Vijfde plaats van Ria van Velsen op 100 meter rugslag teleurstelling Enerverende show van Spain's op Rotterdam's C.H.I. Europese zwemkampioenschappen Zelfvertrouwen werd gesloopt Tiveede prijs voor Prins Bernhard in dressuurproef Europees kampioen Thiedemann een klasse apart Jaarvergadering Afd. Leiden KNVB Vierbondentoernooi kreeg nog een staartje 97ste jaargang Donderdag 4 september 1958 Derde blad no. 29535 (Van een speciale verslaggever) van wie Ria van Velsen met 1.13.3 op papier de De Britten zijn niet bepaald behept met zuide lijk temperament. Maar wat zich gisteravond in het zwemstadion van Boedapest afspeelde, heeft de grote Britse groep op het jury-platvorm en de deelnemerstribune toch in een wild vreugdegehuil doen uitbarsten. Twee titels voor de kleine Ian Mcintosh Black, de sympathieke 17-jarige schooljongen uit Aber deen, en een eerste en tweede plaats voor Judy Grinham en Margaret Edwards op de 100 meter rugslag. De Nederlandse meisjes, Ria van Velsen en Lenie de Nijs, die met zulke prachtige tijden uit de series naar de eindstrijd waren overgegaan en favoriete voor het kampioenschap was, moesten in deze adembenemende strijd tegen de technische en morele overmacht van de Britse wereldrecord- houdster en wat de slanke Ria betreft, tegen de zenuwspanning» capituleren. Het was voor velen een verrassing en in de Nederlandse zwemwereld zal de vijfde plaats van Ria van Velsen als teleurstellend resultaat wor den beschouwd. Maar hier in Boedapest kon men zien hoe sterk de nog jeugdige Haagse zwemster, die pas een jaar in de topklasse meedraait, als het ware gebukt ging onder het gewicht van deze spannende en imposante titelwedstrijden, die dag in dag uit vele duizenden toeschouwers trekken. De gehele entourage en de spanning, waarin Ria verkeerde, hebben een slo pende inwerking gehad op het zelfvertrouwen van het Zian-meisje, zonder dat iemand van haar ploeggenoten of van de leiders daaraan iets heeft kunnen ver anderen. En toen zijzelf ln haar angst voor de nederlaag haar slag met een teveel aan kracht begon te forceren, bereidde zjj die zo gevreesde nederlaag zelf voor. De vierde plaats van Lenie de Nijs, met handslag verslagen door de Russin Viktorova, was wel een kleine teleurstelling. Ook de Robbenzwemster was nerveus, maar wjj hadden verwacht, dat zy met haar grote wedstrijdervaring en haar vechtlust op de laatste baan naar de tweede of derde plaats zou kunnen springen. Toen de acht meisjes met hun ver schillend gekleurde badmutsen om iets over half zeven aan de start werden ge roepen, viel een doodse stilte rond het bassin. Het deskundige publiek voelde, dat er een vlijmscherpe strijd tussen acht tot het uiterste gespannen meisjes ging beginnen. Ria van Velsen en Lenie de Nijs hadden een goede start en vrij wel op een lijn met de wereldrecord houdster Judy Grinham op baan twee nam Ria van Velsen een kleine voor sprong. Maar het ging niet zoals het moest gaan en zoals het ook in de se ries was gegaan. In plaats van haar eigen soepele stijl te bewaren ging Ria extra hard aan de armen trekken met IAN BLACK twee titels het onvermijdelijke gevolg, dat haar ligging veel onrustiger werd en. wat het ergste was. haar glijding en haar snel heid verminderden. Judy Grinham bewees opnieuw, dat zij hard kan zwemmen op het moment, dat het nodig is en na het keerpunt, dat met een kleine voorsprong door haar werd genomen, schoot zij ineens naar voren, op baan vijf onmiddellijk gevolgd door haar felle rivale Margaret Edwards. Le