m Goud en nieuw wereldrecord voor Nederlandse dames estafetteploeg U.V.S. - E.D.O. KRSf RDRD'SL 1 n j 1 1 1 1 I 1 L 1 Enerverend duel tussen Winkler en Amerikaan Steinkraus Fantastische triomf in race die men nooit zal vergeten Cijfers Boedapest Sportsplinters Achttien jaar geëist wegens kindermoord Sportagenda J a 18 - Prestatie van formaat van de jeugdige Groninger Veldstra ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 Europese zwemkampioenschappen (Van onze speciale verslaggever) Overweldigend, grandioos, fantastisch. Er zijn geen superlatieven genoeg om tot uit drukking te brengen wat de Nederlandse zwem- gemeenschap in Boedapest aan glorie beleeft. Na- dat Cockie Gastelaars in de estafetteserie in de ochtenduren het Europees record 100 meter vrije slag op 1.03.7 had gebracht (dus niet zoals aan vankelijk bekend was gemaakt op 1.03.6), legde de wisselslag estafetteploeg gisteravond in een beklemmend spannende race beslag op de vierde Europese titel in de nieuwe wereldrecordtijd van 4 min. 52.9 sec., 1.1 sec. sneller dan het oude record, dat met 4 min. 54.- op naam stond van Groot-Brittannië. Opnieuw stond een juichende en dansende groep Nederlanders op het juryplatform. En temidden van al die verheugde landgenoten ston den vier meisjes, druipend van het water, blij en lachend, maar eigenlijk zelf nog niet goed besef fend, wat zij hadden gepresteerd. Zij wisten, dat zij de Europese titel hadden veroverd. Na een Deze fantastische triomf in het machtige decor van de stampvolle tribunes werd behaald in een race, die door hen, die het voorrecht hadden er bij te zijn, nooit zal worden vergeten. Lenie de Nijs startte als eerste zwemster naast de wereldrecordhoudster Judy Grinham en met aan haar andere zijde de Oostduitse Annelies Schneider. Lenie was mooi op tijd weg, maar de schrik sloeg om de Nederlandse harten, toen al na 25 meter duidelijk werd, dat de Robbenzwemster niet in haar beste vorm stak. Zij lag diep en zij zwom moeilijk. Judy Grinham nam de leiding en ook de kleine Russische kampioene Larisa Viktorova kwam een halve lengte op Lenie voor. Het was onmogelijk voor onze rugslagzwemster om het hoge tempo van de Engelse te volgen en toen Ada den Haan voor de schoolslagbanen stortte, had Judy Grinham haar 100 meter in 1.12.0.1 sec. boven haar wereldrecord al drie en een halve seconde eerder beëindigd. race, die op de eerste 100 meter van de matig zwemmende Lenie de Nijs (1.15.5) een hopeloze strijd leek te gaan worden. Maar zij konden niet begrijpen, dat zij tegelijkertijd het zo scherp ge stelde wereldrecord van de Britse ploeg hadden verbeterd. Lenie de Nijs, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars stonden met onge loof in de ogen te luisteren naar al die opgewon den stemmen om haar heen die verkondigden, dat de officieuze tijd onder het record van Groot- Brittannië lag. En pas toen van de jurytafel de bevestiging kwam, waren ook de vier zwemsters zeker van de dubbele triomf: de titel en het we reldrecord, dat natuurlijk tevens een Europees record betekent. Het publiek op de uitpuilende tribunes, dat bij deze kampioenschappen maar weinig gelegenheid krijgt om eigen landgenoten te bejubelen, bracht de meisjes een donderende ovatie, die overging in een minutenlang gescandeerd applaus. Maar bij Ada den Haan begon de vic torie. Zij zwom de scihoolslagsprint zoals zij dat nog maar een enkele keer eerder had gedaan, toen zij verleden jaar in Parijs het Europees record op 1.21.1 bracht. Anlta Lonsbrougih moest haar voorsprong voor het grootste deel prijs geven aan de in veel hoger tempo zwem mende Eindhovense. Maar in baan vijf kwam de wereldrecordhoudster Karin Beyer op onweerstaanbare wijze naar voren en hoewel de Nederlandse achter stand op Engeland en Rusland duidelijk slonk, kwam Oost-Duitsland zich als vierde kandidaat voor de