FILMS Een opmerkelijke film: STEMMING OVER DE GEHELE LINIE ONGEANIMEERD 97ste jaargang Zaterdag 6 september 1958 Tweede blad no. 29537 School voor misdaad Beangstigend beeld LIDO Het is geen opwekkend beeld, dat regisseur Basil Dearden ons in deze film toont. Integendeel, zonder terug houdendheid confrontreert hij de toe schouwers met de jeugdcriminaliteit, die ook in de grote Engelse steden vaak een ontstellende vorm aanneemt. Hij laat ons het probleem zien uit het standpunt van de politie, die tot taak heeft te voorko men, dat de asfalt jeugd van vandaag de misdadiger van morgen wordt. Een gi gantische taak, die vaak volkomen ho peloos schijnt door de omstandigheden, waaronder deze jeugd opgroeit. Het be gint bij de diefstal van een kleinigheid, maar het wordt van kwaad tot erger. Ba sil Dearden neemt ons mee naar de ach terbuurten van Liverpool, waar een groep teddy-boys een ware tirannie uitoefent en achter elkaar een reeks formibabele branden sticht. Vergeefs tracht recher cheur Jack Truman een spoor te vinden tot hij wordt overgeplaatst naar de kin derpolitie en dan plotseling de gruwe lijke waarheid ontdekt, dat de jeugd verantwoordelijk is voor deze verniel zucht. Hij leert de macht van hun onge schreven, maar onverbiddelijke wetten kennen en ziet zich gesteld tegen een kracht, die hij nauwelijks kan begrijpen en nog moeilijker 't hoofd kan bieden. Op bijzonder suggestieve wijze slaagt Dearden erin dit op het witte doek te brengen. Vooral tijdens het „feestje" van de jongelui, waarop zij door het opzwe pende ritme van rock 'n rollklanken tot een beangstigende extase worden opge jaagd, komt hij tot een knap hoogtepunt. Maar meer nog dan de film zelf is het het probleem, dat aangrijpt: de jeugd criminaliteit. Dearden stelt het met een nuchtere realiteit, die naar hardheid zweemt, maar ook hij kan geen oplos sing geven, al Is in het verhaal wel een pleidooi voor begrip ingeweven. Maar he laas, ook deze filmmaker moet toegeven, dat begrip alleen niet voldoende is en dat een harde hand vaak onontbeerlijk is. „Spaanse driften" Brigitte Bardot in harmonie van kleur TRIANON Naar een roman van Al- bert Vidale, is de prachtige film „Spaan se driften" vervaardigd. Iedere scène is een verrukking op zichzelf: door de har monie der kleuren en door de suggestie die ervan uitgaat. Zij speelt dan ook in het Spaanse land en daarvan zijn de schitterendste voorbeelden gekozen, zo dat zich schilderij aan schilderij aan het verwonderde oog voordoet. Bovendien zijn daar twee vrouwen, wier beeld ieder voor zichzelf het oog ge vangen houden: Brigitte Bardot en Ali- da Valli. De regelmatige bioscoopbezoe ker weet wat dit zeggen wil. Het verhaal is er een van liefde, nood lottige liefde, van hartstocht en van op offering. Dat verhaal van twee vrouwen, die één en dezelfde man (Stephen Boyd) begeren, verloopt tussen die wonderbaar lijke Spaanse taferelen en het is hoofd zakelijk op effect berekend. Het effect der spectaculaire „schoonheid" van B.B. en het markante gelaat van Alida Valli. Het hevig romantische verhaal, dat wei nig om het lijf heeft, waarbij alles er wel hevig dik op ligt en waarin een moordenaar, die uit „zelfverdediging" handelde niet aan zijn achtervolgers ontkomt, is door al die scènes heenge- weven en het past in het land, waarin de hartstochten hoogtij vieren, evenals de wrede en voor ons gevoel walgelijke stie rengevechten, waarvan men telkens flarden te zien krijgt. Officiële publikaties INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBARE VERVOLGONDERWIJS VOOR JONGENS (avondonderwijs) Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs voor jongens zal plaats hebben op donderdag 11 en vrijdag 12 september a.s. des avonds van 1920 uut in het gebouw van de school voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35. Aangifte kan daarna geschieden bij het hoofd van de cursus, de heer I. van Itersom. Burggravenlaan 77, tel. 32133. Leerlingen van de vorige cursus moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs worden bij de inschrijving verstrekt. VERDELING VAN DE WERKZAAMHEDEN VAN HET COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis: I. dat zij hebben besloten de werk zaamheden van him College als volgt te verdelen <De Burgemeester aal zich belasten met de behandeling van de zaken betreffende de politie, de Brandweer, de Militaire Zaken, de Burgerlijke Stand, de Bevol king, het Oud-Archief, het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", de Leidsche Duin water Maatschappij en de inrichtingen „Endegeest" ca. Wethouder Van Schalk ziil zich belasten met de behandeling van de zaken betref fende het Onderwijs, de Culturele Zaken en de Sportbelamgen. Wethouder Menken zal zich belasten met de behandeling van de zaken betref fende de Sociale Zaken, het Armenwezen, üe Gemeentelijke Werkplaats, de Alge mene Personeelszaken, de Volksgezond heid (Geneeskundige Dienst en Badhuis) en de middenstandsbelamgen. Wethouder Jongeleen zal zich belasten met de behandeling van de zaken betref fende de Gemeentewerken, het Bouw- en Woningtoezicht, de Volkshuisvesting, de Stadsontwikkeling, de Wederopbouw, het Grondbedrijf, de Reiniging®- en Ont- imettingsdienst, de Industriebelangen, het Verkeer en de Verdeling van Woon- pu'mte. Wethouder Stolp zal zich belasten met 3e behandeling van de zaken betreffende 3e Financiën, de Belastingen, de Stede- lil ke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, bet Openbaar Slachthuis, de Markt- en Havendienst en de dienst voor Kasbeheer ïn Kredietwezen. II. dat bjj ongesteldheid of afwezigheid raai de Burgemeester deze wordt ver van- ten door wethouder Van Schalk. Indien 3eze eveneens verhinderd is, door wet- inn der Menken, bij verhindering ook van '•^'houder Menken, door wethouder Jon- mleen en bij diens verhindering door Wethouder Stolp. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Lelden ïrengen ter openbare kennis: a. dat de brug over de Rijnsburgersln- fel nabij de molen „De Valk" met ingang 'an 8 september a.s voor de duur der lerstelwerkzaamheden aan het brugdek, >P de eerste vier werkdagen van elke week. s afgesloten voor het verkeer met alle 'oertuigen, rij- en trekdieren en vee in Jelde richtingen; b. dat de Zijlsingel, gelegen tussen de >chnj vers brug en de Singelbrug, in ver band met de uitvoering van werkzaam- leden aan het wegdek in de periode van tot en met 13 september a.s. gedurende •wee dagen is afgesloten voor het verkeer het aOile voertuigen, rij- en trekrf-'"— en ^ee, in beide richtingen. VAN DEZE WEEK: IIIIIIIIIIIMHIII8IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjllllllllllllllllllMIIIIMIIIIIIIIIHIIBIIHIIIIUIIIIIIIII|llim Het gaat tussen de drie hoofdpersonen bewogen toe: ware liefde en jaloezie spelen beurtelings hun rol. In het cen trum staat dan Brigitte Bardot, die door haar speciale attracties, gebaseerd op de verleiding, de verleidelijkheid en de sen sualiteit, haar reputatie opbouwde. Maar daarnaast is naar onze mening de groot ste attractie het verrassend kleurige