De favorieten P.S.V. en Feyenoorcl gingen met overwinningen van start Goed begin van twee debutanten LFC bekert verder, Roodenburg en Lugdunum zijn uitgeschakeld 97*te jaargang Maandag 25 augustus 1958 Derde blad no. 29528 Koning Voetbal regeert weer Reeds voor de competitie van de eredivisie een aanvang had genomen, waren er reeds twee ploegen, die door velen als grote kanshebbers voor het Nederlands kampioenschap werden ge tipt. Een tikkeltje voorbarig, maar van de andere kant, P.S.V. en Feyenoord hebben met veel geld de zwakke gaten in hun teams kunnen dichten. Deze „financiële groten" uit de Nederlandse voetbalwereld de een met het enorme bedrijf van Philips op de achtergrond en de ander dank zij de grote mensenmenigte, die steeds de tribunes bevolken hebben zich door dure aankopen met een tot favorieten voor de titel gebombardeerd. En op de eerste dag, dat Koning Voetbal weer in ons land regeerde, hebben deze ploegen gedaan, wat van hen werd verwacht: zij wonnen. Maar zo gemakkelijk als het op papier moest gebeuren, ging het toch niet. P.S.V. is in het Olympisch Sta dion tegen Blauw Wit lang zo sterk niet voor de dag gekomen, als men algemeen dacht, dat zou gebeuren. Integendeel, de energieke Amsterdam mers voerden geruime tijd de boventoon. In de tweede helft werd zelfs een compleet beleg gesla gen voor de Eindhovense veste, waarin doelman Bekkering zich echter als een leeuw weerde. En En natuurlijk ging de belangstelling ookuit naar de twee debutanten in dit hoogste voetbalmilieu: Willem II en Scheveningen Holland Sport. De beide ploe gen deden het niet slecht. De Tilburgers slaagden erin voor eigen publiek de score tegen Sparta geheel blank te houden. De aanval van Willem II zag geen kans de Rotterdamse defensie met de lange spil Schilder aan het hoofd te ver schalken, maar stond de geroutineerde krachten in de aanval der gasten ook geen succes toe. Ook de nieuwe Haagse eredivisieclub deed het niet onverdien stelijk. De thuiswedstrijd tegen NAC leverde eveneens een gelijk spel op. Hier was de uitslag 22. Dit eerste resultaat zal de Haagse burgers moed geven. De andere ploeg uit de Residentie kwam in het prilste begin van de competitie eveneens tot een gelijk spel. In Venlo werd VVV met 11 een punt afhandig gemaakt. Een WV zonder Faas Wilkes weliswaar, die snode plannen koestert om maar weer voor enkele jaartjes naar Spanje terug te gaan. Tenslotte heeft men deze knappe voetballer In ons land zonder emplooy gelaten zo dikwyls afgeschreven, maar steeds weer teruggekeerde veteraan Lenstra. De zo vaak verguisde Abe had een bijzonder actieve bui. Hij werkte zeer hard en strooide als een vroegtijdige St.-Nicolaas zeer royaal met meesterlijke passes, die helaas door zijn medespelers niet benut werden. Ook niet door de grote aanwinst van Enschede, Brousek, die zich wel zeer ijverig toonde, maar voor het overige j was de landstitel de inzet en de ütrech- niet tot grootse daden kon komen. Kort zoals het zo vaak gaat, de paarden, die de haver verdienen, krijgen die nu eenmaal niet. De Am sterdammers hielden het spel tekort en konden niet tot scoren komen, terwijl aan de andere kant P.S.V. kort voor rust en kort voor het eindsignaal de mensen aan het scorebord aan het werk kon den zetten (0 2). Feyenoord heeft de 40.000 toeschouwers, die op de tribunes een plaatsje hadden gevonden, heel lang in het onzekere gelaten of het er wel in zou slagen NOAD onder de duim te houden. Twintig minuten voor het einde stonden de gasten nog steeds met 1—0 voor. Wat de handige buitenspe lers Molijn en Meijers ook deden, hoe vaak en hoe scherp hun voorzetten ook voor het Tilburgse doel terecht kwamen, het binnentrio wist er geen weg mee. Tot 20 minuten voor tijd Cor van der Gijp eindelijk het eerste schaap over de dam schoot. Twee volgden nog en dus bleef de Rotterdamse ploeg met 3—1 