FaIMITJfllyfs8 /li5 [r* w o Noodzakelijke exportvergroting vraagt krediet-financiering T.v.-kijkers vereniging groeit thans gestadig Ook verlichting fiscale druk IVOROL:Tanden rein-Adem fris Hutspot-autopuzzelrit van liet Leidsch Dagblad 97ste jaargang Zaterdag 6 september 1958 Derde blad no. 29537 (Advertentie) ZATERDAG F^^^Ê%PNDAZ MAANDAG Mmfml CfINSDAG WOENSDAG ^^^^UDONOEODAQ '■f W StPTZMURf JitPjeMBikg ^SpPTEMn.Rg PTfMSEK^^ _JsEPTEMBEH g SeUCMBEf^^^ MslPTEMBEK Bedrijven wachten gespannen begroting af (Van onze financiële medewerker) Het is deze week wel weer gebleken dat het Nederlandse bedrijfsleven de tekenen der tijden weet te verstaan. Onder auspiciën van de Stichting Vertegen woordiging van de Nederlandse Industrie voor Internationale Belangen, waarbij tal van grote bedrijven in ons land zijn aangesloten, is gelijk gemeld een grote vergadering gehouden, waarin de noodzaak van een verdere stijging van de Nederlandse export in alle toonaarden is bezongen. Ook Prins Bernhard, die daar o.m. het woord voerde, heeft geen onzeker geluid laten horen. Vooral uit zijn mond was het opmerkelijk een pleidooi te horen voor een nog actievere regerings- politiek ten aanzien van de export, ook al is bij de regering dan ook de goede wil aanwezig. Het is nu eenmaal zo in de wereld van vandaag dat bij de pogin gen om voor de Nederlandse industrie nieuwe afzetgebieden te vinden, ook de steun en de medewerking van de overheid niet kan worden gemist, te minder omdat deze in het buitenland aan de eigen ondernemingen niet zelden prefe rentiële rechten, dan wel fiscale faciliteiten verleent. Hoezeer het ook de bedoeling van ge noemde Stichting moge zijn geweest door onderlinge uitwisseling van gedach ten de industrie-leiders van ons land tot nieuwe en grotere actie op het gebied van de export te prikkelen, het neven doel was ongetwijfeld de regering ervan te doordringen, dat zij in de strijd voor een versterking van Nederlands positie op de wereldmarkten, niet het minst ook in het kader van de Euromarkt, een eigen taak heeft en hieraan in de eerst komende tijden volle aandacht zal moe ten schenken. Want uit de besprekingen op de Haag se exportvergadering is duidelijk naar vo ren gekomen dat aan een vergroting van de Nederlandse export geen geringe ri sico's zijn verbonden. En als deze risi co's, tengevolge van een te zware belas tingdruk, dan wel door andere overheids bemoeiingen, in de winstmogelijkheden van de exporttransacties geen voldoende compensatie vinden, kan men van een onderneming niet verwachten dat zij tijd en kracht en geld voor het winnen van nieuwe exportgebieden inzet. Het is im mers volkomen begrijpelijk dat, zolang de produktie in het binnenland, dan wel dicht bjj huis tegen lonende prijzen kan worden verkocht, men niet licht geneigd is zich de soesa en de risico's van een export op de hals te halen. Dat in 1957 de betalingsbalans zich ten nadele van ons land ontwikkelde en een bestedings beperking nodig was, vormde het bewijs dat een te groot deel van de produktie voor eigen gebruik werd aangewend en dat, om het welvaartspeil in ons land bij een groeiende bevolking te handhaven, een vergroting van de export noodzake lijk is. Dit geldt te meer, omdat na de oorlog de opbrengst van onze kapitaalbeleggin gen in het buitenland aanmerkelijk is teruggelopen. Maakte die in 1938/39 nog 14 van de Nederlandse invoer uit, thans wordt deze voor niet meer dan 2 a 3 door de kapitaalopbrengsten ge dekt. Voor het lopende jaar en vermoe delijk ook voor de eerstvolgende jaren komt daar nog bij dat als gevolg van de sterk verlaagde vrachtprijzen, ook de in komsten uit de scheepvaart aanmerke lijk lager zullen zjjn dan in de voor gaande jaren. Een en ander stelt dus de noodzaak van een grotere export duide lijk in het licht. Gelijk boven opgemerkt, zal men het de Nederlandse industrie niet euvel kunnen duiden dat zij in haar exportpo- litiek de lijn van de zwakste weerstand heeft gevolgd. Vandaar het verschijnsel dat de exportdrang zich de laatste jaren in de eerste plaats op de landen van West-Europa