WILHELMSHAVEN IN OLIEROES Gemiddelde produktie per „mandag'' nu aanzienlijk kleiner dan vroeger Laafsfe nieuws In nabije toekomst worden daar jaarlijks 700 tankers verwacht Nu nog arme stad STADSNIEUWS Het delven in de diepere lagen vereist extra moeite en kosten Steeds dichter bij totale „uitputting" Geref. kerk te Voorschoten nam gerestaureerde kerk in gebruik Belgische middenstand gebukt onder groot aantal beunhazen - ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 Eerste tanker komt medio september (Van onze correspondent te Bonn) Het nauwelijks honderd jaar oude Wilhelmshaven aan de Jadeboezem, waar de Noordzee koud binnenzwalpt, gelooft meer dan ooit weer in een grote toekomst. De roes, die de stad tussen 1854 en 1914 doormaakte, toen zij Duitslands oorlogshaven werd, en daarna in Hitiers bloedige jaren, ver dween in en na de oorlog. Van de 135.000 inwoners van 1940 keerden er in 1945 slechts 60.000 terug. Thans heeft Wilhelmshaven weer 100.000 inwoners, thans springt hier de ene industrie-vestiging na de andere uit de grond, met als markantste fabriek de schrijfmachineonderneming van Olympia, die in 1945 met niets begon en thans 10.000 mensen werk geeft. Maar Wilhelmshaven moge eten van Olympia, men denkt aan iets anders. Aan olie! De in 1945 gedemonteerde nerven en haven, de nog altijd voor de helft tegen de grond gelegen stad dat »lles moge nog niet bevordelijk zijn voor Üe geest in deze stad. Maar men gelooft In de toekomst. Een toekomst die vlak voor de deur staat. Op 15 september a.s. wordt de eerste tanker met olie in Wil helmshaven venvacht, de eerste van de |e venvachten 700 per jaar, die 25.000 man in de stad zullen brengen en mil joenen tonnen olie. Wilhelmshaven geldt nog altijd voor Je armste grote stad van de Westduitse Jeelstaat Nedersalcsen. Wie er door heen •ijdt, wordt bepaald niet opgewekt: Jaarvoor denkt men by het aanschou wen van de vele open plekken en de jrovisorische opbouw nog te veel aan de ;ijd vlak na de oorlog. De oliebuisleiding waaraan men thans bouwt en die Wes- leling (tussen Keulen en Bonn) via Seulen, Leverkusen, Duisburg, Ober- ïausen, Borken, Gronau, Bentheim en jingen met de Jadeboezem zal verbin- len, zal de stad evenwel een nieuwe toot omhoog geven. Men verwacht een oeneming van de belastingopbrengsten ran de stad met 50 procent. Men ver vacht, dat de 25.000 man tankerzeelie- len die per jaar Wilhelmshaven zullen landoen, veel geld zullen uitgeven. Men rerwacht dat rederijen zich hier zullen [aan vestigen. Men verwacht zelf. dat tfilhelmshaven naast Emden zal wor- len tot een belangrijke ertshaven. Niet te hoog En niemand die deze verwachtingen te loog gespannen kan vinden. Want wan- ïeer op 15 september de eerste tanker irriveert en zeven weken later de olie 'an dit schip door de oliebuisleiding van le Nord-West-Oelleitungsgesellschaft ïaar Wesseling zal worden gepompt, dan s het daadwerkelijke begin gemaakt •an de nieuwe bloei van deze haven- tad. De Nord-West-Oelleitungsgesell- chaft is, wat men noemt, een zwaar eheel. omdat reuzemaatschappijen als ,e B.P., de Esso, de Purfina, de Ruhr- hemie uit Oberhausen-Holten, de Icholven-Chemie uit Gelsenkirchen-Bür n de Rheinisohe Braunkohlen uit Wes- eling er achter staan. De eerste bouw werkzaamheden kosten deze maatschap- rij niet minder dan 240 miljoen mark, e tweede 290 miljoen mark. Maar de ekenaars hebben uiteraard berekent, ;at het wel de moeite loont, deze in- estering te doen. Door de oliebuislei- ing zullen per jaar eerst misschien nog slechts" 6 tot 9 miljoen ton olie stro- ien, maar dat wordt opgevoerd tot meer sn 20 miljoen ton in een tijdsbestek an nog geen 15 jaar. POGING TOT BEROVING. Een 75-jarige bewoonster van de 4de Binnenvestgracht heeft bij de politie langifte gedaan, dat gisteravond om- rtreeks halfelf een naar schatting 30- arige man getracht heeft haar in de imgeving van haar woning te beroven 'an een handtasje. Toen de vrouw het ip een gillen zette koos de man het ïazepad. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 september Per 100 kg.: .ppelen 9IQ; druiven 7685; andijvie —10; augurken 596; pronkbonen 12 2; snijbonen 2674; spekbonen 2021; tambonen 3955; stokbonen 2678; roten 610; kroten,gekookt 26; gToene ooi 78; postelein 59; prei 1015; Dinazie 11'16; tomaten A 2047. idem 2147. idiem C 2027; uien 912; was sen 11; per 100 stuks; Meloenen 51.11; erzlkeii 438; bloemkool 1026; kom- omaners A 1022. idem B 812; sla A 30—13.80. idem B 3.80—7.10. Per lOObos: leekselderlj 8; bospeen 1018; peterse- e 1.50—2.10; selderij 1.70—1.90. HOOFDDORP, 4 september Graan- eursnoter ingenTarwe f2428; zomer- ïrst f2224,50; haver f2326: gr. erw- m f38—48; kapucijners f3842; karwfj- lad f 6070. Alles ^er 100 kg. RUNSiBURG, 5 september Bloemen- ïiling Flora; Gladiolen: Sneeuwprinses )0400- Sanssouci 400460; Beatrix )0480- Card. Spelman 270310; Nieuw uropa 400580; Am. Express 300320; :emordal Day 300—370; Mach M 280—330 pik en Span 300340; Scabioea 100180 atanance 6080; Asters rozen 100180; Jgend 200280; Enkele 80160; Helian- ïen 240340; Ornethögalum 440600; ahlia's: Kochelsee 80120; Glorie van eemstede 100160; Gerry Hoek 120170 assepartout 70100; Bacchus 130190; les per 100. Ohrysanthen: Mosquito 28 I; Bright Eay 3042; Chatworth 26 5: Shirly 5067; Dwerg Asters 2028; frikanen 1621; Segetum 1018; Sege- im bont 1116; Statice 1824; Gips 32. alles per bos. Lelie's 2342 per st. Groenteveiling: Aardappelen 912; an- !vie 1112; uien 56; waspeen A 12 B 812; herenbonen 3545 per kilo. ïlderij 46; peterselie 46: kervel 5 radijs 45; Dosprel 56; bospeen 25 J per bos. Bloemgkool A 1025, B 10 C 1011 per stuk. Sla 610 per krop. ROELOF ARENDSVEEN. 5 september Bloemenveiling: Monitbretia 815; As- irs 720; Dahlia 1225; Ornithogalum 61; Vigastetia 1131; Pyrethrum 10 Freesia 820; Zinnia 1113; Tros- iry&amtenShirley 1232; Ohatsworth f30; September Yellow 2229; Berly 26 f; Marianne 2830 per bos. Idem geplo- in: Migoli 6—10; Millersdale 7-11; Brelt- ïr 6—8; Alfreton 7—11; Deligtfull 7— White Joy 1315; Southdoron Pink i16; Champion 814; Daydream 69; ew Prinses 1214: Am. Anjers 313; ïlies 2527 per stuk Groenteveiling: Aardbeien 85 per 2 ons 3osje; komkommers 1324; kropsla I 7 -14. idem II 38; andijvie 7; tomaten 30-42. idem B 34—45, Idem C 20—28. •em afw. 2027; snijbonen 2545; kas- lij bonen 4880; dubb. stamibonen 36 stokprinsessenbonen 4158: pronk- anen 1518; Augurken B 33. idem C 23.70, Idem DA 14.80, Idem D 12— «.20; idem E 33,40. idem CD 8.60 per )0 kg. Ook Nederlands aandeel Het is kortzichtig om dit gigantische werk een Duits stuk opbouw te noemen. De grote Amerikaanse en Britse olie maatschappijen hebben een behoorlijke vinger in de pap gehad bij de keus van Wilhelmshaven tot eindpunt van de oliebuisleiding naar het Rijn-Roerge bied. Het zijn Amerikaanse ingenieurs en andere specialisten, met wier hulp thans de oliepijpleiding in elkaar wordt gezet. Het zijn Nederlanders, die hen daarbij, naast Duitsers, helpen. En het zijn eveneens Nederlanders die in de Oldenburgse moerassen met hun baggermolens en hun grote ervaring uit eigen land, kans zien om de zware bui zen in de zuigende grond te leggen, 200 meter buisleiding per dag! Tenslotte, een in Nederland te bouwen baggermo len ter waarde van f. 15.000.000 zal in de toekomst het vaarwater van de Jade op een diepte van 12 meter houden, waar door de grootste tankers Wilhelmshaven zullen