^Wetliouderskeiize in Voorschoten werd uitvoerig toegelicht Wetli. De Graaff vervangen door J. J. Dekker Raad Zoeterwoude liad moeite met wetliouderskeiize wemig WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 Er was voor de installatie van de nieuwe raad en de verkiezing van wethouders, gisteravond in de raad van Voorschoten, veel belangstel ling: de publieke tribune was geheel bezet. Toch was ook dit jaar weer de wethoudersverkiezing geen specta culaire geschiedenis, want alles was, zoals gewoonlijk, reeds in kannen en kruiken toen de voorzitter de vergadering opende en de nieuwe leden beëdigde en installeerde. Zoals te verwachten was werd wethouder Schrama (KVP) herko zen. De tweede wethouderszetel werd evenals voorheen bestemd voor de Prot. Chr. fractie, waarvan de heer Dekker (reeds eerder wet houder) gekozen werd met op één na algemene stemmen, zodat de heer De Graaff na een periode van ongeveer 2 jaar als wethouder aftrad. Vóór deze verkiezing legde de 'heer Fortander (KVP) namens alle fracties een verklaring af om de kandidaatstel ling te verklaren. De heer Fortanier zet te uiteen, dait de KVP de grootte der groepering de doorslag wilde laten ge ven. Bovendien moesten de kandidaten met zo groot mogelijke meerderheid van stemmen gekozen kunnen worden. De Prot. Chr. groepering had als enige eis gesteld, dat de kandidaten uit de groot ste fracties gekozen moesten worden. De WD had bij de voorbesprekingen gesteld, dat deze partij het er mee eens was, dat een wethouder uit de KVP ge kozen werd, maar omdat zij vreesden voor een te sterke confessionele inslag in 'het dagelijks bestuur van de gemeen te deze fractie een democratisch recht op de 2e zetel hebben willen laten gel den. De PvdA had in eerste Instantie ver klaard geen prijs te stellen op een zetel, maar, indien een beroep gedaan zou worden op deze fractie zou zij een kan didaat hebben willen geven Tegen een college, waarin KVP en Prót. Ohr. ver tegenwoordigd' waren, had de PvdA geen bezwaar mist een goede combinatie van personen gevonden kon worden. De grote wil tot samenwerking had doen berei ken. dat het volledig gelukt was tot een eenstemmig oordeel te komen. Alle par tijen zouden een kandidatuur van de heren Schrama en Dekker ondersteunen. De indruk^ die de mededeling van de heer Fortanaer naliet, toen hij vervol gens poogde te verklaren, waarom niet de heer De Graaff voorgesteld werd als wethouder, werd, naar wij menen niet onverdeeld gunstig beoordeeld enmis schien niet erg gelukkig onder woorden gebracht. De heer Fortanier sprak ech ter namens alle fracties, zodat we mogen aannemen, dat ook over dit punt over eenstemming was bereikt. De heer Fortanier verklaarde o.m., dat het niet was, omdat de fracties het be leid van wethouder De Graaff niet kon den appreciëren, de technische capaci teiten van de wethouder werden zelfs zeer gewaardeerd, maar de „gevoels mens" in wethouder De Graaff hadden hem vooral de problemen van de wo ningnood zeer doen aantrekken, waarom imen hem deze last niet weer op zijn schouders wilde leggen. Na deze verklaring werden wethouder Schrama en de heer Dekker met 14 van de 15 stemmen gekozen De heer de Graaff kreeg 1 stem terwijl er 1 blanco stem werd uitgebracht. Zowel de heer Fortanier. als Burge meester van der Hoeven dankten de heer de Graaff met hartelijke woorden voor al hetgeen hij in het belang van de gemeente had gedaan. De heer de Graaff voelde zich gedron gen een afscheidwoord' te spreken, waar in hij erop wees, dat hij 2jaar geleden raadslid werd en reeds enkele maanden daarna, zonder dat hij dat gezocht of geambieerd had, zelfs door de omstan digheden gedwongen wethouder was ge worden. VERWONDERD Het leek de heer De Graaf, dat in de politiek niet altijd de kundigste persoon op de plaats waar hij krachtens zijn kennen en kunnen hoorde, geplaatst werd. Zelfs had hij wel eens gedacht, dat de politiek het enige beroep is, waar voor