Duwtje in de rug was voor Hewson sein om aan te vallen en te winnen Nieuw Nederlands record op de 4 x 100 meter estafette dames „Wij maakten ons geen illusies, toen wij naar Stockholm gingen" CIRCUIT ZANDV00RT ZONDAG 31 AUG.a,,,"'on?,,0,,,,, Een buitengewone voetbalhonger in Engeland bij begin competitie MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 Boeiende strijd op 1500 meter De duw in de rug, die hij per ongeluk van de Ier Ron Delany kreeg, was voor de 25-jarige Londense kleermaker Brian Hewson het sein om een demarrage te beginnen, die hem een overwinning be zorgde op de 1500 meter, door velen als het hoofdnummer van de Europese atletiekkampioenschappen beschouwd. Lopend in een kille motregen, onthield Hewson de titel aan de Zweed Dan Waem en aan Delany, door een tijd te maken van 3.41.9, welke neerkom top 3.59 voor de mijl. Deze grote race overschaduwde volledig het feit, dat Rusland dit kampioenschap van 26 naties met een grote marge gewonnen heeft. Serie onverwachte Russische verliezen Hewson liep in zevende positie, toen het veld van 12 het rechte eind inging. „Ik voelde dat iemand me in de rug duwde en ik begreep dat als teken om het nu te proberen", zeide Hewson. „Ik weet niet wat me de kracht gegeven heeft te winnen". Misschien was het wel zijn verbit tering over het feit dat zijn ploeg leiders hem niet lieten starten op de 800 meter en hem hadden opgedra gen de 1500 te lopen, welke hij als zijn tweede nummer beschouwt. Nederland over en zij werden niet meer bedreigd. Duitsland, dat op baan 3 start te, produceerde twee slechte wissels en werd verrassend naar de laatste plaats verwezen. Voor Nederland ging in deze finale de laatste kans op een medaille te loor. Er kwam niet meer dan een vier de plaats uit. Bijna verslagen De Duitse splinter Manfeld Ger- mat was onbereikbaar voor zijn concurrenten op de 200 meter. Met enkele meters voorsprong snelt hij als eerste door de finish. (Telefoto) De man, die Hewson onopzettelijk duwde, was de Olympische kampioen Delany. Hij wilde zyn zo gevreesde eind sprint inzetten en probeerde uit het pe loton te komen. Doch terwijl een eivol stadion, waarin zich ook de Zweedse koning bevond, hem aanvuurde, raakte Delany op de laatste meters leeggelopen en moest hij Hewson laten passeren. De Zweed Waern, die het grootste deel van de wedstrijd geleid had, moest Hewson eveneens laten passeren, maar bleef voor de Ier onbereikbaar. De Rus Sergei Popof maakte de beste tijd, waarin de marathon ooit gelopen is, 2.15.17. Deze prachtige pres- statie heeft het Russisch prestige weer wat versterkt, dat, ondanks de acht titels die op de eerste vijf dagen van het toernooi gewonnen waren, geleden had onder een serie onverwachte ne derlagen. Een van de meest drastische mis lukkingen der Russen kwam op de laatste dag, toen hun beroemde hoog springers die het nu moesten stel len zonder hun verboden schoen met extra-dikke zool geen enkele me daille wonnen in een wedstrijd, die door de weinig bekende Zweed Richard Da hl gewonnen werd met 2.12 meter, een nieuw Zweeds record en record voor de Europese kampioenschappen. De slechts 1.60 meter lange Popof, een elektriciën van 27 jaar, had de leiding bijna vanaf de start tot de finish. Hij kwam het Olympisch Sta dion op een sukkeldrafje binnen, met een kolossale krans om de schouders, en met minuut voorsprong op zijn landgenoot Ivan Filin. In de regen De