Amerikaanse oorlogsschepen in de Chinese 12-mijlszone bij Formosa WEERBERICHT SPANNING EN ONTSPANNING IN VERRE OOSTEN Hervatting diplomatiek overleg Weer poging om Revolte in Caracas militaire junta in Venezuela omver te werpen Geruchten over 40 doden en 200 geivonden N 97ste jaargang MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 No. 29538 LEIDSCH DAGBLAD et Directeur: J. W. Henny 41 Hoofdredacteur: J. Brouwer f2( DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 6705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot hebben gisteren een konvooi schepen met voorraden voor het garnizoen van Quemoy begeleid, ondanks de waarschuwing van de communistisch-Chinese regering aan de Amerikanen om hun oorlogsschepen buiten de twaalf- mijlszone te houden. De operatie is volkomen geslaagd, aldus is gisteren door het Amerikaanse hoofdkwartier op Formosa en de nationalistisch-Chinese regering bekendgemaakt. Het escorte werd gegeven op verzoek van de Chinese nationalisten, aldus de Amerikaanse bekendmaking. De Amerikaanse oorlogsschepen, zes torpedobootjagers, kwamen tot op vier of vijf mijl van Quemoy, binnen de nieuwe Chinese twaalf- mijlszone, die niet door de Ver. Staten wordt erkend, doch nog buiten het bereik van de communistische kustbatterijen. Het is gisteren overigens zeer rustig geweest in dit gebied. Het geschut zweeg de hele dag en er was ook geen activiteit in de lucht. Amerika bereid gesprek te hervatten De Ver. Staten zijn bereid de be sprekingen met communistisch China op ambassadeursniveau te hervatten. Dit is zaterdag door het Witte Huis in Washington bekendgemaakt, na dat president Eisenhower gedurende anderhalf uur met zijn voornaamste medewerkers overleg had gepleegd. De verklaring is een reactie op een zaterdag gehouden radiorede van de Chinese premier Tsjou-en-Lay, waarin deze niet alleen verklaarde dat het „Chinese volk het onvervreemdbare recht" bezit op Formosa en de nationa listische eilanden voor de kust, doch waarin hij tevens zei dat Peking bereid is de ambassadeurconferentie met de V. Staten te hervatten" teneinde verder bij te dragen aan het verzekeren van de vrede". Het Witte Huis verklaarde, dat pre sident Eisenhower „in he t bijzonder nota" heeft genomen van de Chinese bereidheid. Washington heeft nog wel Luchtgevecht boven Straat van Formosa Het officiële communistische pers bureau Nieuw-China meldt, dat elf mensen zijn gedood en 24 gewond, toen zaterdag nationalistisch geschut van het eiland Quemoy de wijk Kiangtoe van Amoy beschoot. Bij een luchtgevecht boven de Straat van Formosa zijn hedenochtend zeven communistisch-Chinese Mig-straalja gers neergeschoten en twee andere beschadigd aldus een bekendmaking van de nationalistisch-Chinese rege- ring op Formosa. Een nationalistisch vliegtuig werd beschadigd. Hedenmorgen heeft de communisti- - sche artillerie de beschieting van Que moy hervat. De radio van de nationalisten had er tevoren bij de bevolking op het vaste land in de omgeving van Quemoy op aangedrongen de omgeving van mili taire installaties van de communisten te ontruimen. 1 Te Taipeh is men van oordeel, dat i, deze waarschuwing in verband staat met een eventuele beschieting van Ame rikaanse oorlogsschepen door de com munisten. Amerikaanse en nationalistisch-Chi nese militaire woordvoerders hebben zondagmiddag meegedeeld, dat een grote gemeenschappelijke amfibie-oefening, die vandaag wordt gehouden, ten doel heeft een denkbeeldige aanvallende strijdmacht „in bedwang te houden en te vernietigen". Inmiddels zijn gisteren in de grote Chinese steden massale betogingen ge houden tegen Amerikaanse „agressie" in het gebied van Formosa. Radio-Peking heeft vandaag mel ding gemaakt van het binnenvaren van meer Amerikaanse oorlogsschepen in de nieuwe Chinese twaalf-mqlszone en de Amerikanen ernstig gewaar schuwd. Volgens de communistische zender drongen vanochtend acht Amerikaan se oorlogsschepen de territoriale wa teren binnen. Hoe Nederland zich vermaakt Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers I liep het aantal bezoekers aan verma- I kelijkheidsinstellingen terug van ruim 115 miljoen in 1956 tot 11112 miljoen in 1957. Per inwoner berekend, daalde het aantal bezoeken van 10.6 in 1956 tot 10.2 in 1957. Het bioscoopbezoek maakte 58 van het totaal uit (in 1956: 60 I Ondanks deze teruggang in de be zoekersaantallen steeg het door het pu bliek bestede bedrag van 136 miljoen gulden in 1956 tot 138% miljoen in 1957. Gemiddeld gaf de Nederlander in 1957 f. 12.65 voor vermaak uit, een dubbeltje meer dan in 1956. Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent belasting. De totale belastingopbrengst bedroeg ruim 28% miljoen. Advertentie geen offciële mededelingen hierover ontvangen, doch de Amerikaanse presi dent hoopt dat de verklaring een ant woord is op zijn politieke uitspraak van 4 september, namens hem door Dulles afgelegd, dat „geen strijdkrachten die nen te worden gebruikt voor het verwe zenlijken van territoriale ambities", alhoewel het afzweren van geweld nog niet het afzien van aanspraken hoeft te betekenen. Bij hervatting van de besprekingen zullen de Ver. Staten uiteraard, evenals in 1955, er van uitgaan, dat zij geen partij kunnen zijn bij regelingen, die de rechten van hun bondgenoot, nationa- listisch-China, zouden benadelen, aldus de verklaring. Ingrijpen V.N. Geen geweld De Ver. Staten hebben bij de bespre kingen in Genéve steeds gestreefd naar aanvaarding van een politiek, waarbij afgezien wordt van het gebruik van ge weld, anders dan voor zelfverdediging. Deze koers zullen de Ver. Staten vast besloten blijven volgen. Het gesprek in Genéve, dat in 1955 begon, is onlangs door de Chinese com munisten afgebroken. De Ver. Staten wensen hervatting aldus de verklaring. De Amerikaanse ambassadeur in War schau is gereed om direct contact op te nemen met zijn Chinese collega in de Poolse hoofdstad, die ook bij het overleg in Genéve betrokken is geweest. De Canadese premier John Diefenba- ker heeft zaterdag in het Canadese Lagerhuis het denkbeeld geopperd van een ingrijpen door de Verenigde Naties in de crisis rondom Formosa en de om liggende eilanden. Diefenbaker lichtte toe dat de Ver enigde Naties zou kunnen worden ver zocht haar goede diensten aan te bie den „in een poging om het geschil tus sen het communistische en het natio nalistische China, dat ernstige afmetin gen heeft aangenomen, op te lossen". Lester Pearson, de oppositieleider, verklaarde dat de V.N. alles moeten doen wat gedaan kan worden. De moei lijkheid is echter dat de V.N. slechts een van de partijen in dit burgerlijk conflict, nl. de nationalisten, erkennen, meende hij. De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft verklaard, dat de Ver. Sta ten „versuft of onverschillig" naar een oorlog met communistische China schqnen af te drijven. Acheson be schuldigt de regering-Eisenhower er van, dat zij zich met hulp van Tsjang Kai-Sjek in een toestand heeft laten manoeuvreren waarover zq de con trole heeft verloren. Zowel de natio nalisten als de communisten kunnen de Ver. Staten tot een oorlog of te rugkrabbelen dwingen, meent Ache son. Hq geeft Eisenhower de raad zich ook eens door „koelhoofdige vrienden uit andere landen" te laten voorlichten. Verklaring Nehroe De Indische minister-president. Neh roe, heeft zondag op een persconferen tie te New Delhi verklaard, dat naar het oordeel v^n zijn regering Formosa en de voor de Chinese kust liggende eilanden tenslotte in handen moeten komen van Communistisch China. Het is duidelijk, dat een land onmo gelijk kan toestaan, dat een vlak onder zijn kust gelegen eiland wordt gebruikt als basis voor een aanval, aldus Nehroe. India is voorstander van een vreed zame oplossing van het probleem van ae eilandjes voor de kust, maar het kan niets anders doen dan voor een derge lijke oplossing pleiten. Er is geen reden, waarom India zich zou verzetten tegen uitbreiding van de territoriale wateren van communistisch China, aldus Nehroe. In Washington is gisteren bekend gemaakt, dat de Ver. Staten aan na tionalistisch China 21.5 miljoen dol lar zullen lenen voor de bouw van bevloeiingsprojeet in het noordwesten een dam met krachtcentrales en een van Formosa. Buiïg De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en iezelfde of iets lagere teperaturen dan vandaag. Matige tot krachtige, langs de kust tij delijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 SEPTEMBER Son op: 6.03 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 1.05 uur; onder: 16.