Tijdelijk of f 15.- f25.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f 159.- of f 135.- De zgn. „gebedsgenezing*" van T. L. Osborn GRAMMOFOON INRUILACTIE PHILIPS Dr. F. A. Nolle bespreekt reacties uit de lezerskring Th. van der Burgh veertig jaar in Leidse gemeentedienst Pottenbakker Herman Zaalberg op 78-jarige leeftijd overleden f 159.- f 135.- Fokvee en zuivel op Vebo-show 97»te jaargang Woensdag 10 september 1958 Tweede blad no. 29540 Gaarne maak ik gebruik van de my geboden gelegenheid althans iets te zeggen over de lawine van wel zeer uiteenlopende reacties uit alle delen van het land, welke mijn artikelen over het triest gebeuren rondom Osborn hebben losgewoeld. Ik moge beginnen met het veelzeggende feit, dat er bij al die brieven niet één is, waarin een genezene zich met naam en adres aanbiedt voor medische controle! Dit is m.i. even bedenkelijk als dat andere feit, n.l. dat Osborn na de hem door dr. Mantingh (hulde!) te Groningen gestelde eisen opeens minder hoog van de toren ging blazen! Immers één zulk een aanbod zou meer houvast geven dan de tientallen ver ontwaardigde brieven, waarin mij ongeloof wordt verweten door eenvoudigen en intellectuelen, omdat ze toch zelf of via anderen hebben gehoord, dat op het Malieveld verlamden zijn gaan wandelen en blinden ziende zijn geworden. Het kan blijkbaar nooit genoeg her- waarlijk niet had gedacht, belichten haald word, dat een kinderlijk geloof in enkele briefschrijvers, die mij verwijten de almacht Gods niet inhoudt, dat men met mijn kritiek de geloofskracht van klakkeloos alles voor waar houdt, wat de genezenen te ondermijnen, zodat ze men ons op de mouw wil spelden Toen de kerk de canonieke boeken van de apocrieve scheidde, deed zij niets anders dan te kennen geven, dat he laas niet alle, overigens vrome wonder verhalen. geloofwaardig zijn. Zijn de be treffende kerkvaders derhalve ongelovig geweest? Andere briefschrijvers zoeken naar een compromis in de trant van: „Er is natuurlijk veel overdrijving en zelfsug- gestie bij. maar men zal toch niet kun nen ontkennen, dat er toch stellig wel enkele ware wonderen zijn gebeurd in Den Haag". Men voelt in deze categorie brieven de eerlijke wens om toch enkele bewijzen over te houden van Gods wonderdadig werk. Hierop zou ik allereerst nog eens met nadruk willen verklaren, dat ik gaarne naam, adres, huisarts en evt. specialist verneem van een genezene, die bereid is '1 medisch te laten controleren. Doch met nog veel meer klem zeg ik er terstond bij, dat mijn geloof in Gods onbegrensde macht in het geheel niet wordt ondermijnd, wanneer op het Ma lieveld geen enkel wonder blijkt te zijn gebeurd. Ik heb daar Osboms bewijzen niet voor nodig, omdat de ganse schep ping van Gods wonderen getuigenis af legt. 4Jn als het over genezingen moet gaan, welnu, wanneer een medicus de juiste diagnose stelt en de daarbij passende therapie instelt, weet hij dan ooit zeker de ziekei zijn genezing dankt aan zijn medisch kennen en kunnen, of b.v. aan het gebed dat God verhoorde, het zij van de zieke zelf, of van een ander, die voor hem bad? In deze wereld is de ruimte voor het wonder veel groter dan het hele Malie veld! Natuurlijk waren er ook stekelige, krenkende brieven, varianten op het volgende thema: „De dominees zijn ja loers. Die hebben moeite om nog men sen in de kerk te krijgen, en ze een half uur te boeien met hun preek. Maar bij Osborn luisteren tienduizenden twee uur lang!" Dat is onbillijk! Bij Osborn stonden of liepen de mensen twee uur lang te wachten op het wonder, dat hij had be loofd! Dat is heel iets anders dan luiste ren naar de prediking. Een cabaretvoor stelling (ook een geestelijke) pleegt lan ger te duren dan een kerkdienst! Toen Jezus 5000 mensen gespijzigd had, verdrongen de mensen zich de an dere dag in nog groter getale om hem. Hij doorzag hun motief en sprak het ook uit: „Gij komt om het wonder!" Dit had tot gevolg, dat de massa hem verliet en slechts enkele discipelen ble ven. En tot hen zei Christus toen nog: „Zoudt gijlieden ook maar niet heen gaan?" Een heel ander aspect, waaraan ik door mijn schuld weer in de ziekte terug zullen vallen! Met deze visie zijn we weer midden in de magie beland, en wordt mij de rol van het boze oog toebedeeld! In ieder geval is Osborn hiermee ge rehabiliteerd. Hij zou hebben genezen, als ik er niet geweest was! Daar zit wat in! Een droeve groep van brieven heeft recht op onze onverdeelde belangstel ling. Ze vormen een „cri de coeur" va riërend vanaf een stil verwijt tot aan een felle aanklacht tegenover de offi ciële kerk en de medische wetenschap. Het zijn getuigenissen van mensen in nood. die onbegrepen werden afge scheept, en het in wanhoop bij Osborn hebben gezocht, die evenmin tijd voor hen had. Iedere zielzorger en elke arts zal bij het lezen van zoveel eenzaamheid en leed stil worden en met zelfverwijt tot zich zelf inkeren. En dat ze bij Osborn nog meer in de massa ondergingen dan bij ons, veront schuldigt ons niet! De grootste groep brieven, minstens 50%, waren dankwoorden van mensen, gezonde en zieke, die geestelijk bestookt door gebedsgenezers, in hun aanvech ting 6teun hadden gehad bij het her vinden van hun evenwicht. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat ook rooms katholieke medechriste nen hun instemming en dank uitspra ken. sommige onder bijvoeging van ook hün bedenkingen tegen Lourdes. F. A. NOLLE. Bevestiging en intrede ds. J. H. de Boer Ds. J. H. de Boer zal zondag 5 okto ber in de Noorderkerk afscheid nemen van de Geref. Kerk van Middelburg en veertien dagen later n.l. zondagavond 19 oktober om half acht, na 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door prof. dr. K. Dijk van Amsterdam, zijn intrede doen als predikant van de Geref. Kerk van Leiden, waar hij beroepen is in de vacature van de vijfde nieuw gestichte predikantsplaats. Bevestiging en intrede vinden beide plaats in de Zuiderkerk. Ds. De Boer krijgt te Leiden als wijk- gemeente de Professorenwijk. een ge deelte van de stad in de richting van de Rijndijk en Zoeterwoude. Ds. De Boer werd op 6 juni 1915 te Makkum in Fiesland geboren. Hij be zocht eerst het gereformeerd gymna sium te Huizum bij Leeuwarden en stu deerde verder nog aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, waar hij in mei 1946 zijn kandidaatsexamen deed. Na dat kand. De Boer kort daarna door de classis Bolsward was beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken werd hij op 22 september van datzelfde jaar door ds. D. Zwart van Andijk, toen nog predi kant te Halfweg, te Monnikkendam in het ambt bevestigd. Op 31 juli 1949 ver wisselde ds. De Boer deze kerk met die van Nijverdal, vanwaar hij 27 maart 1955 naar die van Middelburg vertrok, waar hij werd bevestigd door ds. P. van Til van Middelburg. Tijdens zijn ambts bediening te Nijverdal is ds. De Boer ongeveer anderhalf jaar legerpredikant te Ede geweest. Tijdens zijn ambtsbediening te Mid delburg was ds. De Boer ook leider van het plaatselijk kerkelijk en interkerke lijk evangelisatiewerk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina. dr van J. P. van der Blom en C. Tegelaar. Robert Willem, zn van M. M. Segaar en A. H. Dekker, TJarko Martin zn van R. Houwing en H. van den Berg, Theodorus Johannes, zn van F. Weyhenke en E. C. van Bellen, Antonla, dr van W. van der Velden en E. de Heer. Geertje, dr van A Robbe en K. N. de Oude. Geert, zn van A. Jansen en M. H Bogaard. An ton Maria, zn van A. de Klerk en W. T M. Onderwater. OVERLEDEN S. H. Bouwmeester, 18 Jaar, zoon, E. A. Brune, 88 Jaar, vrouw. Veel waardering voor werk van jubilaris Een bekwaam en bij zijn superi euren om zijn inzicht in onteige ningskwesties en uitbreidingsplannen zeer gewaardeerde ambtenaar, de heer Th. v. d. Rurgh, herdacht giste ren het feit. dat hij voor veertig jaar in Leidse gemeentedienst trad. Be gonnen als leerling-ambtenaar op de afdeling Openbare Werken van de gemeente-secretarie, bekleedt de ju bilaris thans de rang van hoofdcom mies A Tijdens een gistermiddag in „Het