Nederland verbluft door vordering elders op gebied van kernfusie WEERBERICHT Bij voldoende financiële steun kan ook ons land rol vervullen Thans twee V.V.D.-wethouders in Den Haag; K.V.P. verloor 1 zetel 97ste Jaargang WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 No. 29534 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel Lelden Glro 00 87055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; t.2.55 per maand; 1.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Verklaring prof. dr. H. Brinkman Voor het kernfusieonderzoek in Nederland is de tweede atoom conferentie van de Ver. Naties in Genève van zeer grote betekenis. Er is in Nederland al een begin gemaakt met navorsingen inzake de beheerste fusie van waterstof kernen. Wat wij nu reeds gehoord heb ben hetgeen in volgende bijeenkomsten nog nader zal worden uitgewerkt wat wij hier in de rapporten hebben gelezen en wat wij op de wetenschappelijke tentoonstelling gezien hebben, heeft ons zeer verrast. Wij zullen met het kernfusieonderzoek nu een trap hoger kunnen beginnen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit verklaarde gisteren prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en een van de Nederlandse gedelegeerden op de atoom conferentie, toen zijn mening gevraagd werd over de betekenis voor Nederland van de plenaire zitting van gistermiddag, die aan de kern fusie was gewijd. Prof. Brinkman is voorzitter van de commissie die in Nederland het kernfusieonderzoek leidt. Drie centra van onderzoek Er komt in Nederland een instituut voor plasmafysica, dat gevestigd wordt op het landgoed „Rijnhuyzen" by Jutphaas, dat daartoe door de F.O.M. (stichting voor Fundamenteel Onder zoek de Materie) is aangekocht. Het thermonucleaire onderzoek zal daar staan onder leiding van dr. C. M. Braams uit Utrecht. (Plasma's zijn volledig geïoniseerde gasmassa's, dus materie waarin het verband tussen de bouwstenen der atomen als het ware verbroken is. Red. L.D.). Verder zal een belangrijk stuk werk worden gedaan bij de Kema in Arn hem, onder leiding van dr. D. T. J. ter Horst, chef van het kortsluit- laboratorium der Kema. Een derde plaats waar onderzoekin gen zullen worden verricht is he. Laboratorium voor Massaspectrogra- fie in Amsterdam, waarvan prof. dr. J. Kistenmaker directeur is, aldus besloot prof. Brinkman. Met energie en vindingrijkheid Deze zitting, aldus prof. Brinkman, ■was uiterst belangrijk, omdat een geheel nieuw wetenschappelijk terrein voor het eerst uitvoerig internationaal werd be sproken. Er zijn gegevens gepubliceerd over soortgelijke experimenten als in Nederland worden voorbereid, maar waarvan we niet wisten, dat ze in het buitenland al zo ver gevorderd waren. Wat de Amerikanen vooral, maar ook de Russen, Engelsen en Fransen blij ken te hebben gepresteerd, is verbluf fend. Het karakteriseert de betekenis die aan kernfusie wordt gehecht, dat het onderzoek in deze landen met zoveel energie en vindingrijkheid is aangepakt. Nederland komt pas op gang Nu het kernfusie-onderzoek in Neder land op gang gaat komen, is deze conferentie van zeer grote betekenis, omdat wij mede hier een nauwkeuri ger antwoord kunnen vinden op de vraag wat wi' in Nederland moeten gaan doen, gezien de activiteit van andere landen. Want Nederland moet meedoen, zo zei prof. Brinkman, het is dat verplicht, gegeven zijn industriële en economische positie in de wereld. Zelfwerkzaamheid is onontkoombaar om in staat te zijn vorderingen in andere landen op hun waarde te schatten. „Ik ben er van overtuigd, dat de traditie die Nederland op het gebied van de natuurkunde heeft, een garantie is, dat ons land waarde