Leidse raad koos vier wethouders Laatste nieuws J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen, S. Menken en S. M. Stolp DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 Hetdenmiddag kwam de Leidse raad in z\jn samenstelling zoals deze bij de gemeenteraadsverkiezing van 28 mei j.l. is gekozen, onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. II. van Kin schot bijeen. Mede in verband met de benoeming van de heer D. van der Kwaak tot gede puteerde van Zuid-Holland, maken twaalf raadsleden voor het eerst deel van deze raad uit. Het zijn dr. J. Winsemius, mej. A. C. Bekker, mevr. G. A. Spierenburg-Beek huizen en de heren W. G. den Dubbel den en S. Sannes (PvdA); de heren P. S. Harmsen en J. G. Lamers (Prot. Chr.)de heren J. C. J. Lambermont, mr J. v. d. Poel en J. W. J. Wiertz (KVP> en dr. J. P. Duyverman en mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon (VVD). De zetelverdeling in de nieuwe raad is thans als volgt: PvdA 14, Prot. Chr. 8, KVP 8. VVD 5 en CPN 2. Nadat zij en ook de leden, die reeds in de vorige raad zitting hadden, waren beëdigd en geinstalleerd, werd over ge gaan tot de benoeming van vier wethou ders. Als zodanig werden de heren J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen en S. Men ken herkozen, terwijl de heer S. M. Stolp werd benoemd in de vacature D. van der Kwaak. Vijf wethouders? De heer J. G. Hagens (VVD) heeft in deze zitting een voorstel ingediend om aan Ged. Staten te verzoeken het aantal wethouders van vier op vijf te brengen. Dit voorstel is als volgt geformuleerd: Overwegende a. dat er ingevolge art. 86, ljd 2 van de gemeentewet in gemeenten van 20.000 t.m. 100.000 zielen, naar goedvinden van de raad, twee, drie of vier wethouders zijn en in die van meer dan 100.000 in woners, naar goedvinden van de raad, vier, vijf of zes wethouders, terwijl vol gens lid 3 van genoemd art. van deze aantallen kan worden afgeweken by be sluit van de raad, onder goedkeuring van gedeputeerde staten; b. dat Leiden thans ruim 95.000 inwo ners telt, welk getal dus sterk de 100.000 nadert; c. dat gesteld kan worden, dat in deze oude stad door haar structuur, ligging en ontwikkeling in de naaste toekomst problemen om een oplossing vragen, die door omvang en gecompliceerdheid de taak en de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur by zonder zwaar maken; d. wat de structuur betreft, dat Leiden le een oude stad is, belangrijk uit his torisch en cultureel oogpunt. 2e. een grote universiteit bezit, waar voor een belangrijke expansie wordt be oogd, 3e. een belangrijke veemarkt heeft, waaraan het urgente probleem van ver plaatsing en modernisering verbonden is. Militaire chauffeur berustte in straf Vier anderen vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vandaag vier bij een op 13 februari gebeurd ongeluk in Leiden betrokken militairen van alle schuld vrij gesproken. De dienstplichtige chauffeur M. M., die met zyn wagen een moeder en haar zoontje aanreed en dodelyk ver wondde, berustte in zijn straf van een maand gevangenisstraf, hem door de krijgsraad te velde West opgelegd. Op 13 februari reden de betrokken mi litairen met een colonne vrachtwagens onder bevel van sergeant L. N. door Leiden. Door een verkeerde manoeuvre van soldaat M. werden de slachtoffers aangereden. Aan de sergeant werd te grote snelheid, aan drie andere chauf feurs mede-schuld ten laste gelegd. De sergeant werd door de krijgsraad tot een maand voorwaardelijk veroordeeld, de drie chauffeurs tot geldboeten. Deze vier zijn, conform de eis, thans door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken. 4e. een uitgebreide en zich uitbreiden de industrie bezit, 5e. een uitgesproken centrum is van een groot gebied 6e. een stad is met een zeer belangrijk verkeer in en door de oude binnenstad (na Amsterdam de grootste in ons land met relatief de meeste grachten), voor welk verkeer met grote moeite en veel voorbereiding in nabije toekomst oplos singen moeten worden gevonden. 7e. grote wijken heeft, die (eveneens in de naaste toekomst) dringend om sa nering vragen. 