Italiaanse sneeuwbal-affaire is Wijziging van de geval met politieke achtergrond Minister Strauss denkt politie in Bonn te kunnen ringeloren.... Familie de Betuwe waarschijnlijk slachtoffer van een droombeeld GEEN HAAST IN DE Y.S. MET KERNENERGIECENTRALES DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 Huiszoeking bij een pastoor, die wel erg royaal ivas met zijn bouiverij (Van onze Romeinse correspondent) Het geval de anonieme bankiers blijft in Italië sterk de aandacht trekken (dezer dagen publiceerden wij een eerste artikel van onze correspondent over deze merkwaardige financiers, die, naar nu gebleken is, niet alleen veertig en vijftig, maar zelfs honderd procent rente beloofden en ook betaalden aan kleine spaar ders in Centraal-Italië, Red. LJ).). Deze zaak blijkt nu ook nog een politieke achtergrond te hebben. Nadat eerst het orgaan der sociaal-democraten had geschreven, dat „de vroe gere minister van Financiën", dat is dus Andreotti (eenmaal de rechterhand van De Gasperi en nu minister van de schatkist) van deze zaak op de hoogte was, en een ingesteld onderzoek in de doofpot had gedaan, moest het blad een dag later deze beweringen terugnemen. Maar weer een dag later kwam de „Voce Republicana", orgaan van de republikeinse party, met veel meer byzonderheden. De „Voce" is een uiterst serieus blad, allerminst op schandaal belust. Men kan erin lezen, dat de „anonieme bankiers" in Rome vertegenwoordigd werden door een naamloze vennootschap, waarvan de leider Vinci was, die aan het hoofd staat van de jeugdbeweging der Katholieke Actie. Ook de overige vooraanstaande personen by deze zaak zouden allen kopstukken zyn in de Katholieke Actie. Het blad weet ook te vertellen, dat de n.v. te Rome werd opgeheven weinige dagen nadat het eerste onthullende artikel in de liberale „Giornale d'Italia" was ver schenen en dat onmiddeliyk daarop het Vatikaan ook strikte orders gaf aan de geestelijkheid om zich te onthouden van alle contact met „commandatore Giuffrè" en de „anonieme bankiers". Voor de socialisten staat er heel wat op het spel Met dat al is er tegen Giuffrè nog steeds geen enkele aanklacht ingediend en het schijnt, dat personen die hem •geld hebben toevertrouwd, een circulaire hebben ontvangen, dat zij voor eind september alles terug zullen krijgen. Wel hebben twee personen zich nu tot de politie gewend om te verklaren, dat zij een bedrag van twee miljoen lire hadden toevertrouwd aan Don Otello Grandi, pastoor in het nietige dorpje Punco en dat deze hun het geld niet heeft teruggegeven. Onmiddellijk heeft de politie huiszoeking laten doen in de pastorie van Runco. Men moet daar niet min over denken. Het is tientallen jaren geleden, dat bij een pastoor in Italië een huiszoeking werd verricht. Don Grandi. wiens dorpje slechts duizend zielen telt, heeft in de laatste jaren een nieuwe kerk met klokketoren en pasto rie laten bouwen, een bewaarschool voor 150 kinderen (dus op de de groei van de gemeente berekend), een gebouw voor vergaderingen, wonin gen voor zyn naaste bloedverwanten en rog het en een ander. Men neemt aan, dat dit gebeurd is met het gemakkelijk verdiende geld van de „Anonieme ban kiers". De kerken, kloosters en scholen enz., die Giuffrè heeft laten bouwen, telt men reeds bij honderden. Zijn re denering is deze: „De mensen vertrou wen mij geld toe. b.v. vijf miljoen lire, (wel te verstaan. Red. L.D.) Voor dat geld laat ik een begin maken met de bouw van een school of kerktoren. Natuurlijk is het bedrag onvoldoende. Er worden foto's gemaakt van het werk in aan bouw en mijn vertegenwoordigers in Amerika weten