Leerlingen en oud-leerlingen namen afscheid van dr. P. C. van Arkel Scheidende rector speelt een partij schaak op A.S.C.-terrein 97ste jaargang Donderdag 4 september 1958 Tweede blad no. 29535 Na 30 jaar leiding Chr. Lyceum te Leiden „Geef acht! Pieken rechts! Voorwaarts mars!...." Met dit commando, begeleid door trompetgeschal en tromgeroffel, werden gistermiddag op het ASC-terrein in Oegstgeest de huldigingsplechtigheden van dr. P. C. van Arkel bij zjjn afscheid van het Christelijk Lyceum te Leiden geopend. Deze feestelijke middag, begunstigd door uitermate mooi weer, stond geheel in het teken van de sport. En in verband met de grote liefde van dr. P. C. van Arkel voor de schaaksport kreeg dit onderdeel het zwaarste accent. De wijze, waarop de leerlingen van het Christelijk Lyceum deze sportbeoefening hebben uitgebeeld, dwong gistermiddag ieders bewondering af. Zowel de leerlingen als oud-leerlingen liepen de laatste maanden met grote plannen rond om de hul diging van hun rector op stijlvolle wijze te vieren om daarmede tevens aan te tonen, dat zij dr. P. C. van Arkel niet vergeten zijn, maar hem nog steeds als vriend en leider beschouwen. Op iheit ASC-terrein had men met be hulp van doeken een schaakbord ge maakt. dat vanaf de tribunes zeer goed te overzien was. Op bevel van enkele pages en onder trompetgeschal betra den de levende schaakstukken 'het veld. Toen de stukken hun plaats hadden ingenomen, schreed clr. Van Arkel onder een daverende ovatie en voorafgegaan door trompetters en tamboers naar zijn sohaaktafeltje aan de buitenkant van het veld, terwijl aan de andere kant de heer C. de Vroedit. oud-leerling en thans leraar van het Ohr. Lyceum zijn plaats innam. Zo waren beide partijen gereed om een „stevig" partijtje te schaken. Na de gebruikelijke» openingszetten stond dr. P. C. van Arkel (wit) spoedig een pion voor, maar toen zwart vrij snel in de aanval kwam steeg de spanning merkbaar Men bouwde aan 'beide zijden een stevige stelling op, maar tot grote „slagen" kwam het niet. De heer C. de Vroedt opende plotseling een groots opgezette aanval met zijn koningin, maar wit wist hieruit toch nog winst te halen zo zelfs dat zwart in zeer grote moeilijk heden kwam. Onder grote hilariteit werden de ge schaakte stukken met een 'brancard van het veld gedragen; vooral de paarden gaven dit „ernsitige" denkspel een vro lijk accent. DR. VAN ARKEL IN DE AANVAL EN WINT Nogmaals wist dr. P. C. van Arkel een paar stukken voor te staan en tenslotte kwam zwart van achter zijn tafel van daan en liep met een witte vlag naar zijn tegenstander om hem zijn overgave aan te bieden. Onder de ogen van zijn vele leerlingen en oud-leerlingen wist dr. P C. van Arkel ook deze keer weer een uitstekende partij schaak te spelen. Glimlachend nam de schaakmeester de ovatie in ontvangst Voor deze schaakpartij werd er een historische partij gespeeld, nl. die van P. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacoba Theodora, dr. van. J. T. Bielji en W Buljn- Elisabeth Maria, dr. van M. J. H. Jacobs en J. I. C. M. Oo6tdam; Jacoba Sophia Catharina Maria Angelina, dr. van T. J. Ruiter en C. J. van Spronssen; Jo hanna Elisabeth Fredrlka. dr. van L. J. J. van der Steen en W. L. M. Driessen; Hen- drlka Maria Christina, dr. van F. J. Berrisen en A. E. M. v .d. Louw; Henrlca Maria Leonarda, dr. van H. J. Loos en M. P. van der Linden; Pieter Thomas, zn. van D. TJabbes en A. K. de Ronde. GETROUWD P. C. Rosier en M. C. Verboom. OVERLEDEN J. van Iterson, 77 Jr.. man; J. A. van den Berg, 11 dagen, dochter; J. van der Velden, 74 Jr., man; H. Tabernée, "6 Jr.. Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennl6. dat de Kanaalstraat, de Alexanderstraat. voor zover gelegen tussen de Herensingel en de Sophiostraat. alsmede de Van Vollen- hovenkade. voorzover gelegen tussen de Oppenhelmstraat en de Scholtenstraat. met ingang van 5 september as. voor de duur der bestrattngswerken aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voer. tuigen, rij- en trekdieren en vee. in belde richtingen. Dr. P. C. VAN ARKEL in grote concentratie, denkt een zet uit. (Foto L.D./Van Vliet) Morphy en Hertog Karei v. Brunswijk in consultatie met Graaf Isouard tijdens een 'bijeenkomst in 1858 te Parijs. Ook hiervoor bestond grote belangstelling. Na het schaken volgde een voetbal wedstrijd tussen een elftal uit de lera ren en een gekostumeerd leerlingen- elftal. De wedstrijd bleef onbeslist, want de stand was 22. De scheidsrechter, was met het publiek voor het nemen van penalty's waardoor de eindstand 76 in het voordeel der leerlingen werd. In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd om 6 uur een broodmaaltijd ge houden FEEST IN DE STADSGEHOORZAAL Om acht uur begon In de grote zaal een feestavond die in zijn geheel door de oud-leerlingen werd verzorgd. De heer C. Steketee. voorzitter van het be stuur van het Christelijk Lyceum open de deze feestavond en memoreerde en kele belangrijke gebeurtenissen van de afgelopen dertig jaar. Een periode, waarin dr. P. C. van Arkel rector van het Lyceum was. Hierna volgde een cabaretprogramma „Schoolportret" o.l.v Wout de Bruyne, m.m.v. Maartje Rensink, Hans van der Kwaak, Piet de Vries en Leen Guyt. Het cabaret was uitstekend qua sa menstelling en uitbeelding. Iedereen heeft dan "ook veel genoten van hetgeen deze oudleerlingen presteerden. Ook een klein intermezzo, o.a. het projecteren van oude schoolfoto's, viel zeer in de smaak. De monologen van Wout de Bruyne getuigden van grote originaliteit en met zijn overpeinzingen in een schoolbank, gecombineerd met een Franse les, oogst te hij veel succes. Jammer dat Piet de Vries last had van de plankenkoorts maar Maartje Rensink met het liedje „Het meisje van de HBS" vergoedde weer veel. Het bekende verhaal van dr. Bol en zijn zwijgende rokers van C. Swinkels werd op aardige wijze voor gedragen door Hans van der Kwaak. Ook Leen Guyt mocht aan het eind van de avond voor zijn begeleidend pianospel een dankbaar applaus in ontvangst ne men. Aan de medewerkenden werd een aardig aandenken overhandigd. De heer H. J. Arendshorst uit Sas- senheim bood als vertegenwoordiger van de oud-leerlingen mevr. van Arkel een bloemstuk aan en de soheidende rector een tapijt Frans Maks, voorzitter van de schoolvereniging bood namens de leerlingen een prachtige fauteuil aan. Tot slot sprak dr. P. C. van Arkel een dankwoord voor alle goede dingen, die hij deze avond mocht ontvangen. De huldigingsplechtigheden werden van daag besloten met een dienst in de Pauluskerk en een receptie in het zen dingshuis te Oegstgeest. Lezers schrijven Koffieplagiaat Er zijn veel dingen tussen Hemel en Aarde, Horationenz. Heeft Hamlet over veel gedacht, zeer zeker heeft ie niet verwacht, dat ooit 'n koffietent zou snorren door 't heelal. Maar ach, by nader inzien't is niet mal en brengt in ,,'t luchtloze" wat smaak en geur; maar 't spijt ons dame, het is geen primeur.... Reeds velen gingen naar de maan en U zult beamen dat ze daarby lelyk op de koffie kwamen. H. J. VAN NIMWEGEN, Breestraat 11, Leiden. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus 1958 werd bij de Leidsche Spaarbank f. 1.382.284.44 ingelegd en terugbetaald f. 1.103.682.55. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 420 en het aantal afbetaalde boekjes 217. Op 6.370 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f. 153.400.25 bijgeschreven. Er werden 688 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 19.564,01. Het tegoed der 41.231 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 29.215.279.45. De politie heeft een 31-jarige in gezetene uit Voorschoten gearresteerd, verdacht van diefstal van kinderkleding uit een Leids warenhuis. Verkeersongevallen in Leiden Advertentie. Hoewel het aantal verkeersongevallen ook in Leiden nog altijd te groot is, blijft het aantal aanrijdingen, dat zich in de afgelopen maand in de Sleu telstad voordeed, beneden dat van augustus 1957. Vonden het vorig jaar in deze maand 178 verkeersongevallen plaats, waarvan één met dodelijke af loop, thans zyn dit er 171. In totaal bevonden zich hieronder 48 <in aug. 1957 vijftig» aanrijdingen met lichame lijk letsel. Met 44 ongevallen staat de week van 8 t.e.m. 14 augustus aan de top van deze verkeersongevallen lijst. Hieronder waren 13 aanrijdingen, welke lichamelijk letsel tengevolge hadden. Het totaal aantal aanrijdingen, dat zich (t.e.m. j.l. zondag» dit jaar in de Sleu telstad voordeed, is thans gestegen tot '309. Ik weifel niet wanneer ik sigaretten koop, het is altijd ^tadshmc Silk Filter; hun rol, zacht aroma geeft mij alles wat ik van een sigaret verwacht- Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt B.B. Geneeskundige Dienst Interessante expositie in St. Antonius clubhuis De organisatie Bescherming Burger bevolking van de A-kring Leiden heeft een goede gelegenheid aangegrepen om het publiek kennis met het werk te doen maken. In de kelders van het Stadhuis n.I. staan de voorraden van de B.B.-Geneeskundige Dienst opge slagen. Het was nodig weer eens te inventariseren en tevens wilde men voor de eigen B.B.-mensen deze arti kelen en apparaten uitstallen. Deze uitstalling is uitgegroeid tot een flinke tentoonstelling in het St.-Anto- niusclubhuis, die een goed inzicht geeft in het werk van de B.B., inzon derheid van de B.B.-Geneeskundige Dienst. Er zyn zeer veel goederen uitgestald: verband, brancards, zuurstofapparaten, medische instrumenten, geneesmiddelen, etc. De inrichters van deze expositie hebben de moeilijke opgave gekregen al deze zaken op overzichtelijke wijze uit te stallen. Aan de verfraaiing van de expositie „werken" mee verschillende etalage-poppen, die als mobiele of ge wonde noodwachters zijn uitgedost, voorts verluchten suggestieve tekenin gen en duidelijke foto's de tentoonstel ling. Gisteravond is deze tentoonstelling door het hoofd van de Bescherming Be volking, de heer S. W. Hagedoorn, ge opend. Hij verwelkomde o.m. de burge meester van Leiden, voorzitter van de Knngraad-organisatie B.B en prof. dr. P. J Gaillard. Spreker herinnerde aan de rampen, die dagelijks gebeuren, on langs nog het neerstorten van een KLM-vliegtuig. Dit zijn echter kleine ongelukken vergeleken bij de ramp van een oorlog. In die tijd vooral dient een parate B.B. klaar te staan. De heer Hagedoorn hield een pleidooi voor goede samenwerking tussen de verschillende afdelingen. Hij wekte de burgers op de B B. te steunen, lid te worden en eenmaal lid ook een goed lid te blijven. Hij dankte de heer De Ko ning en diens medewerkers voor het in richten van deze tentoonstelling. Dokter H P. Veldhuyzen gaf vervol gens een uiteenzetting van de organisa tie en de taak van de geneeskundige dienst in de B.B.. Een film werd ver toond, waarna men de tentoonstelling bezichtigde. Leidse Damvereniging De laatste ronden om het clubkam pioenschap van L.D.V. leverden de vol gende uitslagen op: le tiental: W. HeemskerkI. Teleng 2—0; W. J. Kleijn—J. Dreef 2—0; B. SlechtenhorstW. Huisman 02; I. LaterveerS. v. d. Reek 02; J. Klin kenbergA. Sladek 11; P. v. d. Stel Th. Uittenbogaard 02; I. TelengTh. Uittenbogaard 02; A. SladekP. v. d. Stel 20; S. v. d. ReekJ. Klinkenberg 11; W. HuismanI. Laterveer 20; J. DreefB. Slechtenhorst 0—2; W. Heemskerk—W. J. Kleijn 1—1. W. Huisman werd clubkampioen met 18 punten uit 11 partijen, gevolgd door W. Heemskerk met 16 punten en W. J. Kleijn met 15 punten. 