kunnen bereiken in de toe komst ook tankers van meer dan 100.000 ton. De T-brug De haven van Wilhelmshaven krijgt er ten behoeve van de tankers een T- vormige brug ter lengte van 1.500 meter bij, die 700 meter uit de kust zal worden gebouwd. Er zullen vier tankers van 100.000 en twee van 47.000 ton aan kun nen liggen, die hun olie zullen pompen naar tanks in het havengebied, met een capaciteit van 800.000 ton. Met een ge weldige Amerikaanse installatie worden thans de bijna 50 meter lange stalen palen voor de T-brug in de Jadeboezem geheid. En als dan dit gigantische werk in de haven klaar is, als de 1.000 arbeiders de 380 km lange buisleiding naar Wesseling hebben gelegd dan kan de olie half of eind oktober de lange weg naar de raffinaderij beginnen. Wilhelmshaven, toch al een wonder van snelle wederopbouw, kan dus bin nenkort breed lachen. En met carnaval, zoals de Wilhelmshaveners dit jaar al zeggen, kunnen ze zingen: „Wij brengen j de olie naar de Rijn en wisselen haar daar tegen de wijn!" Limburgse mijnexploitatie allengs moeilijker (Van onze Limburgse correspondent) Zijn de Limburgse mijnwerkers luier geworden? Het heeft er voor de niet-ingewijden alle schijn van. De ondergronder produceerde immers in het laatste normale vooroorlogse jaar 1938 gemiddeld per werkdag ongeveer 2.300 kilogram en thans nog maar iets meer dan 1500 kilogram netto-steenkool. Gemiddeld wordt derhalve op het ogenblik per ondergronder maar liefst bijna 35 per werkdag netto minder geproduceerd dan in 1938. Dus luier geworden? Het antwoord ligt in een geheel ander vlak. Dat het ondergrondse rendement een zo ernstige daling onderging was en is het gevolg van sterk gewijzigde structurele omstandigheden, welke verband houden met het feit, dat elk mijnbedrijf en dus ook onze Limburgers, nu eenmaal een uitput- tingsbedrijf is. Het object van de exploitatie is altijd een beperkte hoeveelheid ko len. Deze hoeveelheid kan van ge weldige omvang zijn en miljarden tonnen bedragen, maar ze kan ook, zoals in ons Limburgs mijnbekken, van heel wat geringere omvang zijn en berekend worden in enkele hon derden miljoenen tonnenwélke met de huidige afbouwtechniek bereik baar zijn. Telkenjare worden uit onze Lim burgse mijnen ongeveer 11 miljoen ton kolen omhoog gébracht, welke ondergronds niet vervangen kunnen worden door nieuwe kolenlagen. Elke ton kolen, welke omhoog wordt ge bracht is voor de toekomstige ex ploitatie verloren: met elke ton ko len, die men aan de ingewanden der aarde ontworsteld, wordt, om het zo maar eens te zeggen, de „uitputting" en daarmede de sluiting van de mijn een ton dichterbij gébracht. Een fabriek kan altijd weer nieuwe grondstoffen aanvoeren voor de ver bruikte en zo de produktie onbeperkt voortzetten. Dat is in een mijn niet het geval: hier wordt een grondstof gepro duceerd en daardoor is het met een mijn al net zo gesteld als met de mens zelf: de dag van de geboorte is de eerste stap raar het levenseinde. Het gaat er nu maar om het leven zo lang mogelijk te rekken, waarmede met betrekking tot onze Limburgse mijnindustrie drip ge weldige belangen zijn gemoeid. Nationaal belang Voor het eerst het nationale belang. Ons land heeft nu eenmaal niet de be schikking over immense kolenvoorra- den zoals andere, ons omringende, ko- lenlanden. We moeten uiterst spaar zaam met onze kolenlagen omgaan om zo lang mogelijk kolen te kunnen blij ven produceren om ten deze niet te spoedig geheel afhankelijk van het buitenland te worden. Vervolgens is het voor de mijnindus trie zelf van het grootste belang, dat de exploitatie over zo lang mogelijke termijn wordt uitgestrekt: men denke in dit verband alleen maar de gewel dige investeringen, welke