baas in eigen huis. Overigens, de aankopen van Feyenoord ter versterking van de verdediging hebben het best gedaan. Vooral doel man Eddy Pieters Graafland deed onder de Maas- stedelijke lat voortreffelijke dingen. Enschede won niet 1—0 van D.O.S. In Enschede een ontmoeting tussen oude rivalen. Het was nog niet zo lang geleden, dat de Sportclub en DOS tegenover elkaar hadden gestaan. Toen tenaren trokken aan het langste eind. Nu wonnen de textielmensen. In hoofd zaak door het virtuoze werk van de al MOTORSPORT voor rust maakte Abe zelf het enige en dus winnende doelpunt. Hij strafte een fout af van de voortreffelijke Utrechtse spil Hans Kraay. Frans de Munck had geen kans tegen het zuiver geplaatste schot van de voormalige Friese crack. In Amsterdam al direct een derby. Ajax moest optornen tegen de nieuwe combinatie van DWS en Amsterdam. Drie spelers van het vroegere DWS en de rest van Amsterdam. Tezamen een elftal, dat te sterk was voor een matig Inge Stoll en Jacq. Drion verongelukt De bekende Franse motorrijder Jacques Drion en zijn vrouwelijke zij- spanpassagier Inge Stoll uit Aken zyn bU een ongeluk tijdens de Grote Pryzen van Tsjecho-Slowakije om het leven gekomen. Drion verloor in een bocht de controle over zijn zijspan, dat uit de baan raakte en enige malen over de kop sloeg. Inge Stoll werd op slag ge dood, Drion werd zwaar gewond en is later in een ziekenhuis te Brünn over leden. HONKBAL Nederland te sterk voor zwak Duitsland Het Nederlandse honkbal negental heeft zaterdag in Haarlem een duide lijke en volkomen verdiende 5—0 over winning behaald op Duitsland, dat over alle linies de mindere was. De zege was vooral te danken aan het voortreffelijk werpen van de Nederlander Nico Brands (VVGA), die 18 maal drie slag en een maal vier wijd, slechts twee honkslagen tegen kon noteren. Hij schakelde o.a. de capabele Duitse slagmensen Jurgen Heimig en Karl Philipp tweemaal op drie slag uit. Het Nederlands honkbal-ne en tal zette gistermiddag ook de tweede ontmoeting met onze oosterburen in een zege om. Op het SVV-terrein werd het 7—0. Het verloop van de strijd was ook hier tamelijk teleurstellend. De Duitsers waren opnieuw in geen enkel opzicht tegen hun tegenstanders opgewassen, noch aan slag, noch in het veld. WATERPOLO Gyarmati keerde terug en werd geschorst Deszoe Gyarmati, de aanvoerder van het Hongaars waterpolozevental, dat in Melbourne Olympisch kampioen werd, is onlangs na een verblijf van anderhalf jaar in Amerika naar Boedapest terug gekeerd. Samen met zijn vrouw, de oud- wereldrecordhoudster Eva Szekely, was hij na de Olympische Spelen van 1956 naar Amerika gevlucht. Toen hij echter de belofte kreeg als vrij man naar zijn land te kunnen terugkeren, heeft hij met zijn gezin de stap gewaagd in de veronderstelling zijn plaats in de natio nale ploeg tijdens de Europese kam pioenschappen weer te kunnen innemen. oelman van Sportclub En- Na. zijn terugkeer in Boedapest heeft de .li. t„ j ti/- i -i Hongaarse Bond voor Cultuur en Sport M bede. Jan van der Wint. kijkt Gyarmati echter een schorsing tot het j nogal lelijk, als hij alle zeilen moet einde van 1958 opgelegd, omdat hij in bijzetten om het oevaar dat van de het buitenland politiek asiel heeft ge- I DVzi"J:n om 9evaar- aat ljan ae zocht. Ajax. Een Ajax, dat in de defensie nog wel zeer sterk is, maar in aanvallend opzicht niet te best voor de dag kwam. DWSA verdiende de overwinning dan ook. Deze kwam kort voor rust tot stand door een foutje van de opvolger van Pieters Graafland, doelman Van Dregt, die een bal niet klemvast kon krijgen en het leder liet vallen. Den Ouden zag nog net kans het over de lijn te werken. Een kostbaar succesje, want het bete kende de volle winst en een moreel rug gesteun tje voor de nieuwe combinatie. In Maastricht ook al een derby: MVV —Rapid. Het is nu eenmaal traditie ge