FILTRA Son filtre Koningin Juliana: „Wij hebben ons geweten te volgen als onze gids" Nieuwe VMolenaarsbrug te Alplien .Hart open voor Christus' geest" Het Russische verkeerstoestel lijkt erg veel op bommenwerper Weinig vreugde bij openstelling 17ste jaargangr Donderdag 11 september 1958 Vierde blad no. 29541 Koningin en Prins te Noordwijk op Int. Congres voor christelijk leiderschap „Het maakt grote indruk een groep mensen te ontmoeten, waarvan «n ieder zich welbewust is van de ernst van zijn eigen verantwoorde- Ijkheid, en erop gericht, het beste gebruik van zijn talenten en van de iem geboden gelegenheden en mogelijkheden te maken. Het gaat hier an het zoeken van Gods bedoelingen met het eigen leven en met dat an de gemeenschap. Wij mensen kennen niets van de goddelijke Jannen voor onze wereld van tevoren. Achteraf herkennen wij er ians van, in diepe ootmoed. Wij hebben ons geweten te volgen als aize gids de enige die ons met grote zekerheid in de goede rich- ing wil leiden. In later tijden zal die richting blijken de historisch angewezenen te zijn geweest". Deze woorden sprak H.M. de Koningin Dt de 270 gedelegeerden uit 20 landen op de conferentie van de iternational Council for christian leadership (Internationale Raad oor christelijk leiderschap) die gisteravond in Noordwijk is geopend. Boodschap van 'rinses Wilhelmina H.M. vervolgde: „Hoe zeldzaam kwaad i het zijn, om niet aldus mee te wer- D met het plan van God de God n Christus, zoals mijn moeder het emt en wat hetzelfde is. Elke verspil- ig van onze door God gegeven moge- Bieden is iets, wat wij ons zelf nooit innen vergeven, want daardoor zou- H wij uitgeschakeld worden van het ptact met de oorsprong van warmte, jht en energie. Wij hebben de vrijheid goed te doen en een wezen te zijn, «ïgoed als we de vrijheid hebben om el schade om ons heen aan te richten. Het enige belangrijke is, dat wij fljd bereid zijn het goede gebruik te tken van onze steeds aanwezige kan- a. Aan de andere kant is al onze be- (jvigheid, die door menselijke kort- ttitigheid is ingegeven hoe gewichtig ons zelf ook mag toeschijnen een een onbelangrijke, onnutte kome- gezien in het licht van de eeuwig- id, en die zal nooit meer schade aan- (hten binnen het plan van de Eeuwige h Hij toestaat. Hij weet hoe dwaas (1 kinderen kunnen zijn, ondanks dat het hun toevertrouwt om te doen t Hij wil, dat gedaan moet worden e zeer zij steeds ook falen. Het is Zijn Bade, die, met goddelijk geduld, ons bit laat varen, en ons zelf, telkens er. een nieuwe kans biedt, opdat wij »gen leren te leven volgens zijn be- elingen. LEVEN TN GENADE VAN OPENHEID Waar wanneer ons hart open is voor je geest van Christus verkrijgen onze Saden vanzelf een constructieve aard. let wordt dan onmogelijk, dat we jan ons werk nog als hartloze machi- les verrichten: hoewel dezulke enorm iffectieve mechanieken mogen schij- »en, uiteindelijk betekenen ze de dood roor dingen van levensbelang. Maar lij, die leven in de genade van die »penheid, zullen altijd levend zijn. fcij zullen steeds slagaderen vinden, ar het levensbloed doorheen kan omen, zonder dat dit tot stilstand kan pien. Zij zullen nieuwe levende vor- in scheppen voor de maatschappij, jlke haar steeds weer blijven verjon- h. Wanneer ons hart open is voor de Ést van Christus, staat het open voor [onze kinderen en voor de mensheid geheel, waar het voor hen gaat om op of er onder, en inderdaad te allen Be. PRINSES WILHELMINA KON NIET AANWEZIG ZIJN Mijn moeder had gehoopt hier als ere voorzitster van deze conferentie aan wezig te kunnen zijn en zij verheugde 6r zich zeer op deze avond in uw midden te kunnen verkeren. Evenwel haar hoge leeftijd, samen met een Ongesteldheid, hebben haar de grote teleurstelling bezorgd, hier niet tegen woordig te kunnen zijn. Zij had een boodschap voor U gereed, fc ik U, op haar verzoek, zal voorlezen (en grote taak ligt voor ons. Het moet S zeer duidelijk voor ogen staan, dat I de niet-christelijke wereld iets moe- i tonen, waarop zij