w Valkenburgse paardenmarkt met meer muzikanten dan viervoeters Volgens Duitse Lufthansa weerstoif luchtvaart de recessie in Amerill WEET JE NOG WEL D1 W i D] De oudste zal de laatste zijn Du itse luchtvaartmaatschappij verloor in 1957 27 miljoen mark WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1058 Wéér in de regen Vijfentwintig muzikanten voerden vanochtend trots blazend en trommelend burgemeester M. H. van der Have en echtgenote benevens het marktcomité naar het terrein van de Valkenburgse paardenmarkt. Daar bleken de muzikanten in de meerderheid te zijn. Niet alleen omdat hun gelederen daar versterkt waren door de kapel van het Marinevliegkamp, maar ook omdat al die muziek zich concentreerde om slechts twee volwassen viervoeters, die gezelschap hadden van een tiental veulens.Dat alles maakte in de druilerige regen een wat verwaterde indruk. denmarkt ZAL ook de laatste zijn! Dus mogen we verwachten dat voorlopig dit jaarlijkse feest, al of niet met voldoende viervoeters, doorgang zal vinden. Ook al schijnt het altijd maar weer te moeten regenen op deze dag! Het terrein rond de markt toonde de gebruikelijke verzameling van markt- kraampjes (die overigens lang niet alle bezet waren) en de bescheiden, maar voor de jeugd vooral aantrekkelijke, ker misattracties die er nu eenmaal bij ho ren. En er was vanochtend bij de ope ning al enige drukte, die ongetwijfeld in de loop van de dag nog wel zal toene men. Na een rondrit door de gemeente be traden burgemeester en echtgenote het marktterrein. In de muziektent, voor de kerk opgesteld, sprak burgemeester Van der Have zijn openingswoord, waarin hij dank bracht aan het comité en de hoop uitsprak dat het reeds genoemde devies van dit comité verwezenlijkt zou worden. De heer De Bruin voegde hier nog en kele woorden aan toe. En de kapel van de M.L.D. zorgde voor een gezellige muzikale omlijsting. Het was, kortom, als vanouds: een gezellige drukte waarin men niet al te zeer gebukt ging onder het bedenkelijk tekort aan aanvoer. Burgemeester Van der Have en echtgenote bij de veulens, waarop 2ich de belangstelling concentreer- de. (Foto L.D./Van Vliet) In deze tijd van mechanisatie ook op het platteland begint het paard een zeldzaamheid te worden, en mag men waarlijk niet venvachten, dat de Val kenburgse paardenmarkt, die op een tra ditie van meer dan duizend jaar kan te rugzien, zich in haar glorie van voor gaande eeuwen zal herstellen. Natuurlijk streeft Valkenburg er naar, de traditie levend te laten. Maar wanneer men aan het begrip daarvoor enige werkelijk heidszin paart, moet men toch wel aan de bestendigheid van dit festijn gaan twijfelen. Gelukkig heeft het comité, dat onder leiding van de heer C. de Bruin telken- jare weer de markt organiseert, reeds in voorgaande jaren van een verbeten doorzettingsvermogen getuigd. Nu voert het comité als devies: de oudste paar- Het voorzitterschap der V.N. Assemblee De Libanese regering heeft besloten de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Charles Malik, kandidaat te stellen voor het voorzitterschap van de komende algemene vergadering der Verenigde Naties, die op 16 september in New York begint. Zij doet dit on danks de uitspraak van het politieke comité der Arabische Liga, dat zich voor kandidaatstelling van de Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mo hammed Ahmed Mahmoed heeft uitge sproken. Diplomatieke waarnemers menen, dat door dit meningsverschil onder de Arabieren de kans van de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Po- povic, om tot voorzitter van de nieuwe Assemblée te worden