geen opleiding nodig wordt geacht. Na gewezen te hebben op zijn houding als wethouder op het feit, dat hij wel zeker fouten gemaakt zal hebben en op zijn mening, dat 't geen misdaden maar vergissingen waren geweest, zei de scheidende wethouder, dat het vonnis hem wel verwonderd had omdat hij geen grove beleidsfouten gemaakt meende te hebben. Zelfs was tot twee maal toe een minderheidsvoorstel van hem door de raad overgenomen. Spreker eindigde zijn toespraak met te zeggen, dat het hem een grote voldoe ning was. da/t de nieuwe webhouder uit dezelfde fractie kwam als hij en dat het juist de heer Dekker was, die hem op volgde, omdat hij die uditnemender acht te dan zichzelf. Na dankwoorden van de nieuwe wet houders werd overgegaan, tot het benoe men van de leden in de diverse commis sies. De commissie van Bijstand voor Open bare Werken werd.1 als volgt samenge steld: leden: de heren De Graaff, Van der Hulst, Korthals en Pels, plaatsver vangende leden de heren Dirksen Bom- bouts. De Groot en Mol. Commissie voor de bedrijven: leden: de heren Dirksen, Rombouts, Tideman en Van der Werf; plv leden: de heren De Graaf, Van der Hulst, Korthals en Mol. Commissie voor Onderwijs, Culturele en Sociale aangelegenheden: leden: de heren Fortanier De Groot, Mol, en van der Wilde; plv. leden de heren Van der Hulst, Tideman, Pels en Dirksen. Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken: leden: de heren Dirksen, Lamboo, Pels en Tideman: plv. leden de heren van der Wilde, Rom bouts, Van der Werf en De Groot. Commissie voor voorbereiding van de Strafverordeningen: leden: de heren De Gi-oot Lamboo, Mol. en van der Wilde; plv. léden de heren Tideman, Fortanier, Pels en De Graaff. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 2 6©ptemlber Aan voer 92 partijen. Ie soort 2.052.12; 2e soort 1.85—2.04; extra 2.132.36. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 septem ber Groenteveiling:: Bloemkool A (per 100 st.) 1922, idem B 1016; waspcen A export (per kist) 22,20. Idem B ex- Eort 1,601,70, idem binnenland (per 1st) 22.70; selderie (per 100 bos) 3,20 3,30; zaalulen (per kist) 1,401,50; uien (per kist) 2,10 tomaten 2935; sla (per 100 st.) 8—8,40; andijvie 7.80—8.70; prei 1315; groene kool 8. TER AAR. 2 september Groentevei ling: Augurken: fijn 55, fynbasterd 31. alles per kg. Basterd 26,50, grof A 18,10 19,20, graf 1. 12,90, CD 12.50—14,10. E 3.00 alles per 100 kg. WOERDEN, 3 september Aanvoer 216 partijen. Ie kwaliteit 2.062.15; 2e kwaliteit 1.902.05; extra kwaliteit 2.15 2.45. Handel goed. De heer De Groot (WD) herinnerde de voorzitter eraan, dat deze toegezegd had na de installatie van de nieuwe ge meenteraad te zullen overwegen of een Commissie voor de Financiën ingesteld zou moeten worden. De voorzitter be loofde deze kwestie in het college aan hangig te zullen maken. In deze nieuwe raad zijn van de 15 leden 5 nieuwe geïnstalleerd, nl. de he ren H A Korthals (VVD). M. C. Tide man (VVD), Ir. W. C. M. Rombouts (KVP) M. Dirksen en mr. dr. J. P. I. van der Wilde (Prot. Ohr.). LEIDERDORP Keuze wethouders was niet moeilijk Gisteravond vergaderde de Raad voor de eerste maal in nieuwe samenstelling, met een uiterst korte agenda. Burgemeester Van Diepeningen nam eerst van alle raadsleden de eed af, en feliciteerde hen met hun benoeming, zeggende, dat de komende zittingspe riode zeer belangrijk zal zijn, in verband met een eventuele grenswijziging. Daarna werden, nadat de heer Los namens de A.