GEEN SLIJTAGE mm Esso Enorme politiemacht in Londen nam gisteravond heft in handen Dulles naar Eisenhower voor overleg over het Verre Oosten Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 Engeland zit nu met de gevolgen van te gemakkelijke toelating van vreemdelingen (Van onze Londense correspondent) Voor de vierde maal is het gisteravond in Londen tot gewelddadigheden tegen de gekleurde bevolking gekomen: 58 personen werden gearresteerd, totnutoe het grootste aantal. De gebeurtenissen waren even weerzinwekkend als de vooraf gaande dagen, maar het aantal incidenten was kleiner. Talryke personen hielden zich aan de raad van de autoriteiten om van de straat weg te blijven. Er was een enorme politiemacht op de been. Tientallen auto's werden aangehouden en doorzocht. Teddyboys werden omsingeld en een enorme wapenbuit bestaande uit flessen, yzeren staven en fietskettingen werd door de politie verzameld. De hoofd commissaris van de Londense politie was persoonlijk aanwezig, terwyl hij een rondtocht maakte, kwam het voor het clubgebouw voor kleurlingen tot een veld slag van meer dan honderd personen, waarbij met melkflessen en benzinebommen werd gegooid. Politie en brandweer grepen in. Butler, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, zou vandaag zjjn vakantie onderbreken en naar Londen terugkeren om maatregelen te beramen in verband met de onhoudbaar geworden situatie. Voor Engeland staat veel op het spel Voor Engeland staat hier veel, zo niet alles op het spel. Immers, het Britse Gemenebest van 600 miljoen mensen bestaat in meerderheid uit gekleurde rassen, welke uiterst gevoelig zijn voor schanddaden zoals deze in de afgelopen dagen in Londen zijn gepleegd. Er gaan thans stemmen op dat personen uit de landen van het Gemenebest, hoe ook hun kleur mag zyn, alleen tot Engeland zullen mogen worden toegelaten, indien er een betrekking en een woning op hen wacht. Engeland is het enige lid van het Britse Gemenebest, dat onbe perkte en onvoorwaardelijke immigratie uit de andere hiei'toe behorende landen toestaat, een politiek welke volgens sommigen, gezien de woningnood en de toenemende werkloosheid, zou hebben gefaald. Niet vergeten mag worden, dat de meerderheid van de gekleurde immi granten uit fatsoenlijke lieden bestaat, welke belangrijk en dringend noodzake lijk werk verrichten bij openbare dien sten, welke totdusver met een tekort aan personeel hebben te kampen. Maar velen komen naar Engeland zonder op de hoogte te zijn van de omstandig heden, welke zij meestal te rooskleurig hadden afgeschilderd. Voorlichting over Engeland schiet op dit punt schrome lijk tekort. Hierdoor zijn al jarenlang moeilijkheden ontstaan. Onvermijdelijk was het, gezien de vrijheid van vesti- Clinton deed het nu heter dan in 1956 Te Clinton in de Amerikaanse staat Tennessee is gisteren het nieuwe schooljaar rustig begonnen: 10 neger jongens en negermeisjes konden onge hinderd de middelbare school betreden, in tegenstelling tot twee jaar geleden toen er ongeregeldheden ontstonden naar aanleiding van de opheffing van de rassenscheiding op scholen en staats- troepen moesten ingrijpen. In het nabijgelegen Oak Ridge zijn 80 negers tezamen met ongeveer 2.200 blanken naar school gegaan. Ook hier zijn geen incidenten geweest. Twee steden in Virginia, die bij de integratie zijn betrokken, Charlottes ville en Norfolk, hebben het begin van de scholen tot 22 september uitgesteld. In een derde plaats in Virgina, Alexan dria, zal een rechter vermoedelijk bin nenkort beslissen wie van de 30 neger leerlingen op de school moet worden toegelaten. Het schoolbestuur heeft de opening van de school uitgesteld totdat de beslissing genomen is. Natsir, Sjafroeddin en Harahap „niet schuldig?" De Masjoemi, de grootste islametische partij in Indonesië, heeft bekendge maakt, dat de leiders van deze partij, die zich bij de opstandelingen in Mid- den-Sumatra hadden aangesloten, niet als lid van de Masjoemi zullen worden geschorst. Het bestuurslid Kasman Singodimed- jo, die dit mededeelde, zeide, dat Sjafroeddin Prawiranegara (de pre mier van de zgn. „revolutionaire rege ring" en oud-gouverneur van de Bank