richtte, zodat het aandeel hiervan in het totaal van de export van 64.6 in het eerste semester van 1956 tot 68 in de eerste helft van 1958 is toegenomen. Eenzelfde gedragslijn werd echter door andere landen gevolgd, waardoor de concurrentie op de Euro pese wereldmarkten groter is geworden en een verdere toeneming van de Neder landse export naar de landen van West- Europa op steeds grotere weerstanden stuit. Vandaar dat thans de aandacht op andere delen van de wereld moet wor den gericht. De vorige week konden wij erop wijzen dat de Nederlandse uitvoer naar de Arabische landen sinds kort een zodani ge vooruitgang toont, dat de verminde ring van de uitvoer naar Indonesië daardoor reeds wordt goed gemaakt. Ook naar de landen van Latijns Amerika - de Zuidamerikaanse staten - valt een verblijdende exportstijging te constate ren, n.l. van 3.7 in het eerste half jaar van 1957 tot 4.3 in die periode van het lopende jaar. Hier ligt echter, zoals uit de besprekingen op de verga dering te Den Haag wel is gebleken, nog een groot terrein braak, terwijl tevens in de landen van het Nabije-, het Mid den- en het Verre Oosten, welke alle nog in het beginstadium van hun economi sche ontwikkeling verkeren, ook voor ons land nieuwe exportmogelijkheden aan wezig zijn. Hier doet zich echter het grote bezwaar voor dat in die landen de commerciële integriteit en de rechtszekerheid wel wat te wensen overlaten en zij boven dien met de kinderziekten van een poli tieke bewustwording te kampen hebben. Betekent dit op zich zelf reeds een ver groting van het exportrisico, het feit dat deze landen merendeels aan kapitaalge brek lijden, vormt een niet minder grote hinderpaal op de weg naar een uitbrei ding van de Nederlandse export in die richting. Het vraagstuk van de export financiering is daarom reeds geruime tijd aan de orde en ook de Prins heeft op de vergadering in Den Haag een lans gebroken voor een verruiming van de exportkredieten op langere termijn met behulp van de overheid, omdat de hier aan verbonden risico's niet uitsluitend door de exporterende ondernemingen kunnen worden gedragen. Een gelukkige omstandigheid is dat allengs de voornaamste voorwaarde van exportkredieten weer aanwezig is, name lijk een verruiming van de kapitaal markt en minister Zijlstra heeft dan ook reeds de toezegging gedaan dat de Ex port Financiering Maatschappij dit jaar voor nieuwe kredieten weer open zal staan. De omvang van de vooreerst no dige exportkredieten wordt op rond f. 200 miljoen per jaar aangenomen, een bedrag dat vermoedelijk op de kapitaal markt wel zal kunnen worden gevonden, mits aan de kapitaalverschaffers een re delijke zekerheid voor de door hen ver strekte gelden kan worden geboden. Maar ook als op dit punt de moeilijk heden voor een uitbreiding van de Ne derlandse export zullen kunnen worden weggenomen, zullen de Nederlandse on dernemingen nog voor de vraag staan of die uitbreiding voldoende commerciële mogelijkheden oplevert. Want een ver groting van de export betekent in vele gevallen de noodzaak van nieuwe inves teringen, ten aanzien waarvan de laat ste tijd juist een teruggang valt te con stateren. Van f. 2.104 miljoen in het vierde kwartaal 1957 en f. 2.105 miljoen in het eerste kwartaal van 1957, zijn de totale investeringen in ons land gedu rende de eerste drie maanden van het lopende jaar tot f. 1.833 miljoen gedaald en ook de Nederlandse industrie heeft in deze vermindering haar aandeel gehad. In het tweede kwartaalsbericht van de Nederlandsche Handel Maatschappij wordt dan ook op de wenselijkheid van omvangrijker investeringen dan door het Centraal Planbureau als taak is gesteld, gewezen. De regering heeft, als bekend, voor investeringen na 20 mei 1958 de in vesteringsaftrek, zij het dan tot een ver laagd percentagetweemaal 8 inplaats van viermaal 5 doen herleven, gelet op de ongunstige ontwikkeling van de staatsfinanciën - men spreekt reeds van een tekort van f. 1% miljard - zal er ernstig aan moeten worden getwijfeld of de in 1957 met 4% verhoogde ven nootschapsbelasting voor het volgende