Moskou aanvaardt 31 oktober voor gesprek over staking kernproeven WEERBERICHT Verklaring van Kroesjtsjef in de Prawdawaarin Genève als conferentieoord wordt genoemd Fa. D. KRET Zn. Minister Luns zeer gelukkig over zijn gesprek met minister Casey RUSSISCHE HONDEN KEREN VAN 450 KM HOOGTE TERUG Veel meer jonge Algerijnen in bestuursfuncties, wil De Gaulle 97ste jaargang ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 No. 29531 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WUte smgel I Le^eo - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17.50 per kwartaal; t. 2.55 per maand; t. 059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef acht 31 oktober aanvaard baar als datum om met Engeland en Amerika besprekingen te begin nen over opschorting van proeven met kernwapens, aldus een verkla ring van de premier aan het orgaan van de Russische communistische partij, de Prawda. Kroesjtsjef gaf voorts te kennen Genève als de ge- schikste plaats voor de conferentie te beschouwen. De besprekingen zouden gericht moeten zijn op het sluiten van een overeenkomst voor het voorgoed stopzetten van alle proeven met kernwapens door alle landen. Een week geleden hebben Engeland en de V.S. voorgesteld hun proeven met ingang van dezelfde datum, 31 oktober, een jaar lang te staken, mits er bevredigende voortgang gemaakt zou worden met de invoering van een stelsel van internationale controle en met de invoering van andere ontwapeningsmaatregelen. Kroesjtsjef zegt ver der nog, dat de conferentie in Genève, namelijk die van atoomdes kundigen, „definitief het fabeltje van de onmogelijkheid van controle op de naleving van een overeenkomst voor het stopzetten van kern wapenproeven heeft gelogenstraft. Nu kan er geen uitvlucht of recht vaardiging meer zijn voor een weigering om terstond en overal een eind te maken aan proeven met kernwapens. Propagandistische uiteenzetting Kroesjtsjef heeft met teleurstelling opgemerkt, dat de verklaringen van pre sident Eisenhower en de Britse regering op 22 augustus „niet getuigen van de be reidwilligheid van de Amerikaanse en Britse regering om het voorbeeld van de Sovjet-Unie te volgen en de proeven Bevoegd oordeel T. L. Osborn Ook in Leiden en omgeving is het optreden van de Amerikaanse evangelist Tommy Lee Osborn op het Malieveld te 's-Gravenhage in vele gezinnen het gesprek van de dag. Menigeen heeft de moeite ge nomen naar Den Haag te reizen om daar met eigen ogen te zien wat er nu eigenlijk waar is van het gerucht over opzienbarende gene zingen. die daar tot stand zouden zijn gekomen. Teneinde onze lezers in de gelegenheid te stellen zich een oordeel te vormen over Osborns optreden, hebben wij ons gewend tot een uitermate deskundige, dr. F. A. Nolle, geneesheer-directeur van het Leidse Diaconessenhuis. Dr. Nolle is namelijk niet alleen Ned. hervormd predikant, maar ook medicus (internist), zodat zijn oordeel bijzonder gewicht in de schaal legt, temeer, omdat het onderwerp als zodanig steeds zijn voortdurende aandacht heeft ge had. In een tweetal artikelen schrijft hij over zijn ervaringen op het Malieveld en de achtergrond van wat daar geschiedt. De eerste bijdrage van zijn hand treffen onze lezers elders in dit nummer aan. Kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor morgen blijft de kans op een regen of onweersbui bstaan. De temperaturen zullen overdag in het westen van het land door zeewind lager zijn dan in de oostelijke helft, hoewel onweer ook daar enige afkoeling 'kan brengen. (Opgemaakt te 10 uur). 31 AUGUSTUS Zon op: 5.48 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 20.04 uur; onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.48 uur. Laagwater te 0.24 en 12.39 uur. 1/9 hoogwater te 4.58 en 17.20 uur; laagwater te 0.59 en 13.08 uur. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel onmiddellijk op te schorten" (met de klemtoon op „onmiddellijk", Red. L.D.) „Naar duidelijk uit deze verklaringen blijkt, gaan beide regeringen voort met het zoeken naar alle mogelijke uitvluch ten om de onmiddellijke staking van kernwapenproeven te ontlopen. Zij om kleden hun voorstellen met zulk voorbe houd en kennelijk kunstmatige voor waarden, dat hun positie overduidelijk is geworden", aldus Kroesjtsjef (die ver geet te vermelden, dat het voorstel tot controle niet van hem. maar van Eisen hower is uitgegaan. Red. L.D.) Kroesjtsjef zegt verder nog: „Wij kun nen niet akkoord gaan met de voorwaar den die het Westen verbindt aan zijn eidheid tot