i J Persoon en werk van clr. Van Arkel monden in ruime kring waardering FOTOEXPOSITIE BAUDERT IN HET PRENTENKABINET Kerkelijk L ,Er moet gewerkt worden, wil men iets bereiken" C. Walenkamp OLIESTOOK „Riël" bracht de nieuwe modelijn i7ste jaargang Vrijdag 5 september 1958 Tweede blad no. 29536 Honderden namen afscheid Chr. Lyceum verliest mail van karakter" Ondanks het nadrukkelijk door dr. P. C. van Arkel, de scheidende r ;tor van het Chr. Lyceum te Leiden, gestelde „houdt het eenvoudig", 'n curatoren, leraren en leerlingen daar maar ten dele*»- in geslaagd, jonden leerlingen en oud-leerlingen woensdag tijdens een geslaagde ,portmiddag en daarop aansluitend avondfeest in de Stadsgehoorzaal •ceds voldoende gelegenheid om hun waardering voor dr. Van Arkel, lie ruim 30 jaar aan het hoofd van deze schoolgemeenschap heeft jestaan, tot uiting te brengen, gisteren hebben bestuur, curatoren en Ie Leidse onderwijswereld, waarbij zich ook nu weer de leerlingen lansloten, voor het eerst of opnieuw hun dank en waardering uitge- iproken voor de persoon en het werk van dr. Van Arkel. Stond de leze middag in de Pauluskerk gehouden afscheidsbijeenkomst nog geheel in het teken van „sobere dank" dit geheel in overeenstem ming met de wens van de scheidende rector de daarop gevolgde receptie in het Zendingshuis moet dr. Van Arkel toch wel de over tuiging hebben bijgebracht hoe zeer zijn werk in ruime kring is ge waardeerd. Honderd, tweehonderd, driehonderd en nog veel meer handen heeft hij deze middag moeten drukken. Een handdruk, waaraan een diep gevoel van hoogachting ten grondslag lag. Alvorens deze honderden in het Zen dingshuis in de gelegenheid werden ge stald om van dr. en mevrouw Van Arkel afscheid te nemen, vond in de Paulus kerk een bijeenkomst plaats. De voorzit ter van het bestuur van het Chr. Lyceum, de heer C. Steketee, plaatste deze samen komst. direct bij opening, reeds in het voor deze plechtigheid geëigende licht door het lezen van Psalm 90, waarvan de woorden „Here, Gij zijt ons een toe vlucht geweest" en „bevestig Gij het werk onzer handen" ongetwijfeld op de schei dende rector een diepe indruk moeten .hebben gemaakt. In zijn hierop gevolgde toespraak weid de de heer Steketee in het kort uit over de plaats, welke dr. Van Arkel geduren de ruim dertig jaar in deze schoolge meenschap heeft ingenomen. Een lange periode, waarin hij zich steeds weer heeft ingezet tot het kweken van een sfeer van vertrouwen en hartelijke samenwerking met het bestuur. Stond dr. Van Arkel, aldus spreker, aanvankelijk sceptisch tegenover de omschakeling van H.B.S. en Lyceum, toen dit op aandrang van het bestuur eenmaal een feit was, heeft hij zich volledig achter de uitbouw van het Lyceum gezet. Dr. Van Arkel, die zich met grote toewijding en trouw aan de schoolge meenschap heeft gegeven, kende, al dus spreker, slechts één stelregel en wel die van: „Er moet gewerkt wor den, wil er iets bereikt worden". De heer Steketee, die uiteenzette, dat de examenresultaten van de school steeds uitstekend waren, stelde het op hoge prijs, dat dr. Van Arkel in deze lange periode het christelijk karakter van de school heeft weten te handhaven en daar aan een diepe betekenis wist te geven. Gij kunt, aldus spreker, op een door God gezegende arbeid terugzien en hebt in meer dan één opzicht uw stempel op de school weten te drukken. OMZETTING H.B.S. IN LYCEUM Mr. C. J. Woudstra, die vervolgens in zijn kwaliteit van voorzitter van het Col lege van Curatoren het woord voerde, zeide, dat dr. Van Arkel het dit College „niet moeilijk had gemaakt". De samen