Woeste taferelen in Parijs, terwijl De Gaulle pleitte voor de grondwet Eenzijdig besluit van Rood-China: uitbreiding territoriale wateren WEERBERICHT Geen erkenning van deze nieuwe grens door Amerika en Engeland Waarschuwing van Eisenhower KONINGIN OPENT NIEUWE HAVENS VAN DORDRECHT Maison ZURLOH Knap geregisseerde plechtigheid 97ste jaargang VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 No. 29536 TATENG El QUEMO KI. E QUEMOX Foton Sjangpoe FORMOSA Swatow PESCADORES De regering van Rood-China heeft gisteren medegedeeld, dat zij de territoriale wateren uit breidt tot twaalf mijl. Deze maatregel betekent, dat Quemoy en Matsoe, de door de nationalis tische Chinezen bezette eilanden voor de kust, welke de laatste tijd door de communisten zwaar zijn beschoten, binnen de territoriale wateren komen te liggen. In de Chinese verklaring wordt nog gezegd, dat geen enkel buitenlands oorlogs schip of militair vliegtuig in het gebied van de territoriale wateren mag komen. De Amerikaanse strijdkrachten, die Formosa en de naburige Pen- ghoe-eilanden „bezetten", maken inbreuk op de territoriale onschendbaarheid en soevereiniteit van de Chinese volksrepubliek, zo wordt in de verklaring van Peking gezegd. Van Amerikaanse zijde is terstond stelling genomen tegen dit een zijdige besluit van de Chinese communisten: Amerikaanse oorlogsschepen zullen voortgaan nationalistisch-Chinese schepen tot drie mijl van de kust te escorteren, aldus een hooggeplaatste regeringsfunctionaris. Engeland zal de uitbreiding tot twaalf mijl niet erkennen, daar dit een een zijdig besluit is, dat „geen geldigheid heeft op grond van het internationale recht". %Toengan Anhaim CHINA Loengkt het Verre Oosten, wordt deze in de kranten betiteld als een ernstige waar schuwing aan communistisch-China. Niettemin vermijdt iedere hooggeplaat ste Amerikaan een uitspraak te doen, die eerst werkelijk een ernstige waar- scthuwing zou zijn. Ook gisteren heb ben Eisenhower en Dulles niet ronduit verklaard, dat Amerika zal vechten, in dien Quemoy wordt aangevallen. Hoewel Dulles in andere situaties her haaldelijk heeft betoogd, dat het, ter voorkoming van ongelukken, goed is, indien de tegenstander weet waar hij aan toe is, verkondigt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken inzake Quemoy sinds jaren dat het nuttig is om de tegenstander te laten gissen! Uiteraard hopen de Amerikanen de communisten dermate te intimideren, dat deze laatsten de kusteilanden niet zullen aanvallen. Verovering van die eilanden door communistisoh-China zou immers een groot prestigeverlies voor Amerika in Azië betekenen, terwijl de communisten in aanzien zouden stijgen. Doch daaruit volgt nog niet onomstote lijk dat Amerika om Quemoy een oor log zal beginnen. De openbare mening komt in toene mende mate in verzet tegen een even tueel Amerikaans ingrijpen ten bate van Quemoy, doch men mag niet verge ten dat de openbare mening snel kan omslaan. Zouden de communisten bij voorbeeld een Amerikaans oorlogsschip tot zinken brengen dan kan de aan drang op de regering om krachtig te reageren plotseling heel sterk worden. En een aotie tegen Amerikaanse oor logsschepen behoort zeker tot de mo gelijkheden, nu China zijn territoriale wateren aanzienlijk heeft verbreed, ter- wijk Amerika die uitbreiding niet wenst te erkennen. Dordtse vlag ging lioog in top Juichende Merivestad begroette vorstin Twee kikvorsmannen van de Genie uit Geertruidenberg doken vanmiddag omstreeks half drie op uit een van de drie nieuwe industriehavens van Dor drecht om aan Hare Majesteit dc Ko ningin een in plastic verpakte Dordtse vlag aan te bieden. De Koningin nam de vlag van hen aan en overhandigde haar vervolgens aan een bootsman, die haar met gezwinde spoed hoog in een vlaggemast hees. Op het moment waarop het Dordtse rood-wit-rr/>d op het hoogste punt was gekomen