volle bijdragen zal kunnen leveren op het gebied van de kernfusie, indien de vereiste financiële middelen tijdig ter beschikking komen". Britse H-bom tot explosie gebracht De Britten hebben boven het midden van de Stille Oceaan een „kernwapen van grote kracht" tot ontploffing ge bracht. Een woordvoerder van het mi nisterie van Bevoorrading bevestigde later, dat het hier een H-(waterstof- bom betrof. De luchtmacht deelde mede, dat de bom door een Vickers Valiant- bommenwerper werd afgeworpen. Enge land heeft hiermee zijn negentiende kernwapen tot explosie gebracht. Het is de tweede proefontploffing in de hui dige reeks, die de Britse regering, naar zü heeft verklaard „zodra mogelijk zal beëindigen". Bezoekers uit 1C landen op de Jaarbeurs De Utrechtse najaarsbeurs is gisteren door bezoekers uit totaal 18 landen bezocht. Zü waren afkomstig uit België, Duits land, Engeland, Luxemburg, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, de V.S. van Ame rika, Indonesië, Suriname, de Kanaal eilanden, Polen, Zwitserland, Grieken land, Denemarken, Mexico, Jordanië en Monaco. Advertentie Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk weinig bewolking, later wat meer bewolking en in het zuiden van het land een kans op onweer. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 SEPTEMBER Zon op: 5.55 uur: onder: 19.22 uur. Maan op: 21.51 uur; onder: 12.22 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.35 en 18.53 uur Laagwater te 2.28 en 14.36 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vingerafdrukken! Overigens houdt men zich in Genève waarlyk niet alleen met kernfusie problemen bezig. Het gehele terrein van de kernwetenschap komt daarbij ter sprake en dit blijft geleidelik aan zeer vele uiteenlopende praktische toepas singen en interessante wetenschappe- lyke te openbaren. Zo hebben Japanse geleerden met behulp van radio-actieve scheikundige stoffen vingerafdrukken ontdekt, die met de bestaande methoden niet gevon den kunnen worden, aldus bleek uit een op de Geneefse atoomconferentie gepu bliceerd Japans rapport. Maar vingerafdrukken op kleding, die gewoonlijk met de bestaande methoden niet zichtbaar gemaakt kunnen worden, konden op de nieuwe manier ock niet worden ontdekt. Uranium uit zeewater Sovjet-geleerden hebben een methode ontwikkeld om uranium de brandstof 1 voor kernsplytingscentrales uit zee water te winnen. In een rapport, dat vandaag op de atoomconferentie werd gepubliceerd, zeggen drie Russische geleerden verder, dat de natuurlijke wateren een gewel dige hoeveelheid uranium bevatten. Hoewel zee ,ter minder uranium be vat dan sommige ertsen met weini" uranium kan de winning toch goed koper geschieden. Het proces vereist noch een groot aantal technici noch een groot verbruik van energie, aldus het rapport. Russische moeilijkheden De Russische gedelegeerde A. K. Krasin by het congres heeft onthuld, dat er een lichte ontploffing is geweest in een atoomkraohtcentrale van de Sovjet-Unie. De ontploffing had enige radio-actieve besmetting veroorzaakt, 'maar geen „ongewenste uitwerkingen" buiten het brandstofkanaal, waarin de ontploffing plaats had. Sedert 1954 had men driemaal eerder moeilijkheden met de reactor gehad. V. V.