gekozen, zal stijgen. Zo zag het marktterrein eruit, toen de autoriteiten arriveerden voor de officiële openingt een im posante leegte met op de achter- I grond de trouwe viervoeters ij eer hoog hielden. I (Foto L.D./Vanjit Geen belangstelling voor Amsterdam Dubbel late oogst Opbrengst viel niet tegen In 1958 was van april tot en met juli de temperatuur bijna een graad Celsius te laag. In dezelfde periode was er onge veer 10% te weinig zon en bijna 10% te veel neerslag. In 1956 viel er in dit tijd vak ongeveer evenveel neerslag als dit jaar, doch door een geringer aantal uren zonneschijn bleef de gemiddelde tempe ratuur lager. Voor de oogst van akker bouwgewassen zijn de weersomstandig heden in augustus van doorslaggevende betekenis. De eerste decade van augus tus had dit jaar wat te weinig zon-uren en de tweede decade had bovendien veel te veel neerslag. De verdeling van deze neerslag was door de zware buien, welke merendeels plaatselijk waren, zeer onre gelmatig. doch op de meeste plaatsen viel genoeg om het oogstwerk volkomen stil te leggen. Het afrypen was bij vele gewassen later dan gewoonlijk en zo doende is dit jaar de oogst dubbel laat. Aldus het landbouwoogstbericht, sa mengesteld door de directie akker- en weidebouw van de directie van de Land bouw, naar de toestand op 20 augustus 1958. Resumerende wordt gezegd, dat de opbrengsten tot nu toe in het algemeen niet zijn tegengevallen. De kwaliteit laat hier en daar echter wel te wensen over. Behoudens in het noorden is er in de granen nog weinig schot. De nog te velde staande gewassen al of niet gemaaid hebben een wat minder gunstige oogstverwachting dan in het vorige oogstiberioht. Door 2 3 weken mooi droog weer zou een groot gedeelte van de oogst droog kunnen worden geborgen ten voordele van de kwaliteit en zou de grote achter stand in de oogst/werkzaamheden en de stoppelbewerking voor een belangrijk gedeelte kunnen worden ingehaald. VERZETSORGANISATIE VAN BRITTEN OP CYPRUS? In Nicosia zijn gisteren vlugschriften in het Engels verspreid, ondertekend met „Cromwell". Daarin wordt gezegd, dat er een organisatie van Britten is opgericht ter bestrijding van de Griekse verzetsbeweging „Eoka". „Als er nog meer Britten worden ver moord, zullen mijn „ijzeren mannen" genadeloos en hard terugslaan", zegt „Cromwell". Sinds de Eoka in 1953 met haar aoüe begon, zijn er meer dan honderd Brit ten om het leven gekomen, naast hon derden Griekse Cyprioten en vele Tur ken. Een Turkse ondergrondse organisatie, de T.M.T., die ook tegen de Eoka op treedt, is door de Cyprische overheid vogelvrij verklaard. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Mellssant (toez.) G. J. Voortman, kand. te Rijssen. Beroepen te Holwlerde J. Juckema, kand. te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland J. H? Meyer te Haamstede. Beroepen te Wijckel (Fr.) A. Groene- wegen, kand. te 's-Gravenhage. Aange nomen naar Opperdoes S. van der Linde, kand. te Lemele (O), die bedankte voor Hblaard. Oosterend (Fr.) m voor Tholen- Poortvliet Bedankt voor Nieuwlande en Vollenhove-Slnt Janskloostcr D. Bouw- knegt te Wolphaartsdljk voor Nleuwer- kerk aan de IJssel G. de Jong. kand. te Nijega (Small.) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo G. de Vries te Zeist Aangenomen naar Llsse D. H. Blesma te F Haarlem-Noord. j f REMONSTR BROEDERSCHAP t t.eroepen te Boskoop-Waddlnxveen-Al- f -*1 A <TI_kn f (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse luchtvaartmaatschappijen .Lufthansa" en ook de andere grote luchtvaartmaatschappijen in Amerika en Europa zijn nau welijks getroffen door de Amerikaanse economische recessie van de laatste twaalf maanden. Dit werd te Bonn meegedeeld op een perscon ferentie. waarop de Lufthansa opening van zaken deed over haar tweede boekjaar. 