„De Zeven Provinciën" vanmorgen vroeg vlot door Marinesleepboten De Gaulle in Senegal veel minder enthousiast ontvangen dan elders WEERBERICHT Onder luid hoera der bemanning Maar geschreeuw of belediging heeft geen enkele uitwerking op hemverklaarde hij 97*te Jaargang WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 No. 29528 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Succes voor de Marine! rp t - Na lossing van 1.000 ton olie en minutie (Speciale berichtgeving) Het lossen van duizend ton munitie en olie uit H.M. kruiser „De Zeven Provinciën" waarde 88 miljoen gulden! in lichters en kleine tankschepen bij de havendam van Den Helder, heeft in de vroege ochtend van heden succes gehad! De vier sleepboten van de Kon. Marine, de „Orkaan", de „Dintel", de „IJssel" en de „Dommel", lagen van vanmorgen vier uur af aan het 15 cm. hoger gekomen schip te trekken, toen er beweging in de kruiser kwam. Om twintig minuten over zes kon worden gemeld, dat het schip in dieper water was en naar het Marsdiep werd gebracht. Vanmorgen omstreeks acht uur keerde het schip in de haven terug, geassisteerd door vele havensleepboten. Het vlot komen van de kruiser werd begeleid door een luid hoera van de uit 800 koppen be staande bemanning van het schip. Zij waren al uren achtereen in actie geweest door allen tegelijk van stuur- naar bakboord en terug te lopen, om aldus beweging in het schip te brengen. Met het vlot- brengen van „De Zeven Provinciën" door de Marinesleepboten zijn de onderhandelingen tussen de Kon. Marine en de Zeesleep- en Ber gingsmaatschappij van N.V. Bur. Wijsmuller te IJmuiden afgebroken. Tenslotte succes! De Marine weigerde gisteren een ber- gingscontract op de gebruikelijke basis van Lloyds open form „no cure, no p?- Tegenvoorstellen van de Marine werden door de maatschappij van de hand ge wezen, daar men van deze kant bleef vasthouden aan het bergingscontract dat is voorgeschreven voor alle leden van de Salvage Union, waarbij N.V. Bureau Wijsmuller ook is aangesloten. Werke loos hebben de bemanningen van de zee sleepboten „Zeeland" en „Simson" gis teren op de rede van Nieuwediep moeten toezien, hoe de Kon. Marine toen alleen traehtte met behulp van vier kleine ha vensleepboten de kruiser vlot te bren gen. Gisteravond mislukte die poging, omdat het water 60 cm. lager was dan 's morgens tijdens het aan de grond lopen. De kruiser Zeven Provinciën op het havenhoofd van Den Helder tijdens een mislukte poging van gis teravond om het schip vlot te sle pen Mislukte pogingen Gisterochtend trachtten twee Marine sleepboten beweging in de kolos te bren gen, terwijl „De Zeven Provinciën" ook de stuurboordmachine liet meedraaien. Door het lek in de flens van de hoofd- stoomleiding van de bakboordmachine kon slechts met één schroef vooruit en achteruit worden gegeven. De kruiser lag echter bij het vallende getij onwrik baar vast. Toen werd begonnen met het lossen van de munitie en de olie uit de verschillende bunkers. Aan bakboord zijde werd de olie in tankschepen ge tankt en aan stuurboordkant lagen de kleine lichters waarin behoedzaam de munitie werd neergelaten. Duikersche- i pen, waarbij de IJ-8130, kwamen nader bij voor de inspectie van de romp en bodem van „De Zeven Provinciën". Inmiddels werd de „Zeeland" geheel in gereedheid gebracht. Van IJmuiden was de „Simson" onderweg om het sta tion Den Helder over te nemen. Het bergingscontract De bergers van N.V. Bureau Wijsmul ler waren van mening dat de kruiser „De Zeven Provinciën" zo snel als maar enigszins mogelijk was uit zijn netelige positie moest worden bevrijd. Door