jaar zal kunnen worden verlaagd en de temporisering van de vervroegde af schrijving, waartoe in 1955 werd beslo ten, ongedaan zal kunnen worden ge maakt. Door de zware belastingdruk is de ka pitaal intensiteit van de Nederlandse produktie geringer dan die van de om liggende landen, terwijl het duidelijk is dat hogere lonen, dan wel een verkorting van de werkweek, waarvoor wordt ge ijverd, alleen mogelijk wordt als ze door een grotere kapitaalsintensiteit worden gecompenseerd. Een en ander verklaart de spanning, waarmee de komende staatsbegroting door het het bedrijfsleven wordt afge wacht. ijniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op zaterdag 27 september a.s. De puzzelritien of auto-raliy s nebben zich de laatste jaren ten grote populariteit verworven. Dit heeft ons ertoe doen besluiten om op de laatste zaterdag voor de komende 3 oktoberviering, dus op zaterdag 27 september a.s. een Hutspot-puzzelrit voor personenauto's te orga niseren, een en ander onder de wedstrijdbepalingen van de Kon. Ned. Motorsportvereniging. De deelneming aan deze sportieve kamp staat open voor alle bezitters van een personenauto, die de wens daartoe kenbaar kunnen maken door de invulling en inzending van het hierbij afgedrukte inschrijvings formulier. Daaruit blijkt dat de deelnemers worden Ingedeeld in twee categorieën: een A-klasse, waarin zij thuis horen, die op dit gebied reeds over enige routine beschikken en een B-klasse voor hen, die slechts zelden of nog nooit aan een dergelijke wedstrijd hebben deelgenomen. De in totaal te rijden afstand bedraagt ongeveer 90 kilometer en de gemiddelde uursnelheid 30 kilometer, zodat de eerste deelnemer, die om klokke 2 uur uit de Rooseveltstraat in Leiden vertrekt, omstreeks 5 uur terug kan zijn. Er vertrekken telkens twee deelnemers tegelijk met tus senpozen van één minuut. Op verscheidene plaatsen langs het parkoers zijn tijdscontroles inge steld. Teneinde „jakkeren" te voorkomen, delen wij bij voorbaat mede dat verloren tijd niet kan worden ingehaald. Arriveert men dus aan een bepaalde controlepost te laat, dan krijgt men daarvoor strafpunten, doch begint tegelijk met een schone lei aan de volgende etappe, zodat de een maal gepleegde tijdsoverschrijding zich niet tot het eindpunt blijft wreken. Ten aanzien van het af te leggen parkoers moeten wij voor het ogen blik volstaan met de mededeling, dat de route voert door het westelijk en noordwestelijk deel van ons verschijningsgebied. De juiste rout moet men aan de hand van de gegevens, weike kort voor de start aan de deel nemers worden uitgereikt, uiteraard zelf uitzoeken. Alleen willen wij nog verklappen, dat de finish is gelegen aan de Houtlaan te Leiden. De prijsuitreiking vindt nog dezelfde avond te 8 uur plaats in cafe „De Grote Vink" te Voorschoten nabij de spoorkruising de Vink. Het inschrijvingsgeld bedraagt vijf gulden per auto, ongeacht het aantal inzittenden Het aantal prijzen stellen wij afhankelijk van het aantal deelnemers, doch in ieder geval stellen wij een radiotoestel, een fototoestel en diverse auto-accessoires beschikbaar Bij voldoende deelneming overwegen wy van deze L.D.-Hutspotrit een jaax-lijks terugkerende gebeurtenis te maken, waarbij ook de instelling van een wisselprijs tot de mogelijkheden behoort. Als aandenken aan deze eerste wedstrijd ontvangt elke equipe een aardig, stenen hutspotje met toepasselijk opschrift. De inschrijvingen moeten uiterlijk maandag 22 september in ons bezit zijn. Wij wachten met belangstelling het resultaat af. Na ontvangst van het hiernaast afgedrukte en ingevulde inschrijvings formulier, worden aan de deelnemers nadere gegevens betreffende start en finish, startnummer en wedstrijdreglement toegezonden. Handelaar verkocht slechte bloembollen Dezer dagen zijn een bloembollenhan delaar uit Bergen en een collega uit Anna Paulowna gearresteerd en voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid op beschuldiging van oplichting door de verkoop van ondeugdelijke krokus-bol len. Vorig jaar zomer zocht hij mensen in het noorden van Groningen en