worden. dat deze ontmoetingen in een gelijk spel eindigen en ook ditmaal heeft men niet van deze gewoonte afgeweken: 22. De wedstrijd was wel spannend, maar bereikte nergens een hoog peil. Als overal deed de onwennigheid van het nieuwe seizoen zich ook hier gelden. De veteraan Jacobs, door Rapid aangekocht om het doel te verdedigen, deed uitste kend werk en mede aan zijn werk is het te danken, dat Rapid het zeer zeker verdiende puntje mee naar Kaalheide kon nemen. Tenslotte Elinkwijk—Fortuna '54. De Geleense ploeg heeft altijd moeite gehad met deze technisch niet zo hoog grijpen de, maar altijd zeer hard werkende Utrechtse ploeg. Het was ditmaal al niet j anders. De grotere begaafdheid van de zuiderlingen werd gecompenseerd door het enthousiasme van de mannen uit de Domstad. Het was zelf een beetje for- j tuinlijk, dat Fortuna door Ravesteijn aan het enige doelpunt kon komen, dat j volle winst betekende. Ondanks de vele ruchtbaarheid, die er tevoren aan was gegeven stond Cor van der Hart toch niet op de mid- voorplaats. Hij nam zijn oude. ver trouwde post van centrale figuur in de verdediging weer waar, terwijl de Fortunese aanval werd geleid door Bram Appel, die dus toch nog maar voor een jaartje heeft bijgetekend. Wilkes weer voor 2 jaar naar Spanje Naar in V.V.V.-kringen verluidt, staat het vast dat Faas Wilkes een contract voor twee seizoenen met een Spaanse club heeft getekend. Het is niet zeker of het de tweede divisieclub Avanti. dan wel Valencia of Espanol betreft. Wilkes keert vandaag naar Venlo terug om met het V.V.V.-be6tuur te onderhande len over de afkoopsom, die hij op tafel zal moeten leggen om van zijn ver plichtingen met de Venlose vereniging ontslagen te worden. V oetbalui tslagen EREDIVISIE BlauwWitPS\' 02 Enschede—DOS 10 FeijenoordNOAD 31 MVV—RAPID 2—2 SHS—NAC 2—2 VVV—ADO 1—1 Ajax—DWSA 0—1 Willem IISparta 00 ElinkwijkFortuna 54 01 TWEEDE DIVISIE A BaronieLonga 12 ZeistDHC 0—1 VeloxWilhelmina 31 TWEEDE DIVISIE B RhedenTubantia 00 VRIENDSCHAPPELIJK GVAVAlkmaar 10, Leeuwarden Vitesse 34. Be Quick (Gr.)Ooster- parkers 44, EindhovenRoda Sport 11, Enschedese BovsRigtersbleek 3—2. AlphenASC 7—1; Quick BoysUVS- comb. 02; Ter LeedeUVS-comb. 53. Doe os 1 speelde een oefenwedstrijd tegen LFC 2. De geelzwarte reserves wonnen dit duel met 3—1. LugdunumRoodenburg De beide ploegen, die uitgeschakeld werden in de bekercompetitie spelen zondag a.s. om half drie op het Lugdu- £a de'Tilburgse ploeq is voor niet num-terrein een vriendschappelijke wed- y strijd. Het eredivisiedebuut van Willem II is geëindigd in een doelpuntloos gelijk spel tegen Sparta. Dit succes geringe mate te danken aan het uit stekende werk van doelman Chris Feyt, die men hier een aanval van de Rotterdammers onschadelijk ziet maken. Om de KNVB-beker (Van een onzer verslaggevers Het is met verenigingen uit lagere klassen als tegenstander in de beker strijd vaak kwaad kersen eten. Dit ondervond een gehavend Roodenburg bij derdeklasser Wilhelmus en de blauwzwarten verloren dan ook met 32. De beslissende goal kwam eerst na 115 minuten voetballen. Overigens is het spilprobleem nog lang niet opgelost bij Roodenburg, want stopper Gul- demond kan ons Piet van Polanen beslist niet doen vergeten. Ook LFC ondervond de kracht en het enthousiasme van een derdeklas ser aan den lijve. Zeker de Kanaries overleefden wèl de bekerstrijd, maar de 21 zege ivas toch wel een beetje aan de al te bescheiden kant. Jam mer dat Olympia uit Gouda soms wel een tikkeltje te hard van leer trok en mede door zwak fluiten van arbiter Bos kreeg het geheel een rommelig en onvriendelijk karakter. Lugdunum trok naar Leidschendam, waar de aloude rivaal RKAVV de tegenstander was. De kikkers deden het met een drastisch gewijzigd elftal heel wat beter dan de vorige week, maar moesten in de verlenging toch de eer laten aan RKAVV: 43. vooral in de eerste helft staande te hou den. Het enthousiasme van de Gouwe naars ging echter in de tweede helft, toen zij zich veelal tot verdedigen moes ten bepalen, wel een tikkeltje te ver en aangezien arbiter Bos uit Zoetermeer niet de juiste man op de juiste plaats was, werd het geheel een harde en rom melige vertoning. Uiteraard zonder goed voetbal. D.O.S.