Britse regering treft maatregelen Tegen herhaling van relletjes Kerkelijk L even Bij Osborn: juichende, doch ook schreiende mensen MAANDAG 8 (Van onze correspondent te Londen) De Britse regering wil dat er niet getornd wordt aan het traditionele beginsel van vrije immigratie uit de overzeese gebieden naar Engeland, dat voor de kleur lingen in de werkelijke zin van het woord het moederland moet blijven. Desniettemin zal de regering in overleg met het Gemenebest nagaan of de immigrantenstroom vrijwillig kan worden ingeperkt. Dit zal vooral dienen te ge schieden door betere voorlichting over de vaak te rooskleurig afgeschilderde toestanden in Engeland en vooral over de verminderde kansen op werkgelegen heid. De regering wil alles doen om uitbarstingen in de toekomst tegen te gaan. mensen Engeland verlaten dan er bin nenkomen. Hij gaf zijn landgenoten het advies zich kalm te houden, hun solida riteit te bewaren en niet te geloven, dat iedereen tegen hen is. Dr. Laconbiniere verklaarde, dat zijn land nooit een be perking van de emigratie naar Enge land zou aanvaarden. Een socialistisch Lagerhuislid, dat ook het woord voerde, werd herhaaldelijk uitgejouwd, toen hij in een objectief be toog trachtte klachten tegen de kleur lingen op te sommen. Notting Hill en andere districten, waar rassenrelletjes zijn voorgekomen, zijn verboden voor Amerikaans militair per soneel. Daar zullen de misdadige en on sociale elementen, zowel onder de blan ken als de kleurlingen, welke de achter buurten van Londen en sommige andere steden onveilig maken, in toom moeten worden gehouden. Aan India en Pakis tan zal een wederzijdse regeling worden voorgesteld, welke Engeland het recht zal geven personen, die zich aan mis daden schuldig maken, uit het land te zetten. Op het ogenblik hebben India en Pakistan reeds het recht om dit met onwelkome Britten te doen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Richard Butler, zal voorstellen doen ter verbetering van de huisvesting van kleurlingen en het geven van groter hulp bij het zoeken naar werk. Gepoogd zal worden de misdaad in bepaalde buurten uit te roeien. Op woninggebied worden de kleurlingen vaak het slacht offer van gewetenloze lieden. De premier van Jamaica, Norman Manley, die evenals de vice-premier van de Westindische federatie, dr. La conbiniere, gedurende het weekeinde een bezoek bracht aan de onrustige kleur- lingenwijken, hield zondag in Londen een rede voor 1500 landgenoten, die hem herhaaldelijk toejuichten. Hij zeide dat hij niet geloofde dat de-Britse bevolking het optreden tegen de kleurlingen goed keurde. Sommige van de incidenten, welke plaatsgrepen, zouden volgens hem zelfs een zuidelijke staat in Amerika be schaamd maken. Manley wilde de Brit ten eraan herinneren dat elk jaar meer Meer overheidssteun voor bijenhouders bepleit In het Scalagebouw te Valkenburg is zaterdag de 29ste Nederlandse imkers dag gehouden. Deze dag werd georgani seerd door de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland, waarbij 9000 bijenhouders zijn aangesloten. 600 afgevaardigden van plaatselijke vereni gingen uit heel Nederland namen aan de imkersdag deel. De algemene voorzitter, mr. L. R. J. Ridder van Rappard. burgemeester van Gorinchem, pleitte voor meer overheids steun. ,,De Nederlandse bijenteelt wordt door achteruitgang bedreigd. Voor de doorsnee imker is het bijna niet meer mogelijk zijn bijenstapel op peil te houden. De suikerprijzen stijgen voort durend. Van 9 cent steeg de suikerprijs tot 86 cent per kilo. Wil de bijenteelt in ons land niet verder achteruitgaan, dan is hulp van de overheid noodzake lijk. Gelukkig hebben wij een vaste kern van goede imkers kunnen