L. P. G. Vijver met fonteinen voor Leidse Woningbouwvereniging Ons Belang Drievoudig Leids huwelijksfeest SECRETARESSE Fraai geheel kwam tot stand KerI [veil Oecumenische Raad van kwam in Oud-Poelgeest bijeen GEBR. VAN ULDEN Voor gevaarlijke filmopnamen gaat Eva Bartok niet opzij 97ste jaargang' Maandag 8 september 1958 Tweede bled no. 29538 Geschenk bij negende lustrum Oud naar nieuw Leiden De leden van de Vereniging Oud Lei den hadden zaterdag een merkwaardige belevenis: zij kregen iets te horen over het Leiden van de toekomst en zagen wat van het nieuwe Leiden van vandaag. De directeur van gemeentewerken ir. D. Y. Lem gaf in het stadhuis aan de belangstellende leden van Oud Leiden een uiteenzetting over de voorgenomen ontwikkelingsplannen van Leiden, zoals deze in het structuurplan van Leiden en omliggende gemeenten zijn neergelegd, en over de nog verder gaande Leidse uitbreidingsplannen. Voor een deel zijn deze plannen reeds in uitvoering als on derdeel van de bestaande wettelijke uit breidingsplannen. Deze uiteenzetting van do heer Lem geschiedde aan de hand van kaarten en maquettes, welke wij in ons blad reeds herhaaldelijk uitvoerig hebben besproken en gepubliceerd. Na de korte voordracht, die hoofdza kelijk was bedoeld als een voorbereiding voor de bezichtiging, maakte het gezel schap een rit naar en door de nieuwe Leidse wijken, waar belangrijke uitbrei dingen in ontwikkeling zijn. De leden kregen daarbij gelegenheid er zich van te overtuigen, dat Leiden gestadig wordt uitgebouwd. VOLULO HAD SUCCES MET DERDE CONTACTAVOND De Vereniging VoMo (Ulo Pieters kerkstraat) werd het vorig jaar opge richt. Het bestuur steldie zioh toen als taak de hand tussen de oud-leerlingen van deze school te handhaven en te ver stevigen. Zij trachtte dit te doen door middel van contactavonden. Zaterdag vond de derde contactavond plaats in de zaal „Oud-Hortuszicht" Het bestuur, dat altijd probeert veran dering in de pro grammas te brengen had voor deze avond beslag weten te leggen op de voordrachtskunstenaar Freek i Sachs, die een verhaal uit de verhalen bundel 1001-nacht bracht, genaamd „Achmed en Sittara" Een verhaal, dat bij de leden van de vereniging zeer in de smaak viel. De voorzitter, de heer I. Gerritsen jr dankte de heer Sachs met enige welgekozen woorden en bood hem namens het bestuur en de leden van Vol ulo een boeket bloemen aan. Het overige deel van de avond was voor de danslustigen gereserveerd. De dansmuziek werd verzorgd door de Oc casion Stars, o.l.v. P. de Haas. De commandant Zeemacht in Ne derland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, zal donderdag in het Ankerpark te Den Helder onze stadgenoten J. Roosendaal luit. ter zee der 3e klasse, en J. M. Veltman, luit. ter zee van de technische dienst der 3de klasse, beëdigen tot Marine-officier. Commissaris der Koningin opent Vebo De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. zal donder dag 18 september de officiële opening verrichten van de Fok vee- en Zuivel ten toonstelling van de Vebo. Deze plechtig heid vindt 's ochtends om tien uur in het Waaggebouw plaats. Lezers schrijven Straatnaamborden stichten verwarring In de Leuvenstraat bij het begin van de Herenstraat hangt een bordje aan de muur (rechts) met het opschrift Stadhouderslaan. tien a vijftien meter verder (links) staat het bord met hst opschrift Leuvenstraat. De school, welke in de Leuvenstraat staat, is de Stad houdersla anschool. Vele mensen, die naar de Leuvenstraat of Stadhouders- laan zoeken, worden in de war gebracht door deze twee borden. Zou het bord „Stadhouderslaan" nu niet eens verwij derd of aan de school bevestigd