van liefdadige instellin gen daar de fondsen te krijgen voor de voltooiing van de bouwwerken. Is het niet vanzelfsprekend, dat ik dat aan de gene die mij het eerste geld gaf om dat werk van liefdadigheid te beginnen, het dubbele teruggeeft?" Inderdaad schijnt hij op deze manier te zyn begonnen. Maar het klinkt weinig geloofwaardig, dat hy zo grote bedragen uit Amerika zou kunnen krijgen, dat hij ongeveer veertig miljard lire, die door zijn han den zij gegaan kan terugbetalen met vijftig procent en meer interest en dan bovendien nog voor het vier- of vijfvou dige van dat bedrag aan bouwwerken zou kunnen ten koste leggen. Waar is de top-figuur? Intussen is de commandatore Giuf frè onvindbaar. Hy is niet in zijn villa te Imola, niet in het klooster aldaar, waar hij vaak verblyf houdt, niet in zijn villa te Florence, waar dezer dagen inbrekershun slag hebben geslagen, niet in zijn villa te Rimini, noch in een van de andere huizen die hem toebe horen. De politie kan zich nog niet met de zaak bemoeien, omdat er geen aan klacht is ingediend. Voorlopig wordt het onderzoek geleid door Bemardi van „douanen en belastingen" te Bologna. En ook deze mag alleen maar zeggen, dat de commandatore onvindbaar is. Zou hij de term ..voortvluchtig" ge bruiken, dan zou hem waarschynlyk een proces wegens laster worden aange daan! Voorlopig weet niemand wat er pre cies gebeurd is en op welke wijze deze man. die tientallen jaren lang werk zaam is geweest in het bankbedrijf en dus precies kan weten hoe hy het. moet aanleggen om geen enkele wet te over treden. grote bedragen kon opnemen en ze verdubbeld teruggeven, binnen één jaar. Het waarschijnlijkste lijkt, wat minister Pret.i (sociaal-democraat) denkt, dat men met een soort „ketting brief" of „sneeuwbal" te doen heeft, waarbij dus de laatsten (en talrijksten) de slachtoffers worden, terwyl in het Veertienduizend Algerijnen in Frankrijk verhoord De Franse politie heeft sedert het be gin van de golf van aanslagen op 25 augustus 14.000 Algerijnen, die in Frank rijk verblyven, verhoord. In die periode zijn vier Algerijnse verzetslieden ge dood, 10 gewond en 26 gearresteerd. Voorts werden 249 Algerijnse agitators aangehouden: 17 Noordafrikanen hebben aanzegging gekregen dat zy niet buiten een bepaald gebied mogen komen. In Marseille zyn twee Algerijnen aangehou den omdat in het huis waar zy woonden, explosieven waren gevonden. In Al Alam, het dagblad van de Ma rokkaanse Istigla-party, is een commu niqué gepubliceerd van het Algerijnse Bevrijdingsfront waarin gezegd wordt, dat in de afgelopen drie dagen in Alge rije 162 Franse militairen zijn gesneu veld en 72 gewond. K.P.M. opent dienst Perzische GolfO.-Afrika De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij te Amsterdam zal binnenkort over gaan tot de opening van een 6-wekelijk- S3 dienst tussen de Perzische Golf ener zijds en Oost-Afrika anderzijds. De vaste aanloophavens zullen voorlo pig zyn: Perzische Golf - Basrah, Khor- ramshahr, Abadan en Bahrein, Oost- Afrika - Mombasa, terwyl naar gelang van behoefte in de Perzische Golf Mus cat, Dubai en Kuwait, en in Oost-Afrika Dar-es-Salaam, Tanga, Zanzibar en Mo gadiscio aangelopen kunnen worden. Het m.s. „Waingapoe", groot 3300 ton deadweight zal ladingen van allerlei aard vervoeren, inclusief vee, en heeft tevens een salonaccommodatie voor 12 passagiers. Eind september zal de eerste afvaart van Mombasa naar de Perzische Golf aanvangen. begin de „ketting" aan enkele personen grote winst bezorgt. Maar wat er precies gebeurd is. blyft onverklaarbaar zolang niemand een aanklacht indient Minister