werking tussen rector en curatoren was steeds van de meest prettige aard, het geen hij toeschreef aan het inzicht van dr. Van Arkel. Voorzover spreker zich kon herinne ren was er slechts eenmaal verschil van inzicht geweest tussen rector en curatoren en wel bij de omschakeling van H.B.S. in Lyceum. Hoewel de rec tor meende zich op principiële gron den tegen deze omzetting te moeten verzetten, heeft hy, nadat de beslissing gevallen was, op zeer loyale wijze mede gewerkt om ook dit schooltype ingang te doen vinden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Magdalena, dr. van J. Kuiken en J. Cornet: Teunis. an. van W. den Hertog en C. J. NagtegaalKees, zn. van W. Duijverman en J. Crama; Andrea, dr. van J Wiliemstein en H. Kommann; Bote, zn. van A. Dijkstra en C. Boter; Antonle, zn. van A. Verstraaten en C. J. van den Hout. GETROUWD G. Wendel en J. M. van der Krogt: K. M. W. Wesdorp en M. M. Pieters; F. Ult- zen en G. Tuihof de Moed; G. Tol en P. H. C. Hermans; C. J. Zandbergen en W. C M. Zonderop: P. Geerlings en R. M. C. Glasbergen; B. J. van Leeuwen en F. A. E. Ernst; L. Cavé en M. E. van Leeuwen; F. van Dissel en C. M. Rljnsburger. OVERLEDEN J. Haneveld, 31 jr., man. De heer C. Steketee (links) biedt dr. en mevr. Van Arkel het ge schenk van het bestuur aan. (Foto L.D./Van Vliet) Dat dit hem ernst was en spreker zag dit als een hoogtepunt uit het school leven van dr. Van Arkel moge blijken uit het feit. dat reeds het eerste jaar na deze omzetting alle leerlingen van de gymnasiale afdeling voor hun examen slaagden. Uw onderwijs in de school, waarin het aan gezag en leiding niet heeft ont broken, was in orde, hetgeen tot gevolg Een nieuwe taak wacht Dr. A. Bolhuis, die dr. P. C. van Arkel als rector opvolgt. (Foto L.D./Van Vliet) had, dat gij het ons, als curatoren, niet moeilijk hebt gemaakt, aldus mr. Woud stra, die daarop de scheidende rector dankte voor het vele, dat hij, in onbaat zuchtige trouw, aan deze inrichting van onderwijs heeft geschonken. De heer W. M. Heyl, die als conrector namens de leraren een woord van af scheid en waardering sprak, zeide dat dr. Van Arkel het vermogen bezat om krach tig leiding te geven, doch dit op soepele en onopvallende wijze deed. Nooit zocht gij, aldus spreker, naar iemands zwakste punt om hem en dit gold ook voor leerlingen daarin te kunnen treffen. Waren uw grote mensenkennis en wijs heid voor de nieuwelingen in het leraren korps tot een vaderlijke steun, daarnaast is het aan uw onopvallende invloed te danken, dat ook de oudere generatie veelal tot een ander inzicht kwam. Steeds zijt gij ons en dit is sterk gebleken bij de omzetting van H.B.S. in Lyceum voorgegaan in plichtsbetrachting. „CHRISTELIJK" GEEN BIJVOEGLIJK NAAMWOORD Ook de stem der leerlingen werd deze middag gehoord. Frans Maks, voorzitter der Leerlingenvereniging, die hun tolk was, dankte dr. Van Arkel voor zijn lei ding en voorbeeld in een wel zeer moei lijke en kritische periode in het leven. Sterk zijn wij, aldus Frans, steeds weer getroffen, dat de toevoeging „christelijk" aan de school bij u meer was dan een bijvoeglijk naamwoord. Aan dit woord hebt gij een wezenlyke en ook diepere betekenis gegeven. MAN VAN KARAKTER Wethouder J. C. van Schaik, die tenslotte namens het gemeentebestuur een woord van afscheid sprak, zeide dat het Christelijk Lyceum in dr. Van Arkel een man verliest, die een grote mate van soepelheid wist op te bren gen. Een man ook van karakter, die zijn gaven van hoofd en hart tiental- Gevaren en voordelen van amateurisme scherp geïllustreerd Het Prentenkabinet te Leiden heeft