Spanje, dat vastgelegd lijkt met een even hartstochtelijke liefde voor de fo tografie, als waarvan de inhoud van deze film blijk geeft. Quo vadis Boeiende massa-regie Rex. Deze in Technicolor opgeno men Amerikaanse film niet nieuw, maar nog altijd boeiend door de massa regie tracht in kort bestek een in druk te geven van een van de interes santste perioden van de Romeinse ge schiedenis: het tijdvak van de waan zinnige keizer Nero. Ofschoon er ge deelten in dit filmwerk zijn, welke wat te lang gerekt werden, ook al waren ze nodig om een indruk te geven van de diepere achtergronden, is deze rolprent in haar geheel toch meeslepend door de indrukwekkende massa-regie, o.a. bij de fatale brand van Rome. Dit schouwspel is zo imponerend, dat ook een minder rustig publiek ervan onder de indruk komt. De rol van Nero is voortreffelijk vertolkt en de naam van filmsterren als Robert Taylor en Deborah Kerr garan deert voornaam spel in de hoofdrollen. Het groene masker Weer een Eddie Constantine CASINO Eddie Constantie in een nieuw avontuur, ditmaal volgens de lij nen, die de beroemde romancier Peter Cheney heeft uitgezet in zijn boek „Het groene masker". Men zou geneigd zijn te zeggen, dat dit verhaal Eddie Constan tine op het lijf is geschreven. En dan is er voor de liefhebbers van dit genre films voldoende gezegd. Men kent de wijze, waarop onze stoere onverschrokken held - waarvan men eigenlijk nooit goed weet aan welke kant van de wet hij optreedt, al zal de gerechtigheid altijd zegevie ren - zijn tegenstanders steeds de baas is, al is het af en toe op het nippertje. Maar met zijn stevige vuisten en onge looflijk reactievermogen weet hij zich al tijd een weg naar het goede einde te banen. Hij ontmoet in dit verhaal de iet wat exotische Dominique Wilms op zijn weg, maar ook met vrouwen weet Eddie Constantine goed op te schieten. Een Eddie Constantine-verhaal zonder mys terieuze vrouwen zou trouwens niet com pleet zijn. Hoe dan ook, alle ingrediën ten voor een pittige Constantine-cock- tail zijn aanwezig: spanning, vaart, avontuur en een stevig robbertje vech ten. Men kan er het hart weer aan op halen in het theater aan de Hogewoerd. „Peyton Place" Dorn der zonde) 20th Century Fox presenteert deze week in het Luxor-theater een voortref felijke film, waarop wij gaarne de bij zondere aandacht van onze lezerskring vestigen. „Peyton Place" behandelt de geschiedenis van een kleine dorpsge meenschap „ergens" in Amerika, maar evenzeer denkbaar in alle andere oor den ter wereld, waar kleinzielige, be krompen mensjes door hun onderlings jaloezie en zelfzucht en door hun ver derfelijke roddelpraat het leven verstik ken. Een verhaal ook van jonge mensen, die worstelen met de intieme problemen van hun jeugd zonder daarvoor enig be grip te ontmoeten bij hen, die zich op werpen als hun „opvoeders", doch die door hun eigen kleine vooroordelen en val se schaamte over eigen tekortkomingen op deze naam eigenlijk niet de minste aanspraak kunnen laten gelden. Het ge brek aan sexuele voorlichting en een on voldoende inzicht in de natuurlijke ver houding tussen beide seksen spelen daarbij een grote rol en leiden tenslotte tot een dramatische ontwikkeling in het leven van meerdere jonge mensen, welke in een sfeer van minder groot egoisme en ruimere levensopvatting gemakkelijk voorkomen had kunnen worden. De handeling speelt zich voornamelijk af in de gezinsmilieus van jongens en meisjes, die een middelbare school be- Lana Turner (links) en Diana Vardi in een scène uit de onfroe