Residentie-Orkest brengt komend seizoen interessant repertoire ChefarineA Noordwijks raad rehabiliteerde oud- chef politie F. J. Wassenaar niet Karl Böhm en Mario Rossi treden op als gastdirigenten Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Van schadeloosstellingf43.000 kan dus al evenmin sprake zijn Niet clandestien luisteren naar de radio of kijken naar de TV 97ste jaargang Woensdag 27 augustus 1958 Tweede blad no. 29528 Jubileumconcert ter ere van Van Otterloo en de concertmeesters Krebbers en Olof De belangrijke plaats, welke het Residentie-Orkest in het culturele leven van onze stad inneemt, is sinds jaar en dag overbekend. Zij, die de muziek liefhebben, zouden niet goed weten wat te beginnen, wanneer dit befaamde orkest verstek zou laten gaan Daarom was het verheugend, dat tijdens een persconferentie directeur Willem Brede- rode ons volgens traditie weer een boekje kwam opendoen over de komende manifestaties, welke voor het seizoen 1958'59 wel een zeer apart karakter dragen. In de serie van acht concerten zullen er zeven gebracht worden door het Residentie-Orkest zélf, een ervan echter door het Radio Filhar monisch Orkest, eveneens onder directie van Willem van Otterloo, waarmee zeker aan de wens van velen, dit laatste orkest ook eens in „natura" te horen, tegemoet wordt gekomen. Voorts wordt dit het seizoen der jubi lea, hetgeen tot uitdrukking zal komen tijdens het eerste, op 9 oktober te geven concert. Dan zal het tot een bescheiden hulde komen van dirigent Willem van Otter loo en de concertmeesters Herman Kreb bers en Theo Oloff, die 25 jaar geleden hun dirigenten- en solistenloopbaan be gonnen, terwijl de violisten tevens 20 jaar geleden voor het eerst zich als duo lieten horen. Beiden zyn nu acht jaar als concert meester van het R.O. werkzaam. Op het programma van dit concert staan het nieuwe werk van Van Otter loo „Intrada" voor blazers, het concert voor twee violen van Joh. Seb. Bach, waarmee Krebbers en Oloff ook hun loopbaan begonnen en het voor deze violisten geschreven jubileum-dubbel concert, „Uilenspiegelvariaties" of „Ui- lenspiegelarij" genoemd. Voor dit concert componeerde Willem van Otterloo het thema op een gegeven van „Till Eulenspiegel" van Richard Strauss, terwijl op het uitgewerkte the ma elf toondichters korte variaties com poneerden, die elk ongeveer anderhalf twee minuten duren. In totaal hebben dus 12 componisten meegewerkt aan dit concert, t.w. Willem van Otterloo, Hendrik Andriessen, Ju- riaan Andriessen, Henk Badings, Lex v. Delden, Marius Flothuis, Geza Frid, Os car van Hemel, Hans Henkemans. Hans Kox, Guillaume Landré en Bertus van Lier. Willem van Otterloo rangschikt de variaties. Na de pauze volgt de zevende Symfo nie van Anton Bruckner. Voor dit jubileumconcert is een jubi leumcommissie opgericht bestaande uit: jhr. mr. F. H. van Kinschot, ere-voorzit- ter; J. C. van Schaik, wethouder van Onderwjjs, voorzitter, prof. dr. H. J. Lam, Rector Magnificus der Leidse Uni versiteit, mej. Louise Becherer, bestuurs lid van de Ver. „Vrienden van het Re sidentie-Orkest", E. Munting, vertegen woordiger van het R.O. te Leiden, secre taris-penningmeester en A. J. van der Pompe, directeur van de Stichting „Leidse Volksuniversiteit K. en O". Men kan bijdragen voor het geschenk, dat op 9 oktober wordt aangeboden storten op giro nr. 8331 ten name van de firma C. C. Bender te Leiden. Wat de overige concerten betreft, ook deze bevatten verschillende noviteiten. Zij zullen tevens twee gastdirigenten naar hier brengen, t.w. de beroemde Karl Böhm en de Italiaanse dirigent Mario Rossi, die in het