Algerijns terreur-offensief tegen oliereservoirs in Frankrijk zelf WEERBERICHT Grimmig beeld in de hoofdstad - Saboteurs onderschatten de politie in deze vakantietijd Ons Koninklijk gezin bezoekt zo onopvallend mogelijk de „Expo" Hittegolf in Midden-Oosten met temperatuur van 40 a 50 gr. C. Thans vooraanstaand theoloog uit Oost-Duitsland gevlucht 97»te jaargang DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 No. 29527 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 HUIVERINGWEKKEND VUUR WERK". {Van onze Parijse correspondent) Aan de vooravond van het derde bezoek aan Algerije, waarmee generaal Charles de Gaulle zijn grote reis door de Franse bezittingen in Afrika beëin digen zal, hebben de Algerijnse nationalisten een nieuw terreur-offensief in Frankrijk zelf geopend. Vroeg in de morgen van gisteren werden er in Marseille, Narbonne, in Parijs en zijn voorsteden politieposten en vooral benzinereservoirs bestookt en aangevallen, waarbij vier Franse politieagenten en twee Algerijnen omkwamen, tientallen gewond werden en een negentigtal fellagha's zijn gear resteerd. Alleen in de Zuidfranse stad Narbonne gingen al vijftig miljoen liters benzine in een helse vuurzee op. In Parijs kon een soortgelijke catastrofe ter nauwernood vermeden worden, dank zij de doortastendheid van leden van een nieuwe dienst van de prefectuur, die sinds kort speciaal met het toezicht op Noordafrikaanse terroristen is belast. Dicht bij Marseille werd gisteren een gigantisch vuurwerk afgestoken, toen in Mourepiane de petroleumreservoirs door terroristen tot explosie werden gebracht. Ook hier vielen doden en gewonden en moest een hele wijk met een achthonderd mensen worden ont ruimd. De vlammen laaiden 300 meter hoog op. btf de terroristen echter nog konden worden afgeslagen. President Coty heeft persoonlijk in een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken van zyn verontwaardigde ontsteltenis over de gedragingen der Al gerijnse fellagha's in Frankrijk doen biyken. Men mag aannemen dat het Algerynse Bevrydingsfront, dat na een tydelyke stilte zeker nog niet in elkaar is gezakt, vooral wel twee redenen had zyn offen sief met terreurmiddelen en sabotage- methoden juist op dit moment te ont ketenen. Ten eerste zouden de rebellen ten onrechte hebben verondersteld, dat Twee oogmerken De dag van gisteren toonde Parys, dat zich juist weer met zijn eigen inwoners begon te vullen, het grimmig beeld van de hoofdstad in de dagen van het heet ste fellagha-offensief van afgelopen win ter. Overal werden in de straten Noord afrikanen aangehouden en op wapens afgetast, waarbij de uitgangen der me tro's de byzondere belangstelling van de politie genoten. Ook het belangrijkste wapendepot in het Bois de Vincennes by Parys en het eigen benzinestation van de prefectuur werden aangevallen, waar- Nationalistisch-Chinese organisaties in Djakarta verboden De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel En- dang Dachjar, heeft met ingang van gisteren alle nationalistisch-Chinese organisaties in de Indonesische hoofd stad verboden. Dit militair besluit,, waarby de Kwo- mintang-partij en alle verenigingen en instellingen, die deel uitmaken van of dezelfde ideologie aanhangen als de Kwomintang, werd uitgegeven „met het oog op de veiligheid van de Staat en in het belang van de veiligheid". Bijna overal droog Een kleine depressie, die gisteren bo ven Engeland lag, heeft haar zelfstan dig bestaan beëindigd en is opgenomen in een trogvormige uitloper van een bo ven Zweden gelegen lagedrukgebied. Deze uitloper is inmiddels ons land ge passeerd, hetgeen op verscheidene plaat sen nog flinke regen- en onweersbuien heeft veroorzaakt. De laatste 24 uur viel op het vliegveld Valkenburg 22, in Hoek van Holland 30, en op Ypenburg 32 mm. Boven de Britse eilanden kwam een krachtige rug van hoge druk tot ontwik keling. Deze breidde zich vandaag over ons land uit en zal in de komende nacht passeren, waarna de wind naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Dit laatste hangt samen met de nadering van het fronten systeem van een midden op de Oceaan gelegen lagedrukgebied. Voorafgegaan door barometerdalingen en vergezeld van een niet byzonder brede regenzone hebben deze fronten vanochtend de Ierse kust bereikt. Ze worden eerst morgen middag boven Oost-Engeland verwacht. In verband hiermede is er een vrij grote kans, dat het in ons land tot aan de avond droog blyft. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond. Droog en vry zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vry krach tige wind, krimpend van west naar zuid. Tamelijk koude nacht. Morgen overdag iets warmer dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 augustus Zon op: 5.42, onder 19.40 uur. Maan op: 18.29, onder: 3.50 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 1.56 en 14.24 uur, laagwater: 10.04 en 22.23 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In het besluit is bepaald, dat politieke partijen, die een afdeling zyn van een politieke party in het buitenland en welker leden buitenlanders zyn, in In donesië niet mogen bestaan. De activiteit van de Kwomintang brengt de rust en orde en de algemene veiligheid in gevaar aldus de motive ring. Het bestuur van de Kwomintang- party kreeg opdracht zich by de mili taire gezaghebber van Djakarta te mel den. Hetzelfde geldt voor de leden van de Kwomintang en verenigingen, die met deze organisatie gelieerd zijn. de Franse politie zich in deze vakantie periode minder paraat zou tonen, en ten tweede zouden de Algerynse extremisten met hun aanvallen op de benzine-depots de Franse openbare mening hebben wil len tonen, dat de Algerynen de prys van de olie uit de Sahara of elders niet onderschatten op het ogenblik, dat gene raal De Gaulle een nieuwe stap in de richting der Frans-Afrikaanse integratie zou willen doen. Amerikaanse oorlogsschepen uit Singapore vertrokken De acht Amerikaanse oorlogsschepen die in Singapore voor anker liggen, heb ben opdracht gekregen te vertrekken, aldus werd gisteren medegedeeld. Naar men meent te weten zullen de schepen zich bij de Amerikaanse Zevende Vloot, die in Okinawa is gestationeerd, voegen. Hoewel het tydstip van het vertrek of ficieel niet is genoemd, verluidde uit Amerikaanse bron, dat de schepen he denochtend vroeg het anker zouden lichten. De schepen, waarop zich bijna 2 000 Amerikaanse mariniers bevinden, zyn een week geleden in Singapore aange komen. De aanwezigheid van Ameri kaanse mariniers in Singapore heeft heftige protesten ontlokt in regerings kringen in Rood-China en Indonesië en van de kant van linkse leiders in Malakka. Hier en daar sympathiek begroet (Van onze correspondent te Brussel) Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen zyn gisteren met hun incognito bezoek aan de Expo begonnen. De Belgen vinden het een buitengewoon sympathiek idee van de Koningin, dat zij als ieder ander Expo-bezoeker het ver moeide wandelen op het 200 ha grote terrein accepteert, wat echter het voordeel heeft dat de Nederlandse Koninklyke familie meer van de Expo zal zien, en meer eigen indrukken en ervaringen zal opdoen, dan gedurende het officiële bezoek van juli j.l. mogelyk was. Op deze wyze ondergaat het Koninklyk gezin de wel zeer bijzondere sfeer van de Expo, de geur van patates-frites, de charme van de zo vele, weinig bekende hoekjes en terrasjes.. De Koningin en Prinses Maryke wan delden tezamen en werden hier en daar op sympathieke en bescheiden wijze be groet. De Koningin werd onopvallend verge zeld door de Nederlandse ambassadeur te Brussel, jhr. Teixera de Mattos, ter- wyl de zonen van de ambassadeur met de drie andere Prinsessen meewandel- den. De Prins liep veelal alleen, gezien zyn belangstelling voor technische za ken. Tegen het middaguur trof men elkaar in het Nederlandse paviljoen, waar het gehele gezelschap ontvangen werd door de Commissaris-Generaal, de heer Van Walsum. In de grote hal stonden Neder lands mooiste dahlia's geëxposeerd. De lunch werd gebruikt in het salon van het Nederlandse paviljoen. De tafel was versierd met Japanse lelies. Het gehele gezelschap zat voor het grote ruim en wuifde vriendeiyk als be zoekers van hun sympathie deden bly- ken. Prins Bernhard slaagde er, evenals de drie Prinsessen, in onopgemerkt het Ne derlandse paviljoen binnen te komen. Naar wij vernemen, hebben ook Ko ning Paul van Griekenland en Koningin Frederika, vergezeld van hun kinderen, de wens te kennen gegeven de Expo zo weinig mogelijk officieel te bezoeken De Griekse Koninklijke familie zal overigens niet in Brussel logeren, maar in het kas teel van de Belgische Koninklyke familie te Ciergnon, in de Ardennen. Het Ko ninklijk Paar zal worden vergezeld door de Belgische ambassadeur in Athene, Reny Baert, voormalig handelsraad te Den Haag. In ieder geval zullen weinig bezoekers zo sterk hebben bijgedragen tot verstevi ging van de Belgisch-Nederlandse sym pathieën als het Nederlandse Koninklijke gezin. Vijf september Beneluxdag op Expo (Van onze correspondent te Brussel) Op 5 september a.s. - 10 jaar na het van kracht worden van de Benelux Douane Unie en 13 jaar ua de onderte kening van het eerste Benelux-verdrag