ü. noch C.P.N. in college Amsterdam De gemeenteraad van Den Haag heeft gistermiddag tot wethouders herbenoemd de heren C. H. P. W. van den Oever (F.v.d.A.), J. van Zwyndregt (P.v.d.A.), mr. J. van Aartsen (Prot. Chr.), D. W. Dettmeyer (VVD) en ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel (KVP). Van de 45 raadsleden ontbrak alleen de heer G. van Praag, de enige in de raad overgebleven communist, die op het ogenblik zijn vakantie in Rusland doorbrengt. Tot zesde wethouder werd gekozen de heer mr. A. J. Dankelman (VVD) die in de plaats zal komen van de heer mr. H. Schür- mann (KVP). Het ligt in de lijn der verwachtingen dat aan de heer Dankelman het beheer van de portefeuille van Financiën zal worden toevertrouwd. In het college van B. en W. verloor de KVP dus één zetel aan de VVD, welke partij by de jongste gemeenteraadsverkiezing een winst boekte van vier zetels en thans elf vertegenwoordigers in de raad heeft. Het Amsterdams college van B. en W. is voor de komende vierjarige zittings periode teruggebracht van 7 op 6 wet houderszetels. Zowel de VVD als de CPN zullen ook van dit college geen deel uit maken. Dit is het resultaat van een drie uur durend debat gevolgd door een stemming in de hoofdstedelijke gemeenteraad, die gistermiddag voor de eerste maal in zyn nieuwe samenstelling bijeenkwam. Twee nieuwe partijen deden haar intrede, nl. de twee leden sterke Pacifistisch So cialistische Partij en het ene lid van het Sociaal Verbond en Sportbelangen. Van het nieuwe dagelyks bestuur van Amsterdam maken thans deel uit als wethouders drie PvdA-leden, twee KVP- leden en één lid van de Prot. Chr. frac tie. In het oude college was deze samen stelling: vier PvdA, twee KVP, plus een Prot. Chr., in totaal dus 7. Benoemd werden de heren mr. A. de de Roos (PvdA), mr. G. van 't Huil (PvdA), mr. R. Th. van den Bergh "PvdA), mr. F. H. C. van Wijck (KVP), W Steinmetz (KVP) en A. in 't Veld "Prot. Chr.). De heer B. Ram, die van het oude college deel uitmaakte, zal niet terugkeren. De heer R. Th. Le Cavelier (VVD), die nu drie PvdA-leden 26 stemmen op zich kreeg uitgebracht voor een wethouders Een neger-echtpaar, de vrouw gewapend met een bijl, staat ver-\ slaggevers te woord in de deur van zijn woning in Londen, welke door groepen blanken werd aangevallen en ernstig beschadigd. functie, verklaarde de benoeming niet te aanvaarden omdat hy niet wenst opge sloten te zitten in een college van 6 wet houders met ruim drie socialisten, daar mee accentuerend, dat ook de burge meester van Amsterdam lid van de PvdA is. Het terugbrengen van het aantal wet houderszetels van 7 op 6 geschiedde doordat de raad een motie aannam, die was ingediend door de fractievoorzitters van de PvdA, de KVP en de Prot. Chr. Deze wilden hiermee tegemoet komen aan een der verlangens van de WD. De voorzitters overwogen in de motie „dat een proportionele samenstelling van het college van B. en W. slechts valt te bereiken by een college met zes wethou ders". De VVD-fractie stemde voor deze mo tie, maar de woordvoerder dezer partij zei zich te willen losmaken van de moti vering. Alleen de zes CPN-leden stem den tegen. Bij de benoeming van de leden der onderscheidene commissies van bijstand in de Amsterdamse gemeenteraad en de behandeling van een voordracht tot uit breiding van een aantal dier commissies vanwege de gewijzigde samenstelling van dc raad. heeft de communistische frac tievoorzitter de heer L. Seegers, gesteund door de twee leden van de Pacifistisch Socialistische Partij nog eens een poging gedaan het in 1955 door de raad geno men besluit ongedaan te maken, waarbij de communistische raadsleden uit de commissies van bijstand werden geweerd. Aanleiding hiertoe was voor de PvdA, de KVP en de Prot. Chr. fracties toen tertijd het optreden van enkele commu nistische raadsleden by de staking van een deel van het Amsterdamse gemeen- tepersoneel, de zgn. tramstaking. De heer Seegers diende een voorstel in, medeondertekend door de heren A. A. Redeker en P. A. Burggraaf, beide van de PSP, tot uitbreiding van de raads commissies met