Engelse fascisten zien liun kans l''j de onlusten tegen kleurlingen WEERBERICHT Weer relletjes in cle Londense wijk Notting Hillwaar het gisteravond zeer rumoerig was Britse fregatten verhinderden opbrengen van vissersschepen Twee arbeiders gedood bij hevige ontploffing te Hoek van Holland 97ste jaargang DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 No. 29533 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Voor de derde achtereenvolgende keer is het gisteravond en vannacht tot onlusten gekomen in de Londense wijk Notting Hill, waar talrijke hoofdzakelijk uit Jamaica afkomstige kleurlingen wonen. De relletjes ontstonden ditmaal door het toedoen van opgeschoten straatjeugd, zowel jongens als meisjes. Enkele honderden negers en hun vrouwen, die zich in twee huizen hadden gebarricadeerd, werden bekogeld met zelfgemaakte benzinebommen, bakstenen, ijzeren staven en flessen. De kleurlingen vochten ditmaal terug. De incidenten waren erger dan de voorafgaande. Tegen middernacht waren veertig personen gearresteerd, meest kleurlingen. De politie snelde inmiddels naar andere delen van West-Londen, waar soortgelijke onrust was uitgebroken, o.a. in Paddington en in Shepherds Bush. In Notting Hill legde de politie beslag op een aantal gevaarlijke wapens, zoals scheermessen, verscherpte fietskettingen en slagersmessen. Duizenden Teddy boys en hun meisjes stroomden door de straten van deze buurt en wierpen ruiten in van huizen waar kleurlingen wonen. Zij werden door vele kinderen gevolgd. op het de volgende maand te houden partijcongres het kleurlingenprobleem Jeugdcriminaliteit in de grote steden Overal trachtte de politie, begeleid door politiehonden, de orde te herstel len. Maar zodra ergens een groep onrust stokers was verjaagd, ontstond er ver derop weer een nieuwe oploop. De politie werd ook gehinderd in haar optreden door de enorme massa nieuwsgierigen, die na de relletjes van zaterdag en zon dag van alle kanten kwamen opzetten. Het lijkt er hoe langer hoe meer op, dat deze campagne tegen de kleurlingen al lerminst spontaan is, maar doelbewust is georganiseerd. Fascisten, behorende tot Sir Oswald Mosley's beruchte Bri tish Union-beweging een voortzetting van zyn vooroorlogse fascistische partij waren gisteravond actief. Mosley's 19- jarige zoon Alexander, verklaarde tijdens een openluchtvergadering in Notting Hill, dat het tijd wordt, dat er iets ge daan wordt om de immigratie van kleur lingen stop te zetten. Vastgesteld moet worden, dat het onwaar is, dat bij deze uitbarstingen sprake zou zijn van spon tane actie van overigens verantwoorde lijke burgers. Vijf veroordelingen Het wordt steeds duidelijker, dat de fascisten hier hun kans schoon zien om de onderwereld los te laten op de ge kleurde bevolking, welke voor het over grote deel bestaat uit hardwerkende mannen en vrouwen, die in Engeland een menswaardig bestaan hebben gevonden, dat hun in eigen land onthouden wordt. Engeland, waar slechts vier op de dui zend personen een donkere huid bezit ten, kent daarom in werkelijkheid geen kleurlingenprobleem. Dit betekent ech ter niet dat ongeselecteerde immigratie uit West-Indië gewenst is. De relletjes zijn veel meer een symptoom van de stijgende jeugdcriminaliteit in de grote Engelse steden, welke thans door de fascisten wordt geëxploiteerd. Tom Dri- berg, de voorzitter van de Labour-partij, verklaarde gisteren bjj de opening van het vakverenigingscongres in Bourne mouth, dat de anti-kleurlingenrelletjes een uitdaging vormen voor het Britse geweten. Het werkelijk probleem is, zo zei hij, niet een donkere huid, maar blank vooroordeel. In dit verband kan er aan worden her innerd, dat er in Engeland leden van vakbonden zijn, die weigeren naast ge kleurde arbeiders te werken. Labour zal Zonnig Aan de zuidflank van het krachtige Europese hogedrukgebied heeft de oos telijke stroming van droge continentale lucht