en zich vrolijk ontplooide gingen er talloze andere vlaggen omhoog en lieten dc in de havens liggende schepen hun signalen horen in een oorverdovend concert. Daarmee werd uiting gegeven aan de vreugde, die er in Dordrecht lieerst over de totstandkoming van de uitbrei ding van het zeehavencomplex en over het feit. dat ÏI.M. de Koningin zelf haar officieel in gebruik wilde stellen. De opening van de nieuwe industrie- havens was het hoogtepunt van het koninklijk bezoek aan Dordrecht, dat feestelijk versierd dc landsvrouwe binnen zijn wallen inhaalde en haar op indrukwekkende wijze zijn hulde betuigde. De Koningin toefde van 's morgens kwart over tien tot 's mid dag Iaat in de Merwestad- Bij de ontvangst van H.M. de Konin gin, in de raadzaal van het stadhuis, hield de burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, een redevoering, waarin hij zeide er trots op te zijn de Konin gin iets te kunnen laten zien van de wijze, waarop Dordrecht leeft en werkt en hoe het bouwt aan zijn toekomst. Ir. R. A. Jas. voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken, verklaarde ciaarna 't belang van handel en scheep vaart voor Dordrecht. Zij spelen wel niet meer die rol als in de eerste eeu wen van haar bestaan, maar ei is vooral de laatste jaren toch een verheu gende opleving in deze tak van bedrijf President Eisenhower zal niet aarzelen Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de verdediging van de nationalistische eilanden voor de kust van commu nistisch-China, als hjj dat nodig acht voor de veiligheid van Formosa. Dit heeft minister Foster Dulles gisteren verklaard te Newport (Rhode Island), waar de president met vakantie is. Dulles legde zijn verklaring af met machtiging van de president, nadat hij meer dan anderhalf uur met hem had geconfereerd. De Ver. Staten hebben ondanks het uitgesproken voornemen van de commu nisten om Quemoy aan te vallen nog niet de hoop opgegeven, dat Peking niet j de vredeswil van de mensheid zal willen trotseren. „De president en ik hopen oprecht, dat het Chinese communistische regime j niet weer, zoals in Korea, de grondbeginselen zal tarten waarvan de wereldorde I afhangt, n.l. dat strijdkrachten niet gebruikt dienen te worden om territoriale verlangens te bevredigen", aldus Dulles. Een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde in 1 Washington, dat de Ver. Staten snel zullen handelen als zij zouden menen, dat de toestand in de Straat van Formosa uit de hand was gelopen en de nationa listische strijdkrachten zouden menen dat zij de zaak niet alleen aankonden. Op de vraag van een journalist of de verklaring van Eisenhower gezien moet worden als een waarschuwing zonder meer aan communistisch China, antwoordde deze functionaris, dat hij, als hij in de plaats van de communistische macht hebbers stond, zeker de gevolgen van wat hij noemde „verdere agressie" zou wegen. Warm weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig en warm weer met een matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 SEPTEMBER Zon op: 5.58 uur; onder: 19.18 uur. Maan op: 23.12 uur; onder: 14.17 uur. Hoogwater "^wijk te 7.59 en 20.23 uur. Laagwater te 3.34 en 15.47 uur. <.u.erlentle RECTIFICATIE Bewezen betere regenkleding. Verkrijgbaar bij Dit nummer bestaat nit 14 pagina's Ook jongste woorden van president zijn nog veel te vaag De communistische batterijen hebben vanmorgen een zestigtal granaten op klein-Quemoy afgevuurd. Volgens rapporten van de inlichtin gendienst op Formosa is de groep van communistische patrouilleschepen bij Amoy en Soeateoe met 24 torpedoboten versterkt en twee regimenten mariniers. Bovendien zouden in het gebied van Amoy 800 jonken zijn samengetrokken. De communistische troepen zouden niet belangrijk versterkt zijn. Wel zou een groot aantal kanonnen toegevoegd zijn aan de batterijen in de eerste