-voorhoede dreigt, te bezwe ten. Maar aan het einde van dc strijd kon de lange Enschedese doelman lachen. Zijn ploeg had met I0 deze lastige klip omzeild. Wilhelmus-Roodenburg 3-2 Roodenburg dat zaterdagavond reeds in het veld kwam Wilhelmus kon zon dag niet spelen ging met invallers enigszins teleurstellend ten onder tegen de Voorburgse derdeklasser. Zeker, na tweemaal drie kwartier spelen was de eindscore 22, maar na 25 minuten ver lengen scoorde Vredenburg voor de geel zwarten de winnende goal en zo werd de nieuwe tweedeklasser uit de bekercompe titie gewipt. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Roodenburg zou gaan winnen want de blauwzwarten gingen goed van start en na een serie corners scoorde Bart Ouwerkerk al spoedig 01. Daar bleef het echter bij, want Wilhelmus wierp zich enthousiast in de strijd en toen bleek, dat de Leidse defensie waarin Guldemond als stopper beslist geen goede greep bleek - wij hebben zo'n idee dat good-old Van Polanen het weer zal moeten doen! niet zo hecht in elkaar zat. De Voorburgse linksbinnen profi teerde handig van deze mislukte stop perpartij en na 24 minuten spelen lag 11 achter doelman Keereweer. Tech nisch bleef Roodenburg de sterkste maar goed keepen en het houtwerk stonden Leidse goals in de weg. al had de Wilhel- mus-doelman Vrouwe Fortuna daarbij op zi,jn hand. Tien minuten na de thee nam Wilhelmus door Hagen de leiding: 21. Dit vond Roodenburg te gortig en De Romijn zorgde middels een penalty - Choufour was inmiddels uitgevallen - voor gelijke stand. Hadden de blauw zwarten, die nu duidelijk sterker waren, het laatste kwartiertje doorgedrukt, zeer zeker was de winst mee naar huis ge gaan. Nu bleef het 2—2. De verlenging moest dus de beslissing brengen. Een be slissing ten gunste van Wilhelmus, want in de 25e minuut scoorde Vredenburg de winnende treffer, daarbij handig ge bruikmakend van het verkeerde opstel len - te dicht hing Guldemond steeds voor eigen doel van de Leidse stop per. Linksback Henzen deed nog een po ging om redding te brengen, maar he laas zonder resultaat. L.F.C.Olympia 21 LFC speelde zich in de derde voor ronde van de KNVB-beker door een be nauwde 2-1 zege op de derdeklasser Olympia uit Gouda. De Olympianen die over een goede ploeg beschikken legden een opmerkelijke vechtlust aan den dag en de Kanaries hadden alle moeite zich VOETBAL K.N.V.B. zoekt oefenpartner in Centraal-Europa De KNVB is Ijverig op zoek naar een remplacant voor Israël, dat zoals men weet als tegenstander van het oranje voetbalteam verstek moest laten gaan. Gezocht wordt, naar wjj vernemen, in Centraal Europa, daar clubs uit die regionen doorgaans bereid zijn energiek partij te geven. De geelzwarten kwamen zonder de ge broeders Van Kampen in het veld, die terdege gemist werden. Vooral invaller rechtsbinnen Marks stond als een kat in een vreemd pakhuis en aangezien links binnen Franken ook niet al te Ijverig was - kwam hij adem te kort? - vielen er grote gaten op het middenveld. Dank baar gebruikten de bijzonder ijverige Olympianen deze ledige ruimte om keer op keer ten aanval te trekken. En met succes, want in de zevende minuut lag 01 achter doelman Gijsman. Het of fensief duurde nog even voort, doch eenmaal redde invaller De Kreek in de verlaten doelmond, terwijl doelman Gijs man zich nog net op tijd kon herstellen van een lelijke misgreep. Zo verstreek de eerste helft - met een schot tegen de paal van Henk Heijmans - en toen iedereen er van overtuigd was dat