Nasser oppert een bufferzone aan grens van Israël met zijn buren Bewaking door politiemacht van V.N. ter sterkte van 6000 man I WEERBERICHT Deze eeuw vrienden met Rusland? Amerika's luchtmacht op Formosa is versterkt met straaljagers Oorspronkelijke bemanning van „Mariner" was al in Nederland 97ste jaargang DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 No. 29541 Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Stage] 1. Lelden - 67055 Hooldredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; 1.0.59 per week Telefoon Directie en Adnunlstratle: 25041. Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD President Nasser van de Ver. Arabische Republiek (Egypte-Syrië) heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjöld, voorgesteld een bufferzone van honderd meter diepte te scheppen tussen Israël en de Arabische staten, welke bufferzone door een politiemacht van zesduizend man der Verenigde Naties zou dienen te worden bewaakt. Nasser heeft dit voorgesteld, aldus een bericht van de Daily Mail uit Beiroet, tijdens zijn onlangs in Cairo met Hammarskjöld gehouden besprekingen. Bijzonderheden over dit voorstel zijn afkomstig van Emile Bustani, de miljonair-industrieel, die lid is van het parlement van Libanon en die beschreven wordt als een intieme vriend van Nasser. Bustani komt ook nog al eens in Londen, waar hij, naar wij weten, ip rege ringskringen als een waardevol gematigd tussenpersoon wordt be schouwd. Volgens Bustani wil Nasser een bufferzone langs de gehele grens van Israël, door Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon, vijftig meter binnen Arabisch en vijftig meter binnen Israëlisch gebied. Het zou dan mogelijk zijn deze zone aan elke kant van een draadversper ring te voorzien, zodat het gemakkelijk zou zijn vast te stellen wie zich schuldig maakt aan infiltratie of agressie. Midden-Oosten betekenen en mogelijk een wereldoorlog. Een bufferzone met troepen van de Verenigde Naties zal volgens Nasser de enige manier zijn om een conflict te voorkomen. De corres pondent van de Daily Mail verneemt, dat Hammarskjöld gunstig staat tegen- Hammarskjöld zou er veel voor gevoelen Nasser zou tegenover Hammarskjöld hebben verklaard, dat hij tenminste voor het ogenblik de Arabische droom om Israël in zee te drijven heeft opge geven en ook dat hij geen agressieve bedoelingen koestert tegenover andere Arabische staten. Nasser wil zich con centreren op de economische opbouw van de Arabische wereld. Hij is er van overtuigd, dat Israël van plan is de westelijke oever van de Jordaan te be- zetten op het moment, dat de Britse I troepen zich uit Jordanië terugtrekken. I Indien dit zal gebeuren, zouden Egypte en Syrië gedwongen worden te vechten. Dit zou een algemeen conflict in het Geen Griekse concessies meer zegt Koning Paul Koning Paul van Griekenland heeft in de Zwitserse hoofdstad Bern hij brengt een officieel bezoek van vier dagen aan Zwitserland verklaard, dat zijn land „tot de uiterste grens van zijn concessies" is gekomen in de kwes- tie-Cyprus. „Mijn regering kan niet doof blijven voor de ernstige klachten en dringende verzoeken van 430.000 Grieken, die vrijheid en het recht tot zelfbeschikking willen", aldus de Ko ning, die sprak op een officiële bijeen komst te zijner ere, georganiseerd door de Zwitserse regering. „Nauwelijks heeft Griekenland zich hersteld van de buitenlandse agressie door communistische opstandelingen aan het einde van de oorlog, of het wordt gedwongen een nieuwe strijd te onder gaan een morele die des te bit terder is omdat Griekenland hier tegen over geallieerde en bevriende landen staat. Mijn regering, die gaarne de goede verhouding tot deze landen wil herstellen en een verzwakking van de Westelijke defensie wil vermijden, is aan de uiterste grens van haar conces sies gekomen", aldus Koning Paul. Verhoging premie Ziekenfonds tot 4.7 De Sociaal Economische Raad zal in oktober de beschikking krijgen over na dere gegevens inzake de kosten van de Ziekenfondsverzekering. Het ligt in de bedoeling, dat de S.E.R. een advies over de premiehoogte zal uitbrengen. De Ziekenfondsraad heeft inmiddels aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezonheid een voorlopig advies uitgebracht over de hoogte van de Ziekenfondspremie van de verplichte verzekering over het jaar 1959. In dit advies stelt de Ziekenfondsraad voor de huidige premie van 4,4% te verho gen tot 4,7%. De verhoging van deze premie wordt verklaard uit allerlei factoren,, zoals het teruglopen van de reserve in het Ver eveningsfonds, de stijging van de kosten van de geneesmiddelen, van de honora ria, van de ziekenhuisverpleging en de toenemende vraag naar specialistische hulp. Advertentie Wisselend bewolkt Ml De Bilt verwacht tot morgenavond: p- Wisselend bewol'kt en op de meeste al plaatsen droog weer. In de nacht en ill ochtend hier en daar mist. Zwakke tot k« matige wind tussen noordwest en noord- oost. Weinig verandering in tempera tuur (Opgemaakt te 11.15 uur), 12 SEPTEMBER. Zon op: 6.08 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 4.44 uur; onder: 18.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.C1 en 14.28 u. Laagwater te 10.15 en 22.33 uur. BD 41 2( DU nummer bestaat uit 16 pagina's over Nassers voorstel en dat hij bereid zou zijn een strijdmacht van de Ver enigde Naties voor zulk een doel aan te bevelen, maar hij twijfelt of Israël deze „oplossing" zal aanvaarden. Nasser zou ook beloofd hebben samen te werken met het toekomstige regime in Libanon, na het aftreden van pre sident Sjamoen. Westduitse manoeuvres in de stijl van de atoomeeuw Het Westduitse leger begon vandaag zijn eerste grootscheepse manoeuvres met het accent op de oorlogvoering in de atoomeeuw. Ongeveer 80.000 man nemen aan de oefeningen, die zullen worden gadegeslagen door officieren van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, president Heuss en bondskanselier Ade nauer. Tot de uitrusting, die zal worden be proefd behoren een masker ter oe- scherming tegen atoomstraling en be smetting en een Duitse anti-tank ba zooka. welke op een afstand van onge veer 200 meter door elke pantsering zou kunnen dringen. Prins Bernhard voor Britse televisie: Naar een nauwere Europese samenwerking Prins Bernhard heeft in een vraaggesprek met de Britse onafhankelijke (com merciële) televisie-omroep verklaard, dat hjj „geneigd is te geloven dat wjj in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zullen worden". „Dat beschouw ik niet als een onmogelijkheid", zo verklaarde de Prins. Het interview is enige dagen geleden in de tuin van Paleis Soestdijk opgenomen en gisteravond uitge zonden als onderdeel van een televisieverslag onder de titel „Holland 1948-58". De komende tien jaar, zo verklaarde Prins Bernhard voorts, vormen een uit daging voor wait gedaan moet worden voor de onderontwikkelde gebieden van het Westen. „Wij kunnen niet alles aan Amerika overlaten" zo zei de Prins, „wij moesten eigenlijk wat meer doen en op zo'n manier dat het met genoegen aan vaard wordt". Op de vraag of hij in Europa een „derde macht" in de wereld zag, ant woordde Prins Bernhard: „Ik zie Euro pa als een partner van de Westelijke wereld". De Prins zei dat hij er zeker van was dat er in de komende jaren een .,veel nauwere" samenwerking in Europa zou zijn, economische samenwerking die tot nauwere politieke samenwerking zou leiden „Sommige Europese landen zullen wel licht hun soevereiniteit of een deel er van moeten opgeven om doelmatiger te kunnen samengaan", aldus de Prins. Op de vraag wat volgens hem het „Vrede hangt aan zijden draad" door een mogelijke amfibielanding op Quemoy President Eisenhower zou vandaag via radio en televisie spreken over de crisis in het Verre Oosten. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, wilde niet zeggen of er zich een nieuwe ontwikkeling in de crisis in de Straat van Formosa heeft voorgedaan, welke geleid heeft tot het besluit van de president om zich tot het Amerikaanse volk te wenden. „De president zal eenvoudig verslag uitbrengen over de toestand ginds", zei Hagerty. De president zal er zijn vakantie in Newport voor onderbreken en voor de uitzending naar Washington gaan; daarna keert hij naar Newport terug. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde vanochtend in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, mede, dat de Amerikaanse luchtmacht op het eiland versterkt is met een aantal Super-Sabre-F-100 straaljagers. De op Formosa ge legerde Amerikaanse escadrilles zijn thans in staat ook 's nachts de verdediging van het eiland te verzekeren. Voorts werd vanochtend bekendgemaakt, dat de zware Amerikaanse kruiser „Los Angeles" in Keeloeng, de haven van Taipeh, is aangekomen. De Los Angeles zal zich bjj de schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot voegen. Tsjangs vloot kan blokkade niet meer doorbreken De correspondent van het Ameri kaanse radiostation N.B.C., Cecil Brown, berichtte gisteren uit Taipeh dat de Amerikanen voorbereidingen treffen voor een amfibielanding op het strand van Quemoy ten einde daar nationalistische troepen en voorraden aan land te zetten. Brown had uit zeer betrouwbare bron vernomen, dat deze operatie binnen 24 uur zou plaatshebben. De Amerikanen zouden daarmee de twaalf-mijlszone doorbreken en on der onmiddellijk bereik komen van het communistische geschut. Slot op pag2 voornaamste vraagstuk voor Nederland was in de komende tien jaar antwoord de Prins Bernhard „het vinden van de juist weg om binnen de gemeenschap pelijke markt samen te werken". Doch dit was geen wezenlijk probleem, meende hij. als men het „juiste intel lect" en de wil bezit. In de afgelopen tien jaar is het groot ste Nederlandse succes het economische en financiële herstel geweest, zo meende de Prins. Op vragen naar zijn persoon lijke leven antwoordde Prins Bernhard, dat hij het liefst naar Afrika ging om ontspanning te zoeken" omdat daar geen pers en fotografen waren". „Ont spanning is alleen mogelijk als men van de pers en de telefoon vandaan kan komen zoals uw Koninklijke familie op Balmoral", zo zei de Prins tot de in terviewende verslaggever. „Wij kunnen een gewoon leven leiden" zo voegde de Prins hier nog aan toe „doch wij kun nen ons niet ontspannen". De dertienjarige Juliaantje Sinay biedt Koningin Juliana bloemen aan bij haar aankomst in het Ambone- zenwoonoord te Vaassen. Op de achtergrond minister dr. M. A. M. Klompé. De slachtoffers van de ramp met een Mminer van de M.L.D bij Aba- dan. Boven van links naar rechts: korporaal vliegtuigmaker-motor- monteur J. B^sma ,'Me- naldumadeelluit ter zee tweede klasse oud ste categorie Andreas (Den Haag), korpo raal - vlieg tu ig maker-mo tormonteur K W SmPs (Leiden). *ergeant- vliegtuigmake, a' ge meen H. Q Spic^sens (Loosdrecht Ien ser geant vliegtuigmakcr G. Decharon de Saint Ger main (Katwijk)onder van links naar rechts- sergeant vlieger P. M Paardek,iper Lei den) korporaal vlieg tuigtelegrafist I F. Schrijver Amersfoort) luit. ter zee vlieger eer ste klassse T .M A. Hoebink. de gezagvoerder (Voorschoten), luit. ter zee technische dienst tweede klasse oudste categorie J. A. Wurtz Valkenburgen korporaal vlieg tuigmakervliegtuigmonteur A. Rompies (Den Haag). n De vliegramp in Perzië Stoffelijke resten in Abadan begraven De stoffelijke resten van de tien Marinemensen, die gisterochtend om het leven zijn gekomen, toen een „Martin Mariner" van de Koninklijke Marine bij het krie ken van de dag neerstortte op het vliegveld van Abadan in Perzië, zullen niet naar Nederland wor den overgebracht. Dit werd gis teravond medegedeeld door de Marinevoorlichtingsdienst in te genspraak met de oorspronkelijke berichten. De autoriteiten treffen thans voorbereidingen voor het ter aarde laten bestellen van slachtoffers te Abadan. de Gisteravond werd door de Marine- voorlichtingsdienst ook nog medege deeld dat niet de oorspronkelijke be manning van het toestel was omgeko men. De verongelukte „Mariner" <P. 303) stond reeds enige tijd in Abadan aan de grond voor reparatiewerkzaam heden. In verband daarmede was de oorspronkelijke bemanning van het vliegtuig, afkom ;tig uit Nederlands Nieuw-Guinea, reeds naar Nederland teruggekeerd, aangezien verwacht mocht worden, dat deze reparatie enige tijd zou duren. De reparatieploeg van de Marine Luchtvaartdienst was van ons land naar Abadan gevlogen met het nodige mate riaal. Gisterochtend steeg het vliegtuig