HÈ 3 fit 4 fit 5 frj 6I:lxj 8 If]9 IrJ10 ti11 UYS-HDVS LFC-MOORDRECHT iSEAQUAH ZONDAG 2.30 UUR Knap spel in Oslo Hoe Keiler verliest 2 Gevecht om de klant in Engeland in alle hevigheid losgebarsten x— k MIAM ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 otnsdag /september ^^^^^wocnsdag donderdag vrdoag zaterdag I^^^^M%(inda^I^^^Ê maandag dinsdag woensda g donderdag ^jseptemberj jseptemberw wSPPTFM BER^ september ^^mseptember september j A SEPTEMBERj september TERREIN VREDENBURG Huishoudelijke en luxe hulshoude. tjjke artikelenGebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Glas, aarde, werk, porselein, kristal Luxe metaal, en boutwaren, bestek, kunst. nijverheids- én religieuze artikelen: Muziekinstrumenten Kleinmeu- belen, spiegels, schilderijen, lijsten, woningtextiel Goud, zilver, bijou* terieën, - Uurwerken - Rokers benodigdheden Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen Leder waren Parfumerieën en kosmetika, toiletartikelen Speelgoed, Sport artikelen Reclame-toegiftartikelen, souvenir en feestartikelen Winkel inrichting, étalageartikelen Voe- dings- en genotmiddelen Handels informaties, voorlichtingsdiensten. TERREIN CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein installatiemateriaal Kantoormachi nes, administratie-systemen Kan toormeubelen, archief- en magazrjn- inrichtingen Telefonie- en oproep, systemen Kantoor- en schoolbe- hoeften Naai- en breimachines voor huishoudelijk gebruik Drukwerk, reclamemateriaal en -ontwerpen - Verpakkingsartikelen Woning textiel, kleinmeubelen „Doe het zelf", tentoonstelling met demon stratiecentrum Handelsinformaties, voorlichtingsdiensten De beurs is geopend van 9-17 uur. Toegangsprijs - ook voor de eerste twee dagen - 12.50. Catalogus f 3.-, verkrijgbaar aan de loketten. T1 Londense bank opende de aanval op sterke positie van de afbetalingsmaatschappijen (Van onze Londense correspondent) Een van de „grote vyf" van de banken van de Londense City, de Midland Bank, voert op 1 september een systeem voor persoonlijke leningen zonder onder pand in. De leningen kunnen 500 tot 5000 gulden bedragen en worden gebruikt voor het kopen van een auto, een ijskast, andere huishoudelijke artikelen, of het opknappen van een huis enz. Terugbetaling van de lening kan in gelijke ter mijnen over zes, twaalf, achttien of vierentwintig maanden geschieden. De rente is 5 over het geleende kapitaal, hetgeen neerkomt op een gemiddelde rente van 9',& Bij de koop op afbetaling is dit percentage hier gemiddeld 16 tot 25 Een nieuwe vondst bij deze leningen (waarbij de directeuren van de bijkan toren van de Midland Bank aan de hand van het inkomen van een kandidaat, zijn huidige verplichtingen en zijn vooruitzichten opmaken of hij kredietwaardig genoeg is), is dat de lening verzekerd is. Komt de man te overlijden, dan zijn zijn erfgenamen niet voor de terugbetaling van de lening aansprakelijk. Een groot voordeel van deze leningen boven afbetalingskopen is verder, dat de rente over de persoonlijke leningen hier aftrekbaar is van de belastingen. viteit in de komende jaren. Een stabiel prijsniveau is het uitgangspunt van de drie en daarom wijzen zij dan ook de suggestie om de consumptieve uitgaven door loonsverhogingen te stimuleren, van de hand. Als het nodig is de Britse economie een injectie te geven, dan heeft de re gering de beschikking over drie minder gevaarlijke middelen, n.l.: verhoging van publieke investeringen, door middel van het optrekken van