Fries land op en wist hem met grote welbe spraaktheid te overreden op lapjes grond, die gedurende de wintermaan den toch niet gebruikt werden, krokus- bollen te gaan telen. Over de afzet van de oogst behoefde men zich geen zor gen te maken. De handelaar verklaarde zich bereid de bollen tegen verkoopprijs (in de meeste gevallen f3 50 per 100 stuks) terug te nemen. Voorlichting en controle, daar zou hij nog wel eens voor langs komen. Velen schraapten de spaarduitjes bijeen om zo nog iets ex tra's te kunnen verdienen. Ze hadden immers niets te verliezen! Maar de adspirant-bollenkwekers werden met een harde klap in de werkelijkheid te ruggezet. toen ambtenaren van de keu ringsdienst deze maand de gewassen kwam keuren en vrijwel alle partijen afkeurden wegens besmetting met virus ziekte. Prompt vroeg men zich ook af, waarom de handelaren niet meer waren langs gekomen. De politie werd in de arm genomen en het onderzoek wees uit, dat de beide handelaren ook in Zeeuwsch-Vlaanderen met bollen de boer waren op geweest. Kort daarop werden de arrestaties verricht. Beneluxdag op de Expo Gisterochtend is ter gelegenheid van de officiële Beneluxdag van de Brusselse wereldtentoonstelling op het Belgiëpleiin de Benluxvlag aan de eremast ge hesen. In het paleis van de legatie werd een middagmaal aangeboden aan o.a. leden van de Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse regeringen, Nederlandse staatssecretarissen, de diplomatieke ver tegenwoordigers van de drie landen in de drie hoofdsteden, en Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse parlements leden. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Wigny en zijn Nederlandse en Luxemburgse collega's brachten een heildronk uit op de vorsten van de drie landen. Negerleerlingen in Buren klagen over plagerijen Geen van de 13 negerleerlingen, die zijn ingeschreven voor de middelbare school van de Amerikaanse stad Van Buren (genoemd naar een vroegere pre sident), is gisteren in de school ver schenen. Een 16-jarige negerjongen in deze plaats, welke evenals Little Rock in Arkansas ligt, had donderdag reeds gezegd, dat hij en zeven anderen niet meer naar school zouden gaan. Het ge plaag en de beledigingen, die zij in de klassen kregen te verwerken, waren on draaglijk geworden. Tienduizendste lid in aantocht Doorbreken van het gewraakte systeem Bij ons over ons doch zonder ons 99 (Van onze correspondent) Met de Algemene Nederlandse Ver eniging van Televisiekijkers - opge richt 20 juni van dit jaar - gaat het crescendo. De hond, die de belangen van zijn leden met betrekking tot het gebruik, dat van de TV-kanalen wordt gemaakt, wil behartigen op even algemene en even nationale wijze als de ANWB de belangen be hartigt van de gebruikers van de verkeerskanalen, wordt steeds alge mener. Kon men medio juni in Am sterdam namelijk reeds een 800 le den noteren, tot voor kort was het bestuur al zeer ingenomen met de ruim 5000 leden, die op dat moment geregistreerd stonden. De verschillende consuls van de ver eniging hebben echter zulk een activiteit ontplooid dat zeer binnenkort reeds het 10.000e lid bij het secretariaat aan de Julianaweg 10 te Zandvoort ingeschre ven zal kunnen worden. De ruim 300.000 Nederlandse tv-kijkers beginnen dus warm te lopen voor de vereniging, die het „bij ons, over ons, zonder ons"- systeem wil doorbreken. Vooral de ontwikkeling van de laatste dagen, zo vertelden ons voorzitter J. H. A. Hardeman en secretaris Louis Fop pen Hz, tonen wel aan. welk een belang rijke rol de vereniging', die de tv-kijkers in hun algemeenheid wil gaan repre senteren, kan spelen. Men verlangt na melijk van degenen, die de beslissingen hebben te nemen, dat ook naar de stem van de kijkers wordt geluisterd, vooral nu de gedachte van commerciële tele visie door de voorzitter van de raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs dr. G. van der Wal, nog eens een extra forse duw naar boven is ge geven. De televisiekijkers de consu menten dus van de uitgezonden pro gramma's dienen gekend te worden in mogelijke veranderingen, welke