wist van niets Minister Preti heeft inmiddels ver klaard, dat hy reeds sedert enkele ja ren geruchten over deze zaak had ge hoord en dat tydens de laatste verkie zingscampagne zyn vermoedens zeker heid werden. Dit betekent dus, dat Pre ti. een eenvoudig kamerlid, wel van deze zaak afwist, maar dat de minister van Financiën, Andreotti er niets van zou hebben geweten, hoewel ambtenaren die onder hem ressorteren reeds een onder zoek waren begonnen en (naar de Voce Republicana zeer uitdrukkelijk schryft) uit Rome berispt werden wegens hun ijver!! „Zo gauw ik tot minister werd benoemd", zegt Preti verder, „kreeg ik tal van belangrijke aanwijzingen, zodat ik besloot my onmiddellijk met deze zaak bezig te houden". De sociaal-democraten hebben, toen zij met Fanfani de coalitie aangingen, verklaard, dat zij voor alles de corrup tie wensten te testryden. en een einde wilden maken aan bepaalde misstanden, die de laatste jaren zijn toegenomen. Het eigenaardige is, dat zy daarbij in conflict dreigen te geraken met An dreotti, die deel uitmaakt van hetzelfde ministerie. Het zal interessant zyn te zien. op welke wyze Fanfani deze zaak tot oplossing brengt. Zouden de sociaal-democraten ten slotte de zaak op haar beloop laten, om dat er hoge geestelijken, de voorman nen van de Katholieke Actie en een lid van de vorige en de huidige regering bij betrokken zijn. dan zou him party, die toch al zo weinig vat heeft op het Ita liaanse volk. aan sympathie inboeten. Zet Preti door. dan zal het waar schynlyk de sociaal-democraten ten goede komen, maar of Fanfani's coali tie dan bestendigd kan worden is een andere vraag! crematiewetgeving By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, speciaal bedoeld om de bepalingen betreffende de crematie te wijzigen. Nadat een aantal Kamerleden had gewezen op de onvolkomenheden, welke in de crematiebepalingen zouden voorkomen ls de crematiewetgeving door de minister van Binnenlandse Za ken op de helling gezet. By het opstellen van het wetsontwerp, dat beoogt In de gerezen moeilijkheden te voorzien, is uitgegaan van het aan de crematiebepalingen ten grondslag lig gende uitgangspunt, dat begraving als regel voorop staat, terwyi crematie slechts wordt toegelaten indien de over ledene de wens daartoe heeft kenbaar gemaakt. Het is echter niet meer nodig, dat deze wens te 'kennen wordt gegeven in een uiterste wil of in een verklaring, als bedoeld in art 982 BW. een eigenhandig geschreven, gedagtekende en onderte kende verklaring is reeds voldoende. Men moet zelf een dergelijke verklaring op stellen, het vastleggen van 'de wens in een testament zal dius op zichzelf niet meer voldoende zyn. Indien iemand, die ouder is dan 18 jaar door een of andere oorzaak geen geschreven verklaring heeft kunnen achterlaten by overly den, terwijl vaststaat, dat de overledene de wens koestert tot crematie, zal de kan tonrechter na een onderzoek een derge- lyke verklaring alsnog kunnen afge ven. Hetgeen van 'betekenis kan zyn voor lichamelijk getorekkigen of by on gevallen of in andere gevallen van plotseling overly den. Indien een overledene b.v. door geestesstoornis in de laatste levens jaren lange tyd niet in staat kon worden geacht zich uit te spreken over een voorkeur, is het redelyk aldus de memorie van toelichting dat de wyze van lykbezorging wordt bepaald door nabestaanden of andere personen die voor de uitvaart zorg dragen. Voor minderjarigen vanaf 18 jaar geldt, dat hun stoffeiy'ke resten slechts kunnen worden verbrand indien de ouders daartoe schriftelijk hun toestem ming hebben gegeven. Zyn beide ouders overleden, dan