8e. voor grote stedebouwkundiLge pro blemen is gesteld vooral ten aanzien van de universiteit. 9e. grote openbare nutsbedrijven (o.m. voor gas, elektriciteit en water) bezit, die een groot verzorgingsgebied bestrij ken en waardoor in landelijk verband de gemeente rechtstreeks betrokken wordt bij regelingen en voorzieningen, die de plaatselijke grenzen ver overschrijden: e. wat de ligging betreft dat Leiden ligt in het hart van de randstad Hol land, hetgeen tot gevolig heeft, dat plan nen tot ontwikkeling van Leiden in de toekomst zullen moeten worden gemaakt in verband met de ontwikkeling van die randstad, wat zware eisen zal stellen aan de stedebouwkundige planning en het contact en de hogere organen en de omliggende gemeenten, terwijl de nauwe grenzen van de gemeente een belemmering zjjn voor genoemde ontwik keling en planning (hetgeen dus een extra complicatie geeft), zodat grenswij zigingen, die reeds aan de orde zijn en in het huidige stadium reeds veel acti viteit van het gemeentebestuur vragen, ook in de naaste toekomst deze activi teit nog temeer zullen eisen. De raad concludeert: dat z.i. deze (nog slechts globale) opsomming van problemen vol doende is om aan te tonen, dat de vraagstukken, waarvoor het Leidse ge meentebestuur is gesteld of spoedig zal worden gesteld, gelijk zijn te stellen met die, welke zich gewoonlijk voordoen in een gemeente van meer dan 100.000 in woners, zodat het aan te bevelen is, dat de verantwoordelijkheid van burgemees ter en wethouders wordt gedragen door een groter college en dus uitbreiding van het aantal wethouders van vier tot vijf in het belang van de gemeente is te ach ten, daar het anders is te vrezen, dat spoedig het college en zyn leden of en kele daarvan overbelast zullen worden, van welke overbelasting thans in feite reeds sprake is; Redenen, waarom de heer Hagens voorstelt: dat de raad het volgende be sluit neemt: De Raad der gemeente Lei den; Gezien het voorstel van het lid van de Raad, de heer J. G. Hagens besluit met afwijking van het bepaalde in art. 86, lid 2 van de gemeentewet, het aantal wethouders te bepalen op vijf en hier voor de volgens lid 3 van genoemd art. vereiste goedkeuring van Gedeputeerde Staten te verzoeken. Het voorstel van de heer Hagens om tot G.S. het verzoek te richten om te mogen overgaan tot het benoemen van een vijfde wethouder werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells, zn. van J. H. Rasser en M. de Koning; AntotniU6 L.. zn. van C. D. M. van Berge Henegouwen en M. H. Keunen; Neeltje P., dr. van C. van He- mert en W. van der Lult; Cornelia, dr. vain J. H. Zwaan en S. Spaargaren; Carlos A., zn. vain J. A. van Nehuys en H. van Enkhuijzen. Ondertrouwd: A. H. Oorpel, 36 Jr. en L. M. Th. de Laet, 33 Jr.; C. D. Zandvliet, 20 jr. en A. J. van Tol, 20 Jr.; Van der Waals, 27 jr. en J. Kranenburg, 24 Jr. Getrouwd: S. Zyistra en G. G. Bosman. OEGSTGEEST MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 sept. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: appelen 1116, andijvie 712. augurken 593, pronkbenen 1626, snijbonen 25 68. spekbonen 24, stambonen 2543, stok- bonen 3563, kroten 610, idem gekookt 25„ groene kool 1215, postelein 714. prei 615, spinazie 1129. tomaten A 19 —35. B 22—32. C 20—25, CC 20, uien 4—9 waspeen 1013, per 100 stuks: meloenen 761.17, perziken 538, bloemkool A 10 29. B 1011, komkommers A 1224, B 8—18, C 8, sla A 3.30—10, B 3.20—3.30; per 100 bos; bleekselderie 68, bospeen 1621, peterselie 1819. selderie 1.50-4.20. KATWIJK AAN DEN RIJN. 1 september. Groenteveiling: waspeen export (per kist) 190230, idem binnenland (per kist) 200270, bloemkool A (per 100 st.) 17.00 21.00, idem B (per 100 st.) 10.0015.00, bospeen (per 100 bos) 15.0018.00. sla 1 (per 100 st.) 6.1010.00 snijbonen 33 00 47.00, tomaten 22 0034.00, augurken 48.00 75.00, prei 14.00, uien (per kist) 90200. groene kool 7.00—10.00, zaaiuien (per kist) 1.501.60, selderie (per 100 bos) 3.00 4 80. andijvie 6.709.80, aardappelen (per kist) 180260, sperziebonen 