behouden. De regering dient echter de gevaren in te zien voor de bijenteelt bij voortdurende vermindering van de bijenvolken", aldus de algemeen voorzitter. Ridder van Rappard pleitte voorts voor de instelling van een subsidie op de suikerprijs voor byeenhouders. HU achtte de lmkery niet alleen belangrijk uit landbouwoogpunt, maar ook in re creatief opzicht. NED. HERV. KERK Beroepen te Schiedam (7de pred.pl.) W. Brinkman te Asperen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Halle L. Weerman, kand. te Emmen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom M. Vlietstra te Eemdijk. Inculturele daad EEUWENOUDE KERK WORDT GESLOOPT Talloze oudheidkundigen op Schou- wen-Duiveland zyn verontwaardigd over het feit, dat Monumentenzorg een sloop vergunning heeft verstrekt voor de kleine hervormde kerk te Sirjansland op Schouwen-Duiveland, waarin vorige week verschillende muurschilderingen zijn ontdekt, die dateren van vlak na de reformatie. Byzonder veel verzet is ge komen tegen de beslissing van Monu mentenzorg, o.a. van de zyde van het dageiyks bestuur van de Vereniging Stad en Lande op Schouwen-Duiveland, dat de uit de eerste helft van de zeven tiende eeuw daterende preekstoel zal worden overgebracht naar een kerkje in Kapelle a. d. IJssel. De conservator van het Gemeentemuseum te Zierikzee, de heer P. van Beveren, die tevens lid is van het dageiyks bestuur van de Ver eniging Stad en Lande, sprak zelfs van een inculturele daad en het roven van kunstschatten. Het kerje te Sirjansland dateert uit omstreeks 1500. Onderhandelingen over restauratie, die Monumentenzorg daar toe met het Rampenfonds heeft gehou den, liepen op niets uit. Het Rampen fonds wilde geen gelden beschikbaar stellen voor restauratie. Men wilde wel een geheel nieuwe kerk schenken. Mo numentenzorg is er op een andere wyze niet in geslaagd om gelden byeen te krygen om de kerk te restaureren of een sloopvergunning af te geven. Het Rampenfonds wilde ook de oude preek stoel niet in een nieuwe kerk hebben hoewel het kerkbestuur van de her vormde kerk te Sirjansland de oude preekstoel graag had behouden. Ds. H. J. F. Wesseldijk 25 jaar predikant Woensdag zal het vijf en twintig Jaar zijn geleden, dat da. H. J. F. Wesseldijk van 's-Gravenlhage, oud-praeaes van de Generale Synode, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk Ds. Hendrik Jan Frederik Wesseldijk werd op 10 april 1908 in de hervormde pastorie van Rijnsaterwoude geboren. Hy bezocht eerst het christelijk lyceum te Hilversum en studeerde daarna ver der nog aan de Ryksuniversiteit te Gro ningen. Nadat ds. Wesseldijk In 1933 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 10 september van datzelfde Jaar door zijn vader, toen nog predikant VooradwV voor personeel gevangenissen (Van onze Haagse redactie) Het personeel van gevangenissen en gestichten zal nog deze maand een voor schot krygen op de salarisverhogingen die het sedert 1957 heeft gekregen. De minister van Justitie heeft tot de regeling besloten, gezien het tijdrovende werk dat is verbonden aan de doorbe rekening van de salarisverhogingen voor de verschillende categorieën van perso neel. Men heeft thans in grote trekken een afgeronde raming gemaakt van de bedragen, waarop het gevangenis- en gestichtspersoneel nog recht heeft, ten gevolge van de ingegane loonsverhogin gen. Dit geraamde bedrag zal de be trokkenen worden uitbetaald. De uitke ring wordt als „voorschot" beschouwd, omdat vereffening volgt, zodra defini tief vaststaat, wat de verhogingen voor elk lid van het personeel inhoudt. De bedoeling is. spoedig daarna te be ginnen aan het recht trekken van de salarissen over dit jaar, voor zover de betrokkenen nog niet zyn uitbetaald volgens de toegekende loonsverhogingen. Het ministerie hoopt hiermee tegen het eind van het jaar te kunnen beginnen. Naar raming zullen leden van het be treffende personeel, die in het vorige jaar een periodieke verhoging genoten, ongeveer f 188.in voorschot ontvan gen. Degenen, die in genoemde periode twee periodieke verhogingen ontvingen kunnen op ongeveer f 376.