1957. De Lufthansa begon in 19551956. een periode, waarin de andere maatschappijen reeds lang weer op volle toeren draaiden. Thans heeft de Westduitse maatschappij al weer een groot apparaat tot haar beschikking en kantoren over de gehele wereld, personeel van meer dan 5000 man. een vliegerkorps van meer dan 200 piloten (onder wie 28 met dollars betaalde Amerikanen) en een vloot van 34 toestellen. Zo vermeldt de verlies- en winstreke ning over 1957 een verlies van niet minder dan DM 27 miljoen (1956 ver lies DM 24 miljoen) dat door de Westduitse staat en de deelstaat Noordrijn-Westfalen werd aangevuld. In het algemeen staat de Westduitse staat en de deelstaat Noordrijn-West falen en de Westduitse PTT borg voor de leningen en de schulden van de Luft hansa, die zich, zo vernamen wij, voor lopig niet tot de algemene kapitaal markt zal wenden om gelden op te nemen. Enerzijds leent de financiële toestand van het bedrijf zich daar thans niet voor .anderzijds is niet in te denken dat de Westduitse kapitaalmarkt wer kelijk grote belangstelling zal tonen op dit moment voor een onrenderend be drijf als de Lufthansa, dat de eerste jaren naast grote uitbreidingen nog steeds voor geweldige kosten zal komen te staan in verband met de aankopen van moderne vliegtuigen. Nabije Oosten viel tegen De Lufthansa concentreert zich uiter aard op het passagiersvervoer over de Nog alle kenmerken van een beginneling Het bedrijf vertoont overigens nog alle kenmerken van de beginner, die direct de hoogste trede op straffe van achteruitstelling zal moeten bereiken. jrE zijn uitgezwermd. Zitten nu weer „hutje- mutje" bij elkaar, in een overbevolkt Nederland, dat nau welijks meer weet hóe ons te bergen We bekijken nog eens onze reisroutes en leven bij de her innering eraan. op. Of we bekijken de foto's en kleurendia's, die ieder nu wel heeft laten afdrukken en ook dat is een „vakantie" apart. Het op het plaatje terugzien van al het moois, dat ons voor een dag of veertien in de schoot gewor pen werd. verlengt het genot en roept de dagen van „vrijheid en ongebondenheid" terug in de geesten en harten van de dui zenden, wier leven verder het ganse jaar volgens de lijnen der gelijkmatigheid verloopt. De tijden, waarin tallozen niet méér zagen dan de eigen stad of het eigen dorpje en de ogen sloten, zonder ooit iets van de wijde wereld gekend te hebben, zijn gelukkig voorbij. Velen mogen op dat „massa"- toerisme schelden, zij moeten bedenken, dat een ieder even goed als zijzélf, het recht heeft zijn ogen de kost te geven, wat mits men de vakantie góed besteedt hem tot een rijper mens maakt, wiens blik en in stelling zich verruimde, naar mate hij de wereld verder in trok. Daarom is voor hen dit „kijk je-naar buiten" als een venster, dat opengeslagen wordt in een kamer, die maandenlang niet gelucht werd. Plotseling wordt él het be dompte weggevaagd, stroomt een frisse wind naar binnen! IE lijnen waren toen plot- seling verbroken: zij kris krasten schots en scheef op de kaart van het mensen leven, dat, voor korte tijd van ijzeren wetten en plichten vrij, zichzélf kón en mócht zijn, zon der nochtans de grenzen van het toelaatbare te overschrijden. De grenzen van het land wer den echter wél overschreden; het was dóór, dat onze onder- zoekingsdrang de bevrediging vond, waarnaar wij snakten. IE de herinnering aan het Andere, het onge kende, het verrassende in zich draagt, kan