25.0030.00. kroten (per kist) 1.201.30. LISSE, 1 september. Bloembollenvei ling. Voor de plantgoed- en telgoedveiling van de Coöperatieve Bloembollenveiling HBG is veel belangstelling. Afwykende le verbaar wordt in deze velling graag ge kocht. Plantgoed van narciasen is duur; goede soorten tulpen brengen ook beste prijzen op. NARCISSEN PER MAND: Actea f20,—. Carlton 25,Cheerfulness 26.Fortune 24,Flower Record 17,Geranium 19. Golden Harvest 31,King Alfred 22, Laurens Koster 18,Oranje Bruid 26, Rembrandt 26,Scarlet Elegance 22, Unsurpassable 30, TULPEN PER MAND: Apeldoorn f95,—, Dardanelle 60,Edith Eddy 35,Joffre 150,Krelage's Triumph 23.Madame Lefeber 57.50, Maytlme 25,Paris 80, Red Giant 56.Livingstone 45, TULPEN zift 10 per 100: Afterglow f2.55 Campfire 1,55, Clara Butt 1.95, Dyanlto 3.15. Edith Eddy 2,60, Fantasy 1.95, Frid- jof Nansen 2.80, Golden Harvest 2.15, Gol den Measure 2.35, Inglescombe Yellow 2.35 Kleurenpracht 2.50, Korneforos 2,Oran ge Favourite 2.25, Palembang 1.G0, Red Pitt 2.50, Rose Copland 2.30, Vlammenspel 3.10. White Sail 3 80, William Copland 1.95 William Pitt 1.50, Wintergold 4.20, Zeno- ber 2.75. RIJNSBURG, i september. Groente veiling. Aardappelen 1012. andijvie 911 kroten 810. v/aspeen A 1017. B 89, groene kool 1014. herenbonen 3045. tomaten 2835, uien 56 per kilo. selde rie 46, peterselie 46. kervel 56, bos- prel 57. radijs 58, bospeen 2025. per bos; Bloemkool A 1220. B 1015, C 10 11 per stuk, sla 510 per krop. Begrafenis ds. Jac. Eringa Zeer grote belangstelling Het aantal zitplaatsen In de Groene- of Willebrordkerk was zaterdagmiddag niet groot genoeg voor alle genodigden en belangstellenden, die behoefte ge voelden de laatste eer te bewyzen aan wijlen ds. Jac. Eringa, die op 63-jarige leeftijd onverwacht overleed ten huize van zyn zoon te Baarn. Naast vele vrienden en collega's waren in de kerk o.m. aanwezig burgemeester H. L. du Boeuff met zyn echtgenote, de hervormde predikanten G. F. Callen- bach en B. C. Visser, pastoor J. J. C. M. Looyaard, mr. B. C. van Krieken, dr. K. J. Brouwer en de heren N. v. Weizen en Jac. J. Vos namens het bestuur der Oran j e ver eniging Nadat de met een eenvoudige palmtak gedekte kist de kerk was ingedragen, leidde de gereformeerde studentenpredi kant, ds. G. Th. Rothuizen, een korte dienst, welke geopend werd met het zin gen van Gez. 293. Uit Hebreën 13 sprak ds. Rothuizen over „Gedenkt uw voor gangers, die U het woord Gods gespro ken hebben" en „Jezus Christus is giste ren en heden dezelfde en in der eeuwig heid". De voorzitter van de kerkeraar, de heer J. J. Siljée sprak hierna over het leven en het werk van de overledene en diens betekenis voor de kerkelijke ge meente en zijn pogen om het woord Gods te brengen in de taal van deze tyd. Met een hartelijk woord van medeleven en belofte tot steun aan mevrouw Eringa en de kinderen, werd deze toespraak be sloten. Als laatste spreker namens de classis dankte dr. H. J. Westerink voor de onder vonden vriendschap. Ds. Eringa was een man, die vooral in besloten kring kon getuigen van zijn Heer en Heiland. Op vallend was zijn trouw aan het werk. De honderden belangstellenden begaven zich daarna naar de groeve waar .ds Rothuizen de geloofsbelijdenis las en Psalm 43 4 werd gezongen. Na het ge bed dankte de oudste zoon voor de grote belangstelling rondom het graf van zijn vader, die zijn kinderen steeds geloof, liefde en begrip heeft bijgebracht en wiens gemis als vaderlijke vriend zwaar te dragen is. Tijdens de godsdienstoefening in de Ger. Kerk van gistermorgen werd zowel namens de kerkeraad als door de predi kant getuigenis afgelegd van de waar dering voor het vel, dat ds. Eringa voor de gemeente is geweest. ZILVEREN JUBILEUM KOSTER PROFIJT De koster van de geref. kerk te Oegst- geest, de heer A. Profijt herdaoht giste ren het feit dat hij een kwart eeuw gele den in functie trad. Bijna al die jaren heeft de heer Profijt zijn werk verricht in de huidige kerk, dooh toen hij aan gesteld werd kwam men nog in de kerk aan de Willem de Zwijgerlaan bijeen, die