Derde waarschuwing vanWashington aan Peking tegen aanval op Quemoy WEERBERICHT Agressief expansionisme van Rood-China tegengesteld aan vredelievende i voorden De Gaulle ontving gisteren en vandaag Algerijnse kopstukken Jaarbeursvoorzitter pleit vurig commerciële televisie voor een IEMCO ■1 1 RADIO en 97ste jaargang VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 No. 29530 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Ver. Staten hebben communistisch-China gisteren beschuldigd van „agres sief expansionisme" vanwege het bombarderen en de bedreiging van de eilanden voor de kust by Formosa, die in handen van de nationalisten zyn. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf een geschreven verklaring uit, die de waarschuwing van Dulles aan communistisch-China herhaalt, de handen af te houden van die eilanden. De verklaring is herhaald in verband met een communistische propa- ganda-radio-uitzending, die ermee dreigde „Taiwan (Formosa) te bevrijden, een deel van het grondgebied van het vaderland, evenals de kleinere eilanden voor de kust". In de uitzending werd daaraan toegevoegd, dat „een landing op Quemoy aan staande was". „Directe bedreiging" Het ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde: „Het feit, dat de eilan den voor de kust in één adem genoemd werden met Taiwan in deze radio-uit zending van Peking, bevestigt, wat de minister van Buitenlandse Zaken Dulles in zijn recente brief schreef aan Mor gan, voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit het Huis van afgevaardigden. „De minister wees erop, dat de banden tussen de eilanden voor de kust en For mosa nauwer zijn geworden, dat hun on derlinge afhankelijkheid groter is gewor den en dat hij van oordeel was, dat het „zeer gewaagd" was te beweren, dat als de Chinese communisten zouden probe ren de situatie met geweld te veranderen en thans zouden aanvallen of in ieder geval zouden trachten die eilanden te veroveren, dit een operatie van beperkte omvang zou kunnen zijn. De verklaring van de Ver. Staten be sluit met te zeggen: „Deze directe be dreiging en het massieve bombardement van Quemoy zijn een duidelijke herinne ring aan het militarisme en het agres sieve expansionisme van Peking en staan in directe tegenstelling met de herhaalde betuigingen van Pekings zo genaamde vredelievende bedoelingen". Deze verklaring is de derde in minder dan een week tijds. De mogelijkheid schijnt dan ook groter dat de Ver. Sta ten zich bij de strijdkrachten van Tsjang-Kai-sjek aan zullen sluiten voor de verdediging van de eilanden voor de kust. Woensdag legde president Eisenhower de nadruk op het nauwe verband tussen de veiligheid van de voornaamste eilan den van China - Formosa en de Visserij- eilanden - en de twee „buitenposten" in de buurt van de kust van communis tisch China. De propaganda-uitzending van Peking citeerde een waarschuwing van de bevel hebber van de communistische strijd krachten in de provincie Foekien (te genover Quemoy gelegen), aan het na tionalistische garnizoen van Quemoy. Nog onweer Het langgerekte hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Noordelijke IJszee via Midden-Europa tot Italië, verplaat ste zich de afgelopen 24 uur maar wei nig. De koelere Oceaanlucht drong ech ter nog iets verder naar het oosten door, zodat ons land nu in de overgangszone is gekomen tussen deze koelere lucht en de warme boven het vasteland. In de overgangszone trokken verscheidene on weersstoringen van Frankrijk in noorde lijke richting. Vooral in Oost-Engel ana kwamen gisteren zware onweersbuien voor. Ook in de westelijke helft van ons land kwam verspreid onweer voor. Na de hoge maximumtemperaturen van giste ren (29—30 graden) bleven ook de nach telijke temperaturen zeer hoog voor de tijd van het jaar. Op vele plaatsen kwam het kwik niet lager dan 17 gra den. Aanvankelijk blijft ons land nog in de overgangszone met kans op enkele regen of onweersbuien. De buiigheid neemt la ter tijdelijk af, wanneer iets stabielere lucht wordt aangevoerd door een nieuwe Oceaandepressie, die vanmorgen Ierland naderde. Aangezien de wind daarbij la ter weer iets toeneemt uit zuidelijke richtingen blijven de temperaturen bo ven normaal. Aanvankelijk nog kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele regen- of onweersbuien. Lage re temperaturen vooral in het binnen land. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 AUGUSTUS Zon op: 5.47 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 19.42 uur; onder: 7.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.52 en 16.14 uur. Laagwater te 12.05 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. Weer beschieting De kustbatterijen van het Chinese vasteland hebben hedenochtend opnieuw gedurende enige uren Quemoy beschoten. Er werden in vier uur tijds 783 salvo's geteld. Gisteren was de beschieting min der intensief dan de voorgaande dagen. Het ministerie van Defensie op Formosa heeft bekendgemaakt, dat de nationalis ten twee communistische batterijen tot zwijgen hebben gebracht. Het Amerikaanse defensie-commando op Formosa heeft bekendgemaakt, dat in de Straat van Formosa gezamenlijke manoeuvres zijn gehouden door de Ame rikaanse en nationalistisch-Chinese luchtmacht. In de bekendmaking werd niet gezegd hoeveel vliegtuigen bij de manoeuvres waren betrokken. Het is bekend dat de Amerikaanse luchtmacht op Formosa slechts tien F-100 Supersabre-straalja- gers heeft en dat de Zevende Vloot over ongeveer 300 vliegtuigen beschikt. „Hoge militaire functionarissen van de Amerikaanse en Chinese regering heb ben hun voldoening geuit over de re sultaten van de manoeuvres", aldus de bekendmaking. Amerikaanse ambtenaren zeiden gis teren, dat Pekings dreiging op Quemoy te landen een zet kan zijn in een zenu wenoorlog. Indien de aanval zal worden ondernomen, is het een hachelijke zaak, zo meenden deze ambtenaren te Was hington. Eén van hen zei, dat de „Chi nese communisten niet gewoon zijn te zeggen, dat zij iets gaan ondernemen zonder zich een uitweg voor te behouden. Wij zullen de juiste bewoordingen van de radioboodschap moeten bestuderen". Admiraal Lioe Hoh-toe van het na tionalistisch-Chinese ministerie van De fensie zei over de communistische bood schap: „Wy weten, dat zij een inval op Quemoy zullen ondernemen, maar zy moeten beter weten wat wy hun zullen doen". Franse sergeant in Parijs neergeschoten Ondanks alle politiemaatregelen in Frankryk om de golf van terreur van de zyde der Algerijnse terroristen tegen te gaan, zijn dezen er gisteravond in geslaagd een Franse militair in de straten van Parijs dodelyk te treffen. Zij schoten een Franse sergeant, André Lebrun, 22 jaar oud, in de buurt van het „Gare de Lyon" neer. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis gebracht, maar hij overleed kort na aankomst. Twee Algerynen werden enkele minuten na de aanslag op de Seine- kaden gepakt. De politie constateerde, dat zy revolvers bij zich droegen, die nog heet waren van het vuurgevecht. Gisteren werden duizenden Algerijnen in het Velodrome d'Hiver ondervraagd, van wie er 27 toegaven, dat zy hadden deelge nomen aan de aanslagen van maandag. De Franse legerleiding in Algiers heeft gisteren bekendgemaakt, dat 47 Alge rijnse rebellen het leven hebben verloren in een tweedaagse militaire operatie, welke woensdag j.l. in de bergen van Cherchel tot een voorspoedig einde werd gebracht. Nabij Batna is een Franse militaire trein op een myn gelopen, waarbij twee soldaten werden gedood en twintig gewond. van Algerye. Algiers is De Gaulles laat ste pleisterplaats op zyn reis van tien dagen door Frans Afrika. De personen, die De caulle donderdag en vrijdag zou ontvangen, zyn vertegen woordigers van godsdienstige groepen en beroeps- en vakverenigingen. Het zyn niet alleen leiders van deze organisaties. Van personen uit de omgeving van generaal De Gaulle werd vernomen, dat men in hun kringen ervan overtuigd is, dat nog vele moeilykheden overwonnen moeten worden. In vele gevallen moeten geestesgesteldheid en wijze van optreden nog worden veranderd. Een Franse offi cier zei, dat het moeilijk is zekere Euro peanen ervan te overtuigen, dat de mo- Wapenstilstand of scherpe maatregelen De Franse minister-president, gene raal De Gaulle, heeft gisteren een begin gemaakt met gesprekken met vertegen woordigers van het volk van Algerye om uit de eerste hand inlichtingen te krij- gen over de problemen, ideeën en zorgen van de Algerijnen. Een officiële woord voerder zei, dat generaal De Gaulle donderdag en vrydag gesprekken zou hebben met ongeveer 30 christenen, mo hammedanen en joden uit alle delen Een overduidelijke illustratie van de zorgen, die op president Eisen hower drukken in deze ongebruike lijke rumoerige tijd. In gezelschap van zijn perschef Hagerty (rechts) op weg naar een