het schip langer te laten liggen dan nodig was, kon onherstelbare schade aan de oorlogsbodem ontstaan. Bovendien zou het weer wel eens op korte termijn kun nen omslaan. De Kon. Marine was ech ter de mening toegedaan dat er niets geforceerd moest worden. Er werd geen haast gemaakt en daarbij werd erop ge wezen dat het zaterdag zeer hoog wa ter zou worden. Deze week zou het schip steeds hoger worden gebracht door zoveel mogelijk munitie en olie en eventueel andere de len van het schip te lossen. Men wilde het schip beslist niet beschadigen door er hard aan te trekken. Het bergingscontract tussen de ber- gingsmaatschappU. waarvan de zeesleep boten het eerste ter plaatse waren en de Koninklijke Marine is gisteren dus uitgebleven. N.V. Bureau Wijsmuller had de Kon. Marine aangeboden een contract op basis van Lloyds open form" no cure, no payNa het suc cesvol volbrengen van de berging zou dan het bedrag van de vergoeding wor den vastgesteld. Dat dit bedrag bij een schip als „De Zeven Provinciën" zeer hoog zou liggen en in de miljoenen zou lopen, mag als zeker worden aangeno men. Dit contract ,.no cure, no pay" lukte het Wijsmulder niet het schip vlot te brengen, dan zou er niets betaald wor den sloot uiteraard niet uit dat ook andere sleepboten (bijv. van de Kon. Marine) eveneens aan de berging van „De Zeven Provinciën" konden meehel pen. Bij arbitrage zou dan later worden uitgemaakt hoe groot het aandeel van Wysmullers sleepboten en van de Ma rine-sleepboten in het vlotbrengen van de kruiser zou zijn geweest. N.V. Bureau Wijsmuller wilde zich evenwel houden aan de spelregels van de Salvage Union, waarbij alle grote zeesleepvaart- en ber gingsmaatschappijen, zoals ook L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en G. Doeksen op Terschel ling zijn aangesloten. Deze Union schrjjft voor dat men niet voor een vooraf afgesproken bedrag een berging mag uitvoeren. Er wordt uitsluitend op „no cure, no pay" gewerkt. Alleen als een niet-lid van de Union een bepaald bedrag vraagt, mag een lid van deze regel afwijken en eventueel ook bieden. O Slot op pag. 2 Nederlands echtpaar in Duitsland verongelukt Het echtpaar Mertens uit Laren (N-H) wonende aan de Logosberg 2a, is gister middag bjj Hagen in Duitsland om het leven gekomen door een auto-ongeluk. De 52-jarige heer Th. Mertens en zijn 55-jarige echtgenote Maria, zijn bij het dorpje Volmetal bjj Dahl in een onover zichtelijke bocht van de weg in botsing gekomen met een vrachtauto uit Bo- chum. De Nederlandse auto werd vol ledig vernield. Behalve de heer en me vrouw Mertens kwam ook een Duits echtpaar, dat in de Nederlandse wagen meereed, om het leven. Sultan Hamid II uit de gevangenis Sultan Hamid II van Pontianak is dc vorige week woensdag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft acht en een half jaar in de gevan genis doorgebracht, na terecht te hebben gestaan wegens pogingen tot omverwerping van de regering. De Sultan verblijft thans tijdelijk bij vrienden in Djakarta. Sultan Hamid verklaarde boven alles naar rust te verlangen. Hij zag er gezond uit, maar is wel verouderd. Hjj werd in april 1950 gearresteerd na de opzienbarende aanval op Bandoeng door Westerling en zijn volgelingen en was 'toen minister van staat voor parlemen taire aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht op beschuldiging po gingen te hebben gedaan de eerste Indo nesische regering na de overdracht van de soevereiniteit omver te werpen. Sul tan Hamid kreeg tien jaar gevangenis straf. Meer bewolking In de rug van hoge luchtdruk .die bo ven West-Europa tot ontwikkeling kwam