Gulden Vlies" gehouden intieme bij eenkomst zijn grote bescheidenheid lag hieraan ten grondslag moet het de heer Van der Burgh wel duidelijk zijn geworden hoe zeer zijn persoon en werk in de ambtelijke kring, doch ook daarbuiten, worden gewaardeerd Zijn directe chef, mr J. Bool, die met de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, het College van B. en W. vertegenwoordigde, schonk in *n hartelijke toespraak aandacht aan de veelzijdige kwaliteiten van de jubile rende ambtenaar, wiens plichtsbesef spreker zag dit niet als een gemeen plaats zeer groot en wiens toewijding voor de gemeentelijke zaken enorm is. De jubilaris stelde hij dan ook gaarne tot een voorbeeld van vele hogere en lagere ambtenaren. Een enveloppe met inhoud en de oorkonde van de gemeen te onderstreepten dit woord van waar dering en felicitatie. Mr. Th. J. C. Verduin. chef van de afdeling Openbare Werken, weidde eveneens uit over de hoge plichtsop vatting van de heer Van der Burgh, die zich in de loop der jaren heeft weten te ontwikkelen als een all-round amb tenaar. wiens plichtsbesef mede voort vloeit uit diens religieuze overtuiging. Voorts stelde spreker het belangrijke aandeel, dat de jubilaris in uitbrei dingsplannen heeft in het licht, om er vervolgens op te wijzen, dat de heer Van der Borgh in onteigeningskwesties, waarvan hij de jurisprudentie terdege kent. een steunpilaar van de afdeling is. Met gepaste trot-, aldus spreker, kunt u op de achterliggende periode terugzien. Namens de afdeling bood mr. Verduin de jubilerende ambtenaar een aktentas aan. Een geschenk, waaraan in de loop van deze middag nog vele persoonlijke werden toegevoegd. De jubilaris, onder de indruk van zo veel waardering voor zijn arbeid, dankte met een kort woord. Onder de velen, die deze middag hun gelukwen en kwamen aanbfeden waren o.m. de directeur van Gemeentewerken, I Mr. Th. J. C. Verduin (rechts) brengt een dronk uit op de gezond- heid van de heer Th. van den Burgh. (Foto L.D./Van Vliet) ir. D. Y. Lem. de gemeente-architect, ir. Th. K. J. Koch, ir. J. C. H. Drost, hoofd van de afd. Stedebouwkunde en Stadsontwikkeling, de gemeente-ont vanger. de heer F. Verstegen, chefs en vele collegae van diverse afdelingen, 1 oud-collega s en tal van vrienden van de jubilaris. G. de Vos veertig jaar bij de S.L.F. De heer G. de Vos, hoofdmachinist by de SLF, herdacht gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad by dit energiebedrijf. In het stadhuis werd de heer De Vos door de burgemeester, in te genwoordigheid van de wethouder voor de bedrijven, de heer S. M. Stolp, de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. In de directiekamer van de Lichtfa brieken sprak de directeur, ir. Y. Ykema, zijn waardering uit voor het werk van dc heer De Vos, die gedurende een lange reeks van jaren de hem opgedragen taak uitstekend heeft vervuld. De directeur wenste de jubilaris geluk met zijn onderscheiding en jubileum en sprak de beste wensen uit voor de res terende jaren. Spreker overhandigde hem de oorkonde en de gratificatie van het gemeentebestuur. Ook zijn directe chefs getuigden van hun lof voor de arbeidsprestaties van de heer De Vos. De voorzitter van de Per soneelsvereniging bood hem een cadeau aan. In de fabriekskantine viel de heer De Vos hierna een hartelijke huldiging door zijn naaste collega's ten deel. Enkele ge schenken werden aangeboden. Namens zijn vakorganisatie werd de heer De Vos toegesproken door de heer J. H. Schül- ler van de Alg. Bond van Ambtenaren, die zijn woorden met een attentie on derstreepte. Na al deze blijken van vriendschap en waardering dankte de heer De Vos allen hartelijk voor de wijze, waarop deze dag tot een voor hem onvergetelijke is gemaakt. „Leidse" tulpenkoningin MOEST WACHTEN MET WELKOMSTCEREMONIE De eerste zending Hollandse bollen van 1958 - 4.715 kisten met een totaalge wicht van 379 ton - is maandag te Hobo ken (New Jersey) gearriveerd aan boord van de „Noordam" van de Holland-Ame- rika-Lijn. De Noordam, die 168 passagiers aan