rende film „Peyton Place". zoeken en uiteindelijk in de rechtszaal, waar het complex van conflicten leidt tot een felle climax, waarbij een sym- pathieke medicus, knap vertolkt door Lloyd Nolan, zijn carrière en positie op het spel zet teneinde de misstanden in deze gemeenschap aan de kaak te stel len. De veelbesproken actrice Lana Turner bezet in deze film een der hoofdrollen, maar zij is voor ons niet de belangrijk ste. De meeste rollen worden vervuld door jeugdige acteurs en actrices, van wie in het bijzonder dienen te worden genoemd Hope Lange, Renss Tamblyn, Diana Varsy nu David Nelson. Het is hoofdzakelijk door hun volko men natuurlijk en ongekunsteld spel, dat wij de hier aan de orde gestelde pro blemen, op een indringende wijze onder gaan en ze als reëel erkennen. In een prospectus over deze film la zen wij, dat zij door alle volwassenen moet worden gezien. Dit is een slagzin, die door vele „filmproducers" wordt misbruikt. Maar wij kunnen het er dit maal mee eens zijn. ..Peyton Place" is inderdaad een bijzondere film, welke waard is door velen te worden gezien! IN LEIDEN LAAG PERCENTAGE WERKLOOSHEID. In de provincie Zuid-Holland is de werkloosheid iets gedaald in de afge lopen periode. Telde men eind juli een werkloosheid van 12.100. eind augustus kwam het totaal op 11.720. Voor heel Zuid-Holland geldt thans een percen tage van 1,5. Den Haag geeft het hoog ste percentage van Zuid-Holland te zien, n.l. 2,4 procent. Rotterdam volgt daarop met 1,9, Middelhamis met 1,8 en Leiden met 1,4. EERSTE PAAL DIACONESSENHUIS. De eerste paal voor het aan de Hout laan te bouwen Diaconessenhuis zal dinsdag 30 september 's middags om 2.30 uur worden geslagen. Onze stadgenoot, de heer C. C. M. de Nooijer, zal 10 september in het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord tot adelborst worden geïnstalleerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maar-ten, zin. van A. MeiJvogel en C. Twi-gt Albertus J-acobus Joh-acmnes, zn. van M. Stolwijk en A. Voor-douw; Antonlus Jo hannes Jacobus, zn. van J. H. Broenink en G. A. van der Wal; Jan, an. van P. Haasnoot en R. Hofstüdter; Rachel Jose- phina Maria, dr. van J. W. P. van Zijp en J. T. Koree; Adtriana Jacoba, dr. van J. Vos en J. van Oeveren. ONDERTROUWD T. van der Zwet en K. W. Eldering; H. C. M. Peterse en M. J. Diels; R. W. van der Lubbe en J. Brouwer; W. L. van der Wel en J. van Strien; W. G. Jonkman en P. Stoute; W. van den Berg en J. A. W. M. Conijn; J. Boot en C. J. van der Meer; J. W. Baars en A. de Voogd; M. J. Zon- dterop en M. C. C. Dirkse; H. J. J. van Groesen en J A. Horikx; D. G. Uit den Boogaard en A. Ittner; J. de Jong en G. Brouwer; G. H. Bousie en S. BeiJ; D. Phi- llpsen en M. van Haalem; J. G. Spaan en A. Blaas; A. Ploeg en J. J. Uit den Boog aard; L. van Wijk en G. G. Heijns. OVURLEDEN J. Bekooij. 38 Jr.. man; G. J. Heuver, 93 jr., man; S. T. Stülemeyer, 79 jr., we duwe van C J. Borsboom; C. B. van Dril, 26 jr. man; M. J. M. v-an der Zandt, 23 Jr. vrouw; A. Malten, 77 jr., man; W. Klink hamer, 87 jr., weduwe van W. F. Serlie. Int. Zendingsconferentie IN HET ZENDINGSHUIS TE OEGSTGEEST. In het Zendingshuis te Oegstgeest zal op dinsdag 9 en woensdag 10 sep tember een internationale zendings conferentie worden gehouden, georga niseerd door de Raad voor de Zen ding der Ned. Herv. Kerk.. Onderwerp van bespreking zal zijn: „De snelle voortgang van de islam in Afrika, in de gebieden ten zuiden van de Sa hara". Hierbij zal de vraag onder ogen worden gezien hoe de wereldzen