,Een aanval op communistisch China betekent aanval op de Sovjet-Unie' Amerika deed zich strop om de nek WEERBERICHT KROESJTSJEF WAARSCHUWT EISENHOWER ,Geen vredezolang Amerikaanse vloot niet is teruggetrokken!' PRINSES IRENE VING HAAR UTRECHTSE STUDIE AAN Engeland werpt zich energiek op temmen van de H-bom Verklaring ran Mao Tse toeng: En gaf het einde van het touw in handen van tegenstanders 97ste jaargang DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 No. 29539 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H„ Redactie 21507^ Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie. Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie heeft president Eisenhower zondag in een boodschap gewaarschuwd, dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen voordat de Amerikaanse vloot zal zijn teruggetrokken. Dit werd maandagavond door het Russische pers bureau Tass bekendgemaakt. Kroesjtsjef verklaarde een aanval op communistisch China als een aanval op de Sovjet-Unie te zullen beschouwen. Hij is van mening dat de kwestie Formosa door de Verenigde Naties moet worden be handeld. Kroesjtsjef noemde het Amerikaanse optreden in het Verre Oosten openlijke provocatie en drong aan op terugtrekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogendheden verboden moe ten zijn vloten en luchteenheden van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chantage- en intimidatiedoeleinden", aldus Kroesjtsjef. Eisenhower kaatst bal echter terug Volgens de Russische premier ligt de voornaamste reden voor de buitenge woon gevaarlijke toestand bij Formosa in het feit, dat Amerika gewapender hand het oude Chinese gebied Taiwan (Formosa) en de Penghuletato-eilanden (Pescadores) heeft bezet, deze bezetting laat voortdurend onder het mom van steun aan Tsjang-Kai-Sjek en zijn agressie tot de eilanden voor de kust van het vasteland tracht uit te breiden. Amerika tracht zich hier de rol van politieman voor de wereld aan te meten. Op dit verantwoordelijk moment vraagt de Russische regering de Ame rikaanse regering dringend redelijk heid te betrachten en geen stappen te doen, die onherstelbare gevolgen met zich meebrengen. Het hangt geheel van de verdere stappen der Ameri kaanse regering af of er vrede in het Verre Oosten zal heersen dan wel of dit gebied een gevaarlijke broedplaats voor oorlog zal blijven. Kroesjtsjefs boodschap volgde na een voltallige zitting van het centrale co mité der Sovjet communistische partij op vrijdag j.l. „Provocatie" Kroesjtsjef wijst er verder op dat Amerika en nationalistisch China ge: menlijke vlootmanoeuvres bij Formosa zullen houden en dat er steeds Ameri kaanse versterkingen naar dit gebied worden gestuurd, hetgeen louter als provocatie kan worden opgevat. Hij meent er goed aan te doen Amerika er aan te herinneren dat communistisch China „niet het kleine Libanon is, waai de Zesde Vloot onlangs baar kanonnen op oefende". De praktijk van het door middel van vlootbewegingen e.d. uitoefenen van druk op bepaalde landen doet de vraag rijzen of het geen tyd wordt om via de Verenigde Naties een halt aan der gelijke handelingen toe te roepen, die uiteraard niet als normale werkwijzen in internationale betrekkingen kun nen worden aangemerkt, aldus de Sovjet premier, die de mogendheden er graag toe verplicht zag hun strijd machten binnen hun grenzen te hou den. Kroesjtsjef wijst Eisenhower er voorts op dat het vertoon van oorlogsschepen veel van zijn zin heeft verloren in deze tyd van raketten en kernwapens. Zijns inziens kunnen oorlogsschepen nog slechts dienen voor vriendschapsbezoe ken en saluutschoten en als doel voor het juiste type raketten. De Russische leider richt zich tenslotte tegen Dulles' verklaring van 4 september, die hij een grove en onverhulde inmenging noemde in de soevereine rechten van andere landen. Reacties op Kroesjtsjefs nota In Washington ziet men in Kroesjt sjefs jongste boodschap aan Eisen hower een teken dat de Sovjet-Unie mogelijk om een topconferentie voor het Verre Oosten zal vragen met deel neming van communistisch China. Gezaghebbende kringen zijn evenwel Meer opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enkele buien. Koudere nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind aanvankelijk tussen west en noord. La ter uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt tot 11.15 uur). 