Bibliotlieca Thysiana (Rapenburg) wordt 29 september a.s. heropend Staatsietrap nu neer in oorspronkelijke stijl Stichter schonk boekerij „tot publycke dienst der studie DR. F. VOS HOOGLERAAR IN JAPANS EN KOREAANS J7»te Jaargang Vrijdag 12 september 1958 Tweede blad no. 29542 Na ingrijpende restauratie Dank zij veler inspanning» welke er o.m. op jericht was de zeventiende-eeuwse dubbele staat- jietrap, die naar de grote boekenzaal leidt» weer in haar oorspronkelijke stijl terug te brengen, zal Je thans fraai gerestaureerde Bibliotheca Thysiana jan het Rapenburg op de hoek van de Groen- iazengracht maandag 29 september officieel wor- Jen heropend. Met deze restauratie is het pand een juweeltje van barokarchitectuur weer n oude luister hersteld. Treden wij bij deze her- jpening even terug in de geschiedenis van deze (euwenoude bibliotheek, dan blijkt, dat hier de jrijwel in oorspronkelijke staat bewaarde boekerij ran de stichter J(oh) an (nes) T(h)ijs(sen) of Claude Kaymacx, indertijd schrijnwerker te Dordrecht, geeft van deze „boeken molen" de volgende in het boek van G. Doorman „Oetrooien voor uitvindingen B de Nederlanden uit de 16de en 18de eeuw" bewaard gebleven beschrijving: tessenaers drayende int ronde opperwaerts ende nederwaerts als een rat van en wagen, daerop ses boecken in folio connen werden gebruyckt, sonder van de Jaetse daermen staedt ofte sit te vergaen, ende dat alleen met het draeyen van iet voors. instrument, sonder dat oock de boecken met nederdraeyen van Lesse- aer connen vallen, wesende de lyste daerop deselve rusten soo gemaeckt, dat jeselve haer volcht naer het opgaan ende nedergaen van de selve boecken". groote verzamelwerken van portretten („Effigies" of „Icones") van vorsten, veküheeren, geleerden enz. door Goltzius, Boissard Van Dyok, gegraveerde afbeel dingen van toernooien, vorstelijke in tochten, voorname „pompae funebres", doodendansen, werken over bouw-, tee- ken- schrijf-, schermkunst, een pracht exemplaar van Blaeu's beroemden we reldatlas in 11 deelen gr.-fol., een op perkament gedrukt en door den be roemden Magnus weelderig gebonden exemplaar der „Seconde Semaine" van Du Bartas. Voorts enkele handschriften als: een album amicorum een „luitboek" met zang- en danswijzen blijkens een inschrift gekocht uit den boedel van den door Vondel's hekeldichten befaamden Calvinistischen ijveraar, Ds. Adriaan Smout (uitgegeven door prof. Land), een handschrift „des Lois et Costumes de Saint-iAmand" (onlangs uitgegeven door prof. Meyers en Salverda de Gra ve). Tenslotte een paar groote plano albums, in den trant der latere kinder plakboeken, bevattende een bonte ver zameling van allerlei opgeplakte zes- en zeventiendeeuwsehe prenten, waar onder verscheidene zeldzame en' merk waardige. T(h)ijsz aanwezig is. Naast imposante boeken kasten, waarvan er één is getooid met de Gal lische haan, die ook op het zegel van de stichter als waarmerk in de oudste boeken is terug te vin den, treft men in deze bibliotheek ook een zeer bijzonder samengestelde „wentellessenaar" aan. Een lessenaar, waarvan het kunstig vernuft zoveel indruk op onze vaderlandse dichter P. C. Hooft maakte, dat hij haar „doopte" met de naam boe kenmolen. Een boekenstandaard, welke de stude rende gelegenheid biedt om de daarop ter raad pleging gelegde boeken steeds voor zich te brengen. )ntwerp van Arend fan 's-Gravenzande Stichter op 14-jarige leeftijd Leids student pe stichter van deze bibliotheek, •aan hij zelf zulk een waardevolle loud gaf, werd in 1621 als zoon van vermogende Amsterdamse koopman >ren. Reeds op 14-jarige leeftijd, het en in die tijd niet zo geheel ongewoon is, liet hij zich als student inschry- aan de Leidse Universiteit. De les" van deze jeugdige alumnus der ;e Alma Mater was zijn oom van lerszijde Const. lTEmpereur, ver- ird hoogleraar in de