2e tiental: J. M. E. MasurelJ. Zaal berg 02; C. KlinkenbergW. Kleijn 11; C. B. JanssensE. Klinkenberg 02; P. BommelP. Pyl 02; C. B. JanssensJ. M. E. Masurel 20; P. BommelL. K. v. d. Vlist 20; P. Pijl M. Brinks 0—2; E. Klinkenberg—P. Marck 2—0; W KleijnJ. Zaalberg 20; E. KlinkenbergL. K. v. d. Vliet 1—1; L. K. v. d. Vlist—W. Kleijn 1—1; J. Zaalberg—L. K. v. d. Vlist 1—1. Hier werd E. Klinkenberg kampioen met 18 punten uit 10 partijen, gevolgd door M. Brinks en C. B. Janssen* met 15 punten. Genootschap NederlandEngeland HET ONTSTAAN EN DE ONTWIKKELING VAN DE DETECTIVE ROMANS Een geliefkoosde vrije tijdsbesteding van de academici in Engeland is het le zen van detective-romans. Zowel profes soren als studenten verstouten zich meer dan eens om de voetsporen van Sher lock Holmes te drukken. Dit vertelde mr. N. S. Wilson, profes sor aan de Cambridge Universiteit, gis teravond aan de leden van de „Nether- land-England Society", die in „De Doe len" een bijeenkomst hadden belegd. Prof. Wilson hield onder de titel: „The craft of detective fiction", een verhan deling over het ontstaan en de ontwik keling van de detective-romans. Om bij de geboorte van deze soort li teratuur te komen, moeten we ongeveer honderd twintig jaar terug gaan, aldus spreker. Voordien gold het niet als or dentelijk om een verhaal te lezen, dat als thema een misdaad behandelde. De Amerikaan Edgar Allan Poe was de eerste, die met zijn griezelverhalen deze traditie verbrak. In 1868 was het in Engeland Collins die zijn, in klassieke trant geschreven. „Moonstone" publiceerde. Twintig jaar later verscheen de eerste Sherlock Hol mes. In de volgende jaren vloeide een enorme reeks .short stories" uit zijn le gendarische pen. Intussen begon het aantal detective-verhalen enorm toe te nemen; alle volgens het patroon, dat Holmes voor zijn intriges gebruikte. Een verschijnsel, dat wij by alle speurders romans opmerken, is het inlassen van de amateur-speurder. Bij Agatha Christie zijn dat juffrouw Marple en de kleine Belg Poirot. By Dorothy L. Sayers is dat de rijke lord Wimsey. Het is voor een schrijver gemakkelijker, om een derge lijk personage in te voeren. Zou men hiervoor een inspecteur van politie ne men, dan zou deze altijd gebonden zijn aan de lijnen van het routine-onderzoek, hetgeen aan het verhaal afbreuk zou doen. aldus spreker. Als indeling van de detective-roman gaf prof. Wilson: de misdaad, het onderzoek en de verklaring. Hy besloot met te zeggen, dat dit genre boeken tegenwoordig een verdiende plaats in de literatuur inneemt. Prof. Wilson hield zijn betoog op plezierige wijze, waarbij hij zijn woorden lardeerde met de bekende kostelijke Engelse hu mor. Eigendomsrecht TH. J. v. d. HEIJDEN SPRAK VOOR CHR. BOERINNEN EN PLATTELANDSVROUWEN Op uitnodiging van de afdeling Lel den en omstreken van de Bond van Chr. Boerinnen, Boerendochters, Plattelands vrouwen en -meisjes in Nederland, die gisteravond in het gebouw Rehoboth haar najaars- en wintercampngne open de. hield de heer Th. J. van der Heij den, rechtskundig adviseur en gem. deurwaarder, een lezing over het eigen domsrecht, waarbij hij tevens aandacht schonk aan de huurders- en verhuur dersrechten. Spreker betoogde dat men, teneinde zich een goed begrip van de tegenwoor dige wetgeving, welke de eigendoms rechten beperkt, te kunnen vormen, niet uit het oog mag verliezen, dat de mo derne juridische opvattingen over de eigendom leren, dat men daarin vooral moet zien een sociaal dienende functie. Hierdoor houdt eigendom ook in geen recht, doch een plicht om goederen, waarvan men eigenaar is, aan te wen den overeenkomstig de bestemming, mede ten bate van de gemeenschap. Het beschikkingsrecht over huizen is voor de eigenaar sterk beperkt door en gereglementeerd in de Woonruimte- en Huurwet. De woonruimtewet kan onmo gelijk in ons bestel worden gemist; zij beoogt de enorme moeilykheden, welke voortvloeien uit het schreeuwende