juist in het mijnbedrijf zyn gestoken. En tenslotte is een zo lang mogelijk voortbestaan van ons Zuid-Limburgs mijnbedrijf een levensbelang voor onze Limburgse mijnstreek, welke voor haar welvaart geheel van de mijnindustrie afhanke lijk is. In 1952 heeft ons mijnbedrijf zich ern stig beraden over zijn toekomst. Tijdens de tweede oorlog was. onder de druk van de bezetter, een roofbouwpoli- tiek bedreven, welke zoveel mogelijk ge saboteerd was geworden maar toch tot gevolg had gehad, dat heel wat minder gemakkelijk te ontginnen kolenlagen eenvoudig waren prijsgegeven om uit de goede lagen de lagen met veel zuivere kool en van behoorlijke dikte, waarin 't altijd gemakkelijker werken is een re- cordproduktie te trekken. Waar echter minder goede lagen worden prijsgegeven kunnen deze in het algemeen achteraf niet meer in exploitatie worden genomen zij zijn voorgoed verloren en dat hangt samen met de eigen technische geaardheid van het mijnbedrijf. Zó niet. In de eerste na-oorlogse jaren, toen de kolennood zwaar op ons land drukte, werd het Duitse systeem aanvankelijk, maar nu in 's lands belang, voortgezet, totdat de mijndirecties tot de conclusie kwamen, dat het zó niet kon doorgaan. Men was met vereende krachten bezig roofbouw te plegen, welke noodlottige dreigde te worden, niet alleen voor het kolenarme vaderland, maar ook voor het mijnbedrijf en de mijnstreek zelf. Men keerde terug tot een zo economisch mo gelijke exploitatie, welke ook voorzag in de „uitbuiting" van de minder rendabele lagen, d.w.z. de slechte en dunne kolen lagen met hun uitzonderlijke vele geolo gische storingen. Tegelijkertijd moest men erkennen, dat de dikste kolenlagen grotendeels waren ontgonnen, gevolg ook en vooral van een verouderingsproces. De exploitatie-omstandigheden zijn namelijk het gunstigst in z.g.n. jonge, pas in exploitatie genomen mijnen. Hoe ouder een mijn wordt, hoe dieper men uiteraard moet delven om de kolen te vinden en hoe verder van de schachten af ondergronds moet worden gewerkt, wat dan steeds duurdere exploitatie met zich mee brengt. Dit gevoegd by de omstandigheid, dat een dreigende uitputting van de mij nen door een eenzijdig, op deze nog aanwezige „goede" lagen gerichte ex ploitatie met uitsluiting dus van de minder rendabele ongunstiger lagen met veel steen en naar verhouding minder zuivere kooi onnodig snel in de hand werd gewerkt, leidde tot een grandioze wijziging in de afbouwpoli- tiek, welke echter het bedrijf voor nieuwe, zware financiële lasten plaat ste. waarover wij het nog eens zullen hebben. In een feestelijke bijeenkomst werden gisteravond het gerestaureerde kerk gebouw en de nieuwe bijgebouwen van de Geref. Kerk in gebruik genomen. Voor deze gebeurtenis was veel belangstelling. Onder de genodigden waren o.m. de nieuwe tweede predikant, ds. Smit, de beide oud-predikanten van Voorschoten dr. Wielenga en ds. Houtzagers, ds. Fortgens, ds. Meyering, ds. Saraber, de kerke- raad van de herv. gem., burgemeester Van der Hoeven met de beide wethouders en de gemeentesecretaris. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 122 1 en 3 verwelkomde ds. M. den Boer de talrijke aanwezigen en geódig- den. De voorzitter van de commissie van beheer, de heer A Z. van der Lecq gaf, alvorens over te gaan tot de officiële overdracht, een kort overzicht van de gebeurtenissen in de laatste jaren in verband met de nieuwbouw en restau ratie. Naar dit moment, aldus de heer van der Lecq, hebben we jaren uitge zien. Hij was zeer erkentelijk voor de medewerking van de architecten en in het bijzonder de aannemer, de heer J. de Graaff, heeft meer gedaan dan van hem gevraagd werd. Bewondering had spreker voor koster Van Oosterom