het uitgave-plafond voor ontwikkeling van genationaliseerde industrieën, aanmoediging van privé- investeringen door opnieuw investe ringsaftrek toe te staan of door krediet verlening te vergemakkelijken en ten slotte zou de consumptie kunnen worden gestimuleerd door belasting-verlaging, verlaging van indirecte belastingen, zoals de omzetbelasting, of door een aantal beperkingen op de huurkoop te verzach ten. Ook voor de werkgevers hadden de drie echter nog iets in petto. In de eer ste plaats achten zij het noodzakelijk, dat evenals by de lonen, stijging van winsten wordt beperkt. Verder bleken de drie bezorgd te zijn over het feit dat ondanks de recente daling in grond- stoffen-pryzen, de prijzen van de ver werkte produkten niet zijn gezakt. Zij zijn van mening, dat „ondernemende industriëlen op het gebied van prijsver laging verzekerd kunnen zijn van de dank van de gemeenschap". De U.D.S. heeft al teruggeschoten Het nieuwe leningssysteem van de Midland Bank is de jongste poging van de banken om zich op het terrein van de huurkopen te bewegen, waarin hier in Engeland totdusver enorme winsten werden gemaakt. Totdusver hadden de „grote vyf" in de bankwereld getracht zich in deze huurkoopwereld in te ko pen, doch de Midland Bank heeft thans een oplossing gevonden, waarvan de af betalingsmaatschappijen ongetwijfeld de tocht zullen voelen. Snelle reactie Lang hebben deze Britse afbetalings- firma's niet met hun antwoord laten wachten. Een van de grootste huurkoop maatschappijen, de United Drapery Sto res heeft aangekondigd, dat zij het rente-percentage van 5 pet. heeft terug gebracht tot 3 Vt en daarmede „de Mid land Bank volkomen heeft verslagen, vooral wat betreft de kleine man, die geen bankrekening heeft", aldus de di recteur, Joseph Collier. Dit is dus het tweede schot in de strijd om de klant, die nu in Engeland in alle hevigheid is losgebarsten. De overige grote financieringsmaat schappijen voor huurkopen zullen bin nenkort bijeenkomen om te bespreken wat voor nieuwe maatregelen zij zullen moeten nemen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Ook de grote banken zyn ijverig aan het overwegen wat hun antwoord aan de Midland Bank kan zyn. De Westminster Bank, die ook allang plannen voor een nieuw soort leningen had, maar deze in verband met de bestedingsbeperking nog steeds niet had durven uitbrengen en nu door de Midland Bank vlak voor de eindstreep wordt geklopt, zal ver moedelijk spoedig met die plannen voor de dag komen. Men verwacht dat ook de overige grote Britse banken (Lloyds, Barcley's en Na tional Provincial) met leningen-sche ma's zullen komen. De vraag van het publiek zal er wel toe dwingen. De dag na het bekend worden van de Midland- leningen gingen talloze klanten van deze bank naar de directeuren van hun bij kantoren om te informeren of zij voor een lening in aanmerking kwamen. Ook de andere banken kregen talloze vragen te beantwoorden, waaruit bleek, dat zij, wanneer zij niet met een soortgelijk sy steem beginnen, op den duur, wanneer de Midland Bank ook aan vreemden 500 tot 5000 gulden zal gaan verstrekken, heel wat van hun rekeninghouders naar de concurrent zullen zien overlopen. In dit verband mag er nog aan her innerd worden, dat Engeland geen giro systeem kent, zodat verhoudingsgewijs het aantal bankrekeningen in Engeland aanzienlijk hoger ia dan in ons land. De „drie wijze mannen" zijn nogal pessimistisch Intussen hebben de drie wijze man nen van Engeland, een