-R. fractie de heer Meer burg (A.R.) kandidaat stelde en de heer Nievaart namens de overige fracties, de heer Broxterman (K.V.P.) de wethouders gekozen. Beide heren werden gekozen. De burgemeester sprak de hoop uit op een prettige samenwerking. De beide nieuwe wethouders zeiden te zullen werken als dienaren der gemeen schap en hoopten op een prettige samen werking. Daar er by de rondvraag niets aan de orde was, sloot de voorzitter de verga dering. Er was bericht van verhindering van de heer Schoppen. DE NIEUWE WETHOUDERS De heer BROXTERMAN werd gebo ren in 1912 te Amsterdam doch ver huisde reeds op jeugdige leeftijd naar Zoeterwoude-dorp. Na het behalen van hetm ulo-diploma trad hy in 1927 in dienst v. d. Haarlemsche Bankvereeni- ging thans De Twentsche Bank te Lei den. Na het verwerven van verschillende diploma's werd hy in 1942 aangesteld tot chef van de afdeling Boekhouding en op 1 januari 1951 volgde zyn benoeming tot Algemeen Procuratiehouder en als zo danig thans belast met de afdeling Kredieten. In het particuliere leven bekleedt de heer Broxterman ook meerdere functies o.a. lid van het R.-K. Kerk- en School bestuur, voorzitter van het Bureau Soci ale Zorg, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis. In september 1949 werd de heer Broxterman in de raad gekozen en bij de verkiezingen in 1953 werd de heer Broxterman reeds aangezocht een wet houderszetel te vervullen. Zijn werk zaamheden dwongen hem toen evenwel hiervan af te zien. De heer C. MEERBURG is 52 jaar en geboren en getogen Leiderdorper. Direct na de lagere schooljaren be gon hij zijn werkzaamheden in de bouw vakken en volgde de Mathesis-opleiding. Dit alles was hem niet vreemd, omdat zijn vader destijds gemeente-opzichter hier ter plaatse was. Thans heeft de heer Meerburg een aannemersbedrijf. Ook is hij lid van de Sociale Raad, tot voor kort secretaris. De Geref. Kerk alhier heeft hy tweemaal gediend als ouderling, in perioden van resp. 4 en 5 jaar. Opnieuw bejaarde man bij Avifauna onder auto Dat de ruim 80-jarige C. van Tol wo nende aan de Groeneweg alhier nog tot de levenden behoort, heeft hij zeker niet aan zich zelf te danken. Veeleer dankt hij dit aan de bestuurder van een be stelauto, die hedenmorgen om half negen, toen de oude man bij Avifauna met zijn rywiel de oversteekplaats op reed, zonder dat hy voldoende acht sloeg op het hem achteropkomende ver keer, zo snel reageerde. Hierdoor reed de bejaarde wielrijder tegen de zijkant van de auto op, inplaats van door de voorzyde gegrepen te worden. De man liet eerst een eveneens uit de richting Alphen komende truck met op legger passeren, waarna hij dacht, dat de weg vrij was. Hij kwam er wonderlijk genoeg nog best af. Dokter Kooten be handelde de hoofdwonde alsook de schaaf- en snijwonden. Zijn fiets werd vernield, terwijl de auto behoorlijk be schadigd werd. Nicolaos Lely overleden OUD-GEZANT VAN GRIEKENLAND (Van onze Haagse redactie) In de ouderdom van 71 jaar overleed te Athene de heer Nicolaos G. Lely, oud-gezant van Griekenland in ons land. Ruim zes jaar heeft de heer Lely zijn land als gezant in Den Haag ver tegenwoordigd. Gedurende die jaren heetf hij door zijn beminnelijkheid vele vrienden gemaakt. Behalve diplomaat was de heer Lely ook schilder en dich ter. Hij maakte indertijd een gedicht over Nederland, dat door M. Nijhoff werd vertaald en dat verscheen in De Gids. OEGSTGEEST Rijkspostspaarbank - In augustus werd ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f. 127375,18 en terugbetaald f.86.758,85. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navluchten) vanaf Essen (Bel gië). Gelost maandag 1.9.58, tijd 11.25 u. met n.o.wind. Afstand ongeveer 74 km. In concours 148 duiven. Aankomst eerste prijsduif 12.40.04 uur; snelheid 983,52 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.51.33 uur, snelheid 869,90 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald; J. P. v. d. Assem 1; P. d'Haene 2, 4,5; Fr. Hendriks 3, 7, 8; F. C. van Heusden 6, 10; P. N. van Wissen 9. WARMOND College B. en W. niet veranderd Onder voorzitterschap van de bur gemeester jhr. mr. L. M. E. von Fi- senne kwam de nieuwe raad der ge meente Warmond gisteravond in open bare vergadering bijeen. Allereerst werden de raadsleden be ëdigd. waarna de voorzitter hen allen van harte verwelkomde, nen wees op het belang van de taak van raadsiid en hij sprak de wens uit