onderhandelen, omdat daardoor de onderhandelingen al bij voorbaat tot mislukken gedoemd zou den zijn. Wij geloven ook dat het, om vertraging te voorkomen, nuttig zou zijn wanneer van te voren de duur van de besprekingen werd bepaald. Gezien de positieve resultaten van de Geneefse conferentie van deskundigen, kan er naar onze mening binnen twee of drie weken overeenstemming worden bereikt". De Sovjetrussische premier en partij secretaris besloot met de opmerking dat de „Algemene Vergadering der Verenig de Naties op haar komende dertiende zitting haar invloedrijke mening moet geven over het staken der kernwapen proeven door alle staten". Rapport van Genève Het verslag dat atoomdeskundigen uit Westelijke en communistische landen op hun conferentie van 1 juli tot 21 augus tus te Genève hebben opgesteld over middelen om een eventuele overeen komst tot staking der kernproeven te controleren, is vandaag gepubliceerd door de landen die aan de conferentie hebben deelgenomen. Is het communiqué, dat op 21 augustus reeds was uitgegeven, werd verklaard dat de deskundigen zich uitgesproken hebben voor instelling van een net van controleposten, over de gehele wereld verspreid. Uit het officiële verslag blijkt, dat de deskundigen een stelsel van 170 tot 180 controleposten in staat achten om „met een goede graad van zeker heid" ook kleine ontploffingen van kern wapens waar te nemen. De controleposten, die onder interna tionaal toezicht zouden moeten staan, zouden als volgt over de wereld moeten zijn verdeeld: 37 in Azië, 24 in Noord- Amerika, 16 in Zuid-Amerika, 16 in Afrika, 6 in Europa, 7 in Australië, 4 in het Zuidpoolgebied, 60 op nog nader te bepalen eilanden en 10 aan boord van schepen. Elk van deze stations zou door circa 30 deskundigen bemand moeten worden. Voorts worden verkennings vluchten. voornamelijk boven de ocea nen, aanbevolen. De kwestie van even tuele kernproeven in de kosmische ruimte is niet besproken. Wel wordt de mening geuit dat het mogelijk zal zijn met spe ciaal uitgeruste kunstmanen kernproe ven op grote hoogte waar te nemen. Samenwerking op Nieuw Guinea Geen termijn „zelfbeschikking"' bepaald (Van onze Haagse redactie) Alle aspecten van de Australisch-Nederlandse samenwerking op Nieuw-Guinea zijn gistermiddag uitvoerig besproken door de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Richard G. Casey en mr. J. M. A. H. Luns. Na een conferentie van twee en een half uur in zijn departement aan het Plein te Den Haag verzekerde mr. Luns „zeer gelukkig" te zijn over de resultaten van het overleg. Wat die resultaten nu in feite waren, werd echter niet onthuld. Er is niets op schrift gesteld. De minister gaven te kennen het eens te zijn over de grote lijnen van de in Nieuw-Guinea te volgen politiek. Hun denkbeelden zullen nader worden bestu deerd en uitgewerkt. Misschien zal na de conferentie tussen de bestuursambtena ren van beide delen van Nieuw-Guinea, die eind oktober in Australië wordt ge houden, wat naders omtrent de plannen bekend worden gemaakt. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken. R. G. Casey tij dens een onderhoud met zijn Ne derlandse ambtgenoot Luns in het departement van Buitenlandse Za ken te Den Haag. Beide ministers herinnerden aan de Nederlands-Australische verklaring van 11 november 1957 over samenwerking bij het bestuur van Nieuw-Guinea. Minister Luns legde daarbij de nadruk op het be ginsel van zelfbeschikking, dat ook in die verklaring was neergelegd. Nederland en Australië wilden zich in dit opzicht echter niet aan een bepaalde termijn binden. „Het zou niet praktisch zijn om in dit stadium ook maar te gaan denken over een tijdstip voor zelfbe schikking", zei minister Casey. Het gaat thans in hoofdzaak over de wijze, waarop de gemeenschappelijke verklaring van 11 november 1957 in de praktijk móet worden gebracht. Met de bestuurlijke samenwerking is reeds een begin gemaakt door de uitwisseling van liaison-ambtenaren en het stationeren van een ambtenaar van het departement van Zaken Overzee als attaché voor Nieuw-Guinea bij de Nederlandse am bassade te Canberra. Wij vroegen minister Luns nog naar zijn mening over de verklaring van de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, die volgens Reuter te Port Moresby zou hebben gezegd, dat de Nederlandse regering een militair bondgenootschap met Australië ten aan zien van Nieuw-Guinea zou toejuichen. „Gouverneur Platteel had geen instruc ties van de Nederlandse regering zo'n verklaring af te leggen", antwoordde