prestatie van Popof is des te fraaier daar bijna voortdurend in de motregen gelopen moest worden en on der omstandigheden, welke lopers als de Olympische kampioen Alain Mimoun tot opgeven dwongen. Twee andere Russische overwinningen gisteren van Elizaveta Ermolaeva op de 800 meter in 2.06.3, en van de dames- estafetteploeg op de 4 x 100 meter in 45.3 brachten het aantal titels voor Rusland op 11, uit een beschikbaar to taal van 36. In de vorige Europese kam pioenschappen, in 1954. behaalden de Russen 18 van de 34 titels. Andere winnaars van de laatste dag waren de Duitse estafetteploeg die de 4 x 100 m. won in de uitstekende tijd van 40,2, ondanks een doornatte baan en een slechte wissel welke haar 0.3 se conde kostte, de Engelse ploeg op de 4 x 400 meter, gewonnen in 3.07.9, de Duit ser Martin Lauer, die de 110 meter hor den won in 13.7, een tijd welke zijn Europees record egaliseerde, en de Pool Janusz Sidlo, die het speerwerpen won met 80.18 meter. De finale 4 x 100 meter estafette dames, waarin ook een Nederlandse ploeg uitkwam, won Rusland zonder moeite, met een nieuw baanrecord en record voor de Europese kampioen schappen van 45.3. Het wisselen der Rus sinnen ging praktisch perfect en bij elke wissel wonnen zij 0.1 of 0.2 secon de. Lopende op baan 5. namen de Rus sinnen bij de eerste wissel de leiding van In de 4 x 100 m. estafette heren werd favoriet Duitsland bijna verslagen door een slechte' eerste wissel. De eerste Duitse loper W. Mahlendorf rende zijn opvolger Armin Hary voorbij. Hij moest afstoppen en de stok achterwaarts over handigen. Op de zelfde plaats wisselde Italië buiten de zone en werd gediskwa lificeerd. Ook zonder diskwalificatie was Italië laatste geworden. De slechte wissel leverde Duitsland een grote achterstand op. Hary liep daarvan een deel in en de volgende Duitse wissel lukte prima. Toch lag de laatste Duitser Manfred Germar in vierde positie toen hij van Heinz Fiitte- rer overnam. Germar kreeg eerst de laat ste lopers van Tsjecho-Slowakije en Rusland te pakken en bij de finish moest ook de Engelsman Broacker nog voor dit Duitse geweld buigen. De En gelsen, die de buitenbaan hadden, heb ben gedurende 399 van de 400 meter op kop gelopen. De Poolse luitenant Zdzislaw Krzysz- kowiak was de eerste van de 12 met modder bespetterde atleten, die zater dag over de finish van de finale 5.000 meter ging. Daardoor werd hij de eer ste dubbele winnaar op de herennum mers van de Europese atletiekkampi oenschappen. Ondanks een stromende regen en een gedeeltelijk onder water staande baan, maakte de 29-jarige Pool de snelle tjjd van 13 min. 53.4 seconden, nadat hjj op de eerste dag der kam pioenschappen reeds de gouden me daille van de 10.000 meter had gewon nen. Bar slecht weer Deze wedstrijd werd gehouden onder omstandigheden zo slecht als men ze zelden of nooit in de kampioenschappen beleefd heeft. De onder water staande binnenbanen moesten met waterslangen en vlaggen gemarkeerd worden om ze van de rest van de baan af te scheiden. Desniette min is een felle strijd geleverd tussen de Polen Krzyszkowiak en Zimmy, en de Engelsen Pirie en Clark. Krzyszkowiak, die aan atletiek ging doen als een kuur tegen vermeende tbc, maakte later deze verrassende opmerking: „Ik vond deze wedstrijd prachtig. Het was een prima oefening". Het is zaterdag wel gebleken dat Po len bezig is zich onder de sterke atle- tiek-naties te scharen. De