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.39 uur. Laagwater te 6.48 en 19.26 uur. 544 nummer bestaat uit 12 pagina1». Boelganin kreeg ontslag De vroegere premier van de Sovjet- Unie, maarschalk Boelganin is ontslagen uit het presidium van het centrale co mité der Sovjet-communistische partij, zo heeft het officiële Sovjet-persbureau Tass zaterdag bekendgemaakt. Het besluit hiertoe heeft het centrale comité vrijdag op een plenaire vergade ring genomen Voorts besloot het comité om op 27 januari 1959 een buitengewoon partij congres te organiseren ter bespreking van de streefcijfers voor de 'ontwikke ling der nationale economie tussen 1959 en 1965. Nikita Kroesjtsjef, die indertijd Het trompetterkorps van het zes de regiment Huzaren van Boreel kwam zaterdag in Oostzaan een aubade brengen aan een oude strijd makker. oud- huzaar-wachtmeester- instructeur Johannes Lambermont die morgen zijn honderdste verjaar dag viert. Boelganin opvolgde als premier, zal dan een rapport uitbrengen. Boelganin. die 63 jaar is, werd in maart van dit jaar afgezet als premier. Hij werd toen directeur van de staats bank, doch die functie moest hfj de vo rige maand verwisselen voor een post als hoofd van de regionale economische raad van Stavropol, een 1200 km. ten zuiden van Moskou. Op de tradionele eerste zondag in september is ook dit jaar weer het grote bloemencorso van Zundert gehouden. Een kleurrijk sprookjes- slot trekt door de straten. Een groep officieren en leerling-offi cieren van de opleidingsschool der Ve nezolaanse militaire politie is gisteroch tend in opstand gekomen, gebruik makend van de afwezigheid van het hoofd der militaire junta van schout- bq nacht Larrazabal, die een inspectie reis door het oosten van het land maakt. De rebellen gesteund door tanks, maak ten zich 's ochtends om drie uur mees ter van het ministerie van Defensie waar zij de minister gevangen namen. Zij omsingelden het regeringspaleis en bezetten de radiostations van de stad- Na verloop van enkele uren maakte een der juntaleden, kolonel Quevedo echter bekend, dat de opstand onder drukt was en dat het Leger en de Ma rine trouw waren gebleven. Doch na deze verklaring is het onrustig gebleven in Caracas en al waren de opstandelin gen uit de radiostations verdreven, zq hielden het paleis met hun tanks om singeld en van tijd tot tijd werd geweer- en machinegeweervuur gehoord. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat er weinig gevochten werd. Doch naar mate de dag vorderde deden geruchten de ronde volgens welke er 40 doden en 200 gewonden zijn. De radio riep de be volking op bloed af te staan voor de gewonden. ARRESTATIE Een der leiders van de opstand, lui tenant-kolonel Hely, is door het leger gearresteerd. Hij was onlangs heimelijk het land binnengekomen, nadat hij met andere hoge officieren in juli was ver bannen wegens een poging tot een staatsgreep onder leiding van generaal Castro Léon. De militaire politie schijnt de voornaamste deelneemster aan de cou te zijn. Zodra het nieuws van de opstand be klad werd. kondigden de vakbonden een algemene staking af De politieke par tijen riepen de bevolking op tot mas sale demonstraties voor de junta. In het centrum van de stad werd een betoging georganiseerd, waarop de bevolking werd aangeraden barricades op te wer pen ter verdediging van de democratie. In de afgelopen nacht is van elf tot 5 uur plaatselijke tijd een avondklok ingeste'd voor enkele gebieden, met name voor de hoofdstad Caracas en de naburige kuststreek. Gronden tijdens onweer beven Hengelo IJsregen in Bennekom (Speciale berichtgeving) Een zwaar onweer, dat in de nacht van zaterdag op zondag in het oosten van het land veel schade heeft aange richt, heeft ook in Hengelo, dat juist zijn wederopbouwfeest besloot, twee branden veroorzaakt. Terwijl tienduizen den bezoekers van de militaire taptoe welke op het nieuwe Marktplein had plaats gevonden, zich naar huis spoed den, rukte de brandweer uit naar een boerderijbrand aan de weg naar Haaks bergen en een hooibrand aan de weg naar Pelden, beide het gevolg van blikseminslag. De boerderij, bewoond door drie vol wassenen en acht kinderen, brandde ge heel af. De bewoners vluchtten in paniek naar buiten. 