— rekenen. Het verbod van vter pottffeke partijen In een nadere toelichting op het ver bieden van vier politieke partyen in bepaalde gebieden van Sumatra en Celebes, heeft de legerwoordvoerder in Djakarta nog medegedeeld, dat hiertoe was overgegaan, omdat deze partyen openlijk hadden verklaard de opstand te steunen. De woordvoerder, overste Pirngadie, zelde, dat zij in radio-uitzen dingen, de pers en andere publiciteits- middelen steun aan de opstandelingen hadden beloofd. Na beëindiging van het thans gaande zynde onderzoek zullen soortgeiyke stappen tegen andere politieke partijen en organisaties worden genomen, aldus Pirngadie. EDITH PIAF BIJ AUTO-ONGELUK ERNSTIG GEWOND (Van onze correspondent te Parijs) De beroemde Franse chansonnière Edith Piaf is zaterdagavond het slacht offer geworden van een ernstig auto ongeluk. Met een zware hersenschud ding. een gebroken arm en vele andere verwondingen moest zy in het zieken huis van Rambouillet, dicht by Parys, worden opgenomen. Tot dusverre wei gerden de chirurgen, die haar opereer den, een definitieve uitspraak over haar levenskansen te doen. Iii elk geval zal zij voorlopig niet meer op kunnen tre den en de tournee door Amerika, welke zy deze week zou beginnen, moest dan ook worden afgelast. Het Britse fregat "Eastbourne" (achtergrond) kan de visserijwate ren om IJsland niet verlaten, omdat de Britse vissersschepen voortdu rend bescherming nodig hebben. Het depot schip "Black Ranger" kwam het schip daarom in volle zee ravitailleren. Jeugdige wielrijder in Noordwijkerliout door bus gedood De 13-jarige Slem Bouwmeester uit de Havenstraat ite Noordwiykerhout maak te zondagavond om ongeveer 6.30 uur met twee kameraadjes zijn gebruikelijke trainingisrit voor de komende wedstryd tydens de Oranjefeesten. Op de Gooweg raakte hy met zyn voorwiel waarsohajn- lyk het achterwiel van de vóór hem rij dende jongen. Hierdoor zwaaide hy naar links, terwijl juist uit de richting Noordwyk de lijnbus van de NZH na derde. Ondanks zeer krachtig remmen kon de chauffeur een ongeluk niet meer voorkomen. De jongen werd tegen de grond gesmakt en kreeg het linkervoor wiel over hoofd en schouder. Dokter v. d. Aa, diie snel ter plaatse was kon niet anders doen dan het slachtoffer, nadat hem ter plaatse door een priester nog het H. Oliesel was toegediend, zo snel mogelijk naar het ziekenhuis laten ver voeren By aankomst in Leiden bleek de jongen echter reeds overleden te zijn. Wereldreis van de „Statendam" Op 6 januari 1959 zal het s.s. „Staten dam" van de Holland-Amerika Lyn uit New York vertrekken voor een vakantie reis rond de wereld, die 111 dagen zal duren. Er zullen daarby 62.000 kilome ter worden afgelegd en 29 plaatsen in 23 landen zullen worden aangedaan. De tocht wordt onderbroken door een reeks uitstapjes naar allerlei bezienswaardig heden. De reis gaat van New York naar Afrika en dan rond Kaap de Goede Hoop naar China en Japan. Via Hono lulu en San Francisco gaat de reis door het Panamakanaal terug naar New York (een reisje, dat zonder de uitstapjes op zyn voordeligst op f. 12.160 komt!) GRÊ VAN SWOL-BROUYVENSTEIN NAAR BUENOS AIRES Morgen vertrekt van Schiphol met het KLM-toestel 791 Gré van Swol-Brou- wenstein naar Buenos Aires, waar zij in het Teatro Colon zal optreden in Fide- lio en