dat allen vrucht baar werk zouden verrichten in het be lang van de gemeente. Hierna werden de nieuwe wethouders gekozen. Alles bleef bij het oude want de stemmen vielen op de heren P. F. Vergeer en J. Dekker resp. KVP en Prot. Chr. Gr. Ook tot hen had de voorzitter een woord van felicitatie. Aan de agenda werd toegevoegd de vorming van de diverse commissies. Hierover gingen de fracties eerst even in beraad, waarna de commissies als volgt werden samengesteld. Financiële commissie: J. van Vliet, A. Willemsen, W. K. Heyl. Elektriciteit en gas: J. Dekker. A. Scheepers. V. C. Groenendijk. Waterleiding: P. F. Ver geer. J. van Bladel, Th. Weyers. Wo ningbouw en Uitbreiding: J. Dekker. J. van Vliet. G. v. d. Kroft. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Willemsen voor een speciale com missie te benoemen voor de recreatie. Dit zal in een der volgende vergade ringen worden behandeld. Naar aanleiding van een brief van G S. betreffende een rijwielpad langs 't Swe.vlandt in het ruilverkavelingsplan Ade, merkte de heer Van Vliet op, dat hij de zienswijze van G. S. wel kon delen en dit rijwielpad niet hinderlijk vond voor de watersport. Voorzitter bracht hier tegenin dat de toestand aldaar moreel al alarmerend is en vreesde dat dit nog erger zou worden. Bovendien was hij van mening Evenals in alle andere gemeenten kwam ook de Zoeterwoudse raad in zyn nieuwe samenstelling gisteravond byeen. Alle leden legden in handen van de voorzitter de bij de wet vereiste eden af. De voorzitter sprak hierna een korte installatierede uit. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van de beide wethouders. In de vacature G. P. van Leeuwen werden uitgebracht 13 stemmen, waarvan 12 op de heer P. van Hofwegen en 1 op de heer G. P. van Leeuwen. In d vacature J. M. Kraan werd gekozen de heer J. M. Kraan met 9 stemmen, terwijl 4 stem men werden uitgebracht op de heer G. P. van Leeuwen. Beide heren namen hun benoeming Ploeg, A. H. J. Paardekooper en P. J. aan. De voorzitter wenste de beide wet houders geluk met hun benoeming en wees er op, dat hun een zeer moeilijke tijd te wachten staat in verband mëc de belangrijke vraagstukken, die aan de orde zullen worden gesteld. De voorzitter sprak hierna de schei dende wethouder G. P. van Leeuwen toe en dankte hem voor zyn werk voor de gemeente Wethouder Kraan dankte de raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zei verder, dat de prot.-chr. groep het zeer op prijsstelt, dat ook nu weer een wet houder van hun richting is gekozen. Spreker brengt dank aan oud-wethouder Van Leeuwen voor de prettige samen werking en voor de vriendschap in de afgelopen jaren ondervonden. Weth. Van Leeuwen memoreerde, dat een kleine groep in de K.V.P. bij de verkiezingen een aktie tegen hem heeft gevoerd. Spreker sluit met zijn heen gaan als wethouder een stuk levensge schiedenis af. Spreker zal wel fouten ge maakt hebben, doch wie langs de weg timmert, heeft veel kritiek. Spr. dankte de voorzitter en collega Kraan voor de buitengewone samenwerking. Vervolgens worden de nieuwe commis sieleden benoemd, waarvan het resultaat als volgt is: Waterleidingscommissie: J. van Vliet, C. J. van Leeuwen en J. B. N. v. Diemen. Commissie openbare werken en volks huisvesting: J. van Vliet, J. H. van der A. de Vrind. De nieuw ingestelde commissie voor de financiën: G. P. van Leeuwen, G. P. Koek, C. J. van Leeuwen en L. van der Geest. De ontwerp-verordening op de werk kring en de samenstelling van deze com missie wordt met algemene stemmen vastgesteld. Na ampele discussie werden in de Raad van Bestuur van het Industrie schap De Grote Polder gekozen de heren J. H. van der Ploeg en J. van Vliet. De aftredende leden van het Burger lijk Armbestuur, de heren P. C. Paarde kooper, W. M. van der Salm en J. Schenkeveld werden allen herkozen. Ook de aftredende leden van de Woon ruimte-adviescommissie, t.w. de heren P. Koning. H. J. van Mil, J. H. van der Ploeg, A. M. Schinkel en H. J. M. Sie- verding, werden herkozen. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter nog mede, dat het bouwrijp- maken van het terrein aan de Hoge Ryndyk is gegund aan de firma J. Vis- scher te Leiden voor de som van f 36.700, welk bedrag werd verhoogd met f. 1500. Op het verzoek van de R.-K. Woning bouwvereniging St.-Willibrord, om de rente en aflossing te garanderen van een door haar te sluiten geldlening van f. 15.500 werd gunstig beschikt. Deze lening zal worden aangewend voor het aankopen en plaatsen van lavetmachines en lavetcentrifuges en geisers in de woningen van deze vereniging. Voorzieningen voor weduwen en wezen Wetsontwerp ministerraad voorgelegd (Van onze Haagse redactie) Een ontwerp van wet op de wedu wen- en wezenvoorziening is thans door minister Suurhoff (Sociale Zaken) aan de ministerraad voorgelegd. Het zal echter nog wel enkele maanden duren voor dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Het betreft hier een ingewikkelde materie, die be halve door de ministerraad ook nog door de Raad van State moet worden bestudeerd. Intussen is Sociale Zaken nog bezig met het opstellen van de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de algemene kinderbijslagwet. Het voorlopig verslag over dit wetsont werp werd vier maanden geleden uitge bracht. In politieke kringen is sedert geruime tijd een discussiie gaande over de vraag, welke van deze twee sociale wetten de voorrang moet hebben: algemene kinder bijslagwet of weduwen- en wezenvoor ziening. De socialisten willen de weduwen- en wezenvoorziening prioriteit geven, in K.VP.-kring wil een sterke stroming de algemene kinderbijslag eerst invoeren. Gelijktijdige invoering van beide wetten, zal, gezien de economische situatie, wel niet mogelijk zijn. Kernreactors vormen geen gevaar voor gezondheid Kernreactors leveren in het algemeen geen gevaar op voor de gezondheid, noch van de mensen die er mee werken, noch van hen die in de omgeving ervan wonen. Zelfs bij de weinige ongelukken, die tot nu toe met kernreactors zijn voorgekomen, is van benadeling van de gezondheid van mensen niets gebleken. Dit wordt opgemerkt in rapporten, die vanochtend op de atoomconferentie te Genève zijn uitgebracht over de ge zondsheids- en veiligheidsaspecten van kernreactors. In deze rapporten hebben deskundigen uit Canada. Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten en een vertegenwoordiger van de Wereldge zondheidsorganisatie verslag uitgebracht over de ervaringen, die totnutoe met reactors op het gebied van veiligheid en gezondheid zijn opgedaan. In het Amerikaanse rapport wordt ge zegd, dat de ervaringen zelfs gunstiger zijn dan men redelijkerwijs had kunnen verwachten. Niettemin, aldus het rap port. is het noodzakelijk nauwkeurige plannen op te stellen voor het geval met kernreactors ernstige ongelukken zouden gebeuren. De rapporteurs herinneren in dit verband aan het ongeval met de Engelse reactor in Windscale. Dit voor val wordt ook in het Engelse rapport genoemd. De Engelse rapporteurs zei den, dat het zelfs bij dit ongeval hoogst onwaarschijnlijk is, dat schade is toege bracht aan de gezondheid van personen, hetzij werkzaam bij de reactor, hetzij in de omgeving wonend. OPENBAAR AMBTENARENFORUM. De Bond van Ambtenaren bij Departe menten van Algemeen Bestuur en Hoge Colleges van Staat (de Departements- bond) te 's-Gravenhage, een onafhan kelijke organisatie van ambtenaren, welke via de Centrale van Rijksperso neel is aangesloten bij het Ambtenaren- centrum, houdt op vrijdag 26 september, 's avonds te 20.00 uur, in de Rotonde van de Dierentuin te 's-Gravenhage, een openbaar ambtenarenforum. Op deze bijeenkomst zullen vraagstukken worden behandeld aangaande de algemene rechtspositie van ambtenaren, in het bijzonder op het gebied der salarissen en pensioenen en daarmede samenhan gende problemen. Het forum zal onder leiding staan van