rechter, een ac countant en een econoom, die de rege ring adviseren over prijzen, lonen en produktie, in een tweede rapport op nieuw de rode vlag gehesen. „Loonsver hogingen moeten nog verder worden ge drukt. de gevaren van inflatie zyn alleen tijdelijk buiten werking gesteld maar niet bezworen". De drie wijzen, Lord Cohen, Sir Harold Howitt en Sir Dennis Robertson, haalden zich met hun eer ste rapport in het begign van dit jaar al de haat van het Britse vakverbond T.U.C. op de hals en het tweede kan dit alleen nog erger maken. Want de drie zijn pessimistisch en hun pessimisme is voor de Britse arbeider gen aanlokkelijk geluid. Dit zijn de voorspellingen van de drie voor de komende winter: dalen de produktie, stijgende werkloosheid, teruglopende export, verslechtering van de betalingsbalans en een minder gun stige ontwikkeling van de goud- en dol larreserves. Het is dus geen wonder, dat het drie manschap, gezien deze donkere toekomst de regering op het hart bindt, het kalm aan te doen met de industriële expansie, waar vooral van Labour-zijde sterk op aan wordt gedrongen. „Er is maar een kleinigheid nodig, om de nu afgenomen druk op de arbeidsmarkt weer te doen herleven, waardoor de loon- en prijsin- flatie, zoals die van 1951 en 1955 weer onvermijdelijk zou worden". De drie wijzen prijzen de regering voor het drukken van de binnenlandse vraag, welke de vooruitzichten op een stabiel prijspeil aanzienlijk hebben verbeterd. Maar tegelijk steken zy opnieuw de rode vlag uit: „De ervaring leert ons, dat aanzienlijke vergroting van de vraag, nieuwe bedreigingen voor de prijsstabi liteit, de betalingsbalans en de goud en dollar-reserves kan inhouden", aldus het rapport. De drie verklaren dan ook. dat loons verhogingen volgend jaar nog geringer dienen te zijn dan de 3 a 3% procent, die dit jaar werd aangehouden, aangezien dit percentage reeds groter is dan de verwachte toeneming van de produkti- ASC organiseert morgen veteranen toernooi ASC organiseert morgen op haar ter rein aan de De Kempenaerstraat haar jaarlijkse veteranentoernooi, waaraan wordt deelgenomen door de verenigingen ASC, DOCOS, LDWS, Lugdunum, Roo- denbürg en UVS. Aanvang 9 uur. Lugdunum komt in de oefenwedstrijd tegen Roodenburg als volgt uit: De Ko ning, Teeuwen. Van Daalen, Leget, Pet, Bavelaar, Krijgsman, Van Wetten, v. d. Berg, P. Zandbergen, J. Zandbergen. Europese roeikampioenschappen Geen Nederlendse successen De eerste dag van de Europese roeikampioenschappen voor heren te Poznan heeft zoals te ver wachten was geen Nederlandse successen gebracht. Dat kon ook nauwelijks, want de deelneming was groter en sterker dan ooit te voren. Bij voorbaat stond eigenlijk al vast, dat de Nederlandse verte genwoordigers alleen via de her kansingen van zaterdag in de eind strijden zouden kunnen door dringen. Het „veld" was sterk, heel sterk. Zeker bij de skiffeurs, waar Redele van de Dordtsche het in de tweede heat onder meer moest opnemen tegen de Rus Ivanov, de Europese kampioen van 1956. Toch heeft de man uit Dordrecht alles gedaan om zijn grote tegenstander goed partij te geven. Tot het 1000-meter-teken behield hij de tweede plaats. Maar Re- dele had teveel van zijn krachten ge vergd, de Tsjech Kozak en de Oosten rijker Rabeder gingen hem voorbij. De Nederlander liet zich niet verleiden tot een nutteloos „prestige-gevecht". Hij spaarde zich liever voor de herkansin gen. De twee sterksten onder de skiffeurs de 'titelhouder Stuart Mackenzie uit Australië