ding in deze situatie heeft te han delen. Aanwezig zullen zijn leidinggevende personen uit de Internationale Zen dingsraad en van enkele grote Europese zendingsgenootschappen, die in dit ge deelte van Afrika werken. In totaal 25 personen. Van Nederlandse zijde zullen deelne men mr. S. C. graaf van Randwijck, algemeen secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, dr. H. Kraemer uit Driebergen en de zendings predikanten dr. A. Th. van Leeuwen en ds. W. A. Bijleveld. De Generale Synode heeft besloten in te gaan op het voorstel van de Raad voor de Zending, ook in Afrika een missionaire verantwoordelijkheid te aan vaarden. Van de a.s. besprekingen zal mede afhangen waar in dit grote gebied hervormde zendingspredikanten zullen worden ingezet. De Raad voor de Zending stelt zich voor, dat de beide zendingspredikanten voor deze studie van de uitbreiding van de islam in Afriia ter beschikking zul len worden gesteld. FANCY-FAIR VOOR DE NIEUWE R.-K. KERK IN LEIDEN Z.W. De kosten voor een nieuwe kerk zijn enorm hoog. Daar kan pastoor A. van Schalen van de Leonardusparoohie aan de Haagweg van meepraten, want hij ziet zich gesteld voor de taak de finan ciën bijeen te brengen voor de nieuwe r.-k. kerk. die op de hoek van de Bos- huizerlaan en de Vijf Meilaan gaat ver rijzen. Op allerlei wijzen tracht hij geld in te zamelen. Than, probeert hij het weer met een fancy-fair in een grote tent in de tuin van zijn pastorie aan de Haagweg. Na een inleidend woord van de voorzitter van het fancy-fair-comité, de heer C. Turk. opende de pastoor gis teravond zelf deze kleine kermis, met Ongekend noodweer boven Engeland Grote schade aan de oogst (Van onze Londense correspondent) Zuidoost-Engeland werd gisteravond door ongekend noodweer geteisterd. Na een dag van tropische en verstik kende hitte brak er in Londen en om geving een onweer van ongekende hevigheid uit. De slagregen veroor zaakte alom overstromingen, o.a. van het Charing Cross Station. In Hors ham in Sussex vielen hagelstenen zo groot als cricketballen. Dit is sinds 1935 niet voorgekomen. Hier passeer de, volgens de officiële beschrijving, een kleine tornado. Het vuur was niet van de lucht, zelden ziin er zoveel bliksemstralen te zien geweest. Er werden door de meteorologische dienst meer dan 2000 stralen geregistreerd. Sommige hielden vijf seconden aan. De gehele horizon was een flikkerende massa elektriciteit. Een van de blik semstralen had meer dan honderd vertakkingen. De bliksem sloeg ten minste 100 maal in de grond. De aan gerichte schade is groot, vooral aan de oogst, welke als gevolg van de natte zomer toch al catastrofaal is. Slechts een vijfde van hetgeen reeds binnen behoorde te zijn, is ingehaald. Twee brandstoffentanks van een olie raffinaderij werden door de bliksem getroffen en vlogen in brand. Op de nieuwe luchthaven van Gatwick ten zuiden van Londen, werd een deel van het dak van een gebouw van een lucht vaartmaatschappij weggeblazen, waarbij een Dakota werd beschadigd. Een bin nenkomend toestel werd door hagel be schadigd, maar landde veilig. Vele vliegtuigen, die op weg waren naar En geland, maakten tussenlandingen op het vasteland. Een spoorlijn van Lon den naar de zuidkust werd door val lend gesteente geblokkeerd, terwijl het treinverkeer op een andere lijn door overstromingen werd onderbroken. We gen veranderden in rivieren, de auto's reden diep door het water, terwijl van motorfietsen het stuur maar net boven de oppervlakte uitkwam. Het water drong woningen, bioscopen en zieken