nie de Nijs kon nog een tegenaanval in zetten, maar Ria van Velsen was ver slagen. Binnen enkele seconden viel zij terug naar de vijfde plaats en Lenie de Nijs miste de kans om Larisa Viktorova voor de bronzen medaille te verslaan. De prachtige triomf van de Britse meisjes vormde het tussenspel van een dubbele titeloverwinning van Ian Black. „Festival of Britain" want een be tere benaming kan men deze avond. waarop driemaal één ln wit trainings pak gehulde figuur het podium boven het cijfer een bezette, niet noemen begon met een prachtige zege van Ian Black op de 400 meter vrije slag. Black zwom in baan 4 links en rechts van hem de Rus Boris Nikitin cn de Hongaar Katona. Voor de eerste 200 meter het beste gezelschap, dat hij zich denken kon. Wachten op hans Nikitin nam de leiding en behield deze tot vlak voor het keerpunt van de 250 meter. Ian Black stond slechts één ding te doen: wachten op zijn kans voor een aanval en niet te vroeg beginnen om een recordtijd te zwemmen, want hij wist. dat hij binnen het uur voor de vlinderslag finale aan de start zou wor den geroepen. Black kweet zich uitste kend van deze strategische opdracht. Hij bleef de Rus volgen en zette met nog 150 meter te zwemmen zijn aanval in. Het was een onstuitbare rush, onstuitbaar voor Nikitin en voor de Italiaan Galetti, die na de eerste 100 meter naast Katona was gekomen. Met een voorsprong van anderhalve lengte tikte hij aan in 4.31.3. bijna 5 volle seconden vóór Nikitin. Toen de nog volkomen frisse Schot de kant opklom om zich door zijn landge noten te laten feliciteren, wees de klok 16 min. over 6. Precies 34 min. later, om 10 voor 7, stond hij op hetzelfde start blok nummer 4 opnieuw klaar voor zijn tweede race naar het £oud. Zou dit lichaam, zo kort na die inspannende 400 meter opnieuw de kracht en vooral de geestkracht kunnen opbrengen om zeven cracks te verslaan? De Tsjech Pasdirek nam de leiding. Symonds volgde en Ian Black liep na 100 meter een flinke ach terstand op. Juiste moment Maar ook nu wist de taaie Brit precies het moment te kiezen, waarop hij zijn eindspurt moest inzetten en toen was het ook binnen een halve baanlengte gedaan met de tegenstand van de ande ren, bij wie de oud wereldrecordhouder Tumpek geen rol van betekenis kon spe len. Na 2 min. 21.9 sec. kon Ian Black dus voor de tweede maal op deze glo rieuze avond zich Europees kampioen noemen. Hij was een halve seconde bo ven het Europese record gebleven Zoals Jans Koster en Corrie Schim mel ln de ochtenduren haar series op de 400 meter hadden gewonnen, zo toonden Tineke Lagerberg en Atie Voorbij haar klasse in de vlinderslag series. De kleine Tineke overtrof in de eerste serie zichzelf door haar per soonlijk record en het record van de Europese kampioenschappen op 1.12.6 te brengen. Ook Atie Voorbij bleef, zonder al te grote Inspanning, onder de 1.13.-. Zij won haar serie met de WIELRENNEN Noppie Koch op achtste plaats De enige Nederlander, die op de tweede dag van de wereldkampioen schappen wielrennen in het „Pare des Princes" in Parijs op de baan kwam was de Utrechter Noppie Koch. HiJ kwam uit in de tweede serie van het stayersnummer. Maar ook nu kwam er geen victorie voor Nederland. Koch zag geen kans zich bij de eerste drie te rijden en zich zodoende te plaatsen in de finale die voor zondag op het pro gramma staat. Hij werd op 15 ron den van de winnaar (de Spanjaard Timoner) achtste en zal nu moeten trachten via een herkansingsrit een plaats in de eindstrijd te bereiken. De tweede