kunnen worden en het bord Leuvenstraat aan het begin van de straat? Een bewoner van de Leuvenstraat. De W.B.V. „Ons Belang", die thans reeds 45 jaar op het terrein van de woning bouw haar activiteiten heeft ontplooid, is zaterdag in het bezit gekomen van een fraaie aanwinst voor één van haar woningcomplexen. Had men het bestuur ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze W.B.V. reeds verrast met een prachtig stukje beeldhouwwerk: „Moeder en kind", de viering van het negende lustrum hebben leden en leveranciers aangegrepen om dit „monumentje van hulde en dankbaarheid" in een passende omgeving te plaatsen. Vóór het beeld, dat zich in de Mar- nixstraat ter hoogte van de Anna van Saksenstraat, bevindt, is thans een vijver aaangelegd. In deze vijver, die met karpers en goudvissen is bevolkt, be vinden zich enkele fonteinen. Bovendien is een permanente verlichting aange bracht. Een prachtige groen- en bloem- versiering completeert dit geheel, zodat met recht gesproken kan worden van een bijzonder fraaie aanwinst. Alvorens het bestuur dit geschenk zijn eigendom kon noemen, kwamen de ge nodigden o.w. de wethouder van Open bare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de chef van de Plantsoenendienst, de heer A. Galjaard, de Raad van Commissaris sen van de jubilerende woningbouwver eniging, een deputatie van de Federatie van Woningbouwverenigingen uit Leiden en omstreken en afgevaardigden van vele zusterverenigingen in de Dr. Van Voort- huysenschool bijeen, waar zij werden welkom geheten door de voorzitter van de Jubileumcommissie, de heer A. Ger ritsen jr. Hoewel, aldus spreker, circa 90% van de leden spontaan zijn bijdrage voor dit geschenk heeft gegeven, hadden wij dit kostbare huldeblijk niet kunnen aanbieden indien ook de leveranciers (aannemers) van de W.B.V. zich hier voor niet hadden geïnteresserd. Grote dank ging deze middag ook uit naar de gemeentelijke instanties en de Leidsche Duinwater Maatschappij, die op hun beurt veel aan de voorbereiding en uit voering gelegen hebben laten liggen. Na dit woord van welkom en dank ver scheen vóór de Dr. Van Vooorthuysen- school het Chr. Muziekgezelschap „Con- i cordia", dat bestuur en genodigden, on der het spelen van vrolijke wijsjes, naar het punt van onthulling bracht. Zilveren jubileum bij Grofsmederij Hedenochtend werd in het hoofdge bouw van de Kon. Ned. Grofsmederij de heer D. van den Berg gehuldigd in ver band met zijn zilveren jubileum in dienst van deze N.V. Hij werd met echt genote (die een bloemenhulde in ont vangst nam) en twee dochters ontvan gen in de vergaderzaal door de adjunct directeur ir. H. E. Kruyt. De heer Kruyt memoreerde in zijn toe spraak dat de heer Van den Berg in ver schillende functies steeds in de ketting- fabriek werkzaam is geweest, de laatste jaren in de kettingreparatieafdeling. Deze afdeling vergt nauwgezet werk en de directie kan niet anders dan tevre den zijn over de prestaties die de jubila ris in deze afdeling heeft verricht. Na een gelukwens en het uitspreken van de hoop dat het de heer Van den Berg ge geven zou zün nog vele jaren in de ket- tingfabriek te werken, bood hij de jubi laris een enveloppe met inhoud, een blauw herinneringsbord, het erediploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het daarbij behorende zilve ren draaginsigne aan. Als bedrijfsleider somde de heer G. G. van der Waals enkele bijzondere karak tereigenschappen van de jubilaris op, waaruit bleek hoezeer hij in de fabriek wordt gewaardeerd. Voorts spraken nog de heer T. Mantel als chef van de reparatieafdeling en de heer C. J. Maas als lid van de onderne mingsraad. Laatstgenoemde bood na mens de collega's een geschenk aan. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd gezellig byeen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Pieternella, dr van P. Schouten en H. M. Pracht, Lambert, zn van A. Cur- rie en J. J. H. Opgelder, Jan Jacob, zn van J. Jonker en J. van Dijk, Ablgaël, dr van J. Plu en N. van Geenhuizen, Raymond, zn van W. Spaargaren en J. Casimiri, Eli sabeth Maria, dr van J. Runderkamp en J H. Theunissen, Jacobus Bartholomeus Ma ria, zn van J. J. Bel en J. H. M. van der Zwet. Petronella Theodora Maria, dr van J. J. Bel en J. H. M. van der Zwet. GETROUWD E. C. Wessels en J. J. Boersma. OVERLEDEN M. J. Labordus, 89 Jaar, wed. van W. F. Ie Koning. Hier was het wederom de heer A. Get- ritsen, die het woord nam. Konden wij vijf jaar geleden aldus spreker, de W.B.V. het beeld „Moeder en Kind" aan bieden, thans willen wij dit beeld aan een passende omgeving helpen. Spreker onthulde, dat het vandalisme der jeugd, de jubileumcommissie op deze gedachte heeft gebracht. De jeugd heeft zich immers niet ontzien om de bij het beeld geplaatste banken als wip te gebruiken! Het gevolg was, dat het bestuur ertoe over moest gaan om de banken weg te halen en de toegang tot het beeld af te sluiten. Nu thans zulk een fraai geheel is tot stand gekomen, deed spreker een dringend beroep op de omwonenden om bij eventuele beschadiging het bestuur daarvan direct in kennis te stellen. Het bestuur zal de ouders dan verantwoor delijk stellen voor de kosten. Na dit waarschuwend woord, verzocht hij wet houder Jongeleen de symbolische ope ning (het doorknippen van een lint) te willen verrichten. Alvorens deze hieraan gevolg gaf drukte hij er zijn waardering over uit, dat diverse woningbouwvereni gingen ertoe zijn overgegaan bij hun De enig complete opleiding. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Het in groen en bloemen gevatte vijvercomplex in de Marnixstraat. met op de achtergrond het beeld Moeder en kind Inzethet oud- ste bestuurslid, de 80-jarige heer P. Winterkamp, vertrouwt enkele kar pers aan de vijver toe. (Foto L.D./Van Vliet) woningcomplexen enige verfraaiing aan te brengen. Met nadruk onderstreepte spreker het beroep dat de heer Ger ritsen op de omwonenden had gedaan om dit prachtige geheel voor vanda lisme te behoeden. De heer P. Winterkamp tachtig jaar en nog steeds een actief bestuurslid vertrouwde hierna nog enkele goudkar pers aan de vijver toe, waarna de voor zitter van de jubilerende W.B.V., de heer J. Gerritsen, met een enkel woord dit kostbare en ook de omgeving zeer ten goede komende geschenk, aanvaardde. Terug in de Dr. Van Voorthuysenschool werden nog woorden van gelukwens en hulde gesproken door een afgevaar digde van de Haagse Prot. W.B.V. ,De Goede Woning", door de heer A. J. Schoneveld voorzitter van de Federatie van Woningbouwverenigingen in Lei den en omstreken en door de beide heren Gerritsen. De eerste avond trok de verlichte vij verpartij reeds direct grote belang stelling. De feestelijkheden van deze lustrum viering worden vrijdag 19 september voortgezet met een receptie in „De Har monie" en op 27 september en 11 en 25 oktober met een cabaretavond in de Stadsgehoorzaal. De jeugd van „Ons Belang" krijgt tenslotte in het St.