jaloers kan zijn. fe dat de levens, de verbeelding en de lending opdracht der kerk Onder voorzitterschap van prof. <dx. P. jendermaker hebben gisteren in de lang. Luth. Augiustanakenk te Am- Érdam predikanten, afgevaardigden ïi kerkeraden en zendingscommissies Ir Lutherse gemeenten het werk van de pdingsraad besproken. Prof. Boender- fiker wees erop. dat deze vergadering n principieel 'begin was. Het Luthers nootschap voor in- en uitwendige hding, dat het werk der zending be- fftigde is opgeheven. Krachtens een node besluit, heeft de zendingsraad Ir kerk thans de opdracht dit werk te nichten. Nu is er dus geen sprake eer van arbeid buiten de kerkeraden li, maar de gehele kerk is verantwoor- ilijk In de- bespreking bleek de veel- nvaitendheid van het werk zowel in Sderland ten opzichte van het interne Istorale werk en de opbouw van nieu- gemeenten, als in het buitenland ten Bichte van het werk van de Lutherse fereldfedieratie. In de middagvergadering sprak Pastor Érbert Reioh, uit Hannover over de Bitse bezoekdienst in de kerkelijke ge- eenten. Deze dienst verbreekt de oude etfhode, dat de predikant alles alleen Det doen en schakelt leken in in het erk der kerk. ÏR. A. METHÖFER VOORZITTER INSTITUUT VOOR LATIJNS-AMERIKA (Tijdens de algemene ledenvergadering in het instituut voor Latijns-Amerika, fel'ke in het Kurhaus te Scheveningen prd gehouden, heeft oud-minister Ch. I. M. Wel ter het voorzitterschap over- jdragên aan mr. A. Methöfer, tot dus- Irre vice-voorzitter van het curatorium Mr. A. Methöfer. is tot 1950 in de Ne- jrlandse diplomatieke dienst werk- lam geweest. Hij was o.a. gezant in fexico, Venezuela, Peru en Bolivia. Van J54 tot medio 1957 was de heer [ethöfer directeur van het Instituut en Édertdien vice-voorzitter. zienswijze van de mensheid pakt, iets, dat misvattingen en verwarring weg neemt. Maar bovenal iets, dat de harten van de mensen voor Christus wint, hen ervan overtuigend, dat Hij het enige creatieve plan heeft om Zijn schepselen naar een betere toekomst te leiden door de eenvoud en klaarheid van ons geloof, dat leeft en geopenbaard wordt op alle terreinen van het leven. Er is zeker een behoefte aan, dat het christendom op deze wijze tot uit drukking wordt gebracht, temidden van de ontevredenheid en de woelin gen van het tijdperk waarin wij leven. Daarbij moeten wtf nooit ook maar een ogenblik het grote ljjden, waarvan miljoenen van onze broeders en zus ters het slachtoffer zijn, vergeten. NEEM AANDEEL IN CHRISTUS' PLAN! Christus voltooit zijn raadsplan door middel van de mens. Ik ben er zeker van, dat U het allen met mij eens zijt, dat wij er naar moeten streven Zijn kanalen te zijn, waardoor Zijn liefde en Zijn macht komt naar de individuele mens en de wereld. Moge deze confe rentie leiden tot het eensgezind aan vaarden van Christus' plan om de mens heid te redden van zijn ellende en zijn verwarring van het ogenblik, om zo doende aandeel te nemen in zijn plan." De boodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina werd besloten met een aan haling uit de brief van Paulus aan de Epheziërs in de vertaling van J. B. Philips, welke luidde: „God bedoelt in Zijn soevereine wil, dat de gehele men selijke geschiedenis verwezenlijkt zal worden in Christus, dat alles, dat leeft in de hemel of op aarde zijn vervolma king en voltooiing in Hem zal vinden." H.M. de Koningin arriveerde gister avond om half zeven in Noordwijk uit Vaassen, waar zij in de middag een woonoord voor Ambonezen had bezocht. Met Prins Bemhard, die kort te voren was aangekomen, zat H.M. aan een diner aan met een aantal gedelegeerden op de conferentie en leden van het Corps Diplomatique, bij wie de deken van dat corps, de ambassadeur van Canada te 's-Gravenhage, de heer Thomas A. Stone. De openingsbijeen komst van de conferentie, die tot onder werp heeft „De internationale toestand eist gezamenlijke actie van alle christe nen" en die tot zondag zal duren, werd besloten met een korte toespraak door de Amerikaanse senator