Pleidooi voor een maanbasis voor interplanetaire ionen-raketten Binnen drie jaar menselijk leven op de maan mogelijk? Eindelijk reorganisatie van de Franse levensmiddelenmarkten Aalsmeers Bloemeneorso brengt het stadionspel „Je maintiendrai" Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 ZIJN de Quemoy-eilanden, waarte gen de rode Chinezen zich thans schijnen op te maken, eigenlijk wel de moeite van de verdediging waard? Ziehier de vraag, welke zich thans in het Verre Oosten voordoet en bij het antwoord waarop de Verenigde Staten nauw betrokken zijn. Het gaat om enkele nietige stukjes grond, want de hele „archipel" van zeven eilandjes beslaat 178 km2, zodat het gemotiveerd is te vragen of de Amerikaanse regering het eventueel zou kunnen verantwoor den voor de verdediging van zo iets ge rings tienduizenden jonge levens te of feren als de hood aan de man mocht komen. Het betreft hier hetzelfde geldt voor Matsoe een paar kleine voorposten van Formosa, het eiland, waar nog altijd de nationalistische re gering van maarschalk Tsjang Kai-sjek stand heeft weten te houden tegen Rood-China. Van Formosa kan men zich indenken, dat het verdedigd zal worden tegen een aanval van Peking. Washing ton heeft trouwens beloofd het voor naamste bolwerk van Tsjang tezamen met de Visserij-eilanden (de Pescado res zij aan zij met de nationalistische Chinezen tegen agressie van Rood- China in bescherming te zullen nemen. Maar geldt dit nu ook voor de Quemoy- archipel, op geringe afstand van het vasteland gelegen? WELNU, hierover hebben de Ame rikanen zich tot dusver niet al te duidelijk uitgelaten. In 1955, bij de vorige „Formosa-crisis", heette het dat Washington onder bepaalde om standigheden ten gunste van Quemoy zou ingrijpen, namelijk wanneer een aanval tegen deze eilanden een aanloop zou blijken te zijn tot agressie tegen For- mosa-zelf. In hoeverre zou zich thans een dergelijke situatie kunnen gaan voordoen en wie zal uitmaken of actie tegen Quemoy verderstrekkende bedoe lingen heeft of alleen maar tegen deze voorpost gericht is? Een feit is intussen, dat een derde deel van de troepenmacht waarover Tsjang beschikt, zich thans op Quemoy heeft ingegraven, zodat het om singelen. afsnijden en veroveren van die eilandengroep een zware slag voor de regering van Formosa zou zijn. Een slag, welke de Amerikaanse bondgenoot eigenlijk niet werkeloos kan aanzien. Het behoeft geen betoog, dat Washing ton een fout van de eerste orde heeft gemaakt, toen het zich op deze wijze liet betrekken in een toestand, die in ternationaal grote gevaren kan gaan in houden. Slaapt men in de Amerikaanse hoofdstad en als men er niet slaapt, waarom spreekt men dan niet een taal, welke geen misverstand mogelijk maakt? DE grote wereldoorlogen hebben toch wel geleerd hoe gevaarlijk het is een min of meer dubbelzinnig stil zwijgen te bewaren, dat door de aan staande agressor verkeerd geïnterpre teerd kan worden. Er kan zich een strijd ontwikkelen, welke volkomen oneven redig is aan de omvang van het aan vankelijk conflict. En nu kan men wel zeggen, dat de Quemoy-eilanden van zelfsprekend de eerste verdedigingslinie vormen bij het vrijwaren van Formosa tegen een aanval en dat er om die reden geen noodzaak bestaat nadere verkla ringen te geven, maar het is veel beter, dat een eventuele aanvaller zeer nauw keurig weet waar hij aan toe is. Zeker, in de afgelopen dagen hebben de Ame rikanen herhaaldelijk waarschuwingen laten horen, maar er is toch wel ver schil tussen een „verklaring" die als „bluf" in de koude oorlog kan worden opgevat en een zeer wel omschreven standpunt. Als het gaat om oorlog of vrede kan men niet nauwkeurig genoeg zijn. OVERIGENS zijn er alleszins be voegde politieke waarnemers, die het onwaarschijnlijk achten, dat Peking zich op korte termijn'in avon turen zal storten. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Foedjijama, gaf gisteren nog als zijn oordeel te ken nen. dat hij niet verwachtte, dat de communisten onmiddellijk zullen trach ten op de door de nationalisten bezette eilanden door te dringen, een standpunt, dat volgens hem ook door Washington zou worden gedeeld. Het gaat er Peking veeleer om, zo voegde hij eraan toe, de aandacht van de wereld te vestigen op zijn streven naar een belangrijke rol in de wereldpolitiek. Het doel van de com munisten zou dus niet van militaire, maar van psychologische aard zijn. Om het met de Amerikaanse journalist Rutherford te zeggen: de Verenigde Staten moeten in de huidige koude oor log een nederlaag leiden, de verstand houding met de bondgenoten zoals Engeland en Japan dient verzwakt te worden, dit alles met het oogmerk Rood- China in de Verenigde Naties de zetel te doen verkrijgen, welke thans nog steeds door de nationalistische Chine zen bezet wordt gehouden. ANDERE commentators vestigen er de aandacht op, dat Quemoy en Matsoe een effectieve belemme ring vormen voor de havens Amoy en Foetsjou, de twee belangrijkste havens op het communistische vasteland tus sen Kanton en Sjanghai. De regering in Peking zou zich de laatste tijd veel gelegen laten liggen aan de economische ontwikkeling van de provincie Foekien, de kustprovincie, waarvoor juist Que moy en Matsoe gelegen zijn. Maar: de kanonnen van Quemoy kunnen Amoy in puin schieten en Foetsjou is overge leverd aan de batterijen van Matsoe. De opvattingen zijn dus nogal verdeeld. Maar of men het nu op de politiek houdt dan wel op de economie, in elk geval zijn de stellingen, welke Amerika bij het begin van deze partij schaak be zet houdt, niet bepaald gunstig. De za ken zijn de afgelopen drie rustige jaren te veel op haar beloop gelaten. De pas sieve houding van het verleden wreekt zich. Van tweeën één: of Amerika had al eerder moeten laten doorschemeren, dat het er niet aan zou denken het op een conflict over Quemoy en Matsoe te laten aankomen, öf het had, teneinde alle onzekerheid weg te nemen, een dui delijk standpunt moeten innemen ten aanzien van de verdediging van deze voorposten en een aanval als agressie tegen Formosa moeten bestempelen. Geen van beide is gebeurd. DE toestand in het Verre Oosten komt overigens in zoverre met die van onlangs in de Libanon en Jordanië overeen, dat het laten vallen van Quemoy en Matsoe zowel op For mosa als op de andere bondgenoten in die contreien een zeer ongunstige in druk zou maken. Als Peking verstandig is spiegelt het zich aan de recente ont wikkeling in het Midden-Oosten. En wat zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties betreft, daarop zal het voorlopig maar niet moeten rekenen, want in Washington is men ervan overtuigd en zeker niet ten onrechte dat de wereldorganisatie dan helemaal aan de willekeur van de communisten zal zijn overgeleverd. Indien Mao Tse-toeng dus goed nadenkt, zal hij het bij de huidige speldeprikken laten en zich er voor hoe den de Amerikanen tot onverwachte acties te noodzaken. Maar kan men dit verwachten van iemand, die onlangs openlijk verklaarde, dat er bij een we reldconflict altijd nog wel driehonderd van de zeshonderd miljoen Chinezen zullen overblijven? Van veel respectvoor een mensenleven getuigde deze opmer king niet! Dr. Kurt Stehling, een der belangrijkste medewerkers van het Vanguardprogramma der Amerikaanse Marine, heeft gisteravond tij dens het internationale congres voor de ruimtevaart in Amsterdam, een belangrijke verklaring afgelegd, waarbij hij constateerde, dat de maan zeer goed als tussenstation voor de ruimtevaart zou kunnen die nen. Een ruimtevaartstation op de maan biedt, aldus dr. Stehling, betere mogelijkheden voor exploratie dan het inrichten van een kunst matig in de ruimte opgebouwd basisstation. Dr. Stehling beweert, dat met de huidige techniek der raketten het binnen niet al te lange tijd mogelijk zal zijn de maan met raketten te bereiken. Men moet thans reeds beginnen met de studie van een plan voor een permanent inter planetair ruimtestation op de maan. Geen tussen-station Dr. Stehling was het niet eens met zijn landgenoot dr. Wernher von Braun, die reeds zes jaar geleden het plan heeft ontworpen in de ruimte een tussensta tion te bouwen, welk plan evenwel zo veel precisiearbeid en wetenschappelijke voorbereiding vereist, dat men terecht aan het slagen daarvan mag twijfelen. De inrichting van een waarnemingssta tion op de maan daarentegen zal een voudiger zijn en zonder twijfel goedkoper en vooral ook doelmatiger. In de nabije toekomst zal men