afgelopen sei zoen in onze stad met veel succes optrad. Karl Böhm leidt het concert van 23 oktober. De soliste op dit concert is de eveneens beroemde pianiste Dame Myra Hess; zij vertolkt Beethovens Vierde Pianoconcert, omlijst door de Leonore- ouverturee III en Reger's Mozart-Va- riaties. Het concert op 13 november zal de kennismaking brengen met de grootste altviolist ter wereld, t.w. William Prim rose. Het programma bevat de volgende composities: Ouverture „La Grande Pa- que Russe" van Rimsky Korsakoff, Hin- demith's „Der Schwanendreher" en de 6ymfonie „Harold en Italië" van Berlioz. Het programma van 11 december brengt Weber's Ouverture „Oberon", de Serenade voor strijkorkest van Tsjai- kowsky, Lalo's „Symphonie Espagnole" met de violiste Ida Handel en de „Sla vische Dansen" van Dvorak. 8 januari zal de avond zijn van het Radio Filharmonisch Orkest dat met de pianiste Lélia Gousseau het Vierde piano concert van Saint Saëns speelt, voorts de ouverture „De verkochte bruid" van Smetana, de „Symfoniëtta" van Janacek (met 12 trompetten!) en Ravel's tweede suite „Daphnis et Chloë". Solist op het concert van 5 februari (te dirigeren door Mario Rossi) is de „ontdekking" van het Edinburgh Festi val, die daar triomfen vierde, n.l. de cel list Janos Starker. Deze vertolkt het cel loconcert van Saint-Saëns. Tevens gaan deze avond Pizzettig's „Rondo Vene- ziano" en de Derde Symfonie van Joh. Brahms. Op 12 maart zingt de Nederlandse mezzo-sopraan Coba Canne Meyer De Falla's „El Amor Brujo": haar ietwat rauw stemgeluid schijnt zich hiervoor uitermate goed te lenen. Als noviteit biedt dit concert tevens de „Symfonische Muziek" van Marius Flothuis (op. 59) en tenslotte Tsjaikowsky's „Zesde Symfo nie". Het slotconcert (9 april) bevat een Symfonie van Haydn, het Derde Piano concert van Beethoven en „Eine roman tische Suite" van Max Reger. De ver maarde pianist Eduardo Del Pueyo is dan de solist. Men ziet het, deze serie onderscheidt zich door veel, waarop de getrouwe con certbezoeker zich mag verheugen! Bovendien gewagen wij van een mu zikaal evenement, dat het Residentie- Orkest voor K. en O. zal introduceren, namelijk de thans bijzonder de aan dacht trekkende „Petite Symphonie Concertante" van de in ons land levende Zwitserse componist Frank Martin, ge schreven voor piano, cembalo, harp en orkest, een der modernste werken van deze tijd, vervuld van een ernstige stem ming en staande op hoog muzikaal ni veau. Deze introductie zal in november plaatsvinden. Het Residentie-Orkest zal dus ook in het komend seizoen een waardevolle taak in onze stad vervullen. Naar wy vertrouwen met evenveel kunde en verantwoordelijkheidsgevoel als in vorige jaren, onder de stimule rende leiding van Willem van Otterloo, die thans, oververmoeid door velerlei inspanning, tijdens een vakantie van een welverdiende rust geniet. Daaraan was hij zó toe, dat zelfs een nieuwe tour nee door Zuid-Amerika door hem moest worden afgezegd. Niettemin werd hem door de stad Buenos Aires als hoge onderscheiding voor de tweede maal de prys van de kritiek toegekend als de beste dirigent van het jaar, gezien zjjn uitnemende prestaties. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waai* en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenm Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. atzonaenijK. m a Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarot. Leidse Jeugd Tour Behendigheidswedstrijden voor bromfietsers Een doodlopend eind straat is het to neel waarop twaalf jongelui deze week laten zien, wat zij met een bromfiets kunnen doen. Geen onnodig lawaai schoppen of „scheuren", want dat kun nen ze allemaal. Deze wedstrijd gaf hun de gelegenheid om werkelijke rijvaardig heid te demonstreren en misschien is het wel daaraan te wijten, dat er niet zo'n groot aantal deelnemers is. De jongens hebben op de eerste avond hun best gedaan, om de uitgezette hin dernissen te overwinnen en deze waren beslist niet gemakkelijk. De eerste rit was een zig-zag om acht op vier pas afstand geplaatste paaltjes, draaien en nogmaals retour, daarna stoppen tussen twee stopstrepen. Zes deelnemers slaagden erin deze rit fout loos te rijden. De tweede rit ging tussen zes poortjes van latjes door, die op zes pas afstand van elkaar, maar afwisselend naar rechts en links afweken. Ook dit moest heen en weer gereden worden met de stopstrepen als eindpunt. Dit bleek een heel wat lastiger opgave. Niet één deel nemer slaagde erin om het maximum aantal van 29 pnt. te halen. A. Brussée met zijn zeer wendbare bromfiets was met 21 punten de hoogste. Ook G. Hage- man maakte met 18 pnt een goede beurt. De derde rit was een samenstel van drie loze hindernissen, waartussen twee poorten van latjes, die zeer moeilijk door de eerste hindernissen te naderen waren. Ook deze samenstelling, waarmede 15 punten te behalen waren, werd door geen der deelnemers geheel foutloos ge nomen. H. Vegghel, F. Prangers en A. Brussée haalden 14 punten, wat beslist een goede prestatie was. Na deze eerste dag heeft A. Brussée de leiding met 56 pnt., gevolgd door H. Vegghel met 52 pnt., G. Schaaf en W. Verhoorn delen de derde en vierde plaats met 49 punten. Het Van Zijp-team (Hageman, Veg ghel, Schaap) heeft met 149 pnt. de lei ding in het ploegenklassement. BOUWFONDSWONINGEN Zoals in zovele gemeenten worden thans ook in de Sleutelstad woningen gebouwd door de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. Van 1 september tot en met 20 september zal aan de Duivendak- straat bij de torenflat een compleet ingerichte bouwfondswoning ter bezich tiging worden opengesteld. De officiële opening zal oP 1 september, 's middags 3 uur, plaats hebben door de heer J. C. Hagens, lid van de gemeenteraad en voorzitter van de plaatselijke commissie voor bouwsparen. BEVESTIGING EN INTREDE VICARIS J. BRONSGEEST Onze oud-stadgenoot vicaris J. Brons geest van 's-Gravenhage zal zondag middag 7 september om vijf uur, na 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door dr. W. J. de Wilde van 's-Graven hage, zijn intrede doen als predikant van de Hervormde Gemeente van Hansweert, waar hij beroepen is in de vacature van ds. A. de Haan, die op 13 juli van dit jaar naar Abcoude is ver trokken en daar thans werkzaam is als predikant voor buitengewone werkzaam heden en wel speciaal als secretaris van het Jeugdwerk van de Nederlandse Zendingsraad. Vicaris Bronsgeest werd op 13 juli 1922 te Leiden geboren en werd op 11 juni van het vorige jaar na een te Rot terdam gehouden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. G. VAN PUTTEN NEEMT AFSCHEID ALS SCHOOLHOOFD In verhand met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer G. van Putten maandagavond afscheid nemen als hoofd van de hervormde school aan de Middelstegracht 119. Gelijktijdig zal zyn opvolger, de heer S. A. Reyerse, als schoolhoofd worden ge ïnstalleerd. Deze bijeenkomst vindt 's avonds om 8 uur plaats in de chr. kleuterschool aan de Middelstegracht 5. Rapport van raadscommissie bleef geheim De gemeenteraad van Noordwijk heeft zich gisteren, onder voor zitterschap van burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, drie uur bezig gehouden met het rapport van de met twee leden