Polen won nen drie van de zes titels die dag, ter wijl de Russen het tot geen enkele brach ten. Van dit Russische falen waren Ko ning Gustaaf Adolf van Zweden en 22.000 toeschouwers getuige. De andere titels, die Polen veroverde, waren voor de knappe blondine, mevr. Barbara Janiszweska, die in 24.1 de 200 meter won, en voor Josef Schmidt, die met 16.43 in het nummer hinkstapsprong zegevoerde. Andere winnaars van zater dag waren de Engelsen Rowe, met 17.78 in het kogelstoten, de Duitse Marianne Werner, met 15.74 in het kogelstoten en de Duitser Manfred Germar, die de 200 meter won in 21.0. Russische spanning Van de zes nummers van zaterdag, hadden de Russen gehoopt er vier of vijf te winnen. Maar de kenners hebben steeds in deze kampioenschappen opge merkt, dat de Russen ongewoon gespan nen zijn. Zij verzochten en kregen afzonderlijke kwartieren en mengden zich praktisch niet onder de andere at leten, iets wat zij in de afgelopen twee jaar wel hebben gedaan. De Russische favorieten, die het zater dag lieten liggen waren Oleg Ryakhovs- ky, houder van het onofficiële wereld record hinkstapsprong, de Olympische kampioene kogelstoten Tamara Tyshke- vic, de kogelstoter Victor Lipsnis, de sprinter Maria Itkina, en misschien ook de afstandloper Alexander Artinuk. De Russen misten de atleten die zij om diverse redenen hebben thuisgelaten zoals „exentriek, ongedisciplineerd ge drag" wel bijzonder. Denk aan Wladi- mir Kuts en de wereldrecordhoudster kogelstoten Galina Zybina. Voor Nederland was zaterdag slechts één succesje weggelegd. In de tweede serie van de 4 x 100 meter estafette dames heeft de Nederlandse ploeg, be staande uit Hannie Bloemhof, Ine Spijk, Ria van Kuyk en Joke Bijleveld, die met een tijd van 46.1 sec. achter Rusland de tweede plaats bezette, het Nederlands record verbeterd. Het oude record stond sedert 22 juli 1956 met 46.8 sec. (Vlaardingen) op naam van Ploegleider Jo Moerman: Atletiek-confetti Starter Erik Elmsater was wat te snel toen hy zaterdag de deelneemsters aan een estafette wilde terugschieten, nadat een van hen een valse start had veroor zaakt. Elmsater schoot al voor het start pistool naar de hemel gericht was. De lading ging door zijn schoen, trof en blesseerde een teen. De Engelse hardloper David Hugh Se gal gaf zijn baan op om een medaille te kunnen winnen. Segal werd tweede op de 200 meter. „Ik had een goede positie bij de RAF. Toen kwam een mooi aan bod van een particuliere firma en toen kwamen mijn atletieksuccessen. Ik moest steeds vaker vrij vragen om op wedstrij den uit te kunnen komen. Mijn firma waarschuwde mij. Toen ik gekozen werd in de Britse ploeg, moest ik kiezen tus sen twee dagen vrij of mijn ontslag. Het is niet gemakkelijk een nieuwe baan in Engeland te krijgen, maar een kans op de medaille in de Europese kampioen schappen krijg je maar eens in de vier jaar", aldus Segal. De Duitser Manfred Germar, die de gouden medaille op de 200 meter won, kreeg 'n gelukwenstelegram uren voor hij gisteren aan de start kwam. Het was afkomstig van een Duitse atletiekclub die rotsvast van de zege van Germar overtuigd was. De man, die zaterdag bepaald een slechte dag had, was de Zweed Per Ove Trollsaas. In de 4 x 100 meter estafette vergat het stokje goed over te geven en toen hij bedroefd naar de kleedkamer terugkeerde, ontdekte hij dat zijn porte feuille, waarin zijn rijbewijs en onge veer 150 kronen, gestolen