Raad van Warmond besprak sociaal- economisch rapport over gemeente Gegevens wel verouderdmaar toch nog zeer goed bruikbaar Waarom liepen domme meisjes zo rap met Franse ronselaar mee? WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 Ontsluiting Zwanenburgerpolder nodig Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bUeen. Aan de „Stichting tot steun van de protestants geestelijke verzorging van het Nederlandse leger"werd een subsidie verleend van f. 15.Aan het R.-K. Me disch Opvoedkundig Bureau te Leiden over 1957 een subsidie van f. 335.73. Met de Bank voor Nederl. Gemeenten werd een geldlening groot f. 17.000.aange gaan. Aan de orde was vervolgens het voornaamste punt van de agenda, nJ. de behandeling van de rapporten inzake het sociaal-economisch onderzoek van de Bollenstreek en van de gemeente Warmond. Voorzitter zegt dankbaar te zijn dat het rapport nu uit is. De vertraging vond zijn oorzaak in het feit, dat het overleg tussen Stad en Landschap en de Planologische dienst aan de trage kant was. Hierdoor zyn de cijfers hier en daar verouderd. Hij vindt het rap port een wapen in de hand van War mond met het oog op zekere plannen in de toekomst. Aangezien het aantal kritische opmerkingen gering is, is hU tevens van mening dat het rapport als niets anders dan een compliment voor Warmond kan worden gezien. Een be- langrijke tendens is dat Warmond blijft vragen naar een natuuriyke ontwikke ling. HU dankte de opstellers van de rap porten. Ter bestudering van dit voor de ge meente zo belangrijke rapport was door de raad een commissie ingesteld, onder voorzitterschap van de heer J. G. van Vliet, door welke commissie een uitvoe rig memorandum op dit rapport was samengesteld. Hierin betreurt de com missie dat geen recenter gegevens ver werkt konden worden, zodat vele van de in het rapport verwerkte gegevens niet actueel meer zijn. De commissie meent dat uit de bUge- voegde tabellen biykt, dat Warmond en Noordwyk een afzonderlyke positie in nemen in het verband van de in het onderzoek betrokken gemeenten in de bollenstreek. De commissie stelt zich de vraag of het rapport een belangrijk uit gangspunt kan zyn, daar haar inziens de economische binding hoofdzakelijk bestaat t.a.v. de bloembollenbedryven. De veehouderU is immers meer gericht op de Rijn- en Veenstreek, terwyl de recreatie hoofdzakelyk samenhangt met de behoeften in de grotere steden Den Haag en Leiden. Ook de nijverheid in deze gemeente is niet in de eerste plaats aangewezen op de gemeenten waarover in het rapport sprake is. Derhalve kan naar het oordeel der commissie het overgelegde rapport geen basis zUn voor de toekomstige ontwikkeling der ge meente, doch zal men zich moeten be ramen op de economische bindingen ook met andere gemeenten en conglo meraten. Anderzijds acht de commissie de bloembollencultuur voor deze gemeente van dermate groot belang, dat zeker in de toekomst rekening gehouden moet worden met de voor Warmond onmis bare bedrijfstakken. Waar mogelijk zal de gemeente deze cultuur moeten acti veren en stimuleren, daar deze bedrijfs tak in de economische samenstelling van de gemeente onmisbaar is. Met betrekking tot de toekomstige I ontwikkeling van het wegenplan, spe ciaal voor het toeristisch verkeer, dient Warmond attent te blijven dat ook deze gemeente in deze ontwikkeling dient te worden opgenomen, daar haar inziens de z.g. landschaprecreatie een aanmer- kelyke verbetering behoeft. De commis sie vindt in het rapport geen positieve aanwyzingen, waarmede de onderschei- delyke gemeenten in de toekomst een bepaalde functie te vervullen krygen. Van belang voor deze gemeente is wel de mogelykheid tot stedenbouwkundige groei. BEROEPSBEVOLKING Hoewel de gegevens in de tabellen verouderd