kan het lyk worden ge- oremeerd, indien een hunner verbrand is. Russisch protest tegen Amerikaanse ballonnen Sovjet-Rusland heeft gisteren in een nota by de Amerikaanse regering ge protesteerd tegen het laten dryven van Amerikaanse ballonnen in het Russisch luchtruim. Naar Tass meldt ls de Rus sische nota aan de Amerikaanse zaak gelastigde in Moskou ter hand gesteld. Volgens de nota kregen de Russen ver scheidene ballonnen in handen, die uit gerust waren met automatische fototoe stellen en radio-apparatuur. Bestude ring van de instrumenten had de her komst uit de V.S. aangetoond. Men ver wacht van de Amerikaanse regering stappen tot beëindiging van deze "actie. Rood-China wordt overdekt met „volksgemeenschappen" De landbouw-produktiecoöperaties ln communistisch-China worden op het ogenblik in vry snel tempo omgezet ln „volksgemeenschappen", die gemeente- ïyke bestuursinstellingen overbodig ma ken doordat dit nieuwe instituut zich niet alleen met economische aangelegen heden bemoeit maar ook met politieke, culturele en militaire zaken. Dit meldt het Pekingse Volksdagblad, aangehaald door Radio-Peking. De volksgemeen schappen tellen gemiddeld tienduizend leden en zijn voor China „de geschikste organisatievorm om de opbouw van het socialisme en de bevordering van het communisme te versnellen" Demonstratie voor verkeersagent Hahlbohm (Van onze correspondent in Bonn) De temperamentvolle Westduitse minister van Defensie, Strauss, is on langs in conflict gekomen met de Bonner politie. Dit leidde gisteren tot een complete demonstratie voor een politieagent die op 29 april zoals dezer dagen bekend werd de chauffeur van de minis ter heeft bekeurd en voet by stuk heeft gehouden. Voor het ambtsdomein van Bondskanselier Ade nauer, waar de 24-jarige politieagent Hahlbohm het verkeer regelt, hielden gistermiddag auto's stil, waaruit meisjes stapten, die bloemen, cognac en sigaretten aan de agent gaven. Vrienden en colle ga's van Hahlbohm kwa men er ook nog bij, waar door het geheel een soort demonstratie tegen minis ter Strauss werd en waar van men zich afvraagt of zij niet door bepaalde po litieke zyde geïnspireerd werd! Op 29 april jJ. stond Hahlbohm voor het pa lais Schaumburg, Ade nauers ambtszetel, het verkeer te regelen. Het is daar verboden de'weg in te slaan, die naar het pa leisje leidt. Strauss' chauffeur reed. hoewel de agent het stopteken gaf, op bevel van de minister door, waardoor de wagen bijna in botsing kwam met een tram, waarvan de bestuurder alleen door krachtig remmen een on geluk kon voorkomen. Hahlbohm noteerde het nummer van Strauss' auto en gaf het geval door, hoewel Strauss' chauffeur hem nog eens persoonlijk kwam vertellen dat de minister hem opdracht had gegeven om door te rijden. Des middags keer de minister Strauss per auto van het onderhoud met Adenauer terug liet stoppen bij Hahlbohm, eiste de naam van de agent op en zei dat hy er voor zou zorgen dat deze van zyn post zou worden verwijderd. Later diende Strauss een klacht in by het ministerie van Bin nenlandse Zaken van de deelstaat Noordnjn-West- falen wegens het in ge vaar brengen van het ver keer door de agent Bovendien beklaagde hij zich by de politie in Noordrijn-Westfalenda.t men hem ln het algemeen niet voldoende hulp ver leent by allerlei inciden ten. Inmiddels hebben zich vakbonden en justitionele instanties in deze strijd geworpen. Daarby heeft men Hahlbohm op zyn post gehandhaafd en ver der het voor Strauss pijn- lyibe ontdekt, dat zijn chauffeur reeds vijfmaal met de politie in aanra king is geweest wegens diefstal, snelheidsover