Eisenhower geeft Tsjang Kai-sjek groter garanties dan ooit tevoren WEERBERICHT IEMCO Beslissing over oorlog en vrede is feitelijk in handen van de regering van Peking gelegd Stilzwijgend aanbod van V.S. Mr. Huygens legt verdediging van dokter O. uit Berkel neer RADIO en TELEVISIE Duel Macmillan Churchill jr. over Engeland en Verre Oosten 97ste jaargang VRÏJDAG 12 SEPTEMBER 1958 No. 29542 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) De communisten behoeven thans niet langer te gissen omtrent Amerika's reactfe indien Quemoy en Matsoe worden aangevallen: Amerika zal niet dulden dat een gewapende macht gebruikt wordt voor agressieve doeleinden. De beslissing over oorlog en vrede is daarmede feitelijk in handen van de communistische Chinezen gelegd. Dit is de conclusie, die uit Eisenhowers televisie-rede van gisteren moet worden getrokken. Amerika heeft hiermede aan de regering van Formosa groter garanties gegeven dan ooit tevo ren. Dulles en Eisenhower, die zeker geen oorlog wensen, zijn dichter tot aan de rand van de afgrond gegaan, dan tot dusverre. Zij hebben waarschijnlijk uit China's bereidheid tot onder handelen de conclusie getrokken, dat ook de com munisten de zaken niet op de spits willen drijven, doch door Amerika onvoorwaardelijk te ver plichten tot een militaire actie indien Quemoy en Matsoe dreigen te vallen, hebben zij niettemin een aanzienlijk risico genomen. Indien de commu nisten dit wensen, kunnen zij thans Amerika in een oorlog verwikkelen, waarvan het einde niet te zien zal zijn en waarin het gebruik van atoom wapens zeker niet uitgesloten is. De oppositie tegen een dergelijk risico was gedurende de afgelopen week in Amerika gegroeid. In hoofdartikelen en radio-commentaren werden ernstige bezwaren tegen Dulles' koers naar voren gebracht. Vooraanstaande democraten zoals oud-minister Acheson, ex-ambassadeur Kennan en de senatoren Mansfield en Morse hebben in scherpe bewoordingen het beleid inzake Quemoy en Matsoe aangevallen. Thans moet worden afgewacht of de Amerikaanse natie met de rug tegen de muur een groter eenheid zal vertonen. Tot zover onze correspondent in Washington. Reuter meldt intussen nog uit „goedingelichte kringen" in de Amerikaanse hoofdstad, dat het belangrijkste punt van Eisenhowers rede het stil zwijgende aanbod hierin is om te praten over de toekomstige status van de eilanden, mits de communisten eerst verklaren, dat zjj geen geweld zullen gebruiken om politieke en territoriale verlangens in de Straat van Formosa te verwezenlijken. De president zei, dat „er maatregelen zijn die genomen kunnen worden om te verzekeren dat deze eilanden voor de kust geen doorn in de zijde van de vrede zullen zijn". Volgens functionarissen moeten de communisten hier evenwel niet uit opmaken dat het een aanbod is om de nationalistische eilandjes af te schrijven. Wel achtten zij neutralisatie van de eilanden of de een of andere vorm van internationale controle erover mogelijk. zijn met U, Chinese broeders"; de „Izwestia" meende dat een eind aan de Amerikaanse uitdaging in het Verre Oosten moet worden gemaakt, terwijl de „Troed" verklaarde, dat „de pogingen van de Amerikaanse imperialisten in de Straat van Formosa gedoemd zijn te mislukken". Communistisch China heeft gisteren voor de vierde maal een „ernstige waar schuwing" tot de V.S. gericht, omdat deze zich schuldig zouden hebben ge maakt aan een „invasie" van het Chi nese luoht- en zeeruim. Volgens het persbureau „Nieuw China" waren gister ochtend vier Amerikaanse oorlogssche pen de Chinese territoriale wateren binnengevaren bij het escorteren van nationalistisch-Chinese schepen naar Quemoy. Waarschijnlijk wordt bedoeld dat de Amerikaanse schepen de pas in gestelde twaalfmjjlsgrens hebben over schreden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft deze beschuldi ging echter verworpen. ..Geen Ameri kaanse schepen hebben zich buiten de wateren begeven welke wij als interna tionaal beschouwen", aldus de woord voerder (zoals bekend erkennen de V.S. de uitbreiding van de territoriale wate ren langs de Chinese kust van 3 tot twaalf mijl niet) „Geen München in liet Verre Oosten" De president legde er