dag van de baankampioen- schappen leverde wederom een titel voor een Russin op. Lubov Kotohetova werd wereldkampioene achtervolging door ln de finale de Britse Ball te ver slaan. In de halve finales van het sprint- nummer der amateurs plaatsten zich de Australiërs Ploog en Coster en de Italianen Gasparella en Gaiardoni. Zweedse Lundquist als grootste con currente in 1.12.9. De Russin Kanajeva, de met 1.12.3 best geplaatste op de Europese ranglijst van dit jaar, werd met 1.15.9 uitgeschakeld. Dat was één van de grootste verrassingen van deze kam pioenschappen. Waterpolo Het Nederlands zevental heeft prak tisch geen kans meer zich voor de fi- nalegroep te plaatsen. Maar in de wed strijd tegen de Zuidslaviërs. die met 4-1 verloren ging, speelde de ploeg één van haar beste wedstrijden van de 'aatste jaren .Na de zeer slechte wedstrijd tegen de zwakke Belgen leek tegen de sterke Zuid-Slaviërs een herboren ploeg aan het werk te zijn. Er werd goed gedekt, goed gezwommen en veel beter ge plaatst. Met felheid en strijdlust trok de ploeg tegen de technisch en fysiek su perieure titelfavorieten op en er waren vele perioden, dat van een Nederlands offensief kon worden gesproken. Er kwamen enkele kansen, die door slecht gerichte schoten verloren gingen. Bij een van die kansen vergat Harry Lamme te plaatsen op de vrij liggende Waalewijn en kreeg Jezic daarna de kans om in de tegenaanval de score te openen. Toen Fred van Dorp even later het water moest verlaten en Radonic nummer twee langs de goed spelende doelman Kniest schoot, zag het ernaar uit, dat de Zuidslavische wals weer in werking kwam. Maar met een uitge kookt boogballetje na een flitsende rush van Van der Zwan werd het 2i. Na rust konden onze jongens het tem po van de eerste speelhelft echter niet meer opbrengen en al bleven de kansen komen zoals bij twee onverwachte doorslagballen van Hans Muller de Zuidslaviërs namen het spel steeds meer in handen en na een onhoudbaar back handschot van Staici bracht Jezic de stand tenslotte op 4—1. Cijf ers Boedapest Finale 100 meter rugslag dames: 1. en Europees kampioene Judy Grinham (GB) 1.12.6; 2. Margaret Edwards (GB) 1.12.9; 3. Larisa Viktorova (Rusl.) 1.13.9; 4. Lenie de Nys (Ned.) 1.14.3; 5. Ria mn Velsen (Ned.) 1.15.2; 6. Helga Schmidt (W-Dld) 1.15.8 Finale 200 meter vlinderslag heren 1. en Europees kampioen Black (GB) 2.21.9 2 Pasdirek (Tsj.-Sl.) 2.22.6; 3. Symonds (GB) 2.25.8; 4. Sieber (O-Dld) 2.26.0; 5. Varszegi (Hong) 2.27.5; 6. Pirolley (Fr) 2.27.5. Finale 400 meter vrye slag heren: 1. en Europees kampioen Black (GB) 4.31.3 2. Nikitin (Rusl) 4.36.2; 3. Gailetti (It) 4.38.1; 4. Struzmano-v (Rusl.) 4.39.8; 5. Katona (Hong) 4.43.8. Series 100 meter vlinderslag dames: le serie: 1. Tineke Lagerberg (Ned.) 1.12.6; 2. Larsson (Zweden) 1.15.3; 3. La- genau (O-Dld) 1.15.6. 2e serie: 1. Skupilova (Tsj-Sl) 1.14.4; 2. Olroyd (GB) 1.14.8; 3. Gosden (GB) 1.15.- 3e serie: 1. Atie Voojfay (Ned.) 1.12.9; 2. Lundquist (Zweden) 1.16.6; 3. Poz- byiak (Ru6l) 1.16.-. Voor de finale klasseerden zich: Ti neke Lagerberg. Atie VoorbijSkupilova Olroyd. Gosden. Larsson. Lagenau en Lundquist. Uitslagen waterpolo: Halve finale A: Hongarije—W.