zijn, geven zy toch een in zicht in de samenstelling van de be roepsbevolking. Uit deze gegevens blykt dat 26,4% werkzaam is in de nUverheid, 28% in de landbouw, 0,2% jacht en vis serij, 19,3% handel en verkeer en 26,1% I diversen. Ongeveer 50% van de in de landbouw werkzame personen is werk- j zaam in de bloembollencultuur, waar bij dus de conclusie gewettigd is, dat 14% van de bevolking in belangryke economische binding staat met de bol lenstreek. Ten aanzien van de waterstaatkundige toestand merkt de commissie op, dat hieromtrent in de commissie een con troverse bestaat. De vertegenwoordiger van de veehouders is n.l. van mening, dat de waterstand in Rijnlandsboezem in het voorjaar ten behoeve van de bol- lenbedryven te hoog wordt gehouden, waardoor schade aan dyken en lande rijen ontstaat. Anderzyds heeft de ver tegenwoordiger van de bloembollenbe dryven waardering voor deze waterbe heersing van RUnland. ONTSLUITING ZWANENBURGERPOLDER Met nadruk wyst de commissie op de wenselijk- en noodzakelijkheid van de ontsluiting van de Zwanenburgerpol- WASSENAAR JAARVERGADERING BLAUW—ZWART In het clubgebouw werd de jaarverga dering gehouden van de R.-K. Sportver eniging Blauw-Zwart. De voorzitter, de heer J. P. J. Dekleermaeker, opende met ae opmerking, dat het seizoen niet be langrijk, maar toch ook niet ongunstig was. Hij besprak de mutaties in het be stuur, o.a. het aftreden van de hoofd- juniorentrainer, de heer W. Schaik, en diens vervanging door de heer G. Suu- renbroek. Na vaststelling van de notulen deelde de voorzitter nog mee, dat de terreinen zijn verbeterd, het clubgebouw geverfd en dat wordt gewerkt aan het aanbren gen van zes douches in de kleedkamers. Voorts bracht hij dank aan de leden van de diverse commissies voor hun activi teit. Uit het jaarverslag van de secretaris, bleek o.a. dat het ledental steeg van 302 tot 348. Het verslag van de penning- sneester gaf een bescheiden batig saldo aan. Na het jaarverslag van de junioren leider werd het bestuursvoorstel om de contributie voor de senioren te verhogen, aanvaard. By de bestuursverkiezing werden her kozen de heren J. P. J. Dekleermaeker, D. J. Knijnenburg en F, L. Roiozen. der, ten behoeve van de agrarische belangen. Ten aanzien van de nijver heid is de commissie van oordeel, dat de bestaande toestand gecontinueerd kan worden. Een mogelyke uitbreiding van scheeps- en jachtbouw dient de belangstelling der gemeente te hou den. Inzake de winkeldichtheid merkt de commissie op, dat mede in de beoorde ling moet worden opgenomen, dat War mond als recreatie-oord een groter ver zorgingsgebied heeft dan in de exacte bevolkingscijfer wordt uitgedrukt. Niet temin is bij uitbreidingsplannen hier mede al rekening gehouden en zullen de recente gegevens reeds een ander beeld geven. Ook ten behoeve van de recreatie mogelykheid dwingt men naar een ontsluiting van de Zwanenburgerpolder. Het belangryke hoofdstuk volkshuisves ting, aldus de commissie, oonfronteert de gemeente nogmaals met de groei van de woningbehoefte in de gemeente. Moge- lyk kunnen gegevens uit deze studie de gemeente apenen verschaffen voor verkryging van uitgebreidere bouwvol- machten. Voor de noodzakeiyke bouw gronden dient mede in aanmerking genomen de wenselykheid van behoud van de aanwezige cultuurgronden, een ontsluiting van de Zwanenburgerpolder onmisbaar te worden geacht. Voor de beoordeling van de volkshuisvesting zUn interessante gegevens verzameld, waart>y blykt. dat Warmond veel oude en kleine woningen bezit. CONCLUSIES ding van het woningbezit, waarbij sanering door middel van krotoprui ming noodzakelijk is; het verlenen van steun aan onderwijsinstelling, uitbrei ding en aanpassing van recreatie- mogeiykheden door medewerking en steun aan