boord had, had een vertraging van on geveer 6j2 uur, als gevolg van slecht weer op de Atlantische Oceaan. Als ge volg van deze vertraging, moest de wel komstceremonie, die geleid zou worden door de Nederlandse tulpenkoningin, onze stadgenote de 23-jarige Leni Quant, tot dinsdagochtend uitgesteld worden. Mej. Quant, een Leidse studente, is vorige week per KLM-vliegtuig in de Ver. Staten gearriveerd. Tussen 15 sep tember en 25 oktober zal zy, zoals ge meld, een bezoek brengen aan negen ste den in de Ver. Staten en drie in Canada. Zij zal tulpenbollen aanbieden aan di verse gouverneurs, burgemeesters en an dere gemeentelijke autoriteiten en enke le lezingen .houden. GEZINSBONDBEZOEK LEGER DES HEILS In het kader van een reeks bijzondere samenkomsten van het Leger des Heils, zal donderdag de Gezinsbond Amster dam-oost onder leiding van mevr. ma joor M. Offenberg het Leidse Korps een bezoek brengen. In de avondbij eenkomst, welke zal worden opgeluisterd door muziek en zang, zal als gastspreekster optreden mevr majoor Veenvliet, directrice van het Tehuis voor werkende meisjes te Amsterdam. Gisteren hield de N.V. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij in „Den Burcht" een voorlichtingsmiddag en -avond. Aan de hand van enkele films kregen de aanwezigen een indruk van de, produkten van deze N.V. Bovendien werden de plaatselijke kachelhandelaren in de gelegenheid gesteld hun olieka chels en -haarden te demonstreren. Momenteel houdt A. de Wits Han delshuis in de foyer van de Stadsgehoor zaal een show van oliestookapparaten, een verwarmingssysteem dat steeds meer wordt toegepast. Voorts kan men op deze expositie kennis maken met een stalen keukenmeubel. Advertentie. Pionier op gebied van moderne ceramiek In de ouderdom van 78 jaar is vandaag een der bekendste Nederlandse potten bakkers, Herman Zaalberg, overleden. Het bedrijf, dat hy in Zoeterwoude-Ryndijk heeft opgebouwd, is een van de bekendste uit ons land en geniet ook in het buitenland vermaardheid. f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler, voor inbouw Hermanns Zaalberg werd op 16 januari 1880 te Leiden geboren als zoon van een bekend koperslager. Van zyn vader erfde hij de grote liefde voor het handwerk en het vakmanschap. Aan vankelijk stelde hij zijn gaven op het gebied van tekenen en boetseren in dienst van de Leidsche Ka toen drukkerij waar hij ontwerper was. In 1900 trad hij in dienst van de aardewerkfabriek van Brouwer, doch dit bevredigde hem niet, omdat hij zijn eigen ideeën op potten- bakkersgebied wilde ontplooien. In 1916 begon hy onder zeer armelijke omstan digheden zelfstandig te werken. Van een werkelijke potterij was eigenlijk nog geen sprake, want op zolder naast de bedden van zijn kinderen had hij een draaischijf staan en in de bijkeuken stond een kleine proefoven. Twee jaar later begon hij in een heel kleine werkplaats zijn pottenbakkerij. Het was geen gemakkelijke taak. welke hij op zich had genomen, want er waren tal van moeilijkheden te ovenvinnen. Over- daa zat hij aan de draaischijf en veel nachtrust werd opgeofferd om de oven met turf te stoken. Maar 'toch bleef er nog tijd over om zich te bekwamen in de ceramische scheikunde, teneinde meer te weten te komen van het handwerk, dat hem zo lief was en waarvoor by 'alles over had. Herman Zaalberg zocht de schoonheid van zijn produkten niet in overvloedige krullen en decoraties, maar in eenvoud en werkte zo, reeds toen mee aan de ver breiding van een zuiverder en beter idee over het interieur. Slechts weinigen had den in de beginjaren begrip voor zijn streven, zodat zijn strijd om het bestaan zwaar was. In 1929 vernielde een zware brand alles wat na jaren van harde strijd was opgebouwd. Herman Zaalberg liet er zich niet door afschrikken en met noes te vlijt en taai doorzettingsvermogen bouwde hij ziin pottery weer op. Hij heeft epn bedrtff zien groeien, dat een ftekende naam heeft. Een groot man in de wereld der pot tenbakkers is heengegaan, doch zyn naam zal blyven voortleven, omdat