zich de laatste jaren met een zeker jeugdig enthousiasme geworpen op de jongste „prent"-kunst, de fotografie. Vooral in de exposities kwam dit tot uitdrukking. In deze tentoonstellingen viel de nadruk vrijwel steeds op het werk van de beroepsfotografen. Thans is een (bescheiden) collectie geëxposeerd van een amateur-fotograaf, de heer H. H. Baudert uit Amsterdam: goed fotowerk, hier en daar zelfs zeer knap, waaruit dikwijls maar lang niet steeds grote artistieke kwaliteiten spreken. De expositie wordt morgen geopend, en is (behalve op zon- en feestdagen en uiteraard ook 3 oktober) dagelijks van 2 tot 5 uur te bezichtigen tot en met 4 oktober. Strikt genomen is dit niet de eerste expositie van amateurfotografie in het Prentenkabinet. Wij herinneren ons byv. de bijzonder boeiende expositie van de medicus-amateurfotograaf Nico Jesse die indertijd nog wel onder de amateur- fotografen gerangschikt zou kunnen worden, hoewel hij nadien het medische beroep er aan heeft gegeven om zich geheel aan de fotografie te kunnen wijden. Voordien had hij reeds veel fotowerk gepubliceerd, zodat van een zuivere „amateurstatus" eigenlijk al niet meer kon worden gesproken. Dit tekent de moeilijkheid van de begrenzing der amateurfotografie: ook het „amateurisme" van Baudert is in sommige opzichten aanvechtbaar, hoe wel over het algemeen genomen het daarvan toch wel de kenmerken draagt. Hy heeft in ieder geval in zijn fotogra fie het onmiskenbare voordeel, dat hij naar eigen inzicht en keuze werkt en vrijwel niet naar opdracht. Enerzijds schept dit grote vrijheid tot het tonen van een eigen visie, in keuze van onderwerp en vorm van uitbeelding, anderzijds echter kan dit het gevaar van eenzijdigheid mee brengen door een te individualistische keuze zonder prikkel van buiten af. De amateurfotograaf zal zich meer dan de beroepsfotograaf specialiseren met alle voordelen maar ook nadelen van dien. Baudert heeft zich (wellicht tegen zijn zin) naam verworven als fotograaf van het circusleven. Die tegenzin tegen dit etiket spruit waar schijnlijk voort uit een besef, dat een te eenzijdige ontwikkeling onjuist is. De expositie in het Prentenkabinet, vele tientallen foto's omvattende, illustreert dit in hoge mate. De cir cusfoto's zijn vrijwel alle van voor treffelijk gehalte. De overige opnamen tonen op enkele zeer goede uitzon deringen na dikwijls een gebrek aan karakter door traditionele keuze en uitvoering. Technisch meestal knappe foto's, maar niet boeiend door een eigen sfeer. Zelfs de voortreffelijke circusfoto's tonen een zekere eenzijdigheid: de nadruk valt voortdurend op het licht effect, niet op de vorm van het object, een enkele uitzondering daargelaten. Hier wreekt zich weer de vrijheid van de amateur om de eigen voorliefde te volgen, hoewel deze wraak ditmaal zeer positief werkt. Toch kan men, wanneer men de te kortkomingen eenmaal heeft geana lyseerd en daardoor begrepen, ruim schoots genieten bij een bezoek aan deze expositie. Want begrip opent ook de weg naar het onderkennen van de grote liefde van Baudert voor de foto grafie als beeldende kunst. In dat opzicht kunnen we het Pren tenkabinet dankbaar zijn voor het in richten van deze expositie. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" Herdenking 45-jarig bestaan Ter inzet van de feestelijkheden, die ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Woningbouwvereniging „Ons Belang" zullen gehouden worden, zal morgenmiddag om ongeveer 4 uur de aanbieding van het huldeblijk van de leden aan het bestuur plaats hebben. Ter verhoging van de feestvreugde zal van ongeveer 3 uur af een muziekkorps door de straten van deze bouwvereni ging marcheren, aanvangende in de eerste bouw in de Alexanderstraat. Daarna zal in de Dr. Van Voorthuy- senschool de overdracht van het hulde blijk plaats vinden. COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de komende week zal het Alge meen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" weer een beroep op de offer vaardigheid der ingezetenen doen. In deze periode wordt in onze gemeente nJ. een openbare collecte gehouden voor dit fonds. Naast de t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de volksgezondheid, o.a. astma, reuma, kanker, polio, kinderuit zending, rusthuisverpleging enz. Gezondheid is een groot goed, waar voor we dankbaar moeten zijn. Toon dan deze dankbaarheid door enige uren van Uw vrije tijd beschikbaar te stellen voor hen, die dit grote goed moeten missen. Men kan zich aanmelden als collectant(e) bij de heren A. Kiel, Ger- rit Doustraat 87 en W. van Ek, Leuven straat 44. Onze stadgenoot, de heer K. A. Hakkert, is geslaagd voor de akte M.O. staathuishoudkunde en statistiek. Advertentie Uitgebreide collectie importtabakken o.a. PRINCE ALBERT, vers uit Amerika. ■n voor f 1.per 50 gram. SIGARENMAN DEL PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 len jaren in dienst heeft willen stel len aan de vorming van de Leidse jeugd. Het gemeentebestuur, aldus spreker, is u daar dankbaar voor. DR. VAN ARKEL DANKT Dr. Van Arkel had met veel dank baarheid en belangstelling naar de hem toegevoegde woorden geluisterd, maar toch ook vaak zonder instem ming. Na zoveel jaren ben ik te nuch ter om mijn fouten en tekortkomingen niet te zien. Wel heb ik het dagelijks als een voor recht gevoeld by het christelijk onder wijs te werken. Belangrijk zijn ook de omstandigheden van elke leerling zo goed mogelijk te kennen. Daarom ver foei ik het tegenwoordige streven naar grote scholen. Er is natuurlijk in de afgelopen veer tig jaar nogal wat veranderd. En één van die veranderingen is de omvang der scholen. Dat maakt het zuivere contact met de leerlingen en hun ouders veel moeilijker. De mogelijkheden van afleiding voor de jeugd zyn sterk vergroot en toch moet de school haar eisen handhaven. Wij hebben een land met weinig grond stoffen en daarom is de ontwikkeling van het intellect zo buitengewoon be langrijk.. Ik heb de kwestie van de selectie altijd erg moeilijk gevonden. En selectie is nodig, want het is dwaas te denken, dat een ieder voor het mid delbaar onderwijs geschikt is. IK HEB GELUK GEHAD Ook van groot belang is, dat men kan samenwerken met een degelijk leraren korps. Ik heb hier geluk gehad. Dat is een woord met meer dan één betekenis. Wij hebben bekwame en zelfs zeer be kwame docenten. Dat is de ene kant van mijn geluk. Een tweede is, dat ik mij met hen en met mijn leerlingen geluk kig heb gevoeld. Als ik denk aan de da gelijkse omgang met de jongens en meis jes, die ik ga missen, dan spijt het my, dat het zover is. De sfeer van een school is van groot gewicht. En ook of zy bewust haar doel kent als christelijke school en dit aan de leerlingen kenbaar maakt. Het doel van het christelijk middelbaar onderwijs isoefenen van het kritisch logisch den ken, ontwikkeling van het karakter, bij brengen van begrip voor de cultuur, waarin wij leven. En dit alles op grond slag van de christelijke beginselen. Nogmaals, ik ben dankbaar voor alles wat mij in de afgelopen jaren is ge schonken, aldus de scheidende rector in zijn dankwoord. DRUKKE RECEPTIE IN ZENDINGSHUIS Met het zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere" werd