Oosterse talen, van vaderszijde was hij door fami- ianden verknocht met de Leidse jesohool: een oudoom en diens zoon, it. Thysius sr. en jr. waren hoogleraar, i eerste in de godsgeleerdheid en jr. de rechtsgeleerdheid. Ter voltooiing |i zijn academische studie maakte hy 11646 de toen voor studenten van zijn ind en vermogen gebruikelijke „grand ir" naar Frankrijk (Parijs, Caen, urs, Orleans, Bordeaux en Marseille irden bezocht) en later ook naar igeland. tn augustus 1648 keerde hij naar iden terug, om na een voortgezette jdie in 1652 in de rechten te promo- pe jonge doctor was echter geen lang ten beschoren: reeds één jaar later oktober 1653 is hij te Leiden, Ichts 32 Jaar oud, overleden. De geheele boekerij is thans behoorlijk gecatalogiseerd. De boeken naar het stelsel der Universiteits-Biliotheek; de titels op drieëerlei wijs gerangschikt: lo. systematisch, in de gedrukten, naar de vakken ingedeelden catalogus, 2o. alpha- betisch. opgeplakt en bijeengebonden, in de bekende boekjes, als in de U.-B., 3o. naar de plaats der boeken in de kasten op losse vellen, in doozen (de zooge naamde „standcatalogus"). De pam fletten in vier gedrukte deelen; waarin echter, zuinigheidshalve, alleen die pam fletten beschreven zijn, welke ontbreken in de drie andere groote verzamelingen, van Frederik Muller, Isaac Meulman en de zgn. „Duncaniana" der Koninklijke Bibliotheek; de overige zijn echter te vinden in een volledigen klapper. Familiepapieren en koopmansarchief Bulten en behalve dit alles worden in een afzonderlijke kast nog bewaard de familiepapieren der L'Empereur's en der Thysii, mitsgaders het geheele koop mansarchief (reusachtige grootboeken, contracten, groote pakketten met brie ven enz. enz.) van Christiaan Hans en Antony Thys, en van de zeventiend eeuwsehe Leidsöhe firma Van der Meu- len, Fierens en LUmpereur: een nog niet of nauwelijks ontgonnen mijn voor onze handelsgeschiedenis, al is mede 'hieruit onlangs een dissertatie, over de geschiedenis der boekhouding, geput. Zoowel de eigenlijke boekverzameling als die der pamfletten is in den loop der jaren, behalve door schenking ook, zoo veel of zoo weinig) als de door de pro cessen sterk geslonken geldmiddelen toe lieten door aankoop uitgebreid. Helaas echter niet naar enig beginsel of stelsel, in overeenstemming met den oorspron- kelijken aard der boeken; veeleer naar de voorkeur of „liefhebberij" van de „in der tijd wezende" beheerders. Zoo vindt men 'hier thans b.v. een groot aantal (meer dan 170 nummers) werken van en over den Zweedschen mysticus Sweden- Het geluk voor U OPENING WINTERPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Zondagmorgen opent het Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente het winterprogramma 1958 in het Luxor-theater aan de Stationsweg met een bijeenkomst getiteld „Het Ge luk voor U". In het inleidend programma zullen leden van de Timdelerclub met liedjes en schetsjes een bont beeld tekenen van de vele verlangens naar geluk. Het spel van de Timdelerclub vormt de aanloop tot het gesprek, waarbij de bezoekers zo veel mogelijk gelegenheid wordt gegeven hun mening te zeggen. Zondagavond wordt in de Marekerk een dienst gehouden waarin eveneens gesproken zal worden over „Het Geluk voor U". Dr. P. L. Schoonheim hoopt daarin de hoofdgedachten uit het Lu- xorgesprek van 's morgens te verwer ken. In deze dienst wordt welbewust naar eenvoud en duidelijkheid gestreefd. Zo worden o.a. de liederen van de samen zang en van het Dubbel Gemengd Kwar tet Musica kort toegelicht. Met het ge sproken woord vormen deze liederen een geheel. De zondagmorgenbijeenkomst in Luxor begint om half elf. De avonddienst in dc Marekerk om 7 uur. Leidse Jeugd Tour VLIEGERWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD Bij goed weer wordt maandagavond op de openbare speelweide aan de