jmm, Veroveren nieuwe overzeese markten vormen basis voor expansie export Kunstgebitten Geest van souplesse noodzakelijk Uitslag verkiezingen Ned. Antillen ftUwiammxi Met een enkel woord Agenda DINSDAG 3 SEPTEMBER 195» Instructief export -forum «Jonge landen" willen zelfstandig zijn (Speciale berichtgeving) „Exporteren eist initiatief, energie en risico", deze woorden vorm den de leidraad van en de overheersende gedachte, uitgesproken door de algemeen vertegenwoordigers van de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse industrie voor internationale belangen op het export-forum, dat tijdens deze vergadering werd gehouden. Gezien in het kader van de gehele export van ons land, kan het werk van de Stichting aldus inleider mr. J. E. van Hoogstraten in omvang en intensiteit niet veel te betekenen hebben. Het omvat lang niet de gehele wereld en heeft natuurlijk slechts een beperkte penetratie. De waarde van haar werk ligt echter hierin, dat het geheel gericht is op een concrete behartiging van de export-belangen, een behartiging, die nóg belangrijker wordt opgebouwd van het buitenland uit. dan ook bewust te zijn, dat de noodzaak voor ons land tot wereldwijze export ons veelal noopt tot aanvaarding van grotere krediet-risico's dan bij beperking van onze export tot nabuurlanden. Bepaald voorkomen dient echter te worden, dat de WeeteQtfke exporterende landen in de zucht om elkaar te over troeven verder gaan dan nodig is. Aan vragen om krediet dienen overigens niet volgens bepaalde spelregels volgens „het boekje" beoordeeld te worden, doch van geval tot geval op hun mérites, aldus de heer Van Hoogstraten. De situatie in landen, die door hun agrarische economie zeer conjunotuur- Grote moeilijkheden overwinnen De grote mogelijkheden tot expansie van onze export liggen voornamelijk op het gebied van de verre of over zeese markten, doch daarbij dienen veel grotere moeilijkheden overwon nen te worden dan bij uitvoer naar omliggende en naburige landen. Deze spreiding van de export na de oorlog in steeds sterker mate doorge voerd brengt ons thans in contact met minder ontwikkelde, minder sta biele landen enerzijds en meer ont wikkelde, betrekkelijk stabiele gebie den anderzijds. Al mag beperking van de export tot de landen van laatst genoemde groep aantrekkelijk lijken, de bescherming van de eigen industrie en de concurrentie is aldaar veelal zo belangrijk, dat ons land voor winst gevende expansie van de export sterk op de eerste groep is aangewezen. Daar liggen echter ook juist obstakels en problemen, waarmede exporterend Nederland gelukkig meer en meer vertrouwd begint te raken. In nagenoeg alle „jonge landen", waar de Stichting werkzaam is, bestaat zon der uitzondering een buitengemeen ster ke drang tot het in zo vlug mogelijk tempo oprichten van eigen nationale industriële en dlenst-verriohtenide be drijven. Niet zo zeer overigens uit finan ciële overwegingen, dan wel ter bevre diging van het nationale sentiment en presbige (Indonesië). Alidus inleider dr. W. A. F. Stokhuyzen. In vele gevallen schept de overgang van „koloniale economie" naar „nationale economie" dan ook de moeilijkste problemen, zo zeide inleider C. den Hollan der, terwijl het streven de zaken in eigen hand te nemen bovendien in deze landen nog gevoed wordt door de wens zich te ontdoen van de naar hun mening „monopolistische" positie, düe de Wes terse belangen by het tot ontwikkeling brengen van deze gebieden zich in hun ogen zou hebben verworven. De weten schap. dat de traditionele consumptie goederen beter en goedkoper van bui tenlandse industrieën betrokken kun nen worden, speelt byv. in de agrarische landen van het Verre Oosten zelfs geen rol. Exporfrcombinaties Vele landen zijn als gevolg hiervan thans in het bijzonder geïnteresseerd voor z.g. „jolnt-ventures", gezamenlijke ondernemingen, waarbij leid'ing, kennis van zaken en/of vooral financiële bij stand aangetrokken worden. Steeds meer komt het verder ook voor, dat de aankopende overzeese instanties bU plaatsing van