10 september Zon op: 6.05 uur; onder: 19.08 uur. Maan op: 2.13 uur; onder: 17.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.15 uur en 12.52 uur. Laa-gwater te 8.13 en 20.42 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. van mening, dat daar op dit ogenblik geen sprake van kan zijn. Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties vermoedt men dat Rus land de Formosaanse kwestie op de agenda van de Assemblee wil plaatsen Bespreking in de Veiligheidsraad lijkt minder waarschijnlijk gezien het veto recht van nationalistisch China in deze raad. „Niet uitgelokt militair optreden" President Eisenhower zegt in een ver klaring vanuit zijn vakantiehoofdkwar tier, dat de gevaarlijke toestand in het Verre Oosten te wijten is aan „niet uit gelokt militair optreden" van de Chi nese communisten. Kroesjtsjef noemt de toestand ge vaarlijk, aldus president Eisenhower. Ook Amerika is daarvan overtuigd, maar hoopt dat het gevaar zal worden ver minderd door hervatting van de bespre kingen met China op ambassadeurs niveau. De president hoopt oprecht, dat de Chinese communisten niet opnieuw, zoals in het geval van Korea, gewa pend geweid zullen gebruiken om territoriale doelen te verwezenlijken. Dat zou veronachtzaming zijn van het grondbeginsel waarop de wereldorde berust, aldus president Eisenhower. Amerika zou het op prijs stellen, zegt hij, als de Sovjetregering zich in dit aspect van de zaak zou verdiepen. Amerikaans-Chinese manoeuvres Maandagochtend zijn de aangekon- died amfibische oefeningen van de Amerikaanse Zevende Vloot en nationa listisch Chinese eenheden bij de kust van Zuid-Formosa begonnen, op onge veer 45 km. van Kao Hsioeng, de be langrijkste haven van Zuid-Formosa. De oefening moet twee dagen duren. Onder bescherming van „Fury" straal vliegtuigen voeren landingsvaartuigen en amfibie-tanks met Amerikaanse en Chinese manschappen naar het rots achtige strand van Fao Lioeng. Ook Amerikaanse en Chinese kikvorsmannen namen aan de oefening deel. De lan dingstroepen werden door de „vijand", die zich verschanst had, bestookt terwijl zij posities op het strand innamen. On der dekking van vuur uit de gevechts wagens drongen de mariniers vervol gens dwars door de rijstvelden het land in naar de door de „vijand" bezette punten. Het „landingsfront" was ongeveer vijf kilometer breed. Beschieting van Quemoy De communistische kustbatterijen, die maandag meer dan 50.000 granaten op de Quemoy-eilanden hebben afgevuurd, hebben na een nacht waarin slechts sporadisch werd geschoten, hedenoch tend het bombardement van deze na tionalistische eilandjes voor de Chinese kust hervat. Nationalisten op Quemoy hebben maandag communistische artillerie opstellingen op het schiereiland Weitou onder vuur genomen. Volgens een mededeling van het mi nisterie van Defensie op Formosa wer den gisteren bij de beschieting vanaf het vasteland 91 soldaten gedood of gewond. Het communistische kustgeschut vuur de op het strand van Quemoy, waar de voorraden ontscheept werden. De communistische artilleristen scho ten niet op twee Amerikaanse torpe- dobootjagers, die binnen het bereik van hun kanonnen waren. Militaire waarnemers te Taipeh beschouwen dit als een aanwijzing, dat de Chinese communisten voornemens zijn een zenuwenoorlog te blijven voeren, doch dat zij niet in conflict wensen te komen met de Amerikaanse Zevende Vloot. Men meent te Taipeh ook, dat het hervatten van de beschieting van Que moy als een vergeldingsmaatregel moet worden gezien voor het tussen nationa listische en communistische straaljagers geleverde luchtgevecht, waarbij zeven „Migs" der communisten werden neer geschoten. terwijl alle nationalistische gevechtsvliegtuigen hun bases weer wis ten te bereiken. Nieuwe Zei-a voor 100.000.000 graden (Van onze correspondent te Londen) Engeland heeft besloten om zich vol ledig te concentreren op het z.g. tem men van de H-bom en de fantastische energie daarvan voor vredelievende doeleinden te gebruiken. Miljoenen zul len worden besteed voor de vestiging van een centrum voor onderzoek in het plaatsje Winfrith Heath in het graaf- chap Dorset, waarvoor een staf van dui zend atoom-deskundigen zal worden