Ka- naalweg (Roomburgerpark) een vlieger wedstrijd gehouden. De wedstrijd begint om 6.30 uur en iedere jongen, die een vlieger heeft, mag meedoen. Er zijn twee leeftijdsgroepen, t.w. t.m. 10 jaar en 11 t.m. 15 jaar. Punten worden toegekend voor de vlieger, die het netste en dege- lijkste is afgewerkt, voor de vlieger, die het eerste „boven wind" is, voor de vlie ger, die het rustigste staat en voor de wijze van oplaten. De punten voor deze vier onderdelen samen beslissen over de volgorde van de prijzen. Bij de oudste leeftijdsgroepen mogen de ouders bij het oplaten niet assisteren, doch wel een broertje of vriendje van dezelfde leeftijd. Bij de jongsten mag vader of oom wel assisteren, doch de jury houdt bij het puntentoekennen evenwel rekening hoe ver deze hulp is gegaan. Dit geldt vooral voor de „manier van oplaten". Deelnemers kunnen zich opge ven bij N. Vermeer, Florisstraat 31 en Chr. Chrispijn, Wielmakersteeg 21. Voor zover dit mogelijk is kan men zich ook maandagavond op het terrein opgeven. De levensloop van de woensdag j.l. overleden bekende Nederlandse potten bakker Herman Zaalberg hebben wij niet geheel volledig weergegeven. In 1900 trad de heer Zaalberg in dienst van de aardewerkfabriek van Brouwer, doch dit bevredigde hem met, omdat hij zijn eigen ideeën op potten- bakkersgebied wilde ontplooien. Dus nam hij zijn ontslag en begon met de heer D. Nieuwenhuizen een eigen bedrijf. Dit samengaan duurde tot na de eerste we reldoorlog. In 1920 gingen de twee com pagnons uit elkaar en de heer Zaalberg zette met zijn zoon het bestaande be drijf voort. Rapenburg 25: „bequame plaets' In zijn testament, 29 september 1653 Leiden ondertekend en 3 oktober („sieckelijck van lichaem, te 1de legghende", vermoedelijk in zijn toning op de Papengracht) door een »dicil nader aangevuld 8 oktober i hij in de Pieterskerk begraven lepaalde hij, dat zijn gehele met zorg loor hem verzamelde boekerij „sal rerden geëmployeert tot publijcke lienst der studie". Voorts bepaalde hij, eneinde voor de bibliotheek een „be- |uame plaets te besorgen", dat de aecuteur uit zijn kapitaal een som •an f. 20.000 voor dit doel zou bestem en. fceze „bequame plaets" is er gekomen: I pand Rapenburg hoek Groenhazen- joht getuigt daar nog heden ten dage l. De stadsbouwmeester, Arend van Gravenzande, naar wiens ontwerp t de Lakenhal en de Marekerk zijn louwd, ontwierp de plannen. Unieke verzameling )e kern der bibliotheek en hier eren wiij nu wijlen prof. dr. J. W. iller, die indertijd voor het Leidsch iversiteitsblad een uitvoerig artikel reef bestaat uit een keurverza- ling, bijeengebracht door een ze- itiendeeuwschen liefhebber van be- grijke, merkwaardige en fraaie boek- rken uit de 16de en 17de eeuw: kost- e en thans zeldzame werken uit al- lei vakken van wetenschap en kunst, onderheid de graphische kunsten, groot aantal door druk. verluchting ustratie), band, of ook wegens den legeren aanzienlijken of beroemden, enaar 'merkwaardige (wellicht by irkeur Fransche) boeken; als b.v. IGER DES HEILS GEZINSBONDEN KWAMEN BIJEEN Dnder leiding van mevr. majoor Of- iberg uit Amsterdam vond gisteravond C ontmoeting plaats van de Leger des Öls-gezinsbonden Amsterdam-Leiden de geheel gevulde korpszaal aan de {oigracht. fa het zingen van het oude Legerlied fat laat ons zingen, al te zaam, God igoed" leidde de majoor de bidstond, arna kapitein Schurink van het Leid- Ikorps in het bijzonder de gasten, on- l wie de bev.voer officieren van het jrps Amsterdam-oost, de majoors Pie rs alsmede mevr. majoor Veenvliet een grtelijk welkom toeriep. De laatste getuigde van het wonder- faaal van Gods trouw. Majoor Pieters fak naar aanleiding van het Evange- van Marcus „Maar hij begon zich te hloeken en te zweren(Marcus W71)- Het geheel werd afgewisseld door zang I muziek van de gezinsbonden en de fabrigade van