met vloeistofrakëtten, bijv. van het type Atlas, onderdelen voor het opbouwen van het maan-station in de ruimte kunnen zenden. Voorts is dr. Stehling van mening, dat het nog maar twee of drie jaar zal du ren voor en aleer mensen op de maan zullen kunnen landen. Die mensen zul len dan kunnen beginnen met de op bouw van het waarnemingsstation op de maan. Dr. Stehling verklaarde voorts, dat mensen zeker op de maan zullen kunnen leven. Door middel vaneen spe ciaal daarvoor geconstrueerde ruimteka mer zullen zij zich op de maan kunnen voortbewegen en die mechanische arbeid verrichten, welke nodig is voor de op bouw van het station. Van de maan af zal men ionenraket ten in de interplanetaire ruimte kunnen schieten. De aantrekkingskracht van de maan is geringer dan die van de aarde, zodat de daarmede verband houdende problemen minder moeilijkheden voor het vinden van oplossingen zullen bie den. Bovendien zal het probleem, be mande raketten op de aarde te laten te rugkeren, dan zeker overwonnen zijn, aldus dr. Stehling. Ionen-raket biedt zeer veel voordelen Dr. Ernst Stuhlinger, eerste assistent van dr. Wernher von Braun, die even eens verbonden is aan de afdeling ge leide projectielen van het Amerikaanse leger op de Redstonebasis te Huntsville in Alabama, heeft gisteren tijdens een voordracht over toekomstige voortstu wingssystemen van ruimteschepen enke le interessante bijzonderheden verteld, waarbij hij evenals zovele van zijn voor gangers, verklaarde, dat de verwerkelij king van vele plannen afhankelijk is van financiële steun der overheid en welke instantie de opdrachten verstrekt. Toch meende hij, dat binnen tien jaar een ionenraket in de ruimte zal vliegen, die volkomen geleid en gecontroleerd zal kunnen worden door wetenschapsmen sen op aarde. Met de voortstuwingssys temen, die op het ogenblik worden toe gepast, waarbij de brandstof uit chemi sche produkten bestaat, zal men voor lopig voort moeten gaan en volgens dr. Stuhlinger zal een bemande ruimtesta tion ook door middel van raketmotoren met chemische brandstof aangedreven, in de ruimte worden geschoten. Maar van het bemande ruimtestation af zal dan een ionenraket kunnen wor den afgevuurd, die het grote voordeel zal hebben een onbeperkte vlucht door het heelal te kunnen maken. Een ander groot voordeel zal zijn, dat zo'n ionenra- ket tien maal lichter in gewicht is dan gehouden. een ruimteschip, dat door een raketmo tor met chemische brandstof wordt voortgedreven. In de ionenraket zal bo vendien de mogelijkheid voorhanden zijn om voortdurend voor energie te zor gen. Realiteit Aan het slot van zijn voordracht con stateerde dr. Stuhlinger, dat op dit con gres duidelijk is gebleken, dat de ruim tevaart niet meer behoort te worden ge rangschikt onder de „mogelijkheden", integendeel, de ruimtevaart is reeds werkelijkheid. In de komende jaren gaat het er om de methoden te verbeteren en te perfectioneren. In de middaguren hield prof. V. J. Krassovsky, een der leden van de Rus sische delegatie, een voordracht over de resultaten, die met de waarnemingen van de Spoetnik 3 zijn bereikt, waarin hij echter geen nieuws vertelde. Haley herkozen In de gisteravond gehouden plenaire zitting van het congres werd de huidige president, de Amerikaan Andrew G. Ha ley met 11 tegen 9 stemmen herbenoemd in deze functie. De benoeming geldt voor een jaar. De negen stemmen werden uitgebracht op de Engelsman dr. L. R. Shepherd. Andrew Haley dankte de gedelegeer den voor het vertrouwen in hem gesteld, en sprak de hoop uit dat het volgend jaar de Russische prof. Leonid Sedov als president van de federatie zou worden gekozen. De volgende zes vice-presidenten zijn gekozen: prof. L. J. Sedov (Rusland), prof. dr. E. Sanger (Duitsland), prof. ir. T. M. Tabanera (Argentinië), prof. K. Zarankiewicz (Polen), dr. L. Shepherd (Groot Brittannië) en generaal L. Ber geron (Frankrijk). Het tiende congres van de IAF zal van 13 tot 20 september te Londen worden Einde van monopolies en onnodig vervoer Ter bestrijding van de duurte heeft de Franse regering een ingrijpende reor ganisatie bevolen van de groothandelsmarkt voor levensmiddelen, zoals vlees, groenten en fruit. Als gevolg van het grote belang van de