zich verder naar het westen uitge breid. Op zijn lange weg vanuit het Oeralgebied wordt de lucht boven het continent ongeveer 10 graden warmer. Zij bereikt onze omgeving met maxi mumtemperaturen van ongeveer 25 gra den. Ten westen van Ierland bevindt zich een depressie systeem dat in een langzaam tempo oostwaarts trekt, maar dit heeft voor het weer in onze omgeving weinig betekenis. Het zonnige weer zal voortduren waarbij de temperaturen zich ongeveer op hetzelfde niveau handha ven. Advertentie aan de orde stellen. Een van de socialis- valer. tische Lagerhuisleden bereidt in dit ver band een initiatief-ontwerp voor, dat be oogt te verbieden, dat danszalen, hotels en andere openbare gelegenheden kleur lingen de toegang weigeren, zoals totnu- toe soms het geval is. Vjjf mannen, betrokken bjj de relle tjes, werden gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeldveertien personen kregen boeten tot f. 300.In de rechtszaal kwam het tot opgewonden scenes. Het publiek schreeuwde toen de uitspraak bekend werd gemaakt. De rechter zei, dat wetteloosheid in Londen niet zal worden geduld en dat streng zal worden opgetreden. Reactie in Zuid-Afrika Die Transvaler, het voornaamste rege ringsgezinde blad in Transvaal, schreef gisteren naar aanleiding van de vecht partijen tussen blanken en negers in Engeland, dat het Britse volk nu direct te maken heeft met een kwestie waar over „teveel van hen tegen anderen ge preekt hebben". Dit zou een prijzens waardige uitwerking kunnen hebben „op hun onbezonnen en arrogante kritiek op rassenvraagstukken in andere landen", meent het blad. „Een andere benadering en een beter inzicht zal in ieder geval toegejuicht worden door de blanke slachtoffers van verwaande en bemoeizuchtige voorschrif ten en oordelen van Engeland in de koloniën en elders", aldus Die Trans- Scherpe IJslandse protestnota aan Londen Volgens de IJslandse radio hebben gisteren twee Britse fregatten, met het geschut klaar tot vuren, tussen twee IJslandse kanonneerboten en een Britse treiler in gevaren om het opbrengen van de treiler te verhinderen. De kanon neerboten trokken zich later terug. Dit was de eerste poging om een Britse treiler op te brengen, waarvan melding is gemaakt sinds ongeveer 60 Britse treilers in de nacht van zondag op maandag de nieuwe door IJsland eenzijdig ingestelde visserijgrens van 12 mijl uit de kust overschreden. De IJslandse kanonneerboten, die in de uitgebreide viswateren patrouilleren, hebben opdracht onder geen beding het vuur te openen. Wel worden de namen genoteerd van de treilers, die de verboden wateren binnenvaren, aldus is van gezaghebbende zjjde te Reykjavik gezegd. Men neemt in Reykjavik aan, dat de namen genoteerd worden voor het geval de overtreders IJslandse havens moeten aandoen of voor het geval het geschil bij het Internationale Gerechtshof aan hangig wordt gemaakt. Zal NAVO-raad de kwestie gaan behandelen In het NAVO-hoofdkwartier in Parijs wordt het verzoek van Denemarken om de NAVO-raad de kwestie te laten be handelen, nog bestudeerd. Het Russische persbureau Tass heeft Engelands weigering om de nieuwe door IJsland ingestelde visserij grenzen te erkennen een poging genoemd om IJsland ertoe te dwingen „af te zien van een besluit, dat volmaakt in over eenstemming is met de maatstaven van het internationale recht". (Zoals bekend is de IJslandse minister voor de Visserij, Josefsson, een communist! Red. L.D.). Gudmundur Gudmundsson, de IJs landse minister van Buitenlandse Za ken, heeft maandagavond bekendge maakt, dat IJsland de Britse ambassade een krachtige nota heeft overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen schending van IJslands rechten en on schendbaarheid door de Britse marine. Gudmundsson zei in een radiorede ook, dat zijn regering tevens de secre taris-generaal van de Verenigde Naties op de hoogte heeft gesteld van het Britse gebruik van geweld, dat