Indonesia), Boerhanoeddin Harahap (minister van de „revolutionaire rege ring), en Moh. Natsir (voorzitter van de Masjoemi en oud-premier) „niet schuldig" zijn. Als zij schuldig zouden worden ver klaard, zou de Centrale regering even eens schuldig moeten worden verklaard, daar de opstand een gevolg is geweest van de houding der Centrale regering. De heer Kasman herhaalde nog eens het standpunt van de leiders der Masjoemi, dat het tegenwoordige kabi net, evenals president Soekarno's Natio nale Raad en het plan van de president voor een geleide democratie „ongrond wettig" zijn. Volgens de heer Kasman was Natsir naar Midden-Sumatra vertrokken, „om dat de Centrale regering zijn veiligheid niet kon garanderen". ging in Engeland voor iedereen, die Brits onderdaan is, dat ongewenste ele menten mee kwamen. De Engelse rege ring bezit geen macht om deze uit het land te zetten. Andere leden van het Gemenebest kunnen dat wel doen met Engelsen, die zich misdragen! Het pro bleem is niet nieuw, maar de regering heeft de dingen te lang op hun beloop gelaten. Als zij nu maatregelen treft, is het beschamend dat dit gebeurt onder druk van het uitvaagsel, dat Engelands goede naam overal ter wereld dreigt te besmeuren. Veertig militairen beloond met bier Zij zochten oude dame 40 militairen en twee Rijkspolitieman nen hebben gisteren de bossen by het gehucht Rozendaal nabij Arnhem afge zocht naar de 71-jarige mevrouw Kra mer, die sinds maandagavond 10 uur zoek was. De postcommandant van de Rijks politie te Rozendaal, opperwachtmeester Oosterbroek, kreeg 's avonds bericht dat de bejaarde dame niet in het rusthuis „Kasteel Rozendaal" was teruggekeerd van een wandeling in de bossen. De heer Oosterbroek en een wacht meester zochten daarop gedurende de gehele nacht in de bossen, doch onver- richterzake. Op hun verzoek kregen zy gisteren door bemiddeling van de bur gemeester van Arnhem steun van 40 militairen van het regiment Van Heutsz uit de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem en de dame werd gistermiddag omstreeks half vijf gevonden. De eigenaar van de bossen, W. F. T. baron van Pallandt, trakteerde daarop het legertje zoekers op een potje bier. Hengelo viert feest! (Speciale berichtgeving) Hengelo is gisteravond op groot scheepse wyze begonnen met de viering van de wederopbouw van deze in de oorlog zwaar gehavende stad. De gehele verdere week zullen er iedere avond evenementen plaats vinden op het nieuwe Marktplein, dat gisteravond door ir. J. B. H. Witte, minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, is ge opend. De gehele binnenstad is versierd en 's avonds geïllumineerd. Amerikaans plan voor het verkennen en het vreedzaam gebruik van de ruimte De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, vliegt morgen naar Newport, op Rhode Island, om aldaar met president Eisenhower te beraadslagen over de toestand in het Verre Oosten, die tevoren, na een bespre king van Dulles met de Amerikaanse stafchefs, door het ministerie van Buiten landse Zaken als „ernstig" was beschreven. Het „State Department" (Buitenlandse Zaken) had hieraan toegevoegd, dat deze ernstige toestand was ontstaan door het aanhoudend gebruik van geweld door de Chinese communisten in het gebied rondom Straat Formosa. President Eisenhower vertoeft met vakantie in Newport. Kroesjtsjef over de samenwerking VS „De bewapeningswedloop is een eco nomische last waarvan die Sovjet-Unie gaarne zou zijn ontheven", heefit pre mier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie in een gesprek met een Amerikaanse in dustrieel gezegd. Hy voegde daaraan toe. dat hy graag een bezoek aan Amerika zou brengen. Als Amerika en Rusland tot overeenstemming zouden kunnen ko men, zouden vele wereldproblemen zijn opgelost. Kroesjtsjef betreurt wat hij noemde „de vijandige houding" van het „State department" jegens zym land. De V.S. hebben voorgesteld op de ko mende zitting van de Algemene Verga dering van de V.N. een program voor internationale samenwerking by heit verkennen en het vreedzaam gebruik van de ruimte te bespreken. Zoals bekend be gint de zitting van de Algemene Verga dering op 16 dezer. De permanente