-An- toniusclubhuis een feestmiddag aange boden. WASGOED IN BRAND In de afgelopen nacht woedde een klein brandje in een schuur achter een perceel aan de Trompstraat. Een partij wasgoed, dat naast een op een brandend gascomfoor geplaatste wasketel lag, is tot op nu toe onverklaarbare oorzaak in brand geraakt. De brandweer heeft het vuur met een nevelspuit geblust. Drie kinderen uit één gezin, een broer en twee zusters, stapten zater dagochtend uit de Jozefkerk aan de Herensingel, nadat pastoor J. A. van Kleef hun huwelijken had in gezegend. Uiteraard bestond er in en voor de keik veel belangstelling voor deze drievoudige bruiloft. waarbij de heer en mevrouw Len- ting, Amaliastraat 34, drie van hun kinderen zagen vertrekken. In totaal zijn nu vijf kinderen van hen ge trouwd, maar het is nog druk ge noeg in de woning aan de Amalia straat. daar er nog altijd zeven over zijn gebleven. Voor de ingang van de kerk poseerden de bruidsparen voor onze fotograaf. Van links naar rechts: Gijs Lenting (26) met zijn bruid Anneke Weers (22). Frans Eradus (25) met zijn bruid Bep Lenting (24) en de enige niet Lei- denaar, Leo Sebel (23) uit Stomp- wijk met zijn bruid Jo Lenting (22). (Foto L.D./Van Vliet) Spanwijdte van oec. brug steeds groter De tienjarige Wereldraad van Kerken gaat de tweede dekade van zjjn geschie denis met vertrouwen in, omdat ondanks vele kritische momenten in zijn bestaan de belofte van de kerken om bü elkander te blijven niet ijdel is gebleken. Dit heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, verklaard op de jaarlijkse conferentie van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die zaterdag en zondag in Kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest is gehouden. installaties voor auto's en trucks. Vraagt offerte bij VERDAMSTRAAT 6 TEL. 23041 Kenmerkend voor de huidige situatie van de Wereldraad noemde hij, dat „de spanwijdte van de oecumenische brug" steeds groter wordt. Hetgeen overigens een grote en gevaarlijke verantwoorde lijkheid met zich meebrengt. We komen nu in een periode, aldus dr. Visser 't Hooft, waarin de uiterste groepen een grote rol beginnen te spelen. Enerzijds zijn daar de sterk liturgisch geaarde kerken, waartoe onder meer de oosters orthodoxe kerk behoort, anderzijds de uitgesproken evangelische groepen, waar het kerkelijk leven meer op het indivi duele gevoelsleven berust. Er is echter niet alleen spanning tussen de kerken, maar ook spanning ten aanzien van het begrip oecumene: een spanning, die be sloten ligt in de woorden, eenheid en vernieuwing. Dr. Visser 't Hooft behandelde de actuele problemen van de Wereldraad aan de hand van de hoofdvragen, die tijdens de onlangs in de Deense stad Nyborg gehouden jaarlijkse vergadering van het centrale comité aan de orde zyn geweest. Het gesprek te Utrecht met verte genwoordigers van het Moskouse pa triarchaat der orthodoxe kerk van Rusland heeft de basis gelegd voor een permanent gesprek, aldus de se cretaris-generaal van de Wereldraad. Niet alleen zullen Russische waar nemers worden uitgenodigd tot het bijwonen van de vergaderingen van het centraal comité maar ook zullen over en weer werkbezoeken worden ge bracht. Zo zullen binnenkort enkele vertegen woordigers van het patriarchaat van Moskou een werkbezoek brengen aan het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken te Genève. Naar aanleiding van berichten met betrekking tot de Tsjechisch protes tantse kerkleider prof. Hromadka tij dens de jongste zitting van het centraal comité, verklaarde dr. Visser 't Hooft, dat deze van redelijke grond ontbloot waren geweest. „Dat Hromadka una niem benoemd is tot lid van het uit voerend comité kon betrekkelijk gemak kelijk geschieden. Bijna ieder zag tijdens de vergadering te Nyborg in, dat de Wereldraad van Kerken op dit ogen blik een raad moet zijn van west en oost en prof. Hromadka, wiens integri teit ondanks de felle controversen in zake de onderdrukking van de Hon gaarse opstand boven alle twijfel ver heven is, moet beschouwd worden als de beste