en diens vrouw die ondanks alles en dat was o.m. veel rommel hun goede hu meur niet hebben verloren. Aangezien de restauratie van de kerk eigenlijk een sluitpost was, was hiervoor niet al te veel geld. Dat was de reden waarom de restauratie van het kerk gebouw in eigen beheer werd uitgevoerd, waarbij de heer Aalbers optrad als ad viseur. Het gaan aar de kerk, aldus de heer van der Lecq, moet zijn het gaan naar een feest. De blijheid van het ohristen- dom moet ook spreken uit het gebouw. Veel waardering had spreker ook voor het werk van de heer Boesveld die nauw samenwerkte met de heer Aalbers. De opzet was om de gehele gemeente bij het werk te betrekken. En dat is ook gebeurd. De heer v. d. Lecq stelde voor het verenigingsgebouw de naam „de Werf" te geven. Vanavond loopt het schip van stapel, maar het werk op de werf gaat door. Hierna werden versohillende geschen ken overgedragen. Namens de va-ouwen bood mej. By de Vaate de loper op het podium aan alsmede een tapijt voor de trouwdiensten. Beiden waren door de vrouwen geknoopt en betaald ëNamens de mannen bood de heer W. de Vries de symbolische avondmaals tafel aan, terwijl Jan Berkhout namens de Geref. Jeugdcentra le een viertal ge schenken aanbood n.l. het doopvond, het ameublement in de hal van het gebouw, een nieuwe piano en een aquarium even eens voor de hal van het gebouw. De jeugd gaat echter nog door met haar ac tiviteit aldus Jan Berkhout. Ds. Saraber. sprekend namens de hervormde gemeente ter plaatse, was er bly om dat gezegd was dat „wij ook bij dit feest hoorden". Hij was van mening dat de Geref. Kerk alle reden had om feestelijk gestemd te zijn De gemeen schappelijke actie had grote dingen tot stand gebracht voor de geestelijke op bouw van de kerkgemeenschap. Namens de herv. gemeente bood hij een repro- duktie aan van het schilderij van Pieter Bruegel. Johannes de Doper aan de Jordaan. Ds. den Boer aanvaardde namens de kerkeraad de 'gebouwen en geschenken. Een byzonder woord van dank richtte spreker tot de heer Van der Lecq, die zo enorm veel werk heeft verzet. Ds. den Boer bood tenslotte aan de Herv. Ge meente een offerkist aan, die overigens nog gemaakt moet worden). Na ge meenschappelijk zingen van Psalm 150 kregen de genodigden gelegenheid de gebouwen te bezichtigen Vanmiddag van 3 tot 6 uur zijn de gebouwen voor belangstellenden te be zichtigen. Het orgel werd deze avond bespeeld door dr. Wielenga uit Oegstgeest. De collecte voor de meubilering bracht f. 1900 op. De „Waterman" te Rotterdam Het vanmorgen te Rotterdam uit In donesië aangekomen regeringsschip .Wa terman' is het laatste schip van het of ficiële urgentieschema voor de repa triëring uit Indonesië. De „Waterman" was destijds ook het eerste schip, dat Java aandeed om in pendeldienst tussen Java en Singapore repatrianten te ver voeren. Vanochtend ontscheepten 778 passa giers, onder wie 39 niet-repatriërenden. Prijsverhoging aardolieprodukten Als gevolg van recente stijgingen van de wereldmarkt-noteringen, zullen met ingang van maandag 8 september a.s. de verkoopprijzen van enkele aardoliepro dukten worden verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor gasolie, autogasolie, huisbrandolie en dunne stookolie 20 cent per 100 liter. Ook enkele zware stookoliën ondergaan een geringe prijsverhoging, nl. f. 1.35 per 1000 liter voor stookolie 300500 sec. en f 0,80 per 1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen voor de overige prod uk ten, ondergaan geen wijziging» LEIDERDORP G. Schoppen bedankte als raadslid Naar wy vernemen heeft de heer G. Schoppen bedankt als lid van de ge meenteraad. Lijstopvolgster is mevrouw B. Seret-Cruden. Indien zy haar benoe ming aanneemt zal