vertegenwoordiger van de V.S. by de volkeren-organisatie, Ca bot Lodge, zegt in een schrijven dat zyn verzoek om plaatsing van dat punt op de agenda begeleidde dat de mogelijk heden om de ruimte voor destructieve doeleinden te gebruiken maar al te dui delijk zijn, terwyl daarentegen het vreedzame gebruik ervan alle mensen ten goede kan komen. Hij dringt aan op Straaljager stortte neer Vlieger omgekomen Gisteravond omstreeks 22.10 is op de vliegbasis Volkel een straaljager van het type F 84-f „Thunderstreak" neer gestort. De vlieger heeft getracht zich met de schietstoel te redden. Wegens de geringe hoogte waarop het vliegtuig zich bevond is hy bij het neerkomen gewond geraakt. In het hospitaal te Oss is hij overleden. Het toestel is neergestort tijdens oefe ningen in het nachtvliegen. De oorzaak is vermoedelijk het uitvallen van de motor. De piloot was de 22-jarige Rotter dammer sergeant D. Koning. Hy was 22 jaar oud en ongehuwd. De „Waterman" zaterdag in Rotterdam Het s.s. „Waterman", in december j.l. het eerste schip, dat deelnam aan het repatriëringsprogramma der Nederlandse regering en dat toen als zodanig eerst enige pendelreizen van Java naar Sin gapore maakte, wordt nu ook als het laatste schip van dit programma in de loop van zaterdagmorgen 6 septsmber dus. in Rotterdam verwacht. De ontscheping der 779 passagiers, die de „Waterman" op deze reis aan boord heeft, onder wie niet minder dan 343 kinderen beneden 18 jaar (ruim 45 van het totaal aantal passagiers!), zal plaats vinden op een nog nader te be richten uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Aangezien het byna tien jaar geleden is dat de verklaring van de „Rechten van de mens" werd aangenomen zullen de Ver. Naties een speciale postzegel uitgeven die dit feit herdenkt. Op 10 december van dit jaar zal de zegel ver- schynen in een waarde van 4 c. en 8 c- - - De zegel is ontworpen door C. Mitchell waaronder trotyl en ammonal. Ook werd uit Nieuw-Zeeland I nog een draad gevonden, die vroeger snelle maatregelen om tot internationale samenwerking by het vreedzaam gebruik van de ruimte te komen. Daarnaast moet er z.i. worden gestreefd naar „zin volle overeenkomsten betreffende de onitwapeningsaepeoten van de ruimte". Volgens Lodge moet de Algemene Ver gadering In beginsel haar goedkeuring hechten aan de instelling van een „ge schikt internationaal apparaat" ter ver zekering van het vreedzaam gebruik van de ruimte. Hy stelt voor een speciale commissie in te stellen voor gedetail leerde onderzoekingen en het doen van aanbevelingen omtrent bepaalde stappen die de Algemene Vergadering voor het bereiken van dit doel zou kunnen doen. K.M.K. concerteert in het buitenland Na de laatste uitvoering van Taptoe Delft '58 gaan de Koninklyke Militaire Kapel en het Jachthoornkorps van het Garderegiment Jagers thans naar het buitenland voor een aantal concerten in West-Duitsland en in Engeland. Op donderdag 4 en vrijdag 5 septem ber treden zij op te Hamburg en wer ken aldus mede aan de Nederlandse week aldaar. Op zondag 7 september zyn zij de gasten van het Royal Sussex Regiment te Chichester (Sussex) en concerteren ter gelegenheid van de regimentsdag. Koningin Juliana is ere-kolonel van dit regiment. Van 10 tot en met 13 september ver- blyven zij te Londen om deel te nemen aan een andere taptoe, de Royal Artil lery Searchlight Tattoo. Zij keren 15 september in ons land terug om op dinsdag 16 september aan wezig te zyn by Prinsjesdag. Springstoffen te Hoek van Holland Oorzaak der ontploffing Een onderzoek door de hulpverle ningsdienst uit Den Haag onder lei ding van het plaatsvervangend hoofd de heer A. H. Drent, heeft uitgewezen dat de ontploffing te Hoek van Hol land is veroorzaakt door in de grond verborgen springstoffen. Bij het uitgraven van de krater vond men een hoeveelheid springstoffen, Oefeningen Kon. Landmacht in omgeving Sennelager? (Van onze Haagse redactie) De staf van de Kon. Landmacht overweegt volgend jaar onderdelen oefeningen te laten houden in Duits land. De manoeuvres zouden in de om geving van Sennelager worden gehou den. De Nederlandse legerleiding denkt aan gecombineerde oefeningen met parate onderdelen van de West- Duitse landmacht, die in september volgend jaar manoeuvres van enkele weken houden op het terrein rondom Sennelager. De West-Duitse generale staf zou in principe bereid zyn de oefeningen te combineren met die van de Nederlandse onderdelen. Naar verluidt wordt de noodzaak tot het samenwerlj^n met de Duitse land macht mede opgedrongen door het feit, dat de Nederlanse legeronderdelen ner gens in eigen land oefeningen kunnen houden op grote schaal. De onderdelen, die aan de oefeningen in Duitsland zullen deelnemen, zullen worden aangewezen zodra de desbetref fende plannen zyn uitgewerkt. 