linie. Onze Amerikaanse correspondent tele foneert uit Washington: Telkens wanneer de Amerikaanse autoriteiten de laatste weken een ver klaring afleggen omtrent de toestand in Nazomer In de luchtdrukverdeling kwamen slechts langzame veranderingen voor. Een hogedrukgebied boven Scandinavië handhaafde zich er nog steeds. Het kreeg in de afgelopen dagen een versterking in de richting van de Balkan. Aan de noordzijde van het maximum bewoog een tamelijk actieve depressie vrij snel naar het oosten, maar het lagedrukgebied, dat aan de zuidwestelijke flank wordt aan getroffen, verplaatste zich maar weinig. Over Spanje en Frankrijk trok een ge bied met luchtdrukst^ gingen. tengevolge waarvan de onweersactiviteit tijdelijk vrjjwel geheel werd onderdrukt. Het ziet er dan ook naar uit dat het weer onder invloed blijft van het Scandinavische hogedrukgebied, zodat er morgen een warme en zonnige dag verwacht kan worden. Aan boord van het motorschip] -Piet Hein' in ons land terugge-ide takels van de grote drijvende Japara" is het koninklijk ;acht keerd. Het schip in Rotterdam in I bok ..Kolossus". Franse regering heeft offensief ingezet Tijdens een massale en knap ge regisseerde plechtigheid op de Parijse Place de la Republique heeft Frankrijks premier, generaal Charles de Gaulle, gistermiddag in een rede van 25 minuten zijn grondwet voor de nieuwe repu bliek ten overstaan van een hon derd tot honderdvijftig duizend Parijzenaars ten doop gehouden. De generaal wekte zijn toehoor ders op „ja" te zeggen op deze nieuwe grondwet bij het referen dum van 28 september a.s. De me nigte op het plein gaf op luide en enthousiaste wijze uiting aan haar instemming met De Gaulles rede. Maar in de omliggende straten werd een verbitterd gevecht geleverd tussen de Parijse politie en demonstranten, die poogden de dikke kordons, die rondom het plein waren samengetrokken, te door breken. De politiemensens hadden de handen meer dan vol. De betogers gooiden met stenen, wierpen auto's om ver. Hier en daar trok de poltie de sabels of gebruikte traangas om de te genstanders van de nieuwe grondwet te verspreiden. Het hoofdbureau van politie heeft echter nadrukkelijk ontkend, dat er van vuurwapens gebruik zou zijn ge maakt. Later werd medegedeeld, dat er 24 politiemannen in de strijd waren ge wond, 6 moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Volgens de eerste be richten, aldus de politie, zijn er onder de betogers een stuk of tachtig gewon den gevallen. Negentig werden voor iden titeitscontrole opgebracht. Onze Parijse correspondent voegt hier aan toe, dat voor het enorme beeld van de gebroeders Monce op de Place de la Republique - dat de zinnebeeldige Franse maagd voorstelt - een veertig meter hoog V-teken (dat overigens ook het Romeinse cyfer V voor Vijfde Republiek kon be tekenen) was aangebracht. In een half hoefijzer waren de tribunes voor de ministers en andere hoogwaar digheidsbekleders opgesteld, rond het hoge spreekgestoelte, dat door de minis ters van Nationaal Onderwijs Berthoin en voor Culturele Zaken André Malraux en tenslotte door de generaal persoonlijk zou worden beklommen. Een krans van Republikeinse Gardisten in vol ornaat schaarde zich rond de tribune en een ongekend sterke politiemacht was in de omringende straten en op de daken van de huizen samengetrokken. Minister Berthoin had tot taak aan een kleine honderd arbeiders hoge offi ciële onderscheidingen uit te reiken en Malraux, die de hele bijeenkomst gere gisseerd had, genoot de eer de histori sche verdienste van De Gaulle nog eens uitvoerig en zelfs wat overdadig te be lichten. Malraux, die speciaal de sociale betekenis van De Gaulles optreden on derstreepte, kondigde aan, dat er spoedig Gisterochtend heeft Prins Bern- hard in Den Bosch een nieuwe bier brouwerij, de grootste van Europa, geopend. De Prins bij zijn rond gang door