eigenlijk veel te klein was, zodat er drie diensten gehouden moesten worden. Hoe wel er geen officiële viering van dit ju bileum zal plaats vinden, kwam velen de heer en mevrouw Profyt toch geluk wpti VOORSCHOTEN De Woningcommissie zal inplaats van dinsdag 2 september op dinsdag 9 september vergaderen die avond spreek uur houden De gerestaureerde Gereformeeerde Kerk en de nieuwe bijgebouwen zullen vrijdag a.s. door de Commissie van Be heer aan de Kerkeraad worden over gedragen. WASSENAAK Nieuwe wethouders De raad van Wassenaar is heden morgen voor het kiezen van de nieuwe wethouders en van leden voor de ver schillende commissies bijeen geko men. Bij de wethoudersverkiezing werd de heer mr. dr. J. Hazenberg (AR) met algemene stemmen herkozen, de heer E. M. Schade (VVD) behaalde 19 van de 21 stemmen, mevrouw mr. C. M. s'Jacob-Des Bouvrie (VVD) kreeg 11 stemmen en de heer dr. J. J. M. Veraart behaalde tenslotte na drie stemmingen eveneens 11 stemmen. De heer Veraart wilde zijn benoeming nog even in beraad houden, de overige namen hun benoeming wethouders aan. Vervolgens hadden de benoemingen van de verschillende commissies plaats. In de commissie van Financiën werden gekozen de heren C. E. van den Berg, A. van Vuure, W. F. van Gunsteren en C. A. van Gorcum; de commissie voor de bedrijven bestaat uit de heren A. C. Duyvestein, G. v. d. Holst, S. J. v. d. Bergh, K. G. Tiel en W. Boender; die voor Openbare Werken uit de heren H. J. L. van Dillen. J. L. F. C. van der Vis, L. G. Oosterling, C. A. van Gor cum en F. M. v. d. Stap. Voor Onder wijs hebben in de commissie zitting de heren A. J. van Bemmelen, K. G. Tiel, W. Boender, F. M. v. d. Stap en mevr. J. H. Ernstman-Steghers; voor Straf verordeningen de heren R. I. M. van der Lugt, A. van Vuure en W. F. van Gunsteren; voor het Uitbreidingsplan de heren R. I. M. van der Lugt, A. van Vuure, G. E. van Dijk, W. F. van Gun steren en C. A. van Gorcum. De voor zitter benoemde tot leden van de com missie van onderzoek van de geloofs brieven de heren A. C. Duyvestein, J. L. F. C. van der Vis en L. G. Oosterling en tot plaatsvervangende leden de he ren C. A. van Gorcum. K. G. Tiel en F. M. van der Stap. De benoeming van leden van de commissie voor Maat schappelijk Werk en het Georganiseerd Overleg werd uitgesteld tot een vol gende vergadering. JAARVERGADERING SPORTVERENIGING Door de Sportvereniging Wassenaar werd eind vorige week in het eigen clubgebouw de jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer A. Houps, besprak by de opening enkele feiten uit het afgelopen verenigingsjaar. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde onder meer, dat de slechte pres taties van het le elftal een domper zette op het gehele seizoen, dat de voor zitter de training op zich heeft geno men en dat het ledental met enkele tientallen steeg tot 579. In de veronderstelling, dat het finan cieel verslag door de financiële com missie zou worden uitgebracht kon de nieuwe penningmeester geen verslag produceren. Gehoord het verslag van de genoemde commissie werd toch decharge verleend. Als bestuursleden werden her kozen de heren A. Houps, N. van der Noort. J. W. van der Ham en J. A. Reneman. In plaats van de heer G. van der Hoek. die bedankte, werd gekozen de heer A. Beck en in de plaats van de heer H. Brands, die voorzitter van de elftalcommissie werd. is benoemd de heer K. Faber. In een vacature wegens het ontijdig aftreden van de heer H. J. Willems kon nog niet worden voorzien. Besloten werd om de contributie te verhogen. Wegens 25-jarig lidmaatschap werden erespeldjes uitgereikt aan de heren R. van Keppel, H. v. d. Berg, H. A. N. Jansse, W. v. d. Ham, J. Reede, G. van Klaveren, J. W. v. d. Ham en G. v. d. Hoek. VAN DE DUO GEVALLEN Bij het passeren op het rijwielpad van de Van Zuylen van Nijeveltstraat kwam de bromfietser Ph. Koopman uit Kat wijk aan Zee in aanrijding met een wielry-dster, waardoor zyn eohitgienobe van de duo viel en een verwonding aan een knie en een lichte hersenschudding opliep. Op het nabije politiebureau werd haaa- de eerste hulp verleend, waarna zy per taxi naar huis is vervoerd. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zondag hield de Postduivenvereniging De Gevleugelde Vrienden een wedvlucht met 189 jonge en oude duiven vanuit Tilburg, afstand plm. 80 km. De vogels werden om 12.15 uur gelost en de eerste vogel kwam aan om 13.54.16 uur. De uitslag was J. H. M. Brouwer 1, 9; J. H. Groeneveld 2, 3, 6; J. P. Brederode 4, 5; L. Farla 7; J. Tolido 8; J. M. de Wit 10. Botsing Op de splitsing Kieviets laan en Weteringlaan had een aanrij ding plaats tussen de bromfiets bestuurd door de 34-jarige K. Mulder alhier en een wielrijder, waarbij de heer Mulder een sleutelbeenbreuk opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. ZOETERWOUDE BALLONWEDSTRIJD „SWIETEN" Het is ail weer enige tijd geleden, dat de officiële opening van de speeltuin „Swieten" aan de Hoge Rijndijk alhier plaats vond. Ter gelegenheid daarvan werd een ballonnenwedstrijd gehouden. Op zaterdag 30 augustus j.l. vond de prijsuitreiking plaats, want vele kaart jes. die aan de ballonnen waren beves tigd, werden terugontvangen. De uitslag was als volgt: 1. Jaap van Diemen neergekomen te Wustrow/Osbseebad (Oost-Duiitsland) 2. Gertjan De Vreede, neergekomen te Gr. Kummerfeld/Holstein, bij Neu- münster (West-Duitsland) 3. Jan van Goozen. neergekomen te Dornbusch bij Stade (West-Duitsland)4. Joke v. d. Ven, neergekomen te Freiburg bij Stade (West-Duitsland)5. Leen Kransse, neergekomen te Heerstedt by Bremer haven (West-Duitsland); 6. Adri en Jantje Hoogervorst, neergekomen te Scherpe woorden in Leidse raad In de raadszitting heeft de heer A. van Dijk (KVP) de volgende verklaring afgelegd Het is ongetwijfeld aan de leden van de raad bekend, dat gedurende de ver kiezingscampagne voor de leden van de raad door enige personen in de kring van myn party onwaardige en onware beschuldigingen tegen mij zyn geuit in mijn kwaliteit als raadslid. Bij mijn on derzoek is mij gebleken dat ook de heren De Bree en Menken hieraan hebben deelgenomen hetgeen nadrukkelijk door deze heren aan mij is bevestigd. Aan mijn herhaald verzoek om deze be schuldigingen terug te nemen hebben deze heren nog geen gevolg willen ge ven. De houding van de heren De Bree en Menken ten mijnen opzichte zal mij in de komende periode derhalve nopen daar waar dit niet stringent noodzake lijk is mij van genoemde heren te dis- tancieren De heer Ten Broek, de nieu we fractievoorzitter van de KVP deelde hierop mede dat de raad dit moet zien als een persoonlijk woord van de heer Van Dijk. Militair vliegtuig verongelukt PILOOT ZWAAR GEWOND Tijdens een vliegoefening boven de vliegbasis Leeuwarden is vanmorgen een Hunter merk 4 neergestort. De piloot is van een hoogte van 60 tot 100 meter uit zyn machine gespron gen en zwaar gewond aan de grond gekomen ongeveer 500 meter buiten de landingsbaan. Het vliegtuig zelf is nog een kilo meter doorgevlogen en in een weiland neergestort, waarbij het geheel werd vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Oiieterrein Wassenaar 10% DER INHEEMSE PRODUKTIE De Nederlandse Aardoliemaatschappij deelt mede, dat zij de laatste door haar voorgenomen boring nabij de Zydeweg in Den Haag heeft beëindigd. Hiermede zyn de boringen, welke uit de hoor plaatsen tegenover de Zydeweg, in Mariahoeve en op de Koeweide werden geprojecteerd, voorlopig voltooid. Op deze terreinen werd ruim 1% jaar geleden voor het eerst een boring aan gezet. Op zondag 29 januari 1956 trof de boorbeitel de olievoerende laag op een diepte van ruim twaalfhonderd meter. Dertien van de 15 boringen werden produktief bevonden. Het olieterrein Wassenaar draagt thans voor nage noeg 10 bij in de inheemse oliepro- duktie van ons land. Zeven doden in Londen In Londen is officieel medegedeeld, dat zeven personen om het leven zijn gekomen bij het vliegtuigongeluk, waar bij een Viking op een woonwijk van een Londense voorstad stortte. ZWEMMEN Ria van Velsen snel op rugslag Ria van Velsen en Lenie de Nijs plaatsten zich hedenmorgen zonder moeite in de finale 100 meter rugslag. die voor woensdagavond te Boedapest op het programma staat. De 15-jarige Haagse Ria kwam uiterst nerveus aan de start, maar toen zij na een snel ver trek onmiddellijk een meter voorsprong nam op de rest van het veld, waren de zenuwen gauw verdwenen. Zij tikte aan in de tijd van 1.13.3. De oud-wereld recordhoudster Margaret Edwards (G.