deze huldigingsbijeen komst besloten, waarna zeer velen in het Zendingshuis in de gelegenheid werden gesteld om van dr. en mevr. Van Arkel afscheid te nemen. Tijdens deze receptie werd ook het huldeblijk van het bestuur en de leraren en het personeel van het Chr. Lyceum aangeboden. Verraste het bestuur bij monde van de heer Steketee de scheidende rector met een pick-up, de conrector, de heer W M. Heyl, bood namens lerarenkorps en personeel een radio en een album met tal van foto's uit het schoolleven aan. Bovendien mocht dr. Van Arkel, wiens echtgenote door velen in deze huldiging werd be trokken, deze middag ook tal van per soonlijke geschenken ontvangen. Onder de vele honderden, die hier af scheid kwamen nemen, waren o.m. wet houder dr. K. Simon Thomas als verte genwoordiger van het gemeentebestuur van Oegstgeest, wethouder J. C. van Schaik, dr A. Bolhuis, de opvolger van dr. Van Arkel, dokter P. Kaiser namens de Vereniging voor Misvormden (Anna- Kliniek», van welke Vereniging dr. Van Arkel bestuurslid is, dr. J. D. A. Boks, rector van het Rembrandt-Lyceum, prof. dr. W. Wiersma, oud-rector van het Sted. Gymnasium, diverse hoofden van scholen, dr. K. Reitsma, voorzitter van de Commissarissen van Toezicht op het M.O., de heer B. van Julsingha, oud- rijksinspecteur van het L.O., pater dr. P. A. M. Geurts, rector van het R.-K. Lyceum St. Bonaventura, de heer J. W. H. Rotteveel, secretaris van de Chr. Kweekschool, mej. H. v. d. Vliet, direc trice van de Meisjes H.B.S. en voorts tal van oud-leerlingen, leveranciers, predi kanten, oud-docenten van het Chr. Ly ceum en vele vrienden van dr. Van Arkel. Onder de vele telegrafische en schrif telijke afscheidswoorden was o.a. een zeer waarderend schrijven van de Rijks inspecteur voor het V.H.M.O., de heer A. Bartels uit Den Haag, die momenteel voor het vervullen van een regeringsop dracht in Parijs vertoeft. Aan het einde van deze zeer druk be zochte afscheidsreceptie dankte dr. Van Arkel met een enkel woord voor zoveel ontvangen waardering en hartelijkheid. Dr. H. van der Veen 70 jaar VAKANTIEREIS NAAR CANADA AANGEBODEN Onder grote belangstelling van tal rijke kerkelijke figuren, met name van de zendingsorganisaties en van het Ne derlands Bijbelgenootschap, is gister middag in het Bijbelhuis aan de Heren gracht te Amsterdam de 70ste verjaar dag gevierd van onze stadgenoot, dr. H. van der Veen, die gedurende 40 jaren als taalgeleerde en bijbelvertaler werk zaam is geweest onder de inwoners van Zuid-Toradja op Celebes, waar de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk en de Chr. Geref. Kerken hun zendingsroeping vervullen. In een korte bijeenkomst, die geopend werd door de voorzitter van het Neder lands Bijbelgenootschap ds. J. H. Sille- vis Smitt, spraken achtereenvolgens ds. D. J. van Dijk uit Nieuwerkerk aan de IJssel, namens het hoofdbestuur van de Geref. Zendingsbond, ds. P. Zijlstra uit Vlaardingen namens de oud-zendings- arbeiders, ds. A. Bikker uit Zwolle na mens deputaten voor de buitenlandse zending van de Chr. Geref. Kerken en dr. G. P. H. Locher uit Oegstgeest, voor zitter van de commissie buitenland van het N.B.G. Ds. Zylstra bood de jarige een couvert met inhoud aan en dr. Locher schonk behalve een bijbelse atlas eveneens een envelop, waarvan de in houd bestemd is voor een reis naar zijn kinderen in Canada. Op de receptie, die na de herden kingsbijeenkomst werd gehouden, was ook aanwezig de minister van Zaken Overzee mr. H. Ph. Helders, die zeer bevriend is met dr. Van der Veen sedert het jaar 1936 toen zowel mr. Helders als