Frank Carlson, voorzitter van de raad en door de secretaris-generaal daarvan, dr. Abra ham Vereide. Koningin bij de Ambonezen in Vaassen Gistermiddag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het onlangs geopende Ambonezenwoonoord te Vaassen. De Koningin en haar gevolg werden ontvangen door mr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, mr H. W. Bloemers, Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land. mr. C. N. Renken, burgemeester van Epe. en de heer A. J. van Raalte, commissaris van Ambonezenzorg. Nadat de beheerder van het woon oord, de heer J. Over de Linden, en de kampraad van het woonoord1 aan de Koningin waren voorgesteld, bood de 13-jarige Juliaantje Sinay, die gekleed was in sarong en kabaja, aan Hare Majesteit een boeket aan. bestaande uit lila anjers en gele asters. De Koningin begaf zich vervolgens naar de kantine, waar zij zich onge dwongen onderhield met de vertegen woordigers van verscheidene organisa ties van Ambonezen en vertegenwoor digers van het commissariaat Ambone zenzorg. De Koningin bezocht de kleu terschool. waar de peuters, die allen grote oranje of rood wit blauwe bloe men droegen, enkele liedjes zongen, en de lagere school, waar zij zich zeer geïn teresseerd toonde voor het werk van de kinderen. De Koningin bracht tenslotte nog een bezoek aan de woning waar de heer A. Saya met zijn vrouw en 12-jarig doch tertje woont, en aan die waar de heer A. Tapilaha met vrouw en vier kinderen woont. Het Ambonezenwoonoord Vaassen be slaat een terrein van circa 6 hectaren en bestaat uit 30 woonbarakken met 174 woningen van verschillend type. Hiervan zijn er reeds 133 bewoond. Men vindt er voorts een sociaal medisch centrum, een schoolbarak met lokalen voor kleuter en lager onderwijs alsmede voor nijver heidsonderwijs, een kerkgebouw met 276 zitplaatsen en een ruime kantine. Voorts zijn er voor de kinderen speelwerktui- gen opgesteld. Regering: „Er zijn echter verschillen" Een Martin Mariner op het vlieg-Deze toestellen werden enige jaren kamp Valkenburg. Een toestel van geleden in gebruik genomen als dit type is bij Abadan verongeluktI vervanging van de Catalina's, die vele jaren lang dienst hebben ge daan in Nieuw-Guinea. Gistermiddag om precies 2 minuten voor half één werden de hekken voor de opritten van de nieuwe, thans provinciale, dubbele bascule- brug over de Heimanswetering bij 's-Molenaars weggehaald en de klappen neergelaten, waarna de afsluitbomen omhoog gingen en de brug door het verkeer in gebruik werd genomen. Alles gebeurde dit keer zonder enig officieel vertoon, zonder gesproken woord en zelfs zonder de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, terwijl de aanwezige heren van de Provinciale Waterstaat ir. Hanskamp, ir. Teekens, ir. Krefeld en de heer Lamain, de water bouwkundige van de provincie, op dat moment juist onder een der opritten schuilden voor een fikse regenbui en derhalve de openstelling ook nog gemist hebben. Dit laatste bleek echter kennelijk een vergis sing te zijn, zoals uit de „gesprekken" daarna viel op te vangen. De film, die een der heren van de ingebruikneming moest maken, zal het nu ook zonder dit gedeelte moeten doen. Dat het gemeentebestuur afwezig was zal stellig wel een andere reden gehad hebben. bekend werden. Het heeft hen echter niet mogen baten; de heren van dePro- vincale Waterstaat bleken een andere mening toegedaan, terwijl bovendien geld voor een brug meer noordelijk met daardoor langere opritten, waarschijn lijk ook niet aanwezig was. Zoals de brug er nu bij ligt, die op zich zelf een prach tig stuk techniek is, krijgt men vooral vanuit de hoogte de indruk, dat een gro te hand met enorm geweld, de brug en opritten op zijn plaats heeft geschoven waarbij woningen ter weerszijden van de Wetering gewoon onderste boven gescho ven zijn. Niettemin betekent deze brug voor het verkeer zowel te land als op het water, natuurlijk een grote verbetering. Het is nu (een kostbare) zaak voor de gemeen te de toegangswegen, zoals