- B.) won de laatste serie in 1.13.5 en dat betekende, dat Ria van Velsen de beste tijd van de series had gemaakt en slechts 1/10 sec. was gebleven boven de tijd, waarmee Geertje Wielema in 1954 te Turijn de Europese titel won. Judy Grinham, de huidige wereld recordhoudster, zwom in de eerste serie een nogal moeilijke race tegen de Rus sische kampioene Viktorova. De Russin werd eerste in 1.14.1, voor het Britse meisje werd 1.14.2 afgedrukt. Lenie de Nys had in de volgende serie weinig tegenstand. In rustige stijl, met nog heel wat reserves achter de hand, zwom zij haar banen in dezelfde tijd als Judy Grinham: 1.14.2 Na de ci.aangename verrassing van de 100 meter vrije slag finale is het beter geen voorspellingen te doen en geen verwachtingen te uiten. Maar ge zien de wijze, waarop de kanshebsters door haar series zijn heen gekomen, wagen we het erop te zeggen, dat de vooruitzichten beter zijn dan zij op papier leken te zijn. Op de 400 meter vrye slag was Leo Verburgt onze enige vertegenwoordiger, omdat Herman Willemse zich wilde sparen voor de 4x200 meter estafette. De vrolijke Eindhovenaar met zijn grappige, rossige baardje, zwom in de eerste serie naast de Rus Strujanov. Verburgt heeft de snelle wereldrecord houder op de wisselslag twee banen kunnen volgen, daarna moest hij hem laten gaan en ook de Deen Larsson was in de laatste 100 meter te snel voor hem. Hij werd derde in de matige tijd van 4.50.5 en er was toen nog een klein kansje op een finaleplaats, doch Nikitin (Rusl.) en Katona (Hong.) zwommen onder de 4.40.- en Black trok twee van zyn tegenstanders in zyn prachtige race 4.28.9 sec. (slechts een halve seconde boven zijn Europees record) mee onder de 4.50.- en tenslotte bleven alle drie zwemmers in de laatste serie ruim onder de tijd van de Eindhovenaar, zo dat Verburgt was uitgeschakeld. VARIA Bloembollenexport in 1798 In het Noorse vakblad Gairtneryrket is onlangs een advertentie weer eens afgedrukt, die een Hollandse bloemlboi- lenexporteur daar op 5 december 1798 in had laten plaatsen. Zij luidde zo meldt het weekblad voor Bloembollencultuur als volgt: „Een bloemboJllenhiandelaar uöit Hol land, dóe een dezer dagien hier te stede (dat'was Ohristiania, het tegenwoordige Oslo) is aangekomen, heeft meer dan 200 soorten goede en zeldzame bloembollen aan te bied'en. Zij kunnen zowel in tui- Djoeanda over de investeringen De Indonesische premier Djoeanda heeft in het parlement medegedeeld, dat de buitenlandse kapitaalsinvesteringen in Indonesië kunnen worden geraamd op 17.640 miljoen roepiah. Voorts deelde hij mede, dat in 1954 352 miljoen roepiah aan winsten naar het buitenland werd overgemaakt, in 1955 395 miljoen, in 1956 129 miljoen en verleden jaar 46 miljoen roepiah. Djoeanda verklaarde verder, dat „de afzet van de produkten van de door de regering overgenomen Nederlandse cul tuurondernemingen" volgend jaar onder supervisie van de regering zal worden geplaatst. Waarschuwing over Ned. Nieuw-Guinea De Indonesische regering heeft van daag de waarschuwing doen horen, dat Indonesië de uitdaging van de opbouw van een Nederlandse militaire macht in Westelijk Nieuw-Guinea, zal beantwoor den met een verdere versterking van „het nationaal potentieel op zowel eco nomisch en politiek als defensief gebied" In een binnenlandse radio-uitzending werd voorts gewaarschuwd, dat Indone sië niet passief zal blijven, als de berich ten over het sluiten van een militair bondgenootschap tussen Australië en Nederland met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea, juist mochten blijken te zijn. Zulk een bondgenootschap „zou als een ernstige bedreiging van de binnenlandse vrede worden beschouwd". Tien IJslanders