schrijding, vervalsing van een rijbewys e.d De jonge, toch al niet bijzonder populaire mi nister heeft de wind be paald niet mee RECHTZAKEN Frauderende secretaris transportorganisatie Voor de Maastrichtse Rechtbank heeft de officier van Justitie mr. A. Ro- singh tegen een 46-jarige districts- secretaxis der nationale organisatie voor beroepsgoederenvervoer wegtransport, een jaar en zes maanden gevangenis straf geëist wegens verduisteringen in dienstbetrekking van in totaal f. 20.100. In zeven ten laste gelegde gevallen had hy telkens enkele duizenden guldens ontvangen van beroepsvervoerders, die deze bedragen aan de secretaris toever trouwden ter uitbetaling aan NOB- leden. die de bepaalde vrachten had overgenomen. De verdachte erkende het ontvangen en 'het niet afdragen van deze gelden. Hij kon geen verklaring geven omtrent de uiteindelijke bestem ming van het verduisterde geld. Uit spraak 17 september. Niet te verwezenlijken hersenschim.... Vorderi ng op enorme n a la tensch ap verj a a rd (Speciale berichtgeving) Met ruime tussenpozen waaien er de laatste jaren uit de V.S. geregeld ge ruchten naar ons land over, die al verscheidene malen aanleiding zijn geweest voor tot dusver rustige en hun dageiykse plicht vervullende Nederlanders zich te gaan vermeien in visioenen van landgoederen en fortuinen, als door een wonder hen in de schoot geworpen! In Den Haag woont in de Ulenpasstraat 4a de heer F. J. Meermans, die, zoals ons uit diverse stukken duidelijk werd, iedere keer wanneer dergelyke onrustverwekkende verhalen de kop opsteken, zyp stem doet klinken om arge loze, van schatten en rijkdommen dromende medeburgers, te behoeden voor kost bare en, naar deze Hagenaar aantoont, zinloze ondernemingen. Prins Bernhard inspecteerde gis teren op de Coolsingel te Rotter dam het eskadion van de Algerijnse Spahi's, dat in verschillende plaat sen van ons land indrukwekkende demonstraties geeft. zyn voornaamste wapen in deze steeds weer terugkerende en op een ander front te voeren stryd, welke waarschyn lyk door een zekere mevrouw C. H. Riet- Van den Bogaert (een mormone van Nederlandse afkomst) uit Salt Lake City, Utah (V.S.), wordt gelanceerd, is een in mei 1935 te Den Haag verschenen advies van de hand van mr. P. S. de Gruyter, indertyd substituut-officier van Justitie te Soerabaja. Uit dit en andere stukken biykt, dat in de loop der jaren een reeks van fa milies in opwinding is gebracht door de gedachte aanspraken te kunnen laten gelden op de nalatenschap van Emanuel Ferdinand Franqois Joseph de Bette, (laatste) markies van Lede, zonder wet tige nakomelingen overleden te Lede in België op 6 juli 1792. Het zou hierby gaan om niet minder dan een bedrag van ongeveer 75 miljard Belgische frank, of, volgens andere informaties, om een enorm landgoed dat zich uitgestrekt moet hebben van de Nederlandse grens tot by Parys. De huidige waarde van de erfenis zou op 1.5 miljard gulden moe ten worden geraamd. Thans in Zeeuws-Vlaanderen Behalve de fabrieksarbeider Gustaaf de Betuwe uit Sas van Gent, wiens naam dezer dagen werd genoemd in verband met thans weer opduikende ge ruchten over de Bette-miljoenen, heb ben aan deze hardnekkige en steeds weer op een klein menselijk drama uit lopende geschiedenis achtereenvolgens de families De Gruyter, Boogaert, A. Verschoor uit Den Haag, C. van Prooyen uit Oostzaan en nog vele anderen, hun tol in de vorm van een teleurstelling moeten betalen. De families Verschoor en Van Prooyen werden enige jaren ge leden opgeschrikt door brieven van me vrouw Riet uit Salt Lake City, die standvastig doorgaat met haar pogingen