zij het eerste vrou welijke lid van de Leiderdorpse gemeen teraad zijn. De heer Schoppen is lange tijd de eni ge vertegenwoordiger van de partij „Ge meentebelang" geweest. Sinds de laatste verkiezing heeft deze partij twee zetels; de tweede wordt bezet door de heer G. J. •Lolling. OEGSTGEES1 De Koninklijke onderscheiding werd de heer I. M. K. van Loo niet toege kend, zoals wij gisteren vermeldden, i.v.m. zijn 40-jarig jubileum, doch by zyn gouden jubileum.. VOORSCHOTEN Op 10 september zal onze plaatsge noot F. J. N. van der Voort, te Den Hel der worden geinstalleerd als adelborst. Medische dienst Gedurende dit weekeinde wordt de medische dienst voor spoedgevallen waargenomen door dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51. telef. no. 2520; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. no. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Plink en Boogaart. Op 10 september zal onze plaatsge noot W. Haasdijk te Den Haag worden geinstalleerd als adelborst. RAAD GING NIET DOOR De voor vrijdagavond aangekondigde raadsvergadering had geen voortgang wegens het bericht van de heer Veraart dat hy zijn benoeming tot wethouder aannam. De eerste foto's van de twee Rus sische honden, die onlangs met een raket 450 kilometer hoog zijn opge stegen en behouden op aarde zijn teruggekeerd. WARMOND WARMONDS FEESTEN Traditie getrouw heeft de stichting tot viering van Warmonds feesten ook dit jaar wederom twee dagen vastge steld n.l. dinsdag 9 en woensdag 10 sep tember as., waarop zowel de jeugd als de ouderen weer eens prettig feest kun nen vieren. Voor de eerste maal zal dit jaar geen kortebaandraverij voor paar den worden gehouden, daar deze dravery reeds in de afgelopen Kaagweek is ge houden. De feestelijkheden worden reeds ge opend op maandag a.s. des avonds acht uur met een rondgang van de commis sieleden, voorafgegaan door de muziek, waarbij er op wordt gerekend, dat ook het publiek zich hierbij zal aansluiten. Om half negen wordt in 't Trefpunt een schaak-, kaart- en sjoelbakwedstrijd gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar zyn gesteld. Dinsdag om 9 uur beginnen de kin derspelen. Om 2.30 uur beginnen de spelen voor kinderen van 1216 jaar. Om drie uur vindt een grote hengelwedstrijd plaats voor de jeugd van 5 tot 14 jaar en om 8.30 uur een kruiwagenrace voor paren. Leeftijd bestuurder en passagier min stens 25 jaar. Woensdag is het de dag van de volks spelen. Deze worden geopend om 9 uur met tobbetje steken. Om 2 uur is er ringsteken voor dames zowel als heren boven de 20 jaar in open auto. Om 4 uur stoeltje wisselen voor dames van 17 tot en met 25 jaar en om 20.30 uur „Wie vangt de kwartel" voor dames van 25 jaar en ouder. Op het feestterrein op de Baan zullen verschillende vermake lijkheden aanwezig zijn, terwijl een en ander door muziek zal worden opge luisterd. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Walenkamp. Sterk individualisme leidt tot ernstige verspilling van veel geld en levensgeluk (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van de Middenstand, Paul van den Boeynants, met wie wü enkele weken geleden een gesprek hadden over het instellen van een vesti gingswet in België, heeft aan de Belgische journalisten thans zyn mening te ken nen gegeven over de moeilijkheden welke hij in verband met de behandeling van de vestigingswet in de Senaat heeft ontmoet. De vestigingswet is door de Senaat, echter met vrij belangrijke amendementen, goedgekeurd. De wet gaat nu in no vember a.s. opnieuw naar de Tweede Kamer. In sommige middenstandskringen gaan intussen protesten op tegen het instellen van „beroepsuitoefeningsvoorwaar- den", zoals de wet weinig fraai luidt. De