alleen dóór- door al een ganse winter geluk kig zijn. Men kan natuurlijk zeggen, dat iedereen het in eigen hand heeft, om ook de gewone dage lijkse gang boeiend en levend te maken. Zo is 't voor de meesten even wel niet: er zyn te velen, wie eenvoudig daartoe de kans niet geboden wordt, omdat hun ar beid te oninteressant is of om dat zij de kunst om het leven interessant te móken. niet ken nen. Hoe weinig échte levens kunstenaars" zijn er? E terugblik geeft er een flinke stoot tegen aan: het plaatje van het mooie uitzicht, de berghut, het hotel, de alpentop, de zee of het scha duwrijke plekje in het bos, van de vrienden en vriendinnen die méé waren, misschien zélfs van de stimulerende reisleider, die harten brak. maar U waar schijnlijk allóng weer vergeten is, omdat hij iedere week een nieuwe groep onder zyn hoede nam. brengt telkens de schok der herkenning. De verzuchting: „Wéét je nog wel?"maakt zélfs de meest nuchtere een beetje week Het is uit, het is voorby Maar volgend jaar zal het op nieuw zomer en vakantie zijn! En men verheugt er zich al op! Wie éénmaal de smaak van andere landen te pakken heeft, komt er zo gauw niet meer van los! Atlantische Oceaan, waar veel wordt geboekt. Het verkeer Nabije Oosten leed sterk onder i litieke verwikkelingen en bleef j verwachtingen ten achter. Va: bijzondere plaats in het geheel Lufthansaverkeer van het binnen! net is geen sprake. Hier zyn de l, zaak uit nationale overwegingen t voeding van de grote lijnen hetu, merk van de instandhouding. DG boven is de concurrentie van de h wegen tussen de Duitse steden^ groot. Over de plaats van de Luft in het buitenland is men zeer te^f vooral de „economy class" doet hi goed in het verkeer naar ovi j, plaatsen (76 procent van de pas maakt van deze klasse gebruik), j Wat de toekomst aangaat: de,, hansa neemt in 1960 drie en if: vier Boeing 707-toestellen met turbinemotoren in gebruik, die 180 passagiers zullen kunnen ven De Lufthansa vervoerde in 1957 passagiers (1956: 229.670 en in y 74.070), waarvan bijna de helftV Noord-Amerika. Het kapitaal vr maatschappij is thans DM 120 nj_ groot. Voor de periode 1958'61 l investeringen gedaan worden ter van DM 232 miljoen. Het algemene beeld dat de hansa in het derde jaar van zjC staan, biedt is dat van een L vaartmaatschappij die door subsidies op de been wordt gein die een bijzonder snelle ontwikL heeft doorgemaakt tot een der g0 maatschappijen van de wereld financieel in staat zal worden gf in de komende jaren met de nW ste vliegtuigen deel te nemen ar concurrentiestrijd. Het net vr Lufthansa in Europa zal daarbij' worden uitgebreid, zoals datx zomer reeds geschiedde naar_ Brussel. Naar Amsterdam wil del hansa voorlopig niet vliegen. Dep afstand, de goede positie van de en de ongetwijfeld kleine belan ling in Nederland voor de grote hansa-lynen maken dit bepaald nuttig. FANTASIO phen aan den Rijn mej. A .Visscher. pro- penen-de te Lelden. Ex-circusartiest verdelgt ratten in Den Haag (Van onze Haagse redactie) „Wat de gemeente Den Haag niet lukt, doe ik in vier dagen', zei de Limburgse rattenvanger J. de Gelder, een ex-cir cusartiest, die bij de familie Pater- Waanders in de Naaldwyksestraat te Den Haag aanbelde, waar 200 ratten onder de vloer leven. „Ik doe dit werk belangeloos, omdat ik weet hoe doodsbang vrouwen voor rat ten kunnen zijn. Aan de sporen te zien, zijn er hier flinke exemplaren onder. Ik ga nu voederen met geïmpregneerd wit tebrood en dan kom ik over vier dagen voor een nabehandeling. De „zwervende ratten", die dan nog niet overleden zyn, omdat ze een maaltijd gemist hebben, krijgen