de rust zou ingaan met 01. kwam enkele seconden daarvóór nog juist 11. Twee maal balanceerde de bal op de deklat, de derde maal dat het leer naar beneden kwam was genoeg voor Henk Heijmans om met het hoofd 11 te scoren. Direct na de hei-vatting zorgde Heij mans toen voor de winst, want deze tref fer daar bleef het bij. ondanks de goe de kansen die een veel sterker LFC nog kreeg. Tussen de bedrijven door verde digden de Olympianen zich wel wat te enthousiast en mede door zwak fluiten van arbiter Bos werd de situatie bij tij den beslist onvriendelijk. Gelukkig liep alles goed af, maar de Kanaries hebben wellicht geleerd een elftal uit een lagere klasse niet meer te onderschatten. Die indruk kregen wij in de eerste helft toch wel enigszins, want groots was de ijver en het spel beslist niet! R.K.A.V.V.Lugdunum 43 Lugdunum verrichtte een uitstekende prestatie door in Leidschendam tegen dc aloude rivaal RKAVV een 33 gelijkspel te behalen. Er moet echter een winnaar zijn en daarom ging men verlengen. In dc eerste verlenging viel reeds de beslis sing en wel ten gunste van RKAW. Overigens ging het in deze verlenging eigenaardig toe, want vriend en vijand waren van mening dat de treffer van de thuisclub, die in dit duel de beslissing bracht, na het verstrijken van de regle mentaire IV2 minuut was gekomen. Arbi ter Gorissen zou n.l. acht minuten heb ben laten spelen! De groenwitten, die vorige week slecht voor de dag waren gekomen, hadden het elftal drastisch gewijzigd. Zo was de hele voorhoede op v. d. Berg en J. Zand bergen na vernieuwd. De te zware P. Mizee stond weer linksbuiten, doch wij geloven niet dat deze oplossing van blij vende aard is, aangezien deze gerouti neerde rot zo langzamerhand tot de ca tegorie veteranen gaat behoren. Het be gon goed voor Lugdunum en na 10 min, deponeerde midvoor D. v. d. Berg 01 in de RKAVV-touwen. De vreugde duur de maar kort want vijf minuten later was de balans weer in evenwicht. Zelfs namen de Leidschendammers de leiding na een misverstand tussen Pet en doel man De Koning, waarbij de overigens goed stopperende Pet de bal in eigen doel werkte: 21. Na de rust gaf RKAW aanvankelijk de toon aan. doch een doelpunt kwam aan de andere kant. De voorzet van Mi- zee nam J. Zandbergen ineens op de slof. Hetgeen 22 betekende. Toch nam RKAVV weer de leiding door haar rechtsbinnen, die een fraai doelpunt scoorde. Lugdunum gaf zich echter niet gewonnen en zowaar kwamen de kikkers weer naast RKAVV. Ditmaal was Van Wetten de man die daarvoor verant woordelijk was: 33. Nadien kregen v. d. Berg en Mizee nog enkele fraaie kansen om de zege voor Lugdunum te grijpen, maar het lukte niet. Toen ging men aan de verlenging be ginnen en hoe het daarin toeging weet U reeds. Zo is, dus óók Lugdunum uit- gebekerd. maar ondanks deze nederlaag een verdienstelijk resultaat van de kik kers. die zó spelend met wat meer per spectief de komende competitie tegemoet kunnen gaan. WassenaarG.D.A. 02 In de tweede ontmoeting van de KNVB-bekercompetitie wist Wassenaar tegen GDA op geen stukken na de vorm te bereiken van vorige week tegen Al phen, toen het elftal kans zag van een 40 achterstand naar een 45 overwin ning te komen. Reeds in de eerste helft gaf de GDA- midvoor Van Leeuwen tot tweemaal toe doelman Lonkhuizen het nakijken en daar de Wassenaar voorhoede blijkbaar haar sohot had thuis gelaten, werd dit ook de ruststand (02). In de tweede drie kwartier bleef GDA een fris spel spelen, waarbij de Wasse naar-defensie herhaaldelijk op volle toeren moest draaien, om een hogere score te voorkomen. De Wassenaar voor- hoede werd door de GDA-achterhoede volkomen in bedwang gehouden. Mede hierdoor bleef de man aan het scorebord verder werkloos en gingen de Loosdui- ners met een verdiende 0—2 zege naar de volgende bekerronde.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5