3000 opstandelingen gaven zich over De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, dat meer dan 3.000 opstandelingen in Noord-Celebes zich hebben overgegeven. Deze overgave had plaats na de val van de plaatsen Sonder, Kawangkoan, Tomohon, Ka- wilaran en nog andere plaatsen rond om het meer van Tondano. Voorts zijn 22 opstandelingen tydens de gevechten gedood. De overigen namen in wanorde de vlucht. Op de opstandelingen werden honder den bommen buitgemaakt, evenals kis ten munitie, de geraamten van twee Lookheedvliegtuigen, kisten met vleu gels van Mustang-jagers, radio-instal laties, twee pantserauto's, honderden autobanden, drie stuks luchtafweerge schut, vier stuks veldgeschut, twee mortieren en 87 brenguns. De regeringsstrydkrachten, die aan deze operaties deelnamen, bestonden uit twee bataljons van de Brawidjaja- divisie, een van de Dionegoro-divisie, een strijdmacht der Marine, en eenhe den van cavallerie en artillerie, met steun van de luchtmacht. RECHTZAKEN Vrijspraak voor majoor (Van onze Haagse redactie) Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft een 36-jarige majoor uit Leeuwarden, die in mei van dit jaar op de Prinses Beatrixlaan te Ryswijk *Z-H) met zyn auto over de kop sloeg, vrijgesproken. Hem was ten laste ge legd. dat hy onder invloed had gereden, en de auto niet meer voldoende in be dwang had, toen plotseling een wiel rijder in het donker voor hem opdoem de. Door een snelle manoeuvre ontweek de majoor de wielryder die zich niet op de weg mocht bevinden maar sloeg daarbij zelf over de kop. Een arts, die hem na het ongeluk onderzocht, noemde hem „matig onder de invloed". De advocaat-fiscaal had bij zijn eis gezegd, dat een onvoorwaardelyke ge vangenisstraf zeker op zyn plaats was, maar dat de hoge rang van de officier een flinke boete .in plaats van een ge vangenisstraf rechtvaardigde. Hij eiste f400,boete en een half jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Het vrij sprekend vonnis werd niet na der gemotiveerd. Vinger expres verbrijzeld OM DE VERZEKERINGSUITKERING. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie behandeld van een 45-jarige vertegenwoordiger uit Venlo-Blerik, die met de punt van een hamer zyn rechtenvysvinger had verbrijzeld om daardoor f. 7500 van een verzekerings uitkering te kunnen innen. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch had de man tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Roer mond had de veregenwordiger vrijge sproken, maar de Officier van Justitie, die eveneens 9 maanden gevangenisstraf had gevorderd was tegen dit vonnis in beroep gegaan. De vertegenwoordiger heeft reeds eer der getracht op deze manier verzeke ringspenningen te verkrijgen. Hij sloeg toen een pink kapot. Dat deed hij on verdoofd. Ditmaal toen hy zyn wysvin- ger „onder de hamer" nam, verdoofde hy hem eerst. Conclusie 15 September a.s. Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering 7'A VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 403 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mond-orgel en zang. 18.45 Act. 18.55 Voor de kind. 19.05 Als ik met horenden praat documentair progr. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Uitwis- selingsprogr. met Hamburg. 21.00 Europese zwemkampioensch. 21.15 Tussen de regels door, caus. 21.25 De weddenschap, hoorsp. 22.10 Operamuz. 22.40 Medische kron 22.50 Wereldkampioenschappen wielren nen. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Gemengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Bregenzer Festspiele 1958: Ork. conc. In de pauze: Spaans avontuur, caus. 22.00 Musette-ork. en solist. 