vertegenwoordiger van het oos ten". PROEVEN MET ATOOMWAPENS Het is gebleken dat een uitspraak van de Wereldraad van Kerken van grote betekenis is geweest in de internationale politieke ontwikkeling, die het komende najaar kan leiden tot het definitieve besluit van de grote mogendheden om de proeven met atoomwapens te staken, zo meende spreker. De resolutie inzake het stopzetten van de proeven, welke het centraal comité het vorige jaar te New Haven aan vaardde is namelijk in een aantal lan den zeer dikwijls gebruikt, dank zij het feit, dat vertegenwoordigers van de kerk deze resolutie aan de regerings hoofden hebben overgebracht. TWEE PIJLERS De twee pijlers die de oecumenische brug zullen moeten schragen zyn een diepergaande theologische bezinning en met name ook een nieuw testa- mentisch kerkbesef aldus dr. Visser 't Hooft. Ds. W. H. Kelder vraagt ontheffing uit ambt Ds. W. H. Kelder, hervormd predi kant te Utrecht, die van 1944 tot 1949 de Leidse hervormde gemeente als pre dikant diende, heeft om persoonlijke redenen aan het provinciaal kerkbestuur van Utrecht ontheffing uit het ambt verzocht. De politie heeft in de afgelopen nacht drie Leidenaars aangehouden, ver dacht van diefstal van een scooter en een bromfiets. Scherp conflict schippers- aardappelmeelfabrieken Zal vloot niet uitvaren? (Speciale berichtgeving) Een vloot van aardappelschippcrs zal dit jaar niet uitvaren, tenzy de fabrieken vandaag nog met aanvaard bare voorstellen zullen komen. Daar echter morgen enkele fabrieken reeds beginnen te draaien, rekent niemand hierop meer. In een zeer druk bezochte vergadering in zaal Frascati te Stadskanaal, waar tientallen schippers zich met een plaatsje voor de geopende deuren moesten tevreden stellen, werd dit besluit genomen. De andere schippers verklaarden zich solidair met hun collega's in de strijd, die volgens de voorzitter, de heer D. Meertens, de aardappelschippers is op gedrongen. Het conflict is vrijdag ver scherpt toen de werkgevers hun in juli gedane compromis voorstellen hebben ingetrokken en de schippers de aanzeg ging deden, dat alleen maar gevaren kan worden onder de voorwaarden, wel ke voor 1956 van kracht waren. De onderhandelingen werden hiermede de finitief afgebroken. „Het aanvaarden van dit voorstel betekent een belangrijke verslechtering", aldus de heer Meertens. „In de strijd, die thans gevoerd moet worden hebben de aardappelschippers het recht aan hun zijde", zo ging hij verder. „Al meer dan 40 jaar hebben de aardappelschippers nog nooit teveel „Ik ben er zo langzamerhand wel aan gewend, dat ze nog meer van mij ver langen dan alleen acteren", zo merkte de knappe Britse filmster Eva Bartok op tijdens de opaamen in de Pinewood- studio's van de Bank Organisation, waar de film "Operation Amsterdam" voltooid werd. In deze film had zij met een snel heid van meer dan 100 kilometer een zware vooroorlogse Mercedez Benz moe ten besturen in een ogenschijnlijke po ging om zelfmoord te plegen. In Am sterdam had zij met die hoge snelheid naar de waterkant moeten lijden. De voorwielen van de wagen waren bijna van de kade voor haar tegenspeler Peter Finch haar „redde". Een waarlijk grie zelig moment, waarbij berekening tot op het onderdeel van een seconde en voor treffelijke remmen absolute noodzaak waren. Maar het liep allemaal af zonder ongelukken. „Maar ja, ik ben er aange wend iets extra'* te doen". In Carnaval Story moest ik in een gloeiende tank duiken, in The Last Waltz voerde ik een acrobatische dans uit en in de The Crimson Pirate moest ik 's nachts in volle zee in de mast van een schip klim men". Zoals bekend speelt Eva een Neder lands meisje