in „Die Meistersinger van Nürn- berg". WORDT BEVAN LEIDER VAN LABOUR? De leiders van de grote vakbonden in Engeland hebben de voormalige leider van de linkervleugel van de Britse La- bourpartij, Bevan, het voorstel gedaan, het voorzitterschap van de Socialistische Party op zich te nemen. Gaitskell zou voorzitter van de Labourfractie in het parlement kunnen blijven. Bevan heeft nog niet op het voorstel geantwoord. Voorzitter van de Labourparty is thans Tom Driberg, een vroeger parle mentslid. Gaitskell is nationaal en par lementair leider van de party. Nieuw genormaliseerd handschrift ontworpen Nederland heeft primeur (Van onze Haagse redactie) In ons land is een nieuw genormali seerd handschrift ontworpen, dat be oogt, in nationaal verband eenheid te brengen in alle te gebruiken typen let ters en cyfera. De hoofden en leerkrach ten van de instellingen van lager onder- wys zullen met het nieuwe modelschrift in kennis worden gesteld. Er wordt een dringend beroep op hen gedaan het schrift te willen toepassen in de eerste vier leerjaren. Aangenomen wordt, dat de leerlingen daarna de ge legenheid moet worden gegeven een eigen handschrift te ontwikkelen. Nederland heeft met dit modelschrift de primeur in Europa. Het schrift is tot stand gekomen na intensieve studie van verschillende schryfmethodes door de normcommissie, die twee jaar geleden is ingesteld. De commissie was belast met de bestudering van het handschrift voor de lagere scholen. Ook in internationaal verband wordt gezocht naar de normalisatie van het handschrift. Het advies van de normcommissie is vervat in het normblad. dat de volgende week woensdag In druk verschynt. Het zal geheel aan de leiding van de instellingen van lager onderwijs liggen of en in in hoeverre zy het advies van de normcommissie zullen opvolgen. Het ministerie van O., K. en W. zal dien aangaande geen bindende regeling voor- schryven. Na een periode van ongeveer vyf jaar zal de normcommissie aan de hand van de op de lagere scholen ge boekte resultaten nagaan, in hoeverre het genormaliseerde schrift bruikbaar is en de duideiykheid bevordert. De commissie blijft bestaan. BLOEMENCORSO IN ZUNDERT TROK 150.000 TOESCHOUWERS Onder de meest gunstige weersomstan digheden is gisteren het 17e bloemencor so te Zundert gehouden. Moeizaam kon een naar schatting 150.000 man tellend publiek een plaatsje vinden langs het van 7500 tot 4700 meter verkorte par koers. Achtentwintig bloemenwagens en 14 Nederlandse en Belgische muziek korpsen hebben naar de gunst van dit publiek gedongen, in een vreedzame strijd met gratie en symfonie. De jury kende 15 eerste pryzen toe. De eerste van de eerste pryswinnaars was het „Spel der levenslijn", tweede „Boekenwurmpjes", derde „Zunderts bloem", vierde de „Marcopolo als gezant in China", vyf de de „Onsterfeiyke melo dieën". „De Heer is nog aan nw genezing bezig (Speciale berichtgeving) De Amerikaanse evangelist T. L. Osborn heeft zondagmiddag zyn serie byeenkomsten op het Groninger Bodenterrein beëindigd. Even voor vijf uur werden de luidsprekerinstallaties afgesloten in verband met het feit, dat om vijf uur de kerkdiensten be gonnen. Maar op het podium stonden toen nog mensen, die getuigenis af legden van hun genezing. Met een getuigenis van personen, die verklaarden genezen te zijn van ver schillende ziekten en afwijkingen werd deze middag ook begonnen. De belang stelling was echter aanmerkelijk minder dan voor de eerste bijeenkomsten, hoe wel er omstreeks half vyf nog velen het Bodenterrein betraden. Het eind van de samenkomst was gelijk aan dat der vorige. Op het podium juichende of schreien de mensen vertellend van hun genezing en op het terrein zieken en