ontstond een afzonderlijke kern, die van Frankrijk naar Duitsland is getrokken. Gelijktijdig vulde een depressie boven Zweden verder op. De diepe Oceaandepressie verplaatste zich de afgelopen 24 uur langzaam in oostzuidoostelijke richting. Het centrum lag vanmorgen 700 km. ten westen van Ierland. Het eerste regengebied van de depressie schoof over de Britse eilanden naar het noorden, daarmede samenhan gend begon het vanmorgen in ons land weer op te klaren. Morgen is de depres sie zo dicht by gekomen, dat randsto- ringen de bewolking weer doen toene men met later hier en daar enige regen. De aanvoer van lucht uit zuidelijke stre ken blijft gehandhaafd, zodat de tem peraturen over het algemeen nog iets zullen stijgen. Advertentie Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Meer bewolking met later hier en daar enige regen. Dezelfde middagtempf ratu- ren als vandaag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit zuide lijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 18.56 uur; onder: 4.56 uur. Hoogwater te Katwijk aan 7ee: 2.38 15.04 uur; laagwater 10.48 en 23.07 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. Na de enthousiaste ontvangst, welke aan de Franse premier De Gaulle op zijn reis door Afrika in de afgelopen dagen ten deel was gevallen, moet het voor zijn aanhangers een teleurstelling zijn geweest, dat de begroeting in Dakar, de hoofd stad van Senegal, van veel minder vreugde getuigde. Voor zijn aanhangers, want de generaal zelf is er uiterst koel onder gebleven: „Geschreeuw noch beledigingen hebben enige uitwerking op mij. Ik stel slechts belang in Uw antwoord (namelijk pro of contra de nieuwe Franse grondwet)", zei De Gaulle gisteren tegen de Afri kaanse leiders in Dakar. Hü voegde hier laconiek aan toe, dat, indien de Afri kaanse leiders niet met Frankrijk in zee wilden gaan, dat geheel hun eigen zaak en verantwoordelijkheid was. De kille ontvangst kwam overigens niet onverwacht. Het is bekend, dat de Senegalezen met kracht streven naar onafhankelijkheid, zelfs al zou deze hun materiële bestaan niet ten goede komen. Dit standpunt kwam tot uiting op de 17 km. lange weg van het vliegveld van Dakar naar de stad. Slechts hier en daar stonden groepjes mensen, merendeels Europeanen. Tus sen het zwakke gejuich door klonk de kreet „onafhankelijkheid". Aanhangers van de Progressieve Unie verspreidden pamfletten, waarin onmiddellijke onafhan kelijkheid en de vorming van een Afrikaanse federatie werd geëist. In de voor steden van Dakar hingen slechts weinig Franse vlaggen. Er waren enige span doeken opgehangen met de leuze: „Fransen, gaat weg". bestuurslid van de „Afrikaanse hergroe peringspartij" deelde mede, dat hij na mens de vergadering tegenover generaal De Gaulle uiting had gegeven van zijn Rel van vijfhonderd jongelui in Dakar Generaal De Gaulle hield gisteravond een toespraak tot een menigte van hon derdduizend personen, die op het grote plein van Dakar was samengekomen. Een vijf honderdtal jongelieden poogde door geschreeuw de woorden van de Franse premier te overstemmen. Doch de in generaalsuniform gestoken De Gaulle zette zijn stem uit en verklaarde onder meer: „Zij, die onafhankelijkheid wensen, behoeven deze slechts te ne men"; deze woorden werden door een aantal personen, die zich in de nabijheid van het spreekgestoelte bevonden, met luid gejuich begroet. De generaal werd, na zijn toespraak, door het grootste gedeelte der aanwezi gen luide toegejuicht. De premier dank te hiervoor met zijn bekende groet met de armen. Vervolgens verliet hij het spreekgestoelte en keerde, vooraf