contact op te nemen met de vermeende erfgenaam van het Bette-fortuin. Ging het by vorige onderzoekingen om de verwantschap vast te stellen tussen een zekere Philipp de Gruyter en de in 1792 overleden markies, de huidige mil joenenkoorts, waardoor de - merendeels Zeeuws-Vlaamse - Betuwes momenteel zyn aangetast, richt zich in hoofdzaak op de eventuele relatie tussen hun voor vader, de in 1797 geboren Jan Jacob de Betuwe, en de fabelachtig ryke edelman. Zoals gemeld zyn de Betuwes zich he vig voor deze kwestie gaan interesseren na een brief van een nicht, mevrouw Ju-eisen. lian van der Haege-De Betuwe, te Grand Rapids, V.S. Gezien de voorafgaande ge beurtenissen lykt het aannemelyk dat zy de zoveelste slachtoffers dreigen te wor den van de even vastberaden als onscru puleuze vrouw uit Utah, die doorgaat personen van goed vertrouwen op hoge kosten te jagen. Arrest Hof van Gent Ofschoon de preciese motieven van mevrouw Riet en het feit, of er nog meerdere personen zyn, die het vuurtje geregeld opstoken, in duisternis zyn ge huld, is het volgens het genoemde ad vies van mr. P. S. de Gruyter toch wel onomstotelyk komen vast te staan, dat een kans op het verkrygen van de nala tenschap van de markies van Lede voor niemand meer bestaat. Mr. De Gruy ter grondde deze conclusie op de zeker heid dat „de vordering reeds lang ver jaard ls", waarby hy verklaarde „het doen van verdere navorsingen nutteloos te achten" en ontraadde een actie in te stellen" omdat toewyzing van de eisen byvoorbaat en voor altyd uitgesloten is". Mr. De Gruyter had in 1934 een on derzoek naar de erfenis van de markies van Lede ingesteld op verzoek van een in april van dat jaar te Rotterdam op gericht „comité van actie tot onderzoek naar de aanspraken van het geslacht De Gruyter op de erfenis van E. F. F. J. de Bette, markies van Lede". Dit onder zoek resulteerde in het advies van 1935, waarin mr. De Gruyter o.m. stelde dat reeds in 1886 een door enige leden van het geslacht De Gruyter ingestelde erfe nis-opvordering door de rechter verjaard werd geacht. Het betrof hier een arrest van het Hof van Gent van 26 juni 1886. Daarom achtte mr. De Gruyter het in 1935 ondenkbaar dat een nieuwe actie een beter lot zou zyn beschoren. Thans schryven wy 1958 Het is deze wetenschap welke de heer F. J. Meermans uit Den Haag er tel kens toe brengt de pen te grijpen, wan neer hy vreest dat weer enige slachtof fers zullen worden gemaakt als gevolg van een eeuwenoude en niet meer te verwezeniyken hersenschim. Overigens wordt door alle betrokkenen de vraag opengelaten, zo werd ons dui- deiyk, wéér de door de markies nage laten rijkdommen zijn gebleven, nadat in de 18e en 19e eeuw de rechthebben den de gelegenheid voorby hebben la ten gaan om hun erfdeel binnen de daar voor door de wet gestelde termyn op te Prins Bernhard bezocht „Skate" Prins Bernhard heeft gistermiddag in zijn functie van inpeoteur-genieraa.1 der Koninklijke Marine een bezoek gebracht aan de Amerikaanse atoomonderzeeboot Skate. De Prins, die gekleed was in het uniform van lui tenant-admiraal, landde om kwart voor zes met de helikopter Jezebel" van heit vliegkamp Valkenburg, op een grasveld in de onmiddellijke na bijheid van het schip. Na begroet te zyn door de, per 4 september tot vdce-admi- raal benoemde commandant-zeemacht Nederland G. B. Fortuyn, begaf de Prins zich aan boord van de Skate, welks commandant en de officieren aan 'hem werden voorgesteld. Prins Bern hard onderhield zich geruime tijd met hen en vertrok na de bezichtiging om tien over half zeven per helikopter Tot de aanwezigen behoorde de Amerikaan se