Laatste nieuws „Liquiditeits positie van Leiden is belangrijk verbeterd*" Geen Prot. Chr. wethouder meer in het college van B. en W. te Oegstgeest „Uw taak is mooi, doch moeilijk" Grootste partij werd geweerd Dr. K. Simon Thomas (V.V.D.) en J.F.M. 97ste jaargang Woensdag 3 september 1958 Tweede blad no. 29534 Burgemeester tot nieuwe raad: Samenstelling van tal van commissies Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Leidse raad heeft de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de raadsleden erop gewezen, dat hun taak mooi, doch ook uitermate moeilijk is. Mooi, omdat zij uit de eerste hand kennis nemen van de vele problemen, welke inherent zyn aan een gemeentehuishou ding, doch moeilijk, omdat zij zich een inzicht op velerlei terreinen dienen te verwerven, hetgeen tijd en energie kost. Mooi ook, omdat deze taak hen op de schouders is gelegd door de kiesgerechtigde burgers van Leiden, die in hen hun vertrouwen stellen. De vijf fractieleiders. Van links(K.V.P.J. G. Hagens (V.V.D.) naar rechts de heren C. J. Piena 1 P. S. Harmsen (Prot. Chr.) en H. (P.v.d.A.), P. C. ten Broek van Weizen (C.P.N.) I (Foto L.D./Van Vliet) Bouw r.-k. noodkerk begonnen Reeds lang bestaat in de kring van de Leonardusparochie aan de Haagweg het voornemen om in het nieuwe stads gedeelte Leiden Zuid-West (omgeving Vijf Meilaan) te komen tot kerkbouw. Zoals bekend zal, in afwachting van de bouw van een kerk op de hoek van de Boshuizerlaan en de Vijf Meilaan, in deze omgeving een houten noodkerk verrijzen. Gisteren is de eerste paal voor deze noodkerk de grond ingegaan. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat deze „kerk" over circa zes weken in gebruik kan worden genomen. Ds. R. C. Harder 25 jaar predikant Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat onze oud-stadgenoot ds. R. C. Harder van Amsterdam werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken. Ds. Harder werd op 31 oktober 1909 te Amsterdam geboren. Hü bezocht eerst de h.b.s. in de hoofdstad, deed daarna aanvullend staatsexamen en studeerde verder nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1932 zijn kan- Jans Koster en Corrie Schimmel in finale 400 meter vrije slag Zonder moeite en met straatlengten voorsprong hebben de beide Bussumse meisjes Jans Koster en Corrie Schim mel zich hedenmorgen voor de finale van de 400 meter vrije slag dames geplaatst. De Engelse Nancy Ray en de Zweedse Karin Larsson zijn de gevaarlijkste concurrenten, was de Nederlandse deel neemsters voorgehouden. Ray en Larsson ontmoetten elkaar reeds in de eerste se rie, zodat er een mooie gelegenheid was zich op de tijden van deze rivalen te oriënteren. Welnu, erg veel reden om zich ner veus te maken was er niet voor Jans en Corrie, toen deze eerste serie gchter de rug was. De kleine Britse won de race in 5.11.3. en Karin Larsson was tweede met 5.15.9, de anderen kwamen er nau- Nadat spreker gewezen had op het be langrijke werk in de commissies, vroeg hij speciaal aandacht voor de financiën. In juni jj. hebben burgemeester en wethouders, aldus de burgemeester, aan de leden, die toen deel uitmaakten van dc raad, medegedeeld, dat de behande ling van de gemeentebegroting voor 1959 zou worden opgeschort in afwachting van de plannen van de regering omtrent een nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Ook de om standigheid, dat een vrij sterk vernieuw de raad deze begroting zou gaan behan delen, speelde bij deze beslissing een rol. Het college kon toen nog niet vermoe den, dat nog een andere reden een uit stel van behandeling van deze begroting gewenst, zo niet noodzakelijk zou maken, namely k het plotselinge aftreden van de wethouder van Financiën als gevolg van zijn benoeming tot lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Op dit ogenblik is omtrent de noodza kelijke nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten tot mijn teleurstelling, aldus spreker, nog niets bekend gemaakt. De oorzaak van het uitblijven van deze voorschriften zal wel mede moeten wor den gezocht in de budgettaire moeilijk heden, waarmede de regering ongetwij feld te kampen heeft. Nu de regering, langer dan voor een goed en verantwoord bestuur van de ge meente nodig is, blijft wachten met het aanbieden aan de Staten-Generaal van een ontwerp van wet, rijst de vraag, of deze omstandigheid nog langer kan die nen als een argument om de aanbieding van de begroting uit te stellen. De be antwoording van deze vraag zal een van de eerste taken zijn van het nieuwe colle ge van burgemeester en wethouders. De vijfde wethouderszetel Bij de behandeling van het voorstel van de heer J. G. Hagens (WD) om aan Ged. Staten van Zuid-Holland toe stemming te vragen het aantal wet houders in Leiden van vier op vijf te brengen, merkte de fractievoorzitter van de P. v. d. A., de heer C. J. Piena op, dat het hem begrijpelijk voorkomt, dat de VVD, welke thans vijf zetels in de raad bezet, nu mede verantwoordelijkheid wil dragen in het college van B. en W. Hoewel spreker zich niet tegen het voorstel-Hagens zal verzetten, vraagt hij zich af of de tijd van indiening wel juist is gekozen. Indien het inwonertal van Leiden over enige tyd de 100.000 overschrijdt, kan men automatisch over gaan tot het benoemen van een vijfde wethouder, terwijl dan altijd nog gedis cussieerd kan worden over een zesde. Spreker verwacht, dat bij een eventuele benoeming van een vyfde wethouder, vooraf een overleg op brede basis zal plaatsvinden. De heer Woudstra (Prot. Chr.) was van oordeel, dat het thans slechts gaat over een voorstel om het aantal wet houders van vier op vijf te brengen. Het punt van het aanvaarden van medeverantwoordelijkheid is thans niet aan de orde. De heer Hagens, die er zich over ver heugde, dat zijn voorstel zo veel instem ming in de raad vindt, gaf de raad de verzekering, dat vanzelfsprekend over de bezetting van deze plaats een breed overleg zal plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand augustus zijn de volgende voorwerpen gevonden, kinderschoenen, damesschoenen, meetlint, damestasje, kinderrubberlaarzen, portemonnee, sjaal, lap stof, bankbiljetten, rozenkrans, pakje inh. herenondergoed, étui inh. foto's, he renregenjas, kinderjack, broodmes, arm band, slipover, vulpen, autostep, munt biljetten, regenkapje, damespolshorloge, regencape, bromfietsjekker, tennisracket, portefeuille, aktentas, hondenhalsband, muts, houten balk, snelbinder, zonne bril, regenbroek, jackje, trui, knipbeursje, kinderjasje, damesvest, schildpad, wan delwagentje, japon, boek, steunzool, bak- kersmand, obligatie, reservewiel, wiel dop auto, manuscript biologie, rijwiel- tasje, damespantoffels, agenda, ijzeren staaf, speelgoedvliegtuigjes, baal zeme len, dameshoed, militaire baret, badtas, bril. paraplu, geldsbedrag, sleutels. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. DURE „TUINLIEDEN". Bij de politie zijn klachten binnenge komen over het optreden van twee in gezetenen uit Haarlem, die met een vrachtauto, beladen met tuinaarde, langs de huizen venten en daarbij tevens aan bieden om de tuin op te knappen. Bei den zijn zeer opdringerig en vragen na afloop van de werkzaamheden, welke veelal maar matig zijn, meer geld dan aanvankelijk was afgesproken. Men zy dus gewaarschuwd! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robertus Framciscus, zm. van W. A. Bergers en C. M. Peter; Johannes Lauren- tius Maria, zn. van F. van Kan en J. C. M. Kouwenhoven; Fennechlena Emma, dr. van G. Kruyswyk en M. H. Hooljsma; Hendrik, zn. van H. van Voorthuijzen en A. de Jong; Catrina Johanna, dr. van J. P Ouwerkerk en C. J. van der Voort; Ma rianne, dr van J. Kamerman en A. van der Helden; Johannes Petrus, zn. van P. de Groot en C. M. J. Ouwerkerk; Marlnus Gerardus, zn. van G M. de Bruin en C. Tannenbaum; Samuel, zn. van S. van der Meij en G. van Vliet; Monica Lucia Maria dr. van P A. J. Schamper en M. A. van Berge Henegouwen. OVERLEDEN N. Visser. 76 jr., man; J. van Dufyn, 66 jr., man; J. C. C. Sassen. 64 Jr., man; p. T. M. de Keljzer, 59 Jr., vrouw. MOEILIJKE VRAAGGSTUKKEN Intussen mag reeds thans wel worden opgemerkt, dat althans de liquiditeits positie van de gemeente gedurende de laatste kwartalen op waarlyk verheugen de wyze is verbeterd. Deze verbetering is mede het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende de, laatste maanden geld leningen zijn ontvangen voor de uitvoe ring van kapitaalswerken, die nog moe ten worden aangevangen of van welke dc uitvoering juist is begonnen. In dit verband doet zich de merkwaardige om standigheid voor, dat de investering reeds is goedgekeurd terwijl thans de dekking voor de rente- en afschrijvings last niet aanwezig is. Of de budgettaire positie, wanneer straks de wettelijke re geling omtrent de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal zyn tot stand gekomen, zodanig zal zijn ver beterd, dat dekking voor de bedoelde las ten zal kunnen worden gevonden, zal moeten worden afgewacht. Reden om ten aanzien van het budget optimistisch te zijn, is er thans stellig niet, zodat in het bijzonder ten aanzien van de finan ciën moeilijke vraagstukken tot een op lossing zullen moeten worden gebracht. De burgemeester sprak tenslotte de wens uit, dat de raad in de thans aan gevangen zittingsperiode veel vruchtbaar werk in het belang van de gemeente en haar ingezeténen zal mogen verrichten en dat de leden over vier jaren met ge noegen mogen terugzien op een zegen rijke zittingsperiode. Moge God U op Uw arbeid Zijn zegen geven! SAMENSTELLING COMMISSIES De samenstelling van de diverse raads commissies, die na de verkiezing van de wethouders aan de orde werd gesteld, vergde hierna veel tyd. Zij werden als volgt samengesteld: Commissie Strafverordeningen: M. v. Aken, mr. C. J. Woudstra, mr. J. van de Poel en mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon; Commissie Financiën: S. Sannes, mr. dr. H. D. M. Knol, J. W. J. Wiertz en J. G. Hagens: Commissie Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst: prof. dr J. Goslings, mr. C. J. Woudstra, H. M. J. W. J. Kortmann en mr. F. Por- theine; Commissie Endegeest: mevr. G. A. Spierenburg-Beekhuizen, mr. C. J. Woudstra, H. M. J. W. J. Kortmann en mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon; Commissie Markt- en Havendienst: M. Sommeling, L. Questroo, J. C. J. Lam- bermont en dr. J. P. Duyverman; Com missie Onderwijs: H. Zunderman, P. S. Harmsen, J. W. J. Wiertz en mr. J. Drij- ber; Commissie Slachthuis: C. F. Lardee J. G. Lamers, P. C. A. ten Broek en dr. J. P. Duyverman; Commissie Openbare Werken: dr. J. Winsemius, J. van Iter- son, P. C. A. ten Broek en J. G. Hagens; Commissie Personeelszaken: M. Somme ling, B. de Kier, K. F. de Bree en mr. F. Portheine; Commissie Sociale Zaken: C. Piena, J. G. Lamers, K. F. de Bree en mr. F. Portheine; Commissie Lichtfa brieken: W. G. den Dubbelden, B. de Kier, A. van Dijk en dr. J. P. Duyver man; Commissie Dienst Kasbeheer en Kredietwezen: mej. A. C. Bekker, mr. dr. H. D. M. Knol, J. C. J. Lambermont en mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon; Commissie Sport- en Jeugdzaken: H. Zunderman, L. Questroo, mr. J. van de Poel en mr. J. Drijber; Commissie voor de Rekeningen: S. Sannes, mr. dr. H. D. M