uitgebreide vaste commissie voor personeelszaken en het daarop aansluitende voorstel van het college van B. en W. betreffende het adres van de heer F. J. Wassenaar. De heer Wassenaar, die voor de oorlog reeds werd benoemd tot korps-chef van politie te Noordwijk, heeft deze functie ook tijdens de oorlog bekleed en zich, gezien de uitspraak van het tribunaal en de zuiveringsraad, niet gedragen zoals van hem ver wacht mocht worden. Hij heeft zich tenslotte tot de raad gewend met het verzoek om rehabilitatie en het toekennen van schadeloosstelling tot een bedrag gelijk aan het bedrag dat hij zou hebben ontvangen als hij steeds korps-chef was gebleven. De raad belastte de commissie voor personeelszaken, onder voorzitterschap van wethouder J. van Leeuwen (R.-K.), met het onderzoek en breidde deze commissie uit met twee leden, opdat alle politieke schakeringen in deze commissie vertegenwoordigd zouden zijn. De commissie heeft een lijvig rapport samengesteld en het college heeft naar aanleiding daarvan een voorstel aan de raad doen toekomen, dat dan gister avond in behandeling kwam. Toen de voorzitter de bespreking open stelde, ontspon zich een discussie tussen de heer F. Rippen (PvdA) en de voorzitter over de vraag of het rapport van de com missie al of niet geheim zou moeten blij ven. De heer Rippen. daarbij gesteund door andere raadsleden, was van me ning dat het rapport openbaar moest zijn en de burgemeester meende dat dit I rapport, evenals ieder rapport over per soneel, niet vrij gegeven kon worden. Tenslotte er was toen bijna een uur over gesproken werd men het er over eens dat het rapport niet in de notulen zou worden opgenomen, en dat het niet ter publikatie aan de pers zou worden gegeven. Overigens konden de raadsle- den er vrij gebruik van maken bij de discussie. Het voorstel van B. en W. was i wel openbaar. WEL PROMOTIEKANSEN In volledige overeenstemming met het rapport van de commissie stelden B- en W., dat de heer Wassenaar niet geheel vrij uit gaat. Met name de brief, die hij schreef en waarin hij zich aanmeldde als sympathiserend lid van de N.SB. werd hem kwalijk genomen. Dat deze brief nooit zijn bestemming bereikte, doch onderschept werd. is een andere zaak. De uitspraak van het tribunaal wordt volkomen aanvaard in dit schrij ven van B. en W. Voor het college bestond er dan ook geen aanleiding de heer Wassenaar te rehabiliteren en hem een schadeloos vergoeding te geven. Wel was men van mening, dat de heer Wassenaar weer in aanmerking kan komen zulks in overeenstemming met de uitspraak van het tribunaal en het ontslagbesluit van de minister van Justitie voor promo tie. Met betrekking tot dit laatste punt is de redactie van het voorstel van B. en W. tenslotte als volgt vastgesteld (na en kele opmerkingen van de heer Rippen) „Het schijnt ons oorbaar en toelaatbaar om in de toekomst onder ogen te zien een mogelijkheid tot bevordering van de heer Wassenaar in de kring van zyn huidige functie (by het gas- en elektri citeitsbedrijf red. L.D.) zodat hem in de sfeer van zijn arbeid de mogelijkheid van promotie, binnen de grenzen van een wettig beleid niet wordt onthouden". Het ligt echter niet in de bedoeling daartoe een nieuwe functie in het leven te roepen. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte het was toen reeds over 12 met algemene stemmen en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. SCHERPE VEROORDELING De discussie over dit onderwerp werd geopend door mevrouw J. v. d Wiel (P vdA), die zich als lid van de betreffende commissie wel achter de conclusie van het rapport, doch niet geheel achter het voorafgaande stelde. De heer M. C. J. Sedelaar (R.