bestellin gen van fabrieken of installaties van enige omvang, welke niet door één fabrikant kunnen worden geleverd, toch een contract met één leverancier als hoofdcontractant eisen. Met deze „turn key jobs" waarbU de betrok- Koningin Zein van Jordanië naar Europa vertrokken De moeder van Koning Hoessein van Jordanië, Koningin Zein. is in gezel schap van een van haar zusters en twee jeugdige prinsessen - Basma, het acht jarige zusje van Koning Hoessein en zijn dochtertje van drie jaar Alyia - per vliegtuig, via Cyprus naar Zwitserland vertrokken. In diplomatieke kring in Amman •preekt men het gerucht tegen, dat de reis om interne politieke redenen is ge maakt. Men wijst erop, dat Koningin Zein vaak in deze tijd van het Jaar naar het buitenland gaat voor medische con trole en een bezoek aan ex-Koning Tal- lal in Istamboel. Volslagen nonsens Peter Townsend heeft gisteravond tegenover Parjjse journalisten te kennen gegeven, dat de film, welke hü van zijn tweede wereldreis maakt, geen enkel verband houdt met zijn persoonlijke aangelegenheden. Het heeft in Londen de aandacht getrokken, dat Townsend, die reeds voor deze tweede reis ver trokken was, plotseling uit Joego-Slavië is teruggekeerd en intussen in de Britse hoofdstad is aangekomen. Toen Franse journalisten hem op zijn doorreis In Parijs vroegen, wat er waar was van de berichten, dat hij zou zjjn teruggekeerd, omdat het Engelse hof op het stand punt zou staan in de verfilming van zjjn reis een commerciële exploitatie van zijn betrekkingen met Prinses Mar garet te zien, zei Townsend: „volslagen nonsens". Hij ontkende met stelligheid ooit pu bliekelijk onthullingen over zijn privé- leven of de persoonlijke aangelegen heden van anderen te hebben gedaan. Integendeel had hy in zijn filmcontract evenals in een vroeger contract met een Londense krant voor eeL artikelenreeks een clausule gelast, die hem vrijwaarde voor toespelingen op zijn eigen of an dermans privéleven. Hy wenste ten slotte te verklaren niet van zins te zyn naar Engeland terug te keren. De Amerikaanse produktieleider (Sto- loff) van de film. die „De reis van Peter Townsend" zal heten, verklaarde dat hun beider plotselinge vertrek uit Joego-Slavië naar Parijs een zakeiyke reden had, maar dat zij vandaar alweer naar Zagreb terug zouden vliegen om hun wereldreis to vervolgen. Zes werkterreinen Uniek in de wereld In opzet en werkwijze is de „Stichting vertegen woordiging van de Nederlandse in dustrie voor internationale belan- 1 gen", aldus mr. J. MeUnen, voor- zitter dezer organisatie, ter Inlei ding tot het export-forum, dat gis- 1 termiddag gehouden werd in de Haagse Dierentuin op de export- I vergadering van de drie werkgevers- verbonden. De Stichting werd geboren ln de donkere jaren '48/'49 en was pri mair bedoeld als instrument om in Indonesië commercieel nog te red den, wat politiek niet meer te red den viel. De laatste jaren werden door bemiddeling van de Stichting i nog concrete leveranties aan Indo- nesië gerealiseerd ter waarde van ongeveer f. 200.000.000.—waarbij 1 direct ruim 160 bedryven betrokken waren, Indirect enkele honderden. In 1956 en later werd het werk- terrein van de Stichting, welke zich overigens niet bezighoudt met di- l recte verkoop, aanzienlijk uitge breid: Verre Oosten. Australië, 1 Nieuw Zeeland, Midden Oosten, Noord-Afrika en Midden-Amerika, terwijl men Zuid-Amerika in de toekomst eveneens hoopt te gaan bewerken. ken exporteurs dus een bepaalde com binatie dienen te gaan vormen kunnen, aldus mr. J. E. van Hoog straten en dr. M. Weisglas, echter dikwijls verrassende resultaten wor den bereikt. Vooral is het hierby dan natuuriyk van groot belang, dat de betrokken industrieën in een geest van souplesse bereid zijn tot een grote mate van onderlinge samenwerking in die combinaties. Nimmer mag ook uit het oog verloren worden, dat by transacties, waarbij overheidsorganen als kopers optreden, de tyd vaak schynt stil te staan. Men dient een onultputteiyk geduld te be waren en een vasthoudend geloof ln gunstige