Knol en P. S. Harmsen; als voorzit- tei mr. dr. H. D. M. Knol, J. W. J. Wiertz en J. G. Hagens; Commissie La kenhal: mej. A. J. van Nienes, mr. dr. H D. M. Knol en K. F. de Bree; Com missie Oud-Archief: M. van Aken. mr. dr H. D. M. Knol en mr. J. van de Poel; Verkeerscommissie: mej. A. J. van Nie nes, J. van Iterson, .H. M. J. W. J. Kort mann en mr. J. Drijber. Ledien van de Commissie» voor het Ste delijk Museum „De Lakenhal" buiten de raad: prof. dr. J. M. van Bemmelen, dr J. Keuning, P. Herfst en ir.,H. A. van Oerle; leden van de Commissie voor het Oud-Archief buiten de raad: W. F van der Burgh prof. mr. H. F. W. D. Fischer en M. P. 'F. Meyer. Leden van de Commissie van Advies 'betreffende de dienst voor Sociale Zaken buiten de raad: mevr. F. W. Singerhng- Stokhuijzen. G. F. E. Kiers. mevr. C. Up- hoff-Visser mevr T. van Zonneveld-van der Lecq. J. Blok en prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma; leden van de Commis sie van Advies in Culturele Zaken: H. Zunderman, ir. H. van Oerle. J. C. Bar telsman, prof mr. H. F. W. D. Fischer, H. van Woudenberg, mevr. mr. B. G. von Meyenfeldit-Bakker, mevr. J. Hage- man-Verhagen Th. Scholte, A. J. van der Pompe W H. Tweeihuysen en C. de Kemp: ledèn van het College van Cura toren van het Gymnasium: prof. dr. H. F. W. D. Fischer, mevr. C. G. de Jager- Galavazi, prof. dr P. Th. Oosterhioff, prof. dr. P H. van' Laer, prof. dr. J. H. Waszink eii ds. D J. Vossers; leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onder wijs: dr K. Reitsma mr. C. J. Woud stra mevr. S. J. Schaper-Beukema, mevr. A. A. C. M. Huizinga-Sohölvinök, pref dr. H. C. van de Hulst en mevr. J. W. Vogelenzang-Smit. Het nieuwe college van B. en W. Van links naar rechts de heren S. M. Stolp (financiën)A. J. Jonge- leen (openbare werkenC. van Schaik (onderwijs)jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. J. Bool en S. Menken (sociale zaken). (Foto L.D./Van Vliet) didaatsexamen deed. Nadat kand. Har der kort daarna door de classis Am sterdam was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken werd hij op 3 september van het daaropvolgend jaar (1933) door wylen dr. D. K. Wielenga te Bandoeng op Java in het ambt be vestigd. Na zijn terugkeer in Nederland werd de jubilaris op 25 mei 1939 beves tigd als predikant van de Geref. Kerk van Leiden, waar hem was opgedragen de arbeid onder de hier te lande stu- derende Oosterlingen. Daarna heeft ds. Harder van 1946 tot 1949 nog ruim drie jaar de Geref. Kerk van Wageningen gediend als studenten-predikant en op 1 juli 1949 werd hij bevestigd als pre dikant van de Geref. Kerk van Amster dam. Sinds 1 september van het vorige jaar is de jubilaris directeur van de Gereformeerde Opleidingsschool voor Maatschappelijk Werk „De Nijenburgh" te Baarn. Ds. Harder maakt deel uit van ver schillende commissies voor maatschap pelijk werk in Nederland en verder is hij lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Gereformeerde Sociale Arbeid (G.S.A.). Het ligt niet in de bedoeling van ds. Harder om een herdenkingsrede uit te spreken en verder zal hij ook niet reci- piëren. Afscheid, bevestiging en intrede ds. H. Bouter Ds. H. Bouter zal zondagavond 7 sep- tember om zes uur afscheid nemen van de hervormde gemeente van Stavenisse op het eiland Tholen en veertien dagen later n.l. zondagavond 21 september om zeven uur, na 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. T. D. v. Soest uit Rijnsaterwoude, zijn intrede doen als 1 predikant van de Leidse hervormde ge- 1 meente, waar hij beroepen is in de vacature van dr. N. Kleermaker. De be vestiging en de intrede vinden in de Pieterskerk plaats. Ds. Bouter werd op 3 februari 1928 te Groot Ammers geboren. Hij bezocht eerst de H.B.S. te Gouda, deed