titel aanbie den Op het moment, dat Ada den Haan in 1.21.3 aantikte, lag Nederland nog in vierde positie en niemand dacht op dat moment nog aan een mogelijke vierde titel voor Nederland, laat staan aan een wereldrecord. Maar met Atie Voorbij en Cockie Gastelaars nog op de blokken waren de kansen, gunstig en de adem benemende strijd ging verder met een vinnige jacht van de hoog over het wa ter fladderende Atie. Wat Karin Beyer had gewonnen, werd door de Europese kampioene 1954 Jutta Langenau weer verloren De Russin Kamajeva, die een halve seconde voor Atie Voorbij was gestart, raakte 'bij elke doorhaal van haar Ne- Finale 4 x 100 meter wisselslag esta fette dames: 1. en Europees kampioen Nederland 4.52.9 (nieuw wereldrecord); 2. Rusland 4.54.2; 3. Groot Brittannië 4.54.3; 4. Oost-Duitsland 4.56.7; 5. West-Duitsland 5.04.0; 6. Hongarije 5.10.1. Finale 4 X 200 meter vrije slag esta fette heren: 1 en Europees kampioen Rusland 8.33.7; 2. Italië 8.41.2; 3. Hongarije 8.45.3; 4. Oost-Dui'tsland 8.48.1; 5. West-Duitsland 8.50.6; 6. Groot-Brittannië 8.54.9. Finale 100 meter rugslag heren: 1 en Europees kampioen Christophe (Fr.) 1.03.1; 2. Barbier (Rusl.) 1.03.9; 3. Wagner (Oost-Dld) 1.05.5; 4. Magyar (Hong.) 1.05.8; 5. Kuvaldin (Rusl.) 1.06.4; 6. Pfeiffer (O.-Dd) 1.06.8. Waterpolo: Finale poule: Hongarije—Italië 7—0 RuslandZuid-Slavië 32 Om de 5de t/m 8ste plaats: NederlandOost-Duitsland 53 West-Duitsland—Frankrijk 8—0 De Italiaan Adelchi Pellaschiar heeft de vierde race om het Europees kampioenschap eenmans zwaardboten, dat te Cascais in de Finnjollenklasse wordt betwist, gewonnen. Hij heeft nu de leiding met 4330 punten voor de Nederlandse vertegenwoordiger Karei Warburg, die 3330 punten verzamelde. Zaterdag 13 en zondag 14 septem ber zal de wereldkampioen proftennis, Gonzales, met enkele andere profs van het „circus" Kramer op de METS- banen te Scheveningen spelen. Het zijn Sedgman, Kramer en de Fransman Remy, die onlangs tot het professiona lisme is overgegaan, die met Gonzales naar Nederland zullen komen. Een Nederlands tennisteam zal op zaterdag 13 en zondag 14 september a.s. te Hilversum een wedstrijd spelen tegen de Davis Cupploeg van Monaco. De wedstrijd zal waarschijnlijk bestaan uit zes enkelspelen en twee dubbelspelen. Voor Monaco komen uit: Pasquier, Medecin en Borghini; de Nederlandse spelers zijn Maris, Van Eijsden en Van de Weg. In de Nederlandse tennis-ploeg, die vandaag en morgen te Bielefeld tr;en Duitsland speelt, zijn door verhindering van Fredy Marinkelle enkele wijzigin gen gekomen. In het dames-dubbelspel komen nu uit mevrouw Roos en mej. F. Ferir, in het gemengd dubbelspel mej. Ferir en Karamoy of Van Gasselt. De dames mevr. L. Nijenbandring de Boer en mevr. M. Henderson hebben op de golflinks van de Roosendaalse Golfclub het nationale damesfoursomes kampioenschap 1958 behaald door in de finale de kampioenen van 1957 de dames H. en A. van Riemsdijk met 6 en 5 te verslaan. derlandse tegenstandster enkele centi meters van haar voorsprong kwijt en ook de lange Engelse Christine Gosden zag haar voorsprong slinken. Oost- Duitsland was voor goed naar het twee de plan verdrongen nu de Britse en Russische meisjes nóg. Cockie Gastelaars Voor deze taak kwam Cockie Gaste laars te staan. Diana Wilkinson startte als laatste Engelse met precies een se conde voorsprong en de Russische Ulvi Voog kon 0.2 sec eerder wegspringen. Maar Cockie, die na haar succes acht uur tevoren alle zelfvertrouwen weer had hervonden, was in een ongenaak bare vorm. Met haar lange slag lag zij binnen tien meter naast Voog en toen kwam de laatste en beslissende aanval op de kopplaats van Groot Brittannië. Arme Diana, zjj zwom uitstekend, veel beter dan in de series, maar tegen het geweld van de Schiedamse zouden sterkeren dan z(j het eveneens hebben afgelegd. Bfj het keerpunt was er