resultaten. Toenemende zorg De kapitaal-behoefte in de Jonge lan den is natuuriyk enorm hoog in verhou ding tot hun nationale inkomens. Het aantrekken van buitenlands Investe ringskapitaal voor nieuwe ondernemin gen is echter dikwijls zeer moeilijk, om dat de particuliere buitenlandse beleg ger veelal onvoldoende vertrouwen heeft in de rustige ontwikkeling van deze verre landen, die bovendien vaak een z.g. kopschuwheid tonen, zo drukte de heer C. den Hollander zich uit, voor buitenlandse invloed in hun nationale economie. De Nederlandse mogelijkhe den in deze sector biyven dan ook be perkt tot investeringen, waarvan de rentabiliteit op korte termijn een vry groot risico rechtvaardigt. Export van kapitaalgoederen op kre diet eist verder bovendien zelfs in toe nemende mate grote zorg, aldus inleider dr. Weisglas, en men dient zich daarby Feest met tragische afloop Een schutspatroonsfeest, dat maan dagavond met gezellig gekout en een dansje in een café bij Saarlouis werd gevierd, kreeg een abrupt en tragisch einde toen de vloer van het lokaal het plotseling begaf en ongeveer vijftig feestvierders in het keldergewelf stort ten. Zeven mensen kwamen om het leven en twintig anderen liepen ver wondingen op. Soldaten van het Franse garnizoen trokken de slachtoffers, allen Duitsers, uit de bouwvallen. gevoelig zijn, is zelfs zo, dat zy alléén maar duurzame produktiemiddelen kunnen importeren, indien zij daar mede zelf de betaling er van kunnen verdienen. De beoordeling tenslotte van vele te verlenen kredieten vereist een waar dering van het politieke en economi sche klimaat van het betrokken land, waarbjj echter de termijn, gedurende welke de verdere ontwikkeling te voorzien is, vaak korter ls dan de ter men, waarvoor krediet wordt ge vraagd. Regeringscoalitie kreeg nieuw mandaat De uitslagen van de gisteren gehou den verkiezingen in de Nederlandse An tillen zyn als volgt: Curasao Nationale Volkspartij (NVPi ramen met de Curacaose Onaf hankelijke Partij (COP) 20.363 stemmen 6 zetels; Democratische Party (DP) 18.770 stemmen 5 zetels: Katholieke Volkspartij (KVP) 5.490 stemmen 1 zetel. Aruba Parbido Popular Arubano (PPA) 9.913 stemmen 5 zetels: Aru baanse Volkspartij (AVP) 4.505 stem men 2 zetels: de de UNA. de R-K partij oip Aruba 2.044 ©temmen 1 zetel: Natio nale Volkspartij Aruba. 705 stemmen 0 zetels. Bonaire i Democratische Partij van Bonaire 1.373 stemmen 1 zetel; UNI 1.138 stemmen 0 zetels. Bovenwindse eilanden Democra tische Partij 904 stemmen 1 zetel; Natio nale Volkspartij 511 stemmen 0 zetels. Het resultaat van de verkiezingen is dat de huidige regeringscoalitie een nieuw mandaat heeft gekregen, nl. de v(jf zetels van de Democratische Party op Curasao de vyf zetels van de Partido Popular Arubano en de twee zetels van de Bovenwindse Eilanden en Bonaire. Over het algemeen was de opkomst van de kiezers zeer groot. nl. ruim 90" De Antillen kennen geen stemplicht. In wezen brachten de verkiezingen geen noemenswaardige veranderingen hoewel de Democratische Partij op Cu rasao en de PPA op Aruba procentsge- Prof. Rogier over: „Waarheid en vrijheid" By gelegenheid van het 24ste wereld congres van „Pax Romana" heeft prof. Rogier van de R.-K. Universiteit te Nij megen ln de stadshal te Wenen een voordracht gehouden over „Waarheid en vryheld". Prof. Rogier verklaarde dat men de vryheid niet moet vrezen. De katholieke wetenschapsmens heeft de plicht het standpunt van de vryheid in te nemen en zijn wederpartij de keuze tussen geloven en niet-geloven te laten, omdat hy de gewetensvrijheid als een recht van de menseiyke persoon erkent. Het grote probleem is: moet de katho liek het billijken dat aan de neutrale universiteit, zoals ook in het openbare leven, het atheïsme onderwezen wordt? „Mijn antwoord is „Ja", mits tenminste ook iedereen wordt toegestaan het atheïsme te bestrijden", aldus prof. Ro gier. Wat de kwestie van geboorteregeling en sterilisering betreft zal volgens prof. Rogier de openbare universiteit het standpunt van de vryheid van alle we