Honderden' aankomende studenten maakten kennis met de Universiteit >^MARK Sportblouses Studie is meer clan verwerven van vakbekwaamheid HISTOR Afscheid en installatie bij Clir. school Middelstegracht Elke woensdag Peek&Cloppenburg 97ste jaargang Dinsdag 2 september 1958 Tweede blad no. 29533 Leidse eerstejaarsdag In de Pieterskerk kwamen hedenochtend enige honderden aan komende Leidse studenten bijeen voor de reeds tot traditie geworden eerstejaarsdag als inleiding voor hun Leidse studie. Deze eerstejaars- dag omvat behalve de openingsbijeenkomst in de Pieterskerk, centrum van zovele belangrijke evenementen in het universitaire leven, facul- teitsgewijze voorlichting in universitaire instellingen door hoogleraren en voorlichting speciaal over het studentenleven buiten wetenschappe lijke studie door de praeses collegii en de praeses van de VVSL. De bijeenkomst in de Pieterskerk werd onder meer bijgewoond door het bestuur en vele leden van de senaat, de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, leden en de secretaris mr. N. F. Hofstee van het college van curatoren, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de faculteitsbesturen, vertegenwoordigers van de weten schappelijke staf en vele universitaire organisaties en studenten verenigingen. Geven en nemen In zijn openingswoord na inleidend orgelspel door Adr. Blankenstein wees de praeses facultatum de heer E. S. Nieuwendijk op de diepere betekenis van het veelomvattende begrip studeren, hetgeen meer is dan zich vakbekwaam heid verwerven. Het betekent onder meer mee te doen in de ruimste zin van het woord om de gemeenschap der uni versiteit te dienen met de talenten die men meebrengt. Zo ergens van geven en nemen sprake is, dan is dat bij de universitaire studie: het geven als in zetten van de gehele persoonlijkheid, het inbrengen van het eigen, het geven als het gebruik maken van de talloze mogelijkheden welke door de academie worden geboden. Het is niet mogelijk goed te studeren door slechts een dezer facetten in acht te nemen. Goed stude ren in deze geest betekent mede waar maken, dat men aan de beste Univer siteit studeert. Na hier iets dieper op te zyn ingegaan hield spreker nog een warm pleidooi voor lidmaatschap van studentenorganisaties en vooral ook van de faculteitsverenigingen. Na een muzikaal intermezzo door de heer B. F. van den Bosch, concert meester van Sempre Crescendo, met orgelbegeleiding sprak de rector-mag- nificus dr. S. E. de Jongh. Kritisch denken In zyn samenvatting van de mogelijk heden welke door de universiteit voor de student worden geopend stelde prof. De Jongh het onderwijs in engere zin op de eerste plaats. Hij legde daarbij de nadruk op de vormende invloed van zelfstandige kennisverwerving, gelegen in een zo min mogelijk door andere op gelegde taakverdeling. De universiteiten hier te lande, meer dan b.v. in Amerika stellen meer prijs op het aan de maat schappij afleveren van rijpe mannen en vrouwen, die in termen van het door hun gekozen vak hebben leren denken en oordelen dan op het uitzenden van volgelingen die blaken van parate ken nis, die snel aan actualiteit verliest en waarvan het gevaar bestaat, dat zij niet op de juiste wijze kan worden aange vuld. De universiteit streeft naar een op voeding in de zin van Ieren oordelen, kritisch verwerken in plaats van pas sief opnemen. Dit kritisch denken is iets anders dan de primaire neiging tot het vormen van een smalend oor deel, een neiging die de jeugd van alle tijden kenmerkt. Een dergelijk vermogen tot kritisch denken kan nauwelijks ontleend worden aan een te eng opgevatte vakstudie. De universiteit streeft ook naar uitbreiding van algemene eruditie en ontwikkeling zoals b.v. in het studium generale waar van door de studenten helaas nog te weinig wordt geprofiteerd. De universiteit is tevens een centrum van wetenschapsbeoefening, wellicht zelfs nog meer dan onderwijsinrichting. De