bij eengebracht waaronder tweehonderd top-mensen. De Zeta-maohine, welke verleden jaar een temperatuur van vijf miljoen graden ontwikkelde, zal uit het atoom- oentrum Harwell naar het nieuwe atoom-laboratorium worden overge bracht. Een nieuwe Zeta is in voorbereiding, welke temperaturen van honderd mil joen graden zal moeten opleveren. Dit is een voorwaarde voor het ontketenen van de enorme fusie energie. Deze Dit is de nieuwe Engelse ballis tische raket ..Zwarte Ridder' waarmee geslaagde proefnemingen zijn verricht op het proefterrein W oomera in Australië. Nadat de raket, die twaalf meter lang is, een hoogte van ongeveer 600 km had bereikt, keerde de neuskegel be houden naar de aarde terug Dit onderdeel van de raket werd tach tig kilometer van de lanceerplaats teruggevonden kunstmatige zon zal een onuitputtelijke energiebron vormen met zeewater als grondstof. Engeland is het eerste land ter wereld dat zich volledig hierop werpt Op de Britse universiteiten zal boven dien het onderzoek naar de waterstof energie nog worden geintensifeerd nu zowel de Verenigde Staten als de Sovjet- Unie bepaalde bijzonderheden over en kele experimenten, die tot dusverre op de geheime lijst stonden, hebben gepu bliceerd. De opstand in Venezuela 20 doden, 120 gewonden De Venezolaanse regeringsjunta heeft gisteravond in Caracas bekendgemaakt, dat by de opstand van zondag 20 per sonen om het leven zijn gekomen en 120 gewond. De vakbonden hebben de stakingsop- roep ingetrokken en alle arbeiders ver zocht het werk te hervatten. De grootste vier politieke partijen in Venezuela, vakverenigingen, Kamers van Koophandel en studentenorganisaties hebben geëist dat de regering de militaire politie ontbindt. Van deze politie is, naar men gelooft, de mislukte staats greep van zondag uitgegaan. Ook wordt het ontslag van onbetrouwbare leger officieren gevraagd. Gisteravond voor het eerst Noviete Prinses Irene heeft gisteravond de eerste bijeenkomst bijgewoond die de Utrechtse Vrouwelijke Studenten Ver eniging in het kader van het novitiaat organiseert. De Prinses heeft inmiddels met een vriendin haar intrek genomen in Huize Lievendaal aan het Lepelenburg te Utrecht, dat door de dienst openbare werken der gemeente Utrecht de laatste maanden grondig is gerestaureerd. De kamers die de Prinses en haar vriendin betrekken zijn modern en naar hun eigen smaak ingercibt en zieti uit op het fraaie park dat door de Utrechtse singels omsloten wordt Er zullen nog drie studentes hun intrek nemen op Lievendaal. Prinses Irene gaat Spaans studeren bij de Utrechtse hoogleraar dr. C. F. A. van Dam. De Spaanse taal boeit haar Prinses Irenedie gisteren haar Utrechtse studietijd heeft aange- vangen, gefotcgrafeerd in de tuin van haar woningHuize Lieven daal. bijzonder en van haar vader heeft ze veel gehoord over Zuid-Amerika, het geen mede haar besluit om deze studie richting te kiezen bepaald heeft. Daarnaast zal ze nog een aantal alge mene vakken studeren zoals de geschie denis der Middeleeuwen en de inleiding tot de rechtswetenschappen De Prinses wil graag in Utrecht ge woon studente zijn en hoopt dan ook dat de Utrechtse burgerij het haar niet lastig zal maken. De ervaringen die Prinses Beatrix in Leiden heeft opge daan sterken haar in het vertrouwen dat ook zij rustig door de stad kan wan delen zonder te worden gehinderd door opdringerige belangstelling. President Mao Tse toeng van communistisch-China heeft maandag in Peking verklaard, dat hy vol hoop is met betrekking tot de besprekingen op ambassa- deursnievau tussen communistisch-China en de V.S., zo meldt het persbureau „Nieuw China". Mao zou voorts gezegd hebben dat de besprekingen misschien „enig resultaat zullen opleveren mits beide partijen de oprechte wens koesteren het geschil in het Verre Oosten te regelen". Volgens „Nieuw China" heeft Mao verklaard dat de huidige wereldsituatie gunstig is voor alle volkeren, die voor de vrede strijden. Taiwan, dat tot commu nistisch-China behoort, Libanon en alle Amerikaanse bases op niet-Amerikaans grondgebied, zijn stroppen om de hals van het Amerikaanse imperialisme, al dus Mao. En de Amerikanen hebben zelf deze stroppen gemaakt, om hun eigen nekken gebonden en een eind van het touw ge geven aan het Chinese volk, de