persconferentie over de kwestie van Little Rock. hammedanen burgers zyn als zyzelf. Generaal De Gaulle zou hedenmiddag om twaalf uur, na zyn gesprekken met Algerijnen, een radiotoespraak houden. Na afloop daarvan zou hy naar Parys vertrekken. Ultimatum van De Gaulle aan FLN Terwyl generaal De Gaulle in Algiers besprekingen voerde met afgevaardigden van dorpsgemeenschappen in het door de rebellen beheerste gebied van Alge rije, werd steeds krachtiger het gerucht gehoord, dat hy een laatste ultimatum zou stellen aan de opstandige beweging: een wapenstilstand, of anders scherpe maatregelen van de Fransen. Enkele zegslieden verklaarden gisteren dat De Gaulle zyn verklaring binnen enkele dagen zal uitspreken. Anderen waren van oordeel, dat het „vredesulti- matum" binnen een tot twee weken zal worden gesteld. De Gaulle heeft, kort nadat hy aan het bewind kwam, de Algerijnse opstan delingen verzocht de strijd te staken. Hij nodigde de verzetsbeweging uit na het referendum van 28 september ver tegenwoordigers naar Parys te stureh, voor besprekingen met de Franse rege ring. Talrijke Europeanen, gepolst over de berichten inzake het „vredesultimatum" spraken de veronderstelling uit, dat de FLN er niet op zal ingaan, aangezien de opstandelingen slechts met Parijs willen onderhandelen als het hun onaf hankelijkheid erkend heeft. Bijna zestig doden bij Poolse mijnramp Een brand in de voornaamste lucht verversingsschacht van een kolenmijn by de Poolse plaats Zabre is er gisteren oorzaak van geweest, dat 56 mijnwerkers die op 300 meter diepte werkten door verstikking om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen, die in groten getale ook van naburige mijnen te hulp scho ten, konden echter nog vele mijnwerkers redden, maar 52 van hen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, 14 konden na behandeling naar huis. Uit een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van de brand is gebleken, dat een lasser en een helper op een regle mentair verboden plaats gelast hebben, hetgeen de brand veroorzaakte. De vlammen vonden gretig voedsel in de houten stutten en al gauw ontstond in de gangen een opeenhoping van kolen damp. De lasser en zyn maat zyn gear resteerd* Over Little Roek nog geen beslissing Het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat gisteren over de al dan niet toelating van zeven negerleerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar (maandag .a.s) op de Centrale middelbare school van Little Rock beraadslaagde, heeft zijn beslissing tot 11 september uitgesteld. Dan zal men getuigenissen beluisteren over twee en half jaar uitstel, waartoe districtsrechter Lemley in juni bevel gaf. Hangende dat verhoor stelde het hof een beslissing uit over het verzoekschrift van de Vereniging tot bevordering van de belangen van kleurlingen om de huidige wettelijke beletselen voor toelating van negerkinderen op de betrokken school weg te nemen. Inmiddels heeft de Senaat van Ar kansas evenals het Huis van Afgevaar digden van deze staat aan gouverneur De Parijse politie heeft duizenden Algerijnen in de Franse hoofdstad in hechtenis genomen om na te gaan of zij iets uitstaande hebben met de terreuractie die thans Frankrijk teistert. Een groot aantal arrestanten, op ondervraging wach tende in het grote Parijse sportpark dat voor dit ongebruikelijke bezoek speciaal was gevorderd. Faubus de wetsontwerpen, welke woens dag door de wetgevende vergadering wa ren goedgekeurd, ter tekening terugge zonden. Dan zal men de school kunnen sluiten indien integratie wordt opge legd. Het Huis van Afgevaardigden laak te in een resolutie voorts een uitlating van ex-president Truman, die gezegd zou hebben dat de kiezers van Arkansas „dom en hysterisch" zyn om Faubus op nieuw te benoemen. Naar dubbele programmaduur Tien procent van zendtijd ruim voldoende voor het brengen van reclameboodschappen (Van onze correspondent) Indien van het tegenwoordige totale Nederlandse reclamebudget drie procent aan commerciële televisie besteed zou worden, dan zou hierdoor de doeltreffende financiering van een extra 12 zenduren per week verze kerd zijn, hetgeen een verdubbeling van de huidige zendtijd zou betekenen. Als men van deze vermeerderde zendtijd 10 zou reserveren voor re clame, dan betekent dit, dat men op 4 uur zenden per dag 12 minuten reclame kan voeren en bij 10 reclame, gespreid over de gehele zendtijd, 24 