22.20 Vocaal ens. en soliste. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.00—16.45 Int. Concours pique te Rotterdam. AVRO: 17.00—17.40 Voor de kind. Hip- E.B.U.-overschot voor ons land De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand augustus 1958 een overschot van f. 75.452.000 (19.856.000 dollars) heeft opgeleverd. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. f. 353.650.800 (93.066.000 dollars) bedragen. Telefoontje: „bom in helikopter" Bij Roosendaal geland (Speciale berichtgeving) Vanmorgen kort nadat de Sabena- helikopter van half elf met tien pas sagiers van de helihaven te Rotter dam was opgestegen, kwam er een telefoontje binnen van iemand, die beweerde, dat er een bom aan boord van het toestel was gebracht. Onmiddellyk werd via de verkeers toren van de luchthaven Rotterdam contact opgenomen met de helikopter, die op weg was naar Brussel. De piloot heeft om 11 minuten over 11 het toestel ten oosten van Roosendaal aan de grond gezet. Direct is een uitgebreid onderzoek begonnen. vermoedelijk gediend heeft voor een ontstekingsapparatuur. Men vermoedt nu dat de springstoffen aan het eind van de oorlog door de Duitsers onder de nissen hutten zijn gelegd, teneinde deze, indien nodig, te kunnen opblazen. De gevonden draad zou ook in deze richting wijzen. De arbeiders zijn met hun spade op deze springstoffen ge stoten, met het bekende zeer noodlot tige gevolg. Het bestuur van het bedrijfschap voor de handel in pluimivee, wild en tam^ me konijnen zal op 17 september in café- restaurant Royal te Arnhem een openbare bestuursvergadering houden. Binnenkort beginnen technici van de Verenigde Machinefabrieken aan de bouw van een Ureum-kustmestfabriek in Modderfontein Zuid-Afrika)Met de bouw van deze fabriek zyn vele miljoe nen gemoeid. Het ureum (een kunstmest stof) zal volgens een procédé van de Staatsmijnen worden gemaakt. Van 28 april tot 1 miel 1959 zal in het Kurthaus te Schevenlngen een „Interna tionaal compost congres" worden gehou den. waaraan gedelegeerden van die lan den, die rechtstreeks belang hebben bij vuilafvoer en kunstmest-fabricage, tot een totaal van ongeveer 300 personen zul len deelnemen. Dit zal de eerste maal zijn. dat dit congres in ons land plaats vindt. De 25-Jarige Hongaarse vluchteling Istvan Buzas is gistermiddag op de onbe waakte overweg aan de Kettingbrug te Hengelo met een motor tegen een loco motief van een posttrein gereden. Hij raakte levensgevaarihjk gewond en over leed enige uren later in het r.-k. zieken huis te Hengelo. Gistermiddag is In de Llngehaven, die gelegen is in het industrieterrein Spaanse Polder te Rotterdam, de 20-jarige student A. Haase, door verdrinking om het leven gekomen. BUITENLAND Te Pila, by de Poolse stad Poznan, zijn elf kinderen om het leven gekomen door het ontploffen van een granaat, die In Buenos Aires hebben vijftigdui zend arbeiders van de grote koelhuizen waarin hoofdzakelijk vlees voor de export is opgeslagen, voor onbepaalde tijd het BINNENLAND werk neergelegd. Zij willen hierdoor pro testeren tegen de sluiting van een groot veem. De directie van dit koelhuis is van oordeel, dat de exploitatie niet. meer lo nend is als gevolg van de loonsverhogin gen van totaal zestig procent die sinds één mei zijn toegekend. De vleesuitvoer zal, als de staking wordt voortgezet, ge heel tot stilstand komen, hetgeen ern stige gevolgen zou hebben voor de econo mie van Argentinië. Archeologen van de Amerikaanse universiteiten van Harvard en Cornell hebben bij Salihll in West-Turkije de plaats gevonden van de oude Lydische stad Sardis, waar de fabelachtig rijke koning Croesus woonde. Sardis was de hoofdstad van Lydlë in de zesde eeuw voor Christus en een der grote steden van die tijd. Onder de puinhopen van een Ro meinse stad werden verscheidene grote beschilderde kruiken en de muren van een groep hulzen opgegraven. Radio-Peking meldt, dat dit Jaar tot dusver een groot aantal gevallen van sa botage in de industrie en de landbouw door volksrecht banken zijn behandeld. Nader is gebleken, dat zich ouder de omgekomen bemanningsleden