was. „Een on geluk komt zelden alleen", klaagde Troll saas. Zaterdag ging het mis met de officiële tijdwaarneming op de 5000 meter, om dat de wedstrijd in verband met de slechte toestand van de baan verlegd was van de eerste naar de derde baan. In plaats van 12^ ronde, werden 10 ron den plus 20 meter gelopen. De tijden van de officiële waarneming waren daardoor fout wat de tussentijden betreft. Na overleg met de tijdwaarnemers werden volgende onofficiële tussentijden uitgege ven: 1 km. 2.45, 2 km. 5.32, 3 km. 8.20, 4 km. 11.03. De leider van de Nederlandse at- letiekploeg, Jo Moerman, zei gisteren dat hij nooit ook maar één Neder landse zege in de kampioenschappen 1958 verwacht had. „We kwamen hier in de eerste plaats om te leren en ik geloof dat we veel geleerd hebben, hetgeen van nut zal blijken bij onze voorbereidin gen voor de Olympische Spelen van 1960", zeide hij. ,,Onze jongens en meisjes vonden het zeer nuttig alle sterren in actie tc zien en zij hebben hun techniek verbeterd naarmate de wedstrijden vorderen. Wij hebben generlei revo lutionaire trainingmethodes ontdekt, doch zijn ons meer dan ooit bewust van het belang van een zware trai ning. De basis van alle training is de opbouw van een goed uithoudings vermogen en dat geldt zowel voor de heren als voor de dames", aldus Moerman. „Onze meisjes hebben zich goed geweerd en sommigen van hen hou den een goede belofte in", zeide de leidster van de damesploeg, mevrouw Fanny Blankers-Koen. „Wanneer we weer thuis zijn, gaan we beginnen met de voorbereiding voor de Olympische Spelen en onze ervaring in Stockholm opgedaan, zal van groot belangzijn. Ik geloof dat ive nog ivel wat mogen verwachten speciaal van onze sprintsters en de vijfkampers. Joke Bijleveld en Hannie Bloemhof kunnen zeer goed zijn tegen de Olympische Spelen. Hetzelfde geldt voor Dini Hobers, die vierde in de vijfkamp werd". De 22-jarige Nederlandse sprint ster Hannie Bloemhof, huilde ver drietig na de estafette, waarin Ne derland vierde werd. „We hadden verwacht een medaille te winnen", zeide zij, ,,doch we slaagden er niet in onze normale vorm te bereiken. Misschien hebben we de medaille verloren bij de eerste wissel, waar een toeschouwer precies voor onze neuzen met zijn hoed zwaaide. We hadden de zesde baan en Ine Spijk heeft stellig terrein verloren, toen de man zijn hoed vlak voor haar zwaaide". Mevrouw Blankers-Koen beaamde, dat het incident bij de eerste wissel Holland een medaille kan hebben ge kost. „Ik weet niet hoeveel Ine ver loor door de inmenging van de toe schouwers, maar ik geloof dat zij veel vaart heeft verloren door dit in cident. Het kan ons een medaille ge kost hebben. Onze tijd was 46.2, 1/10 seconde boven het nieuwe nationale record dat we zaterdag gevestigd hebben. Zonder dit incident, zou het record de ivedstrijd van vandaag niet overleefd hebben", verklaarde mevr. Blankers-Koen. een team, dat werd gevormd door Hannie Bloemhof, Hilde Veth, Ria van Kuyk en Puck van DuyneBrou wer. Kamerbeek was toen reeds voor de finale 110 meter horden uitgeschakeld doordat hij in zijn serie zesde werd in 15.1 sec. Op het nummer hinkstap sprong kwam de Nederlander Hofstede met 14.49 m. niet verder dan de 15de plaats. In plassen Barbara Janiszweska uit Polen be haalde een verrassende zege op de 200 meter dames. Gestart op de buitenbaan, leidde de Poolse van de start tot de fi nish en zy won met twee