reldbeschouwingen moeten innemen, voorop gesteld dat ook het recht van de bestrijding ervan onaangetast blijft. Zonder twijfel mag geen enkele katho liek iets leren wat door de kerk veroor deeld is. Daarnaast heeft hij echter het recht, zelfs de plicht, van veroordeelde leerstellingen kennis te nemen. De „index" heeft zeker opvoedkundige waarde maar geldt niet voor de beoefe naar van de wetenschap. wijze vooruitgingen. Trouwens ook de overwinningen op Bonaire en de Boven windse Eilanden werden met ruimere cijfers dan vorig» maal behaald. Verwacht wordt dat wanneer de nieu we Staten op 23 september bijeenko men, spoedig een regering aal worden gevormd. Er gaan geruchten dat de hui dige minister van Justitie, mr. S. W van der Meer, als gevolmachtigde minister naar Nederland aal gaan om de heer Lampe te vervangen. Men verwacht tevens dat nu de coa litie een nieuw mandaat heeft gekre gen, de nieuwe regering zo spoedig mo gelijk beprekingen om te komen tot her ziening van het statuut aai vragen. J r i A t VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Gram. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 De Juiste man, hoorsp. 21.05 Lichte muz. 21.20 Het nieuwe hart van Hengelo, klank beeld. 21.35 Strijkork. 21.55 Act. 22.10 Pla norecital. 22.35 Kamerkoor. 22 50 Wereld- kampioensch. wielrennen. 23.00 Nws 23.15 New York calling 23.2024.00 Gram Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Instr. kwart. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Ver draagzaamheid door dr. J. Sperna Wel land. Eerste lezing. 19.00 Nws. 19.10 Comm 19.15 Lichte muz. 19.45 Gram. 20.05 Act. 20.20 De gewone man. 20.25 Radio Phll- hurm. ork, en solist. In de pauze 21.2021.35 Europese Zwemkamploensch.) 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 en 21.0522.20 Fllmprogr. VOOR WOENSDAG 3 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de Jeugd. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Vakantie met een boek op zak, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgel en zang. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 13.30 Europese zwemkamploensch. 13.45 De vermetel ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de Zieken. 17.20 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. „De Brievenbus gaat open". Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18 20 Ham mond-orgel en zang. 18.45 Act. 18.55 Voor de kind. 19.05 Als Ik met horenden praat documentair progr. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 ültwis- 6elingsprogr. met Hamburg. 21 00 Europese zwemkamploensch. 21.15 Tussen de regels door. caus. 21.25 De weddenschap, hoorsp. 22.10 Operamuz. 22.40 Medische kron 22.50 Wereldkampioenschappen wielren nen. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.60—24.00 Socialistisch nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 De (on)bekeiitle weg (Vaai onze t.v.-medewerker) De geboorte van de nieuwe rubriek „Voetlicht en Camera" ging gisteren ge paard met duidelijke geboorteweeën waarvan heel kijkend Nederland getuige moest zijn. In plaats van te komen met een briljant begin zo in de geest van .Hoera, hier is het kind" werden we ge trakteerd op een gezeur van jewelste in de kraamkamer, waarin nieuwe Neder landse toneelgroepen het levenslicht hadden aanschouwd. Dat. alles hebben we allang in onze dagbladen kunnen lezen, tenminste voor zover we toneel- minnaars zijn. En behoren we niet tot deze schare, dan kan heit ons ook geen zier schelen. De praters Hofstra en Van Domburg wisten natuurlijk reeds lang alle naadjes van alle kousen, maar ze zaten elkaar tot vervelens toe naar de ■bekende weg te vragen en dius ook de bekende weg te wijzen. Dat was niet best. maar daar moesten we kennelijk echt even doorheen bijten. Dat. heb ben we dan maar gedaan en het door zettingsvermogen werd nog beloond ook, want er kwam nog voor het eind een kostelijk perspectief op een volslagen onbekende weg en daar moet de tele visie het van hebben. Voor het eerste verrassende vergezicht zorgde de acteur Bernard Droog, die op aardige vragen van Jan Willem Hofstra aardige antwoorden gaf. Dit gesprek liep over het gegrepen zUn van een acteur, indien hij toneel speelt en het dobbe ren op zijn technische ervaring, wanneer hy toneel speelt en verder over het ver- Advertentle DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn plichtI Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar ln discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Vernuft en techniek, caus, 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 oKn. Mil. Kapel. 