volvoering van deze taak vergt veel tijd en aandacht van de hoogleraren en wetenschappelijke werkers. Beschaving Het universitaire milieu biedt voorts de gelegenheid tot vorming als mens. De studie Is een voorbereiding op een intellectueel beroep hetgeen conse quenties op velerlei terrein meebrengt, omdat aan de studenten van thans in de toekomst bepaalde eisen zullen worden gesteld wat betreft innerlijke en uiterlijke beschaving. Het percen tage onder de aankomende studenten wier opvoeding in deze opzichten weinig voorbereiding heeft verschaft neemt (verheugenderwijs) steeds toe. Prof. De Jongh wees voorts op het grote belang van actief deelnemen aan het werk der „gezelligheidsverenigingen" en het studentenleven op levensbeschou welijke grondslag. Voorts waarschuwde hij er voor, dat het zo vruchtbare per soonlijke contact tussen studenten en hoogleraren door de omvang van eerst genoemde categorie dikwijls veel te wen sen overlaat, doch dat hiervoor compen satie gevonden kan worden in het dispuutleven. Examen slechts toetssteen De studie mag niet bestaan in een zich overhaast geforceerd bekwamen in enkele onderwerpen en het snel behalen van een diploma. Het is een niet ongebruikelijke fout, het slechts als toetssteen ingestelde examen te verwarren met het doel vatn de studie. De vorming welke door de universiteit geboden wordt omvat ook de onmisbare deelneming aan andere zijden van het studentenleven. Het was sprekers stellige overtuiging, drf de zogenaamde nihilist nimmer werkelijk deel kan uitmaken van de universitaire samenleving en daardoor zichzelf tekort doet en minder bekwaam wordt voor de taak die hem later wacht. Belangrijk achtte de rector magnificus voorts het wonen in Leiden zelf, al was hij er zich van bewust dat de gebrekkige woongelegenheid in de stad dit niet voor iedereen mogelijk maakt. Niet tegenover maar in maatschappij De studentenmaatschappij heeft zich in het verleden dikwijls categorisch tegenover de burgermaatschappij ge plaatst en rechten en voorrechten opge ëist die aan burgers plegen te worden ontzegd. Spreker had de indruk, dat1 de sociale evolutie der laatste decennia tot matiging in dit opzicht maant. Het toe nemend gerechtvaardigd besef van eigenwaarde der niet-academici wettigt de vraag, of de student zich nog de weelde mag veroorloven zich tegenover de maatschappij te plaatsen. De studentenmaatschappij vorme een onderdeel met eigen karakter van de grote maatschappij, doch zij niet een daaruit losgebroken kaste. Geen bijzondere vrijheid Zo reikt ook de veelgeroemde vrijheid van de student niet verder dan de vrij heid zijn kennis te verwerven op de wijze die hem goed dunkt. Wetenschaps beoefening en kennisverwerving kunnen in deze zin vrij zijn. Voor een verder reikende vrijheid van de student, uit gaande boven die van andere vrije bur gers in een vrij land, is geen plaats. De gemeenschap legt schatten ten koste aan de opleiding der academici en mag daardoor geen genoegen nemen met een beroep op bijzondere vrijheden. Leids student Tenslotte wees de rector magnificus erop, dat de thans aankomenden niet slechts student doch „Leids student" zullen zijn. Een zeker plaatselijk chau vinisme kan gerechtvaardigd zijn maar mag niet berusten op het verleden. Wanneer men stelt, dat de aan het ver leden ontleende eerbiedwaardigheid van de universiteit extra verwachtingen van voortreffelijkheid suggereert, dan moe ten de academici van thans, ook de stu denten, zich inspannen om mede deze voortreffelijkheid te realiseren. Wil het plaatselijk chauvinisme zich boven scherts verheffen, dan uite dit zich in concrete bijdragen tot de roem van de Leidse Universiteit of althans in het streven daarnaar. Innig zal de gehele Universiteit zich verheugen indien de aankomende stu denten van thans zich tot werkelijk goede Leidenaars zullen ontwikkelen, tot bruikbare mensen van wie het latere getuigenis „zij hebben in Leiden gestu deerd" in ernst voedsel mag verschaffen aan plaatselijke trots. Advertentie. schilderen? kies KIEURLAK o.a. bij Gebr. Schuitemaker, Voorstraat 98. Katwijk aan Zee J. Dubbeldeman, Kooilaan 15, Leiden. Fa. H. P. Jansen, Lange Mare 116, Leiden. „De Verfhoek", Mauritsstr. 