daarna aanvullend staatsexamen en studeerde verder nog aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1951 zijn kandi daats- en een jaar later zyn kerkelijk examen deed. Nadat kand. Bouter eerst van oktober 1952 tot februari 1953 on geveer vier maanden leervicaris te Delft was geweest en hij in juli 1953 na een te Rotterdam gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 11 ok tober van datzelfde jaar door ds. D. J. van Dijk van Nieuwerkerk aan den IJssel, toen nog predikant te Sint-Anna- land op Tholen. te Stavenisse in het ambt bevestigd. Jubileum E. Nolles De heer E. Nolles, administratief amb tenaar by de S.L.F., herdacht gisteren het feit. dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij dit energiebedrijf. In de directiekamer van de Lichtfa brieken getuigde de directeur, ir. Y. Ykema. van zijn waardering voor de heer Nolles. die zich gedurende een lange reeks van jaren een uitstekende kracht heeft betoond en, als meterop- nemer begonnen, zich tot administra tief ambtenaar bij de magazijncontrole heeft opgewerkt. De directeur wenste de heer Nolles geluk met zijn jubileum en sprak de beste wensen uit voor de res terende jaren. Spreker overhandigde de oorkonde en de gratificatie van het ge- meentebestuur. De directe chef van de Jubilaris, de heer Van Heusden, sprak eveneens zyn waardering uit voor de wijze, waarop de heer Nolles zyn taak opvat en daar bij een aangename sfeer weet te schep pen onder zijn collega's. Namens de personeelsvereniging werd een aandenken aan deze dag aangebo den. Op de afdeling van de jubilaris sprak de heer Van Katwijk namens zijn naas te collega's de heer Nolles hartelijk toe en liet dit vergezeld gaan van enige geschenken. De heer Nolles dankte allen hartelijk voor de vriendelijke woorden en de aan geboden attenties. Gistermiddag is een 13-jarige wiel rijder uit de Rijndijkstraat in de Rem- brandtstraat aangereden door twee on bekend gebleven wielrijders. De jonge brak zyn linkerarm en liep enkele schaafwonden op. welijks aan te pas. Daarop staxtte Jans Koster tegen o.a. de Hongaarse Frank en de tweede En gelse zwemster Elsbeth Ferguson. In hoog tempo maar toch met een rustige slag, waarin lang niet alle krachten wer den aangesproken, draaide de Gooi- zwemster haar banen met een steeds groeiende voorsprong op de rest van het veld. De 100 meter gong in 1.09.5 en de 200 meiter in 2.28.-. Toen Jans in de uit stekende tijd van 5.05.2 als eerste aan tikte, had zij een voorsprong van zeker 15 meter. Corrie Schimmel, die na haar club genote aan de beurt was, was kennelijk verheugd met de fraaie prestatie van Jans Koster. „Waf zij kan, kan ik ook", dacht zij en in de baan naast de Russin Voog trok zij er onmiddellijk met haar verre van fraaie, maar effectieve korte armslag tussen uit. Ook voor Corrie Schimmel werd' het een overwinning met meters voorsprong, maar toch was haar tijd 5.12.1, minder snel dus dan die van de nieuwe Britse recordhoud ster Ray. een kleine teleurstelling. Jaap de Jong heeft zich op de rugslag niet kunnen plaatsen bij de laatste acht. Met 0,2 sec achterstand op de Hongaar Muller in werkelijkheid was het ver schil nog geen vingerlengte werd hij in de eerste serie vierde in 1.07.4 Op de eerste baan trok hij uitstekend mee met de Rus Barbier, de snelle Ita liaan Elsa en de Hongaar Muller en toen Barbier en Elsa na het keerpunt het tempo verhoogden, bleef de Leeuw ardenaar eon hoofdlengte voorsprong op Muller behouden. Tot tien meter voor het einde leek een derde plaats zeker, maar toen prong Muller ineens naast hem om met het kleinst mogelijke ver schil als derde aan te tikken. Barbier en de prachtig zwemmende Fransman Ohristophe, de Europese recordhouder, wonnen hun series beiden in een nieuwe