dan nog een extra'tje en dan garandeer ik dat een jaar lang geen rat dit huis zal betreden". De heer De Gelder, die het gif door een laboratorium liet vervaardigen, heeft voor hij zich in 1950 als rattenverdelger vestigde, een hele studie over de ratten gemaakt. Hy kent de gang van de rat van 's morgens vroeg tot diep in de nacht, doorgrondt karakter en gewoon ten. Hij toont grote foto's met jachttro feeën: tientallen overleden langstaar ten met een trotse heer De Gelder er naast. Over vier dagen kan er misschien wel weer zo'n foto gemaakt worden, in het huis aan de Naaldwyksestraat 81, waar de gemeente totnutoe tevergeefs met poeder strooide. De „Martin-Mariner" In verband met het vliegtuigongeval b(j Abadan men zie pag. 1 ver nemen wy, dat de Marineluchtvaart dienst sinds enige jaren een aantal „Martin Mariner" amfibievliegtuigen in gebruik heeft. Het zyn tweemoto- rige toestellen, die voor verscheidene doeleinden kunnen worden gebruikt, o.a. als patrouillevliegtuig en als trans, porttoestel. De machines hebben een vleugel, die aan de bozenzyde van de bootvormige romp is aangebracht, vlakby de romp heeft de vleugel een flauwe V-vorm. In de overgang van de „punten van de V" naar de rechte vleugelstukken zyn de twee motoren aangebracht, het staart stuk heeft dezelfde V-vorm. aan de twee uiteinden van dit staartstuk bevin den zich twee kielvlakken, die schuin naar de rompzyde overhellen. Aan de vleugeluiteinden bevinden zich uitklap bare drijvers. De „Mariner" is in 1936 door de Amerikaanse Marine besteld; het eerste prototype kwam in 1938 gereed. Het toe stel is in de loop der jaren gevolueerd, het kan thans met een maximum start gewicht van ruim 25.000 kilo maximaal circa 5.000 kilometer zonder tussenlan ding afleggen. In plaats van bommen, dieptebommen en torpedo's kan een in gewicht daarmee overeenkomende vracht van goederen en/of personen worden vervoerd. De spanwydte van de vleugel is circa 36 meter, de lengte van het toestel ruim 23 meter en de hoogte (van top der kiel vlakken af gerekend) ruri-' 5 meter. RIJDT U BRAVOUR oovervrochT Stoot vangt U rif* op met Mn losi" hand Met twee hondjg vast bentU op olies voorbereiL De bestuurder van een auto moet minste één hand aan het stuur het Maar de ANWB vraagt U, in het bi van de verkeersveiligheid: Maak eri gewoonte van het stuur met één I vast te houden!!!! By het rijden op wegen buiten di bouwde kom rijden velen in een dl lyke houding; zy beseffen meestal dat zy op een onverwacht ogenblik, I neer een plotselinge manoeuvre b zakelyk is (een klapband byv. kon) tyd onverwachteen achter! op het noodlot hebben. Zy stempelen zich door hun hou tot weggebruikers die het met hun antwoordelykheid in het verkeer nü nauw nemen. Hetzelfde geldt voor degenen di( den met de linkerelleboog op hei opende portierraam, of met de lii hand aan het dak van de auto. Al achter zo iemand rijdt, houdt dan1 bestuurder extra in de gaten: de ka groot dat zyn gedrag in overeens* ming is met zyn „slordige" houdil DUITSE BOEREN WILLEN INV VAN KAAS BEPERKEN. E De Duitse boerenbond heeft gis^ te Bonn invoerbeperkingen voor kaa vollemelkpoeder geëist. De bond is oordeel dat de marktsituatie deze ni regel noodzakelijk maakt. De bond vestigt er de aandadhf dat als gevolg van dumpinginvoerli kaas de Duitse boeren thans aanzid minder voor hun melk ontvangen 1 verleden jaar. De invoer van volle n> poeder is volgens de bond gestegen 600 tot 11.600 ton. Deze invoeren kot tegen dumpingprijzen uit verscheifl landen ook uit landen der EEG, de Duitse boerenbond

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8