in "Operation Amster dam". Het verhaal gaat terug naar mei 1940, toen twee Nederlandse burgers, werkzaam in Engeland en een Britse agent van de geheime dienst geen groot sere plannen Koesterden dan een rustig weekeindje ergens op het platteland. Op hetzelfde tijdstip echter wachtte in Amsterdam een secretaresse van een diamantbedrijf in angstige spanning met haar verloofde, terwijl Hitiers hor den over de grens daveren. Een dag la ter zouden deze mensen allemaal be trokken zijn bij een gevaarlijke onder neming. Peter Finch. Tonv Britton en Alexander Knox beelden de drie man nen uit, die hun leven op het spel zet ten om de Nederlandse industriële ju welen uit de handen der Duitsers te houden. Eva Bartok speelt de rol van Anna, het Nederlandse meisje, dat hen hielp. De jonge secretaresse is nu me vrouw Mientje Tan, de enige persoon in Nederland, die weet wat precies op die maandag gebeurde. In 1940 werkte zij bij Schmidts diamantbedrijf. Ze werkt er overigens nog. „Vroeg in de ochtenduren van die maandag werd ik in het kantoor van de heer Schmidt geroepen", zo herinnert ontvangen en hebben we de fabrieken ook nog nooit iets afgedwongen. Wij zullen dit nu ook niet doen". De heer Meertens zei, dat het niet alleen om de aardappelschippers gaat, maar, dat de fabrieken een algemene verlaging van de vrachttarieven op het oog hebben. zij zich. „Hij vertelde mij, dat zijn zoon Jan in het geheim van Engeland was overgekomen om alle industriële dia manten (meer dan 100 miljoen guldens waard) mee te nemen vóór de Duitsers ze in handen zouden kunnen krijgen." „De heer Schmidt vroeg mij te helpen de stenen te sorteren en in te pakken. We hadden maar korte tijd ter beschik king en bovendien moesten we steeds naar de schuilkelders, wanneer er weer vliegtuigen in aantocht waren. Wij wa ren bijna gereed, toen Jan besloot, dat het te gevaarlijk was om al die afzon derlijke pakjes te vervoeren". „Ik vloog de trap op, pakte een sloop van het bed van de heer Schmidt en smeet alle dia manten erin en zo bracht Jan ze naar Engeland". „Reeds een dag later ston den de Duitsers in Amsterdam. Onmid dellijk stapten zij bij Schmidt binnen, maar ze waren te laat NIEUWE UITGAVEN Jouni, door Yrjö Kokko en Ontsnapt langs Krak a tau, door Alistar Maclean, Uitg. Elsevier, A'dam. Paradijs der dwazen, door Marja Roo. Kloppen en op antwoord wachten, door William R. Weeks. Lena Geyer, door Marda Davenport. Vert, door J W. Hofstra. Spektakel in klaarmond, door Frits Huëll, alle Uitg. Leopold N.V. Den Haag. Het leven als inzet, deel I: een man zet door. deel II: een vrouw wint door Thomas B. Costain en Bruid achter de kim, door Robert Oaxse, Uitg. J. van Tuyl. Zalitbommel. Niemand is alleen, door Annie Ferwer- da-v d. Berg, Uitg. Kok N.V. Kampen. Schrei niet, Natasja, door Deszö Ar- vay. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem. Wat het sterkste in ons is, door Aimee van Trioht. Uiitgeversmij Holland, Am sterdam. Een vrouw met name Suzanna, door Yvonne de Man. Uitg. StoLs Den Haag. De echo van het verleden, door Dou glas Rutherford en Wittebrood en scha pen, door Mary Scott Uit De Bron N.V. Amstelveen. Klokken van Rome, door Göron Ste- nius. Uitg. De Fontein. Utrecht. Het begon bij de bron, door Guy Mc- Crone. Uitg. J. van Tuyl N.V. Zalt- bommel Kinderen zonder vader, door Hans Coenen Uitg. Schoonderbeek, Laren. Verdwenen verten, door Joost de Klerk. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam, Het grote huis, door S. Franke, Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam. Yoga, door Rama Polderman, arts Uitg. De Driehoek, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3