aan boord van een Britse treiler De door IJslandse kanonneerboten aangehouden en geënterde Britse treiler blijkt de Northern Foam te zijn. Aan boord van het schip bevinden zioh thans tien IJslandse zeelieden. Het enteren geschiedde tijdens een dichte mist. Het Britse fregat Eastbourne is de Northern Foam te hulp gesneld. Eerder in de ochtend heeft een derde IJslandse kanonneerboot getracht een andere Britse treiler te naderen. Het Britse fregat Russell was echter snel genoeg ter plaatse om aanhouding te verhin deren. Verwoerd premier van Zuid-Afrika In Zuid-Afrika is de 57-jarige minis ter voor naturellenzaken, dr. Hendrik Verwoerd, als opvolger van advocaat Strijdom, die dezer dagen werd begra ven, tot premier gekozen. Verwoerd is de voornaamste ontwerper geweest van de apartheidspolitiek van de Nationale partij. Dr. Verwoerd studeerde psycho logie aan de universiteit van Stellen- bosoh en voltooide zijn wetenschappe lijke opleiding aan de universiteiten van Hamburg, Leipzig en Berlijn, waarna hij voor zyn wetenschappelijke scholing ook in Frankrijk, Nederland, Engeland en Amerika verbleef. Dr. Verwoerd is gehuwd en heeft zeven kinderen: vyf zoons en twee dochters. men wordier: gepflatnit als lm potten. Ge- interesseerden kunnen hem dagelijks ontmoeten in het logement van Madame Grubbe". Deze annonce leverde blijkbaar niet het gewenste resultaat op. want op 19 december d.a.v. verscheen opnieuw een aankondiging waaruit men zou kunnen opmaken dat de Hollandse zakenman zijn bollen in consignatie had afgele verd aan een Noorse collega- De tweede advertentie luidde: „Bij mij, ondergetekende, is door de Hollandse kweker, de heer Hermann, voor verkoop tegen billijke prijzen afge leverd een grote partij extra fijne Haar lemse bloembollen bestaande uit dub bele Hyacinten Ranonkels, Jonquiliem, Irissen. Tulpen en Engelse Narcissen. Schroder in Ohristiania. P.S. Aan geïnteresseerden in de stad en te plattelande wordt de verzekering gegeven, dat de bollen zodanig zullen, worden verpakt dat zij geen schade zullen lijden door de koude. Tevens wordt bekend gemaakt, dat al> bollen van goede hoedanigheid zijn. De kopers zuilen zonder twijfel tevreden zijn". Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Vast voor internationals AMSTERDAM, 2 september Het grote herstel van de vorige dag werd vandaag niet alleen op het Dam rak voortgezet, dooh gezien de koers winsten moet beslist van een vaste ten dentie gesproken worden. Nu de storm t.a.v. de politiek in het Verre Oosten enigszins is gaan liggen, putte de beurs en het publiek hieruit de moed en gin gen tot aankopen over. Bij opening was er een behoorlijke activiteit in de Philips- en Unilever- hoek. De koers van de gloeilampenaan delen op 321% stelde zioh ruim 2 pun ten boven die van de vorige slotprijs. Aanhoudende vraag deed de koers op lopen tot 322% op welk niveau Londen, door het afgeven van stukken, een ver dere koersstijging tegenhield. Voor Uni lever bestond goede middenkoersvraag. Hier was de opening op 391 circa 4 punten boven die van maandag. En ook hier was de aanhoudende vraag van publiek als van de beroepshandel oor zaak, dat de koers steeg tot 393 3/4 tegenover een slotkoers van gisteren 386 3/4. KLM werd goed prijshoudend vernomen. Aku's lagen eveneens goed in de markt en passeerden ruimschoots de tweemaal pari-koers. Op 204 bedroeg de koerswinst circa 4 punten. Het kunst zijdeconcern richt met de Staatsmijnen een gemeenschappelijk verkoopkantoor op voor de plastic industrie. Hoewel de belangstelling voor aandelen Kon. Olie weer gering was en het fonds nog iets onder pariteit New York bleef lagen de aandelen op f. 166.20 bijna een gulden hoger in de markt dan gisteren. In de Scheepvaarthoek was de ten dentie eveneens opwaarts. Het meren deel der aandelen boekte een winst van circa 1 punt. In de cultuursector viel de aanhoudende vaste stemming voor cer tificaten Deli op. Na een opening op f. 121.20 steeg de koers tot f. 122, waar door een koerswinst t.o.v. gisteren van circa f. 1.30 kon worden geboekt. Am sterdam Rubbers, HVA's en Senambah's veranderden niet veel. Staatsfondsen eerder iets beter. Premielening Rotterdam circa 3/4 lager ingevolge de trekking van giste ren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 september. Londen 10.56%—10.56%; New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.88%—338%; Parys 90.05-90.15; Brussel 7.59%-7.60%; Frankfort 90.2490-29; Stockholm 73.13%—73.18%; Zürich 86.53%—86.58%j Zürich (vrye francs) 88.24%—88.29%; Milaan 60.75%60.80%; Kopenhagen 54.61%-54.??