het Korps Leiden o.l.v. wnd. dirigent Jac. de la Rie. Mevrouw kapiteine Schurink-Hazeveld jidigde deze Legersamenkomst met mkgebed. DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT.' Ca. 20.000 „pamfletten" Doch naast deze .hoeken" bezit de „Thysiana" ook een zeer aanzienlijke verzameling waarvan de kern wel licht eveneens reeds door haren stich ter op zijn academiereizen is bijeenge bracht van c. 20.000, meestendeels Nederlandsche, maar ook vele Fransche Engelsche en Duitsohe, belangrijke eri kostbare „pamfletten": de meestal korte geschriften over de actueele onderwer pen van den dag, die vroeger ten deele den dienst deden onzer huidige dag- en weekbladen en „brochures", en dus, als de uitingen der toenmalige volksmeening over de gebeurtenissen, toestanden en personen naast de eigenlijke geschied schrijvers voor het nageslacht van groot belang zijn. borg eene kleinere verzameling van ne- gentiendeeuwsche uitgaven van Middel- hoogduitsche dichters, vele nieuwere historische werken (b.v. Pertz' Monu mentsen voorts vele toevallige ge schenken: allerlei hier niet verwachte noch thuishoorende, eigenlijk misplaat ste boeken, „bien étonnés de se trouver ensemble" met de oorspronkelijke boe kerij. Daar twee legaten van mevr. en prof. P. J. Blok gelukkig de geldmid delen aanmerkelijk verruimd hebben, heeft de overweging van dit alles er de curatoren toe geleid, voortaan de uit breiding meer in overeenstemming te brengen met het oorspronkelijk karak ter der boekerij en o.a., voor zoover de andere uitgaven dit toelaten, ook nu en dan rekening te houden met eventueele leemten en wenschen van het Leidsch Het prachtig gerestaureerde ge bouw van de Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg. (Foto LD./Van VMet) Prentenkabinet, door aankoop van oude, fraai verluchte werken of reproductiën daarvan. Tot zover prof. Muller in zijn interessante beschrijving over deze authentieke en ook wetenschappelijke boekerij. Maandag 29 september is het voor de Leidsche Universiteit en de tegenwoor dige curatoren van deze bibliotheek, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof dr. Th. J. G. Locher, een be langrijke dag. De Bibliotheca Thysiana in nieuwe luister op een nog steeds „be quame plaets" wordt dan heropend! Nieuwe Leidse leerstoel Was in 1951 tolk van het Nederlandse detachement in Korea Tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de faculteit der letteren en wijsbegeerte is benoemd dr. F. Vos, verbonden aan het Sinologisch Instituut te Leiden. Prof. Vos zal Japans en Koreaans doceren. Hij heeft zich onder meer bekendheid verworven door op te treden als tolk voor het Nederlandse detachement dat deelnam aan de Koreaanse oorlog. Frits Vos werd op 6 november 1918 geboren te Delft. Hij studeerde Chinese en Japanse taal- en letterkunde aan de f' Leidse Universiteit waar hij in juni 1940 M het kandidaatsexamen aflegde. De slui- ting van de Leidse Universiteit door de Duitse bezetters dwong hem zijn studie in Utrecht voort te zetten. Daar legde hij in oktober 1942 het doctoraal examen I in het Japans af. Hij bekroonde zijn studie op 12 juli r 1957 te Leiden met een promotie bij V#-,v prof. dr. A. F. P. Hulsewé. Van 1 maart 1946 af vervulde de heer |r Vos een leeropdracht aan de Leidse l|gjg|k Univex-siteit in de Japanse taal- en let- ter kunde. Voorts was hij verbonden aani het Sinologisch Instituut. De heer Vos heeft tweemaal persoon- lijk kermis gemaakt met de taalgebieden 1 WÊÊmÊ waarop zich zijn wetenschappelijke be- langstelling richt. Hij werd aangezocht op te treden als tolk en contactofficier voor de burgerlijke autoriteiten ten be- hoeve van het Nederlandse detachement jy4 van het VN-leger, dat Zuid-Korea hielp de zelfstandigheid te bewaren na de overval door NoordKorea. Na begin ok- j tober 1951 uit Korea te zijn terugge- keerd, ging