recordtijd voor de Europese kampioen schappen: 1.04.5. t Koffie en knakworst J halverv ?ge de maan Een dame uit Echterbrug (Fries land) ziet zakelijk wat in de ruim tevaart! Er is de laatste tijd veel gesproken over plannen om op het traject aarde-maan een tussensta tion te vestigen. „Ik zag daar direct mogelijkheden in, zo schreef nu deze dame uit Echterbrug. Ik stel voor, dit tussenstation in ieder geval zo groot te maken, dat er ruimte overblijft voor een snackbar of iets van dien aard, die dan gaarne door mij geëxploiteerd zal worden. Hoe kort dit traject in men uit gedrukt ook mag zijn, de raket reizigers zullen zich natuurlijk gaarne even verpozen onder het genot van een sterke kop koffie met een knakworstje. De stand van de snackbar zal uiteraard zo gekozen moeten zijn „dat men een mooi uitzicht heeft op de verschillende omringende planeten" zo besloot deze dame. JUBILEUM TH. J. BRUGMAN De heer Th. J. Brugman, chef van de technische administratie van de Ste delijke Lichtfabrieken, heeft zijn veer tig-jarig jubileum bU deze fabrieken in stilte gevierd. DUIVENSPORT P.V. „De Rijnklievers" hield haar eerste concours met oude en jonge dui ven vanaf Essen, afstand 78 km. Ir. concours waren 361 duiven, welke maandag om 11.45 uur met oostenwind werden gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 12.47.05 uur met een snelheid van 1253 meter per minuut, de laatste prijswin naar om 12.59 40 uur met 1089.82 meter per minuut. Uitslag: Chr. v. d. Pluvm 1. 6. 10; P. Belt 2; C. de Ridder 3. J. Fisseur__4; M. Jongeleen 5; M Reierse 7; V." oogervorst 8 en A. v. d. Dop 9. Steenmetser (K.V.P.) tot wethouder benoemd Nadat de nieuw benoemde leden van de raad te Oegstgeest met een persoonlijk woord door de voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff, waren gelukgewenst en de taak en werkwijze van de raad in het licht waren gesteld en gewag werd gemaakt van de zorgen inzake de dreigende grenswijzigingen, werd de verkiezing van twee wethouders aan de orde gesteld. Alvorens daartoe werd overgegaan maakte de heer J. G. Bergmeijer (KVP) gewag van een publikatie in ons blad inzake de verkiezing van drie wethou ders, welk bericht hij onvolledig noem de. Hij zou inderdaad met dit voorstel zijn gekomen, doch de Prot. Chr.-fractie had vorige week medegedeeld haar medewerking daaraan te onthouden, hetgeen hem speet, omdat hij van me ning was, dat gelet op enkele belang rijke taken, G.S. wel bereid zouden zijn tot goedkeuring van een derde wethou dersplaats, vooral wanneer de gehele raad daarom zou hebben verzocht. Als wethouders werden gekozen dr. K. Simon Thomas (VVD) en de heer J. F. M. Steenmetser (KVP). Zij kregen elk 10 stemmen. Op de heer J. den Ouden (Prot. Chr.) werden 5 stemmen uitge bracht. Onmiddellijk na deze verkiezing legde de voorzitter van de Prot. Chr. raads fractie, de heer N. van Weizen. onder staande verklaring af: GROOTSTE PARTIJ HEEFT GEEN WETHOUDER „Naar aanleiding van het resultaat van de zo juist gehouden stemming voor twee wethoudersplaatsen tijdens de komende zittingsperiode, wil ik namens de Prot. Chr.-fractie tot uit drukking brengen, dat dit resultaat zeer door ons wordt betreurd. Er is hierdoor gebroken met een naar onze mening goede gewoonte, dat de christelijke partijen een stem hebben in het dagelijks bestuur der gemeente, vooral als men daarby bedenkt, dat deze partyen nog steeds het grootste aantal kiezers in onze gemeente heb ben. Het zal o.i. op velen een eigenaardige indruk maken, dat 5 stemmen niets op brengen. Een dergelijke gang van zaken zal toch wel weinigen kunnen bevredi gen. Thans is de positie van onze fractie, die ondanks hardnekkige misverstanden toch werkelijk als één fractie moet worden beschouwd, anders geworden dan