dr. Van der Veen werkzaam waren in Bandoeng. Nog onlangs heeft een schoonzoon van dr. Van der Veen, die predikant in Canada is, het huwelijk van een zoon van mr. Helders ingeze gend te Hamilton in Ontario. Tot de velen, die dr. Van der Veen daarna de hand ter felicitatie drukten, behoorde ook prof. dr. L. Onvlee, die in 1956 ge lijk met dr. Van der Veen afscheid nam als taalgeleerde van het N.B.G. Onderstaande cursisten, die hun opleiding aan de Leidse Ambachtsschool i hebben genoten, zyn geslaagd voor het lasexamen, afgenomen door de Neder landse Vereniging voor Lastechniek te 's-Gravenhage: G. Bulk te Noordwyk; H. J. Heijmans te Voorschoten; J. C. v. Veen, A. Segaar en N. van Poelgeest te Hazerswoude. De heer G. L. Heij alhier is te Utrecht geslaagd voor de akte M.O. staatsinrichting. CORRESPONDENTIE F. L. te L U kimt terecht bij het Gew. Arbeidsbureau aan de Doezastraat De kosten van een test varieren al naar gelang het inkomen van de ouders. Advertentie. •.O* V ;.rfC Ervaring, ruime - veel jarige ervaring op weten schappelijke basis uitgebuit leidt altijd naar een top. Daarom ook heeft een toppositie op de wereldmarkt want alleen Coleman kan bogen op een meer dan 60-jarige ervaring in olieverwarming. even NED. HERV. KERK Beroepen te Gasselte J. Luchles, emeri tus-predikant te 's-Gravenhage. Aange nomen naar Langerak W. Balke, kand. te Baarn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld P. van der Bijl te Rhenen. CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN TE ROTTERDAM Gistermiddag is te Rotterdam in de Ahoy'hallen de „Goddelijke wil"-verga dering van de Jehova's getuigen uit alle delen van het land begonnen, die vier dagen zal duren. In zijn openingsrede zei de voorzitter van het congres, de heer F. Hartstang, dat het de bedoeling is gedurende deze dagen het geluk, de eenheid en de liefde onder elkaar te bevorderen. We zijn niet gedwongen de ..Goddellijke wil" te doen, zei hij, maar dat wensen we. Het werk blijft van jaar tot jaar toenemen, laten we onze verworven plaats in de wereld bewaren, aldus de voorzitter. De Coleman is technisch af. Frontale stralingswarmte, gekoppeld aan gelijkmatige warmtecirculatie - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. Stijlvolle, kleurrijke, moderne uitvoe ring met kookplaat. Zichtbaar vlammenspel. Uniek zuinig verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. Superservice van eigen fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland). Laag geprijsd, 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.- Bén Ig éeyyr ut Bij elke goede handelaar verkrijgbaar. «ARKT. Co. (IMP.) LTD.. KEIZERSGR. 691. A'DAM (Van een bijzondere medewerkster) Reeds kort nadat de grote, internationale modehuizen hun geheimen hebben prijsgegeven, kregen 'wij gisteravond in Maison Couture Riël aan de Breestraat tydens een show, een goede indruk van wat Parijs, Wenen en Rome ons op hek wisselvallige terrein van de mode hebben voorgeschreven. garnering op het heupstuk aangebracht. Een paarse japon, met de nog altijd ge wilde plissérok, viel eveneens zeer in de smaak. Voor sportieve doeleinden waren er geruite rokken met suède jasjes en ves ten. Het materiaal voor deze vesten be stond uit suède aan de voorkant en tri cot voor de mouwen en de achterkant. Iets nieuws in regenmantels was een popeline mantel, geheel met wollen jer sey gevoerd. In de middag- en cocktail- japonnen werd een prachtige collectie getoond. Prachtig was een rode brocaac, japon, waarvan de rok ballonvormig was verwerkt, evenals een bruinroze gewerk te japon in Empire-lijn. Enkele