11.55 Viool en plano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.40 Omr. ork. en solist. 15.30 Ka- mermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Instr. septet. 17.40 Beursber. 17.46 Gram. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Gemengd koor. 18.60 Gram. 19.00 Nws. en wcerber. 19,10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Bregenzer Festspiele 1958: Ork. conc. In de pauze: SpaanR avontuur, caus. 22.00 Musette-ork. en solist. 22.20 Vocaal ens. en soliste. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Platennleuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.00—16.45 Int. Concours Hip- pique te Rotterdam. AVRO: 17 0017.40 Voor de kind. NTS: 17.4018.00 Rep. Concours Hip- pique te Rotterdam. 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.40 Met een valies ln de hand blijspel. 21.5022.00 Dagsluiting. BINNENLAND Het bestuur van de Nederlands-Fran se Kamer van Koophandel heeft ter ver vulling van de vacature ontstaan door het overlijden van mr. A, F. Fortanler, beslo ten met ingang van 1 september 1958 tot directeur-secretaris van de Nederlands- Franse Kamer van Koophandel jhr H. M. J. van Asch van Wijk te benoemen. Het aantal gevallen van paratyfus ln Dordrecht neemt niet toe. De patiënten verkeren over het algemeen niet ln le vensgevaar en het laat zich dan ook aan zien. dat het aantal gevallen spoedig weer op het in de zomermaanden vr(J normale niveau zal liggen. De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera, zal op 5 september de ingebruikstelling van de nieuwe industrie havens van Dordrecht door H M. de Ko ningin bijwonen en bij die gelegenheid een redevoering uitspreken. De Ned. Ver van Chr. Handelsreizi gers en -agenten zal op 27 september in „Noord-Brabant" te Utrecht een buiten gewone algemene vergadering houden ter verkiezing van een nieuwe voorzitter ln de vacature ontstaan door het aftreden van de heer A. Graafland en ter verkie zing van een hoofdbestuurder ln de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer H. Bontkes. Op de Groene Kruisweg te Rotter dam is de 76-Jarlge landbouwer A. Mole naar van de Noordzljdsedijk van zijn paar- dewagen gevallen. Dit gebeurde toen hij van de weg zijn land wilde opryden en de wagen in een kuil kwam. De man ls met ernstige kneuzingen aan de borstkas naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam gebracht. Enkele uren later I? hij daar overleden - Op de noerdery annex benzinesta tion van de heer Wezep Hartman aan de Zuiderzeestraatweg te Wezep brak gister middag een hevige brand uit, waarbij drie hooibergen en een woonhuis totaal zyn uitgebrand en een tweede woonhuis zwaar werd beschadigd Gister ry,*.i Ls het anderhalf Jaar oude zoontje Ie familie Bongers te Apeldoorn op de onbewaakte overweg in de Lupineweg onder de elektrische trein, die van Apeldoorn in de richting Deven- op 1 september als directeur van Johan Verdoner is oj 1958 in functie getreden af het ballet van de Nederlandse Opera. Een Amsterdamse monteur heeft ln een plantsoen ln Amsterdam-Noord een tas leeg gevonden, die een kassier van een Bchllderbbedryf vorige week had verloren met een bedrag van f 8800, De 38-Jarlge schippersknecht, L. van Lonkhuysen te Dordrecht, ls aan boord van het op de ankerplaats van Papen- drecht liggende m.s. „Languedoc" aan het hoofd getroffen door een ijzeren stang van de draaiende ankerller. De man was op slag dood. De Staatssecretaris van O.K. en W. heeft aan de componist Jurrlaan