minister Luns. „Dergelijke zaken moeten aan de centrale regeringen worden over gelaten". Naar aanleiding van berichten uit Dja karta, waar men zich bezorgd zou maken over een militaire overeenkomst tussen Nederland en Australië, zei minister Ca sey: „Djakarta behoeft zich nergens be zorgd over te maken". Hij herhaalde, wat hij gistermorgen reeds bij aankomst op Schiphol had verklaard: dat de Austra liërs vertrouwen op de Indonesische ver zekeringen, dat geen geweld zal worden gebruikt met betrekking tot Ned. Nieuw- Guinea. Gisteravond had minister Casey ty- dens een diner ten huize van mr. Luns gelegenheid van gedachten te wisselen met minister-president dr. Drees, de mi nisters Staf en Helders, de staatssecre tarissen Van der Beugel en Moorman, Raket bracht 1690 kg. in de ruimte De Russen hebben woensdag j.l. een eentrapsraket met twee honden aan boord tot een hoogte van 450 km. geschoten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De honden kwamen behouden aan. Het totale gewicht van de verblijfplaats der honden en de wetenschappelijke instrumenten, dat door de raket werd ver plaatst, bedroeg 1.690 kilogram. De wetenschappelijke instrumenten, „De door biologen verkregen gegevens waaronder toestellen voor de bestude- van het gedrag van een levend wezen ring van de opperste luchtlagen, werk- en de werking van zijn lichamelijke ten gedurende de vlucht normaal. Zij organisme by een vluoht tot grote hoog- h ebb en gegevens verschaft, die thans te zyn door een goede voorbereiding worden bestudeerd. vry van de storende uitwerking, die De toestand der honden na de lan- vrees daarop zou hebben uitgeoefend", ding was goed. In hun verblyfplaats aldus het Russische persbureau Tass, bevonden zich toestellen voor het vast- dat ook meldt, dat gebruik werd se- leggen van hun biologische functies ge- maakt van ka puitwerktuigen voor de durende de vlucht, terwyi er door een landing van de dieren en de instru- opname-apparaat een film werd ge- menten. maakt van hun gedrag. Dit is het Britse vissetijbes< her- mingsvaartuig Wotton. dat deel uit maakt van de vloot die de Britse vissersschepen bij IJsland begeleidt. Minstens vijftig treiters zullen hun netten uitwerpen in de nieuwe door IJsland geannexeerde wateren. Norfolk laat aantal negerleerlingen toe De schoolraad van Norfolk in Virginia heeft gisteren medegedeeld, dat hy 17 negerleerlingen op scholen voor blanken zal toelaten, in overeenstemming met de uitspraak van het Hooggerechtshof, dat er geen rassenscheiding op de scho len mag bestaan. De raad zei, dat hU de negerleerlingen zal toelaten ondanks het feit, dat hy oprecht gelooft, dat dit in strijd is met de belangen van de negerleerlingen en de andere kinderen op de betrokken scholen en het publiek in het algemeen. Virginia is een van zes zuidelijke staten, die wetten hebben aangenomen om de scholen te sluiten indien rassen integratie wordt afgedwongen. Advertentie. 1BREESTP I73-TEL.23337 HIIIIIKIKIIIBBIIIIII Twee jarigen Minister Casey vierde gisteren syn 68ste verjaardag. Dat zou on- >pgemerkt zijn gebleven, als minis ter Luns niet gistermiddag tijdens ie persconferentie had verteld, dat hy zijn Australische gast een „ver jaardagsdiner" aanbood. De heer Luns had trouwens alle reden om aog in verjaardagsstemming te syn, want hy is eergisteren 47 ge- vorden. Onze minister van Buiten- andse Zaken werd geboren in het jaar, dat de heer Casey zyn eerste Dezoek aan Nederland bracht. Dat vas in 1911, toen Casey reeds aan net begin stond van zyn belangryke carrière, die hem behalve ver scheidene kabinetszetels onder meer het gouverneurschap van Bengalen in het toenmalige Brits- fndië heeft gebracht. de bevelhebber der Zeestrydkrachten, vice-admiraal Pröpper, de toevallig in Den Haag vertoevende chef van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Dja karta, de heer Hasselman, en andere autoriteiten. Hedenochtend begaf de Australische minister zich naar Soestdyk, waar hy door H. M. de Koningin voor net noen maal zou worden ontvangen. Daarna zou hij de Fokkerfabrieken bezoeken, om omstreeks half zes weer naar Londen te vertrekken. Geen oplossing in IJslandse kwestie Uit gewoonlyk welingelichte bron in Parijs wordt vernomen dat de pogingen om het geschil over de IJslandse viswa teren op te lossen mislukt zijn. Het NA- VO-hoofdkwartier gaf een verklaring uit waarin staat: „De laatste weken hebben visserijdeskundigen getracht een oplos sing voor de IJslandse visserijkwestie te vinden. Deze pogingen zijn