Parijse markt, welke voorziet in de behoeften van ruim zes miljoen personen, beheerst de groothandel in de Parijse hallen, verdeeld over een beperkt aantal firma's, in feite het grootste deel van de belangrijke provinciale markten. Het gaat dus eigenlijk om de strijd tegen een voor het publiek zeer nadelig monopolie, waarvan de voor delen ten deel vallen aan genoemde kleine categorie van groothandelaren en aan een eveneens beperkte groep van tussenpersonen, die met royale commissies gaan strijken. Daarbij komt dan nog de omstandigheid van volkomen onnodig vervoer: het komt zelfs voor, dat produkten eerst naar Parijs worden gezonden, omdat er daar vraag zou bestaan, waarna ze naar de provincie worden gestuurd, zelfs naar gebieden, waar de produkten vandaan komen! Dit alles is natuurlijk te gek om erover te praten en geen enkele goedingerichte staat kan zich dergelijke excessen veroorloven. Toezicht van regering Dank zij de volmachten, welke aan generaal De Gaulle zijn verleend, kan diens regering daar thans een eind aan makr -. Helemaal onverwacht komt deze verandering overigens niet. want aan de reorganisatie werd reeds enige jaren gewerkt. Thans is een decreet van kracht geworden, waarbij „markten van nationaal belang" worden opgericht, verdeeld over het gehele land: produk- tiemarkten in gebieden, waar een pro- duktieoverschot is en verbruikersmark- ten in dichtbevolkte gebieden, zoals in het noorden van het land en in de grote Bij het tweede lustrum (Speciale berichtgeving) Het Aalsmeerse bloemencorso, dat in 1948 tijdens de huldigingsfeesten van Koningin Juliana, voor het eerst uitreed, verlaat over één week wederom op de traditioneel geworden eerste zaterdag van september voor de elfde maal Nederlands bloemencentrum om de 25 kilometer naar het Olympisch Stadion te Amsterdam af te leggen. Daar zal het stadionspel worden opgevoerd, dat als titel heeft „Je Maintiendrai", volgens welke dus ook de praalwagens zjjn getooid, want sinds 1949 zijn corso en stadionspel één geheel. De geschiedenis van Neder land en de functie van het Huis van Oranje er in zün Toon Noyons voor het corso en Marius Kruyne voor het spel leidraad geweest, een niet geringe opgave, maar men heeft het zich niet gemakkelijk willen maken nu de twee-eenheid: corso - stadionspel, haar tweede lustrum gaat voltooien. motto-wagen „Je maintiendrai", de ont snapping van Hugo de Groot uit Loe- vestein, het Huishouden van Jan Si-een, de Zilvervloot van Piet Hein, Frederik Hendrik, de Stedendwinger, Alkmaars Victorie, de Drooglegging van de Haar lemmermeer, Radio-Oranje, Koningin Emma, Koningin Wilhelmina. De corso-koorts is op haar hoogst in de nacht van 4 op 5 september, als de wagens worden opgebouwd, die op 5 september te bewonderen zullen zijn van 2 uur 's middags tot middernacht, in het gebouw van de Aalsmeerse Veiling. Om halftien 's morgens rijden de wagens dan de route op, waarlangs in de afgelopen 10 jaar ongeveer 5% miljoen mensen de corso-stoeten gade sloegen en toe juichten! Het ziet er naar uit, dat nu inder daad de kroon op het werk en de erva ringen van de vorige jaren zal worden gezet. Er zijn dit jaar 23 wagens, waarbij de steden. Ook bestaat de mogelijkheid 1500 mensen nemen dit jaar deel aan het stadionspel van Marius Kruyne, die voor de balletten de medewerking ver kreeg van het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme, het Scapino-ballet onder leiding van Hans Snoek en de Amsterdamse Ballet school onder leiding van Max Dooyes, welke laatste de choreografie der ballet scène en balletregie verzorgt. Wim Povel schreef voor het stuk rit misch proza, dat balletkansen biedt en ook een „bewegende mensenwand" mo gelijk maakt. Hij en Roosje Driessen spreken de tekst. W. Kalee van de Ne- VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Streek - uitz. 14.50 Haxmome-ork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Omr.ork. 16.05 Van de wieg tot het graf. caus. 16.20 Gram. 16.50 Vakantletips 17.25 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammond-trio. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 Gesproken portret 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Metropole ork. en solist 21.20 Cabaret. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 14.00 Dit is leven, caus. 14.15 Gram. 14.30 Kron. v. Letteren en Kunsten 15.05 Int. vocalistenconcours. 15.35 We reldkamp. Kath. Vrouwelijke Jeugd, r< 15.50 Boekbespr. 16.00 V .d. jeugd. 16. De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sporrtpraatje. 17.30 Metropole-ork en klein koor. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Int. uit- wisseLingsprogr. met Radio Keulen. 21.15 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS 17.3018.15 Eurovisie: Sportrep. uit Frankrijk, NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. progr. 21.15 Filmpro gramma. 21.3522.05 Quizprogr. VOOR ZONDAG 31 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Sportspie- gel. 12.35 Sport. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Gram. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.30 Gram. 15.40 Voordr. 15.55 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Chicago 1958, rep. 17.15 De OLO van de VCJC en de VCSB, caus. VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret. 19.00 Discussie. 19.30 Zigeunerork. NATIONAAL PROGR.: 20.00 Nws. 20.10 Promenade ork. en solist. 21.00 Logboek 1898. 21.40 Metropole ork. en sol. 22.15 Toespraak. 22,20 Kamerork. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. Hilversum II, 298 m. NCRV- 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgel - conc. IKOR: 8.30 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.25 Hoogmis. 12.15 Gram 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Gram. 13.30 Lich te muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Wereldmu ziekconcours Kerkrade 1958. 14.45 Gram. 15.30 Groot koor. radiophilharm. ork. en solist. 15.55 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Ves pers. Convent van Kerken: 17.00 Leger des Heilssamenkomst. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Schoolkoor. 19.30 De mens en ik: De pest in Oran, caus, KRO: 19.45 Gram. 19.50 Eur. zwemkamp. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA: Zie Hilversum I. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. van markten van gemengd karakter. De derlandse Radio Unie verzorgt de mu- markten zullen niet langer onder het beheer staan van plaatselijke autoritei ten. een particuliere maatschappij of een groep handelaars. Het beheer komt nu rechtstreeks onder de autoriteit en het toezicht van de regering door bemid deling van de prefecten der desbetref fende gebieden, terwijl de exploitatie dezer markten op een zodanige wijze zal geschieden, dat de regering steeds een overheersende rol zal spelen. Er zal voorts een regionaal systeem van in lichtingen worden ingesteld voor het vaststellen der prijzen. BINNENLAND De 43-jarige landbouwer J. Tenzen uit Nleuw-Vennep, die donderdagavond op een door zijn 15-jarige zoon bestuurde tractor op zijn eigen land stond, is door onbekende oorzaak op het voorwiel geval len en vervolgens door dit wiel overreden. In ernstige toestand werd hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd waar de landbouv^er is overleden. Voor de vierde keer dit Jaar is gis teren een groep Britse nabestaanden van militairen, die in ons land In de periode september 1944 mei 1945 in de strijd om de bevrijding vielen, in ons land aan gekomen. Zij zullen verschillende oorlogs graven bezoeken. Gistermiddag is in de Waalhaven te Rotterdam de 42-jarige betonwerker W. Verschoot te Giessendam door verdrinking om het leven gekomen. BUITENLAND Frankrijk gaat binnenkort een inte ressante proef nemen in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Op de hoofdweg Pa- riis-Fontalnebleau zullen bij de gevaar lijkste kruispunten en bochten fototoe stellen aan de achterzijde van de verkeers borden worden gemonteerd. Wanneer een auto met bovenmatige snelheid of op de verkeerde rijbaan het gevaarlijke punt na dert. wordt met behulp van foto-elektri sche cellen de desbetreffende camera in werking gesteld. Op deze wijze worden overtredingen van automobilisten geregis treerd en heeft de politie de gelegenheid om verkeersovertreders alsnog te achter halen In het Antwerpse Middelheimpark is een vierjarig meisje uit Berchem om het leven gekomen, doordat een standbeeld, dat