minuten per dag. dit kan worden bereikt, staat elders wel, maar in ons land nog niet ter beschik king: de televisie. Niet alleen massa-communicatiemid delen als dag-, week- en maandbladen en bioscopen, maar ook kunst- en klein- kunstprogramma's en zelfs het firma ment (overdag en 's avonds) worden reeds gebruikt voor het brengen van het commerciële nieuws. De televisie biedt echter by uitstek de mogehjkheid om door haar techniek en de spreiding van haar kijkers de voorlichtende taak in de distributie in belangrijke mate over te nemen. En daardoor de effectiviteit der distributiehandelingen ten sterkste te verhogen. Gering percentage Zou men de toekomstige 15 uur zen den per week willen verdubbelen, dan zou dit - volgens genoemde normen - neerkomen op 4 van het jaarlijks re clamebudget. Een percentage, dat nog gering te noemen is in vergelijking met landen als de Ver. Staten en Groot- Brittannië, waar resp. 13 en 9 van het totale reclamebudget over 1957 aan televisiereclame werd besteed. Dr. G. van der Wal, voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Ned. Jaarbeurs, en warm voorstander van commerciële televisie, becyferde dit gis termiddag tydens een te Utrecht gehou den rede ter introductie van de dins dag a.s. te openen najaarsbeurs. In een nuchter en zakelyk betoog wees dr. Van der Wal op de zgn. „sponsored programs", waarby dus de producent, die adverteert, zelf het programma sa menstelt of laat samenstellen, en hier door dus verantwoordelyk wordt voor de programma-inhoud, van de hand. Er zyn hiervoor, gezien de Nederlandse ver houdingen, verschillende redenen. Er dient echter noodzakelykerwys wél, zo onderstreepte de Jaarbeurs-voorzitter, een wisselwerking te zijn tussen pro gramma, adverteerder en publiek, het geen een organisatie vraagt, die hier mede rekening houdt. Het adverterend bedrijfsleven, zo riep dr. Van der Wal dan ook in de herinne ring, heeft zich reeds onomwonden uit gesproken voor een onafhankelyke tele visie exploitatie maatschappij <OTEM> en houdt daarvoor reeds omvangrijk middelen beschikbaar Efficiëntste midde: Langs allerlei wegen wordt de produk- tiviteit in de distributie opgevoerd, de zelfkeuze van de koper bevorderd en zelfbediening vergemakkelijkt, maar een van de efficiëntste middelen, waardoor Reclame maakt niet duur Terwyl enerzyds - aldus spreker - steeds met nadruk wordt verklaard dat verlaging van produktie- en distributie- Advertentie 1 Het betrouwbaarste adres voor TELEVISIE I NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Busongeluk in Columbia eist 31 levens Een bus met 58 inzittenden is in Noordoost Columbia in een 300 meter diep ravyn gestort, waardoor 31 mensen omkwamen en meer dan 20 gewond wer den, aldus gisteren in Bogota ontvangen berichten. Het ongeluk gebeurde op het schier eiland Guajira, dichtbij de grens met Venezuela. Ruimtevaarders in Rotterdam De deelnemers aan het negende con gres van de International Astrononau- tlcal Federation, dat te Amsterdam wordt gehouden, hebben gisteren een be zoek gebracht aan Rotterdam. Des mid dags werd het internationale gezelschap in de Burgerzaal van het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Uit naam va.i het gemeentebestuur sprak de loco-burgemeester, weth. J. U. Schilthuis. de congressisten, die voordien een boottocht door de haven hadden on dernomen, toe. Dr. G. VAN DER WAL kosten de enige mogelykheid is om onze materiële welvaart blyvend te doen sty- gen. staat één der middelen daartoe - de televisie - het bedryfsleven nog niet ter beschikking. Dr. Van der Wal memoreerde, dat nog veel te vaak het gevoel aanwezig is, dat de reclame alles maar onnodig duur maakt. Men moet echter goed beden ken, zo vervolgde spreker, dat de duur ste tyden (oorlog en na-oorlogse schaarste economie) juist tyden waren, waar'n geen reclame werd gemaakt. Bovendien dringen buitenlandse tele visiezenders intussen steeds verder onze kykerskring binnen. Als langs deze ka nalen ook de reclame-boodschap een maal onze grenzen overschrydt, zal het Nederlandse bedrijfsleven in een nade lige positie zyn gebracht. De Jaarbeursvoorzitter vroeg zich dan ook af of het niet van wys beleid zou getuigen indien men dit moment niet afwacht, maar er reeds nu de voorkeur aan zou geven om een eigen commerciële televisie zo krachtig mogelijke kansen tot ontwikkeling te bieden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1