klassieke exemplaren in zwart, zoals de japon met 3/4 mouw en ge drapeerd voorpand, waren zeer gedistin geerd. Veel bijval oogstte een horizontaal ge plooide jurk. met aan de achterkant een sjaal, wat een mouweffect gaf. Bijzon der fraai een geheel gefronste blauwe zijden japon met een a-symmetrische draperie. Voor de a.s. bruidjes was er een korte bruidsjapon, waarvan het geplooide voorstuk een aardig effect gaf en een mooie kanten lange japon. Een Leidse première De collectie bestond grotendeels uit haute couture-modellen, die uitmuntten door prachtige coupe en gedistingeerde stoffen. De modetinten waren groen, blauw, rood en zwart. Voor het eerst bracht de fa. Riël hoe den naar voren, ook grotendeels uit Pa rijs. Deze waren met zorg gekozen bij de getoonde mantels en complets. Het materiaal hiervan was melusine. velours antilope en moiri. Beige accentueerde, soms gegarneerd met warm rood, groen of bruin. De modellen zijn vrij hoog en worden recht op het hoofd gedragen. Hiernaast zijn ook de kleine aanslui tende hoeden, op zij schuinvallend, zeer modieus. De mantels en kostuums, waren bijna altijd uit tweed vervaardigd. De kleu rencombinaties waren vaak verrassend, zoals lilagrijs; rood, zwart en vooral groen, in ontelbare variaties van mos tot absinthgroen toe. De modellen van de mantels waren recht met grote kragen, soms gegar neerd met bont. Als deze van ceintuurs zijn voorzien, is dit meestal laag aan de achterkant of een enkele maal op heup hoogte. Heel mooi was een lila-grijze tweed mantel, die geheel met bont was ge voerd en gecompleteerd met een antra ciet grijze japon. De effen mantels waren van bouclé of laken vervaardigd. Zeer fraai was een rode mantel met zwart persianer bont gegarneerd. Werkelijk een creatie von den wij een zwarte mantel met een in genieus gedrapeerde kraag, waarbij een beeldige zwarte hoed getoond werd. In het trapezium model van Dior was ei een opvallende groene mantel met grijze beverkraag. Een ensemble, be staande uit mantelkostuum met bijpas sende mantel in een lilagroene ruit. met lila accessoires, viel zeer in de smaak. Wollen jersey japonnen met bijpassen de jasjes vormden een groot onderdeel van deze show. De jasjes ziin meestal loshangend, soms flauw getailleerd en vaak voorzien van een ceintuurtje aan de achterkant. De japonnen zijn aan sluitend. soms is op taillehoogte elastiek aangebracht om de taille te accentue ren. Bijzonder mooi was een groene ja pon, waarvan het bijpassende jasje met cognackleurig bont was gevoerd en waar bij een hoedje in dezelfde tint werd ge dragen. Veel succes oogstte ook een groene wollen japon met een grappige strikjes- „Manchester Guardian" over Nieuw-Guinea Het Britse liberale blad „Manches ter Guardian" schreeft dat de bevol king van Nieuw-Guinea te zijner tyd het recht van zelfbeschikking moet worden gegeven en niet gedwongen mag worden deel uit te maken van een bepaald land of een bepaalde federatie. „Er zyn twee dingen onaanvaard baar", aldus het blad: „in de eerste plaats, dat wordt toegelaten, dat Indo nesië zijn wil oplegt aan een onontwik kelde en onsamenhangende bevolking en in de tweede plaats, dat Australië en Nederland het gebied en de bewoners ervan beschouwen als onvervreemdbare delen van hun eigendom". „Na verloop van tyd moet Nieuw- Guinea worden toegestaan zelf te bepa len of het deel wil uitmaken van een nieuwe Melanesische Federatie, binnen of buiten het Britse Gemenebest, of van Indonesië, of een onafhankelijk land wil worden", aldus de „Manchester Guardian".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3