meter van de Duitse Hannelore Sadau en de Russi sche favoriete Maria Itkina, die een foto-finish maakten om de tweede plaats. Mej. Itkina verloor misschien een fractie van een seconde toen de Engelse June Paul bij het uitgaan van de bocht een reeds onwillige spier blesseerde. De En gelse gilde van de pyn, liep zijwaarts naar de baan van de Russin en stopte. Grote plassen lagen reeds op de baan, toen het startschot gegeven werd voor de finale 200 m heren. Er waren twee valse starts, veroorzaakt door de Tsjech Mandlik en de Duitser Germar. Bij de derde poging lukte de start prima. Ger mar, die op baan 3 liep, ging na 30 m Mandlik en na 50 m de Engelsman Brightwell voorbij en had 3 m voorsprong op de op baan 6 lopende Brit Segal bij het ingaan van het laatste rechte eind. Germar slaagde er daarna in zijn voor sprong te behouden, terwijl de Frans man op baan 2 fel kwam opzetten en op de finish gelijk kwam met Segal. De foto besliste dat Segal tweede was ge worden. De Pool Jose Schmidt won de hink stapsprong met 16.43, een nieuw record voor de Europese kampioenschappen en een prachtige prestatie de weersomstan digheden in aanmerking genomen. Hij bleef slechts 16 cm onder het onoffi ciële wereldrecord van de Rus Oleg Ryakhovsky, die met 16.02 tweede werd. Van de 6 sprongen van Schmidt waren er drie fout. De 5de sprong was de win nende. Bij het kogelstoten moesten de Rus sen weer een teleurstelling slikken toen de Engelsman Arthur Rowe by zijn laat ste poging 17.78 liet noteren, waardoor de Rus Victor Lipsnis, die met 17.47 de leiding had gehad, verslagen werd. De oud-kampioen Jiri Skobla uit Tsjecho- Slowakije werd derde. De gouden, zilveren en bronzen me dailles werden in de volgende verde ling behaald door de deelnemende landen. goud zilver brons Rusland 11 15 9 Duitsland 6 5 10 Groot-Brittannië 7 5 5 Polen 8 2 2 Zweden 1 2 3 Tsjecho-Slowakye 1 2 1 Noorwegen - 2 - Roemenië 1 Finland 1 Bulgarije 1 Italië 1 Joego-Slavië 1 Hongarije 2 Zwitserland 1 IJsland 1 Ierland 1 Frankrijk 1 Intern. Motor en Zijspanroces der KNMV PRI JZEN Hoofdtribune t. 6. Tribune f. 4.50 Buitenbaan f. 3.50 Binnenbaan f. 1.75 militairen en kinderen behalve op tribunesI f. 1. KNMV-leden belangrijke reductie Engels league-overzicht De Voetbalhonger van het Engelse publiek bij het begin van de competi tie van de league was weer buitenge woon groot. Meer dan een miljoen toe schouwers woonden de wedstrijd bij. Een stijging van ruim 100.000 in verge lijking met de start van 't vorige jaar. Het nieuwe elftal van Manchester United zorgde voor een algemene sur prise. De „Busby-babes" wonnen name lijk met niet minder dan 52 van Chel sea. Vooral linksbinnen Bobby Charlton één der overlevenden van de ramp bij München had een groot aandeel UITSLAGEN Finale 200 meter heren: 1. Manfred Germar (Duitsl.) 21.- sec.; 2. Segal (Eng.) 21.3 sec.; 3. Delecour (Frankr.) 21.3 sec.; 4. Mandlik (Tsj.-Slow.) 21.4 sec 5. Brightwell (Eng.) 21.9 sec.; 6. Konovalof (Rusl.) 22.- sec. Finale 1500 meter: 1. Hewson (G.-B.) 3.41.9; 2. Warn (Zw.) 3.42.1; 3. Delany (lerl.) 3.42.3; 4. Roszavoelgyi (Hong.) 3.42.7; 5i Vuorisalo (Finl.) 3.42.8; 6. Hemrann (Did.) 3.43.4. Finale 5000 meter: 1. Krzyszkowiak (Polen) 13.53.4; 2. Zimny (Polen) 13.55.2; 3. Pirie (G.-B.) 14.01.6: 4. Clark (G.-B.) 14.03.8; 5. Artynuk (Rusl.) 14.05.6; 6. Iharos (Hong.) 14.07.2. Marathon: 1. Popof (Rusl.) 2 uur 15 min. 17 sec.; 2. Filin (Rusl.) 2.20.50.6; 3. Norris (G.