gegaan door Senegalese cavaleristen in rode uniformen en op de wind wapperende witte mantels, naar het paleis terug, waar hij in Dakar verblijf houdt. André Guillabert, voorzitter van de Senegalese wetgevende vergadering en verontwaardiging over de „onhoffelijke betoging" van de aanhangers van on middellijke onafhankelijkheid. Guillabert verklaarde dat de keus, die de generaal de Senegalezen bood voor de toekomst van hun land „in zeer ster ke mate" tegemoet komt aan de wens van het bestuur van zijn partij. Hij voeg de hieraan toe dat evenwel eerst op het partijcongres, dat van 18 tot 20 septem ber te Kotonoe zal worden gehouden, zal worden beslist of de partijleden „ja" of „neen" zullen stemmen bij de volks stemming over de nieuwe Franse ont- werpgrondwet. De premier van Frans Guinea, Sekoe Toere, heeft gisteren in Conakry verklaard, dat hij en zijn volgelingen al leen voor de nieuwe Franse grondwet zullen stemmen, als daarin uitdrukke lijk het recht van de overzeese gebieden op onbeperkte onafhankelijkheid wordt erkend. Dit recht moet zowel in de tekst van de grondwet als in de aanhef ervan worden opgenomen. Hij en zijn aanhan gers waren, onder deze voorwaarde, al tijd voorstander geweest „van een Frans-Afrikaanse gemeenschap". De minister van Binnenlandse Zaken en waarnemend premier van Haute Vol ta, Maurice Jamego. verklaarde gisteren in Abidjan, dat de bevolking van Haute Volta unaniem voor de nieuwe grondwet zal stemmen. Er is nooit sprake van ge weest dat wij het grote Franse gezin zou den verlaten, zei hij. FRANSE GEBIEDEN IN AFRIKA Franse regering mist recht noodtoestand af te kondigen Onze Par ij se correspondent telefoneer de hedenochtend: Terwijl in Marseille de benzinedepots, die door de Algerijnse terroristen maan dag in brand werden gestoken, nog al tijd niet konden worden gedoofd, zijn er in Parijs gisteren opnieuw verschillende aanslagen gepleegd, waarbij een viertal politie-agenten weer zwaar werd ge wond. Van haar kant heeft de Franse rege ring zich gisteren onder leiding van Guy Mollet, die generaal De Gaulle tijdens zijn Afrikaaanse reis als minister-presi dent vervangt, beraden over de maatre gelen waardoor deze nieuwe golf van Fellagha-terreur op Franse bodem kan worden gestuit. In dat opzicht is de re gering van De Gaulle echter minder vol ledig toegerust dan haar voorgangers, die van het parlement het recht hadden gekregen de noodtoestand af te kondi gen. In de haast waarmee eind mei de operatie van de machtsovername moest worden doorgevoerd, heeft men blijkbaar verzuimd ook de voortzetting van de noodtoestand te regelen en te garande ren. Zodoende heeft de regering nu niet de bevoegdheid 's nachts huiszoekingen te doen verrichten noch verdachte indi viduen langer dan 24 uur in voorarrest te houden. Anderzijds is het politiek on denkbaar het parlement speciaal bijeen te roepen om het verzuim in dit verband van einde mei nog te herstellen. De wapens waarmee de regering de Algerijnse terroristen nu bestrijden moet zijn dus niet al te doelmatig, en de mi nisters hebben zich er dan ook toe moe ten vergenoegen de controle op de Noordafrikanen te doen verscherpen. De politie zal in Parijs en op de buitenwe gen zoveel mogelijk alle auto's aanhou den, waarin Noordafrikanen zitten en de bestaansmiddelen van elementen, die als verdacht staan aangeschreven, zullen nog eens extra nauwgezet worden nage plozen. Tenslotte zullen troepeneenhe den worden ingezet op de strategische punten in het land, om bruggen, sta tions, raffinaderijen en vooral benzine depots te bewaken. De minister van Binnenlandse Za