ambassadeur Philip Young. Kind dronk benzine en overleed Het bijna tweejarig jongetje René van de familie Moling uit Elsloo heeft gistermiddag in een onbewaakt ogenblik uit een fles met benzine gedronken. De fles stond in de keuken op het aanrecht. Het jongetje overleed enkele uren later in een ziekenhuis te Sittard. Het was het enige kind uit het gezin. „DE KLOKKENBERG" OPENT MEISJESINTERNAAT In Nymegen ls gisteren een meisjes internaat geopend van de Christelyke Normaalschool op De Klokkenberg. Deze oudste protestants christelyke kweek school, die al meer dan een eeuw een jongensinternaat heeft, is twee Jaar ge leden gecombineerd met de Christelyke Normaalschool te Zetten. Dat maakte het bouwen van een meisjesinternaat te Nymegen, ter vervanging van dat te Zetten, nodig. Prof. dr. G. C. v. Niftrik uit Amster dam, voorzitter van het bestuur, heeft het internaat by de aanvang van de nieuwe cursus geopend tydens een dienst voor kweekschool en uloschool in de Opstandingskerk, het nieuwste kerk gebouw van de Herv. Gemeente te Nymegen. Als directrice van het inter naat werd mej. R. W. Volkers geïnstal leerd. Noodzaak komt pas over 25 jaar Dr. Norman Hilberry heeft tijdens de atoomconferentie te Genève verklaard, dat de Verenigde Staten zich niet haasten met de bouw van kernenergiecentrales. Dr. Hilberry, die directeur is van het Nationaal Argonne Laboratorium van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft gezegd, dat Amerika pas over 20 tot 25 jaar genoodzaakt zal zyn, elektriciteit mede van kernenergiecentrales te betrekken. Dit zal dan niet het geval zijn omdat de voorraad klassieke brand stoffen ontoereikend zou worden, maar omdat de winning en het vervoer van die brandstoffen dan geen gelijke tred zal kunnen houden met de groei van de behoefte aan energie. Het feit, dat er geen onmiddeliyke noodzaak tot het gebruik van kernener gie is, stelt de Ver. Staten in de gelegen heid, een aantal kernenergiecentrales te bouwen van verschillende typen, opdat uitgemaakt kan worden, welk type te zy- ner tyd technisch en economisch het ge schiktst zal zyn. In de tweede helft van 1960 zullen in Amerika vyf kernenergiecentrales van drie verschillende typen elektriciteit voor industrieel gebruik produceren. Tezamen zullen zy een vermogen hebben van 700 000 kilowatt. Eén centrale werkt al en de vier an dere. vrywel uitsluitend door particuliere ondernemingen in aanbouw, zullen bin nen twee jaar in bedrUf worden gesteld. Centrale bouw elders Van Engelse zyde werd verklaard, dat in Groot-Brittannië thans vier kern energiecentrales in aanbouw zyn, van hetzelfde type als de reeds in werking zynde centrale te Calderhall. In de Sovjet-Unie, zo bleek op de zit ting van vandaag werkt een kernener giecentrale reeds enige jaren zonder moeilijkheden te geven, zodat thans is besloten in de nabyheid van Leningrad een tweede van hetzelfde type, doch iets verbeterd, te bouwen met een vermogen van 400.000 kilowatt. Voorts is in de Sovjet-Unie een aantal centrales in aanbouw van een ander type. Er bestaan ook plannen voor de bouw van een grote kernenergiecentrale in Zuid-Italië, die gefinancierd zal worden door de wereldbank en de Italiaanse re gering gezamenlyk. Verwarmingscentrale in Zweden Van Zweedse zijde is bekendgemaakt dat men te Vasteras, een plaats van 70.000 inwoners op 120 km. van Stock holm, een atoomcentrale gaat bouwen voor de verwarming van de stad. Deze centrale, „Adam" geheten, zal de eerste in zijn soort zijn en in 1961 gaan werken. De installatie krijgt een vermogen van 75 megawatt en zy zal 5000 tot 6000 uur per jaar