53. Leiden. N.V. Bieys, Damstr. 37. Leidschendam. Fa. J. Goudkade. Herenweg 187, Lisse. Fa. G. v. d. Wiel en Zn., Trompstraat 8, Noord wijk Fa. G. Sclioneveld en Zn., de Kempenaer- straat 71, Oegstgcest G. C. van Goevorden, Hoofdstraat 205, Sassen heim P. Mokkestorm, Herenweg 75, R\jnsater- woude W. Zandbergen, Vliet N.Ï. 64, Rijnsburg. kvk'K'k k k -k<"k"K In de kleuterschool aan de Mid delstegracht had gisteravond het af scheid plaats van het hoofd der Chr. School Middelstegracht, de heer G. v. Putten en werd tevens het nieuwe schoolhoofd, de heer S. A. Reyerse ge ïnstalleerd. Vele ouders gaven door hun aanwe zigheid van hun belangstelling blijk. Uiteraard woonde ook een aantal col lega's van verschillende scholen deze avond bij. Van de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik, was bericht van verhindering binnenge komen. Ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Vereniging voor Chr. Onderwijs, die allen welkom heette, merkte op, dat het niet vaak voorkomt, dat afscheid en in stallatie in één bijeenkomst vallen. Dit gaan en komen had daardoor veel van het aflossen van de wacht. De heer Van Putten heeft de wacht waargenomen sinds 1 januari 1914 en is dus in een lange diensttijd van 44V2 jaar aan het chr. onderwijs verbonden geweest, eerst achtereenvolgens als onderwijzer aan de scholen Middelstegracht en Hoge Mors- weg, tot hij in 1955 weder naar de school Middelstegracht terugkeerde als hoofd. Deze functie kon het bestuur in dertijd met groot vertrouwen in handen van de heer Van Putten leggen, omdat hij op bijzondere wijze zijn sporen bij het Chr. Onderwijs had verdiend. Ds. Vossers herinnerde er terloops aan, dat de heer Van Putten ook aan de kerke lijke gemeente van Leiden zijn krach ten wijdt en een van de zeldzame be zitters van de akte Esperanto is. Spre ker stelde tenslotte de trouw en de liefde in het licht, waarmede de heer Van Putten steeds voor de zaak van het chr. onderwijs is opgekomen. Dit was door het bestuur steeds zeer gewaar deerd. Met een woord van vriendelijke dank neemt het bestuur afscheid van de heer Van Putten, besloot ds. Vossers. Hierna richtte ds. Vossers zich tot de heer S. A. Reyerse, die sedert 1932 aan de Vereniging voor Chr. Onderwijs ver bonden, in 1950 zijn intrede deed in de school Middelstegracht. De school, aldus ds. Vossers, heeft in de laatste jaren het bestuur vaak zorgen gebaard wegens het teruglopen van het aantal leerlin gen. Na de stichting in 1871, werd ze al spoedig een drukbezochte school, maar het leerlingental is thans geslonken tengevolge van de ontvolking van de binnenstad. Dat er dit jaar 44 nieuwe De gaande en komende man. Links het scheidende schoolhoofd, de heer G. van Putten en rechts zijn opvol ger, de heer S. A. Reyerse. (Foto LD/Van Vliet) kleuters de kleuterschool zijn binnen gestapt, meende ds. Vossers als een lichtpunt te mogen zien. Herinnerend aan een gedeelte uit de Bergrede, waarin wordt gedoeld op de rotsgrond voor het levenshuis van de mens, waarmede zijn levenswerk samen hangt, zeide ds. Vossers, dat het bestuur het hoofdschap van deze school in vol vertrouwen in handen van de heer Reyerse legt. Vervolgens werd" de heer Van Putten toegesproken door de heer Y. Tymstra, die de grote toewijding schetste, waar mede de heer Van Putten zyn lessen gaf. Als blijk van waardering overhan digde de heer Tijmstra de scheidende collega een boekenbon. Uit de kring der ouders gaf de heer heer A. Batelaan uiting aan de gevoe lens van dankbaarheid van de ouders jegens de heer Van Putten. De heer Van Putten dankte de spre kers voor de vriendelijke woorden en haalde enkele herinneringen