in het bestel aangebracht zouden kunnen wor den. Het dreigende gevaar, dat dit niet zal geschieden, wil men doorbreken. Niet natuurlijk omdat men meent alleen en uitsluitend de wijsheid in pacht te heb ben, maar omdat men het een eis van rechtvaardigheid vindt, dat de kijkers die drie honderd miljoen gulden in hun tv-apparatuur hebben geïnvesteerd en per jaar bijna tien miljoen gulden aan kijkgelden opbrengen medezeggen schap krijgen, Men wenst als eenheid van tv-kijkers bij de besprekingen be trokken te worden en in alle belangrijke beslissingen gekend te worden NIET GENOEGZAAM Via de omroep-verenigingen waar van de kijkers, die zich abonneerden op een programmablad, automatisoh en zonder dat er om verzocht werd. lid zijn geworden acht men de belangen niet genoegzaam te behartigen daar men als gevolg van het vijf-zuilen systeem ver deeld is. Kan men bij de radio nog vluchten naar de andere Nederlandse zender (of een buitenlands station), bij de tv is dit met slechts 1 kanaal niet mogelijk (behoudens dan in het oosten en zuiden waar Duitse en Belgische uitzendingen ontvangen kunnen worden). De televisie ziet men dan ook als een algemeen instituut, zodat slechts één grote, landelijke algemene tv-kijkers vereniging de enig juiste bundeling van kijkers kan vormen. Niet, dat men het zuilen-systeem om ver wil werpen, maar wél wil men be reiken, da t a lthans de uit zendingen tus sen 20 uur en 21 uur 30 een algemeen karakter gaan dragen en dus aanvaard baar zijn voor het gros der kijkers. Dit acht men zonder meer een fatsoensge- baar tegenover de kijkers. NU CONCENTRATIE Is eenmaal een tweede kanaal gereali seerd, dan heeft men als kijker een uit wijkmogelijkheid en kan men vrijer in de programmasamenstelling zijn. Nu dienen de uitzendingen geconcentreerd te worden op „algemene" („neutrale" heeft een geheel andere gevoelswaarde) programmasontwikkeling nieuws) ontspanning en verstrooiing. Er dient bovendien eenheid in de programma's te komen Met 'betrekking tot het „plan dr. van der Wal" zeiden de heren Hardeman en Foppen ons, dat het bestuur hier prin cipieel niet afwijzend tegenover staat. Het zijn echter d« leden, die hierover te oordelen hebben en via een enquête (opinie-onderzoek) wil men deze straks naar hun opvattingen peilen. Het voor de kijkers belangrijkste as pect van dit voorstel acht men de er aan verbonden verruiming van de zendtijd, temeer omdat ons land met het aantal zenduren en de daaraan bestede gelden (ons land: f. 3.000 per uur Duitsland f. 10.000 en Engeland ruim f. 20.000) maar een pover figuur slaat vergeleken bij de nabuur-landen. De heer Harde man noemde Nederland zelfs „een op tv-gebied achtergebleven gebied" Commerciële televisie zou dit kunnen opheffen, doch de reclame-boodschappen zélf mogen z.i. ndet te opdringend (k la Amerika) worden. Voor de verdere toekomst kijkt men naar een constructie, zoals die in En geland bestaat: commerciële tv. op het ene kanaal en algemene tv op het an dere. Een grote hartewens is verder ook het „doorbreken van de dictatuur van de sportbonden". Aan de tv-kykers is nu het woord! iwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii»» j Ondergetekende: Adres: Te: 1 g schrijft hierbij in voor de HUTSPOTRIT 1958. A-klasse geroutineerden H S.v.p. starten in B-klasse (beginnelingen) Kaartlezer(es) Kenteken auto Is een van beiden lid van Auto- of Motorclub? Ja/neen op giro 57055 gestort Het inschrijfgeld a f 5.— gaat hierby (aantekenen; m Leiden, september 1958 (handtekening) 1 Doorhalen wat niet van toepassing is. alslietzówarvnis.. danqaanwevuarde Vie^st+o.de w/Viter., deze week werden niéuwe wethouders benoemd «a .sterkte. in Letden maak^èw komende studenten kennis metkriimiteit tefdse Universiteit krqqtsr een nieuwe leerstoel bij Oud Leiden besprak vanmiddaq uïtbrei din 95 plannen LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. OEGSTGEEST Medische dienst Deze wordt gedu rende het komende weekeinde waarge nomen door de doktoren Varekamp en Meissner, belden tel. 21916.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9