en de Rus Vjaceslav Ivanov plaatsten zich in de eindstrijd. De overige tien deelnemers zullen vandaag in twee herkansingen strijden om vier plaatsen in de finale van het skiff nummer. Moeilijk had ook de acht van het Am sterdamse Nereus het, die in de tweede heat Duitsland, Zwitserland, Hongarije en Griekenland als tegenstanders had. Voor de Amsterdammers was een zege in deze serie eveneens reeds bij voor baat uitgesloten en daarom hebben de Amsterdamse studenten zich kennelijk gespaard. Zij werden vierde, achter Duitsland, Zwitserland en Hongarije. In de repechages zullen zij met Zwit serland, de V. S. en Polen strijden om twee plaatsen in de finale. Advertentie Cricket-programma Eerste Klasse A: ACC—HCC 1; HCC 2VRA (terrein Roggewoning)VOC— Hermes DVS. Eerste Klasse B: Excelsior-PWHaar lem—Quick (N.); Sparta—HBS. Tweede Klasse E: Groen GeelRood en Wit 4; Hermes DVS 3Excelsior 2; BMHC—Haarlem II. WATERPOLO. Leting polotoernooi Te Boedapest is de loting verricht voor het waterpolo-toernooi om de Europese titel. De indeling der verschillende groepen werd: Groep A: Spanje, Engeland, Oosten rijk en Rusland. Groep B: Frankrijk, West-Duitsland, Hongarije en Bulgarije. Groep C: België, Oost-Duitsland, Zuid- Slavië en Nederland. Groep D: Italië, Polen en Roemenië. Het wedstrijdprogramma voor ons na tionale team is: zondag ('savonds): Zuidslavië—Neder land; maandag Csmiddags): Oost-Duits land—Nederland; dinsdag Cs avonds): NederlandBelgië. WIELRENNEN. Swift De laatste rit voor de avond competitie gaf als uitslag: A- en B-klasse, 34 km in 54 min. 20 sec. 1. J. Riethoven; 2. A. v. d. Kaaij; 3. H. van Gent; 4. J. v. Tongeren; 5. C. Verdegaal. C-klasse: 1. K. Kasteel; 2. A. Steen voorden; 3. A. v. Kempen; 4. N. Kloos terman; 5. B. van Kempen. D-klasse1. F. Leemans; 2. F. v. d. Broek; 3. R. v. Zeist; 4. N. Kooien; 5. F. Brittijn. E-klasse: 1. J. Duivenbode; 2. F. Otto; 3. W. Kooien. Morgen rijden de A- en B-klassers km voor de zomercompetitie; de afstan den voor C- en D-klasse zijn resp. 60 B en 40 km. Start 10 uur te Oud-Ade. VOETBAL. UVS tegen Hermes DVS U.V.S. komt morgen tegen H.D.V.S. met het volgende elftal in het veld: J. van Putten, J. de Wolf, Jac. van Leeuwen, H. de Haas, J. Kluivers, Fr. v. d. Zeeuw, J. Supusepa, Cor v. d. Zeeuw, A. Hak, Fr. Filippo, Wim Bek kering. De opstelling van H.D.V.S. luidt: A. van Diest, P. de Groot, J. Ryke, W. van der Sloot, H. Eijkenbroek, W. van Zuijlekom, C. Groenewegen, F. v. d. Burg, E. Jacobs, F. Mijnsbergen, J. ten Braak. Scheidsrechter is de heer Trumpi. Centrale training wordt hervat Woensdag a.s. zullen de Nederlandse elftalspelers voor de eerste maal in dit seizoen voor een training bijeenkomen. Deze training vindt plaats in „De Vliert" te Den Bosch en begint om 16.00 uur. De spelers, die hiervoor in aan merking komen, zullen nog worden aangewezen. Advertentie L.F.C. Sportpark „Haagweg" ZONDAG a.s. voetbalwedstrijd 3de ronde K.N.V.B.-beker Aanvang 2.30 uur. Tribunezyde f 0.80. Overige rangen f 0.60 Jongens f 0.25. Rijwielstalling op het terrein. Onze bridgeriibriek Een van de grootste attracties van het Seaquarium. het zee-aquarium, te Miami in Florida is de dolfijn „Clown", die getraind is op het uit-1 halen van alle mogelijke kunststuk jes. Hier eet hij vissen uit de hand door vijf meter boven het water oppervlak te springen. Op het ogenblik dat dit spel verschijnt lopen de Europese kampioenschappen te Oslo ten einde. Onder grote publieke belangstelling hebben