Arabi- Westen sterker dan Sovjet-Unie Verklaring van Britse luchtmaarschalk De stafchef van de Britse Lucht macht. luchtmaarschalk Sir Dermot Bo.vle. heeft verklaard, dat het Westen op het ogenblik in staat is de Sovjet- Unie te vernietigen. Op het ogenblik kunnen de Russen niet terugslaan. Mis schien zullen zij daartoe over drie jaar in staat zijn, doch nu zijn zij nog niet zover, zo zei hy op een bijeenkomst in Sheffield. Voorts verklaarde de luchtmaarschalk, dat er geen gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse strategie kan bestaan, zo lang de Britten geen zeggenschap heb ben over het gebruik van de Westelijke afweerwapens. Het Britse afweerwapen was volgens hem by lange na niet zo*n klein deel van het geheel als zijn om vang wellicht te denken zou geven. Onze vliegtuigen vliegen hoger en sneller dan de Amerikaanse, al hebben zij niet zo'n grote actieradius. Doch die is niet be langrijk voor ons, omdat wij dichter by de vijand zijn, aldus Sir Dermot Boyle. sche volkeren en alle volkeren, die de vrede liefhebben, zo vervolgde de Chine se president, die hieraan toevoegde, dat deze stroppen steeds nauwer zullen wor den als de Amerikaanse aanvallers in genoemde gebieden blijven. De feiten tonen aan, dat de gespan nen toestand, die de V.S. hebben ge schapen, tot het tegenovergestelde heb ben geleid van hetgeen de Amerikanen beogen, aldus Mao. Als de Amerikaanse monopoliebezitters volharden in hun politiek van agressie en oorlog, zullen zij uiteindelijk door de wereldbevolking worden opgehangen en hun medeplichtigen zullen hetzelfde lot ondergaan, zo zei Mao volgens „Nieuw China". Mao, die sprak op een conferentie van partij- en regeringsleiders, ontvouwde ook de plannen op economisch gebied van communistisch-China. Hij zei dat voorrang gegeven moet worden aan de industriële ontwikkeling en in het bij zonder aan de zware industrie. Hoewel de activiteit op het gebied aan de landbouw niet mag verslappen, moet voorrang gegeven worden aan de ijzer-, staal- en machine-industrie, omdat „deze industrieën de basis vormen voor de mechanisering van de industrie en de landbouw en de versterking van de defensie". De regering van nationalistisch-China noemde maandag het voorstel van de Chinese communisten om besprekingen met de V.S. te voeren een middel van de communisten om tijd te winnen „ten einde zich opnieuw in een agressief waagstuk te kunnen storten". Geen Engelse wapens naar Indonesië Uit betrouwbare bron te Washington is vernomen, dat de Britse regering be sloten heeft geen wapens aan Indonesië te zenden wegens bezwaren van Austra lische zijde. Volgens de zegslieden had de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken. Richard G. Casey, tegenover premier Macmillan verklaard dat Australië hoopt dat Engeland geen wapens aan Indo nesië zal leveren. Dit had hij gezegd tijdens zyn recentebezoek aan Londen. De zegslieden nemen aan dat Mac millan niet erg gelukkig was met dit Australisch standpunt, wegens dmk van de Engelse industriëlen om wapens naar Indonesië te zenden. HU wam evenwel tot het besluit dat hij Casey's verzoek niet kon afwUzen. In kringen van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft men geweigerd commentaar te leveren op het bovenstaande bericht uit Wash ington. „Dit zou wel een proefballonnetje kunnen zijn van de groepen, die niet Kleuter (4) door vrachtauto gedood Tragisch ongeval in bassenheim Gistermiddag om ongeveer kwartover vier vond een tragisch verkeersongeval plaats op de Hoofdstraat te Sassenheim. Het vier-jarig zoontje van de familie Eikelenboom stak, toen hy zUn moeder aan de andere kant van de weg zag lopen, plotseling over. De chauffeur van een uit richting Leiden naderende zand- auto trachtte nog het jongetje te ont- wyken wat echter niet gelukte. De jongen liep tegen de zykant van de vrachtwagen op en werd ernstig gewond door de hevige klap. Ter plaatse is hU overleden. willen dat Indonesië voor zUn zelfver dediging wapens krygt", zo zeide men. Men neemt aan dat minister Luns, die de algemene vergadering der V N zal bijwonen, tegen het einde van 'de maand naar Washington zal reizen voor belangrijke besprekingen met het State Department over de kwestie Nieuw- Guinea.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1