-B.) 2.21.15; 4. Wilkinson (G-B.) 2.21.40; 5. Beckert (Duitsland) 2.22.11.2; 6. Karvonen (Finl.) 2.22.45.8; 21. Bleeker (tfed.) 2.38.45.6. Finale hoogspringen hern: 1. Dahl (Zw.) 2.12 meter; 2. Lansky (Tsj.-Sl.) 2.10 meter; 3. Pettersson (Zw.) 2.10 meter; 4. Kashkarof (Rusland) 2.06 m.; 5. Puell (Did) 2.06 meter; 6. Stepanof (Rusland) 2.06 meter. Finale liink-stap-sprong: 1. Schmidt (Polen) 16.43 meter; 2. Rjakhovskl (Rus land) 16.02 meter; 3. Einarsson (IJs land) 16.00 meter; 4. Maloherozyk (Po len) 15.83 meter: 5. Battista (Fr.) 15.48 meter; 6. Rahkamo (Finl.) 15.18 meter; 15. Hofstede (Ned.) 14.49 meter. Finale kogelstoten heren: 1. Rowe (G.-B.) 17.78 meter; 2. Lipsnis (Rusl.) 17.47 meter; 3. Skobla (Tsj.-Sl.) 17.12 meter; 4. Lingnau (Did) 17.07 meter; 5. Meconi (It.) 16.98 meter; 6. Loschilof (Rusl.) 16.96 meter. Finale speerwerpen heren: 1. Sidlo (Polen) 80.18 meter; 2. Danielsen (Noor wegen) 78.27 meter; 3. Kulcsar (Hong.) 75.26 meter; 4. Macquet (Fr.) 75.18 m.; 5. Kuisma (Finl.) 74.90 m.; 6. Kuznetsof (Rusl.) 73.89 meter. Finale 4x100 m. estafette heren: 1. Duitsland (Hahlendorf, Hary, Fütterer en Germar) 40.2 sec.; 2. Groot Brittan- nië 40.2 sec.; 3. Rusland 40.4 sec.; 4. Tsj.-Slowakije 40.7 sec.; 5. Frankrijk 41.0 sec. Finale 4x400 meter heren: 1. Groot Brittannië (Sampson, Mcisac, Wrighton en Salisbury) 3.07.9; 2. Duitsland 3.08.2; 3. Zweden 3.10.7; 4. Italië 3.11.1; 5 Rus land 3.11.4; 6. Polen 3.13.8. Finale 200 meter dames: 1. Barbara Janiszewska (Polen) 24.1 sec.; 2. Han nelore Sadau (Duitsl.) 24.3 sec.; 3.'Maria Itkina (Rusl.) 24.3 sec.; 4. Galina Zabe- lina (Rusl.) 24.6 sec. en 5. Ohrista Stubnick (Duitsl.) 25.7 sec. Finale 800 meter dames: 1. Jermolaeva (Rusl.) 2.06.3; 2. Leather (G.-B.) 2.06.6; 3. Levitskaja (Rusl.) 2.06.6; 4. Döser (Did) 2.08.2; 5. Mukhanova (Rusl.) 2.08.4; 6. Schiller (Did) 2.10.2. Finale 4x100 meter dames: 1. Rus land 45.3 sec.; 2. Engeland 46.0 sec.; 3. Polen 46.0 sec.4. Nederland 46.2 sec.; 5. Italië 46.3 sec.; 6. Duitsland 46.6 sec. Finale kogelstoten dames: 1. Marianne Werner (Duitsland) 15.74 meter; 2. Tamara Tys'kevitsch (Rusland) 15.54 m.; 3. Tamara Press (Rusl.) 15.53 meter; 4. Johanna Luettge (Duitsl.) 15.19 meter; 5. Suzanne Allday (Eng.) 14.66 meter; 6 Ana Coman (Roemenië) 14.55 meter. Een beeld van de enerveren de finale 1500 meter. Linkï de Brit Brian Hewsondk eerst in de laatste meters de Zweed Waern rechts} sloeg. Derde werd de Ier Ron Delany (midden). (Telefoto) in de zege met drie fraaie treffers. In dezelfde ontmoeting diende zich nog een speler voor het nationale elftal aan, n.l. Jimmy Greaves, die voor de beide doel punten van Chelsea zorgde. Bobby Mason was met zijn hattrick de eerste in zijn carrière de held bij league-kampioen Wolverhampton Wan derers. Hoewel de wolves twee interna tionals, Eddie Clamp en Jimmy Mullen misten, werd Nottingham Forest met 51 verpletterd. DE DEBUTANTEN De beide gepromoveerde eerste-divisie- clubs deden het in hun nieuwe omge ving uitstekend. West Ham United be haalde een verdienstelijke 21 zege op Portsmouth en Blackburn Rovers bleef Newcastle United zelfs met 51 de baas. Het enige doelpunt van Newcastle ont stond nog uit een misser van Blac-k- bum-back David Wehlan. De grootste belangstelling 57.043 toeschouwers trok de ontmoeting Tottenham Hotspur —Blackpool, waarin de 43-jarige Stan ley Matthews weer