-Duitsland 84; Neder landZuid-Sla vië 14. Halve finale B: Italië—Oost-Duits- fcand 3—3j RustendFrankrijk 72. Het salvo kwam, hard en onverwacht. Het was het daverende slot van de eerste dag van het elfde internationale concours hippique van Rotterdam. De Spahi's in hun rode en witte burnous op de kleine felle paardjes stonden na hun fantastische demonstratie voor de eretribune opgesteld en na een nummer van het trompetterkorps gingen plotseling alle ge weren in de hoogte. Uit 60 karabijnen klonk toen vrijwel gelijktijdig het saluutschot. Een salvo dat het einde betekende van een prachtige en enerverende demonstratie carrousel fantasia van het 7e escadron de Spahis Algeriens. Ook het einde van een drietal prachtige spring concoursen. Commandant Milier kon tevreden zijn. De kleine Noordafrikaanse ruiters, tot in de perfectie getraind, brachten de 5000 toeschouwers op de tribunes in extase. Meer nog dan voor de springruiters, waarbij de Europese kampioen Fritz Thiedemann en de Olympisch kampioen Hans Gunther Winkler waren, had het publiek aandacht voor de prestaties en de show van de Spahis. De enkele honderden kijkers, die na het laatste springnummer het terrein verlieten, zullen daarvan beslist spijt gehad hebben. plesse over de hindernissen, dat het pu bliek er stil van werd. Marijke hield het hoge tempo vol, ook in de moeilijke dub- belsprong en ook over de nieuwe hinder nis, een rood-wit-blauw geschilderde af sluitboom. Haar tijd was 83.2 sec., bijna vier seconden sneller dan de Amster damse amazone Proetske Arts, die met Rocket op de tweede plaats beslag legde. De jonge Rotterdammer Kosters jr. werd met Mascotte derde. Ook hij maakte een foutloos parkoers. Maar zij hadden daarvoor reeds een aantal uitstekende nummers gezien en degenen die heel matineus waren - daarvoor moest men 's ochtends reeds om negen uur op het terrein aan de Kralingse Weg aanwezig zijn - genoten ook van de dressuur. Van 's morgens negen tot 's middags half vier duurde de middenzware dres suurproef Prix Saint Georges. Toen pas hadden alle veertien deelnemers hun programma afgewerkt en toen pas kon de jury - in internationale samenstel ling - de uitslag bekend maken. De eerste prijs ging naar de Duitse amazone Rosemarie Springer die met het paard Thyra 578 punten kreeg. Twee tweede prijzen waren er: één voor Prins Bernhard met Arquebuse en één voor de jonge Duitser Harry Boldt jr. met bril- lant von Pokal. Beiden met 576 punten. De Prins was een der eerste deelne mers. Hij reed Arquebuse zeer rustig en maakte een sterk geconcentreerde in druk. Harry Boldt startte met het ener gieke paard Brillant van Pokal als laat ste. Daarvóór was hy reeds met een an der paard (7e prijs) St. Georg in de ring geweest. Vrijwel elk onderdeel werd goed verzorgd. Slechts het stilstaan was by dit paard minder goed. Daarom ook kreeg hij waarschijnlijk niet de eerste prijs, die anders zeker voor hem geweest zou zijn Bij de meeste toeschouwers was de com binatie Boldt-Brillant de grote favoriet! Nummer van de jeugd Het L springconcours met hindernissen niet hoger dan 1.20 meter, dat op tijd gereden werd. was het nummer van de jeugd. Drie jongelui wonnen de eerste prijzen. Marijke Englebert uit Den Haag was met Pretmaker de eerste, die een foutloos parkoers reed. „Pretje" pas te rug van het CHIO in Oostende, waar de 14-jarige ruin hindernissen sprong, die heel wat hoger waren dan hier in Rot terdam gleed met een gemak en een sou- Toen de Europese kampioen Fritz Thiedemann in de Prijs van de Rotter damse Jockeyclub met Finale en Me teor (het paard waarmee hy de Europe se titel veroverde) zijn beide parkoersen gereden had, wist iedereen dat men de winnaar gezien had. Een totaaltyd van 157 seconden (79.4 sec. voor Finale en 77.6 sec. voor Meteor) en tweemaal straf- puntloos, dat was een klasse