op. Het nieuwe schoolhoofd, de heer Reyerse, dankte het bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen. Ds. Vossers Desloot met de wens uit te spreken, dat het de heer Reyerse ge geven mag zijn vele jaren deze school te leiden en als het kan tot gro tere bloei te brengen. Leerstoel neutronen- onderzoek der materie Bij K.B. van 22 augustus is de stich ting Leids Universiteitsfonds aangewe zen als bevoegd om bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit een bijzondere leerstoel te ves tigen, opdat door de daarvoor te benoe men hoogleraar onderwijs zal worden ge geven in de studie van de materie met behulp van neutronen. RUIM F. 2300 VOOR CHRISTELIJKE JEUGDHULP De hier ter stede gehouden huis-aan- huiscollecte ten bate van Chr. Jeugdhulp heeft ruim f. 2300 opgebracht. Hollands tulpenkoningin naar Amerika vertrokken LENY QUANT UIT LEIDEN Hollands tulpenkoningin 1958, onze stadgenote, de blonde 23-jarige Leny Quant, een nichtje van admiraal Quant, Is vannacht om één uur van Schiphol naar New York vertrokken. Er wacht haar daar een druk program ma. In twee maanden tyds zal zij in de Verenigde Staten 10 en in Canada 3 steden bezoeken en overal lezingen (in het Engels) houden over de Nederlandse bloembollen, één van onze belangrijkste expor tprodukten De nieuwe tulpenkoningin is door een jury, waarin behalve twee Amerikanen, o.a. belangrijke figuren uit de Neder landse bloembollenwereld zitting had den, uit niet minder dan 3500 meisjes gekozen. Zij studeert Frans aan de Leidse Universiteit, is tijdens haar vakanties reisleidster en heeft o.a. deelgenomen aan de modeshow van de V.V.S.L., die korte tijd geleden zoveel succes heeft gehad. Aan de burgemeesters van de der tien steden, die zij gaat bezoeken, zal zij ieder duizend tulpenbollen schenken. Zij heeft voor deze reis een speciale oplei ding gehad, die twee maanden geduurd heeft en zal uiteraard in Amerika af en toe ook in ons nationale kostuum op klompen verschijnen, waarin ze zich overigens slechts moeizaam kan voort bewegen. Jubileum M. P. Bergers VEERTIG JAAR BIJ DE FIRMA BEUTH Vandaag herdenkt de heer M. P. Ber gers, wonende te Amersfoort het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen alhier. Als klerk in het bedrijf gekomen, be hartigt hij thans als vertegenwoordiger de belangen der firma. Vanochtend werd hy met zijn echtge note door de directie te Leiden ontvan gen en gecomplimenteerd. De directeur huldigde de jubilaris en wees erop, dat hy zich had doen kennen als een ijverig etn ambitieus werker, die op lofwaardige wijze zich steeds van zijn taak heeft ge kweten. Door zijn welwillend optreden heeft hij zich ook onder de cliëntèle vele vrienden weten te maken. Als stoffelijke blijken van waardering bood spreker de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, alsmede het Vererend Getuigschrift van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel met bijbehorende draagpenning. Mevrouw Bergers ontving een fraai boeket bloe men. Nadat de jubilaris ook van de overige leden van het personeel de gelukwensen in ontvangst had genomen, werd hem de gelegenheid gegeven de verdere dag in familiekring door te brengen. VISWEDSTRIJD ROBAVER De dag van gisteren zal nog lang in het geheugen blijven van de Robaver- mensen. Zij hielden n.l. een viswedstrijd in het rustige water van de Haarlem mertrekvaart, waar het heerlijk toeven was. Reeds spoedig kon één der deelnemers het genoegen smaken een flinke brasem op te halen, wat hem bijna een nat pak kostte! Door dit succes waren de ver wachtingen dan ook hoog gespannen en zo waar werd nogmaals een aardige brasem aan de haak geslagen, doch daarna, uitgezonderd wat klein goed, liet zich de vis niet meer verschalken. Ondanks deze sleohte vangst heeft het personeel der Bank, mede door het fraaie weer, een zeer genoeglijke avond gehad. Na de prijsuitreiking, w.o. een bijzonder fraaie hengel, keerde men voldaan