hij in november van dat f jaar andermaal naar het Verre-Oosten, «KBafirelP™ ditmaal in opdracht van de Unesco voor een onderzoek naar de houding van de Japanse jeugd en de factoren die daar op hun invloed deden gelden. In april 1952 keerde hij van deze studiereis terug. Hij gaf daarbij zijn voornemen te kennen, mettertijd, wanneer zijn werk in Leiden hem dat zou veroorloven, voor de derde maal naar Korea en Japan te reizen. D. Zuiderveld Geïnstalleerd als hoofd Hoogl. Kerkgrachtschool Tydens een gisteravond in de gym nastiekzaal van de Geref. Hooglandse Kerkgrachtschool gehouden bijeen komst is de heer D. Zuiderveld, geko men van Sneek, geïnstalleerd als hoofd van deze school. De penningmeester van de Ver. voor lager onderwijs op geref. grondslag, de heer J. H. de Jong, die deze avond de plaats innam van de voorzitter, die ver hinderd was, heette in het bijzonder welkom dr. H. Schilp, inspecteur van het Chr. Nationaal Onderwijs, het oud- hoofd van de school, de heer D. Meyer, de oudercommissie, de heer L. Noorduin, wiens plaats de heer Zuiderveld thans gaat bezetten en de heer C. Willemse, die tydens ae vakature als waarnemend hoofd van de Hooglandse Kerkgracht school is opgetreden. Spreker, die zeide, dat het bestuur zeer veel vertrouwen heeft in de capaci teiten van het nieuwe schoolhoofd, die doordrongen is van de grote betekenis van christelijk onderwijs, zette nog eens uiteen, dat het onderwijs in een christe lijke school van het eerste tot het laatste lesuur moet staan onder de heerschappij van Gods Woord. De Jieer De Jong, die vervolgens aandacht schonk aan de op voedende taak van de onderwijzer (es), achtte het brengen van de Leidse schooljeugd tot Christus een heerlijke taak en een verheven opdracht. Een opdracht, welke alleen vervuld kan worden indien men zijn hulp verwacht van God. Na de installatie, waarbij bloemen aan de echtgenote van het nieuwe schoolhoofd werden aangeboden, richtte de heer De Jong zich tot de heer Wil lemse, die reeds gepensioneerd, bereid Pro/, dr. F. VOS Morgen belangrijke dag voer Rotterdam Nieuwe haven en nieuw schip (Speciale berichtgeving) Het is morgen een hoogst belangrijke dag voor Rotterdam. Deze stad, welker ontwikkeling en welvaart grotendeels te danken zijn aan de scheepvaart, gaat dan een begin maken met het graven van een haven, diep genoeg om de zeer grote zeeschepen welke thans in de vaart komen, te kunnen ontvangen. Tevens zal op die dag een nieuw schip te water worden gelaten van een zodanig kaliber, dat het aanzien van ons land in de wereld ermee zal winnen. Deze beide evenementen vormen mor gen de hoofdpunten van het programma van de vandaag te openen internatio nale havendag 1958, die hierdoor een uiterst belangrijk karakter krijgt. Het bezoek van HM. Koningin Juliana, die omstreeks 12 uur het startsein zal ge ven voor de baggerwerkzaamheden van het Europapoort-project en om half vyf de tewaterlating van het motorschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn zal verrichten, zet aan deze dag extra luister bij. Zeer talrijke vooraan staande binnen- en buitenlandse gas ten zullen aanwezig zijn. werd gevonden als tijdelijk hoofd op te treden. Namens het bestuur dankte hy de heer Willemse voor alle activiteiten in deze kwaliteit aan de dag gelegd. Een enveloppe met inhoud was de tastbare vorm van deze dank. Bovendien werd ook mevr. Willemse met een boeket bloemen verrast. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren dr. Schilp, Meyer, Noor duin, J. v. d. Burg namens het personeel van de school en mevr. L. de Bree namens de oudei-commissie. Aan het eind van de avond aanvaard de de heer Zuiderveld met een princi pieel woord zyn nieuwe functie, waarin hy tevens dankte voor de hartelyke woorden aan zyn adres gericht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3