het complex. te bespeuren. Na deze welkomstbijeen komst begaf de Koningin zich met haat gevolg naar het nieuwe protestants- christelijke ziekenhuis van Dordrecht, Refaja genaamd om kennis te nemen \an de mogelijkheden, die deze modern ingerichte verpleeginrichting biedt. Naar zeehavencomplex Vijf kwartier later begaf zij zien aan boord van een gepavoiseerd vaartuig van het veerbedrijf om daarmee naar het zeehavencomplex te varen. In de schilderachtige Nieuwe Haven lagen honderden pleziervaartuigen, de een al mooier versierd dan de ander, die zien gereed hielden om op korte afstand het tot koninklijk jacht gepromoveerde vaartuig van de veerdienst te volgen. De Koningin werd op de kade van een der drie nieuwe havens o.a. welkom geheten door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die de regering vertegenwoordigde. Nadat de eerste burger van Dordrecht nog een* het belang van deze nieuwe havens voor zjjn stad had onderstreept, krab belden de kikvorsmannen de trap van de steiger op ter inleiding van de of ficiële opening. 600 personen Terstond na de opening nam de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J Algera. het woord. Hij prees de onder nemingslust van het gemeentebestuur en uitte goede wensen ten aanzien van de toekomst van de nieuwe navens van Dordrecht. De heer P. Broere, een der directeuren van de N.V. Gebrs. Broere, voerde ook het woord. De plechtigheid werd door bijna 600 personen bijge woond. Langs een route, die uiteraard ook nu weer omzoomd was door duizenden juichende Dordtenaren reed de Konin gin vervolgens naar de beschutte werk plaats van de gemeentelijke dienst vooi sociale werkvoorziening. Om het bezoek zo rustig mogelijk te houden en vooral om Hare Majesteit ten volle in de gele genheid te stellen op de hoogte te ko men van hetgeen in dit typische bedrijf gebeurt werden geen genodigden tot de werkplaats toegelaten. De wethouder onder wiens portefeuil le de gemeentelijke dienst voor Sociale Werkvoorziening ressorteert, de heer H. van Es. gaf. voor de Koningin een :ond- gang door het bedrijf maakte, een toe lichting. Slot op pag. 2 Nieuwe commandant „Zeven Provinciën" (Van onze Haagse redactie) Kapitein ter zee M. A. Vos heeft giste ren het commando over „De Zeven Pro vinciën", het vlaggeschip van Smaldeel I overgedragen aan de kapitein ter zee P. Cool. Het commando is aan boord van de kruiser overgedragen. De wisseling van de bevelvoering staat los van het feit dat „De Zeven Provin ciën" de vorige week voor Den Helder aan de grond liep. Het besluit was reeds tevoren genomen. Kolonel P. Oool was voordien hoofd van het Bureau Bewapening van de hoofdafdeling ma ter eel van het mi nisterie van Marine De kapitein ter zee Vos bljjft tijdelijk belast met het com mando over Smaldeel I. Voor de duur, dat kolonel Vos ter beschikking staat van het onderzoek dat de Marineleiding in stelt naar de stranding van ,,De Zeven Provinciën" wordt deze functie waarge nomen door kolonel Cool. een verzekering tegen werkloosheid zou worden ingesteld. Weinig arbeiders Overigens waren er onder het gehoor van de generaal maar tamelijk weinig arbeiders te onderkennen. De commu nistische partij had de ceremonie op deze plaats, waar zij haar demonstra ties altijd pleegt te organiseren, als een provocatie aan het Parijse proletariaat opgevat en voorgesteld en derhalve tot tegenbetogingen opgeroepen. Van ttfd toe tijd trachtten groepen communisten on der het geschreeuw van leuzen als „Weg met De Gaulle" en „Het fascisme zal niet zegevieren" naar het plein, waar op de dag af nauwkeurig 88 jaar geleden de Derde Republiek door Gambetta werd uitgeroepen, op te trekken. Die pogingen konden verijdeld worden. Slot op pag. 2 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Peking in het voetspoor van IJsland

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1