minister vertelde, dat de slagers (zelf is de minister oud-voorzitter van de slagershond van België en men kon hem enkele jaren geleden nog achter het kapblok aantreffen), de bakkers, garagehouders en enkele andere verenigingen van zelfstandige middenstanders met een grote meerderheid van 70 tot 80 procent van de aangesloten leden, om vestigingsvoorwaarden hebben verzocht. De minister gaf intussen toe, dat in een aantal kranten protestbrieven zijn gepubliceerd en een aantal midden standsverenigingen niet enthousiast zyn voor de vestigingswet. Is het bijvoor beeld waar, dat men in België streeft naar een soort corporatisme? Hierop repliceerde de minister, dat geen enkele middenstandssector verplicht kan wor den om vestigingsvoorwaarden te aan vaarden. Wanneer echter in de erkende middenstandsverenigingen van een be paalde sector een grote meerderheid van beroepsgenoten zich voor de vesti gingswet uitspreekt, kan de wet worden ingesteld. In de tweede plaats kan de kandidaat-middenstander, die een zaak wil openen, niet worden verplicht lid te worden van een middenstandsvereni ging. Deze laatste maakt alleen het ver zoek van de kandidaat-middenstander over aan de Provinciale Kamer van ambachten en neringen. Bij zijn ver zoekschrift moet een certificaat worden gevoegd, waaruit blijkt, dat Klj de nodige handels- en technische kennis bezit om een zaak te beginnen. Verworven rechten Het ligt in de bedoeling van de minister om te eisen, dat de kandidaat middenstander bijvoorbeeld een vak school of beroepsschool gevolgd heeft, of jarenlang in dienst is geweest by een erkend patroon. Echter, de huidige ge vestigde middenstanders en hun mede werkers, zonen en dochters in de zaak, of andere hulpkrachten vallen niet onder de toepassing van de wet. Zij worden beschouwd als een categorie per sonen, die verworven rechten kan doen gelden. De minister merkte op, dat 31 procent van de faillissementen van handelszaken in België te wijten is aan onbekwaam heid yan de zaakvoerders, en dat 25 procent van de Belgische handelszaken geen twee jaar oud is. Het betekent, dat een groot aantal beunhazen het in België steeds maar weer willen proberen om handelaar of ambachtsman te spe len. Wanneer er geen vestigingswet tot stand komt zal België bovendien over enkele jaren het geliefkoosd werkveld worden van alle beunhazen van Europa! Verschil met Nederland Immers, het verdrag van de gemeen schappelijke Europese markt voorziet, dat de regeringen van de zes landen aan de kandidaat-middenstanders, die zich in een van de landen willen vestigen, geen hogere voorwaarden van vestiging mogen eisen dan van hun eigen ingeze tenen. Zo zal een Belgische middenstan der zich in Nederland kunnen vestigen, mits hij in het Nederlands midden standsexamen slaagt. Er zijn vestigings voorwaarden in de andere landen van de Europese gemeenschap, behalve in België. De Belgische regering zou dus. en kan overigens momenteel geen enkele eis of vestigingsvoorwaarde stellen ten opzichte van buitenlanders, die in Bel gië een handelszaak willen openen. Op het ogenblik moet men in België als buitenlander een handelskaart hebben, maar dat systeem wordt door het ver drag van de Euromarkt verboden. Het gehele geval bewyst hoe indivi dualistisch de Belgische middenstander wel is. Men zei ons, dat er voor de 9 miljoen Belgen circa 25.000 slagers zyn, tegen 14.000 voor de 11 miljoen Neder landers. Men zal dus wel vroeg of laat tot een sanering van de distributie en de vrüe beroepen in België moeten komen, en de vestigingswet opgev.it in de geest van de bevordering van de I beroepsbekwaamheid zal hiertoe een 1 eerste stap kunnen zyn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7