-K.) wees erop dat het niet mogelijk is voor de raad iemand, die een vonnis heeft, te rehabiliteren. Waar om komt hij nu pas. na 13 jaar met dit verzoek tot de raad? Spreker veroordeelde het scherp dat de heer Wassenaar sympathiserend lid van de N.S.B. was geworden, die hij toch goed moest kennen, daar hy voor de oorlog belast was met het nagaan van de gangen van de N.S.B. De motieven voor zyn daad: het vrijhouden van het politiekorps van Duitse invloeden, blij ken onjuist te zijn geweest, daar de brief nooit is aangekomen en het korps toch daarvoor is bespaard gebleven. Nü zit er in de houding van de heer Wassenaar iets van het martelaar-spelen Boven dien, aldus spreker, was de heer Wasse naar lid van het Rechtsfront en de Ne derlandse Volksdienst, terwijl hij ook nog profiteur was door een aanvraag in te dienen zijn radio te mogen houden. Het zou. gezien alles wat gebeurd is, volkomen onmogelijk zijn geweest hem na de oorlog te handhaven als korps chef. De inkomstenderving van f 43.000 tussen 1945 en 1957 is niet de schuld van de gemeente, doch zijn eigen schuld en de gemeente behoeft dit bedrag dan ook niet uit te keren. Er zyn oorlogsslacht offers, die veel meer hebben geleden! Het optrekken van zijn functie als ware hy niet ontslagen, is eveneens niet mo gelijk op grond van verscheidene rede nen. Hij moet, aldus spr-, het waarde ren dat B. en W. hem nog een ambte lijke functie hebben gegeven; dat het een ondergeschikte functie is. is zijn eigen schuld. De heer Sedelaar was er uit menselijke overwegingen voorstan der van de heer Wassenaar weer promo tiekansen te geven, mits hierdoor geen enkele andere ambtenaar gedupeerd zou worden. De burgemeester wees er hierna op dat er een mogelijkheid was, gezien het vonnis, tot plaatsing in een politiële functie buiten Noordwijk. Dat is echter niet geschied. Ook was er een mogelijk heid de heer Wassenaar in een burger lijke functie op hetzelfde niveau in Noordwijk te benoemen. Ook dit is niet geschied, gezien de capaciteiten van be trokkene. SCHULD VERZWAKT? De heer Rippen (PvdA) zag een ver schil in de conclusie van het rapport van de commissie en het advies van B. en W. aan de raad. Bovendien was hy van mening dat het college de schuld van de heer Wassenaar verzwakt in ver gelijking met het rapport. De heer Rip pen maakte vooral bezwaar tegen de mogelijkheid die er z.i. geschapen was in de conclusie van B. en W. tot het toe kennen van schadeloosstelling. Ook hij had tenslotte geen bezwaar tegen promotie, mits daardoor geen an dere ambtenaar werd geschaad. „Ik heb er geen behoefte aan deze man ten tweede male te straffen. Een loonsver hoging op grond van zijn capaciteiten is juist, evenals een promotie waarop hij recht heeft", aldus de heer Rippen. De burgemeester bestreed de mening van de heer Rippen als zouden de beide con clusies elkaar niet dekken. De heer J. de Geus (Prot. Chr.) wees erop dat er geen nieuwe omstandighe den naar voren zijn gekomen, hetzij be zwarend. hetzij ontlastend. Rehabilitatie is dus onmogelijk, evenals schadeloos stelling. Het openen van promotiekan sen achtte ook hij billijk. GEMEENTE NIET TEKORT GESCHOTEN Wethouder Van Leeuwen ging hierna, als voorzitter van de betreffende com missie. in op de opmerkingen van de raadsleden. De gerechtelijke uitspraak is inderdaad niet aanvechtbaar. Als commissie hadden wij uit te maken of de gemeente op enigerlei wijze te kort was geschoten ten opzichte van de heer Wassenaar. Dit is in geen enkel opzicht gebleken. Wel moeten wij de dingen zien in de tyd waarin zij