particuliere initiatieven en het verkrijgen van overheidssteun; het verlenen van medewerking en stimuleren van agrarische bedrijven speciaal tA.v. grondverbeteringen zomede het zoveel mogelijk beperken van gebruikmaking van hoogwaardige cultuurgrond voor andere dan agrari sche belangen en stimuleren van ge- eigende industrieën en ambachteiyke bedrijven. LEZENSWAARDIG De heer Willemsen (KVP) vond het rapport zeer zeker lezenswaardig, maar betreurde het toch, dat diverse feiten door de geschiedenis zyp achterhaald. Enkele tabellen bestuderende vond hy, dat de gToei van de bevolking van War mond aanmerkelyk is achter gebleven by die van de gehele bollenstreek, alhoewel het geboortecyfer niets ongun stiger is dan elders. Hy concludeerde hieruit, dat veel inwoners zyn afgevloeid naar andere gemeenten. De oorzaak hiervan wil hy zoeken in het gemis aan voldoende werkgelegenheid. Hy zou die graag geschapen zien door meer vak- onderwys vooral op watersportgebied. Tevens achtte hy een uitbreidingsplan op recreatiefgebied zeer nuttig en ur gent. De heer Van der Voet (CHU) miste in het rapport aanwyzingen om de toestand te vert>eteren, zoals b.v. ontwikkeling van de bloemencultuur, het stichten van bejaardencentra en meer van die din gen. waar Warmond zioh uitstekend voor leent. Besloten werd met het rapport akkoord te gaan met aantekening van de in de raad gemaakte opmerkingen. AFSCHEID Alvorens tot de rondvraag over te gaan richtte de voorzitter zich tot de scheidende raadsleden. Hy dankte hen voor alles wat zU in het belang van de gemeente in en om de raadsvergaderin gen hebben gedaan. Hy betreurde het, dat drie agrarische leden gaan vertrek ken, terwyi er maar één terugkomt, doch hy hoopte, dat deze ene alles op zal kunnen brengen wat totnutoe door vier werd ^edaan. Een woord van afscheid werd ook nog Resumerend wil de commissie als I gesproken door de heer Willemsen hoofdconclusie vaststellen: ontsluiting j namens de KVP. Hierna dankten de van de Zwanenburgerpolder ten be- I scheldende leden ieder afzonderiyk de hoeve van de volkshuisvesting, een I burgemeester voor zUn vriendeltfke economischer agrarische bedrijfsvoe- woorden, de prettige samenwerking met ring en uitbreiding van de recreatie- i alle raadsleden en de ambtenaren van mogelykheden; verbetering en uitbrei- hoog tot laag. Ze mochten met Raymond naar Parijs Raymond en Pierre traden als zoge naamde artiesten op in een danstent in de provincie. Lang hadden zfj in Rijssel gewerkt en in Valenciennes, in de buurt van de Belgische grens. Maar toen zy daar al een paar keer met het gerecht te maken hadden gekregen, verlegde de Pa- rijse „directie" het werkterrein van de beide kornuiten naar België. Drie meis jes van het Vlaamse platteland rond Kortryk, die in het pensionaat wat Frans hadden geleerd, waren verheugd toen de jongelui - onder allerlei dure eden - haar een reisje naar Parys be loofden. In de wagen van Raymond wa ren nog drie plaatsen vrij, ziet U. Men zou zich in Parys heel wat beter amu seren dan op de Expo, dat spreekt van zelf. Maar toen de moeder van Raymond die in de buurt van Parijs woont, hoorde waar de meisjes zouden terecht komen, kreeg zy argwaan en vermoedde zy dat zoonlief weer een of andere schurken streek aan het uithalen was. Zij verwit tigde de vaders van de meisjes in Bel gië. De meisjes keerden naar België te rug en werden door de rechter onder vraagd. De beide jongelui gingen weer naar Kortryk om er hun baantje als musici opnieuw aan te pakken. Zy wer den echter gearresteerd nadat gebleken was dat zy reeds twee andere slachtof- g g fers hadden gevonden. Beide Fransen MI£||tAff zitten thans achter slot en grendel. Maar LuHIJIw lil Gil ww J waarom lopen die domme ganzen zo ge- makkeiyk met