invaliden, ouders met verlamde of met debiele kin deren in een wagentje, die verdwaasd achter bleven, hulpeloos en losgeslagen te Willemsoord, te Schoonebeek in de classis Emmen in het ambt bevestigd. Op 5 november 1939 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Eind hoven. waar hrij ruim zestien jaar werk zaam is geweest. Op 26 mei 1956 werd ds Wesseldijk door ds. G. de Ru van Rotterdam, de toenmalige praeses van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk te Eindhoven bevestigd als pre dikant voor buitengewone werkzaam heden en wel speciaal als secretaris van de financiële raad van de Ned. Herv. Kerk. Hij vestigde zich toen te 's-Gra- venhage. Ds. Wesseldijk heeft in de loop der jaar vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van commissies en colleges. Het ligt niet in de bedoeling van ds. Wesseldijk om een herdenkings rede uit te spreken. Wel zal hij woens dagmiddag om vier uur in het gebouw van de synode van de Ned. Herv. Kerk, Caxnegielaan 9 te 's-Gravènhage, reci piëren. KASTEEL BEVERWEERD VOOR QUAKERS Het uit de 13de eeuw daterende kas teel Beverweerd te Werkhoven by Bun- nik (U.) krijgt een nieuwe bestemming. Het is door het Godsdienstig Genoot schap der Quakers aangekocht van de eigenaresse gravin L. Castell van Rech- teren Limpurg, met het doel er een op leidingscentrum te vestigen. CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN GESLOTEN De „Goddelijke wil"-vergadering van Jehova's getuigen in het Ahoygebouw te Rotterdam, die zondag werd besloten is gistermiddag door 15.785 personen by- gewoond. In de slottoespraak van de bykantoor- manager, de heer P. Kushnir, werd een expansieprogramma besproken, dat Je hova's getuigen over de gehele aarde denken uit te voeren. De uitbreiding omvat het bouwen van nieuwe drukke rijen in Zuid-Amerika, Afrika en an dere landen, het bouwen van speciale scholen in Duitsland, Parys, Toronto, New York en enkele andere steden. De zendingsschool Gilead, die in Amerika als een universiteit is erkend, zal vol gens spreker eveneens worden uitge breid. Ook in Nederland zyn vergevor derde plannen voor het bouwen van een nieuw bykantoor in Amsterdam-Zuid. omdat ook zij diep in hun hart ver wacht en gehoopt hadden op genezing. Een kolonne van het Rode Kruis was er om, waar nodig, hulp te verlenen. Een bos van bevestigend opgestoken armen beantwoordde ook zaterdagavond Os born's vraag wie zich met hem en Christus wilde verenigen. Van heinde en ver waren ze weer gekomen met klapstoeltjes en zakjes brood, met bussen, auto's, liftend of met de trein. Uit Duitsland waren ze er en uit Emmen, uit Denemarken en uit de Ommelanden. Ruim dertigduizend mensen waren hier aanwezig. Onder die dertigduizend bevond zich een aantal lidmaten van de gerefor meerde kerk, die bij het begin van Osborn's prediking iedere aankomende een traktaatje overhandigde, waarin Osborn's beweringen in twijfel werden getrokken. Osborn zelf verheugde zich blijkens zyn oratie, zeer over deze demonstratie van interesse van de zyde der Gereformeerde Kerk. GENEZING OP HET GEBED Ongeveer tien a twintig mensen kwa men na afloop van het collectief gene zingsgebed getuigen van genezing. Er was een jongetje met tot nu toe een verlammende spierziekte, die nu op eigen kracht naar het podium liep. Er was een man, die verklaarde door het gebed van een maagzweer verlost te zyn. Ook een vrouw getuigde van dank baarheid omdat haar reumatische arm, een doof oor, een constante migraine en voortdurende ingewandstoornissen nu tot het verleden behoorden Er was ook een ander, die zijn 3-jarig dochtertje beslist wilde laten lopen, hoewel ze nog net zo verlamd was als voor het gebed. Koppig