huizen binnen. In Oost-Londen waad den dokters en verpleegsters barrevoets door de zalen van een ziekenhuis waar het water een meter hoog stond. In vele delen van zuidoost-Engeland werden door de windstoten vensterramen inge slagen en talrijke bomen ontworteld. Verwacht wordt, dat het drukkende, vochtige weer nog enkele dagen zal aan houden. Nieuw onweer wordt vandaag verwacht. Dr. Soebandrio leidt delegatie naar V.N. Het Indonesische Kabinet heeft gister avond besloten in de loop van deze maand een delegatie naar de algemene vergadering van de V.N. af te vaardi gen. Zij zal onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio. Twee weken geleden maakte de Indo nesische regering bekend het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea dit jaar niet aan de Assemblee te zullen voorleggen, daar zij de wereldorganisa tie" niet in staat acht een koloniaal ge schil op principiële wijze tot oplossing te brengen". D.O.S.-Lissabon op 1 oktober (Van onze correspondent). Het bepalen van de data voor de wed strijden om de Europese voetbalbeker tussen D.O.S. en Lissabon heeft vele moeilijkheden opgeleverd. Driemaal zijn zij gewijzigd. Nu is officieel vastgesteld, dat D.O.S. op 1 oktober te Utrecht de Portugezen ontmoet en op 8 oktober te Lissabon. TOMADO-DEMONSTRATIE. Op uitnodiging van de firma J. de Nie en Zn werd gistermiddag en -avond in „Het Gulden Vlies" een Tornado-demon stratie gegeven. Behalve dat tal van door deze fabriek aan de markt ge brachte artikelen werden gedemonstreerd kregen de aanwezigen een indruk van de mogelijkheden van een snelkookpan, waarin een gehele maaltijd in één keer kan worden klaar gemaakt. een warm beroep op alle aanwezigen om zich zoveel mogelijk vermaak te schep pen met de vele attracties, die zijn op gesteld. Niet minder dan negentien stands kan men in deze tentruimte vin den. Naast de vele men zou bijna zeggen klassieke vermaken als bal- lengooien, hengelen, schieten, grabbel ton, loterij, rad van avontuur e.d. zijn er ook verschillende plekjes, waar men de dorst kan lessen of de inwendige mens kan versterken. Vanavond, mor genavond en tot slot maandagavond kan men er nog terecht. Rebellen in Beiroet gaan maandag naar huis Ongeveer de helft van het aantal mannen waarover de rebellen in Bei roet beschikken, zal maandag uit de strijd worden genomen. Voorts zal een deel van de barricades die de opstan delingen hebben opgeworpen, worden opgeheven, zo is in goedingelichte rebel- lenkringen vernomen. De rechtse Falanx-partij, die presi dent Sjamoen steunt, heeft gisteren haar aanhangers in Beiroet opgedra gen de wapens neer te leggen. De mannen moeten echter op hun post blijven. De Falangisten hebben gedu rende vele weken alle toegangen tot het hoofdkantoor van hun partij be waakt. De radiozenders van de opstan delingen in Beiroet hebben gisteren de uitzendingen gestaakt. Het leger heeft donderdag en vrijdag bij systematische huiszoekingen In de zakenwijk van Beiroet meer dan 300 ge weren in beslag genomen. De vroegere minister van Defensie, Beydocn, heeft een plan uitgewerkt voor het opkopen van de wapens, die in handen van de burgerbevolking zijn, door de overheid. Beydoen heeft verklaard, dat een der gelijke gedragslijn indertijd in verschei dene Europese landen is gevolgd. De financiële commissie voor het Liba nese parlement is gisteren voor het eerst in twee maanden bijeen geweest. Zij keurde een verzoek van de regering goed voor toewijzing van nog vijf mil joen lire ter bestrijding van de kosten van de strijd tegen de rebellen. Het Libanese ministerie van Buiten landse Zaken en V.N.