hy o.m. erkend in de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau (1950). De begrafenis van het stoffel yk overschot is bepaald op zaterdag a.s. te 2 uur op ..Rhijnhof" Van 18-20 september in Waag en op veemarkt Op de Leidse veemarkt en in het Waaggebouw wordt van 18 t.m. 20 september de grote Vebo-show gehou den. Zal het fokvee in totaal wor den 635 dieren voorgebracht op het veemarktterrein de kwaliteitsstryd aanbinden, in het Waaggebouw wordt een zuivelexpositie ingericht, waaraan ook het Ned. Zuivel Bureau zyn me dewerking zal verlenen. De Fokveedag, welke op donderdag 18 september wordt gehouden, brengt 230 blaarkoppen, 170 zwartbonten. 79 varkens. 76 schapen en 80 geiten „langs het lijntje". Dieren, dit kan nu reeds gezegd worden, die de toets der kritiek kunnen doorstaan. Herman Zaalberg, zoals men hem vroeger veel bezig zag in zijn werk plaats. Officiële publikaties VERORDENING TOT VOORKOMING VAN HELING Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd de Verordening tot voorkoming van heling, vastgesteld door de Gemeenteraad bij besluit van 21 Juli 1958 en goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij be sluit van 26 augustus 1958. Deze verordening treedt in werking op een nader door Burgemeester en Wethou- j ©en nieuwe richting heeft gegeven aan i ders te bepalen datum. de ceramiek. Ztfn verdiensten werden 's Middags om 2 uur zullen de hoogst bekroonde dieren, w.o. de vier kampioe nen, voor de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, die de Vebo-dagen ook zal openen, defileren. In het kader van deze Vebo-dagen worden op 19 september ook melk en veebeoordelingswedstrjjden gehouden. Aan de melkwedstrijd, welke staat onder leiding van ir. A. Schrooder, Rijkszuivelconsulent in Zuid-Holland, zullen de zeven hoogst gediplomeerde melkers (sters) van de melkexamens in 1958 uit het werkgebied van de Vebo deelnemen. Aan de veebeoordelingswed- stryd nemen leerlingen deel van de Chr. Landbouwschool te Hoofddorp, de Ryks- landbouwwinterscholen te Gouda, Alk maar en Schagen en van de R.-K. Landbouwscholen te Voorhout en Zoe terwoude. In totaal zijn dit tien groepen die onder leiding van ir. K. Stapel, hoofdinspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek, een proeve van bekwaamheid zullen afleggen. Ook voor de zuivelexpositie. die van donderdag t.e.m. zaterdag in het Waag gebouw wordt ingericht, bestaat grote belangstelling. Er komen hier 110 in zendingen boerenkaas, w.o. 15 uitslui tend van Leidse kaas. Een totaal aantal, dat iets hoger ligt dan vorig jaar. Zal de handel tijdens deze expositie laten zien hoe grote aandacht er aan de produkten wordt besteed voor aleer deze op de toonbank komen of voor export gereed zyn, het Ned. Zuivel Bureau zal kookdemonstraties verzorgen, waarbij kaas een belangrijk onderdeel vormt, en enkele films vertonen. Zoals reeds bekend zal de Commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland dit 23ste Vebo-festijn zou het jubi leum in een overdekte veemarkt gevierd kunnen worden? donderdag 18 sep tember 's morgens om tien uur in het Waaggebouw openen. In het kader van deze dagen komt er op zaterdag 20 september een feestelijke warenmarkt, waarvan de organisatie in handen is van de afdeling Leiden van de Ver. voor de Markt-, Rivier- en Straathandel. FINALE VOCALISTENCONCOURS 'S HERTOGENBOSCH Tot de finale van het internationaal vocalistenconcours te 's Hertogenbosch zijn 14 zangers en zangeressen "toegela ten van de 24, die aan de demi-finale hebben deelgenomen. Het zijn de sopra nen: Maxie Antoinette Sighele (Italië), Halina Slonica (Polen) Elisabeth Simon (Engeland), Loris Suttx>n (Engeland) en Eveline Lear Amerika) de Alten Alena HavHoa va (Tsjecho-Slowakijei. Nell Allen Duitsland de tenoren Mi- chele Molese Amsterdam» en William Flavin (Amerika» en de bassen B Kruy- sen (Den Haag» Jerzy Szymanski (Po len) Busby Ranken (Engeland), Aurelio EstanisLao (Philippynen) en Jerzy Artys (Polen).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3