die Franse flierefluiters f. ij mee, zo vragen velen te Kortryk zich af! Sultan Hamid s vrouw wacht op zijn komst (Van onze Haagse redactie). „Natuurlyk ben ik erg biy, dat mijn man eindelijk vrij is. Ik hoorde het vrydag al. Toen kreeg ik een tele gram van mijn schoonmoeder uit Pontianak. Maar ik weet nog niet wanneer Max naar Holland komt". Dit zei mevrouw D. Alkadrievan Delden .echtgenote van de uit de ge vangenis ontslagen Sultan Hamid Alkadrie van Pontianak, toen wij haar opzochten in haar woning aan de Kruisbeklaan te Den Haag. Als dochter van een Nederlandse planter, die een familie-onderneming »thee en koffie) in Oost-Java beheerde, trad zij in 1938 te Malang in het huwe- lyk met „Max" ,een der zoons van de toenmalige Sultan van Pontianak. En kele jaren later werden haar schoonva der en al diens zoons door de Japanners gedood, behalve „Max", die als K.N.I.L. officier in krijgsgevangenschap ver toefde Hy geloofde in de Nederlands-Indo nesische samenwerking en werd hoofd van de deelstaat West-Borneo, een der eerste bouwstenen van de V.S. van In donesië, zoals Van Mook die zich had gedacht. Na de soevereiniteitsoverdracht was Hamid Alkadrie minister in de Indonesische regering. Mevrouw Alkadrie heeft in 1952 het proces nog bijgewoond, dat eindigde met de veroordeling van haar man tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In 1953 zag zy haar man voor het laatst in de gevangenis Tjipi- nang. Met haar 19-jarige dochter en haar 16-jarige zoon beiden op de middel bare school - wacht mevrouw Alkadrie thans op de komst van haar man. De 29 Nederlandse exposanten op de Keulse heren-mode-week, die van zondag t.m. gisteren is gehouden, zyn over het algemeen tevreden met de door hen bereikte resultaten. Naar de heer A. Pomfoort, secretaris van het Ned. Ver bond van de confectieindustrie, mee deelde. konden dit Jaar meer contacten worden gelegd, dan in 1957. Sommige Vlaamse blondjes hadden hem echter dóór (Van onze Brusselse correspondent) Raymond Durand, „charmezanger uit Parys", zo noemde men hem. „Hy kon toch zo goed zingen", zei een van de drie Vlaamse meisjes uit Kortryk, die aan de rechter van deze Vlaamse stad (vlak bij dc Franse grens) vertelde hoe Raymond tewerk ging. Twintig jaren telt Ray mond. Hy is ParUzenaar en treedt als zanger op in een Kortryks danshuis. Vele Vlaamse blondjes waren nogal ver liefd op hem. Sommige anderen wilden van die mooiprater evenwel niets weten ei» hielden hem in de gaten. Aldus was de politie goed op de hoogte van zyn doen en laten gekomen. Raymond was in Frankryk al een paar keer veroor deeld voor oplichteryen, diefstal en an dere feiten, evenals zijn vriend Pierre die zo wat op de mandoline scheen te kun nen tokkelen. Beide jonge kerels waren in feite ronselaars voor bepaalde nacht gelegenheden in Parys! STADSNIEUWS Prof. dr. K. Sneyders de Vogel overleden VAN 1906 TOT 1920 LECTOR AAN LEIDSE UNIVERSITEIT In de ouderdom van 81 jaar is te Gro ningen overleden prof. dr. K. Sneyders de Vogel, oud-hoogleraar aan de Ryks- universlteit te Groningen en van 1906 tot 1920 lector aan de Leidse Universi teit. Kornelis Sneyders de Vogel werd 27 december 1876 te Schiedam geboren. Na dat hij aldaar het gymnasium had door lopen, studeerde hij aan de Leidse Uni versiteit klassieke letteren. De mogelyk heid om ook een academische graad te halen voor het Frans bestond destijds nog niet en dus heeft hij na en tydens zyn studie in de oude talen de middel bare diploma's A en B gehaald; laatst genoemd in 1905, twee jaar na zyn pro motie tot doctor in de klassieke letteren. Gedurende de jaren van zyn studie heeft hy een paar jaar in Frankrijk doorgebracht en - telkens voor korte tyd - les gegeven op de gymnasia van Assen en Schiedam. Nog op