de Ouds- hoornseweg en de Gnephoek met spoed te verbreding en aan te passen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Gerbrandy over de luchtvaartovereenkomst met Rusland inzake de luchtlijn Amsterdam-Mos kou v.v. heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mede namens de ministers van Oorlog en van Verkeer en Waterstaat, geantwoord, dat het uiterlijk van het type verkeersvlieg tuig TU-104, dat door Aeroflot wordt gebruikt op de lijndiensten van Mos kou naar Kopenhagen, Amsterdam, Brussel en Parijs, is, strikt genomen, niet precies gelijk aan de Sovjetrus- sische bommenwerpers van het type TU-16. Bij de bommenwerper TU-16 is de romp iets smaller en staan de motoren dichter bij de romp dan bij het ver keersvliegtuig TU-104 het geval is. Ook Zwarte ooievaar bij Heerde Sedert enkele dagen houdt zich in de buurtschap Horsthoek bij Heerde een zwarte ooievaar (Cioonia Nigra) op. Deze zeldzame vogel, dóe een rode snavel di'to poten en een wit vest heeft, is bijna even groot als de bekende eiber. Indien hier geen sprake is van een ontvlucht dier uit een of ander park, dan is een van de zeldzaamste waarnemingen van de laatste tijd gedaan. HANDGRANAAT IN MAKASSAR ONTPLOFT In een drukbezochte kermistent op een handelstentoonstelling in Makassar is dinsdagavond een handgranaat ont ploft, welke 39 personen verwondde. Een der gewonden overleed later in een zie kenhuis, de anderen konden na behan deling naar huis. De politie staat voor een raadsel wie de handgranaat wierp. CONFERENTIE KERK EN VREDE De Vereniging Kerk en Vrede zal op 20 en 21 september een landelijke con ferentie houden in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam over het thema „Verzoening". Als sprekers zul len optreden prof. dr. J. Verkuyl, laat stelijk gereformeerd hoogleraar te Dja karta, met het onderwerp: „Verzoening NederlandIndonesië", prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar te Utrecht, da. A. E. Ruys van Berlijn en dr. K. Strijd, her vormd predikant te 's-Hertogenbosch, onderwerp: „Verzoeningspolitiek illusie of noodzaak" en ds. J. A. van Nieuwen- huysen en de heer P. A. Burggraaf, die zullen spreken over „Leven in dienst der verzoening" en „Verzoening, de taak der jongeren". staat bij de bommenwerper de vleugel iets hoger in de romp dan bij de TU- 104, terwijl bij de bommenwerper in het staartgedeelte 2 uitkijkkoepeltjes voorkomen, die bij het passagiersvlieg tuig TU-104 ontbreken Er zijn voorts nog andere uiterlijke verschillen van secundaire aard, waarop hier niet nader behoeft te worden ingegaan. Tot op grote hoogte is het verschil tussen beide vliegtuigtypen voor enigs zins geoefenden nog waarneembaar. Het gevaar, dat militaire Sovjetrus- sische vliegtuigen onder het mom van verkeersvliegtuigen onverhoeds boven NAVO-landen in West-Europa zouden verschijnen, achten de minister en zijn betrokken ambtgenoten niet aanwezig, aangezien een militaire actie tegen en kele Westeuropese landen afzonderlijk wel uitgesloten moet worden geacht. Enige militaire actie, tegen welk Euro pees land dan ook, zal in de huidige constellatie steeds een onderdeel uit maken van een militaire actie in groter verband. Het is niet aannemelijk, dat zulk een actie zou worden ondernomen tegen een of ander doel, dat toevall g door een verkeersvliegtuig zou kunnen worden bestreken. Verkeersvliegtuigen vliegen bovendien volgens een vastge steld tijdschema over een tevoren be paalde route. Prof. Verrijn Stuart voorzitter der S.E.R. De minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. heeft, mede ra- mens zijn betrokken ambtgenoten de SER ervan in kennis gesteld, dat in overweging is aan H.M. de Koningin ter benoeming tot voorzitter van die raad voor te dragen prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam, en wel met ingang van 1 oktober w^lke eindigt op 31 maart 1960. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 11 van de wet op de bedrijfsorgani satie nodigt de minister de raad uit hem zijn oordeel over dit voornemen kenbaar te maken. Prof dr. G. M. Verrijn Stuart, die o.m. gedurende velejaren directeur is ge weest van de Amsterdamse Bank NV, is geboren te 's-Gravenhage op 16 sep tember 1893. Hij is thans buitengewoon hoogleraar in de staatshuishoudkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Sinds de instelling van de SER in 1950 maakt prof. Verrijn Stuart deel uit van dit college. Hoe nodig het overigens wel was, dat aan 's-Molenaars een nieuwe over gang over de Wetering kwam werd ons nog eens duidelijk gemaakt door de he ren van het Hoogheemraadschap Rijn land, O. Krul, technisch hoofdambte naar en A. Bos, opzichter bij Rijnland. De oude, smalle, brug heeft 97 jaar dienst gedaan: zij dateert uit 1861. Alles is totaal versleten, zoals ook de brug wachter de heer A. Rijnsburger, die bijna zes jaar dag in dag uit dienst heeft gedaan, bevestigde. De heer Rijns burger pachtte de brug van Rijnland en was dus eigen baas, daarom deed hij da gelijks wel 20 uur dienst. Op de nieuwe brug komen thans drie brugwachters, die slechts acht uur dienst zullen doen en het heel wat gemakkelijker zullen krij gen dan de heer Rijnsburger, in de eer ste plaats omdat de brug veel hoger is en bovendien geheel elektrisch bediend wordt. De heer C. van 't Wout is als brugwachter A aangesteld met de heren P. van Dam uit Koudekerk en de heer G. van Dinteren als brugwachters. WEINIG VREUGDE Natuurlijk was er van de zijde van de bewoners van 's-Molenaars nog al be langstelling voor deze ingreep in dit ge deelte van de gemeente. Of er echter wel veel vreugde was, menen wij te moe ten betwijfelen. Slechts hier en daar wapperde een vlag. De meeste bewoners hadden veel liever öf de oude brug gehouden, maar dan vernieuwd en verbeterd öf deze nieuwe brug een flink aantal meters meer noordwaarts gezien, waar open ruimte genoeg is. Wellicnt had dan meteen een prima rechtstreekse verbinding tot stand kunnen komen met de Oranje Nassau- singel, waardoor vooral de Oudshoornse- weg belangrijk ontlast zou zijn van het zware verkeer dat nu nog veel meer dan voorheen gebruik zal maken van deze nieuwe oeververbinding en daarvoor over de Oudshoornseweg de oostelijke oprit moet bereiken. Neen, veel vreugde konden wij niet ontdekken bij de toeschouwers en om wonenden. die wel degelijk sterk gepro- 'beerd hebben de autoriteiten tot andere gedachten te brengen, toen de plannen ENGELSE HULP VOOR NEDERLANDSE ONDERZEEBOOT. Een arts van de Britse luchtmacht is per helikopter afgezet op de Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. „Zeeleeuw" om daar de eerste officier te behandelen voor een ernstig verwonde hand. De „Zeeleeuw", die onderweg was naar Leith, had in een S.O.S. om hulp ge vraagd voor de betrokken officier. Deze wijze van hulpverlening was tevens een oefening in de samenwerking op dit ge bied tussen de verschillende vlootonder- delen, zo voegt de Marine Voorlichtings dienst aan dit bericht toe. OEGSTGEES1 BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus J. M., zn van Fr. de Rooij en A. Verplancke, Cornells, zn van J. O. Blankensteijn en J. van der Vliet Hélène M., dr van R. Lubach en Ch. Neij- enhuis, Renatus P. H„ zn van H. A. M. Jansen en M. Simons, Samuel, zn van S. van der Melj en G. van Vliet. Ondertrouwd: E. J. J. Weslerhout, 26 Jaar en B. Fr. Kluit, 24 jaar, J. L. de Boer 32 Jaar en C. M. Langver, 26 Jaar. Cr. van Uchelen, 33 jaar en E. Brouwer, 23 jaar J. G. W. Faber, 28 Jaar en E. G. Belgraver. 31 Jaar, E. Oostendorp, 26 Jaar en J. N. DE NIEUWE BRUG Brugwachter Rijnsburger int voor de laatste maal op de oude brug het bruggeld. J. Amersfoort, 22 Jaar, Th. A. van den Ing 21 Jaar en A. J. van Bellen. 25 jaar. Getrouwd: A. D. van Veen, 28 Jaar en D. J. van Gelderen, 23 Jaar. R. FY, J. Noordhoek Hegt, 24 Jaar en M. Gw. Duy- vendak, 24 jaar, P. Geerlings, 28 Jaar en R. M. C. Glasbergen. F. Ultzen, 25 Jaar en G. Tuinhof de Moed, 22 jaar. OverledenA. Malten, 77 Jaax.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11