was ge schied door de ambassadeur van IJs land in Parijs. „De regering van IJsland protesteert zo scherp mogelijk tegen het optreden van officieren van de Britse marine, dat zjj een inbreuk acht op de rechten en de onschendbaarheid van IJsland", zo heet het in de nota aan de Britse am bassade De Admiraliteit in Londen heeft vanochtend een bericht ontvangen, dat twee IJslandse kanonneer boten een Britse treiler hebben de'aangevallen en geënterd. Groot offensief tegen de opstandelingen De Indonesische regeringsstrijdkrach ten zijn een groot offensief tegen de opstandelingenbenden in West-Sumatra begonnen, aldus een bericht van het In donesische persbureau Antara. Infanteriestrijdkrachten, gesteund door artillerie, eenheden pantserwagens en vliegtuigen, waren de operatie begonnen van de voormalige opstandelingensterkte Boekit Tingi en nabijgelegen steden uit. Route voor opening Sta ten-Generaal Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin op dinsdag 16 september a.s., zal de Koninklijke stoet onderstaande route volgen: Koninklijk Paleis aan het Lange Voor hout, Lange Voorhout (over het zgn. Schelppad i, Kneuterdijk, Lange Vijver berg, Korte Vijverberg naar de Ridder zaal op het Binnenhof. Langs dezelfde route zal H. M. de Ko ningin naar het Paleis aan het Lange Voorhout terugkeren. In hotel ..De Wittebrug" te Den Haag woonde Prins Bernhard gis- teren de huishoudelijke vergadering bij van het Verbond van Werk- gevers over de export. De Prins tijdens zijn toespraak. Fel zeegevecht voor het eiland Quemoy Elf torpedoboten der communisten vernietigd Nationalistische oorlogsschepen hebben vanochtend vroeg tijdens een zeegevecht van 34 minuten bij Quemoy elf communistische tor pedoboten vernietigd. Een natio nalistisch schip is beschadigd, doch het kon veilig naar de thuishav.en worden teruggesleept, zo heeft het nationalistische ministerie van De fensie in Taipeh bekendgemaakt. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat circa half'een vannacht (plaatselijke tijd) acht communistische torpedoboten een aantal nationalistische schepen aanvielen, die bij Liaoloewah (ten oosten van Quemoy) patrouilleer den. Na verloop van een kwartier wer den twee van de aanvallers tot zinken gebracht. Om één uur voegden zich nog vier communistische torpedoboten bij de aanvallers. Drie hiervan werden onmid dellijk tot zinken gebracht. Om tien over een vlogen zes communistische boten de lucht in. De overgebleven tor pedoboot sloeg toen op de vlucht. Op het getroffen nationalistische schip zijn dertig slachtoffers te betreu ren. Bij het gevecht waren aan natio nalistische zijde vier schepen betrokken. In de loop van de nacht hebben de communisten Quemoy met hun kust- geschut bestookt. De onderbevelhebber van Quemoy, generaal-majoor Kao Jang-fon, ver klaarde vandaag, dat de communisten spoedig een invasie zullen wagen. Hij voorspelde, dat de aanval, evenals in 1949, zal worden afgeslagen. Bij de aan val van 1949 sneuvelden 15.000 commu nisten, aldus de generaal. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Overwegend matige oostelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 SEPTEMBER Zon op: 5.53 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 21.19 uur; onder: 11.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.02 uur en 18.21 uur. Laagwater te 1.59 uur en 14.06 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Grote verwoestingen in Engels transitcamp (Speciale berichtaevina) Een hevige ontploffing in het Engelse transitcamp te Hoek van Holland heeft gistermiddag een abrupt einde gemaakt aan het leven van twee Nederlandse arbeiders, die daar met graafwerkzaamheden bezig waren. Een derde arbeider werd zwaar gewond en enkele andere arbeiders liepen lichte verwondingen op. De ontploffing, die geschiedde in het bij de Berghaven gelegen gedeelte van het transit camp, ging gepaard met een