op zich. Daar konden de overigens verrassend goed voor de dag komende Franse Cap tain Bernard de Fombelle en de Engels man D. Bunn niets aan veranderen. En de Nederlanders? Slechts Anton Ebben leverde met Fleur d'Oranger en Harmonieuse een redelijke prestatie door als zevende te eindigen voor een Kapitein Lefrant en voor een ruiter als .Winkler". Met de „rest" was het niet best. De nationale kampioen springen, de Bredanaar Ber tie Uytendaal werd tiend* Tony Tim mer eindigde als 21e, Van Tiel als 25e, Irene Jansen als 27e en Van Zinnicq Bergman als 28e en laatste. Plaatsingen, die niet bepaald moedgevend zyn voor de verdere dagen van het toernooi. Het oorspronkelijke nationale slotnum mer, de prijs van de junioren voor de reed en in die tijd een bedrag van 1500 pond aan prijzen by een verzamelde, snelde in de barrage over de 1.25 meter hoge hindernissen alsof het lucifers houtjes waren, de wendingen, belangrijk om tijd uit te sparen nam ze alsof ze lo pend een straathoek omsloeg. Op 45 2 sec. stonden de chronometers stil, toen ze Oorskeit door de finish joeg. Rob Kouwenberg, die met Quodian startte was met 47.2 sec. en een derde prijs de beste Nederlander. "You're charming, my dear" said the host: "You're the belle of the ball - you're the most. And as well, I'll be bound That you know your way round. Your Mink shows you're smarter than most." Mink DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT.' Verblijdende groeiruim 11.000 leden (Van onze sportredacteur) De geringe animo van de spelers voor het jaarlykse Vierbondentoernooi het op het allerlaatste moment afschrijven of doodleuk wegblyven heeft gister avond op de jaarvergadering van de Afdeling Leiden van de KNVB in de grote zaal van Den Burcht een staartje gekregen. Nadat de Afdelingsvoorzitter, mr. J. J. de Jongh, in zijn openingswoord reeds van zijn teleurstelling over deze geringe belangstelling had blijk gegeven en tijdens de behandeling van de begroting naar voren had gebracht, dat het al of niet deelnemen van de Afdeling Leiden aan het Vierbondentoernooi „laten zien" of isoleren betekent, liet de heer Winninghoff, sprekende namens de Alphense verenigingen, uitkomen, dat men in Alphen de deelneming aan genoemd toernooi onverantwoord acht. De kosten hebben dit seizoen voor de Afdeling Leiden onge veer 1100 gulden bedragen ofwel 10 van de totale begroting en daarmee leeft de Afdeling, aldus de heer Winninghoff, boven haar stand. Temeer ook, daar men by het laatste toernooi „spelers van de straat heeft moeten slepen" om een elftal in het veld te kunnen brengen. De heer Van Waveren, woordvoerder van de Leidse KNVB-verenigingen, was het met de zienswijze van de heer Win ninghoff niet eens. Deelneming aan het Vierbondentoernooi noemde hy belang- Snelschaaktoernooi LSG Het Leids Schaakgenootschap heeft voor zaterdag, 27 september as. een „Hutspotsnelschaakwedstryd" uit geschreven, met het doel deze elk jaar, tegen 3 oktober, te herhalen. Er zal worden gespeeld in „Het Gulden Vlies", Breestraat 125 van 15 tot 18 en van 19 tot 22 uur. In de middag zullen groepen van 8 worden gevormd, waarna men overgaat tot een nieuwe formering, waarbij de speelsterkte van de deelne- - mers niet veel van elkaar zal verschil- jeugdruiters. werd internationaal door 1 len. de deelneming van de Zuidafnkaanse De winnaar van elke groep zal wor- jeugdequipe, pas terug van de jeugd- kampioenschappen in Hannover. Gonda Butters sinds veertien dagen 15 jaar, den beloond met een klapstuk en een