nogmaals de nadruk op, dat geen regelingen mogelijk zijn die onaanvaardbaar zijn van Tsjang Kai-sjek. In de rede overheerste Eisen howers waarschuwing, dat er geen „München" in het Verte Oosten zal zijn. De president vroeg de wereld om begrip voor het Amerikaanse standpunt, dat de Chinese communisten werken volgens een „ambitieus plan voor wereldver overing", dat de gehele positie van de vrije wereld in het westen van de Stille Oceaan bedreigt. Hij beloofde dat „er geen terugtrekken in het aangezicht van gewapende agressie" zal zijn. Overigens geloofde Eisenhower niet dat de huidige ernstige toestand „wanhopig of hope loos" was. Hij geloofde niet dat er oor log zou komen. Teleurstelling op Formosa In kringen van de nationalistische leiders in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, heeft men zich in eerste in stantie teleurgesteld uitgelaten over Eisenhowers verklaring inzake het ge schil rond Formosa. Men merkte op, dat de Amerikaanse president geen duide lijke verklaring heeft afgelegd over de wijze waarop de V.S. de nationalisten zullen helpen. Ook had men er maar weinig hoop op, dat de besprekingen tussen de Amerikanen en de Chinese communisten op ambassadeursniveau zullen leiden tot een afdoende wapen stilstand. „Waarschuwingen" Op een bijeenkomst van meer dan 100.000 personen heeft de Russische pre mier Kroesjtsjef gisteren in Stalingrad gezegd dat de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en China sterker is dan ooit aldus meldt het Russische pers bureau Tass. Kroesjtsjef herhaalde, dat een aanval op China beschouwd zal wor den als een aanval op de Sovjet-Unie. Heit persbureau „Tass" meldt, dat de MoSkouse bladen veel aandacht aan de moeilijkheden in het Verre Oosten wij den. De „Prawda" schreef vandaag over „de Amerikaanse provocatie" o.a.: „Wij Advertentie Krachtig bombardement op de Quemoy-eilanden Artillerie op de kust van communis- tisch-China heeft donderdagmiddag de Quemoy-eilanden heviger dan ooit be schoten, zo is door een militaire woord voerder in Taipeh meegedeeld er werden meer dan 55.000 granaten afgevuurd; twintig nationalistische militairen wer den gedood. Het communistische pers bureau „Nieuw China" sprak van een „bestrafffingsactie" door het Chinese volksleger. Het bombardement begon kort nadat vier nationalistische bevoorradingssche pen bij Quemoy waren aangekomen, onder dekking van schepen der Ameri kaanse vloot. Toen het vuren begon lichtten de schepen zonder hun lading te hebben gelost huil ankers en voeren weg onder bescherming van een rook gordijn. Zjj werden, volgens verklarin gen van Amerikaanse en nationalis tisch-Chinese zijde, niet getroffen. Vandaag vieren Sir Winston i inmiddels in hun huis aan de Fran- Churchill en zijn echtgenote hun se Rivièra, waar de grote staats- gouden huwelijk .Het zal een heel gewoon familiefeestje worden, zon der veel hoge gasten. Maar wel is man woonteen extra secretaris uit Engeland overgekomen, die moet helpen om de gelukwensen en ge schenken te verwerken, welke reeds enige tijd binnenstromen.Deze foto van het echtpaar werd onlangs in hun villa genomen. Motieven: geen tijd en geen onderzoek Mr. M. H. Huygens te Den Haag heeft zich teruggetrokken als raadsman van de in de strafgevangenis te Leeuwarden zittende, tot levenslang veroordeelde, O., vroeger arts te Berkel. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden is thans aan de gede tineerde als raadsman toegevoegd. Mr. Huygens is, naar bekend, als verdediger van O. opgetreden bij de behandeling van de tegen deze, wegens beschuldiging van moord op zijn echtgenote, aanhangig gemaakte zaak. Op 8 april j.l. heeft mr. Huygens zich, op verzoek van O., bij de griffie van de rechtbank te Leeuwarden aangemeld als raadsman, naar aan leiding van het feit dat in de gevangenis te Leeuwarden de gedetineerde L. dood is aangetroffen, tengevolge van vergiftiging. Desgevraagd verklaarde mr. Huygens dat hij en dokter O. in goede harmonie zijn overeengekomen, dat de omstandig heden het althans in dit stadium van de strafvervolging voor mr. Huygens noodzakelijk hebben gemaakt, zich als raadsman terug te trekken. De beweegredenen daartoe zijn ge