kennelijk door andere kinderen gedeel telijk van zijn voetstuk was getrokken, omviel. Generaal Norstad heeft verklaard dat hij de NAVO-manoeuvres. die half septem ber hadden gehouden moeten worden, had afgelast en voornamelijk om militaire rede nen" had vervangen door nationale ma noeuvres op kleine schaal. De manoeuvres in NAVO-verband waren bedoeld om de doeltreffendheid van de Griekse en Turkse strijdkrachten te beproeven bij de verde diging van de strategische punten in Grieks- en Turks Thracië. De Deense V.N-functionaris Bang Jensen, die vorige maand na een geschil met secretaris-generaal Hammarskjöld werd ontslagen, heeft protest aangetekend bij het Hof van beroep der Ver. Naties. Aan een verslaggever van Reuter vertelde Bang-Jensen dat hij niet speciaal tegen zijn ontslag ageerde maar tegen Hammarskjöld die hem niet de verschuldigde procesvoe ring had toegestaan. In Frankfurt hebben twaalf West duitsers terecht gestaan op beschuldiging van voorzetting der werkzaamheden van de buiten de wet gestelde communistische partij. Een beklaagde is tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, zes andere kregen een half jaar en de overige vijf werden vrijgesproken De zeventienjarige Avraham Mazliah, die in een nederzetting bij Tel Aviv woont heeft aanspraken doen gelden op de na latenschap van Hoeri es Said, de Iraakse Eremier, die vorige maand werd vermoord iazllah zegt een kleinzoon van Noerl te zijn, geboren uit het huwelijk van Noeri's zoon Saheb el Said en een Joods-Iraakse vrouw. „Tass" meldt, dat de bekende, thans in de Sovjet-Unie vertoevende Amerikaan se negerzanger Paul Robeson in 'n vakan tieoord in de Krim een „vertrouwelijk ge sprek" met de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft gehacl. Beiden woonden ook een concert voor kinderen bij, waarop Robeson het Russische lied „Uitgestrekt is mijn geboorteland" zong. ziekproduktie. Door een lange pergola heeft Marius Kruyne voorkomen, dat hét publiek de optredenden allang ziet aankomen, voordat zij een functie krij gen. Ook door bloemperken - o.a. 50.000 bolbegonia's heeft hij het speelveld verkleind, zodat het corco-spel een com pacter presentatie kan krijgen dan in vorige jaren het geval was. ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtbijeenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond 40- jarlg bestaan Wbv .Ons Doel8 uur nam Leiderdorp. Zwembad. Kam pioenschappen op estafettenummers, dis trict Gouwe-Rijnstreek. 5.30 uur nam. ZONDAG Aulaschool Boshuizerkade. Kerkdienst voor gerepatrleeraen. Voorganger ds. A. H. Smits. 11 uur voorm. MAANDAG TItus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J Robert. 7.30 uur nam. Kleuterschool Middelstegracht 5. Af scheid G. van Putten als hoofd Herv School Middelstegracht 119, 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis. Gemeenteraad (benoeming wethouders) 2 uur nam. WOENSDAG De Doelen. Genootschap Neöerland-En- geland. Lezing mr. N. S. Wilson over het schrijven van detective-romans. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed. 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal) Half uur van bezinning. 12.501.20 uur nam ASC-terreln. Leerlingen en oud-leerlin gen nemen afscheid van dr. P. C. van Ar- kel. 3 uur nam. 's Avonds feest in Stads gehoorzaal. 8 uur nam. Prediker. Ds. J. A. -mink. 8 uur nam. DONDERDAG Pauluskerk (Oegstgeest). Afscheid dr. P. C. van Arkel. 3 uur nam. Na afloop recep tie in Zendingshuis. BIOSCOPEN Trianon: „Haar eerste liefde (Der letzte Mann). A l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondagi 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rang van Vijfhuizen (uitzending van de dienst gehouden op 24-8-1958 om 2 uur nam.), 11.15 uur ds. G. Rang van Vijfhui zen (uitzending van de dienst voor be langstellenden gehouden op 24-8-1958 om 7.30 uur nam.), 3.45 uur ds. II. W. Wierda van Haarlem-Noord (rechtstreekse uitzen ding) TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 16.45 Nationaal programma: Ge lukwensen voor H.K.H. Prinses Wilhelmina GEZAMENLIJK PROGRAMMA v. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 17.00—18.00 Euro visie: Sportrep. uit Frankrijk. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Krlt. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Kust en land. 13.40 Gram. 14.00 Wen ken voor de tuin. 14.30 Viool en piano. 15.30 Caus. 15.45 Viool en piano. 16.20 In termezzo. 16.30 Muz. caus. 17.00 Voor de kind 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Ameri kaanse nws. brief. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Liefdadigheidsoproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Ork. conc. 22.20 Klankbeeld. 22.50 Epiloog. 23.00—23.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. pro gram. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Lichte muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 I Gevar progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws 22.40 Gram. 23 50 Avondgebeden. 23 55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Solistenconc. 15.00 Ope- retteconc. 16.30 Lichte muz. 17.00 Idem. 18.30 Symf. ork. en solist. 19.C0 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorspel. 22.50 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.00 Gram. 13.30 Hoorsp. 15.30 Gram. 15.40 Der Zare- witsch, operette. 17.25 Gram. 17.37 Idem. 18.00 Symf. ork. en solist. 20.10 Gram. 20.15 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m, 324 m. 12.00 Wereldkamp. wielren nen. 12.05 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Voor de sold. 14.00 16.10 en 16.30 Gram. 17.00 Sportuitsl. en nws. 17.15 Gram. 18.00 Idem..18.30 Godsd, Rex: The kid from Texas (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: Du bist Musik. (Alle leeft.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: Het lachkanon van de infanterie (No time for sergeants). 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schön 1st die Welt" (Alle leeft.) Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor VolkenkundeTentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet der Rijksuniversiteit Kioksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th W E. Lohmann en J G Wert- heim (t.em 30 -ugustus); werkdagen ge opend 25 uur Zon- en feestdagen geslo ten De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden wordt waargeno men door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, bovendien geopend tot za terdagmiddag 6 uur, Apotheek Doeza. Doe- zastraat 31. telef. 21313, en Apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085; te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. telef. 26274. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt hedenmiddag 2 uur tot maan dagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Lahr, Roodenburg Vermaat, Plei ter, Nauta, en Langezaal. Te Oegstgeest door dokter E W. F van Walchren (telef. 22030). Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Cosi fan tutte, opera. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-Cocktail. 17.00 Nws. 17.35 en 18.30 Gram. 18 45 Godsd. halfuur. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Festival a Bruxelles. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 22.55 Nws. VOOR MAANDAG 1 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Omr. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- ep tuinbmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13.45 Europese zwemkampioensch. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.30 Moderne levenspro blemen, caus. 14.45 Altviool en piano. 15.15 Literaire caus. 15.30 Gram. 17.00 ld. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: De gehuwde onderwijzeres, door O. Bot- tinga, van het Ministerie van OKW. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kinderkoor. 19.20 Klarinet en piano. 19.45 Licht progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 21.15 Europese zwem kampioensch. 21.30 Strijkkwint 22 10 Act. 22.30 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieker. 9.30 Waar voor Uw geld. 9.35 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Rondom het V/oord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 12.00 Instr. kwint. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.05 Metropole-ork. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Problemen bil het ender wijs in Suriname, door J. Volhand. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.35 Accordeonork. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Pro- menadeork. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugd- ork. 21.00 Chéque aan toonder, hoorspel. 21.30 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.15 Mezzo- sopr. en plano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40- 24.00 Het Evangelie in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Sport. 20.40 Theater- en filmnieuws. 21.20 Filmprogr. 21.30 Indonesische dans. 21.45- 22.00 Epiloog. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e UJn van 1820 uur) I. Ernest Chausson. Concert in d gr. t. voor viool, piano en strijkkwartet op. 21. Décidé, Sioillenne, Grave, Finale. Trés animé. Yehudl Menuhln, viool; Louis Kentner, piano. Kwartet Pascal van de Franse Radio (Jaques Dumont, Maurice Crut. Léon Pascal, Robert Salles). II. Claude Debussy. 1. La Mer. De l'aube A midi sur la mer. Jeux de vagues. Dia logue du vent et de la mer I/Orchestre de la Suisse Romende o.l.v. Ernest Anser- met. 2. Children's Corner (orch. André Caplet) Doctor Gradus ad Pamassum. Jlmbo's Lullaby, Serenade for the Doll, The Snow in dancing. The little ShepheTd, Golllwag's Cakewalk. The Concert Arts Orchestra o.l.v. Felix Slatkin. III. Maurice Ravel. Daphnis het Chloé (Suites nr. 1 en 2). Nocturne, Interlude. Danse GuerrièTe. Lever du Jour, Panto mime. Danse Générale. Chorale Marcel Bniclot. Orkest van de Franse Nationale Radio o.l.v. André Cluytens. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Caus. 13.55 Sport uitsl. 14.00 Gram. 14.15 Pianomuz. 15.00 Hoorspel. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Mil. muz. 19.00 Klankb. 19.30 Symf. ork. en sol. 21.00 Nws 21.15 Hoorsp. 22 45 Gram. 23.00 Nws. 23.06 —23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 in. 12.00 Gram. en interv. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Pianomuz. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gram. en interv. 18.30 Nws. en sport. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en hoorspel. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22 00 lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23 30 Nws. en lichte muz. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Amus, muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.15 Gram. 15.00 Dansmuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19 00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20 05 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lich te muz. 24.00 Nws 0.10 Operettemuz. 1.15- 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.10 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 17 30 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.10 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Svmf. ork. en solist. 21.30 Gram. 22.15 en 23.10 Idem. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem 15.00 Vlaamse muz. 15.30 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.55 Idem. 18 20 Godsd. uitz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling 20.00 Kamerork. 20.45 Gram. Gram. 21.00 Kamerork. (verv.) 21.30 Amus ork 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10, 14.00, 15.30 en 16.05 Gram. 16.15 Piano recital. 17.00 Nws. 17.35 en 18.32 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d !s bii ■a "O al 2 3 £"S CM Helsinki onbewolkt ono 4 20 0 Stockholm geh. bew. o 2 20 0 Oslo zwaar bew. no 2 19 10 Kopenhagen zwaar bew. ozo 4 19 0 Aberdeen licht bew. zzo 2 19 0 Londen zwaar bew. windstil 20 0.1 Amsterdam licht bew. no 2 26 1 Brussel geh. bew. w 3 29 0 Luxemburg half bew. windstil 25 0 Parijs zwaar bew. n 2 28 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 0.3 Grenoble licht bew. windstil 27 0 Nice licht bew. n 4 28 0 Berlijn licht bew. o 3 25 0 Frankfort zwaar bew. ono 2 23 0 München zwaar bew. o 2 28 0 Zürlch mist nw 1 28 0 Genève zwaar bew. windstil 25 0 Locarno zwaar bew. windstil 28 0 Wenen half bew. verand. 24 Innsbruck onbewolkt ver and. 31 0 Rome onbewolkt windstil 33 0 Ajaccio half bew. nw 2 29 0 Madrid licht bew. windstil 29 0 Mal lor ca regenbui o 2 27 °1 Algiers zwaar bew. BW 1 30 o.i

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2