te Londen - zal op de Expo te Brussel een Benelux-dag worden georganiseerd. Er komt een receptie in het Benelux- paviljoen voor 1500 genodigden en een groot diner in het Palais d"Élégance. De inter-parlementaire Benelux Raad ver leent zijn medewerking aan die dag, daar de Benelux parlementsleden bij el kaar komen om te beraadslagen over het» buitenlandse beleid van de Bene- lux-regeringen en de bestrijding van de werkloosheid. Het is tevens voor de Ne derlandse ministers een gelegenheid om kennis te maken met hun nieuwe colle ga's van de regering-Eyskens. In Israël won warmte het van rabbijnen In de landen van het Midden-Oosten heerst een ongekend zware hittegolf met zuidelijke en oostelijke winden, die zeer warme lucht uit de woestijnen aanvoeren. In het dal van de Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden Celsius in de schaduw gemeten. In Bagdad, Basrah, Koeweit en Bahrein is het met 48 graden iets „koeler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zo warm, dat men maandag niet de kaarsen in de „kerk van het heilig graf" kon ontsteken: ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In het Israëlische deel van de stad heeft de hitte het gewonnen van de orthodoxe rabbijnen: een menigte heeft het nieuwe bad in gebruik genomen waar men gemengd mag zwemmen, ondanks het verzet van orthodoxe zijde. Hier en daar bosbranden In Istanboel zyn temperaturen van 41 graden Celsius gemeten. Het is daar in 50 jaar niet zo warm geweest. De Itali aanse tennisspeler Orlando Sirola, die gisteren moest uitkomen in de halve finale van het internationale toernooi in Turkije, bezweek op het tennisveld. De Britse troepen op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Libanon heb ben opdracht gekregen hun munitievoor- raden in de schaduw te houden om spon tane explosies te voorkomen. Vooral de Amerikanen, die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden gehou den, hebben erg van de hitte te lijden. Ook in Griekenland is het ongekend warm. In Thessalië steeg het kwik tot 47.2 graden Celsius te Larissa tot 45 graden en te Athene tot 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Turkye zyn bosbranden ontstaan. In het dal van de Nijl zyn de tempe raturen normaal. In Cairo stond het kwik maandag op 36 graden, hetgeen niet ongewoon is in deze tyd van het jaar. Het reddingswerk tussen de wrak stukken van twee treinen, die giste ren bij Eastbourne in Engeland op elkaar liepen waarbij res mensen het leven verloren en tientallen werden gewond. De heer Maramis naar Djakarta ontboden De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, is naar Djakarta ontboden voor overleg met zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Hy zal vrijdag uit Den Haag via Düsseldorf naar In donesië vertrekken en wordt zondag in de Indonesische hoofdstad ver wacht. Een dag voor zyn vertrek donder dagmiddag zal de heer Maramis in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een onderhoud hebben met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. A. H. Luns. De heer Maramis zal na beëindiging van het overleg in Djakarta naar Den Haag terugkeren. De Russische kunstmaanexpert i toe, die hij gisteren hield voor het prof. dr. Leonid Sedov licht met ge- internationale astronautische con- schreven formules zijn voordrachtgres in Amsterdam. Vertrek van zovele artsen kan bevolking in het oosten duur te staan komen (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is een vooraanstaand geleerde uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht. Het is de theoloog prof. Kurt Aland, die aan de universiteit van Halle kerkgeschiedenis heeft gedoceerd. Prof. Aland werd enige maanden geleden scherp door de communistische pers aangevallen en spoedig daarop als gewoon hoogleraar geschorst. Naast Aland vluchtte gisteren voorts prof. Köppe, hoogleraar aan de universi teit van Wittenberg, een bekend medicus. Met hem trokken drie van zyn voor naamste assistenten mee naar het Westen. De toestand op medisch gebied in Oost-Duitsland wordt door de vlucht van de vele artsen langzamerhand zo slecht, dat men afdelingen van ziekenhuizen moet sluiten wegens gebrek aan medici! Dit is dezer dagen ondermeer geschied met de vrouwenkliniek van een ziekenhuis bij Hrme, omdat hiervan alle artsen en verpleegsters naar het Westen waren gevlucht zelf overigens vraagt men zich af of deze artsen-vlucht tegenover de Oostduitse bevolking wel is te verantwoorden. Men zou er over denken de Westduitse rege ring in Bonn uit te nodigen zich te be moeien met deze vlucht, die de Oost duitse bevolking