worst Men kan zich yoor deelneming opge- het meisje dat S maaanden in Engeland yen tot maandag 22 september a.s. Prins Bernhard op ..Arquebuse" tijdens de dressuurproef. Het werd een tweede prijs. Voetbal in Engeland De uitslagen van de gisteren gespeel de wedstrijden voor de Engelse league luiden Eerste divisie: Birmingham—West Bromwich Albion 0—6; Bolton Wande rers—Manchester City 4—1; Leicester City—Blackburn Rovers 1—1; Luton TownLeeds United 11; Manchester UnitedNottingham Forest 11; New castle UnitedBlackpool 10; Ports mouthAston Villa 5—2; Wolverhamp ton Wanderers—West Ham United 1—1. rijk en voor de spelers een eer. Als de spelers wegblijven of geen belangstelling tonen, is dat niet hun schuld, maar die van de verenigingsbestuurders, die hun leden niet goed hebben opgevoed, zeide de heer Van Waveren. In zyn openingswoord van deze druk bezochte en geanimeerde vergadering wees mr. De Jongh op de verblijdende groei van de Afdeling Leiden van de KNVB. De Afdeling telt thans 11.419 leden en brengt 432 elftallen in het veld. Dit hadden er meer kunnen zyn, indien men niet, gedwongen door het tekort aan speelvelden, enkele vereni gingen had moeten verzoeken een aantal elftallen terug te trekken. De heer De Jongh gaf een uitvoerig overzicht van het wel en wee van het afgelopen voetbalseizoen en besloot zijn uiteenzetting met grote lof toe te zwaaien aan secretaris-penningmeester L. J. F. van Leeuwen, die byzonder veel werk heeft verzet en traditiegetrouw voor een uitstekend verzorgd Jaarver slag had gezorgd. De contributie voor de seniorleden werd verhoogd tot f2.25, voor de junio ren tot f 0.75 en voor de pupillen tot f 0.25. De heer De Jongh deelde bij dit punt mede, dat de Afdeling Leiden er naar streeft een eigen bondsbureau in te richten. De aftredende bestuursleden, de heren J. J. de Jongh, P. J. v. d. Berg en E. J. Velthuyzen werden bij enkele kandidaat stelling herkozen, terwijl een voorstel van de Leidse KNVB-amateurverenigin- gen, om de leeftijdgrenzen van junioren en adspiranten te wijzigen, werd terug genomen ter nadere bestudering. Tot nieuw lid van verdienste werd benoemd de arbiter v. d. Werf. terwijl de heren v. d. Holst en Van der Meer, beiden be stuursleden van SJC, het insigne van verdienste ontvingen. De heer De Jongh deelde mede, dat de Afdeling had besloten gouden en zil veren spelden te laten vervaardigen voor respectievelyk de ereleden en leden van verdienste. De vroeger benoemde ere leden, de heren W. Caro, J. Duindam en H. Hoogervorst en het lid van ver dienste, de heer Th. J. v. d. Meer, wer den in het bezit van deze spelden gesteld. Na de rondvraag, waarvan ditmaal druk gebruik werd gemaakt, dankte de heer G. J. Prevo, voorzitter van ASC, voorzitter De Jongh en zijn medebe stuursleden alsmede, in het bijzonder, administrateur Van Leeuwen, voor het vele en goede werk. dat zij het afgelo pen seizoen voor de Leidse voetbalge meenschap verricht hebben. Fortuna '54 uit Geleen is er niet in geslaagd de Zwitserse grendel te openen. In de wedstrijd, die het team gisteravond voor 8000 toeschouwers bij kunstlicht ln het stadion van Bazel tegen de nationale ploeg van Zwitser land speelde, werd Fortuna met 02 verslaeen. Deze stand was bU de rust reeds bereikt. De Nederlander Warburg heeft te Cascais (Portugal) de tweede wedstrijd in de reeks om het Europees kampioen schap Finnjollen gewonnen. Tweede werd de Finn Baltsoheffsky en derde de Italiaan PeUteohiar.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5