zeer jeugdige leeftijd (in 1906) werd dr. Sneyders de Vogel benoemd tot lector in de Romaanse Taal- en Letter kunde aan de Leidse Universiteit. Hij volgde hier zijn vroegere leermeester dr. J. J. Salverda de Grave op, die hij veer tien jaar later nogmaals opvolgde, toen hy het hoogleraarsambt te Groningen aanvaardde. Prof. Sneyders de Vogel doceerde in Leiden naast Frans en Provengaals ook Spaans en heeft zich in later jaren ook veel met de studie van het Italiaans be zig gehouden. Vele publikaties zijn van zyn hand verschenen. Tal van onderscheidingen zyn de thans ontslapene ten deel gevallen. Hij was Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, Officier van het Legioen van Eer en Ridder van de Kroon van Italië, terwijl de universiteiten van Lyon en Montpellier hem het ere-doctoraat verleenden. Ds. J. N. de Ruiter wordt in Diaconessenhuis opgenomen Voor het ondergaan van een medische behandeling zal ds. J. N de Ruiter, hervormd predikant alhier, volgende week in het Diaconessenhuis opgenomen worden. Naar het zich laat aanzien zal ds. De Ruiter in ieder geval in de maand september zyn ambtsbezigheden niet kunnen verrichten. Zondag a.s. zal hy echter nog voorgaan in de dienst des woords BEURSOVERZICNT Unilever, Aku en Scheepvaart willig Er heerste vandaag in verscheidene hoeken ter beurze een willige stemming. Van de internationale waarden gold dit voor aandelen Unilever en Aku. De gis teren aanwezige vaste stemming voor de margarine-aandelen werd vandaag voortgezet. De hoofdoorzaak voor de zeer vaste stemming voor Unilever is het belang, dat de maatschappij heeft in de Margarine Union A.G. in West- Duitsland. De nieuwe belastingwetge ving aldaar houdt o.a. in. dat de door de maatschappijen ingehouden winsten met 47% worden belast en die van de uitgekeerde winsten met 11%. De maat- schappUen worden hierdoor gedwongen van de win^t een hoog bedrag uit te keren en minder in kas te houden voor zelffinanciering. De bonusgeruchten ter beurze voor Unilever worden hiermee in verband gebracht, terwyl ook de ge ruchten over introductie van de certifi caten van dit concern op de Westduitse beurzen haar steentje bydroegen tot de grote koersstijging. De aandelen werden by de opening verhandeld op 390 tegen een vorige slotprys van 383%. In het verdere beursverloop trok de koers aan j tot 392. De motieven voor de hausse- i stemming van aandelen Unilever golden ook voor die van de Akupapieren. Deze maatschappU heeft een groot belang by de Ver. Glanzstoff. De kunstzijde-aan delen schommelden vrijwel de gehele OEGSTGEES7 Ds. Jac. Eringa overleden Ten huize van zijn oudste zoon is heden te Baarn plotseling overleden ds. Jac. Eringa, emeritus-predikant der Geref Kerk te Oegstgeest. Ds. Eringa bereikte de leeftyd van 63 jaar en nerd met ingang van 1 januari jl. eervol emeritaat verleend in verband met zyn wankele gezondheidstoe stand. Ds. Eringa werd op 5 december 1894 te Grauw geboren. Hy studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en werd in 1919 beroepbaar gesteld. Hy diende achtereenvolgens de gemeenten van Engwierum, Nieuwe Pekela en Oegstgeest, waar hy op 18 november 1928 zijn intrede deed. Van de hand van de overledene ver- schenr een aantal preken en medita ties en een tweetal catechisatieboekjes. Kolendampvergiftiging te Winschoten Te Winschoten zyn vanmorgen de heer A. W. S. Sohmidt en zyn zuster, mej. F. S. A. S. Schmidt, beiden hoog bejaard, in bewusteloze toestand gevon den in de woonkamer van hun huis. tengevolge van kolendampvergiftiging. Omwonenden vermoedden, dat er iets niet in orde was en verschaften zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning. De vermoedelyke oorzaak is een ver stopping van de pijp van de kachel, die gisteravond werd aangestoken. De heer en mejuffrouw Schmidt zyn in zorg wekkende toestand in het R.