harde knal, die mijlen ver in de omtrek werd gehoord. Zeker twaalf nissenhutten werden door de luchtdruk geheel aan flarden gereten. De golfijzeren platen, waaruit deze hutten zijn opgebouwd, werden grillig vervormd tientallen meters ver weg geslingerd. Nog kans voor negers in Little Rock? Het bestuur van de openbare middel bare school te Little Rock heeft besloten het begin van het nieuwe schooljaar van 8 tot 15 september uit te stellen. Volgens de 'directeur werd dit besluit genomen „uit eerbied" voor het federale Opperste Gerechtshof dat op 11 dezer uitspraak zal doen over de kwestie van de toela ting van negers. Utrechtse Najaarsbeurs opende haar poorten Zonder enig officieel vertoon is van morgen in Utrecht de 71ste interna tionale Najaarsbeurs geopend. Ruim 2500 firma's uit 25 landen zjjn op deze expositie, die een ruimte van 3400 m2 in, beslag neemt vertegenwoor digd. Nederland neemt met 1795 inzen dingen het grootste aandeel van deze expositie-oppervlakte voor haar rekening gevolgd door West-Duitsland met 276 in zendingen. Daarnaast exposeren firma's uit Engeland (98), Amerika (52), Zwit- De verwoesting in het Engelse doorvoerkamp in Hoek van Hol land, waar gistermiddag twee per sonen werden gedood toen een landmijn door een drilboor tot ont ploffing kwam. seriand (52), Frankrijk (29), Italië (27), België (26), Zweden 25), Denemarken (22), Mexico (14), Uruguay (14), Oost- Duitsland (10). Spanje (6), Noorwegen (6), Oostenrijk (5), Tsjecho-Slowakije (4), Liechtenstein (4), Luxemburg (3>, Canada (3), Portugal (2), Hongarije (2) Argentinië (1), Australië (1), China (1).spanten. Er lijkt Het is een wonder, dat deze ontplof fing, düe ook vele ruiten van in de buurt staande huizen deed sneuvelen, niet meer slachtoffers heeft geëist. Over de oorzaak was gistermiddag nog niets bekend. De gissingen gingen uit naar de verborgen aanwezigheid van een land mijn of een zgn. booby-trap. Vandaag zou door experts van de mijnopruimings- dienst een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing worden ingesteld. De beide slachtoffers behoorden tot een groep van tien arbeiders, die con stant in het transitcamp werkzaam zijn. Het zijn de 35-jarige Rotterdammer Marinus Stout en de 25-jarige Peter Jan de Wit uit Den Haag, beiden elektricien van beroep. Hun lichamen werden ver weggeslingerd en onher kenbaar verminkt op en tussen de nissenhutten teruggevonden. Van hun kleren lagen her en der de flarden verspreid. Marinus Stout, die in Rotterdam heeft gewoond, was gehuwd met een Russische vrouw en had één kind. De overledene P. J. de Wit uit Den Haag, was pas vier weken geleden getrouwd. De zwaarge wonde arbeider, de 19 jarige timmerman Bas van Delft, die ongehuwd was en in de Bloemstraat 59 te Rotterdam woont, is met zware inwendige kneuzingen en een slagaderlijke bloeding per ambulan ce-auto naar het Sint-Franciscus gast huis te Rotterdam vervoerd. Licht gewond aan het hoofd en de linkerarm werd de 57-jarige grondwer ker J. N. A. van der Sar uit de Lange- straat 73 te 's-Gravenzande. Hij werd in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gra- venhage ter verpleging opgenomen. De andere licht gewonden, de 27-jarige tim merman M. van Delft uit Vlaardingen, die een shock had en de 47-jarige tim merman Gerard van Gelder uit Schie dam, die wonden aan de linkerarm had opgelopen, zjjn op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Enorme steekvlam De ontploffing ontstond toen de twee elektriciens omstreeks kwart voor drie gistermiddag bezig waren met het uit graven van elektrische kabels, die ver legd moesten worden. Deze werkzaam heden waren nodig voor aan te brengen verbeteringen in het kamp, bestaande in het gedeeltelijk slopen en het ver nieuwen van de nissenhutten. Vanwege deze verbouwing waren er geen Engelse militairen, die daar op doorreis naar ingeland of Duitsland plegen te vertoeven, in dit gedeelte