25 vrachten hooi gingen verloren. Aan de weg naar Delden was de bliksem ingeslagen in een boom, waardoor brand ontstond in twee nabij gelegen hooibergen en een houtloods. Ook hier ging alles verloren, evenals een aardappelrooimachine. In beide geval len wordt de schade door verzekering ge dekt. Het onweer blijkt vooral hevig te zijn geweest boven Oost-Gelderland. In Bennekom hebben vele kassen schade geleden. Na bladstil heet weer met zeer hoge temperaturen begon het om 8 uur 's avonds licht te onweren met bliksemschichten, die seconden lang aan de hemel stonden. Een kwartier later viel er een ijsregen met stukken van 4 a 5 cm in het vierkant. Deze regen duur de circa 20 minuten. Om kwart over elf zette een zware regen het dorp binnen enkele minuten geheel blank. Van de kassen waren toen al vele ruiten ge sneuveld. LANDVERRADERS President Larrazabal verklaarde gis teravond, dat de rebellerende officieren van burgerrechtbanken als landverra ders zullen worden berecht. De in de ambassade van Mexico geluchte opstan delingen zouden onder geen beding een vrijgeleide krqgen. Naar zqn zeggen hadden opstandige burgerelementen een kazerne van de militaire politie geplun derd, waarvan de manschappen zich tegen alle bevelen in passief hadden ge houden. Op aandringen van de presi dent zelf had men evenwel al het ge plunderde teruggegeven. De algemene staking voor geheel Ve nezuela zal volgens het voorschrift van de vakbonden worden voortgezet, totdat de regering een volledige lijst van de verantwoordelijken voor de staatsgreep publiceert. De vakbonden eisen voorts degradatie en onmiddellijke berechting van de betrokken militairen, alsmede een overheidszuivering. Het stakings parool geldt niet voor de pers, radio en televisie, elektriciteit, waterleiding en wegenbouw. Het schijnt, dat de staking ook de produktie en het vervoer van olie zal stilleggen. Sluiting zitting Staten-Generaal De leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering, welke op za terdag 13 september des namiddags te kwart vóór twee zal aanvangen in het gebouw van de Eerste Kamer. Vluchtelingen uit Halmaheira op Guinea geland In aansluiting op het bericht over de landing van een prauw met Indonesiërs op het eiland Amsterdam in Ned. Nieuw Guinea wordt nader gemeld, dat het vluchtelingen uit Halmaheira zijn. Zij werden in uitgeputte toestand aange troffen op het eiland Amsterdam. Hun aantal blijkt volgens een nader bericht 18 te bedragen (volgens de eerste infor matie van de bevolking zouden het er 40 zijn geweest). Mislukïe aanslag op Libanese premier De Libanese premier, Sami Solh, is zaterdag ontsnapt aan een aanslag op zqn leven. Onder twee politiewagens, die voor zijn auto uitreden, is een land mijn ontploft. Acht politiemannen wer den gewond. Op 28 juli is een soortgelqke aanslag op de premier gepleegd- Toen kwamen vijf mensen om het leven en bleef de premier eveneens ongedeerd. Geen huwelijksboot, toch trouwen De bevolking van het stadje i i Wickford in Essex is «zaterdag ge- i i tuige geweest van een uniek i schouwspel: een bruidspaar, dat zich zwemmend naar de kerk begaf. Door de zware regenval van vrij dagavond was de kerk in een diep 1 meertje komen te staan. Een bootje 1 was niet voorhanden en de geeste- 1 1 lijke in de kerk achtte de kans op l I het doorgaan van de plechtigheid i niet groot. Deze sombere gedachte werd ech- ter niet gedeeld door het bruidspaar Maureen Marsh-Feiley en Philip Narbeth. Samen met de broer van j 1 Philip, die als getuige optrad, gin- gengen zq, slechts in badpak ge- I kleed te water. Voorop de twee i l mannen, met één hand