volhoudend sleepte hy het meisje rechtop heen en weer. En er was ook een oude invalide dame. die door haar twee begeleidsters uit de rolstoel werd getild, zonder dat ze tekenen gaf in eens weer goed ter been te zijn. Maar ze moest toch kun nen lopen. Osborn had het immers ge- Allen die in hun rolstoelen moesten blijven zitten en die hun krukken moesten behouden kregen van Osborn de „troost", dat de genezing niet direct klaar zou zyn, omdat „De Heer er nog aan bezig is". Fantastische schat bij Samarinda Naar aanleiding van aanhouden ge ruchten over een fantastische schat, die nabij de Desa Djembajan, 30 kilometer van Samarinda aan Borneo's oostkust zou zijn begraven, heeft de gouverneur \an Oost-Borneo een expeditie van 15 man derwaarts gezonden cm een onder zoek in te stellen. Volgens de geruchten zou de schat bestaan uit 7 grote en 15 kleine potten met juwelen en gouden sieraden, welke zouden hebben toebe hoord aan de Koningin van het voor malige Koninkrijk Merangan op Bor neo. Mensen, die beweerden afstammelin gen te zyn van de laatste koning van Merangan. hebben vruchteloos getracht de schat uit te graven. Het ontbrak hun aan de nodige financiële en materiële middelen daartoe. De gouverneur heeft bekendgemaakt, dat hy zal trachten de schat tot staatsbezit te doen verklaren. KNVB-toto In twee weken tyds steeg de inzet van de K.N.V.B. toto met f. 50.000. Er waren ditmaal 169.963 deelnemers, die voor een totaalinzet van f. 231.935 zorgden. Voor de eerste prys is hierdoor beschikbaar een bedrag van f. 64.935 en voor de tweede prijs f. 27.829. Tot vanmorgen wa ren de hoogste meldingen 14 en 13 pun ten. Voetbal in Engeland Blackburn Rovers leed nederlaag Blackburn Rovers, de club die het vorig seizoen naar de eerste divisie promoveerde, en West Ham United, hebben hun ongeslagen records niet kunnen handhaven. Blackburn Ro vers verloor met grote cijfers 16 van Manchester United voor een geest driftig publiek van byna 65.000 toe schouwers in Old Trafford, en West Ham United struikelde met 14 over Luton Town. Leider is thans in de eerste divisie de houder van de FA- Cup: Bolton Wanderers. De uitslagen in de eerste divisie luiden Aston VillaNottingham Forest 23; Bolton WanderersBirmingham City 20; BurnleyWest Bromwich Albion 13; EvertonArsenal 16; Leicester CityManchester City 31Luton TownWest Ham United 41; Man chester UnitedBlackburn Rovers 61; PortsmouthChelsea 22Preston North End—Leeds United 1—2; Totten ham HotspurNewcastle United 13; Wolverhampton WanderersBlackpool 2—0. AUTOMOBILISME Kamsteeg-puzzelrit Zaterdagmiddag is de „Kamsteeg- puzzelrit" gehouden, waarvoor ook dit keer weer buitengewoon grote belang stelling bestond. Maanden te voren zyn de organisa toren, de heer H. M. Kok, de heer en mevr. J. C. Lemkes en de heer Van Dam met het uitzetten van het parkoers en de verdere regelingen bezig geweest. Er namen 251 automobilisten deel. In totaal waren 59 officials van 1 uur tot de avond in actie. De route ging van Alphen, Bodegra ven, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw- veen en Aarlanderveen terug naar Alphen, waar de finish by Avifauna was. In totaal was de afstand ongeveer 90 km. Er werd in twee klassementen gere den: een algemeen en een voor Volks wagens. Met dien verstande, dat de Volkswagens in beide klassementen naar de pryzen mochten meedingen. De pryzen werden na afloop in de bovenzaal van Avifauna door de heer Kamsteeg uit Oegstgeest uitgereikt. De eerste drie prijswinnaars in de verschil lende afdelingen waren: Algemeen klassement A: 1. L. P. G. FrytersGroenendyk (Alphen) 18straf- punten; 2. J. v. d. BosH. Berkhei (Alphen) 108 strafpunten; 3. J. Reyne- veld en mevr. Reyneveld (Ter Aar) 113 strafpunten. Algemeen Klassement B: 1. B. Rosen- daal—C. de Haan (Alphen) 23 straf punten: 2. C. en G. Kool (Waddinx- veen) 41 strafpunten; 3. A. Kroon en B. Nieuwpoort (Leimuiden) 41 strafpunten. Volkswagen Klassement A: 1. L. G. P. FrytersGroenendyk 18 strafpunten; 2. echtpaar Reijneveld 113 strafpunten en 3. P. en F. van Deuren (Alphen) 138 strafpunten. Volkswagen Klassement B: 1. B. Rozendaal met C. de Haan (Alphen) 23 strafpunten; 2. A. Kroon—P. Nieuw- poort (Leimuiden) 44 strafpunten; 3. J. G. C. Bos en P. Uittewaal (Amsterdam) 45 strafpunten. World Series uitgesteld De trip van het Nederlands honkbal team, kampioen van Europa, naar Ame rika gaat dit jaar definitief niet door. De KNHB heeft zaterdag bericht ont vangen, dat het officieuze toernooi om het wereldkampioenschap voor amateurs („Global World Series") uitgesteld is tot juli 1959. Het zal dan worden gehou den in Detroit, Denver of Minneapolis. Nederland zal in deze titelstryd Europa vertegenwoordigen. De oorzaak van het uitstellen is, dat de organisatoren niet tijdig over vol doende financiële middelen beschikten. De kosten van het toernooi zyn onge veer 800.000 gulden, welk bedrag wordt byeengebracht door de plaatselyke in dustrie. De nieuwe data zyn zeer ongunstig voor ons land. Volgens traditie worden namelijk de wedstrijden om de Europese titel eveneens in juli gespeeld en boven dien wordt de nationale competitie door een toernee naar de Verenigde Staten (met als mogelijke aansluiting een trip naar de Nederlandse Antillen en Suri name) in die periode zeer ernstig ge stagneerd. ZWEMMEN Vijf kamp van en in De Zijl Gistermiddag organiseerde de Zwem en Poloverenening „De Zyl" een na tionale zwemvijfkamp om de Boehlee en de v. Veggelwisselbeker. De Boehlee- wisselbeker is thans definitief door De Zyl gewonnen. Ook de v. Veggel-wissel beker kwam voor goed in het bezit van DVZ. De deelnemende verenigingen wa ren: DVZ (Den Haag). (D), Swift (Den Haag) (S), Vitesse (Den Haag) (V), Zios (Den Haag) (Z) en De Zijl (Lei den) (Zl.) De uitslagen luiden: 50 meter rugslag meisjes; 1. W. Teyn (Zl) 40.5 sec.. 2. L. Uitter (D) 41.4 sec., 3. A. Smeets (S) 42.2 sec.; idem jongens: 1. Th. v. Noort (Zl.) 36 sec., 2. A. Zand- huis (D) 36.1 sec., 3. P. Onvlee (Zl.) 38.2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. I. v. Oos ten (Zl.) 1.29 sec. (nieuw clubrecord), 2. B Vetter (D) 1.31.3 sec., 3. G. Kramer (V) 1.32 sec.; idem heren: 1. J. de Haas (Zl.) 1.11 sec., 2. H. Wursten (D) 1.12.2 sec., 3. W. Bergman (Zl.) 1.20 sec. 50 m. schoolslag meisjes: 1. B. v. d. Tuin (Zl.) 44.9 sec., 2. R. v. d. Water (Zl.) 45.4 sec., 3. C. Lagerman (Zl.) 46.2 sec.; idem jongens: 1. J. Tanis (D) 41.5 sec., 2. H. Koolmees (D) 42 sec., 3. M. de Waagenaar (V) 42.6 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. C. Martyn (Zl.) 1.34.4 sec., 2. G. Heemskerk (Zl.) 1. 35.5 sec., 3. C. Servatius (D) 1.35.6 sec. idem heren: 1. A. Plezier (Zl.) 1.22 sec., 2. H. v. d. Moolen (Zl) 1.23.8 sec., 3. J. Freese (D) en J. Kamerbeek (V) 1.26.8 sec. 50 m. vrye slag meisjes: 1. J. v. Oosten (Zl.) 34.9 sec., 2. B. Vetter (D) 36.1 sec., 3. M. de Boer (D) 37 sec., idem jongens: 1. H. Wursten (D) 30.1 sec., 2. H. v. Tef- felen (D) 31 sec., 3. H. Smit (V) 31.9 sec. 100 m. vrye slag dames: 1. W. Teyn (Zl) 1.16.5 sec.. 2. M. Olderiks (V) 1.20.5 sec., 3. T. v. Cronenburg (S) 1.20.6 sec.; Idem heren: 1. J. de Haas (Zl.) 1.05.5 sec., 2. L. Stockhuyzen (Zl.) 1.05.8 sec. 3. J. van Dam (D) 1.06.4 sec. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1. De Zijl 1.56.5 sec., 2. DVZ 1.59.5 sec., 3. Vitesse 2.01.1 sec Idem heren: 1. De Zijl 1.38.5 sec., 2. DVZ 1 1 44 sec., 3. DVZ 2 1.49.8 sec. 5 x 50 m. vrije slag dames: 1. De Zyl 3.00.3 sec., 2. Vitesse 3.01.4 sec., 3. Swift 3.05.5 sec.; Idem heren: 1. De Zyl 2.30.4 sec., 2. DVZ 2.33.7 sec., 3 Vitesse 2.34.8 Einduitslag: 1. De Zyl 2010.1 punt, 2. DVZ 2155.7 pnt., 3. Vitesse 2148.1 pnt., 4. Swift 2151.1 pnt., 5. Zios 2224.4 pnt. Na afloop werden er nog enkele polo- wedstryden gespeeld. Sportsplinters Michel Rousseau, de nieuwe wereld kampioen der sprinters, Enzo Sacchi, Jan Derksen en Jos de Bakker zullen woens dagavond a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanche van de we reldkampioenschappen sprint rijden. Voorts zyn de stayers Bucher, Timoner, Wagtmans, Pizzali, Marsell, Godeau, Koch, Wierstra en De Paepe gecontrac teerd. En tenslotte rydt Peter Post een achtervolging tegen de Deen Kay Wer ner Nielsen. Het wereldkampioenschap in de flying dutchmanklasse is te Attersee ge wonnen door de Australiër Tasker. Onze landgenoot Oerlemans eindigde op de derde plaats. Helder werd vyfde en de gebroeders Kraan moesten genoegen nemen met de negende plaats. Nederland heeft te Luik een kano- landenwedstryd gewonnen. In het eind klassement bezette het de eerste plaats met 37 punten vóór België (33 punten), Duitsland (31 punten) en Frankrijk 13 pnt). Voor de organisatie van de Olym- ppische Spelen in 1964 zal Detroit kan didaat worden gesteld, zo heeft het Amerikaans Olympisch Comité besloten. Detroit werd verkozen boven Los An geles .Chicago en Minneapolis. De Italiaanse Finnjollen-zeiler Adelchi Pellaschiar is Europees kam pioen eenmanszwaardboten 1958 gewor den. De Nederlandse vertegenwoordiger Karei Warburg werd in het eindklasse ment tweede. De Italiaan vergaarde 7684 punten de Nederlander 6161, De zevende en laatste race werd door War burg gewonnen. De 34-jarige Fransman Georges Pourcelles en het Engelse meisje Jean Gilbert zyn er beiden in geslaagd het Kanaal van Frankrijk naar Engeland over te zwemmen. Pourcelles deed er 13 uur en 1 minuut en Jean Gilbert 16 uur en 55 min. over. Het was de tweede po ging van het Engelse meisje. Judith de Nys bij de dames en Rudi Prins by de heren hebben zater dagnamiddag in het kanaal Terneuzen- Gent, een wedstryd over 2 km, de ronde van Sas gewonnen. Wereldkampioen Michael Botwin- nik, zal, in gezelschap van Flohr, na af loop van het FIDE-landen toernooi (30 september-23 oktober a.s. te München) voor een korte tyd naar Nederland ko men. Beide schakers zullen enkele si- multaan-seances geven (o.a. te Leiden) en waarschyniyk uitkomen in een zes kamp, waarvoor ook dr. Max Euwe, Hein Donner, Van Scheltinga en nog een nader aan te wyzen speler zouden wor den uitgenodigd. De Haarlemse Schaakvereniging „Het Oost" houdt van 8 t/m 17 septem ber een nationaal schaaktoernooi, waar aan door 72 spelers wordt deelgenomen. De eregroep bestaat uit de volgende schakers: H. Bouwmeester, N. Cortlever, Th. van Scheltinga, C. Orbaan, drs G. Prahl, B. Withuis. Simon de Wit heeft op het IJssel- meer met zyn jacht „Tulla" de snelste tyd genoteerd in de door Het IJ georga niseerde zeilwedstryden- in de RÖRC klasse en zich daarmede in het bezit gesteld van de zilveren lichtboei, die voor de Trintelweds'tryd beschikbaar is ge steld. Maurice Wassell een 26-Jarige mo torrenner, is vrydag by de training voor de Grote Prys van het eiland Man ver ongelukt. De invitatie schermwedstryden op floret (elektrisch) voor dames en heren te Rijswyk hebben successen opgeleverd voor Danie van Rossem en Hans Sauer- bier. Danie van Rossem werd ongesla gen eerste by de dames en Hans Sauer- bier bezette na barrage met Kars de eerste plaats in het eindklassement van het herentoernooi.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4