ken, Pelletier, die vroeger prefect van het departement van de Seine was, heeft tegenover de pers gisteren zijn vertrou wen in de vastberadenheid van politie en leger uitgesproken en tevens aange kondigd dat de schuldigen aan de ter reurdaden met de uiterste gestrengheid zullen worden gestraft. Hy zeide uit te zien naar de hereni ging met zijn gezin. Zijn echtgenote ver blijft in Den Haag. De tijd in de gevan genis was hem zwaar gevallen, maar met nadruk voegde de sultan er aan toe, dat hy altyd goed was behandeld. Gevraagd naar zyn plannen voor de naaste toe komst zeide hij, enige dagen te zullen gaan doorbrengen in de bergen ten zui den van Djakarta. Slechts enkele mensen hebben hem tot dusverre in het eenvoudige huis, waar hy sinds de vorige week verblijft, opgezocht. Zijn vrijlating is niet algemeen in Djakarta bekend, daar de plaatseUjke pers het bericht daarover niet heeffi opgenomen. Faubus wil zo nodig scholen sluiten Als toelating van negers zou worden afgedwongen Gouverneur Faubus van de Ameri kaanse staat Arkansas heeft gisteren een speciale vergadering van Arkansas' wet gevende vergadering verzocht hem in een wetsontwerp de bevoegdheid te geven om op de openbare scholen met name de centrale middelbare school van Little Rock te sluiten indien inte gratie (toelating van negerleerlingen) wordt opgelegd. Faubus verklaarde, dat deze maatregel noodzakelijk is om her haling van de incidenten van het vorige jaar te voorkomen. Hjj zei: „De kwestie is ons opgedrongen; wfj moeten óf onze rechten verdedigen óf ons erbij neer leggen". Het door de gouverneur voorgestelde wetsontwerp voorziet in een volksstem ming in hét gebied van een eventueel gesloten school om binnen dertig dagen te beslissen of de school gesloten blijft dan wel met toepassing van integratie heropent. Drie televisiemaatschappijen zonden Faubus' toespraak over de Ver enigde Staten uit. Faubus betoogde in zijn toespraak, dat de federale regering grondwetteUjk geen integratie op openbare scholen kan af dwingen, omdat er geen duidelijk fede raal statuut over integratie op scholen bestaat. En zo dat toch het geval zou zyn, zou het ongrondwetteiyk zyn, om dat de bevoegdheid voor de controle op de openbare opvoeding door de staten nimmer aan de federale regering is over gedragen, aldus Faubus. Faubus diende voorts een wetsontwerp in om in een school, waar de rassen integratie wordt toegepast gescheiden klassen voor kleurlingen en blanken in te stellen. Amerika rekent met gevaar van Russische onderzeeërs Sovjetrussische onderzeeërs, uitge rust met raketten, zullen omstreeks begin 1960 in staat zijn Amerikaanse steden aan te vallen. Een massale aanval met raketten zou onze stede lijke maatschappij kunnen vernieti gen, aldus een verslag van een groep Amerikaanse deskundigen op het ge bied van onderzeeërs. De groep, die de subcommissie voor militaire zaken van het Congres van advies moet die nen, doet o.m. de volgende aanbeve lingen om het duikbootgevaar af te wenden: De marine moet de produktie van onderzeeërs die de .JPolaris" een ballistisch projectiel met een reik wijdte van 2.400 km. kunnen lan ceren, zo snel mogelijk opvoeren; er moeten meer onderzeeërs voor de aan val worden gebouwd en er moet twee maal zoveel als tot nu toe uitgetrok ken worden voor het onderzoek- en ontwikkelingsprogramma van de ma rine voor de duikbootoorlog. NIEUW EERSTE KAMERLID. In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Willemse (Arb.) te Rotterdam, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer J. P. Mazure te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1