voorheen het geval was. Door de huidige samenstelling van het College van B. en W. zal onzerzijds ten aanzien van alle voorstellen van principiële aard, bijzondere waakzaam heid aan de dag moeten worden gelegd, ten einde zo goed mogelijk op de bres te kunnen staan van onze beginselen". Hierna wendde de voorzitter zich tot de heer J. den Ouden, die niet meer in het College van B. en W. terugkeert. Na een 31-jarig raadslidmaatschap, waar van hij 6¥> jaar optrad als wethouder, zal dit voor hem ongetwijfeld, aldus spreker, teleurstellend zijn, doch in de politiek zijn dit soort risico's te ver wachten. Hij sprak zijn grote waarde ring uit over het werk door de heer Den Ouden verricht. Vooral waren opgeval len diens zakelijkheid en besluitvaar digheid. De heer Den Ouden verklaarde niet ongevoelig te kunnen zijn voor het resultaat der verkiezing, vooral na de woorden van waardering door de voor zitter tot hem gericht. Met woorden van dank aan de voorzitter, de gemeen tesecretaris en de ambtenaren, besloot hij zijn met applaus onderstreepte toe spraak. De heren dr. K. Simon Thomas en J. F. M. Steenmetser werden met een kort woord door de voorzitter ver welkomd. COMMISSIES In de commissie voor openbare wer ken werden gekozen de heren P. v. Nieuwkoop (Prot. Chr.), K. Veen (P. v. d. A.) en P. H. M. S. v. d. Voort (KVP). In de commissie voor financiën en on derwijs kregen zitting de heren mr. J. IG. Bergmeijer (KVP), mr. M. A. V. Slingenberg (WD) en N. v. Weizen (Prot. Chr.). Gekozen werden in de commissie voor georganiseerd overlegmevr. P. H. Smits- Witvliet (VVD), mevr. G. Kramersde Vlaming Pleysier (P. v. d. A.), P. v. d. Hulst (KVP) en G. Blansjaar (Prot. Chr.). De plaatsvervangende leden zijn: mr. A. A. V. Slingenberg (WD), K. Veen (P. v. d. A.), J. den Ouden (Prot. Chr.) en P. H. M. S. v. d. Voort (KVP). In de commissie voor overbruggings uitkeringen aan pachters van gemeen te-eigendommen werden gekozen mevr. P. H. SmitsWitvliet en de heren J. den Ouden en P. v. d. Hulst. Tenslotte de commissie van advies in zake de Woonteruimtewet! De samen stelling daarvan is: D. M. van Nes, mevr. G. Bouma—Voetberg, G. Blans jaar, mevr. G. Kramers en J. J. Thorn. Hiermede was een einde gekomen aan een lange reeks van stemmingen, waar na de agendapunten aan de orde kwa men, zoals deze door ons waren gepu bliceerd. Inzake het uitbaggeren van de Pastoorswatering werd door enkele leden de wens geuit, ook het gedeelte langs de Rijnzichtweg uit te diepen, terwijl de heer P. v. d. Hulst het be rekende bedrag van f. 17.500 zeer hoog vond. TRAM IN 1960 NOG NIET WEG? De voorzitter deelde mede, dat reeds een begin van onderhandeling is ge maakt om het deel langs de Rijnzicht weg gedempt te krijgen. Mr. Slingen berg verbaasde zich bij de behandeling van het punt over de verbetering van de Rijnsburgerweg erover, dat verwacht werd, dat de tram in 1960 nog niet verdwenen zal zijn. Wie houdt dit tegen was zijn vraag, die niet ten volle kon worden beantwoord, omdat dit voorna melijk een aangelegenheid is, die de N.Z.H.V.M. aangaat. De rondvraag bepaalde zich tot en kele woorden, gesproken door de nieuwe leden. De heer Steenmetser verklaarde als wethouder te zullen waken tegen onbillijkheden en onderdrukking van minderheden. Hij hoopt zich in dienst te kunnen stellen van de rechtvaardig heid. De heer M. v. d. Voet betreurde het, dat hij in de eerste raadszitting de desillusie moest beleven, dat aan een welhaast eeuwenoude traditie n.l. ver tegenwoordiging door de Prot. Chr. partijen in het dagelijks bestuur, een einde was gekomen. Ook mevr. G. Kramers en de heer G. Macovich dankten voor de tot hen ge richte woorden aan het begin der ver gadering.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3