geen millimeter verschil meer en na de flit sende salto van Cockie lag Nederland vooraan En het Engelse meisje zou ook de Russische Voog nog langs zich zien komen. In verrukkelijke stijl trok Cockle de laatste baan onder zich weg en met een tussentijd van 1.03.3 had zij bij de fi nish ongeveer een lengte voorsprong op Ulvi Voog. die 0,1 seconde eerder aan tikte dan Diana Wilkinson. Dit imposante en ongekende spannen de onderdeel van het prachtige zwem- toernooi in de Hongaarse hoofdstad was voorafgegaan door een vrij gemakkelijke zege van de Fransman Robert Chris tophe op de 100 meter rugslag. In 1.03.1, slechts 0,2 sec boven zijn Europese re cord, versloeg hij de Rus Barbier (1.03.9) in prachtige stijl met hoog armtempo, waarbij het bovenlichaam in volmaakte rust bleef. Op de 4 x 200 meter vrije slag esta fette speelde het Nederlands heren kwartet Willemse, De Jong Hoogveld en Verburgit geen rol van betekenis. Terwijl Rusland met constante voorsprong op Italië op de titel afging bezette Neder land tot de laatste man de zevende plaats voor Groot-Brittannië. Theo Hoogveld zorgde er tegen de Brit Mac Keohnie zelfs voor dat Leo Verburgt met drie meter voorsprong kon starten, maar de laatste Brit was Ian Black en dat betekende dat Nederland naar de laatste plaats werd verwezen Al na 50 meter had Black de Eindhóvenaar te pakken. WIELRENNEN Swift in teamkampioenschap Morgen binden de Zuidhollandse clubs de strijd met elkaar aan om het Teamkampioenschap van Zuid-Holland, met als inzet de Verkerkwisselbeker. Swift won twee jaar achtereen het kampioenschap en krijgt de beker defi nitief in bezit als het dat morgen weer doet. De volgende renners zullen voor Swift uitkomen- A. van Wetten, A. van Houwelingen, W. Vreeswijk. A. du Pon, W. Knoppert en C. Plasmeijer. De start is te 13 uur aan de Punt te Gouda. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een 30-jarige sinds eind januari gedetineerde Amsterdamse glazenwasser terecht gestaan, die er van beschuldigd wordt In de nacht van donderdag 23 januari op vrijdag 24 januari j.l. in zijn woning aan de Kattenburgertussenstraat te Amster dam de gaskraan te hebben openge draaid waardoor binnen enkele uren tijds zijn drie jonge kinderen het leven verloren. In de fatale nacht waren verdachte en zijn vrouw bij de overburen aanwezig op een verjaarsfeestje. Verdachte dronk er volgens zijn eigen verklaring onge veer een halve liter jenever en wilde toen met zijn vrouw naar huis gaan. Tussen het tweetal bestonden naar de 26-jarige vrouw zelf als getuige me dedeelde ernstige huwelijksmoeilijk heden. „Ik weigerde met hem mee te gaan, omdat ik wist wat me te wachten stond als hij dronken was", zei ze. De officier van Justitie memoreerde in zijn requisitoir, dat verdachte na alcoholgebruik altijd enorm agressief was, speciaal tegen zijn vrouw. Voorts illustreerde de officier met een voor beeld, hoe verdachte steeds door middel van zijn kinderen zijn vrouw trachtte te treffen. Op Sint-Nicolaasavond van het vorig jaar had zij met grote zorg en liefde cadeautjes klaargemaakt. De ver dachte verbrandde de verpakking en zonder dat zijn vrouw het wist, verstop te hij de cadeautjes, zodat deze hoogtij dag voor de kinderen volkomen in het water viel. Concluderend kwam hij tot de over tuiging, dat de man in hartstochte lijke razernij uit blinde rancune tegenover zijn vrouw, zijn kinderen had geofferd. Hij eiste 18 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 19 september. Advertentie. Zondag 2.30 uur: Wassenaarse weg (2.30 uur) UVS EDO. De Kempenaerstraat (2.30 uur) ASC Te Werve (oefenwedstrijd). Boshuizerkade (2.30 uur) DOCOS Oranje Groen (oefenwedstrijd). Leidse Hout (2 uur) Regionale at- letiekwe dstrij den. Rotterdam Internationaal concours hiippique. Westeinderplassen Nationale zeil wedstrijden. Amsterdam Finales Prins Hendrik