dr. P. H. Ritter jr. PRINS BERNHARD INSPECTEERDE SPAHIS. Vele honderden Rotterdammers die zich rond het middaguur op de zon overgoten Coolsingel voor het stadhuis van een plaatsje hadden voorzien, zijn getuige geweest van het inspecteren van een eskadron Algerijnse spahis door Prins Bernliard, die vergezeld werd door Prinses Irene. dat de zwemmers de zeilers hinderden. Ook maakte het voor de zeilers de oever minder aantrekkelijk. De heer Van Vliet meende dat een intensiever verkeer de door voorzitter genoemde toestanden juist zou tegen werken. Hij ziet er bovendien een stuk ontsluiting van de Kagerplassen in. Men besloot de mening van de raad aan G. S. kenbaar te maken. De heer Scheepers had een reactio- nele wijziging ingediend op de laatst gestelde verordening betreffende het overnachten in boten. B. en W. stelden voor deze wijziging niet te accepteren, hetgeen voor de heer Scheepers aan leiding was op te merken, dat hij dacht dat de verordening er was om de jeugd te beschermen, maar dat nu iedereen beschermd scheen te moeten worden. De heer Groenendijk vond de ver ordening ook wel iets te ver gaan, wilde het als nieuw raadslid nog eens nader bestuderen en er later op terug komen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Afscheid N. Melker In tegenwoordigheid van het voltallig administratief personeel der gemeente werd in de raadzaal afscheid genomen van de heer N. Melker, commies ter se cretarie, die in gelijke functie benoemd is op de Provinciale Griffie te Utrecht. De scheidende functionaris werd in har telijke bewoordingen toegesproken door de burgemeester, die de heer Melker prees als een nauwgezet ambtenaar met een grote plichtsbetrachting. De gemeen te-secretaris dankte de heer Melker voor de wyze waarop hij de hem opgedragen taak heeft vervuld en ook hy had de grootste waardering voor de werklust en de ambitie van de scheidende functiona ris. Namens het secretariepersoneel bood spreker de heer Melker enige boekwer ken aan. Nadat nog door een paar an dere collega's het woord was gevoerd dankte de heer Melker de burgemeester, secretaris en andere sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en het aangeboden geschenk. Spreker zeide steeds met groot plezier zijn werk te hebben verricht en aan Warmond zal hij mede vooral gezien de collegialiteit der ambtenaren, de mooiste herinnering be waren. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcel, zn. van H. Dekker en E. A. de Vos; Carolina F. M., dr. van H. H. J. Haverkort en J. Th. H. Deelen. Ondertrouwd: H. M. de Bruin, 24 jr. en W. J. Kool. 25 jr.; L. J. Senile, 23 jr. en J. van der Sleet Getrouwd: W. A. van Belkum, 28 jr. en W. C. M. van Winsen, 25 Jr. Amerika en staking van de kernproeven De Amerikaanse geleerde Libby heeft op de atoomconferentie in Genève me degedeeld, dat zijn land bereid is tot het staken van kernproeven, maar een uit zondering gemaakt wenst te zien voor proeven, die betrekking hebben op het vreedzame gebruik van atoomenergie. Deze proeven zouden dan tevoren aan gekondigd moeten worden. Gesprek bij IJsland „onder zeelieden" In Britse marinekringen te Londen is vandaag medegedeeld, dat een Noors fregat en een Zweedse mijnenveger voor de oostkust van IJsland patrouilleren. De admiraliteit in Londen heeft mee gedeeld, dat de manschappen van twee IJslandse patrouilleschepen „gasten" ge worden zijn van het Britse fregat East bourne na het incident met een Britse treiler. Gisteravond kaartten zij met hun Britse gastheren. Volgens de admirali teit is geen geweld gebruikt tegen de IJslanders. De schipper van de Britse treiler Northern Foam had gisteravond aan zijn reders geseind, dat de IJslan ders met geweld van zijn schip waren verwijderd. De gezagvoerder van het Britse fregat Russell heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan de IJslandse kanonneerboot Albert, zo deelt de Britse admiraliteit nog mee. Hy had thee gedronken met