evenwel tot nogtoe niet met succes bekroond. Ver wacht wordt dat de besprekingen bin nenkort zullen worden hervat". De besprekingen van de deskundigen te Parijs stonden onder auspiciën van de NAVO-raad. De IJslandse minister van Vissery heeft verklaard dat IJsland zich aan een beslissing van de interna tionale conferentie in Parijs zal houden, maar voegde eraan toe dat er tot nu toe nog geen voorstellen zyn binnengeko men. Het IJslandse compromisvoorstel dat te Parys werd verworpen behelsde vol gens gewoonlijk welingelichte kringen in Bonn een uitbreiding van de IJslandse territoriale wateren tot zes myl (per 1 september) en tot 12 myl binnen drie jaar. De Britse treilers, die voor de west kust van IJsland vissen, hebben opdracht gekregen zich voor zondagmiddag 12 uur 12 uur voor IJslands besluit om zijn territoriale wateren tot 12 myi uit te breiden van kracht wordt te verza melen in drie beschermde „havens". Deze wijkplaatsen liggen binnen de omstreden grens. Een IJslandse kanonneerboot heeft vrijdag de Britse treiler „Lord Plender" aangehouden, die volgens een woord voerder van de IJslandse kustwacht zich ruim binnen de vier-myiszone bevond. De schipper verklaarde dat hij door de mist was misleid, temeer daar de radar installatie kapot was Premier gisteren van Afrikaanse reis in de Franse hoofdstad teruggekeerd Premier De Gaulle van Frankrijk is gisteravond in Parys teruggekeerd van een reis door de Franse gebieden in Afrika om steun te verwerven voor zyn nieuwe grondwet, die 28 september aan een volksstemming onderworpen wordt. De Gaulle heeft in negen dagen 22.000 km afgelegd. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Pelletier, heeft gisteren op de begrafenis van vier door Algerijnen gedode Parijse politieagenten het Franse volk ervoor gewaarschuwd niet over te gaan tot op rasverschil gebaseerde acties tegen de Algerijnen. Men mag een „handvol terroristen en fanatici" niet verwarren met „dat ijverige Mohammedaanse volk". De stryd tegen het terrorisme zal wor den voortgezet, aldus minister Pelletier. Belangrijke rede voor radio-Algjers Premier De Gaulle heeft gisteren een rede gehouden voor Radio-Algiers. De Gaulle verklaarde, dat de Algery- nen op 28 september als volkomen ge- lyken en met een van beide woordjes „ja" of .neen' op een directe manier mede over het lot van Frankryk zullen beslissen. Want van de stemmen van de Alge- rynen zal voor een deel afhangen of de nationale instellingen vernieuwd zullen worden of dat men terug zal vallen in de dwalingen die de republiek byna in de afgrond hebben gestort. „Ja" betekent dat men zich volkomen als Fransman wil gedragen en dat men gelooft dat de noodzakelijke evolutie van Algerije in het kader van Frankrijk vol trokken moet worden, aldus De Gaulle. Uw „ja", zo vervolgde hy, zal er ook toe bydragen om betrekkingen op nieu we bases aan te knopen tussen het moe derland en Algerye enerzyds en de Franse gebieden ten zuiden van de Sa hara die my de uitbundigste blijken van vertrouwen en aanhankelijkheid hebben gegeven, anderzijds De graad van ontwikkeling, die deze gebieden hebben verworven, staat hun toe hun binnenlandse aangelegenheden zelf te regelen. Maar een staalkaart van politieke, economische en culturele mo tieven en ontroerende gevoelsargumen ten dryven de volkeren in deze gebieden er toe met Frankryk in een vrye ge meenschap verbonden te blyven. In verband met de ontwikkeling van Algerije grondwettelijk een deel van Frankryk sprak De Gaulle over de noodzaak, dat elke inwoner van het land een levensstandaard heeft die hem de bestaansmiddelen, waardigheid en vei ligheid verzekert om Algerije economisch tot bloei te brengen en zijn kinderen te kunnen opvoeden. Het onderwys en de wetten moeten er voor zorgen, dat er veel meer jonge Algerijnen toegang kry- gen tot bestuursfuncties, het kader van het leger, economische functies en de vrije beroepen, aldus De Gaulle. Dit is de taak, die Frankryk vastbe sloten is uit te voeren. In vergelyking hiermee zyn de gevechten en de aan vallen van de terroristen niets anders dan verspilde levens, verspilde kracht en ongebruikte gelegenheden, zo besloot De Gaulle. De Gaulle heeft het woord „integratie" niet gebruikt in zyn rede van vandaag. Het ontbreken van een verklaring over de politiek van integratie heeft teleur stelling gewekt in Algiers. De Gaulle zou echter van mening zijn dat deze politiek een kwestie van daden en niet van verklaringen is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1