en Prinses Julianabekers (atletiek). Parijs Wereldkampioenschappen wielrennen op die baan. geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker gezond lekker fris 3 3 S= 7 S 9 K> II U Hl 15 16 '7 21 21 23 25 27 28 29 1 31 1 32 33 35 36 i iv 38 *10 1 HZ MM MS <<6 ^3 SO 51 Sl Si SM In bijgaande diagram moeten, zoals bij een kruiswoordraadsel gebruikelijk is, horizontaal en verticaal woorden worden ingevuld volgens bijgaande om schrijving. Maar niet gewoon worden ingevuld! Alle woorden moeten namelijk zonder klinkers worden geschreven. In de figuur komen dus alleen de klinkers te staan. Vandaar, dat deze puzzel niet een KRUISWOORDRAADSEL maar een KRSWRDRDSL heet. Ook die naam Is zonder klinkers geschreven. Horizontaal: 1. machtig toneelstuk 3. uitsteeksel aan een huis 5. afdeling van een school 7. moeiteloosheid 9. jaargetijde 11. traag door de warmte 13. bespreking Concours liippique te Rotterdam De muur had een hoogte van 2.10 meter. Twee deelnemers waren nog in de strjjd. De Olympische kampioen Hans Gunther Winkler met zijn beroemde paard Halla en de Amerikaan William C. Steinkraus met de grote schimmel K'sar d'Esprit, het paard dat onder de naam Revlon White Sable enige jaren geleden in Canadese handen ook in Rotterdam uitkwam. Wie zou deze enerverende wedstrijd, het internationale puissance springcon cours, dat nu reeds aan de vierde barrage toe was, gaan winnen? De gerou tineerde Winkler of de moedige Steinkraus, die met hetzelfde paard vorige week in Oostende ook over 2.10 m. zeilde. De Duitser kwam als eerste in de ring. Op de tribunes werd net angst wekkend stil. De radioverslaggever dempte zijn stem. Meer dan 6.000 toe schouwers staarden naar de kaarsrech te figuur op het kleine paard midden in de arena. Drie hindernissen waren nog over. Een daarvan, met een hoogte van 1.50 m. was facultatief. Zij bestond uit een zestal groen-geel geverfde horizon tale bomen en mocht gebruikt worden om in te springen. Daarna volgde een verbrede hindernis van 1.80 meter met erboven een paar spoorbomen en ten slotte doemde ver daarachter, bijna te gen het juryhuisje de brede grauw-grij- ze muur op, twee meter en tien centi meter hoog Heel rustig sprong Winkler de faculatieve hindernis. Toen liet hij de merrie met afgewend hoofc even stil staan om vervolgens rustig op het eerste obstakel af te gaan. Vlak er voor zette hij aan. Halla zeilde omhoog en dreigde een boom af te werpen maar trok haar achterbenen op het laatste moment schuin weg. Voelde het paard dat hier een prijs op het snel stond? Opnieuw ging het langzaam op de volgende hindernis, de muur af. En op nieuw werd er op hc* laagste moment afgezet. Donderend applaus voor ruiter en paard toen Winkler d- hindernis goed genomen had. En de Olympische kampioen zelf? Hij zette zijn rap recht, schikte zijn „eeuwige" zonnebril even en draafde beheerst weg. Toen kwam Steinkraus met K'Sar d'Esprit. Hij nam de eerste hindernis niet, bleef ook even voor de bomen stil staan, schoot er snel over heen en ver volgens ook over de muur. Opnieuw een ovatie. Nog geen beslissing dus. De jury riep beide ruiters bij zich. Wilden ze door gaan of stoppen en de eerste prijs de len? Ze besloten te stoppen en in ver band met het risico èn in verband met het feit dat er zondag nog een zware landenwedstrijd wacht. Met de armen op eikaars schouders liepen twee grote kampioenen terug naar hun plaats. Het was het mooiste nummer van de derde dag van het concours hippique in Rot terdam. SLECHTS EEN NEDERLANDER Slechts één Nederlander was in dit puissance concours om de prijs van de Haven, het nummer dat na de lan denwedstrijd wel het zwaarst van het hele concours is, in staat zich lussen deze internationale grootheden te handhaven. E:i dat was geen crack als een Timmer, een Uytendaal, een Ben Arts of een ritmeester Gruppclaar (die nog maar