weest, dat mr. Huygens de middelen en de tijd ontbreken om die toewij ding en aandacht aan het lijvige dossier te wijden, waarop zijn cliënt recht heeft. Indien mr. Huygens deze zaak met de nauwkeurigheid die zyn cliënt toekomt zou willen behandelen, zou hij minstens twee tot drie dagen per week in Leeuwarden moeten zijn voor dossierstudie en conferenties met zijn cliënt, hetgeen hem uit de aard der zaak te enenmale onmogelijk is. Door oppervlakkige behandeling van de zaak zouden de belangen van dok ter O. schade lijden, hetwelk noch de Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en iets hogere middagtem- peraturen. In de nacht hier en daar mist. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 september Zon op: 6.10 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 6.05 uur; onder: 18.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.10 vur. Laagwater te 11.00 en 23.18 uur.een qroot aantal (Van onze correspondent te Bonn) -- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De commandant zeemacht Neder- wijlen schout-bij-nacht Karei Door land, vice-admiraal G. B. Fortuyn man. de held van de slag in de heeft gistermiddag in Den Helder Javazee. welke hem het leven kostte. nieuwe marine- De foto laat zien hoe de jonge lui- officieren beëdigd. Ondei hen be- tenant Doorman wordt gelukge- advocaat, noch de cliënt op prijs zou den stellen". Een ander motief van mr. Huygens om zich thans uit deze verdediging terug te trekken is, „dat de Justitie te Leeuwarden hem blijft weigeren thans reeds een psychiatrisch onderzoek naar de geestestoestand van dokter O. te laten instellen. Volgens de mening van mr. Huygens uiteraard een lekemening, zoals hij zeide is de geestelijke gesteldheid van dokter O. zo hard achteruit gegaan, dat mr. Huygens zich niet verantwoord acht zonder psychiatrisch onderzoek in deze zaak verder te blijven werken. Uit dit terugtrekken mag stellig niet worden afgeleid, dat mr. Huygens niet een groot aantal twijfelpunten in het dossier aanwezig zou achten", zo besloot hij zijn verklaring. Grote waardedaling van de roepiali De voortdurend verderschrij- dende waardevermindering van de roepiah, het Indonesische betaal middel, heeft zich vandaag gede monstreerd in het tot dusver nog niet voorgekomen feit, dat een gewone Amerikaanse auto thans geprijsd is voor een half miljoen roepiah. Acht jaar oude Amerikaanse wagens worden op het ogenblik van de hand gedaan tegen prijzen, variërend van 150 tot 200 duizend roepiah. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 vond zich de heer T. W. R. Door man uit Schiedameen zoon van wenst door zijn moeder. „Wij zullen V.S. niet in de steek laten" (Van onze Londense correspondent) De journalist Randolph Churchill (zoon van Sir Winston), die wel eens méér schrijft dan hij verantwoorden kan en als „enfant terrible" in de Engelse politiek een zekere waarde heeft, heeft gisteren internationaal politieke opschudding ver wekt. Hij verkondigde in het Londense blad „Evening Standard" dat hij een dag tevoren premier Macmillan had ontmoet en dat hij Randolph - in de geluk kige omstandigheid verkeerde de wereld te kunnen onthullen dat Engeland in de kwestie van Quemoy achter Amerika staat. De Verenigde Staten lieten ons in Suez in de steek, schreef Churchill, maar wjj zullen Amerika thans niet in de steek laten. Dit is van groot belang, voegde hij er nog aan toe, met het oog op de positie van de Britse kroonkolonie Hongkong. Men kan er van overtuigd zijn, dat Macmillan, indien hjj iets te onthullen heeft, dit zeker niet via de onstuimige, wilde kroniekschrijver Randolph Churchill zal doen. Vandaar dat Downing Street gisteravond, kennelijk op initiatief van de premier, ter correctie van het genoemde artikel een verklaring publiceerde waarin wordt gezegd dat Engeland in geen enkel opzicht met de Verenigde Staten inzake het Verre Oosten door enigerlei afspraak is gebonden. De Britse regering deelt de bezorgdheid van de Amerikaanse regering over enigerlei poging om territoriale veran deringen door middel van geweld af te dwingen. Hieraan kan nog worden toe gevoegd, dat het bezoek, dat Randolph Churchill woensdagavond aan premier