op voor de definitieve thuisreis. Aan boord bevond zioh de desbetreffende reparatieploeg en enig vliegend perso neel, dat het toestel naar Nederland zou brengen. De oorspronkelijke bemanning is na terugkomst in Nederland deels weer naar Nederlands Nieru w-Guinea gedirigeerd en staat voor een ander deel gereed voor vertrek. Volgens de gegevens van de Marine is het toestel neergestort op de landings baan van het vliegveld, toen het wegens een defect aan de olielciding kort na de start daarheen wilde terugkeren. Func tionarissen van het vliegveld Abadan deelden later mede, dat het vliegtuig vermoedelijk al in brand stond voordat het neerstortte. Kapitein-luitenant ter zee G. F. Venema en luitenant ter zee van technische diensten 1ste klas J. B. van der Berg ztfn vandaag naar Abadan vertrokken als commissie van onderzoek. Wegversperringen in Frankrijk tegen Algerijnse rebellen In de strijd tegen de Algerijnse ter roristen in Frankrijk gaat men een nieuwe tactiek voeren: in geheel Frank rijk zullen wegversperringen worden op geworpen om de politie 24 uur per dag in staat te stellen automobilisten aan te houden, die niet geheel worden ver trouwd. Daarbij zal onder meer ge bruik worden gemaakt van prikkel draad, ijzeren staven en stalen kabels. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft de autobezitters verzocht on middellijk gehoor te geven aan even tuele sommatiebevelen van politieman nen, die in de strijd tegen het terroris me zijn ingeschakeld. Hetzelfde geldt voor andere Franse burgers die zich in de buurt van vitale punten bevinden. Zij moeten eveneens onmiddellijk ge hoor geven aan bevelen van leden van de gewapende macht. In verscheidene streken van Frankrijk heeft de politie gisteren talrijke arres taties van Noordafrikanen verricht. Zo werd te St.-Etienne een sabotagegroep van 35 man opgerold en te Lyon een groep van 16 F.L.N.-strijders. Ook in Dyon en Metz en omgeving werden aanhoudingen verricht. In de afgelopen twee etmalen is er tussen Franse troepen en Algerijnse opstandelingen in Oost-Algerije heftig gevochten. De strijd speelde zich vol gens een officiële Franse mededeling af over een gebied van 60 km. lengte. Er sneuvelden 113 Algerijnen. De natio nalisten waren goed bewapend, de Fran sen moesten tanks, artillerie en vlieg tuigen in het vuur brengen. Laten wij bescheiden zijn, zegt Adenauer tot de Duitsers (Van onze correspondent te Bonn) In een vandaag gepubliceerd interview met het Hamburgse dagblad „Die Welt" verklaarde de Westduitse Bondskanse lier dr. Konrad Adenauer in zijn vakantie-oord Cadenabbia in Noord- Italië: „Wij Duitsers denken zo makke lijk, dat wij al groot en machtig zijn, maar wie zijn wij eigenlijk? Wij zijn toch vergeleken met Frankrijk en Enge land een heel arm land. Het ergste is echter, dat zovele Duitsers het verleden vergeten hebben. Er is niemand, die een nazi wil zijn geweest. We moeten ons er evenwel niet in vergissen, dat de andere volkeren langer over het Duitse verleden denken dan wij en wij moeten daarom bijzonder bescheiden optreden". Adenauer verheugde zich zeer over een mededeling van zijn Italiaanse collega Fanfani. die hem had meegedeeld, dat er dit jaar geen enkele klacht over het bezoek van Duitse toeristen in Italië is geweest, hoewel niet minder dan ander half miljoen Duitsers Italië hebben be zocht. De Westduitse kanselier meende, dat de Russen er niet over dachten, een oorlog te beginnen en dat evenmin de Chinezen van plan waren over de kwes tie Formosa met de Amerikanen in het strijdperk te treden, „opdat de Russen als lachende derden de winst zouden opstrijken". Hij was er van overtuigd, dat de Sovjetrussische premier Kroesjts- jef vrede en ontwapening wenste, omdat het hem er om te doen is een hogere levensstandaard in de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Dit is de eerste uitlating van Adenauer over de gang van zaken in de wereld sedert hij begin augustus met vakantie ging. De bondskanselier bezoekt zondag ,a.s. de Franse premier De Gaulle in Lotharingen en begint daarmee zijn politieke werkzaamheden wear.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1