-K. Zie kenhuis te Winschoten opgenomen. Piloot geborgen ue RUksluchtvaartdienst tracht nog steeds, in samenwerking met de Kon. Marine, het wrak te bergen van het En gelse sportvliegtuigje G-Akyd, dat in de Westerschelde naar beneden is gestort. Het stoffelyk overschot van de 31-ja- rige genaturaliseerde, Hongaarse sport vlieger Jozef Paul Kipke uit Rotterdam, de piloot van het sportvliegtuigje is thans gevonden. Hy had nog een koptelefoon op en in zyn kleding bevonden zich enkele parti culiere eigendommen en papieren. Van daag wordt het stoffelyk overschot over gebracht naar Rotterdam, waar het ter aarde zal worden besteld. Oude i.ian verbrand De 74-jarige heer G. Middelkoop uit Deil (Gld.) Is vanochtend in zUn wo ning ln brand geraakt en later aan zijn verwondingen overleden. Hy heeft een petroleumstel aange stoken en daarby hebben waarschyniyk zyn kleren vlam gevat. Buren doofden het vuur met water, doch de ongeluk kige was toen al zo gewond, dat hy ln een ziekenhuis te Culemborg is over leden. Diefstal van geld en sieraden opgehelderd In november van het vorige jaar werd ingebroken in een flat aan het Belgische Plein te Den Haag, waar f. 4500 werd buitgemaakt alsmede juwelen voor een verzekeringswaarde van f. 13.000. Nu hoorde de politie dezer dagen dat er een taxateur werd gevraagd voor eni ge ten verkoop aan te bieden ringen. Vast kwam te staan dat de ringen, die werden aangeboden afkomstig waren uit de flat. De aanbieder heeft toen bekend de inbraak te hebben gepleegd. Het ge stolen geld had hy opgemaakt. Hiervoor had hij o.m. een scooter gekocht, een ra dio en een grammofoon. Bovendien was hy er voor naar Wenen en Parys ge weest. Amerikanen in de Libanon De Amerikaanse strydkrachten heb ben op drie plaatsen op wegen tussen Eeiroet en het internationale vliegveld tankformaties geplaatst om de verbin dingslijnen en bevoorradingswegen der strydkrachten te beschermen. Dit heeft een militaire woordvoerder gisteren mee gedeeld na berichten van Radio-Moskou e.a., dat de Amerikaanse artillerie onver wacht Beiroet was genaderd en stellin gen had betrokken tegenover die van Li banese opstandelingen. De versterkingen waren aangebracht op plaatsen waar de Amerikaanse strijd krachten onlangs bestookt waren en mi litair materiaal, w.o. wapens, waren ge stolen. By een gevecht, dat gisteren in de door opstandelingen beheerste zone van Beiroet is geleverd tussen opstandelingen en ordetroepen, zUn drie opstandelingen gedood en zes gewond. Een Canadese of ficier. lid van de groep waarnemers van de V.N., werd door zes kogels getroffen en is in een ziekenhuis overleden. KONINKLIJK GEZIN OP DE EXPO. Vanmorgen heeft de Koninklyke Fa milie het Britse paviljoen van de Expo bezocht. Het onofficiële karakter van het bezoek werd nagenoeg geheel be waard- De lunch werd gebruikt in het kasteel Stuyvenbergh. Vanavond zou de direc teur-generaal van de Expo, baron Moens de Fernig, een feestmaal ter ere van de hoge gasten aanbieden. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3(3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3 Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2Ms Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% 91% 94'/2 93tf 93 87%B 88% 88^ 90% 89A 92% 95A 94% 62 L 92 88% 109% 94H 80 91% 94% 93% 92% 87% 88 88A 90% 89% 92% 95% 94% 61 91 %L 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli Mij en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert MUller en Co. NJ. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr (f.20.— idem (50 A f. 20.— Holl. Amer iyn Java China Paket KIM Ned Stoomv. My. Kon. Paket My Stoomvaart My. Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 86% (Leiden 1947 3% 95b I R'dam -37 I-UI 3% 93% 36% 36% 89% 88 17% 172 68% 68% 122 121 107% 107 30 30 88 84B 14% 14% 201% 205% 190 192 313 316 183 183% 335 339 317 317% 274%. 275 321% 319% 159% 159% 383% 391% 190 193 172 169% 691% 694% 169.50 169.35 168.90 141% 143% 130 132 102.20 102 142% 144% 138 146 139% 140% 126% 129 231 234 127% 129 128% 132% leder land heeft zo z'n eigen ka rakteristieke verkeersongevallen. In Nederland zijn dat de bromfiets- aanrijdingen. in Amerika autobot singen bij 120 km. per uur. in En geland treinongelukken etc. Dit plaatje kon alleen in Afrika ge maakt worden. Op de weg tussen Nairobi en Mombasa reed een au tomobilist met grote snelheid over de weg toen plotseling een rinoceros overstak. Het kolossale gevaarte op vier poten overleefde de botsing niet, de auto werd behoorlijk ge kraakt maar de chauffeur kreeg geen letsel. Was de wagen iets minder zwaar geweest en was de klap niet zo hard aangekomen dat de rinoceros ogenblikkelijk gevloerd werd, dan had de afloop wel eens minder fortuinlijk voor de automo bilist kunnen zijn! beursduur rond de 205 en boekten een winst van 4 punten. De koers van Philips 320% stelde zich een frac tie beneden de vorige slotprys. Aandelen Kon. Olie op f. 168.80, circa een halve gulden lager dan dinsdag. Er heerste in de scheepvaarthoek een inflatie stemming, Er kwam steeds meer vraag los voor de Scheepvaartaand?':en in een vrijwel lege markt. Aandelen KPM b.v. liepen op van 142 tot 149 en tegen het slot werden de stukken af gedaan op 147% tegen gisteren 138. Scheepvaart Unies en Van Nievelt boek ten circa 4 punten winst, terwyi ook de overige aandelen 1 tot 3 punten hoger waren. In de cultuursector veranderden de koersen t.o.v. gisteren heel weinig. Voor Staatsfondsen was de stemming pryshoudend. Aandelen Heineken werden op 385 bieden (382 gedaan en bieden) geadvi seerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 augustus Londen 10.56%—10.57; New York 3.78A—3.78A; Montreal 3.89H—3.89^,* Parys 90.07%—90.17%; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.32%—90.37% Stockholm 73.16%—'73.21%Ztirich 86.5586.60; Zürich (vr. fr.) 88.25 88.30%; Milaan 60.75%—60.80Ko penhagen 54.64%—54.69%; Osio 52.81 52.86Wenen 14.59%—14.60%. Praag 52.86; Wenen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79%3.79% Praag 52.84—52.94, Lis sabon 13.26%—13.28. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 977/8 Premieleningen A'dam "53 3 95 A'dam "51 2% 92% 93 A'dam '56 I 2% 84% 847-g A'dam '56 II 2% 937/8 94 Eindhoven '54 2% 85 Enschede'54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93% 9?% R'dam '52 I 2% 94% 94 Idem n 2% 93% 93 Utrecht '52 2% 98% 98 Z.-Holl. 1957 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226% 228 HJ.U. eert209% 209% Rott. Bank 195 196 Twentsche Bank 169% 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn248% Borneo Sum. H My 41% 40 Ned. G. en Sp. fabr 200% 203% Kon. Ned. Grofsm 104 105 Internatio 81% 80% Rott. Droogdok My 523B 525 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 82 81% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 27% Intern. Nickel 82% Anaconda 50^ Bethlehem Steel 45% Cities Service 60% Genera] Motors 43% Kennecott 93% Republic Steel 56% Shell Oil 83% Union Pacific 29% Un. States Steel 74% 7% 28% 82% 50 46% 60% 44% 93% 56% 84 30A 75 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 26/8 Edelmet. Kon AA 44 Pref. wa Idem 62 Holl. Constructie 430 431 Electrolas B 444% 445 Ing. bur v Bouwnyi 140C iB 140 Int. KunststoM lm 131% 43% Leidsche Wolspinn 157% 157 Sikkens Lakfab 5: 465 470B Ver TouwfabrieKei 175 178 Wernink's Betonm 88G 80% Van Wyk Textiel 66% 66% 102%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5