zyn voorgevallen en dat j is vaak moeilijk. Men heeft de heer Was- senaar wel dingen in de schoenen ge- i schoven, waaraan hy part noch deel had. en dat is natuurlijk ook onjuist. De heer Van Leeuwen wees er met na druk op dat de heer Wassenaar alle moeite heeft gedaan zijn zaak zo spoedig mogelyk behandeld te krijgen. Het adres tot de raad is een noodsprong geweest, die van zijn kant bezien niet onlogisch is. De desbetreffende brief, waarin hy zich aanmeldde als sympathiserend lid van de N.S.B. is een laffe daad geweest, die getuigt van kruiperigheid. Het woord „profiteur" achtte de heer Van Leeuwen echter te sterk. Er bestaat in de toekomst geen be zwaar dat de heer Wassenaar in het normale opschuivingsstelsel mee gaat draaien. Een opschuiving tegen de tijd van pensionering is gebruikelijk om de betreffende ambtenaar een kleine ver hoging van het salaris te geven. De heer Van Leeuwen, die zich volledig achter de conclusie van het rapport en het schrijven van B- en W. plaatste, besloot zijn antwoord met dank te brengen aan de secretaris van de commissie, de heer Kortekaas. In tweede instantie spraken nog de heren Sedelaar, Rippen, De Geus. me vrouw Van der Wiel. de burgemeester en de wethouder. Nadat bovengenoemde redactie-wyziging was aangebracht in het slot van het schrijven van B en W. werd het voorstel z.h.st. aanvaard. Voor de rondvraag hadden de raadsleden geen belangstelling meer, maar toch moesten zij nog even blijven voor een geheime raad. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alida Martina, dr van J. Zuijderduijn en A. M. Beele, Dirk, zn van H. Schaap en W. van Rijn, Robert Louis Charles, zn van P. W. Laman en P. Ju. Elvira Jolanda, dr van C. de Jong en J Hogewoning, Hendrik George Louis, zn van A. M. L. Lippens en E. Riksman. Johannes Pieter, zn van P. Stavleu en H. Mierloo. Hendrik, zn van T. j Offenberg en A. M. de Vries. GETROUWD G. B. Kwee en H. A. Truijers, W. D. H. Zwart en A. M. Knaapen. OVERLEDEN M. Bonart. 75 jaar, echtgenote van H. J. Boom, A. M. Duivenvoorden. 67 Jaar, echt genote van J. Duivenvoorden. Een tegenwoordig gebruikelijk beeld in de Parijse straten: een Al gerijn wordt door politie aangehou den om onderzocht te worden op wapens de beste brandstof voor uw oliehaardl VAN DAK GEVALLEN Tijdens werkzaamheden in een dak goot van een der loodsen van de H C.W. is de 16-jarige E. de Jonge van het dak gevallen. De jongen maakte een val van zeven meter en liep daarbij inwendige kneuzingen en een wond aan het hoofd op. Spoetnik werkt ook voor Amerikanen Dr. Henry L. Richter, leider van een studiegroep in raketvoortstuwing aan de technische hogeschool van Califormë, heeft gisteren verklaard, dat de Ameri kaanse geleerden sedert vijf dagen ge bruik maken van de gegevens welke de derde Russische kunstmaan uitzendt. Dr. Richter had tijdens de bijzondere zitting van het Internationaal Geofy sisch Jaar in Moskou van de Russische professor Choedakoff de sleutel gekre gen tot de code van de uitzendingen van Spoetnik III. Dankzij deze sleutel kan de code verwerkt worden. Vyf dagen geleden, aldus dr. Richter, zijn wij en andere groepen begonnen met het op vangen en verwerken van het Spoetnik signaal. Voor Leidse kantonrechter Te weinig afstand honden en plotseling achteruitrijden komen nog te vaak voor Er zyn nog altijd bezitters van radio- en televisietoestellen, die menen, dat zij niet aan de verplichting tot het bezit van een luister- en/of kijkvergunning behoe ven te voldoen. Dat de kantonrechter daar anders over oordeelt, bleek, toen twee broers uit Noordwijk voor het Leidse kantongerecht