-kringen in Beiroet maakten vrijdag bekend, dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, dinsdag 9 september in Beiroet zal aankomen. Hij zal tot 12 september blijven. Onthulling monument Willem. 'Jeukelszoon ZIJN METHODE NOG STEEDS IN ERE Gistermiddag is op de markt te Bier vliet onder grote belangstelling uit vis serijkringen en burgerij het monument onthuld ter ere van Willem Beukelszoon. De onthulling geschiedde door de Com missaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die Bier vliet hulde bracht voor het initiatief Willem Beukelszoon, die hier geleefd en gewerkt heeft te eren met een monu ment dat ook een hulde wil zijn voor de visserij in Nederland. De Commissaris noemde het een zeer grote verdienste dat een uitvinding, wel ke zes eeuwen geleden gedaan werd, he den ten dagen nog steeds in gebruik is en niet door de techniek kon worden verdrongen. Men kaakt ook thans nog de gevangen haring op zee met de door Willem Beukelszoon bedachte methode. Door het wegtrekken van het laken onthulde de Commissaris der Koningin hierop het standbeeld, dat een heden daagse visser voorstelt. Voor de onthulling plaats vond, was er een begroetingsbijeenkomst In de centrale bloemenveiling te Aalsmeer werd gisteren de laatste hand gelegd aan het grote corso dat vandaag door Amsterdam trekt. Een kijkje op de bloemenweelde in de veilinghal. Prof. Robert Stolz: Geen lichte en zware muziek 300 „SCHLAGERS"! „Er is geen lichte en zware muziek, er is alleen maar goede en slechte muziek", is de mening van prof. Robert Stolz, die gistermiddag in „Americain" te Amster dam enige bijzonderheden uit zijn leven en over zijn werk vertelde. Deze thans 78-jarige Weense componist en dirigent, geboren in Graz als twaalfde kind van de destijds beroemde operadirigent Stolz, werd aanvankelijk opgeleid tot dirigent van klassieke muziek. Thans staat Ro bert Stolz bekend als de maker van 50 operette's. Zijn nieuwste werk, een musical - vol gens hem is er geen verschil tussen een operette en een musical - zal in novem ber in Londen voor het eerst worden op gevoerd onder de titel „The lady on the loose" door dezelfde artiesten, die thans met „My fair lady" succes boeken. Sedert de opkomst van de film tot nu heeft Robert Stolz voor 97 rolprenten de muziek gecomponeerd en geleid. De componist, die ere-burger van We nen is niet alleen om zijn muzikale verdiensten, maar ook om zijn houding in de bezettingstijd, is bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog naar Ameri ka uitgeweken, waar hij 10 jaar verbleef. De voornaamste reden van zgn huidig bezoek is het 12 jarige bestaan van de Hoofdstad Operette. Dit gezelschap zal zijn jubileum - dat reeds in januari j.l. viel - vanavond in Theater Gooiland te Hilversum vieren met de opvoering van Stolzoperette „Zwei Herzen im drei- vierteltakt". In januari of februari zal in Den Haag de wereldpremière worden gegeven van zijn nieuwste Weense ijsrevue. Ook op het gebied van de stereofoni- sche muziek beweegt hij zich. Robert Stolz verwacht dat de stereofonische mu ziek op grammafoonplaten binnen een jaar de wereld zal hebben veroverd. Terloops vertelde de componist, dat zijn dochter Clarisse op het ogenblik in Londen op het toneel de hoofdrol ver vult in het stuk „Anne Frank". Het aantal door hem gemaakte „schla gers" schat prof. Stolz op ongeveer 300. de Njed. Herv. Kerk, een zogenaamde visserskerk. Een groot aantal personen uit visserij- kringen kon daar verwelkomd worden, o.a. een in klederdracht gestoken depu tatie uit Katwijk en Scheveningen. Dr. H A. H. Kranenburg, secretaris der Stichting van de Nederlandse Visserij, belichtte de betekenis van het kaken voor de haringvisserij. Een historische opticht besloot het officiële gedeelte der feestelijkheden, waarna de genodigden werden onthaald op haring en bier. geweest inen bier. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De warmte heeft in de afgelopen week een zeer nadelige invloed gehad op de slachtveehandel. Ondanks het feit dat de aanvoeren, inclusief plm. buitenlandse runderen, niet bepaald ruim konden wor den genoemd, waren de kopers, zowel slagers als grossiers en exporteurs zeer gereserveerd. Overal heeft het markt- verloop een stroef karakter getoond en kwamen de prijzen wat onder druk. In de vleesgroothandel aan de verschillende abattoirs viel hetzelfde waar te nemen; er is in de koelcellen een flink overschot gebleven. Voor het inlandse slachtvee noteerden we voor de beste kwaliteiten rond f. 3J9 en slechts een gering percentage kwam daarboven. Tussenklasse en lichte soort vaarzen tussen f. 2.90 en f. 3.10 en de mindere kwaliteiten aflopende naar f. 2.70 per kg. geslacht gewicht. Stieren waren wat ruimer aangeboden en deden tussen f.2.80 en f. 3.10 per kg naar kwa liteit. Voor Engelse, Deense en Belgische koeien werd aan de slachthuizen van f. 2.60 tot f. 2.75 per kg. betaald; dus ook lagere prijzen. Voor export was de han del ook zeer weinig geanimeerd. Op de melkveeafdelingen was de koop lust eveneens sterk terughoudend. We zagen de prijzen duidelijk flauwer wor den. Voor het matig-soortige vee is er in de laatste 14 dagen gemiddeld een 50 gulden per stuk van de waarde af. We houden het er voor dat het daar voorlo pig niet bij zal blijven. Het kalfdragende vee is momenteel ook zeer matig in trek. Guste beesten voor de mesterij liepen de bietenverbouwers wafc om de mooie vleestypen, maar voor de rest was de stemming ook zeer flauw, evenals voor het jonge fokvee. Met de verkoop van vette kalveren liep het ook al niet helemaal bevredi gend, ofschoon met het prijsniveau hoog stens 5 cent verlies op de vorige week was gemoeid. De allerbeste kwamen aan f. 3; tussensoorten f. 2.40-f. 2.70 en de mindere klasse f. 2.-f. 2.30 per kg. levend gewicht. De nuchtere kalveren liepen met 10-15 cent per kg. lager af n.l. f. 1.40 -f. 1.65 per kgf. Extra zware soorten wat meer. Voor de mesterij was ook wat min der kooplust dan tegen wat lagere bie dingen. Bij het wolvee was niet veel verande ring te zien. Er was een flink aanbod, maar toch kon alles ongeveer prijshou dend worden geruimd. Voor export zocht men de mooie, niet te zware vleestypen er uit tot ongeveer f. 3 per kg. geslacht gewicht. Voorts lagen de prijzen tussen f. 2.60 en f. 2.70 geslacht gewicht, hoofd zakelijk voor het binnenland. De varkensmarkt is even op retour wat de prijzen betreft, maar te rekenen naar de laatste beursnotering te Utrecht, die 5 tot 6 cent per kg. lager was, is het marktverloop toch zeer meegevallen - al was het gemiddelde prijsniveau plm. 3 cent terug. Toch verwachten we een wat verdere daling in de volgende week, want het fijne vlees is aanzienlijk in waarde te ruggevallen: Hammen 20-25 cent en karbonade daalde met 50 cent per kg in zeer korte tijd. Biggen, lopers en zeugen eveneens af lopende prijzen. Paarden voor het werk flauwer en slachters 5-10 cent per kg. lager.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3