mettertyd wat haar ge zondheid betreft duur te staan kan ko men en die er de laatste weken reeds toe leidde dat in bepaalde niet-commu- nistische kringen in Oost-Duitsland ver zet merkbaar was tegen de vlucht der artsen. Men kan zich overigens moelek in denken, dat Bonn Oostduitse artsen zou verbieden naar West-Duitsland te vluch ten De druk op artsen en tandartsen in Oost-Duitsland is nu eenmaal byzonder groot. Dezer dagen werd in het Oost duitse district Nieuw-Brandenburg nog een tandarts tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hy in West- Berlyn voor zichzelf medicamenten had gekocht! Hij leed aan een huidziekte, waarvoor hy in Oost-Duitsland geen medicamenten kon krygen. Noodgedwongen sluiting van ziekenhuisafdelingen In totaal zyn gedurende de laatste zeven maanden niet minder dan 636 art sen uit Oost-Duitsland gevlucht. Dat leidde niet alleen tot sluiting van zie kenhuis-afdelingen, maar ook tot lange wachturen voor talrijke patiënten by nog praktiserende artsen. Uiteraard maken de communistische autoriteiten hiervan gebruik door de be volking op te zetten tegen de vlucht der artsen, die als „gewetenloze verraders" worden gekenschetst. In West-Berlijn De Zeven Provinciën' aan (le grond gelopen Bij binnenlopen te Den Helder Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" is Vanmorgen te Den Helder aan de grond gelopen bij het middenschip ter hoogte van de machinekamer. Dit geschiedde om zes uur by het bin nenlopen van de haven van Den Helder op de glooiing van de strekdam van het Harssenseiland Het schip was gisteren voor een oefening buitengaats uit de haven van Nieuwediep vertrokken en zou daar vanochtend terugkeren. Oorzaak: lek in de flens Het aan de grond lopen is een ge volg geweest van een defect, aldus deelt vanochtend de Marinevoorlich tingsdienst mede. Nadat de kruiser gisteren voor een normaal oefenpro gramma was uitgevaren, werd er bui ten het Schulpengat een lek in de flens van de hoofdstoomleiding gecon stateerd. De commandant gaf daarop opdracht voor anker te gaan en besloot vanoch tend naar Den Helder terug te keren, waarbij alleen op de bakboordmachine werd gevaren. „De manoeuvre op deze wijze mislukte echter", aldus de mededeling van de Marinevoorlichtingsdienst. Door het aflopende gety zakte het schip steeds dieper in de glooiing weg en nam het een enigszins hellende stand aan. De in Den Helder gestationeerde sleepboot „Zeeland" heeft by de kruiser de wacht betrokken. Daar het vanavond zes uur hoog water is, zal vermoedelyk getracht worden op dat tijdstip het schip los te trekken. „De Zeven Provin ciën" staat onder commando van de kapitein ter zee M J. Vos. De Zeesleepvaart en Bergingsmaat schappij N V bureau wysmuller te IJmuiden heeft vanmorgen met de Ko ninklyke Marine een contract afgesloten om te trachten De Zeven Provinciën" vlot te brengen De sleepboot „Zeeland" (2500 pk), kreeg de opdracht omstreeks twaalf uur op de kruiser vast te maken. Te Apeldoorn verdwenen kind gevonden Na lange speurtocht In de wyde omgeving van het kam- peercentrum ..Rabbit Hill" te Apel doorn hebben politiemannen, militai ren en burgen langdurig gezocht naar de 8-jarige Fransje Schouten uit Am sterdam, die zondagmiddag tydem een wandeling spoorloos verdwenen was. De speurtocht is na twee etmalen niet zonder succes gebleven. Toen vanmor gen in alle vroegte politiemannnen, boswachters, -n 180 man van de Kon. Marechaussee te Apeldoorn de bossen weer introkken troffen om kwart over elf enige marechaussees het kereltje aan, rustig spelend temidden van de bosbessenstruiken. Reeds gisteravond had men afdrukken van kindervoetjes gevonden langs de af rastering van het Kroondomein. Het kind. dat verdwaald bleek te zyn, was wei verkleumd en hongerig, doch had geen schadelijke gevolgen ondervon den van zijn verblijf in de bossen. Aanvankelijk had men in de naaste omgeving van „Rabbitt Hill" gezocht, doch de politiehonden konden hier niets uitrichten omdat behulpzame mensen reeds alle richtingen hadden doorkruist en voor de honden bruikbare sporen hadden uitgewischt. Gistermiddag was ook een helikopter van het eerste leger korps ingeschakeld en had de comman dant van de legerplaats Nieuw Milllngen een jeep beschikbaar gesteld. Collega's van de vader van het kind. die eveneens op „Rabbitt Hill" logeren, hadden in de nacht van zondag op maandag onafge broken gezocht en hun bed niet gezien. De ouders zijn na de vondst van het kind onmiddellijk door de gemeentepoli tie van Apeldoorn uit het kamp opge haald en naar hur< rind gebracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1