terechtstonden, de een omdat hy geen luister-, de ander omdat hy geen kijkvergunning bleek te bezitten toen er gecontroleerd werd. Tegen eerstgenoemde eiste de officier van justitie, mr. Hagen, veertig gulden boete of tien dagen. Omdat de overtreding zich over een periode van vele jaren had uitgestrekt, veroordeelde de plv. kantonrechter, mr. De Koning, hem echter tot f 50.boete of tien dagen. De clandestiene televisie kijker onderging hetzelfde lot: ook in dit geval een eis van veertig en een uitspraak van vijftig gulden boete Groot aantal boeten wegens rijden zonder rijbewijs Een Leidse opkoper stond terecht, omdat hy op 13 mei te Voorschoten metalen had gekocht zonder die in het register in te schrijven. Eis f30 boete of acht dagen; uitspraak f 25 of 8 dagen. By de verkeersovertreders profiteerde de in Paramaribo geboren J. N. van een fout in de dagvaarding. Op 13 juni had hij het linker portier van zijn auto op de Hogewoerd geopend zonder zich te vergewissen of dit geen gevaar voor pas serende fietsers opleverde. Het gevolg was geweest, dat een wielrijdster kwam te vallen. Door de fout in de dagvaar ding werd hy vrijgesproken Een inwoner van Noordwijkerhout viel dit buitenkansje niet te beurt: de offi cier van Justitie eiste tegen hem vijftig gulden boete wegens zeer onvoorzichtig ryden. waarna de kantonrechter, mr. R. de Bruijn. de verdachte, die erkende fout gehandeld te hebben, tot veertig gulden of tien dagen veroordeelde De verdachte had namelijk op 18 juni met zijn vrachtauto in de Dorpsstraat van de plaats zijner inwoning voor een auto, die rechts van de weg stond, teveel naar links uitgeweken, waardoor hy met een tegenligger in botsing was gekomen. De officier was van oordeel, dat verdachte op de smalle weg zeer onvoorzichtig had gereden en bovendien was hij. toen hij plotseling de tegenligger zag. zo ge schrokken. dat hij de macht over zyn stuur was kwijtgeraakt. Ook een Zandvoortse vertegenwoor diger had niet voorzichtig gereden, toen hjj op 16 juni met zijn auto op de krui sing Botermarkt—Gangetje in Leiden een wielrydster. die goed rechts hield, had aangereden. Eis f25 boete of vyf dagen, uitspraak f20 of 5 dagen. Te weinig afstand houden is een fout. die herhaaldelijk voorkomt. Hieraan had een Rijnsburgse bloemist zich schuldig gemaakt op de Veurseweg te Voorscho ten. waardoor een botsing met een an dere auto was ontstaan. Eis f25 boete of vijf dagen. Verdachte, die f 40 schade had opgelopen, werd door de kanton rechter veroordeeld tot f 15 boete of vijf dagen. Op 18 juni was een landbouwer uit Oud-Loosdrecht, nadat hij met zijn auto op de Valkenburgseweg gestopt had. plotseling achteruitgereden, waar door hij met zijn vervoermiddel met een stilstaande auto in botsing was geko men. Eis f30 boete of zes dagen Ver dachte, die verklaarde f 300 schade te hebben gekregen, werd door de kanton rechter overeenkomstig de eis veroor deeld. Ook een Rijnsburgse tuinder was achteruitgereden zonder voldoende op te letten. Gevolg: een botsing: eis: f25 Uitspraak f20 boete of vyf dagen Een inwoner van Voorburg had op 26 mei met zijn bromfiets in de Park laan te Sassenheim op gevaarlijke wijze ingehaald en het verkeer in gevaar ge bracht. Eis: tweemaal tien gulden boete of vier dagen, uitspraak dienovereen komstig. Een groot aantal personen uit Leiden en omgeving moest terecht staan, om dat zij met auto, motorrijwiel of scooter gereden hadden zonder een rybewys te hebben. Zy werden veroordeeld tot f25 en f30 boete of acht dagen, met terug gave van het in beslag genomen voer tuig.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3