één lid, opdat „de aan tasting van de democratische rechten van een raadslid ongedaan worde ge maakt". De heer Le Cavelier ondersteunde na mens de VVD dit voorstel, doch zowel dc heren Den Uyl (PvdA) als Burger (KVP) handhaafden hun bezwaren te gen „de gedragingen der communisten in hun eigen stad tijdens de stakingen van het gemeentepersoneel, toen de si tuatie in de gemeente ernstig werd be dreigd". De heer Den Uyl sprak zelfs van sabotage en zei, dat men geen „sa boteurs benoemt in de commissies van bijstand, die zoveel bijdragen in het be stuur van de gemeente". De raad verwierp tenslotte het voor stel met 26 tegen 17 stemmen, waarna de voordracht tot uitbreiding van de com missies in verband met de gewijzigde sa menstelling van de raad zonder hoofde- lyke stemming. Tot wethouders van Rotterdam zyn benoemd mej. mr. J. Zeelenberg (PvdA) en de heren J. U. Schilthuis (VVD), G. Z de Vos (KVP), A. J. van der Vlerk (PvdA), mr. H. Bavinck (AR) en R. Langerak (PvdA). In de commissies van bijstand hebben dc communisten geen zitting gekregen. Deviezenaanwas van 26 miljoen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank per 1/9 wijzigde de valutapositie alleen t.a.v. de deviezen. Het goud bleef onveranderd op f3570 miljoen. Door de styging met f25.8 miljoen welke zich geheel voltrok in de sfeer van de niet- harde valuta (de convertibele valuta bleef onveranderd op f874.8 miljoen) is de totale voorraad goud en deviezen ge stegen van f4829.5 miljoen tot f4855.3 miljoen. Erliard stelt zijn Russische reis uit Oorzaak: de vluchtelingen uit Oost-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, gaat voorlopig niet naar de Sovjet-Uniie. Hij was oor spronkelijk van plan de komende herfst naar Moskou te gaan op uitnodiging van de Russische vice-minister-president Mikojan, maar de stroom van vluchte lingen uit Oost-Duitsland heeft hem van gedachte doen veranderen. Erhard verklaarde gisteren in Bonn op een persconferentie, dat hij de Rus sische uitnodiging niet kon aanvaarden, zo lang de druk op de Oostduitse bevol king aanhoudt. Hij vroeg daarbij: „Hoe moet ik menselijke contacten in Moskou vinden, wanneer de eenvoudigste mense lijke contacten tussen de Duitsers door de brutale maatregelen van de Sovjet zone onmogelijk worden gemaakt?" Aan Erhard had Mikojan (tydens zijn bezoek in april jl. aan Bonn) beloofd, dat er iéts van Russische zyde gedaan zou worden ter verbetering van de levens omstandigheden van de Oostduitsers. Daarvan is niet veel terechtgekomen, concludeerde Erhard. Inmiddels heeft de stroom van Oost duitse vluchtelingen het politieke leven in Bonn sterk beïnvloed. Wanneer op 1 oktober aanstaande de Westduitse Bondsdag te West-Berlijn haar eerste zitting zal houden, zal het vluchtelingen probleem een van de voornaamste kwes ties zijn. Men wil zich tot de gehele we reld wenden om te protesteren tegen de uitspattingen van hét Oostduitse com munistische regime. Duizend per dag De vluchtelingenkampen in West-Ber lijn kunnen de grote stroom uit Oost- Duitsland nauwelijks verwerken. Per dag komen 800 tot 1000 mensen naar het Westen om asiel te vragen, onder wie steeds weer vele artsen en ingenieurs! De Westduitse deelstaten hebben zich thans bereid verklaard meer vluchtelin gen dan totdusver op te nemen. In Oost- Duitsland zelf is men het onderling in communistische kringen niet eens over de oorzaken van het steeds groter wor dende aantal vluchtelingen. De secretaris van het centrale comité van de commu nistische partij, prof. Hager, heeft de verkeerde arbeidsmethoden van partij functionarissen de schuld gegeven; het partyblad „Neues Deutschland" evenwel werpt de