van het toestel, dat gisterochtend in Londen neer stortte, ook een Nederlander bevindt: de 26-jarige Gerald Altena uit Rotterdam, eerste piloot. De heer Altena was gehuwd. De Roemeense pers meldt, dat een groot aantal „ernstige fiuanolële overtre dingen" onlangs „geweldige schade" aan de Roemeense economie heeft toege- braoht. Verscheidene honderden functio narissen van ministeries en plaatselijke instanties zyn gearresteerd. De Oostdultse veiligheidsdienst heeft in Oost-Berlijn een Roemeen gearresteerd die in West-Dultsland als balling woonde. Volgens het Oostdultse persbureau ADN is het Olivier Beldeanu, leider van een groep, die op 14 februari 1955 een aanval heeft gedaan op het Roemeense gezant- sohap te Bern. Beldeanu was in het be zit van twee vuurwapens en schoot op de agenten, die hem op zijn papieren onder zochten. Het verzet van Beldeanu moest met geweld gebroken worden, zo meldt ADN. Premier Nehroe van India heeft in het Hogerhuis in Nieuw-Delhi verklaard, dat India nooit tegen Pakistan oorlog zal voeren, tenzij het wordt aangevallen. De premier zei dit by de beantwoording van vragen over een verklaring waarin de Pakistaanse premier. Noon, gezegd zou hebben dat Pakistan nooit een oorlog met India zal beginnen om de kwestie- Kasj mir en de kwestie van verdeling van ka naalwater. Door een mijn gasontploffing, die zich maandag in de kolenmijn Now Ruda in Neder-Silezlë (Polen) heeft voorge daan, zijn veertien mensen omgekomen. De vorige week kwamen door een mijn ongeluk in Zabrzee in Opper-SUezië, 72 mijnwerkers om het leven; 52 werden gewond. Secretaris-generaal Hammerskjöld van de V.N. is vandaag in Caïro aange komen. Hij zal besprekingen voeren met president Nasser van de Verenigde Ara- bisohe republiek en met Egyptische lei ders. Japan wordt al 300.000 Jaar dou; overtuigd te j mensen bewoond, zo menen Japanse pa- zij in een rivier hadden gevonden. Twee I zijn dat de Verenigde Staten militair leontologen op grond van het vinden van kinder, n verkeren ln levensgevaar. In de thans sterker zijn dan de Sovjet-Unie en beenderen op het eilapd Sjikokoe. Deze rivierbedding werden later nog vier on- dat zij in staat zyn deze voorsprong te beenderen zouden van een menseijk ïaten eevonderi. I behouden. I seHm. Kolonel Townsend is gisteren uit Parijs naar Zagreb (Zuid-Slavië) ver trokken om vandaar zijn reis om de we reld te hervatten. De Amerikaanse minister van Lands verdediging. Neil Mcelroy, heeft ln een toespraak te Chicago tot leden van de oudstry dersvereniging „Het Amerikaanse Legioen" verklaard ervan ontoWte gt anaten gevonden. I zyn. WOENSDAG De Doelen. Genootschap Nederland-En- geland. Lezing mr. N. S. Wilson over het schryven van detective-romans. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed. 7.30 uur nam. Rehoboth. Ledenvergadering Chr. Boer innen- en "Plattelandsvrouwen Spr. dhr. van der Heyden. 8 uur nam. Prediker. Ds. J. A. -mink. 8 uur nam. ASC-terrein. Leerlingen en oud-leerlin gen nemen afscheid van dr. P. C. van Ar- kel. 3 uur nam. 's Avonds feest in Stads gehoorzaal 8 uur nam. DONDERDAG Pauluskerk (Oegstgeest)Afscheid dr. P. C. van Arkel. 3 uur nam. Na afloop recep tie in Zendingshuis. ZATERDAG Stadhuis. Ver. „Oud-Leiden". Spr. ir. D. Y. Lem over uitbreidingsplannen. 3 uur nam. Dr. Van Voorthuyzenschool. (Marnixstr.) Aanbieding huldebiyk Wbv. „Ons Belang". 3.30 uur nam. ZONDAG Station N.S.: Bezoek Kon. Ned. Natuur historische Ver. aan Diergaarde Blijdorp. 9.50 uur voorm. MAANDAG De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Haar eerste liefde (Der letzte Mann). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag; 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: The kid from Texas (14 jaar). Werkdagen: 2.3CL 7.15 en 9 15 uur, zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: Du bist Musik. (Alle leeft.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: Het lachkanon van ae infanterie (No time for sergeants). 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor: „Schön 1st die Welt" (Alle leeft.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.em. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt te Leiden waargenomen door: Apo theek Boekwyt, Breestraat 74, telef. 