110 115 Internatio 88% 89 't Rott. Droogdok My. 513 514 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 82 Spoorwegen Deü Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% Intern. Nickel 83 Anaconda 51% Bethlehem Steel 46 Cities Service 59* 1- General Motors 44% Kennecott93 Republic Steel 57% Shell Oil 81% Union Pacific 20% Un. States Steel 75% 7% 27% 83 52% 47 59% 45 A 94%. 59,"* 81 li 30 77% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Edelmet. Kon. AA Pref wa idem Holl. Constructie Ing bur Bouwnyv. Int. Kunststof! Ind Leldsche Wolspinn Slkkens Lakfab '53 Ver Touwfabrleken Wernink's Betonm Van wyk Textiel Zaalberg V.K. 11/8 44 62 433 450GB 452% 145 145% 43% 44 150 151% 485B 491 182 184 69GB 89 löl 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7