zwemmend i omdat zij de witte bruidsjapon van Maureen en hun eigen kleding op hun hoofden moesten vasthouden. Dan volgde, schoolslags, de bruid. Na de huwelijksvoltrekking keerde 1 men op dezelfde wfjze naar het „vasteland" terug. Minister Luns naar New York Minister Luns is zaterdag met het Franse schip „Liberté" uit Le Havre vertrokken naar New York, waar hq de dertiende algemene vergadering der V N. zal bijwonen. K.L.M.: „Perion" had documenten aan boord Volgens bij de K.L.M. binnengekomen berichten heeft de treiler „Perion" bij aankomst in een Spaanse havenplaat» enige voorwerpen van de „Hugo de Groot" aan de havenautoriteiten over handigd. Het betreft hier een lederen tas met documenten en boordpapieren, alsmede twee stukken landkaart, enig# kledingstukken, twee handdoeken dus geen logboeken), een rubber reddings vest en twee stoelen. Deze stukken zullen worden doorge zonden naar de Nederlandse ambassade in Madrid, die op haar beurt ervoor zorg zal dragen, dat deze met de meeste spoed naar de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst worden opgezonden. Verdrinkingsgevallen Zaterdagmiddag is het 6-jarig jon getje J. P. Th. Peks uit het Zomerhof in Den Haag in het water langs de Troelstrakade geraakt en verdronken. Het lichaampje is laat in de avond op- gedregd. Ook is zaterdagmiddag te Alblasser- dam de 18-jarige W. M. van der Perk verdronken. Hij was met zijn twee broers met een boot in de Graafstroom. Met een riem had hij zich aan de boot vastgehouden en was in het water ge gaan. Door onverklaarbare oorzaak schoot de riem los en verdween de jon gen onder water. Hq was de zwemkunst niet machtig en kwam niet meer boven. Na vele uren dreggen is zaterdag avond uit het water van de Binnen Amstel in Ouderkerk a. d. Amstel het lijkje opgehaald van het 2% jaar oude meisje Sisi Busman uit de Assendelft straat 23 (3 hoog) te Amsterdam. Met haar moeder logeerde het meisje bij de familie Verheul aan de Holendxechter- weg te Ouderkerk. Ze werd reeds ora 12 uur 's middags vermist en is waar schijnlijk zonder dat iemand het merkte bq het spelen te water geraakt en ver dronken. Moeder en dochter zouden zeer bin nenkort naar Alaska emigreren, waar de vader reeds verblijf houdt. In de Waal onder de gemeente Eist bq Nijmegen is verdronken de 28-jarige musici Jan de Goeq. Deze schjjnt zich te ver in de rivier gewaagd te hebben en is met de stroom meegesleurd. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Bloemencorso Aalsmeer trok duizenden Indrukwekkend stadionspel Zaterdagmiddag heeft een uitverkocht Olympisch Stadion, mede dankzq het fraaie zomerweer, volop genoten van het kleurrijke schouwspel dat het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso ook ditmaal bood. De Stichting „Bloemencorso Aals meer" heeft het tienjarig regeringsju bileum van H.M. Koningin Juliana op waardige wijze kleur verleend met een groot historisch corso, waarvan het motto luidde: „Je Maintiendrai". Het was geinspireerd op de geschiedenis van het Huis van Oranje en Nederland, naar een ontwerp van Toon Noyons. In de stoet reden 43 wagens mee, waarvan 23 grote praalwagens, die his torische figuren en gebeurtenissen in beeld brachten. De medaille, beschik baar gesteld door H.M. de Koningin viel ten deel aan het buurtcomdté „Uiter- weg" voor de praalwagen „Radio Oranje". De medaille van Prins Bern- hard ging naar de personenauto van C. Verbeek en Zn N.V. te Aalsmeer. Het corso, dat op zijn tocht naar Am sterdam, duizenden belangstellenden trok, vormde in het Olympisch Stadion de achtergrond van een stadionspel, dat ook nu weer het binnen- en buitenlandse publiek bijzonder wist te boeien. Het spel werd ontworpen door Marius Kruyne. Aan het spel op de versierde grasmat verleenden oa medewerking: het Ballet der Lage Landen, de ballet school van Scapino. de Amsterdamse balletschool diverse' muziekkorpsen uit Aalsmeer en Amsterdam en damesleden van gymnastiekverenigingen Het spel eindigde met het spelen van het Wilhel mus, da/t de aanwezigen staande mee zongen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1