de IJslandse gezagvoerder en beide man nen hadden een vriendschappelijk ge sprek „van zeeman tot zeeman" gehad. Verhoging kosten aanvullende werken By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting 1958 van het Departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Daarin wordt met het oog op de kosten van aanvullende werken voor de gewone dienst een verhoging van f. 43.730.000 voorgesteld. Te „tamme" kritiek De Westberlijnse filmcritici tonen zich niet geheel gelukkig met Charley Chap- lins „Dictator", niét om de daarin op nazi-Duitsland geuite kritiek, maar meer omdat deze kritiek, in Duitse ogen, te „tam" is. „Der Abend" meent, dat de film niet ln de roos schiet. „Men zegt wel, dat een lach kan doden, maar deze film miste het doel." „Nachtdepesche" schrijft: „Er zijn enkele welhaast profetische gedachten in, doch dc fantasie bleef verre achter bij de werkelijkheid". „Morgenpost"Chaplins visioen van een concentratiekamp blijft ver verwij derd van de ontzettende werkelijkheid en wat in werkelijkheid brute beulen waren, ziet men in de film als dikke dorpsagenten. „Der Tag": ,,Hoe ouder deze film wordt, hoe minder grappig hij wordt in Duitse ogen, naarmate de Duitser zich namelijk meer de verschrikkingen van het nazisme realiseert. Van deze, welhaast pedagogische, overwegingen afgezien, prijst men ech ter de film als nog beter en grappiger dan „Gold Rush" AlleenHitler was zo erg, dat hij zich niet laat weglachen. Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana om op woensdag 10 september een bezoek te brengen aan het Ambonezenwoonoord in Vaassen, gem. Epe (Gld.). Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Opnieuw grote sardine-vangsten De twaalf kotters van Ouddorp en Stellendam die ongeveer 2 weken gele den tussen IJmuiden en Egmond een enorme school sardines op de Neder landse kust ontdekten en in één dag de visruimen vol vingen, hebben gistermid dag voor de kust bij Bergen aan Zee opnieuw een school sardines ontdekt. De visserij leverde nog grotere vangsten op dan bij de eerste keer. Vijf trekjes met de netten die slechts niet minuten duurden, leverden 30 ton of 600 kisten sardines op. In één middag werd deze vangst van een halfuur vissen tussen half twaalf smorgens en zes uur smid- dags scheepgehaald. Ook deze sardines zyn door de vissers verkocht aan de vis- meelfabriek te Huizen. Gisteravond zijn de vangsten te IJmuiden gelost in grote treilers, die voor het vervoer naar de vismeelfabriek zorgden. In de afgelopen week hebbben de vissers voortdurend naar de grote school sardines gezocht. Er werden slechts geringe vangsten op die dagen geboekt. Vanmorgen is de kleine vloot weer uitgevaren. BEURSOVERZICHT Teruglopende markt na vaste opening Amsterdam, 3 september Het Damrak zette vandaag, bij de opening van de markt, de vaste stem ming van gisteren voort. Het publiek gaf wederom blijk van belangstelling. Toch bleven de omzetten binnen nauwe grenzen. Tegenover deze geringe vraag was hoegenaamd geen aanbod aanwezig en hierdoor is het verstelbaar, dat de openingskoersen van de meeste inter nationale fondsen vrij belangrijk boven ue vorige slotkoersen lagen. Aandelen Unilever openden op 396. in welke koers het eerste half uur van de beurs- tijd bijna geen verandering kwam. Philips schommelde rond de 325 en Aku's lagen tegen de 205 aan. KLM werd een paar dubbeltjes hoger ge adviseerd. Kon. Olies openden onver anderd op f. 166 20 en vielen vergeleken bij de overige internationale waarden uit de toon. Het fonds lag op deze prijs f. 1.20 beneden pariteit New York. De scheepvaarten waren een tik keltje luier. De vraag van de afgelopen dagen had hier plaats gemaakt voor lichtelijk aanbod; de koersen stelden zich over prijshoudend tot eerder lager vergeleken bij de slotkoersen van giste ren. Van de cultures deden Certificaten Deli het weer bijzonder goed op een prijs van f. 122.90. Toen iedereen dacht dat de beurs