heel weinig liet zien in de afgelopen drie dagen) maar dat was de jeugdige ruiter uit Groningen Tieerd Velstrn met het paard Kaliba. Tjcerd slaagde erin tot de tweede bar- -agc door te dringen, maar maakte daar een fout en werd toen ex aequo als 5/6 geklasseerd samen met Wink- lers tweede paard Fahnenjunker. Een prestatie van formaat van deze veel belovende ruiter. Het damessprmgconcours om de Prijs der Amazones met hindernissen van 1.30 m. was het nummer van de Engelse équipe die met vijf combinaties onder de eerste tien eindigde. Winnares werd de 18-jarige Ami Townsend met Irish Lace met een foutloos parkoers in 95.6 sec. 0.2 sec. voor de Nederlandse ama zone Irene Jansen uit Ubbergen, die met Adelboom op de tweede plaats eindigde. Hierna werd de jeugdlandenwedstrijd gehouden tussen Nederland en Zuid- Afrika. Het verschil tussen onze juniores en de- Zuidafrikaanse was te groot. Met een verschil van pt werden de onzen geklopt. De nationale jeugdkampioen - Guus van der Kar was met Ylone, die in 104.4 sec. een foutloos parkoers reed, de beste Nederlander. De intermediaire dressuurproef om de Prijs van Xeno- phon werd gewonnen door de jonge Duitser Harry Boldt met 't paard Bril- lant von Pokal, de schimmelmerrie waar mee hij woensdag samen met Prins Bernhard de tweede plaats verwierf. De perste Franse zege in dit concours kwam op naam van kapitein Bernard de Fom- belle met Bucephale en kapitein Guy Lefrant met Nicias, die 't laatste num mer, een aantrekkelijke équipewedstrijd, waarbij elke ruiter de helft van het par koers moest springen, op hun naam brachten. Nederland met Uytendaal en Harry Wouters van den Oudenweyer eindigde in dit nummer op een zevende plaats. De Engelse Ann Townsend. heeft op fraaie wijze de ..Prijs der Ama zones" gewonnen. De foto laat zien hoe zij in perfecte stijl een hinder nis neemt. 16. afvoerstelsel 17. ontkenning 19. opgedragen werk 20. horizon 21. vrouwelijk militair 22. zaak die de wereld beheerst. 24. naamkaartje 26. orde. 28. gevaarlijke rots 30. onbuigzaam 31. overblijfsel 32. hoon 34. dramatische gang van zaken 37. grootte bepalen 39. verbrandingsprodukt 40. akelig 41. lichaamsorgaan 42. boom 43. militair zeer belangrijk punt 47. loon 49. bloedgever 50. vervoermiddel 52. opstandeling 53. getal 54. signaal. 1. zuidvrucht 2. tovenarij 3. kenteken voor verkeer 4. controleren 5. smalle opening 6. hard metaal 8. doorzichtige stof 10. uitspraak van vergadering 12. wijze 14. rampzalig 15. snel voertuig 16. dans 18. wetenschappelijke instelling 20. dief uit ziekelijkheid 21. zonnescherm 22. diefstal van kunstwerk 23. versiering 25. rommel 27. afwatering 29. ongedierte 33. onnatuurlijke hoofdtooi 35. schitterend 36. naam van beroemde filmster 38. weerkerend 42. zuivelprodukt 43. strijdperk 44. verkooptent 45. hard materiaal 46. ongebruikelijk wordende aanspreek titel voor hooggeplaatst persoon 48. normaal 49. waarnaar gestreefd wordt 51. nimmer Oplossingen onder het motto: „Kruis woordraadsel'' dienen voor woensdag a.s. te 9 uur in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5.— en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Dikke woorden van de Eoka De rebellenorganisatie EOKA heeft gisteren gouverneur Foot van Cyprus op strooibiljetten uitgedaagd het nieuwe Britse plan ten uitvoer te leggen, maar hem tevens ervoor gewaarschuwd er rekening mee te houden, dat hij dan over de lijken van 450.000 Griekse Cyprioten zou moeten gaan. „Dit zal echter nooit gebeuren omdat wij van plan zijn over de lijken van de Engelsen te gaan". Gouverneur Foot verliet later op de dag het eiland om in Londen besprekin gen met premier Macmillan te voeren. Naar men in Nicosia aanneemt zal het voornaamste onderwerp van gesprek de mogelijke terugkeer van aartsbisschop Makarios naar het eiland zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5