schitterde. Het werd een 3—2 zege voor Blackpool. Midden voor Ray Charnley scoorde tweemaal, de eerste keer uit een prachtige voorzet van de ..maestro". Op de tribunes bjj Preston North End —Arsenal zat de Schotse halfspeler Tom Docherty, die na de 21 overwinning van zyn club (Preston North End) een contract van 200.000 gulden tekende voor Arsenal. Cuphouder Bolton was met 40 verre de baas over Leeds United. Middenvoor Nat Lofthouse zorgde met 2 treffers voor de helft van de winst. Brian Clough, van wie velen verwach ten dat hij in het komende seizoen de middenvoorplaats in het Engelse elftal zal bezetten, maakte een prachtig de buut als aanvoerder van de tweede di visieclub Middlesbrough. Hij scoorde vijf van de negen doelpunten tegen Brigh ton (90). DE UITSLAGEN Eerste divisie: Aston VillaBirming ham City 11; Bolton Wanderers Leeds United 4—0; Bumley—Manches ter City 34; Leicester CityEverton 2—0; Lu ton Town—West Bromwich Al bion 11; Manchester UnitedChelsea 52; Newcastle United—Blackburn Ro vers 1—5; Portsmouth—West Ham Uni ted 1—2; Preston North End—Arsenal 2-1; Tottenham Hotspur-Blackpool 2-2; Wolverhampton Wanderers—Notting ham Forest 51. Tweede divisie: Bristol CityRother- ham United 6—1; Cardiff City—Barns- ley O—l; Charlton Atletio—Sheffield United 1—1; FulhamStoke City 61; Huddersfield TownDerby County 11; Ley ton GrientBristol Rovers 13; LincolnSunderland 31Liverpool- Grimsby Town 3—3; Middlesbrough— Brighton and Hove 90; Scunthorpe United—Ipswich Town 1—1; Sheffield Wednesday—Swansea Town 2—1. Nieuw Nederlands record kogelstoten meisjes Tijdens de wedstrijden om de zuide lijke clubkampioenschappen in Roosen daal heeft de Thor-atlete Irene Roeken het nationaal record kogelstoten meisjes, dat sinds 28 juni van dit jaar met een worp van 15,435 m. reeds op haar naam stond, verbeterd en gebracht op 15,64 m. Russen verbeterden vier wereldrecords snelwandelen Tijdens wedstrijden in Moskou zijn verschillende wereldrecords in het snel wandelen verbeterd. De Rus Anatoly Vedyakof liep de 30 km in 2 uur 19 mirif. en 43 sec., een ruime verbetering van het oude record, dat met een tijd van 2 uur 20 min. en 40.2 sec. reeds op zijn naam stond. Over de 20 mijl deed hij 2 uur 31 min. 33 sec. eveneens een nieuw wereldrecord. Over de 50 km verbeterde zijn land genoot Sergej Lobanof het wereldrecord van de Tsjech Moe en bracht het op 4 uur 16 min. 8.6 sec. De 30 mijl passeer de hij in 4 uur 7 min. 11 sec. eveneens een nieuw wereldrecord. Uiteraard betekenen al deze verbete ringen ook nieuwe Europese records. TENNIS. Proftoernooi te Vettel Joop de Mos en Parlevliet nemen voor Nederland deel aan een internationaal tennistoernooi voor profs, dat in Vittel wordt gehouden. De resultaten van onze landgenoten J waren tot dusverre: AustraliëNederland 30. Cawthom versl. Parlevliet 61, 62; Wortlington versl. J. de Mos 60. 6—3; Cawthom en Worthington versl. De Mos en Parlevliet 6—2, 6—3. NederlandSpanje 21. De Mos versl Ballestreros 62, 6—2; Munoz versl. Parlevliet 6—3,64, De Mos en Parlevliet versl. Balledreros en Munoz 63, 61. NederlandZwitserland 30. De Mos versl Prethbuhl 63.75; Parlevliet versl. Hurlimann 6—3, 6—3; De Mos en Paalevliet versl. Pretbuhl en Hurlimann 62, 61. Overige uitslagen: Australië-Duitsland 3—0; Frankrijk—Engeland 3—0; Duits- land—Pakistan; 2—1; Zwitserland—Oos tenrijk 3—0.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7