huiswaarts. MODERN WINKELPERCEEL VERVANGT 17DE EEUWS PAND Een zeventiende eeuws pand. aan de Stille Rijn, waarin in vroeger eeuwen resp. een bierorouwery, een diaconeasenschool en het Joodse Weeshuis waren onder gebracht, heeft thans plaats moeten ma ken voor een modem winkelpand, dat aan deze woon- en winkelstraat een ge heel ander aspect geefit. Wij doelen hier op het bedrijfspand van de firma M. Langezaal en Zn, da.t hedenochtend in tegenwoordigheid van vele genodigden is geopend. Onder hen bevonden zich wethouder S. Menken, die het gemeen tebestuur vertegenwoordigde, ir. D. Y. Lem directeur van Gemeentewerken, de „overbuurman", de heer M. Weima, di recteur van de Markt- en Havendienst, ir. Th. K. J. Kooh, architect van de dienst van Gemeentewerken, de heer H. Briene. chef van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de Leidse Midden- standscentraile, en vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, de heer G. C. Heemskerk namens de afdeling Leiden van de N.RK.M. en oude zakenrelaties. In zijn inleidend woord dankte de huidige firmant, de heer G. Langezaal, in het bijzonder het gemeentebestuur voor de medewerking, welke werd ver leend om dit in zeker opzicht histo rische. doch bouwvallige pand aif te bre ken en op de fundamenten daarvan dit moderne gebouw op te trekken. Ook de architecten en de aannemer werden in dit woord van dank betrokken. De oud-firmant, de hoogbejaarde heer C. A. J Langezaal, die hierbij geassis teerd door zijn echtgenote zij knipte het lint door, dat de toegang tot de be drijfsruimten versperde verrichtte vervolgens de officiële heropening. Na deze opening voerden nog diverse spre kers o.w. de heer Uit den Boogaard namens het personeel het woord, terwijl vele gelukwensen werden aangeboden. LEIDS STUDENTE NAAR CANADA Morgen vertrekt de 23-jarige mej. D. Laurentius, studente aan de Leidse Universiteit, van Schiphol naar Londen om vandaar (per Trans-Canada Air Lines) door te vliegen naar St. John, New Foundland. Zij is als eerste Neder landse door de Canadese regering uit genodigd, gedurende het academische jaar 1958/1959, geschiedenis te studeren aan de Memorial University te St. John. Zij hoopt als resultaat van dat studie jaar een scriptie te voltooien, gewyd aan een onderzoek naar de nieuwste ge schiedenis van New Foundland en die te benutten bij haar doctoraal examen. SPREEKVERBOD VOOR J. A. MANUSAMA OPGEHEVEN (Speciale berichtgeving) „Het spreekverbod, dat mij werd opge legd toen ik Nederlands grondgebied be trad, is opgeheven", deelde ons vanmor gen de leider van de politieke missie van de Republiek der Zuid-Molukken in Ne derland, de heer J. A. Manusama te Rot terdam mede". Blijkbaar heeft men in gezien dat ik geen opruier ben. zoals men aanvankelijk dacht", voegde de heer Manusama aan deze mededeling toe. Zaterdag is hij teruggekeerd uit Bra- zilié, waar hy het congres van de Inter national Council of Christian Churches, een tegenstander van de Wereldraad van Kerken, heeft bijgewoond. zuiver wollen tricot Geheel nieuw model pullover-blouse van een van de bekendste Nederlandse tricotfabrieken Een echte buitenkans-aanbieding nu de school weer begint Exclusief dessin in stoere jongenskleuren y leeftijd 4 jaar l/deine shigmg per maat) Modelwoning Bouwfonds Ned. Gemeenten AAN DUYVENDAKSTRAAT VERREZEN 24 MIDDENSTANDS WONINGEN Onder het motto „Het huis van nu" (het huis voor U!) heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, in samenwer king met een aantal plaatselijke woning inrichters, een modelwoning ingericht aan de Duyvendakstraat (nabij de To renflat). Een woning, welke deel uit maakt van een complex van 24 midden standswoningen. Met deze woningen heeft dit Bouwfonds, waarbij ook de ge meente Leiden zich thans heeft aange sloten, zijn activiteiten ook tot de Sleu telstad uitgebreid. Een en ander was voor de directie van het Bouwfonds, die bij de realisering van haar