%Oslo 52.80-52.85; Wenen 14.58%14.59%Ankara 3.79%—3.79%; Praag 5234—5234; Lissabon 1336% 1338. Hengstforderfeld bij Augustfehn/Olden- burgerland (West-Duitsland)7. Anneke Thijssen; 8 Hans van Diemen; 9. Sjon- nie Splinter; 10. Bert v. d. Voort; 11 Hennie en Marjan Rietveld 12. Joke Zandbergen; 13. Paul v. d. Broek; 14. Anneke Zandbergen. Troostprijzen; Ansje v. d. Ven/Har derwijk (Gld); Hans Berk/Weesper- carspel (N-H)Sa ar Wondergem/Wees- percarspel; Rietje Schmidt/Weespercar- srpel; Henny Wassenburg/Nederhorst den Berg (N-H); Bert Hulst/NLgtevecht (U); Oorrie Kransse/Abcoude (U); Jan Kransse/Nieuwveen; Cobi Roest/ Langeraar: Gerda Kraakman/La n- geraar; Joke v. d. HuJst/Hoogmade; Dickie Roest HoogmadeIneke Hoo- gervoret/Hazerswoude, Beurs van Amsterdam Dinsdag 2 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 91% 92 Ned. '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 94 94% Ned. '56 3% 92% 92II Ned. "48 3% 87 87% B Ned. '54 3% 87% 88% Ned. '55 I 3% 87% 88% Ned. '55 II 3% 89% 90B Ned. 37 3 89% 89 Dollarlng '47 3 91% 91 Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 02-64 3 94A 94% Cert. NWS 2% 60% L 60% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3.... 88% Ned. W3 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 V* 36 Nat. Handelsbank 87% 88 Ned. Handelmy 174 173 Amst. Rubber 67% 67% Deli Mij .en (Ver.) 120.50 122 30 H.VA106% 105% Java Cult29 29 Senembah 88% 89% Vorstenlanden13% 14 A.K.U200% 204% Berkel's Patent (v.) 191 191% Calvé Delft cert. 310 313 Kon Pap. v. Gelder 184% 188 Hoogovens cert330L 334 Müller en Co. N.B. 315% 317 Ned. Kabelfabr273% 277% PWl)ps 318 322'i Philips pre!165 167 Unilever 386 392 m Wilton Feyenoord 190% ®iUt°n 25®.r166% 170 Dordtse Olie gew. 5711/ 684 Kon Petr (f 20.-) Jgg 166 ÏÏT a50 2°'"~) 16520 166 30 Holl Amer lyn ion ,001/ Java China Paket 131 132% 100.50 100.80 Ned. Stoomv. My. 1493' 144 Kon Paket My Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr cert [AÏy J06V v. Ommeren cert. 0*19 omu Kon Rott Lloyd iit f901 Ned Scheepv Unie {g jjjjj NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 86% 87 B Leiden 1947 3% 95B R'd&m *37 I-m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 05 B 96 B A'dam *51 2% 93 93% A'dam '56 I 2% 85 85 A'dam '56 n 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 85% 85 Enschede'54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 94 Idem n 2% 94% 95 R'dem '52 I 2% 94% 95% Idem II 2% 96 95% Utrecht '52 2% 98% Z.-Holl. 1957 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank226 226% HH.U. cert206 207 Rott. Bank 198 200 Twentsche Bank 170% 171% Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 Borneo Sum. H. Mij. 45% 46 Ned. G. en Sp fabr. 203 202 Kon. Ned Grofsm. 103 L 102% Internatio 88% 88% Rott. Droogdok My. 515 510 L Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 80 80 Spoorwegen Deli Spoorweg My. T Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% 27A Intern. Nickel 82% 82% Anaconda 50 A 50% Bethlehem Steel 46% 46% Cities Service 59% 60% General Motors 43 43A Kennecott93% 94 Republic Steel 56% 56% Shell Oil 83% 83% Union Pacific 29% 29)1 Un. States Steel 74% 74% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 1/9 Edelmet. Kon AA 44 Pref wa. Idem 62 Holl Constructie 432 Electrolas B 444 [ng bur v Bouwnyv 140 Lnt Kunststofi Ind 43 43 Leidsche Wolsplnn 146 146 Sikkens Lakfab '53 470L 470 Ver Touwf a brieken 181 182 Wernink's Betonm. 89% 89 Van wyk Textiel 66% 66% 101

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5