in vaste stemming zou sluiten, kwam er plotseling een keer in de markt. De beroepshandel ging tot winstnemingen over, hier en daar gevolgd door enige verkopen van publieke zijde. Dc be haalde koerswinsten gingen volkomen verloren. Tegen sluiting werden Uni levers verhandeld op 392, Philips op 322, beide onveranderd bij gisteren, ter wijl Aku's zelfs nog ruim een punt on der de vorige slotprijs kwamen te lig gen. Kon. Olies daalden tot f. 165.70 en cok de Scheepvaartwaarden kregen het tamelijk hard te verduren, waardoor KPM en Scheepvaart Unie circa 4 pun ten verloren t.a.v. de vorige slotkoers. Ook Deli kon het hoge niveau niet houden en liep terug tot f. 121.50.. Zo eindigde de aanvankelijke vaste beurs in een timide stemming. Gegronde re denen voor deze ommekeer waren niet te verkrijgen. De Staatsfondsen lagen gemakkelijk. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 september Londen 10.5610.56*,New York 3.78*43.78^Montreal 3.88%— 3.88% j Parijs 89.9790.07%; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.24%—90.29% Stockholm 73.12%—173.17%; Zürich 86.53%86.58%; Zürich (vrfje franken) 8834%-8839%; Milaan 60.75%-60 80% Kopenhagen 54.62—54.67; Oslo 52.79%— 52.84%; Wenen 14.58%14.59%; Ankara 3.79%—3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissa bon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 3 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94A 94% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 92 91% Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 94% 93% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 87% B 87% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90 B 90 B Ned. '37 3 89 88% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 60% 60% Indie '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3.... 88% Ned. WH 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 Nat. Handelsbank 88 88% Ned. Handelmy 173 171% Amst. Rubber 67% 67% Deli Mij .en (Ver.) 122.30 121.50 P-A- t 105% 104% Java Cult29 Senembah 89% 88% Vorstenlanden14 1314 AJC.U204% 201% Berkel's Patent (v.) 191% 19114 Calvé Delft cert. 313 3J4 Kon. Pap. v. Gelder i88 188 Hoogovens cert. 334 330 Muller en Co. N3. 317 317 Ned. Kabelfabr277% 275 Philips 322% 322% Philips prefi67I69 H™]ever„ 39214 39114 Wilton Feyenoord 190% Biliton 2de r. 170 I6Q3; Dordtse Olie gew. g84 684% Kon. Petr. (f. 20.—igg 166 80 S-" .(50 20~) 166.30 166 15 Holl Amer Ifjn 139i, 13gs/ Java China Paket 132% i30% 100.80 100.40 Ned Stoomv My. ..144 Kon Paket MU JJJ 141 Stoomvaart Mij Ned ioQ i3qu Nievelt Goudr cert pgj, 127 v Ommeren cert. 93314 932 Kon Rott Lloyd J™,, pg Ned Scheepv Unie 139% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 87 B 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam -37 I-IH 3% 93% 93% 96 B 96 B 93% 93% 85 84% 93% 94 85 85% 84% 85 94 95% 95 95% 95% B 95% 95% 98% 98 L 102% 102% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% 93% A'dam '56 I 2% A'dam'56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dem '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 226% 225% H.B.U. eert207 205 Rott. Bank 200 199 Twentsche Bank 171% 170% Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 Borneo Sum. H. My 46 46 Ned. G. en Sp. fabr. 202 203% Kon. Ned. Grofsm. 102% 103 Internatio 88% 84% Rott. Droogdok My. 510 L 505 B Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 80 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 27,V 82% 60% 46% 60% 43 iV 94 56% 83% 29% 74% 2711 82% 51% 46% 60% 43 A 94% 57% 83% 29% 75% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 2/9 Edelmet Kon. AA 44 Pref. w.a idem 62 HoU. Constructie 432 435 Electrolas B 444 445GB Ing dut v Bouwnyv 140 141 Int Kunststof! Ind 43 42% Leidsch e Wolsplnn 146 150 Sikkens Lakfab '53 470 468 Ver Touwfabrleken 182 185 Wernmk's Betonm 89 89 Van Wyk Textiel 66% 66 3/4 Zaalberg 101 102

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9