bouwplannen krachtige medewerking ondervond van een in het leven geroepen plaatselijke commissie, aanleiding om aan de ope ning van deze modelwoning een officieel tintje te geven. Onder de vele aanwezi gen, die gistermiddag in de Duyvendak straat by een waren gekomen, bevonden zich o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder A. J. Jonge- leen, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, enkele raadsleden en toekomstige bewo ners van deze middenstandswoningen. Namens de directie van het Bouw fonds heette de heer U. Udema hen allen hartelijk welkom. Gelet op de uitbrei dingsplannen van de gemeente Leiden en de objecten, welke thans onder han den zijn, had spreker grote waardering voor de vooruitstrevendheid van het Leidse gemeentebestuur. Voorts wees spr. erop dat de weg naar het eigen huis - het werk van het intergemeentelijk jjouwfonds - op het ogenblik evenzeer in het brandpunt der belangstelling staat als de moderne woninginrichting. Voor jonggehuwden of mensen met trouwplannen is een huis vaak belang rijker dan het meubilair, doch er wordt meestal gespaard voor het laatste en dan maar afwachten tot men aan de beurt komt voor een huis. Z.i. kan men beter beginnen met het sparen voor een huis en daarna successievelijk het meubilair aanschaffen, dat het beste in dat huis past. De heer Udema, die grote bewonde ring had voor de wijze, waarop de Leidse middenstand deze modelwoning had in gericht - bij de inrichting is rekening gehouden met een gezin, bestaande uit zes personen - dankte de toekomstige bewoners, de heer en mevr. M. Struys, voor de bereidwilligheid deze woning voor dit doel enkele weken, t.e.m. 20 sep tember, af te staan. Een woord van dank. dat met de aanbieding van een boeket bloemen aan mevr. Struys werd onderstreept. De heer J. G. Hagens, voorzitter van de plaatselijke commissie, die hierna het woord voerde, belichtte in het kort het doel van het Bouwfonds van Neder landse Gemeenten, dat de particuliere bouw, mede door het aantrekken van spaarders, wenst te bevorderen. Het schonk spreker grote voldoening, dat voor deze 24 middenstandswoningen reeds een koper/spaarder was gevonden en dat het Bouwfonds thans een nieuw complex woningen, dat evenwel van iets goedkopere opzet is, in Leiden in voor bereiding heeft. Nadat mevr. Struys hierna de symbo lische opening had verricht, bezichtigden de genodigden deze modelwoning, waar bij zij grote belangstelling voor de doel matige inrichting van het huis aan de dag legden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Appelscha mr. Q. Rover te Warns. Beroepen te Moerkapelle A. Boertje te Herkingen. Aangenomen naar Sint Maartensdijk J. van der Haar te Waddlnxveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Winschoten (vac. R. J. de Jong) P. B. Suurmond. laatstelijk predi kant te Sorong (Nieuw-Gulnea) te Veenwoudsterwal G. de Zeeuw te Schoon oord. Aangenomen naar Harllngen J. Snel te Reitsum. Bedankt voor Oude- Pekela C. W. de Ruiter te Visvliet voor Haulerwijk R. J. Beukema te Doorn. Beroepen te Andijk P. B. Suurmond, laatstelijk predikant te Sorong (Nw-Gui- nea). CHR. GEREF. KERKEN' Tweetal te 's-Gravenmoer J. H. earlier te Zutphen en A. H. Schlpers te Hülegom te Rotterdam-Charlois H. van der Schaaf te De Krim en C. J. Ph. Sobering te Assen. Aangenomen naar Ede R. Kok te Veenendaal. die bedankte voor Driebergen. Er werden op dit vierjaarlijkse congres verscheidene resoluties aangenomen, ook betreffende de Zuid-Molukken. Men er kent de onafhankelijkheidsstrijd volko men en men doet een beroep op de ge hele christenheid te bidden voor het christendom in het gebied van de Zuid- Molukken. Kernfusie voorlopig nog onuitvoerbaar Hoewel het winnen van energie door middel van het proces van beheerste kernfusie theoretisch mogelijk geacht moet worden, is dit tot nu toe in de praktijk onuitvoerbaar gebleken. De onderzoekers op dit gebied zijn er echter