20552, ie Oegstgeest door; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274 By geen gehoor bij Uw huisarts o' specialist, bel op dokterstelefoon £2223. NTS: 17.4018.00 Rep. Concours Hip- pique te Rotterdam.' 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.40 Met een valies in de hand blijspel. 21.5022.00 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vröuw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Viool en piano. 14.25 Logboek 1942. 15.15 Cabaret. 16.00 Van Vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gevar. progr. 19.25 Nws. 19.30 Don Carlos, opera. (In de pauzes; -± 21.1021.15 Wereldkampioensch. wielren nen. 21.1521.22 Gram. 21.2221.35 Europese zwemkampioensch.) 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. 23.26—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gramè 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.35 Eu ropese zwemkampioenschappen. 13.45 Gram. NCRV; 14 00 Metropole ork. en sol 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vo caal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Clavecimbalrecital. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. NCRV: 18.05 Lichte muz. 18.30 Verz. progr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., po]caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-ork. en sol. 21.05 De filo sofie en de wysheid, caus. 21.20 Gram. 21.35 Blaaskwlnt. 22.00 Periodieken Para de. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 21.20 Zang. 21.35 Gevar. progr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 14.0U Gram. 14.15 Klankb. 15.00 Gevar. muz 15.45 Krit. 16.30 Gram. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Lucht vaartshow. 19.00 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Radio Link. 22.00 Gevar. muz. 22.40 Caus. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light- Progr. 1500 en 247 m 12.00 Gram. en interv. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Pianomuz. 13.15 Ge var. muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Gram. 15.00 Ge var. muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Ork. conc. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Gram. en interv. 18.30 Nws. en sport. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. en Interv. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Jazzclub. 23.30 Nws en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.00 Symf. ork. en sol. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 19.00 Nws. 19.20 Amus. muz. 20.00 Hoorsp. 20.50 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Oude muz. 23.05 Muz. progr. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 13.10 Gram 14.25 Hoorsp. 16.03 Gram. 17.10 Orgelconc' 18.30 Gram. 19.16 Idem. 20.05 Ork. conc! 22.00 Gram. 23.10 en 23.45 Idem. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Vrye pol. tribune. 20.10 Gram. 20.15 Kinderweelde, kron. 20.30 Zwitserse muz. 21.30 Gram. 22 00 Nws. 22.15 Zwitserse muz. (verv. 22.5523.00 Nws. 484 ni. —12.00 en 12.30 Gram. 13.00 Nws 14.15 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Feuill. 21.00 Jeugdkoren. 21.30 Gevar. muz. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Kamer muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) o. Is 60 73 3 wind m/s xS rt co E'S> «2 3 CcS Helsinki onbewolkt w 1 22 0 Stockholm mist wzw 1 16 0.3 Oslo onbewolkt n 1 24 0 Kopenhagen onbewolkt ono 6 21 0 Aberdeen geh. bew. ozo 2 15 0 Londen mist ono 3 23 0 Amsterdam onbewolkt 0 6 25 0 Brussel onbewolkt ono 1 27 0 Luxemburg onbewolkt no 5 29 0 Parys onbewolkt o 1 23 0 Bordeaux half bew. windstil 29 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt nno 4 25 0 Berlijn onbewolkt o 4 22 0 Frankfort onbewolkt ono 2 26 München onbewolkt windstil 28 0 Zürich mist windstil 28 0 Genève mist windstil 24 0 Locarno onbewolkt ono 1 25 0 Wenen zwaar bew. n 2 24 0 Innsbruck licht bew. windstil 27 0 Rome onbewolkt ono 3 27 15 Ajaccio onbewolkt nnw 2 26 o.l Madrid onbewolkt w 1 30 0 Mallorca onbewolkt windstil 29 0 Algiers' onbewolkt z 1 30 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2