van het kamp aanwezig. De mannen waren met de spade op een halve meter diepte gekomen toen er plotseling een geweldige steekvlam omhoog schoot. Daarbjj klonk »en vervaarlijke knal die een enorme stof wolk veroorzaakte. De beide elektri ciens werden verscheidene meters ver weg geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De ontploffing liet in de grond een krater na van enkele meters diepte en een meter of vier in doorsnede. Door de hevige luchtdruk werd een vrouw, die op het ogenblik van het ongeluk op een bromfiets langs het kamp reed. tegen de straat geworpen. Ontstellende ravage De ravage in het kamp is ontstellend groot. Gemetselde muren, blijkbaar pas opgetrokken, zjjn in grote brokken uit elkaar geslagen. Vele nissenhutten zijn niet meer dan een puinhoop, waaruit de golfijzeren platen spookachtig omhoog steken. Het terrein ligt bezaaid met planken, stukken ijzer, flarden asfalt, kapotgeslagen lampekappen. verbrijzol- de ruiten en resten van leidingen en geen beginnen aan enige orde in deze chaos te scheppen. Alles moest trouwens blijven liggen tot vandaag met het onderzoek zou worden begonnen. Er werden gisteren nog wel stukken staal gevonden, maar men kon niet met zekerheid zeggen of die van een ontplofte mijn afkomstig waren. Er is ook gedacht aan kortsluiting bij het ontgraven van de elektrische kabels, maar daarvoor was de ontploffing wel al te groot. Of de aanwezigheid van een waterleiding bij de kuil een ernstige kortsluiting zou kunnen doen ontstaan, zal nog nader dienen te worden onder zocht. Vliegtuig stort op Londense voorstad Zeker zeven doden, onder wie moeder met kindje Zeker zeven mensen, onder wie twee kinderen, zjjn vanochtend om het leven gekomen toen een tweemotorig vliegtuig in de Londense voorstad Southall tenge volge van motorstoring op een rij huizen stortte. Onder de slachtoffers bevinden zich de drie inzittenden van het vlieg tuig, een „Viking" van een particuliere maatschappij, op weg naar Tel Aviv. De wrakstukken van het toestel vernielden vier huizen en beschadigden andere. Er brak brand uit, o.a. doordat uitstro mend gas van gebroken gasleidingen in brand vloog. In een der huizen is een moeder met haar pas geboren kindje om het leven gekomen. Volgems een ooggetuige raakte het vliegtuig een lantaarnpaal en sloeg daarna tegen de huizen aan. Een vrouw verklaarde, dat de piloot zijn uiterste best scheen te doen om de huizen niet te raken. Het vliegtuig is in stukken uiteenge vallen. De motoren kwamen neer in een tuintje, waar ze in brand vlogen. Bran dende stukken van de romp en de vleu gels regenden op de huizen neer Avondklok in Parijs voor Algerijnen De Parijse politie deelt mee, dat Noord- Afrikanen van 25 tot 31 augustus te Parijs zes personen, onder wie politie mannen en militairen, hebben gedood en zes gewond. Drie Algerijnse terroris ten werden gedood en zeven gewond, al dus de politie. In totaal waren 105 Noord afrikanen gearresteerd. Er is in de Franse hoofdstad een „avondklok" voor de Algerijnen ingesteld". De bewaking op de Parijse vliegvelden is sedert de recente Algerijnse sabotage daden in Frankrijk met een honderdtal soldaten, uitgerust met automatische wapens, versterkt. De politie van Toulouse heeft gisteren op een spoorlijn dicht bij de stad spring stoffen ontdekt, juist voor de express Parijs—Toulouse langs zou komen. In de nabijheid vond men een gewonde man liggen, die vertelde dat hy drie Noord- afrikanen op de spoorbaan had gezien. Dezsn hadden hem geslagen en waren daarna gevlucht. Tijdens gevechten te Doualia In West- Algerye die drie dagen hebben geduurd, hebben de Franse strijdkrachten onge veer 60 opstandelingen gedood en 32 ge vangen genomen. Dit is maandag door Franse militaire autoriteiten medege deeld. De gevechten eindigden zondag. De Franse troepen werden door vlieg tuigen gesteund.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1