schuld maar weer eens op de Westduitse regering, die de koude oorlog „totaal" zou hebben gemaakt. Nationalistische soldaten op Que- moy op weg naar kuststellingen u elke in verband met de voort- durende communistische dreige menten steeds meer worden ver sterkt. Binnenkort commerciële televisie een feit? In kringen van het bedrijfsleven wordt het niet onwaarschynlyk ge acht, dat de staatssecretaris van het Departement voor O., K. W. binnen afzienbare tijd stappen zal onderne men om de commerciële televisie in ons land te realiseren. De rede, die de voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, over het vraagstuk der commerciële televisie heeft gehouden, is in kringen van het bedrijfsleven goed ontvangen. De heer Van der Waf deelde desge vraagd nog mede, dat de Jaarbeurs zelf niet het initiatief tot oprichting van een commerciële televisie-organisatiie zal nemen, maar er geen bezwaar tegen heeft indien de Jaarbeurs als neutraal bemiddelingsinstituut tussen handel en industrie daarbij zou worden ingescha keld. Instanties, die een cultuurdragende taak hebben, moeten zich onthouden van activiteiten mét betrekking tot de commerciële televisie, aldus de heer Van der Wal, evenals commerciële organen het terrein der cultuur moeten mijden. De commerciële affiniteit, waarover de Jaarbeurs beschikt, zou, volgens de heer Van der Wal, inderdaad een orgaan, dat commerciële televisie omvat te stade kunnen komen. Desgevraagd is van de zijde van het Ministerie van O.. K. en W. verklaard, I dat de staatssecretaris nog geen stand- punt heeft inzake de commerciële tele visie. Zelfs al zou hy een beslissing wen sen, dan nog moet dit door de minister rad worden besproken, aangezien het al of niet instellen van commerciële tele visie een regeringsaangelegenheid is, al dus het ministerie. Granaten op Texel; niemand gewond Geschut van de Gelderland Maandag en gisteren heeft marine personeel schietproeven onder een hoge vluchthoek genomen met het geschut van Hr. Ms. „Gelderland", die in de haven van Den Helder ligt. Bij deze oefeningen werden geen springgranaten gebruikt, maar grana ten die niet in de lucht of op de grond ontploffen. Enkele van die granaten zyn dicht onder de Texelse kust in de Waddenzee terechtgekomen en een in een vüver bij het watergemaal van de Prins Hendrik polder op het eiland zelf. Bij het Horntje, waar arbeiders bezig waren met het vervaardigen van zink- stukken, kwamen zes granaten neer; niemand werd gewond. Op verzoek zyn de oefeningen gister middag om één uur gestaakt. Toestand op Cyprus veel gevaarlijker In Nicosia en de grote steden van de hoofdstad van Cyprus moeten alle Griekse Cyprioten van vdjftien tot 25 jaar met ingang van heden tot nader order in huis blyven. Deze maatregel volgt op de moord op twee Britten in Nicosia. De Britse veiligheidsdienst vreest dat de activiteit van de verzetsbeweging Eoka wellicht zal toenemen als gevolg van de dood van vier Grieks-Cyprische verzetstrijders op dinsdag. Zij sneuvel den in Lioptri, ten zuiden van Fama- gusta, tijdens een vuurgevecht bij een razzia. In Famagusta hebben Griekse Cyprioten vandaag een algemene sta king van een dag georganiseerd ten teken van rouw over de vier verzets lieden. Gisteravond is in het dorp Aylanja, ten zuiden van de hoofdstad van Cy prus, e'en lid van de Britse luchtmacht doodgeschoten en zyn echtgenote ge wond. Dit geschiedde bü het Britse mi litaire ziekenhuis. Verscheidene ver dachten zouden gearresteerd zyn Dr. H. F. Ver woerd, de nieuwe (in Amsterdam geboren) premier van Zuid-Afrika, die de overleden premier Strljdom opvolgt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1