Andrles- 6en te 's-Gravenhage opdracht verleend tot het componeren van een korte opera, waarvan de mogeiykheden van praktische uitvoering mede zijn afgestemd op gezel schappen van kleine omvang. By onderscheldeniyke Konlnkiyke besluiten zyn benoemd tot gewoon hoog leraar; met Ingang van de dag waarop hy zijn ambt zal aanvaarden ln de afdeling der werktuigbouwkunde aan de techni sche hogeschool te Delft om onderwys te geven ln de toegepaste mechanica: dr. Ir. A. D. de Pater, thans Ingenieur by de Ned. Spoorwegen: gerekend van 1 Januari 1958 in de afdeling der technische na tuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwys te geven ln de theoretische en toegepaste natuurkunde: dr. Ir. C. W. Kosten, thans buitengewoon hoogleraar met Ingang van de dag waarop hl' zijn ambt zal aanvaarden ln de facul teit der geneeskunde aan de Ryksunlver- sitelt te Groningen om onderwys te geven ln de röntgenologie: dr. J. R. Blickman, röntgenoloog te Amsterdam met ingang van 1 september 1958 ln de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwys te geven ln de technische mechanica: lr. W, L. Esmeyer, thans leraar aan de hogere technische school te Haarlem: met Ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aan vaarden in de afdeling der scheeps- en vllegtuigbouwkunde aan de technische hogeschool te Delft om onderwijs te ge ven ln de dynamische stabiliteit en de automatische stabilisatie cn besturing van vliegtuigen: ir. O. H. Gerlach. thans wetenschappelijk ambtenaar eersteklasse mm deze hogeschool. BUITENLAND Een Amerikaans militair vliegtuig, dat een geregelde dienst tussen Goeam en de Phllippljnen onderhield, ls kort na dat het van Goeam was opgestegen, ln zee gestort. De twaalf passagiers en de zes le den der bemanning zyn allen om het le ven gekomen. Het toestel wa« een C-124. Volgens het inlichtingenbureau „Het Westen" ln Beriyn heeft een rechtbank te Langensalza (Oost-Dultsland) Iemand tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die na gebruik van alcohol grappen ver teld had ten koste van vooraanstaande functionarissen van de Oostdultse com munistische party, in het byzonder van Ulbrlcht. „Borba", het orgaan van de Joego slavische communistische party, heeft een scherpe aanval op het Sovjetblok ge daan en dit ervan beschuldigd, dat het onlangs „rechtstreekse oncontroleerbare aanvallen" op de Joegoslavische leiders en de bulten- en binnenlandse politie van het land heeft gelanceerd. Kroesjtsjef heeft maandag de Ame rikaanse multl-mlljonalr Cyrus Eaton ln het Kremlin ontvangen om met hem kwesties van „wederzyds begrip en sa menwerking tussen hun belde landen te bespreken", aldus Tass Eaton is als gast van het Russische ministerie van Land bouw ln de Sovjet-Unie. Na hun bespre king leidde de Russische premier de Ame rikaan door het Kremlin en liet zich door hem ln gezelschap van toeristen fotogra feren. Schepen en vliegtuigen van België, Engeland, Frankrijk, Nederland. Portugal en West-Duitsland zullen tussen 18 en 26 september deelnemen aan een grote oefening van de Noordatlantische- Verdragsorganlsatle. De oefening zal wor den gehouden in het Kanaal en het wes ten en oosten van de Atlantische Oceaan. Het is o.m. de bedoeling ervaring op te doen in de oorlogvoering met duikboten en mynen en ln het varen in konvooien. De Fransman Erie de Bishop, die met vier anderen een vlotreis in de Grote Oceaan maakte, heeft in de nacht van zondag op maandag nabij de tot Nleuw- Zeeland behorende Cookeilanden schip breuk geleden. HIJ liep hierby verwondin gen op, waaraan hy is bezweken. De Bishop heeft zyn gehele levei oe- Amely Mary Eden. een nicht van de i langstelling gehad voor de getyden en Britse oud-premier, trouwt zondag a.s. In stromingen ln en de winden boven de een dorpskerkje op het eiland Ischla met Grote Oceaan. Ook de verplaatsingen der ter reed, terecht gekomen.' Het 'kind moet I de Italiaanse meoanlclen Giovanni Borellt. Polynesiërs lp. deze .qceaap hadden zyn op slag dood Köti geweest. I Zfl oei «ich op bef eiland vestigen, I onverflauwde belangstelling. WOENSDAG De Doelen. Genootschap Nederlana-En- geland. Lezing mr. N. S. Wilson over het schryven van detective-romans. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed. 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal). Half uur van bezinning. 12.501.20 uur nam. ASC-terrein. Leerlingen en oud-leerlin gen nemen afscheid van dr. P. C. van Ar- kel. 3 uur nam. 's Avonds feest in Stads gehoorzaal. 8 uur nam. Prediker. Ds. J. A. 'mink. 8 uur nam. Rehoboth. Ledenvergadering Chr. Boer innen- en Plattelandsvrouwen Spr. dhr. van der Heyden. 8 uur nam. DONDERDAG Pauluskerk (Oegstgeest). Afscheid dr. P. C. van Arkel. 3 uur nam. Na afloop recep tie ln Zendingshuls. ZAfBKDAO Stadhuis. Ver. .Oud-Leiden'Spr. lr. D. Y. Lem over uitbreidingsplannen. 3 uur nam. Dr. Van Voorthuyzenschool. (Marnlxstr.) Aanbieding huldebiyk Wbv. „Ons Belang". 3.30 uur nam. ZONDAG Station N.S.: Bezoek Kon. Ned. Natuur historische Ver. aan Diergaarde Biydorp. 9.50 uur voorm. MAANDAG De Doelen. Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Haar eerste liefde (Der letzte Mann). A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: The kid from Texas (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. zon dag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: Du bist Muslk. (Alle leeft.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: Het lachkanon van de infanterie (No time for sergeants). 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Schön 1st die Welt' (Alle leeft.) Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Rijksuniversiteit Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J G Wert- belm (t.ejn 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur Zon- en feestdagen geslo ten De avond- en nachtdienst der apotheken wordt te Leiden waargenomen door: Apo theek Boekwyt. Brecstraat 74. telef 20552 te Oegstgeest door: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8. telef. 26274 BU geen gehoor by Uw huisarts of specialist» bel op dokterstelefoon 22222. schil tussen toneel (in de ruimte) en voor t.v. (iai de beperking). Maar een eohit avontuur langs in Nederland nog nauwlyiks betreden wegen werd het pas toen Ven Domburg te preiten kwam met de cineast Bert Haanstra die op een bescheidJen manier behartenswaardle© dingen over vaderlandse speelprodukiles zei, die ons het gevoel schonken, dat daarvan nog heel wat te verwachten was als de scenarioschrijvers zieh maar mel den willen. De wijze, waarop de inter viewer de 'filmpoëet uit zijn tent lokite, was zonder meer knap. Het tekenfilimpje over het verhaal van een mensenrecht zei ons weinig. Op een paar aardige tekenvondsten na, die van fantasie en humor getuigden, dwaalden we in dit geval lange ongebaande wegen, waarin we weg nooh steg konden vinden. De danser Indra Kamadjojo, edelman uit een Oosters vorstengeslacht voerde ons over oceanen en wereldzeeën naai de onbekende oorden van. de Duizend Eilanden voor het vertellen en vertolken van een legende en hij deed dit op een fijnzinnige en sierlijk Javaanse wijs in waken en dromen, in zeggen en dansen. Hij bracht het ons onbekende, vlak naast en in ons. De ongenoemde regisseur voerde de camera rustig en trefzeker, maar hinderde zichzelf wel door te wei nig licht te geven. Een zuiver afgestemd spel met de lampen behoefde de sprook jessfeer in het geheel niet te breken. In tegendeel. Pater Verhagen toonde de natuur ook ditmaal te minnen en had weer wat landibouwprodukten meegebracht. Het confronteren met stoffelijke zaken in de studio leidde met visuele middelen tot het wyzen ven de weg. die vooral de Quakers gegaan waren oij het bestrijden van de slavernij en tot het dankbaar memoreren van grote wegwijzers van onze tijd, zoals Schweitzer en Abbé Pierre. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lyn van 1820 uur) Hora Stacoato, Sombre DLmanche, Tzi gane de la puszta, Un. violon dans la puszta, Le6 yeux noixs, Ensemble Barnabas Bakos; Selectie „Die CzardasfUrstin" Ltea Jungkind, Rupert Glawitech, Gustav Neldllnger, Koor en Orkest N.W.D.R. Hamburg, o.l.v. Harry Hermann: G'schich- ten aue dem Wlenerwal, Orkest Hermann Hagestedt; Das Lied vom Leben des Schrenk, Rudolf Schock; Draussen in 81e- vering, Rttta Stredch; Wolgtvlled, Rudilf Schock: Dorfschwalben a us österrelch, Rita Strelch; Ich traume milt offenen Augen, Rudolf Schock; Frühli ngestimmen Orkest Hermann Hagestedt; Merry Polka, Orkest Helmut Zacharlas; Karntner Lie- dermarsch. Heienen Marsch. Orkest Hanns Stelnkopf; Eine Polka voller Schwung, WteQtenbumnvleir Polka. Ensemble Horst Wende; La ronde de l'amour, La plus belle valse d'amour, Draaiorgel De Ara bier: lm ersten Drittel von Mlttelamerlka Silvio Francesco en ens. Fausto Compl; In the chapel in te moonlight. Ensemble Bertrand Bech; He Mister Banjo, Silvio Francesco en ens. Fausto Campl; Love walked ln, Ensemble Bertrand Bech; Wenen das Banjo, das Banjo erkllngt, SU vlo Franoesco en ene. Fausto Oampi; Rcee Marie polka, Annellese, The happy wanderer, Oh baby miine. Mister Sandman, Mama al balon. Draaiorgel De Arabier; Böhmlsche Polka, lm Gansemarsoh, En semble Horst Wende: Caminltl. Tango Roulette. Orkest Rioardo Santos; Make yourself comfortable. Mambo en sax. Sh- boom. Skokiaan, Orkest Alix Combelle. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 ni. 11.45 Gram. 12.30 Voor de boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Lichte muz. 14.15 Schots ork. en sol. 15.00 Hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Vespers. 16 45 Voor oudere mensen. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.16 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Dansmuz. 19.00 Gram. 19.30 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Ork. conc. 22.00 Wetensch. kron. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12,00 Gram. en lnterv. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Caus. 14,30 Nws. en muz. caus. 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Rltm. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gram. en lnterv. 18.30 Nws. en sport. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19 25 Sport. 19.30 Nws. en Gevar. progr. 20.00 Rltm. muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en vera, progr. 22.15 Sport. 22 30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz 23.55 —24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 14.15 Dansmuz. 14.55 Omr. ork. 16.00 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19.50 Piano en zang. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.10 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.10 Idem. 14.20 Kamermuz. 15.11 Ork. conc. 19.00 Gram. 19.30 Idem. 21.57 Lichte muz. 23.10 en 23.45 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00, 14.15, en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02, 16.35 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Literair progr 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 20.50 en 21.00 Gram. 21.15 Ork.- conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22 5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10, 14.00 en 14.15 Gram. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 16.15 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) la 5, S E S> CN Helsinki onbewolkt nw 2 22 0 Stockholm geheel bew. w 2 22 0,2 Oslo onbewolkt nno 1 23 0 Kopenhagen licht bew. o 9 19 0 Aberdeen mist ozo 4 17 1 Londen mist windstil 24 0 Amsterdam onbewolkt nno 5 25 0 Brussel onbewolkt o 2 26 0 Luxemburg onbewolkt no 3 24 0 Parijs geheel bew. o 2 20 2 Bordeaux half bew. windstil 25 0 Grenoble regen windstil 21 2 Nice zwaar bew. n 3 24 6 Berlijn onbewolkt o 5 24 0 Frankfort onbewolkt o 3 25 0 Munchen onbewolkt windstil 23 0 Zurich mist windstil 21 0 Geneve geheel bew. winde til 22 12 Locarno mist zo 1 23 1 Wenen half bew. ono 1 23 0.1 Innsbruck iwaar bew. windstil 26 0 Rome zwaar bew. ono 2 29 7 AJaccio zwaar bew. nnw 1 26 0 Madrid onbewolkt windstil 0 Mallorca licht bew 0 Algiers onbewolkt n li 29 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2