de bridgemeesters uit diverse landen de vredige stryd uit gevochten en er waren talrijke fraaie staaltjes van bied- en speeltechniek te bewonderen. Hieronder laten we U iets zien van de Jonge Engelse speler Allan Truscott: Soh. 7 6 4 3 Ha. V 8 Ru. V 9 7 2 KI. A B 8 Sch. H Sch. 9 8 5 2 Ha. 9 6 5 3 J* Ha. H B Ru. B 10 8 5 w Ru. H 6 4 3 KI. H 10 9 4 z KI 5 3 2 Sch. A V B 10 Ha. A 10 7 4 2 Ru. A KI. V 7 6 Het bieden tussen noord en zuid. in de wedstrijd Engeland—Egypte, verliep als volgt: zuid 1 harten - noord 1 sans- atout - zuid 2 schoppen - noord 4 schoppen. West kwam uit met ruitenboer, zuid maakte ruitenaas. In de slag 2 speelde zuid harten 2 na en de hartenvrouw van noord werd door oost genomen. Oost speelde troef terug, zuid sneed en ver loor de schoppenheer aan west. West speelde harten en oost hartenboer werd door zuid fenomen met hartenaas. Daar zuid aannam, dat de harten slecht zaten, speelde hy een kleine na en troefde in noord in doch oost kon overtroeven. Oost speelde schoppen na. zodat zuid weer aan slag kwam; in de volgende slag speelde zuid een kleine klaver en sneed in noord met de klave- renboer. Hierna kwam de pointe van noord uit werd de ruitenvrouw gespeeld en oost moest die wel dekken met de rui- tenheer. Zuid troefde de ruitenheer af, en speelde vervolgens al zijn troeven en daarna zijn twee vrije harten af. U zult by het naspelen wel bemerken, dat de westspeler nu met zijn klaverheer als mede de ruitentien in dwangpositie komt. Het contract werd dus gemaakt, voor een score van 620 voor Engeland. Het spel werd ook aan de andere tafel gespeeld en daar maakte de Egyptische noordspeler ook 10 slagen, doch op een geheel andere manier. Hij sneed n.l. niet in schoppen en had het genoegen de heer te zien vallen. Voor onze theoretici vermelden wfj nog, dat de door Truscott gevolgde speel wijze in de bridgeliteratuur bekend staat als een „inversio-dwangpositie". De in versie bestaat hierin, dat de dekking in een bepaalde kleur (in dit geval ruiten) van de ene speler (in casu oost) over gebracht wordt (door het spelen van ruitenvrouw) op de andere tegenspeler (i.e. west) om daarna die andere te genspeler in dwang te kunnen brengen. Heel moeilijk doch ook heel fraai. H. W. FIL ARS KI. Duitsers evenaren wereldrecord 4 x 100 meter Tijdens internationale avondwedstrjj- den in Keulen heeft de nationale Westduitse estafetteploeg het wereld record op de 4 x 100 meter heren, dat sedert 1 december 1956 met een tijd van 39.5 sec. op naam van de Ver enigde Staten staat, geëvenaard. In de ploeg was de Europese kam pioen op de 100 meter, Armin Hary, niet opgenomen. Zij bestond uit de lopers Manfred Steinbach, de Oostduitser, die enige tijd geleden naar West-Duitsland uitweek, de Europese kampioen en recordhouder op de 110 meter horden Martin Lauer en de twee Europese recordhouders op de 100 meter, Heinz Futterer en Manfred Germar. Uiteraard betekent de evenaring van het wereldrecord een verbetering van het Europese record op deze afstand. Dit stond met een tijd van 39.8 sec. sedert de Olympische Spelen op naam van Rusland. Tijdens deze wedstrijden won de Australische atlete Betty Cuthbert de 100 meter in 11.8 sec. voor het Arnhem se meisje Hannie Bloemhof, die een tijd van 11.9 sec. voor zich liet afdrukken. Betty Cuthbert zegevierde ook op de 200 meter. Haar tijd was 24.1 sec. Hannie Bloemhof werd opnieuw tweede, nu in 24.3 sec. Mike Agostini (Trinidad) zegevierde zowel op de 100 meter (10.2 sec.) als