werken. Voorlopig geen nieuwe Russische atoomschepen De Rus Alexandrof zei dat de Sovjet- Unie geen met behulp van kernenergie voortbewogen schepen meer zal bouwen, voordat zy over meer gegevens van de atoomijsbreker .Lenin" beschikt en er meer bekend is omtrent de economische factoren. Naar verluidt zou de exploita tie van atoomschepen alleen in noorde- lyke wateren voordelig zyn waar het brandstofvervoer moeilyk is, aldus de Russische geleerde. Londense „onderwereld" is buitengewoon actief (Van onze Londense correspondent) Het onrustige Londen begint op het vooroorlogse Chicago te lijken. Nadat kort tevoren door bandieten een overval was gepleegd op een taxi, waarmee loonbedragen werden vervoerd, waarby 13.000 pond «terling (ruim f. 130.000) buit werd gemaakt, ls een roversbende gisteravond binnengedrongen in de Londense flat van de filmster Michael Wilding. De huisbewaarster werd opge sloten en er werd voor 25.000 pond ster ling aan juwelen ontvreemd. De siera den, die toebehoren aan Wildings echt genote, waren niet verzekerd. Wilding loofde onmiddeliyk een bedrag van 5000 pond uit voor de opsporing. Het is voor de tweede keer, dat de flat van deze acteur dit Jaar het doelwit van inbre kers is geweest Gigantische motorenwerkplaats op Schiphol gereed In de loop van deze maand zal de KLM op de luchthaven Schiphol een geheel nieuwe, van de allermodernste outillage voorziene, motorenafdeling in gebruik nemen. Het nieuwe gebouw, waarin deze motorenafdeling wordt on dergebracht, heeft ©en lengte van 136 meter en een breedte van 90 meter. De hoogte bedraagt zes tot tien meter, dit in verband met de verticale montage van de in 1960 verwachte straalmotoren. Het aanstaande straaltydperk in de burgerluchtvaart was voor de KLM aanleiding te besluiten tot de bouw van deze nieuwe motorenafdeling. De vloer oppervlakte bedraagt ruim 12.000 m2. dit is meer dan het dubbele van de oude werkplaats. De revisiecapaciteit be draagt 800 motoren per jaar tegen 550 in de oude werkplaats. De doorloopt yd van een motor bedraagt circa twee weken. EERSTE GEDIPLOMEERDEN VAN RECLAME - ONDER WIJ S Aan 81 cursöiten ondier wie zes dames, is gistermiddag in het Apollo paviljoen te Amsterdam het diploma uitgereikt van de eerste tweejarige avondcursus der stichting Reclame- onderwys. Aan deze stichting nemen deel het Genootschap voor Reclame, de Bond van adverteerders, de Nederlandse or ganisatie van ty dschriftui tge)vers da Nederlandse vereniging voor erkende advertentiebureaus en de vereniging De Nederlandse Dagbladpers. De cursus voorziet volgens de voorzitter van het dageiyks bestuur der stichting, mr. Zeyl- stra, in een adgemeen gevoelde behoef te. die voortspruit uit het groeiend be sef dat kennisvergroting van en inzicht- verdieping in de recLameproblema tiek dwingende eis is voor het streven naar een efficiënte besteding der reclame gelden. Dat de Stichting haar bestaansrecht heeft bewezen, blijkt ojn. uit de belang stelling voor de tweede cursus, die wel dra zal beginnen met 93 cursisten, dit maal in Amsterdam, Den Haag en Utrecht MEDAILLE VAN VERDIENSTE VAN PARIJS VOOR PROF. DR. BOUWERS Het gemeentebestuur van Parys heeft aan prof. dr. A. Bouwers, directeur van de N.V. optische industrie „De Oude Delft" te Delft en aan de heer G. A. van 't Hooft, adjunct-directeur van deze onderneming, de zilveren medaille van verdienste van de stad Parys toegekend. Deze onderscheiding is verleend als waardering voor de ontwikkeling van de „Odelca" röntgencamera's, waarmee de Parijse medische diensten uitgerust zyn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9