te kort aan woonruimte, te verzachten. De overheid zou zeker in haar taak tekort schieten, wanneer zij, zo nodig door maatregelen tegen derden, zich niet zou ontfermen over de velen, die vaak do soberste woongelegenheid missen. Maar de wegsn, aldus spreker, scheiden zich radiena» rodra het gaat ov-r de wijze. Dr. Soebandrio over buitenlandse politiek Ter gelegenheid van een hem door de Amerikaanse vereniging in Djakarta aangeboden lunch, heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio een uiteenzetting ge geven over de buitenlandse politiek van zijn land. Ten aanzien van de betrekkingen tus sen Indonesië en de V.S., merkte de mi nister op. dat deze op het ogenblik wor den gekenmerkt door een nieuwe geest. „Wij hopen dat dit het begin zal zijn van een betere waardering voor en meer vertrouwen in elkander", zo zeide hij. Hij noemde in dit verband de recente levering door Amerika van lichte wa pens. en zeide; „op zichzelf is dit een belangrijk feit, doch de politieke ge el achten$ang, welke tot deze nieuwe transactie heeft geleid, is van nog meer belang voor de toekomstige betrekkin gen". Dr. Soebandrio zeide voorts, dat Indonesië op het gebied van buitenland se zaken vaak als een lastpost werd be schouwd. daar een onafhankelijke lijn in de buitenlandse politiek te ambitieus werd geacht voor een nieuwe natie als Indonesië. „Ik weet. dat wij als neutra listen werden gebrandmerkt, omdat onze onafhankelijke lijn werd opgevat als be gunstiging van het ene blok boven het andere! Dr. Soebandrio zette echter uit een. dat Indonesië neutraal is in ideo logische zin. De „Pantja Slla", omvat tende het geloof in God. soevereiniteit, menselijkheid, sociale rechtvaardigheid en nationalisme, is het leidende begin sel voor Indonesië en zal „het bastion van democratische vrijheid blijken te zijn." waarop de verdeling moet geschieden. Dan moeten vaak inbreuken worden gemaakt op de wensen van de onmid dellijk belanghebbenden, dan hoort men vaak ongegronde kritiek, vooral van de zijde van degenen, die egoïstisch inge steld zyn en de waarde van het draagt elkanders lasten vergeten. Spreker ging dan uitvoerig in op de vorderingsbevoegdheid. Hij betreurde het, dat de Woonruimtewet het niet toe laat dat de rechter het gemeentelijke woningbeleid beoordeelt. De heer Van der Heijden achtte het onjuist, dat de burgerlijke rechter ten deze overheids beleid niet zou mogen onderzoeken. Ook het uitoefenen van overheidsmacht behoort altyd de toets van het recht ta kunnen verdragen. Het systeem van het praktisch uit sluiten van een beroep op de rechter bij woonruimte-vordering doet denken aan het voormalige Duitse systeem „recht is, wat ons overheid goed dunkt en ons van pas komt". Spreker ging verder nog in op de be scherming, welke de huurders verkregen hebben bij de Huurwet. Tenslotte wees hij op het nut van elgenwoningbezit. De eigendom van een huis voor eigen bewoning geeft de eige naar een groter onafhankelijkheid, waardoor hij een innerlijke vrijheid ver krijgt en meer op eigen krachten dan op de sociale zekerheid van de staat leert bouwen. Daarom ls volgens spre ker de politiek van de overheid om door premieverstrekking eigen-bouw vanhul- r?n te bevorderen zeer toe te Juichen. INSTALLATIE SCHOOLHOOFD Donderdag 11 september zal de heer D. Zuiderveld geïnstalleerd worden als schoolhoofd van de geref. l.o. school aan de Hooglandse Kerkgracht. Deze installatie vindt 's avonds om 8 uur plaats in het gymnastieklokaal van de school. Gisteren heeft de Utrechtse recherche in Leiden een hier woonach tige 27-jarige man gearresteerd, ver dacht van diefstal van Perzische kleed jes in de Domstad. By huiszoeking bleek, dat de man nog in het bezit van alle kleedjes was. Zü vertegenwoordig den een waarde van circa t. 600.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3