de 200 meter (20.6 sec.). Sportagenda Wassenaarse Weg: <2.30 uur) UVS—Hermes DVS. Boshuizerkade: (2.30 uur) Bekerwedstrijd LFS Moordrecht. Haarlemmer trekvaart (2.30 uur Lugdunum—Roodenburg. Boshuizerkade: (10 uur) Pupillentoernooi Oranje Groen. Leidse Hout: (10 uur) Korfbalseries Vicus Oriëntis. Circuit van Zandvoort: Internationale motorraces KNWV. Heemstede: NederlandBelgië tennis. Amsterdam: Nationale estafettekampioenschappen. Reims (Frankrijk) Wereldkampioenschappen wielrennen op de weg. Boedapest (Hongarije) Europese zwemkampioenschappen. Poznan (Polen) Europese roeikampioenschappen. Onze damrubriek Hebben wij vorige maal gezien hoe Keiler een gewonnen -partij remise laat lopen, ditmaal zullen wij eens demonstreren hoe of een kampioen- I dammer van toch werkelijk zeer groot formaat zijn partij kan verliezen. Wederom geven wij daarom een partij van hem tegen de nieuwe kampioen Sportsplinters De Deen Paul Elvstroem en de Fransman Pierre Poullain hebben het wereldkampioenschap 5-0-5 klasse be haald. De Franse combinatie Cornu Gouffier won te La Baule de zevende race, doch Elvstroem en Poullain behiel den de leiding in het algemene klasse ment, waarvoor de zes beste resultaten van iedere equipe gelden. Feyenoord zal dinsdag a.s. in het Stadion te Rotterdam een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen een dei- Spaanse topclubs, de FC Barcelona. De Spanjaarden 'treden aan met o.a. de ex- Hongaren Kubala en Czibor. Het duel begint 's avonds om acht uur en wordt dus by kunstlicht gehouden. Aan het 13de landentoernooi van de FIDE een schaakwedstrijd voor lan denploegen om de Hamilton Russell Cup dat van 30 september tot 23 oktober a.s. te München wordt gehouden, zal voor Nederland worden deelgenomen door de volgende spelers: dr. M. Euwe, J. H. Donner, L. Prins, H. J. Kramer, C. B. van den Berg en F. Roessel. Het wereldkampioenschap sabel voor equipes is te Philadelphia door Hongarije gewonnen. In de beslissende wedstrijd won de ploeg met 93 van Rusland, dat de tweede plaats in het eindklassement bezet. Te Parijs is de loting voor het tennistoernooi om de Koning Gustaaf- beker geschied. In de eerste ronde, die vóór 28 oktober moet zijn gespeeld, komt Nederland tegen België uit. De winnaar van deze wedstrijd komt in de tweede ronde tegen Frankrijk uit. De Rotterdamse weltergewicht Toon Schuurmans heeft gisteravond in Oslo voor 3500 toeschouwers een technische k.o.-zege behaald op de Noor Rolf Ja- cobsen. Hc't gevecht, dat op zes ronden was afgesloten, werd in de vierde ronde gestaakt. I van Nederland, j pioenschap. j Wit: Geert van Dyk Zwart: R. Cees Keiler 1. 3328, 1923, Keilers gevecht om het bezit van het centrum is altijd be langwekkend om te zien. Voorlopig ge bruikt hij de lange vleugel, daarna de korte om er via veld 22 té komen, 2. 28x19, 14x23 3. 39—33. 10—14; 4. 32—28. de tegenaanval van. w'it 23x32 5. 37x28, 5—10; 6. 41—37 16—21; die zet is na tuurlijk goed. maar toch is het goed op te merken dat Keiler steeds economisch te werk gaat, hij lost eerst stuk 16 op alvorens naar 22 aan te vallen, iets wat b.v. een Deslauriers of Dagenais rustig verwaarlozen. Groot zijn al die ver schillen niet, doch op een aantal van b.v. 40 zetten verhezen spelers als Kei ler etc. door het bedrijven van dat soort economie teveel aan werkelijk effectief Staan zij na verloop van tijd eindelijk in een ideaalstand dan is de stelling meest al tevens te zeer uitgedund om nog winstkracht genoeg te bevatten. Hier stuit men op het immer aanwezige men selijke karakter der spelers. 