vrijwel zeker van, dat zij er in ongeveer tien tot twintig jaar in zullen slagen, in hun laboratoria beheerste kernfusie met winst aan energie tot stand te brengen. Daarna zal evenwel zeker nog een even lange periode nodig zijn om de kernfusie uit het laborato rium over te brengen naar het dagelijks leven. Naar ruwe schatting zal, naar het zich op dit ogenblik laat aanzien, eco nomisch gebruik van kernfusie-installa ties dus niet eerder mogelijk zijn dan rond de komende eeuwwisseling. Dit Is de conclusie van een aantal rap porten, dat hedenmiddag is besproken op de atoomconferentie in Genève, die zich in haar derde plenaire zitting heeft beziggehouden met de mogelijkheden van beheerste kernfusie. Daar het de eerste maal was, dat over dit geheel nieuwe onderwerp van wetenschappelijk onder zoek theoretische beschouwingen en ex perimentele ervaringen internationaal werden uitgewisseld, bestond voor deze bespreking zeer grote belangstelling. Stroom van geleerden uit Oost-Duitsland houdt aan Erich Reitzenstein, die 21 jaar hoog leraar in de klassieke filologie aan de universiteit van Halle (Oost-Duitsland) is geweest, is volgens de anti-communis tische Vereniging v. Vrije Juristen naar West-Duitsland uitgeweken. Het anti-communistische inlichtin genbureau „Het Westen" meldt, de vlucht van nog vijf andere professoren en lectoren naar West-Duitsland. DPA meldt, dat de vluchtelingen kampen in West-Berlyn overvol zijn. Zondag en maandag zyn 1.800 vluchte lingen uit Oost-Duitsland aangekomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hubertus Martinus Jacobus, zn. van M. H. G. Vogelaar en O. J. Hofstede; Pe- tronella Johanna Maria, dr. van C. G. Bull en H. J. M. van Benten; Henk Bert, zn. van T. J. Boerstra en E. J. Kranen- veld; Willibrordus Joannes, zn. van W. van Eijgen en W. C. C. van Laar; Li lian Angela, dr,. van M. N. van Egmond en R. J. Nieman; Willem, zn. v. B. van Z wie ten en C. van der Linde; Glaudla, dr. van H. Singer ling en J. M. Schouten; Je roen Cornells Maria, zn. van T. J. van Rooden en J. M. Straathof; René, zn. van M. van Polanen en H. Galjaard; Jan Adel. zn. van J. Wolf en W. Viet; Leonardus Hermanus ,zn. van W. J. T. van der Weyden en M. E. Gybels; Arnaud Theo, zn. van P. N. de Kwaastenlet en H. Bootsma; Roel, zn. van P. Blom en G. Harte veld. GETROUWD G. E. M. Kuyntjes en M. H. Hoekstra; G. B. Zaninl en M. Dekker; P. de Bolster en E. A. de Wit; M. J. van Kampen en A. Massaar; P. van Ovost en M. E. Brus sel; I. Arnoldus en B. P. Bosman; J. G. Veens wijk en S. J. van der Born. OVERLEDEN M. L. Husemeier, 87 Jr., weduwe van J. J. Nleuwenburg; I. J. de Sterke. 1 dag dochter; L. W. van Lier. 56 Jr., man; B. de RoolJ, 58 Jr., man. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Westzaan J. Lange te Men- alngeweer. die voor dit beroep bedankte. Opening seminarie Baptistengemeenten In Bilthoven is gistermiddag het seminarie van de Baptistengemeenten in Nederland officieel geopend. In de Gereformeerde Kerk van Bilthoven ging ds. G. Vegter voor in een wijdingsdienst waarin hy naar de woorden van Paulus uit Colossenzen 1: „Jezus Christus in wie alle schatten van wyöheid en ken nis verborgen zyn" de aandacht van dc aanwezigen bepaalde by de groei van het baptisme naar dit moment. Daarna installeerde ds. Vegter in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van curratoren van het seminari ds. J. Railing en dr. J. Kievits resp. als rector en con-rector van het seminarie. In zyn inaugurale rede belichtte ds. Reiling het ontstaan van het seminarie. Voorts werd het woord nog gevoerd door ds. G. Berkhof, rector van het Nederlands hervormd seminarie, prof. W. C. Unnik namens de theologische faculteit van de Ryksuniversiteit te Utrecht, ds. J. Holterman namens de Oecumenische Beweging en ds. G. van de Werf en door de heer Motterman nemens de Baptistengemeenten en -Unie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3