Macmillan had gebracht van zuiver persoonlijke en niet van politieke aard was. Hij liet de premier het geschenk zien, dat vandaag aan Sir Winston Churchill en Lady Churchill zal worden gegeven in verband met hun gouden huwelijksfeest. Randolph Churchill nam een boodschap met gelukwensen voor het gouden paar van Macmillan in ont vangst om deze mee te nemen naar Zuid-Frankrijk. Randolph Churchill deelde gisteravond na zijn aankomst in Cap d'Ail telefo nisch aan de „Times" mede, dat hij Gaitskell wil dat regering haar houding bepaalt Randolph Churchills artikel vertegen woordigt diens eigen standpunt en was niet geautoriseerd door de premier. De positie van de Britse regering blijft zo als vorige week vrijdag uiteengezet door het departement van Buitenlandse Zaken. Deze verklaring werd afgelegd op een ogenblik, dat. premier Macmillan waarnam voor de afwezige minister van Buitenlandse Zaken en droeg zijn per soonlijke autoriteit. In die verklaring werd gezegd, dat de Britse regering zich natuurlijk bewust is van de positie van de Amerikaanse regering inzake het Verre Opsten, welke thans bevestigd en nader uitgewerkt is door de verklaring van minister Dulles op 4 september j.l. De Amerikaanse dollar, die offi cieel 11.40 roepiah waard is, doch bij de banken kan worden ingewis seld tegen Rp 29.64, noteerde deze week op de zwarte markt 100 roepiah, tegen 80 roepiah nog slechts een maand terug. Als gevolg van de inflatie zijn de kosten van levensonderhoud voor Euro pese gezinnen in de hoofdstad de laat ste tijd met 50% gestegen. Een klein blik melk kost op het ogenblik 25 roepiah, geïmporteerde kaas Rp 17.50 per 100 gram, eerste kwaliteit whisky 300 roe- piahs en Hollandse jenever Rp 115 per fles, langspeelplaten Rp 400. Ameri kaanse overhemden Rp 850, en in Hong kong gemaakte overhemden Rp 450. De goudprijs in Djakarta steeg deze week tot Rp 117,50 per gram, het dub bele van de prijs in het begin van dit jaar. In Medan doet goud zelfs 144 roepiah per gram. Indonesië krijgt geen grote Britse wapens Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft thans officieel mee gedeeld gelijk reeds aangekondigd dat Groot-Brittannië, rekening houdend met de opvattingen van „vrienden en partners" voor het ogen blik geen grote militaire uitrustings stukken naar Indonesië zal uitvoeren. Naar in doorgaans welingelichte krin gen verluidt, worden met „vrienden en partners" Australië en Nederland bedoeld. Een woordvoerder van het ministerie weigerde mee te delen of Engeland „kleine militaire uitrustingsstukken" uitvoert. Ook wilde hij zich niet uitlaten over de aard van de „grote uitrustings stukken". Volgens onofficiële berichten wil In donesië van Engeland patrouillevaartui gen voor zijn vloot kopen en vliegtuigen, zoals Hawker-Hunters en Fairey-Gan- nets voor zijn luchtmacht. Spaanse autobus tegen huis Bij Gravalos in de Spaanse provincie Logrono is gisteren een autobus tegen een huis gereden. De wagen vloog door de schok in brand. Zeventien inzittenden kwamen om het leven en meer dan twintig personen werden gewond. Het ongeluk was een gevolg van een breuk van een der remmen van de auto bus. Het huis, waar de wagen in volle vaart tegenaan reed, stortte in op het wrak van de bus. Aangezien de dichtsbij- zijnde telefoon op twintig kilometer van de plaats van het ongeluk was, duurde het geruime tijd voor hulp verleend kon worden. blijft bij wat hij geschreven heeft in de „Evening Standard". Hij zette uiteen, dat hij Macmillan niet rechtstreeks had geciteerd en dat het artikel vanzelfspre kend Randolph Churchills eigen weer gave was van het gesprek met Macmil lan. Gaitskell, de leider van de socialisti sche oppositie, gaf gisteravond eveneens een verklaring over deze kwestie. Het gaat erom, aldus Gaitskell, of het waar is wat Churchill geschreven heeft, waarbij het volkomen bijkomstig is of hij al of niet de bevoegdheid had hierover iets te zeggen. Wij behoren geen enkele oorlog te steunen en nog minder daar aan deel te nemen, aldus Gaitskell. Het wordt tijd, dat de regering haar hou ding duidelijk maakt, het land heeft er recht op die te kemren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1