37—32 (op 31 26 kan b.v. sterk 2127 gespeeld wor den). 21—26; 8. 44—39. 26x37 9 32x41, dit is naar ons inziens het criterium waardoor Kelders verlies ontstaat. Van Dijk b.v. wint hier tempi ear niet weinig, omdat het er in te zien is dat Keller met zijn speelplan consequent zal doorgaan en naar 22 gaat stoten. Kelder heeft dan wel het centrum, maar Van Dijk weet hem het klassieke karakter op te drin gen en het noodlot doet Keiler dan op precies één enkel tempo verliezen, 17—22; 10. 28x17. 11x22: 11. 50-44, 6—11; 12. 41—37 11—16; 13. 37—32, 1621; 14 3430, een mooie zet want wit is nti verhinderd om zijn lange vleugel in orde te brengen en krijgt daardoor later toch te veel last, 21—26; 15. 30—25. 22—27; 16. 32x21, 26x17; Kei lers gehele spel heeft niets uitgehaald dan dat hij zich moeilijkheden aan de lange vleugel heeft veroorzaakt. Hoe daaruit nu precies de winst groeit is niet te zeggen, doch de basis is reeds aanwezig 17. 40—34, 20—24; 18. 4641, 14—19! 19. 34—30, 18—23; een Rus zou hier nu misschien 33—29 spelen, doch het voordeel gaat dan verloren. 20. 39—34, 10—14; 21. 34—29. nu is het zwart die mooie economie bedrijft! 23x34; 22. 30x39, 12—18; 23 41—37. vol komen vrijheid en tempovoordeel te kenen reeds de hogesohoolpositie van de Gelderlander. 18—23; 24. 36—31, 8—12; 25 38—32, 17—21; 26. 33—28 13—18; 2T 31—27. 21—26; 28 43—38. 9—13; 29. 37—31, 26x37; 30. 42x31. 1—6; 31. 31—26 duidelijk komt nu ook het nadeel van het achtergebleven stuk op 15 naar vo- I ren. 7—11; 32 49—43. 2—8, 33. 47—41, 1 49; 34. 39—33. 12—17; 35. 41—36. doch gespeeld in het laatst gêhouden wereldkam- 14—20; 36. 25x14, 9x20; 37. 48—42, 8—12; 38. 4440, 38 (nog altijd de eeuwige economie, eerst moet schijf 3 dienen om de ruil naar 20 te steunen, nu zij haar dienst gedaan heeft hoort zij de uiterste verdedigingsbasis 8121711 6 te versterken. Maar zwarts stelling blijft de indruk wekken van een kat die krampachtig in een hoek samengedron gen zit); 39. 43—39 20—25 40. 36—31, de beslissende zet, zwairt heeft nadeel en wordt tot een verklaring gedwongen Gezien de stelling wordt hem dit nood lottig. 24—30 41. 35x24. 19x30 42. 28x19, 13x24; 43. 40—35 (voltrekt het noodlot), 2429? (andere zetten zijn ook niet best); 44. 33x24 30x19; 45. 27—22, enz. en het spel was uit. Voor de gewone dammer zal het moei lijk zijn te geloven dat dit alles het zo beruchte hogesohooldaimmen is. Maar dat houdt tooh niets in?, zo horen wij reeds uitroepen, ofwel „Dat kan ik ook". Jawel, probeert U het maar eens tegen een speler van zulke klasse en U zult spoedig bemerken hoe het U vergaat en met welke onmerkbare middelen al thans onmerkbaar voor U maar niette min zeer reëel) U in een beslissend na deel wordt gedreven Dit spel, dit zo sohijnbaar eenvoudig 'in elkaar schuiven van een stelling, is nu eenmaal zo ra zend moeilijk omdat in elke zet een be doeling aanwezig is ten aanzien van een speelplan dat U niet ziet, en dat meestal niet tot uitvoering komt omdat het door de juiste tegenzet meestal weer naar andere banen afgeleid wordt. Dam men is moeilijk, en dit is de reden dat er zo vele spelers nooit verder dan het ge middelde hoofklassepartijtje komen. KELLER Ér/ Cl! <3 m e s 1 e e e s m 1» w e 'o S !-> P» i 3 3 2 D M 3 - m m VAN DIJK Ctand na de 40e zet van wit. Z: 6. 8 11/13, 16. 17/19. 23/25. W.: 26/28. 31/33, 35 38/40. 42. 45.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5